Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Postkantoor Seliagcn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden in de Se helft der maand No vember 1891. Afwijzend heeft de administratie der Hollandsche Spoorweg-maatschappij beschikt op een verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken te Helder, gesteund door vele gemeentebesturen uit dit gewest, om den trein welke te 8.30 van Amster dam naar Alkmaar vertrekt, te laten dnor- loopen tot Helder. Gemengd Nieuws. Schagen, 19 December 1891. N. der geadresseerden. Plaatsen van bestem, v. Schagen, Boelen van Derven, 's Gravenh. v. 't Zand, C. A. Jacob, Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika. V. Dirkshorn. T. Hoogeboom, New IJerseij. v. St. Maarten, E. Strop, Rondout. v. België, Catharina(J. lJlders), Antwerpen. Woensdag ongeveer 10 uur 's avonds, brak te WINKEL een hevige brand uit bij den schilder P. Appelboom, terwijl de bewoners, een oude man en vrouw en twee kinderen, reeds eenigen tijd te bed lagen. Gelukkig zag de heer O. Schaap, die met zijn zoon op dat uur voorbij reed, den brand, sprong uit het rijtuig, wist zich den toegang in het huis te verschaffen en redde de bewoners van een wissen dood. Blootvoets verlieten dezen de brandende woning. De omringende perceelen bleven behouden. Donderdag 17 December dezes jaars had te OUDKARSPEL, de verkiezing plaats van een kies-collegie, tot het benoemen van leden voor den kerkeraad en het beroepen van Predikanten, waarvoor 14 kiesgerech tigde manslid-maten moeten worden ge kozen. Uitgebracht werden 108 geldige stem men, volstrekte meerderheid 55. Gekozen E. Berkhout, 85 stemmen. J. Schapen, 69 hl. Slooves, 77 C. Kroon Cm., 65 Verder werden uitgebracht op H. Hart 52, C. Scheltus 51, Jb. Kroon Pz. 50, C. Hubbeling 50, A. Halff 49, Jan Vis 48, D. Eecen 47, R. Ootjers 47, H. Tauber 46, A. Borst Gz. 41, C. Jon ker Dz. 41, Jb. van der Busse 37, K. Hoogland 37, A. Pelt 36, K. v. Vrede 35, J. Klinkert 35, K. Kroon Cz. 31, J. Boon 30, Jan Schuit 30 en J. Dressel- huizen 29, uit welke personen eene her stemming moet geschieden. Bij de op 15 September j. 1. te OUDKARSPEL gehouden stemming voor een lid van den Raad, in de plaats van den overleden P. Duppie, zijn uitgebracht 106 geldige stemmen waarvan zich op Jacob Pranger 64, A. Pronk 22, II. Hart 12 vereenigden en op diverse personen de overige werden uitgebracht zoodat tot Lid van den Raad is gekozen de heer Jacob Pranger, Bij Kon. besluit van 15 December is, met ingang van 16 December, met het gezondheidsonderzoek van uit zee aanko mende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad no. 35), voor Helder en Ttxel, voor den tijd van 3 jaren, belast E. Bitter Jr., arts te Helder. Na een kortstondige ongesteldheid is gisteren te BENN1NGBROEK overleden, het lid der Eerste Kamer, de heer C. Donker De overledene die sinds 1887 Noord- Holland in de Eerste Kamer vertegenwoor digde, was ridder van den Nederlaudschen Leeuw. Bij kon. besluit is Mr. C. P. Don ker benoemd tot burgemeester der gemeente Sijbecarspel. Na den storm van 11 December 11. zijn te Tessel reeds drie 1 ij k e n aangespoeld. Voor t enige dagen vond men het lijk van een vrouw aan 't strand liggen. Eergisteren spoelde achter den Hoorn een man aan, wiens hoofd en handen geheel ontvleesd waren. De kleeding bestond in wit flanellen hemd met geruit overhemd, blauwe onderbroek met kamgaren boven broek, knielaarzeu met zwaar bespijkerde zolen. Alles ongemerkt. Op dit lijk werd een knipmes gevonden. Achter de Koog spoelde een man aan, naar gissing 30 jaren oud, met zwart haar. Hij was gekleed in grijs flanellen hemd met dito overhemd en borstrok, bruine onderbroek, kousen rood met blauwe voet einden, een bruin gestreepten band om het lijf. Op dit lijk werd een knipmes en eene lederen portemonnaie met twee goudstukjes, Engelsch geld, gevonden. Gisterennacht te drie uur werd de vrouw van den heer J. P. van Eijkeren, wagenverhuurder, wonende in de Zuid- straat te Rotterdam, gewekt door gestom mel in de slaapkamer. Zij maakte zachtjes haar man wakker en fluisterde hem toe dat er zich een man in het ver trek bevond v. E. stond onmiddellijk op, greep een broodmes en vatte den onbekende bij de borst. Deze zeide, ontsteld door den plotselin- gen aanval, dat hij verdwaald was en wil de zich verwijderen. V. E. hield hem stevig vast en nu ontstond een worsteling. De vrouw riep de buren en de politie te hulp, vier agenten waren spoedig toege schoten en de verdwaalde werd naar het politiebureau gebracht. Het bleek, toen er licht was ontstoken, dat de man zich met een valschen sleutel toegang had verschaft, een chiffonnière had opengebroken, doch in zijn werk gestoord, zoodat niets ontvreemd was. De inbreker blijft volhouden dat hij verdwaald was, en niet bet doel had iets te stelen. Een zwervend schip. Vreemd zagen eergister de Workumers op, toen ze daar in de woedende branding een schip zagen aandrijven, dat blijkbaar met geen enkele kop bemand was. Het duurde dan ook niet lang of 't geraakte in de nabij heid van Workum op het strand en werkte zich daar zóó vast in 't zand, dat alle po- pingen om het vlot te krijgen, mislukte. Het vaartuig bleek een tialkschip te zijn toebe- hoorende aan J. Rap, te Tessel. Door den hevigen storm was het losgeslagen en al dus onbemand van Tessel naar Workum verzeild. Een bhzerschuit T X 133 van de we duwe Tuinder dreef af en kwam terecht in de haven van Stavoren. Uil Kolham, wordt van 13 Decem ber gemeldHeden nacht is hier een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. B. Kol- hek, die in eene slechte verhouding met zijne vrouw leefde, sliep alleen, en had de gewoonte eeu lampje op zijn beddeplank neer te zetten, terwijl hij de deuren van het bid sloot. Te middernacht werd een zijner kinderen wakker van den rook, dien het meende te ruiken. De vrouw staat op en gaat eerst naar den zolder, waar een paar kinderen sliepen, om te zien of alles in orde was. Na dit goed bevonden te hebben gaat zij naar het bed van haar man en doet een deur open. Meteen sloe gen de vlammen haar in het gezicht. Zoo spoedig mogelijk trachte men daarop den man aan de vlammen te ontrukkeu, maar te laat. Naar alle waarschijnlijkheid is hij spoedig gestikt. Het lampje is van de bed deplank gevallen. Het lijk is erg gehavend. De buren die op den kreet om hulp toeschoten, bluschte den brand zoodat het huis bewaard gebleven is. Volgens Recht voor Allen is Frie- herr Von Barnekow met wiens woonplaats de officier van Justie te Amsterdam bekend gemaakt verzoekt te worden, naar Ameri ka vertrokken, „zijne „vrouw en eenig kind, een meisje van 5 jaar, onbeschermd en onverzorgd achterlatende.* Eenige dagen geleden zou te Leeuw arden een jongman van 24 jaren in het huwelijk treden. Alles was er voor in gereedheid gebracht, toen eensklaps de justitie tusschenbeiden kwam. Een ingesteld onderzoek naar een twee dagen te voren gepleegden diefstal van een schaap uiteen stuk land bij Lekkum, had den bruidegom als dader aangewezen. Voor den rechter commissaris gebracht, werden zooveel be wijzen tegen hem aangevoerd, dat hij weldra tot bekentenis kwam. Hij had, gelijk hij zei, het schaap gestolen en voor f 15 ver kocht, om aan het geld te komen, daar hij aan zijne aanstaande had opgegeven, meer geld te bezitten dan werkelijk het geval was, en hij haar niet had willen teleurstellen. Ir, plaats van naar het stad huis te gaan, werd hij nu naar het huis van bewaring gebracht. Op de hofstede „De Brouwerij" onder Baarland is gister nacht door eenige personen diefstal gepleegd. De hofstede werd bewoond door den landbouwer Remijn en zijne zuster, bejaarde menschen. Het kabinet was stuk geslagen, effecten en geld daaruit gehaall en verder alles over den vloer geworpen. De bewoners werden door de dieven bedreigt als zij niet stil waren. Om den knecht, die op zolder sliep, te beletten daar af te komen, had men de trap weggenomen. Hij wist echter toch naar heneden te komen en ging de huren wekken. Ds dieven, op wie nog geschoten werd, hebben zich door de vlucht vreten te redden, door een anderen weg te nemen, dan waardoor ze binnengekomen waren. Zij lieten een paar klompen achter, die in besLg genomen zijn. Door den knecht zou een der dieven aan zijn spraak herkend zijn, zoodat er wel eenig uitzicht bestaat dat de justitie de daders in handen krijgen zal. (M. C.) In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft over geheel Noord-Sleeswijk een sneeuwstorm gewoed, waarbij zooveel sneeuw is gevallen, dat hier en daar de commu nicatie gestremd was. De minister van binnen), zaken heeft in een schrijven aan de commissarissen der Koningin in de provinciën mededeeling ge daan van de vorming te Amsterdam van een voorloopig comité, dat zich ten doel stelt personen, die geheel zonder huisves ting zijn, zooveel mogelijk onder dak te brengen, en daartoe een onderzoek in te stellen naar het getal personen in de on derscheiden gemeenten van het Rijk, die onbehuisd zijn, en naar hetgeen in hun belang werd gedaan. De minister heett den commissieu verzocht, hunne medewerking te willen verleeneo, dat aan het voorloo pig comité door burgemeesters, hoofd—com missarissen en commissarissen van politie de gevraagde inlichtingen worden verstrekt. Door den commandant van de brigade maréchaussee te Oosterwolde werd eergiste ren een wonderlijk persoon naar de gevan genis te Heerenveen overgebracht.) Het is Klaas Veen uit Elsloo,' die voor ongeveer 5 weken ziine echtelijke woning verliet en omzwierf in de bosschen, waarin hij zich des nachts ook te slapen legde. Slechts nu en dan vertoonde hij zich. De bakker v. d. Heide vermiste gedurig eet waren, nu brood, dun erwten, welke ge roofd werden met verbreking van afsluiting. Daar zich deze dielstallen steeds herhaal den, werden wakers aangesteld om zoo mogelijk den dief in handen te krijgen. Gisteren nacht gelukte het. Op heeterdaad werd de zonderling betrapt, in het bezit van een snoeimes, waarvan hij de her komst niet wilde mededeelen. Wat de aan leiding tot zijn zonderling leven is, ver zwijgt hij evenzeer, en niemand weet de reden er voor te. vinden. Door zijn verblijf in de bosschen was hij zoo zwak, dat hij per rijtuig naar de gevangenis moest ver voerd worden. In den nacht van Woensdag op Don derdag barstte te Zaandam omstreeks half drie uur een hevige brand uit in den pel molen „de Duinmaijer," staande in het Oostzijder veld bij het Kalf en toebehoo- rende aan den heer C. Otte. De brandweer was spoedig aanwezig, maar kon, daar de molen over het water stond, weinig hulp verleenen. De molen, met al de zich daarin bevindende goederen, is dan ook totaal afgebrand. De oorzaak is onbe kend alles was verzekerd en ongelukken zijn gelukkig niet voorgevallen. Als een bewijs voor de felheid der vlam men dient, dat de brandweer te Amsterdam aan de Prinsengracht uitrukte tot aan de Westerdoksluis, in de meening dat hel binnen de gemeente woedde. Op den af sluitdijk aan de Houthaven zag men dui delijk, dat het gevaar aan de overzijde van het Y bestoud, en te 3 uren was de gloed in de stad nog duidelijk zichtbaar. Te Heerlerheide hebben zich weder drie gevallen van pokken voorgedaan. Ook in de de gemeente Nuth is een geval van die ziekte geconstateerd. De wils- en weegloo- nen. Het oplreden van den heer J. Zijp Kz. in de Tweede Kamer, alsmede de door hem uitgegeven brochure, hebben natuurlijk de belanghebbenden bij hel voortbestaan dier rechten, op drie beenen gejaagd. Zoo heeft o. a. de beer C. d. Goede Hz., van Purmerend in de Amst. van gisteien getracht het te doen voorkomen alsof de stad Purmerend, heusch de wik— en weegloonen hard noodig heeft ter bestrijding van kosten van onder houd en exploitatie van marktterrein en waag. Een eigenaardig contrast met die bewering en een even eigenaardige beken tenis ligt o. i. in de volgende mededee- jing, uit PURMEREND aan de N. Rott. Ct, gezonden „In de heden avond, 17 Der,, gehouden vergadering van den raad der gi-meente Purmerend deelde de voorzitter onder meer mede, dat is ingekomen een missive van Ged. Staten dezer provincie, vergezeld vau een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken, liehelzende de mede deeling, dat genoemde minister bezwaar maakt de heffing der markt- en staan gelden over 1892 ter goedkeuring aan de Koningin-regentes voor te dragen, daar de ontvangsten en uitgaven voor het marktwe zen niet met elkaar in overeenstemming zijn. „Het dagelijksch bestuur vermeent, dat dit gevoeleu op eene dwaling berust en is in staat dit met voldoende gegevens aan te toonen. Het marktbezoek breidt zich voort durend uit, zoodat de gemeente genood zaakt is geweest hare marktpleinen te ver- grooten, nieuwe aan te leggen, grachten te dempen en daarmede gepaard gaande rioleeriug, toegangswegen en vaarten te verbeteren en kostbare panden aan te koo- pen, waarvoor de gemeente ziet aanzienlij ke uilgaven heeft moeten getroosten. „Het Dag). Best. echter, een bewijs van welwillendheid aan de regeeriug en de mai kt- bezoekers wllende geven, stelt den Raad voor de heffing van staangeld voor kaas, die op de markt onverkocht blijtt van één cent te brengen op eeu halve cent. „De Raad nam dit voorstel aan hetwelk nu aan het oordeel des ministers zal wor den onderworpen. „Voorts werd besloten het tarief tot hef fing van staangeld op de Vischmarkt te doeu verval en.' I >e uitslag der VoIlis«- telling, gaf onlange de Standaard aan leiding tot de voor zijn bondgenooten pijn lijke opmerking, dat zij nu geen 2/5 meer vormden. Ja, de wijze waarop de Standaard van die omstandigheid melding maakte, toonde aan, dat zij zich verheugde in den achteruitgang van zielental der Roornschen in ons land. Zeker is het uit het oogpunt van „partij verhouding" niet van belang ontbloot te weten dat de Roomsche partij niet meer aanspraak mag maken op 2/5. De volkstelling leert dat op het oogen- blik der telling ons land 4.511,415 in woners telde. Van dezen zijn er ruim 1,500,000 room sch-kstholiek Aan het twee vijfden komt alzoo driemaal honderdduizend te kort. Het cijfer 1,500,000 gaat juist driemaal op de 4,500,000 van de landsbevolking. De Roornschen zijn dus niet meer twee vijfden maar juist één derde van het, ge heel ouzer natie. „En tegen dit één derde staan twee derden over, die op 100,000 Joden en 82,000 kerkeloozeu na, alle tot de onder scheidene Protestantsche gezindheden be- hooren/' zoo rekent de Standaard uit. De Vaderlander maakt naar aanleiding van deze becijfering de volgende beschou wing Gelijk tnen weet, zijn wij tegenstanders vau het stelsel der „proportioneele ver tegenwoordiging.* Maar indien de roomsch- katholiekei) voortgaan met zich daarvoor te verklaren, dan moeten zij wel weten, dat zij bijv. in de Tweede Kamer geen „recht* meer hebben op ongeveer 40, maar slechts op even 30 vertegenwoordigers. Bij de benoeming van notarissen, rechters en andere magistraatspersonen zullen dus ook de eischen dalen moeten dezer voorstanders van het proportioneele. Doch, afgezien daarvan, blijft het een op: merkelijk verschijnsel, dat de roomsch-kstho- lieke bevolking vergelijkenderwijs in aantal afneemt. Wat mag er de oorzaak van zijn? De welvaart van onze roomsche landge- nooten is niet minder dan die der prote stanten. Eerder kan men het tegendeel zeggen, want het aantal roomsch-katho- lieken dat in onze wereld van handel en nijverheid uit den onvermogenden stand opklimt tot het bezit, althans tot het drijven van groote en bloeiende zaken, is niet onaanzienlijk. Ook worden zij daarbij gesteund door middelen, die prote stanten niet ten dienste staan. Zijn de tijdsomstandigheden voor velen bezwarend, ook de protestanten hebben „den strijd om het bestaan* te voeren. Uit den toestand der maatschappij kan men dus net achterblijven der roomsch- katholieken in zielental niet verklaren. Zijn zij voorstanders van het befaamde „twee-kinderenstelsel Maar het zou een beleediging wezen, zoo iets mogelijk te achten Doch misschien ontvangen wij eeni licht uit de opmerking, dat over 't alg^ meen de bevolking in de protestantsche landen veel sneller aanwast dan in ,|e roomsche. Zelfs in Amerika moeten eerlij, ke leden der roomsche kerk erkennen, dat de protestanten hen boven het hoofd 'was sen, en dat de Kerken uit de H« rvorming voortgekomen, daar ontegenzeggelijk vele overwinningen behalen op de Kerk van Rome. Ook in ons land gaan meer roornschen over tot een protestantsche Kerk dan men wel denkt, en, vooral in den mindeien stand, brengen de gemengde huwelijken meer zielen aan de laatstgenoemde dan a>n de roomsch-katholieken, terwijl in de hoo- gere standen de verhoudiug omgekeerd is, en een gemengd huwelijk meests! in 't nadeel uitvalt van de protestantsche pari ij. Doch de hoofdoorzaak van het achterblijven der roomsch-katholieken bij de protestanteu moet zeker wel gezocht worden in het groot aantal mannen en vrouwen, die leven in den ongehuwden staal, daartoe door kerkelijke geloften gehouden. Wij denken hier aan het aantal „Broeders* en „Zus ters*, die zich wijden aan het onderwijs, de ziekenverpleging en anderen arbeid in den dienst der Kerk, in het Moederland en in onze Koloniën. Geringer aanwas in zielental is een natuurlijk gevolg van een tegennatuurlijken toestand. Laat ons echter er tegen op onze hoede zijn, dat hetgeeu Rome verspeelt aan zielen tal het goed maakt door meerder invloed en macht. o Een koninklijke „kuip- s t e r." In 't jaar 1886 vertoefde de koningin van Portugal, Maria Pisa, gerui-V men tijd in een badplaats in de nabijheid van Lissabon. Bij haar dagelijksche wan delingen langs het strand kwam zij steeds de bescheiden woning eens kuipers voorbij, naar wiens arbeid zij dikwijls bleef staan kijken. Onwillekeurig kreeg zij lust om dit ook te leeren en stelde deu kuiper voor om haar onderricht te geven, waarin de man natuurlijk gaarne toestemde. Van dit oogenblik af aan, braken er blijde dagen voor den ijverigen werkman aan, want de hovelingen boden hem de hoogste prijzen, om het werk dat de ko ningin vervaardigde, in hun bezit te krij gen. Toen de vorstelijke vrouw de bad plaats verliet, was zij doorkneed in het kuipersvak. Brussel in rep en roer over een vreeselijken moord, waarschijnlijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegd. Het geval herinnert aan de misdaden te Parijs door Prado en door Prauzini ge pleegd Anna Leenaerts, een meisje van lichte zeden, maar de bezitster van kost bare juweelen en diamanteD, is door een scherp werktuig vreeselijk verminkten ten slotte nog met een handdoek geworgd, terwijl al hare kostbaarheden gestolen zijn, en het ijzeren kistje, waarin deze gebor gen waren, geforceerd en vernield is. Haar geliefde, zekere Joseph S., is in hechtenis genomen en de politie zoekt nog een an deren verdachte, A. geheeten, maar bijge naamd „de jockey*. Het slachtoffer moet zich met vertwijfeling tegen haar aanrander hebben verdedigd, en daar Joseph S. een paar schrammen in het gelaat en een ge zwollen oog heeft, is hij in hechtenis ge houden, hoewel hij zijne onschuld volhoudt en voor Dinsdag avond zijn alibi bewezen is' Voor eenigen tijd werd gemeld, dat er te Bentheim een kist gearrivierd was, waarop stond „inhoud curiositeit» en die een lijk bevatte, afkomstig uit Amerika. Dezer dagen is vorst Wotouiecki uit Po sen te Bentheim gearriveerd en heeft het lijk opgevorderd, dat van Oldenzaal naar Bentheim is verzonden. Thans is het ge bitken, dat het van zekere Adam Waro- mecki, die reeds in 1889 in zuid-Amerika was overleden, en in familiebetrekking stond tot vorst Woroniecki. In den val geloopen. Een be kend acteur te Berlijn kreeg dezer dagen gedurende de voorstelling, een aanval van influenza, daar een hoeveelheid antipirine niet hielp, liet hij een flesch champagne halen, dronk die half ledig en begaf zich op het tooneel. Toen hij na bet einde van het eerste bedrijf de rest van den wijn wilde opdrin ken, was die, zonderlinge wijze...in water veranderd. Daar een zeer groot aantal per sonen op het tooneel werkzaam waren, kon tegen niemand verdenking worden opgevat.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2