IÏPOTb IJsberichten. Builenlandsch Overzicht. E Gemengd Nieuws. karwold zich Zondag avond te bed wilden 1 Men meldt nit 's Hertogenbosch dat maar de kiezers voor den Senaat moeten vijanden en heden vrienden alleen, om begeven bemerkte een hunner dat het achter- ten gevolge van het vele ijs op de den leeftijd van 35 jaar bereikt hebben, aan de democratie en aan het algemeen ste gedeelte der woning in brand stond. Ter- rivieren de scheepvaart tusschen die stad De stemming is verplicht gesteld. Zij kiesrecht den weg te versperren. nauwernood konden de kinderen gered wor- en Gorinchem, Dordrecht en Rotterdam heeft plaats in de gemeente, behoudens den. Binnen een paar uren was het gehecle is gestremd. De stoombootondernemingen de uitzonderingen, door de wet te bepa- huis in asch gelegd; 6 koeien, 2 pinken en 2 op Heusden en Lith hebben mede hun- len. Om verkiesbaar te zijn voor den schapen, kwamen in de vlammen om; alleen ne diensten gestaakt. Senaat, moet men Belg zijn, in België publiciteit gesteld is zal het geheele vernuf tige idee in het eerstvolgend Maandblad tegen de Vervalschingen geplaatst wordenDe het paard wist man te redden. Huis en inboe del waren, hoewel laag, verzekerd. Eergisterenmorgen zoo meldt de Pr. Gr. Ct. kwam er een maréchaussee in de papierfabriek van de firma W. A. Schol ten te Sappemeer om stroo. Tusschen hem en de werklieden ontstond een woorden wisseling, welke zoo hoog liep, dat men handgemeen en de maréchaussee mishan deld werd. Kort daarop kwamen zijn kame raden hem te hulp en maakten van hunne vuurwapenen gebruik, ten gevolge waarvan 3 arbeiders zwaar en 3 licht gewond wer den. Van hen zijn reeds 4 ter opname in het ziekenhuis gebracht. De Marker postschipper heeft Zondag den tocht naar Monnikendam moeten op geven, daar de tot dusver opengehouden vaargeul was dichtgevroren. Te Nijmegen was de "Waal gisteren over de geheele breedte bedekt met groote schollen drijfijs, hetwelk met de snelheid van een flink voetganger wordt afgevoerd. Alle scheep- en stoomvaart is thans ge staakt, terwijl alle schepen en stoomboo- ten de Waal hebben verlaten. De over tocht heeft plaats met roeibooten, hetgeen echter met zeer veel bezwaren gepaard gaat. Het ijs zit bij Kampen in de IJssel over de geheele breedte tot aan zee vast. Overtocht alleen met pont, door eene sleuf in het Geuzediep. Maandagmorgen was van den Ketelmond gezien, zoover het oog in zee reikte, alles blank water door windsverandering was het ijs weg gedragen. De peilschaal aan het Katerveer bij Zwolle teekende Maandagmorgen 8 uur 0.67 boven A. P., in 24 uur gevallen 10 cM. Wind N.O., IJs op de rivier on veranderd vastovertocht nog gestremd. 1 Te Deventer had zich gisteren het ijs boven de schipbrug vastgezet. Op de Lek bij Schoonhoven beproefde gisteren de stoomboot Schoonhoven het ijs te brekenzij maakte slechts weinig vorderingen. De overtocht had plaats per roeiboot door een vaargeul. Een 12-jarig zoontje van den maclii nist van het stoomgemaal van den Kam perzeedijk zou een boodschap voor zijn vader doen en deed dit met diens goed vinden op schaatsen, 's Avonds keerde de knaap echter niet terug. Zaterdagmiddag werd het lijk gevonden in een der Mas- broeder-weteringen, waar hij door het ijs gezakt en verdronken was. In het Noordzeekanaal begint het ijs jj() pch te vormentot dusver werd de ""iepvaart er nog niet door belemmerd, te Schocjet Merwedekanaal zal waarschijnlijk J a n u )6(jig Y00r de scheepvaart geheel geslo- da 8 ^1 zijn, voor zeilschepen is het reeds na^eüiana niet meer bevaarbaar, hert: j)e Maas VOor Rotterdam is geheel met Hdrijfijs bezet, dat zich gisterenochtend Wegens de groete hoeveelheid drijfijs in de Waal heeft men de gierpont te Drenten moeten opbreken, zoodat de over vaart voor rijtuigen gestremd is. Uit Kampen meldt men Het ijs zit van deze stad over de ge heele IJselbreedte vast, tot aan de rivier monden, die mede of toegeschoven of dichtgevroren zijn en op sommige plaat sen al zoo sterk zijn dat het ijs te voet wordt gepasseerd. Enkhuizen 2 Januari. Alle stoomboot diensten op de Zuiderzee, zijn gestaakt, uitgezonderd de veerdienst Enkhuizen- Stavoren. Er is veel ijs in zee. Deventer 2 Januari. Hedenmorgen ruim 10Rj uur is het ijs in den IJsel gaan vast zitten. Van af de schipbrug tot de spoorbrug is een open wak. Overigens zit hetjijs over de geheele rivier vast. Wegens de aanhoudende vorst is de scheepvaart langs de ringvaart van den Haarlemermermeerpolder gestremdook is de Btoombootdienst van de maatschap pijen Carsjens en Bus van Amsterdam en Haarlem naar Leiden, Boskoop en tusschenliggende plaatsen gestaakt. Te Kmjpe (Fr) is bij het schaatsenrijden een verver onder het ijs geraakt en ver dronken. Te Berg-Ambacht is een ne genjarig meisje op het ijs zoodanig geval len dat haar eene been boven de knie brak terwijl een 20-jarig jonkman te Berken- woude met zoo'n vaart tegen eene brug aanreed, dat zijne hersenpan spleet. On danks de hevige pijnen en geweldig bloed verlies begaf de patiënt zich te vo t naar het anderhalf uur verwijderde Berg-Am- bacht om zich aldaar door den geneesheer te laten verbinden. Te Gelrop is een jongen van tien jaar verdronken. Tot leden van het be stuur van den polder VALKOOG zijn na gehouden verkiezing herbenoemd ge worden, de heerenP. de Boer en Peetoomde eerste als lid van het Da- gelijksbestuur, de laatste als hoofdinge land, terwijl de tusschentijds ontstane vacature van hoofd-ingeland is aangevuld geworden door de benoeming als zooda nig van den heer J. Groet Dz. te Groen veld. Uit het opgemaakte drietal candidaten dingende naar de opengevallen betrekking van watermolenaar in genoemden polder en bestaande uit de heeren ff. Koorder te Sint-Maarten, Dekker te Schagen en D. Burger te Groenveld, is de eerste met meerderheid van stemmen gekozen. boven den spoorbrug vastzette, Ongelukkigerwijze werd door het ver fhalen van een paar booten aan de Maas- e het ijs in beweging gebracht, doch lestaat uitzicht dat met hoogwater ijs zich weder zal zetten, waardoor -vvoniraart van Rotterdam naar zee evenals Tuin, twee jaar geheel vrij zal zijn. en "Wt binnen- en Rijnvaart zijn gesloten 986, 89, schepen nagenoeg alle opgeborgen. 950, 16fRijnhaven, Parkhaven en de havens beneden 1200 fr., noch 604, 35Öe stad zijn vol binnenvaartuigen, 99 ellen.ijl de spoor- en binnenhaven voor Eigent,rroote vaart opgehouden worden. In wed. \-aiRijnhaven is eene bemande drijvende t. nbrandspuit aanwezig, die tevens ge- wordt om 's nachts de haven Inlichlingi breken. was men druk bezig, de vaarten ^6 U zoowel aan ^eze en aan gene De Belgische regeering heeft de voor stellen betreffende de grondwetsherzie ning ingediend. Kiezers zullen zijn zij die grondeigendom bezitten ter waarde van minstens 2000 fres.; die minstens sedert een jaar als hoofd een huis of een gedeelte van een huis bewoont, waarvan de waarde door de wet bepaald zal worden, doch welke niet minder dan 2400 fr. mag zijn, noch meer dan 4805 fr in plaatsen van meer dan 20,000 inwoners, niet beneden 1800 fr. noch boven de 3700 fr. in plaat sen van 3000 tot 20,000 inwoners, niet aan Maas gelegen, met ijsploe- maken en open te houden, zwaren ijsgang is de vaart Jrto gestaaktalleen de Goud- am gister ochtend met behulp verstrekt Gr E Leggen nog aan, doch kon hypotheek ligplaats aan de Oosterkade i „„jinemen. Van de stroomaf- voorwaar e ja(je booten kwamen alleen rente. ,jke de Nieuwe Maas en de Inlichtingen >aren, alsmede de booten van ao-^nt O lis en Stellendam langs het wfvHT\TFRMu Voorne- Ook het Delfsche WIERINGER^ d<m diengt gestaakt. boven 2400 fr. in andere plaatsen. Voorts zullen kiezers zijn zij, die een diploma van hooger on derwijs hebben, of een certificaat dat zij fien volledigen cursus in de humaniora hebben bijgewoond, zonder onderscheid van openbare of bijzondere inrichtingen van onderwijs; verder dezulken, die na hunne meerderjarigheid met goed gevolg een door de wet te bepalen examen heb ben afgelegd, dat minstens het lezen, schrijfen en de beginselen van het reke- k«n zal omvatten. De wet zal de wijze vaststellen, hoe de waarde der grondeigen dommen en der woningen te bepalen op den grondslag van de kadastrale waarde en hoe de onderverdeeling der waarde van de woningen, die door meer dan één gezin bewoond worden, zal geschie den. De wet bepaalt dat de Senaat gekozen zal worden door dezelfde kiezers, die de Kamer van afgevaardigden samenstellen; gedomicilieerd, minstens 35 jaar oud wezen, alle burger- en burgerschaps rechten bezitten, zekere hoogere open bare betrekkingen bekleed bebben, of zekere positie in de maatschappij innemen, zooals door de wet zal aangewezen wor den; of eigenaar zijn van vaste, in Bel gië gelegene goederen, minstens ter waarde van 500,000 fr. Buitendien zullen in elke provincie voor den Senaat verkiesbaar zijn de hoogstaangeslagenen in de belasting, in verhouding van 1 op de 4000 inwoners. In de i tekst van de herzieningsvoor- stellen van den heer Beernaert valt nog op te merken, dat de stemming verplicht zal zijn. De leden der Kamer ontvangen eene schadeloosstelling van 4000 fr. 's jaare. Het ontwerp gaat vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting waarin de minister Beernaert zich indi rect verklaart tegen het a'gemcen kies recht en de meening verdedigt, dat een minimum van waarborgen van den kiezer geëischt moet worden. In eene part. Corsp. der N. Rolt. Ct. lezen wij hierover In de clericale bladen vindt men heden nog slechts de voorstellen afgedrukt met de memorie van toelichting, welke alleen geteekend is door den ministerpresident, den heer Beernaert. In geen enkel cleri- caal blad is er ook maar eene aandui ding te vinden, hoe de voorstellen wor den opgevat. Zou men eerst het oordeel der bisschoppen moeten kennen De Indépendance vraagt 24 uren om de voorstellen te vervloeken of te zegenen Wij weten het nietmaar in elk geval om een doordacht oordeel uit te spreken." Intusschcn kan dit reeds worden gezegd dat tot de „noodzakelijke meerderheid", welke de heer Beernaert zegt te zoeken, de uiterste linkerzijde stellig niet behoort. Eu voor het overige haar oordeel opschortende, merkt het blad nog slechts op dat de geruchten der laat ste dagen een „ruimer" kiesrechtartikel hadden doen verwachten, „omdat het ont werp de kiesbevoegdheid krachtens de be woning van een huis of een gedeelte daar van beperkt tot den hoofdbewoner." De Nation beschouwt de voorstellen als het resultaat van een aan de indie ning voorafgegaan overleg tusschen het ministerie en de gematigde linkerzijde. Daardoor worden „de arbeidende klassen nagenoeg geheel uitgesloten en zouden 15 jaren van democratische propaganda vruchteloos blijken. In plaats van de middenklasse zal nu de kleine burgerij het stemrecht uitoefenen en feitelijk zal er in België weinig of niets zijn veran derd. Waarlijk, dat was de moeite der herziening niet waard! Zij had ten doel de arbeidende klassen tot het kiesrecht toe te laten en zou integendeel tegen de arbeidende klasse en tot wering van het algemeen kiesrecht de overeenstemming der partijen verkregen zijn Voor de Etoile behelzen de voorstellen slechts eenen voorloopigen tekst, waarop verbeteringen en amendementen zullen worden toegelaten, want. de chef van het Kabinet denkt er niet aan zijne porte feuille te wagen. De Réforme ziet in de voorstelling den triomf van den heer "Woeste. Tegen de democratie dus zegt zij, wil de heer Beernaert de herziening tot stand bren gen. Naar het blad meent, is de plicht der liberalen, der democraten althans, aangewezenzij moeten de voorstellen De Gazetle zegt dat deze ontwerpen geen oplossing zijn, maar slechts een expedient; een mengelmoes van woningcensus en capaciteitenkiesrecht, de eerste om aan de rechterzijde voldoe ning te geven, en het tweede ten einde een deel der linkerzijde mede te krijgen. Het blad heeft aanstonds drie personen van naam, elk behoorende hetzij tot de clericale of tot de democratische partij, geïnterviewd. De heer Bara kende den tekst der voor stellen nog niet maar hij loochende niet dat het toekennen der kiesbevoegdheid aan den bewoner van een huis ter waarde van 2000 frs. en de verplichte stemming hem wel toelachtte. Wat den leeftijd voor het kiesrecht voor den Senaat (35 jaar) be treft, hierin zag hij een voldoend bol werk tegen het algemeen kiesrecht. Wat de bijzonderheden aangaat omtrent de woning, als grondslag van kiesbevoegd heid, hij zou de statistische gegevens moeten kennen om daarover te kunnen oordeelen; een verschil van 100 frs. hoo ger of lager in de getaxeerde waarde der woning zou op het aantal kiezers van groo- ten invloed zijn. Kortom de heer Bara mo ge nog weifelen, vijandig schijnt hjj niet te genover de voorstellen te staan. De heer Woeste denkt natuurlijk gun stig over het regeeringsontwep, dat hij ook in de onderdeelen goedkeurt. Slechts maakt hij nog zijn voorbehoud omtrent de verplichte stemming. Hij gelooft dat er in de Kamer eene meerderheid van twee derden der leden gevonden zal wor den, welke aan deze voorstellen hare stem zal geven. Dit zal het geval zijn, zeide hij, indien een deel der linkerzijde evenzeer van toenadering blijk geeft als de rechterzijde getoond heeft door het capaciteitenstelsel aan te nemen. De heer Van de Velde, hoewel zelf geen werkman, toch een van de leiders der arbeiderspartij, onderschrijft geheel het gevoelen van le Peuple en ziet in devoorstellen eene oorlogsverklaring tegen het algemeen kiesrecht. Hij voorspelt eene krachtige uiting der openbare meening, binnen maar mogelijk ook wel buiten de perken der wettelijkheid en hij twij felt niet of de democratie zal daarbij blij- geven van kracht en volharding. De Schelmerij en de Schei- kuude. (Op het spreekuur bij een Scheikun dige.) „Mijnheer u kunt mij schatten laten »er- dieuen „Met genoegen, en op welke wijze „Wel ik zal't in korte woorden zeg gen. U schrijft in de Courant dat't u gelukt is langs kunstmaligeu weg paaelen te maken die zoodanig identisch met echte zijn, dat nie- mand zelfs geen scheikundige ze van deze kan onderscheiden". "Maar meneer, hoe komt u eraan ik heb nooit zoc iets uitgevonden!" „Dat hindert niet luister maar verder Op het bericht in de courant komen allerlei aanvragen U verwijst ze naar mijn adres en ik lever ze de prachtigste parelen vooreen spotprijs." „Hoe kunt u dat dan?" „Op een doodeenvoudige manier ik waag er een f 100.000 aan ik heb een grooten voorraad echte parelen opgekocht en geef die voor schier niets weg.' "Eu dan „Wel de parelen worden onderzocht door alle mogelijke deskundigen en niemand twijfelt meer aan de groote uitvinding, daar natuurlijk geen mensch bewijzen kan dat eenig verschil tusschen deze en echte tot het uiterste bestrijden, aantoonen datbestaat. zij onaannemelijk zijn ou de openbare meening opwekken, ze af te wijzen door krachtige betoogingen en met alle door grondwet en wet den burgers geschon ken middelen. De Ptupele noemt de voorstellen eene oorlogsverklaring aan de geheele demo cratie, de katholieke zoowel als de libe rale of de socialistische. Het blad zegt de uitdaging te aanvaarden en het roept alle kameraden der de democraten den goeden strijd op. „De zege zegt het blad, „als wij slechts allen onzen plicht doenons verleden leert ons wat wij kunnen doen om ten slotte de zege praal aan de volksrechten te verschaffen, in weerwil van de schandelijke en dub belzinnige overeenkomsten tusschen cle- ricalen en doctrinairen, gisteren elkanders Maar welk voordeel hebt u er dan ver der van?" „Zeer eenvondig ditalle groote belifters van paarlen ontdoea zich daarvan, zoodra mo gelijk, na het bekend worden van het bericht. Ik laat zooveel mogelijk de als baksteenen gevallen parelen voor spotprijzen opkoopen en... korten lijd daarna, staat weer door uwe bemiddeling, in de courant, d»t 't gebleken is, dat het procédé geen steek houdt, de arbeiders-partij en parelen komen weer op den normalen prijs van alle nuances tot en ik verdien schatten, die wij natuurlijk is ons. couranten kunnen het bericht dan overnemen als zij willen. Net gekleede er. handige dieven zijn het gewoonlijk die het reizen per spoor onveilig maken. In een compartiment eerste klasse had in Wilna een rijk koopman Kartschmat, pla ts genomen. De trein vertrok naar War- sch»u. Aan het station Poretschje voegden zich twee elegant gekleede heeren bij hem, en uit het aanvankelijk onbeduidend gesprek ontspon zicb een allergezelligst onderhoud. Zelfs boden de beide heeren den koopman een sigaar aan. De sigaar werd aangestoken en weinige oogenblikken later lag Kartschmar in een vasten slaap.Toen hij ontwaakte waren de reizigers uitgestapt en was zijn borstlap uitzijn jas gesneden. Hij vermiste een porte feuille met 50,000 roebels. Een geschikte broer. Het is den Duitscheo officieren ten strengste verboden ooit in het openbaar te verschij nen in burgerkleedicg. Zelfs wanneer deze met verlof zijn, moeten zij nog altijd hun ne uuiform dragen. Een zekere luitenant Schmidt, die in het een of ander avontuur zijn aandeel nam, terwijl hij daarbij als een burger gekleed was, had zoo al een heelen tijd rondgeloo- pen, toen hij plotseling op den hoek van een straat onverwachts voor zijn kolonel stond. Luitenant Schmidt verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet en sprak met veranderd stemgeluid tot den hoofdof ficier Zoudt u mij ook kunnen zeggen, mijn heer, waar luitenant Schmidt woont, ik ben een broer van hem en kom hem eens een bezoek brengen, zonder dat ik van te vo ren heb geschreven. De kolonel gaf de verlangde inlichting en Schmidt haastte zich naar huis en trok zoo snel als maar eenigszins mogelijk was zijn uniform aan. Hij dacht, dat hij zijn overste om den tuin had geleid, maar toen hij den volgen den dag den kolonel ontmoette, zeide deze Luitenant Schmidt, als uw broer nog eens een onverwacht bezoek komt brengen bij u, dan zal ik u dertig dagen pro voost geven. Een afschuwelijke misdaad is in het Belgische gehucht Courmay ge pleegd. Dezer dagen kwam haar dochter als naar gewoonte de weduwe Heden, een herber gierster, wekken, toen zijvan schrik verstijfd moest blijven staan en zij een kreet van afgrij zen niet kon onderdrukken. Midden in de kamer lag hare moeder,badende in haar bloed en een man, die over haar heen gebogen lag, was bezig met een groot mes haar den hals af te snijden. Het meisje bedacht zich geen oogenblik, greep den moordenaar bij de schouders doch oatving zulk eeu slag van hem, dat zij be wusteloos neerviel. De ellendeling nam daar na de vlucht en is sedert spoorloos ver dwenen. Wat een mooie toestand! Heel eigenaardig ziet hel er uit te Salti, Sardinië, een plaatsje met 1200 inwoners, uit 28 groepen huizen besatande, dat acht uur gaans van Buddesso verwijderd is. Daar het plaatsje geheel verwaarloosd wordt, richtten de inwoners het verzoek tot de Italiaansche regeering om er een eigen gemeente van te maken. Een ambtenaar die uit Rome werd afge zonden om een onderzoek in t« stellen,bericht het volgende: „Salti heeft geen dagelijksch bestuur, geen politie, geen geestelijke, geen dokter. Er is geen kerk, postkantoor of school en zelfs geen burgerlijken stand. Op de land kaart staat deze plaats van 1200 inwoners niet eens vermeld. Toch eischt de staat belas tingen van de inwoners, maar laat die niet in ontvangst nemen, zoodat elke bewoner van Saltie gedwongen is iedere twee maanden een marsch te maken van 12 uur gaans, om zijn verschuldigde belasting te betalen. Al de in den loop van een jaar geboren kinderen worden gczamelijk in de maand Mei, te Buddesso gedoopt. De dooden worden met weinig omslag en zonder godsdienstige plechtigheid ter aarde besteld. Met de huwe lijken ziet het er ook gek uit. Zij worden aan gegaan zonder eenige plechtigheid en eerst later te Buddesso bekrachtigd, vaak als er reeds kinderen uit zijn voortgesproten. Koe samen deelen. Nu, wat zegt u van dit uitne- pokinenting en medicijnen kent men te Salti mend plannetje?— er is minstens eeu paar enkel van hooreu zeggen, ton mede te verdieuen." De kinderen groeien op zonder schoolon- „Wel ik vind't erg ingenieusbedacht..! derwijs te genieten, want het plaatsje bestaat DusU zoudt wel zoo goed willen zijn het uit zeer arme gezinnen, die enkel met veel bericht door n geteekend naar een van de moeite het dagelijksch brood verdienen." hoofdcourenten te zenden?» 1 Dus luidt het ambtelijke bericht, dat haast „Ik heb een ander idéé daar u zoo op als een sprookje klinkt.

Schager Courant | 1893 | | pagina 2