Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemeente Schaden. Gom. Barsingerhorn. Gemeente Winkel. Gemeente Oude UTiedorp. Gein. Heer Hugowaartl. Gem. Anna Paulowna. Gemeente Sint Maarten. ren klommen op den bok, om den ouden koetsier er af te halen zij gooiden den verschrikten man op de steenen en takelden hem daarna leelijk toe. Toen de geneesheer zijn koetsier te hulp kwam, kozen de aan randers het hazenpad. Thans licht de man inwendig gelrneusd te bed. Onze berichtgever deelt mede, dat geen politie-agent te vinden was, om de kerels te vervolgen. Nader vernemen wij dat in de laatste dagen reeds twee maal koetsiers op dergelijke wijze zijn aangevallen. Wat de oorzaak hiervan is kannen wij niet met zekerheid mededeelen. Wij vermoeden echter dat deze aanrandingen in verband staan met een geheel nieuwe in dustrie Er moet n.1. sedert eenigen tijd hier ter stede een kleine bende werkzaam wezen waarvan de leden zich vrijwillige door rijtui gen laten aanrijden om dadelijk daarna van het geval een sterk gekleurd berichtje" op te stellen. Hiervoor trachten zij dan aan de bureaux der dagbladen geld te krijgen. Eenige koetsiers schijnen r.a aan deze geldmakerij een einde te hebben willen maken, door de politie er mee in kennis te stellen. 't Gevolg hiervan is vermoedelijk, dat de bedrogen bedriegers zich op bovenge noemde wijze trachten te wreken op de koetsiers. In de nabijheid der Bel- gische grenzen werd Dinsdag avond een bekend zoutsmokkelaar J. van E. uit Ne- derweert door de rijksambtenaren uit Han- sel aangehouden met een hoeveelheid zout, die hij uit België trachtte in te voeren. v. E. verzette zich tegen de ambtenaren zoodat een dezer zijn revolver trok en een schot op den smokkelaar loste, die in dc rechterzijde getroffen werd. De wond is levensgevaarlijk. ABBEKERK, 5 Januari. Door het dijkbestuur van „de Vier Noorder-Koggen* worden maatregelen genomen en plannen beraam 1 voor het bouwen van eene sluis, een weinig ten zuiden van Medemblik. Zij zal worden van grooter afmetingen en van meer vermogen dan ééne der nu reeds be staande sluizen. In den loop van dit jaar zal met den bouw nog een aanvang ge maakt worden. Men brengt een en ander in verband met een reeds lang gekoesterd plan, om nog een tweede stoomgemaal te stichten, waardoor men minder afhankelijk zou we zen van ds weersgesteldheid, indien de pol ders „op peil* moeten worden gebracht, dan tegenwoordig bij bemaling met wind molens. In den polder Beets (pro vincie Friesland) heeft het hoofd der school des Zondags met pl. m. 40 volwassen meis jes en jongens een zangvereeniging, waar de zangkunst beoefend wordt door het zin- gén van liederen als het „Kies- en Stem rechtlied", het „Vrijheidslied", de „Tiran nie,* en „het lied" van Marianne.* Het „Lampje,* een blaadje, dat geredigeerd wordt door den predikant te Beets, den heer G. A. van den Brugghen haalt uit deze lie deren eenige kenschetsende zinsnedeu san o. a. uit het „lied van Marianne* deze „Maar koningen en advocaten verdwijnen slechts door dynamiet* en stelt, naar aanleiding daarvan, de vraag Kan die on derwijzer in zijne klasse met de schoolkin deren zijn plicht, bij de wet voorgeschre- ven, nakomen „Mij dunkt n«en,* antwoordt de redac teur van het „Lampje*. „En ik acht het den plicht der overheid, welke weet waar voor zij bestaat, om overal, waar aldus door het onderwijzend personeel de grondslagen der maatschappij ondermijnd en de voorge schreven christelijke en maatschappelijke deugden niet geleerd worden die on derwijzers te ontslaan en onberekenbare schade bij de jeugd te voorkomeD.* Dat de toestand der werklieden, in zonderheid ook in de noordelijke provinciën verbetering vordert, zal niemand tegenspre ken maar de ongeregeldheden, zoo deelt men in een particulier schrijven aan de redactie van de Arnb. Ct mede, zijn het "Qwerk van ophitsers. Hoe is het nu moge- ,^/lijk dat, terwijl men door militairen het volk in bedwang houdt, men de opstokers ongehinderd hun gang laat gaan en de menschen laat aansporen tot verzet tegen de orde. Als die opruiers het zoo ver ge bracht hebben dat de menigte in opstand komt, zorgen zij wel dat zij zich bij tijds nit de voeten maken. Men kan een zeer groot voorstander van vrijheid van gedachten uiting en van vrijheid om zich te vereenigen en te vergaderen zijnmaar brengt die vrijheid mede, dat men openlijk mag opruien tot verzet tegen 1 de overheid en tot moord en brandstichten i rechtstreeks en middellijk mag aansporen Is het en deze vraag rijst in deze Noor delijke provinciën in het belang der maatschappij, dat ook hoofden der scholen openlijk aan die opruiing deelnemen Hier in Friesland en Groningen zijn de meeste men zon bijna geneigd zijn te zeggen alle onderwijzers socialisten. Men ziet hen dan ook in de gelederen bij socialistische optochten en enkelen houdt men zelfs voor anarchisten. Waarlijk men moet wel ionig gehecht zijD aan de openbare neutrale school om zijne liefde daarvoor te blijven behouden. De jeugd is tegenwoordig bandeloos,tuchteloos en znigt die beginselen in die zij nog niet begrijpen kan en verkeerd opvat. Geen greintje idea lisme is er meer en de moraliteit wordt gesmoord. Zeer vele correspondenten van de dagbladen hier zijn onderwijzers en het gevolg er van is, dat de groote bla leu eenzijdig worden in gelicht. De bladen hier dnrven niet alles zeggen, want dit zijn provinciale ouderne mingen en zij zijn bedacht voor de gevolgen. Als de volle waarheid aan het licht komt zal het misschien te laat zijn. De verkiezing te I {ot terdam. Aan de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Rotterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. H. D. Levysohn Norman, namen Dinsdag van de 8394 kiezers er 2277 deel. De liberale candidaat, de heer A. Pla- te verkreeg 1460 van 2756 geldige stem men, zoodat deze is gekozen. Op den anti-rcvolutionnairen candidaat den heer J. M. Voorhoeve, waren 374, op den katholieken heer mr. J. Mascheck 345 en op den heer mr. J. A. van Gil- se 69 stemmen uitgebracht. Bij al de bewegirg, voor die verkie zing gemaakt; bij den strijd tusschen het conservatieve en meer radicale deel der liberalen in Rotterdam, is eene korte na dere beschouwing van den uitslag zeker nuttig. 2277 kiezers slechts, en daarvan 1526 liberalen, hebben de moeite genomen zich van hun kiezersplicht te kwijten. Bij de laatste verkiezing, die vóór de ze plaats had en wel den 17 Februari 1891, ter voorziening in de vacature- Verniers v. d. Loeff, kwamen er van de 8311 kiezers 2717 op, werd jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek gekozen met 1765 stemmen en waren uitgebracht op de heeren J. M. Voorhoeve 606 en mr. J. A. van Gilse 293 stemmen. In vergelijking met toen kwamen er dus ditmaal 440 kiezers minder op; en wat erger is een man als de heer Plate, een bekwaam man, een vertegen woordiger van een Rotterdamsche familie, verkreeg 300 stemmen minder dan eer tijds de heer Van Karnebeek. Nu kan dat een gevolg zijn van de onthouding van vele liberalen, ingevolge het advies van mr. J. A. van Gilsemaar in 1891 waren er 293 liberalen die op laatstgenoemde stemden, en Dinsdag de den dit toch nog 69 liberale kiezers. Tegen die onweerlegbare feiten valt het niet te loclienen dat de belangstel ling der kiezers in het district Rotter dam al vrij luttel is. Het is waarin zulke bolwerken van het liberalisme maken de vrijzinnige kie zers, zeker als zij zijn van de overwin ning, zich niet meer warm. Maar de ver kiezing had ditmaal eene bijzondere be- teekenis. Er was strijd in eigen boezem. En de N. R. Ct. zich partij stellende tegen de aanhangige ontwerpen op het kiesrecht riep de kiezers van Rotter dam op om toch vooral mr. Van Gilse een dementi te geven, toen hij in zijn circulaire aan de „vooruitstrevend libe rale kiezers" het uitzicht opende dat „de verkiezing van den 3den Januari de laat- stuiptrekking zij der conservatieve kliek, welke reeds te lang in de stad onzer in woning de vrije uiting van den volksgeest heeft belet." „Kiezers van Rotterdam," schreef het Rotterdamsch blad, „antwoordt op dat woord, door den 3den Januari een groot stemmen tal op den heer Plate. uit te brengen, en aldus te toonen dat wat men smadelijk de conservatieve kliek noemt de overgroote meerderheid van het libe rale Rotterdam is." Nu, die kiezers hebben geantwoord maar het is erg, erg, erg flauw. Van alle kanten hadden nu toch de vrijzinnige kiezers moeten opkomen om de eer van het liberale Rotterdam waar voor het hoofdorgaan der conservatief- liberalen zich zeer op de bres stelde, op te houden. Tegenover de onthouders, overeenkomstig het advies van mr. van Gilse, hadden nu de anderen, de aanhan gers der richting van den heer Plate, in dubbelen getale moet stemmen. Hij was toch, als handelsman boven dien een gang naar den stembus waard. En ziet armzalig is het aantal gestemd hebbende kiezers, treurig het getal stem men, op den heer Plate uitgebracht. Zijn dit geen bewijzen te over dat er nieuw bloed onder de kiezers moet ko men dat, om de liberalen uit hun onver schilligheid op te wekken eene groote uitbreiding van het kiesrecht noodig is? En zou juist die uitslag niet het beste bewijs zijn voor het beweren dat de te genwoordige richting in Rotterdam niet voldoet san de wensclien van velen, die overtuigd van hunne machteloosheid om verandering te brengen, gewoon zijn ge raakt zich de zaken niet aan te trekken? Wat er van zij in den strijd tus- sclien het conservatieve en het meer voor uitstrevende element onder de liberalen in de tweede koopstad van ons land heeft da jongste verkiezing een antwoord gege ven dat, dunkt ons, niet is ten nadeele van hen die zich bij mr. Yan Gilse aan sluiten. Middelb. Ct. In een herberg te Aloisburg in Saksen kwam onlangs een Czech uit Bube- me die als alle ware Czechen met een onver- zoenlijken haat tegen de Doitschers bt zield is. Hij bestelde een glas bier niaar eischte een beker waaruit nog nooit een Duitscher ge dronken had. De waard bedacht zich even, ging heen en kwam eenigeoogeublikken later terug met een zeker half bolvormig wit vaat werk dat hij den gast voorzette met die woor den: „Hieruit heeft nog nooit esn Duitscher gedronken!" De Czech verliet het lokaal onder het uit- bnnding gelach van allen, even dorstig en va derlandslievend als hij gekomen was. Honger isde beste saus. Een vroeger lid van het operagezelschap, onder directie van Max Strakosch, waartoe ook de beroemde zweedsche zangeres Chris- tine Nilsson, had de gewoonte, steeds veel, maar te gelijkertijd ook goed te eten. Eens echter gebeurde het haar, dat zij iets moest eten, waarvoor zij anders den neus zou hebben opgetrokken. Wij reisden van Cincinnati naarBuffalo. Ik stapte, daar ik honger begon te krijgen, aan een tusschsnstation uit om iets te eten, doch kon nog slechts een groote knoflook- worst en wat roggebrood krijgen. Toen de trein weer in beweging was, haalde ik mijn worst te voorschijn. Nilsson, die bij mij in de buurt zat, wendde zieh met afschuw van mij af. „Foei," zeide zij, „hoe kan iemand zoo iet9 eten 1" Zij goot den inhoud van drie of vier flacons met odeur in den waggoD leeg. „Kon u dau niet wachten vervolg de zij geërgerd. „L weet toch, dat Strakosch in Buffalo per telegraaf een diuer besteld heeft.* Zij praatte nog een poosje voort en zei- de dat zij van de rest van den worst zeer akelig werd. Ik verontschuldigde mij, wik kelde de rest van mijn worst in een papier en pakte die in mijn tasch. Nu gebeurde het, dat eenige uren voor Buffalo ODze trein moest stoppen, omdat een andere trein vóór ons ontspoord was. Wij moesten lang wachten en van het diner kwam niets. Tegen tien uur des avonds sliep ik in, doch spoedig ontwaakte ik weer doordat iemand mij bij den arm greep het was Nilsson, die mij vriendelijk verzocht, haar de rest van mijn worst te geven. Ik voldeed aan haar verzoek, en de beroemde zangeres at die gretig op, en beweerde zelfs den volgenden dag, dat zij in lang niet zoo smakelijk had gegeten. De geheime politie in Louden heeft en zeker niet ten onrechte, ook vrouwelijk personeel in dienst. Van zulk een vrouwelijke „detective" wordt het volgende verhaald. De dochter van een geacht en vermogend heer had zich laten schaken door een verloopen grossier. Hoe veel moeite de vader ook deed om ziju kind in 't ouderlijk huis terug te brengen het baatte niet; want het paartje was in stilte getrouwd en had zich, om aan verdere bemoeiingen te ontkomen naar Parijs bege ven. De dochter had bij haar overhaast vertrek ook eene aanzienlijke geldsom nit vaders schatkist genomen en daar het be drag haar erfdeel verre overtrof, besloot de heer eene vervolging tegen het paar in te stellen. Hij wendde zich tot de geheime politie, maar verzocht deze zoo min mo gelijk publiciteit aan de zaak te geven. Ónze „detective* ging met een welgo- vulde beurs naar Parijs. Daar verkleedde zij zich en liep als eene bedelares de straat in waar bet paar woonde. Zij kocht zich een bezem en nam eenige dagen het baan tje als straatveegster waar. Spoedig wist zij nu hoe het paar leefde en wat de eerwaarde echtgenoot buitenshuis uitvoerde, Nu verwisselde zij weer van kleeding; gat zich uit voor eene rijke weduwe en haarde een villa builen Parijs. Vervolgens plaatste zij eene huwelijks advertentie in verschillende dagbla den. Als sollicitant naar het rijke weeuwtje bood zich al spoedig de grossier aan en hij werd de uitverkorene. Onder een valschen naam tronwde hij met haar en liet zijn eerste, vrouw aan haar lot over. De bruid bedong een hu welijksreisje r.aar Schotland. Toen zij ech ter te Cailais het kanaal zouden overste ken, werd de jonge vronw ongesteld en zij waren dus geuoodzaakt een hotel te betrek ken; terwijl zij te Calais vertoefden, ont ving de bedrogen vader een telegram, dat hij zijne dochter in Parijs kon afhalen en vervolgens met haar naar Calais moest rei zen. Ook de inspecteur der geheime politie werd ontboden. Spoedig volgde nu de ont knooping. In het bijzijn van zijne eerste vrouw werd de grossier van bigamie be schuldigd en zijn tweede vrouw rischte echt scheiding. De vader kon zijr.e dochter, wie de oogen intnsschen waren opengegaan, weer in liefde aannemen, de detective ont ving de beloofde premie en de grossier werd wegens bigamie tot leveoslangen dwangarbeid veroordeeld. Visschersb ij geloof. Een Schotsch zeeman geeft de volgende inlich tingen omtrent sommige bij de Schotsche visschers heerschende bijgeloovigheden. Een paar staaltjes daarvan zijn Bij het begin van de haringvangst wordt met veel aandacht er op gelet of de eerst gevangen haring een mannetje of een vrouwtje is. Is het een mannetje dan rekent men op een schra le, is het een vrouwtje dan op een ruime vangst. De boeg van het schip mag nooit tegen de zou gekeerd worden. Over hazen en varkens mag aan boord van een haringschip niet worden gesproken. Merkwaardig is het dat ook geestelijken goed geluk weten aan te brengen. Zeer ongaarne leent een schipper iets aan andere schippers, omdat hij, naar hij zegt, daar mede zijn geluk weggeeft. Zelf wanneer een lucifer wordt aangeboden, wordt eerst een stukje daarvan afgebroken en behouden, om het geluk niet te verjagen. Kan iemand ous ook zeggen of onze Hollandsche visschers evenzoo bijgeloovig zijn? Uit Petersburg wordt aan de Daily Cronicle geseind dat blijkens een particulier bericht uit Finland een me nigte inwoners van dit land gebrek lijden en 20.000 hunner tonder eenige levensbe hoeften zijn. In het noorden wordt de b»st van berkenboomen gegeten. De sterfte zal dezen winter ontzettend zijn. De hongersnood wordt veroorzaakt door den onvoldoenden oogst Deze had veel geleden door de langdurige koude. De Se naat van Finland heeft gelden tot onder steuning toegestaan, maar nieuwe hulp is noodzakelijk. Getrouwd tegen wil en dank. Voor de jury te Belgrado stond dezer dagen een jonge schoone boerin uit het dorp Kouatica terecht. Zij werd beschuldigd van brandstichting en als haar aanklager trad baar eigen man op, een jong Zigeuner, Dimitrie genaamd. De jonge vrouw had den hooischelf van haar eigen man in brand gestoken. De president vroeg der beklaagde of zij schuld bekende Zij ontkende niets „Mijn ouders hebben mij," zeide zij stegen mijn wil aan dezen Zigeuner uitgehuwelijkt en ik haat hem doodelyk; meermalen verliet ik zijn huis, maar ieder oogenblik het hij mij door de politie weder terugbrengen. Dat leven was mij ondragelijk en ik besloot er een eind aan te maken. Maar hoe? Hem vermoorden wilde ik niet, want mijn geweten zeide mij, dat dit een groote misdaad is. Ik besloot daarom iets an ders te doen,wat verboden is, om in de gevan genis te komen en op deze wijze van den man af te komen, dien ik niet kan liefhebben en T dien men mij met geweld hec-ft opgedrongen. Ik stak daarom hel hooi in braad en thans sta ik hier voor u, doet met mij, wat ge wilt!" De gezworenen sprak en het schuldig uit over de schoone boerin, welke wegens brandstich ting tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroor- rOUKESPOXDKXTIE. Het ingezonden stuk over „de werkverschaffing wordt alleen geplaatst, wanneer de schrijver er zijn vol len naam onder zet. De Uitgever. Ingeschreven van 4 6 Januari 1893. Geboren Engelbertns, z. v. Hendrik Brand en van Catharina Langedijk. Ondertrouwd: Pieter de Wilde, weduwnaar van Aaltje Pool, oud 45 jaar en Maartje Molenaar, oud 38 jaar, beiden wonende te Schagen. Getrouwd en Overleden: Geene. Ingeschreven van 1 31 December 1892. GeborenAlbert, z. v. Hendrik Westerman en Pietje Bleeker. Jacob, z. v. Jan Moeliker en Cornelia Wit. Dieuwertje, d. v. Simon Keetman en Trijntje Wiggers. Jan, z. v. Jacob Schager en Pietertje Liefhebber, Arie, z. v. Dirk Kossen en Stijntje Beste- vaar. Lambertus, z. v. Jan Lesn en Goudina de Bidder. Trijntje, d. v. Aaltje de Graaf; ongehuwd. OndertrouwdCornelis de Leeuw en Aagje Bakker. Arie Keesman en Aafje Kniper. GehuwdGeene. OverledenNeeltje Klare, 5 w. Neeltje de Boer, 22 md. Jacob Kuiper, 4 md. Neeltje Prosper, 75 j. wed. van Pieter Bood. Ingeschreven van 1 31 December 1892. Geboren: Trijntje Aafje en Aafje Trijntje, dochter» van Adrianns Donker en Grietje Zeilmaker. Albert, z. v. Hendrik van Essen en Aafje Vink. Jan, z. v.Jan Kaaij en Stijntje Kamp. Prans, z. v. Pieter Smit en en Anna Kaashoek. Ondertrouwd Arie Blaauboer, jm. 26 jr. eu Maartje Kort, jd. oud 22 jaar Jan Jonk, wedn. vau Vrouwtje Klaij, 46 j. en Kille Meek, jd. 32 jaar. Gehuwd: Arie Blaauboer en Maartje Kort. Jan Jonk en Kille Meek. Overleden: Antje Fraij, 71 jaar, wed. van Klaas Kooijman. Ingeschreven van 1-31 December 1892. Geboren: 2 Dec. Willem z. v. Willem Semeins en Trijntje van der Hoek. 3 dito. Maartje d. v. Arien klaver en Daatje Rjjkes. 7 dito. Cornelia d. v. Cornelis Jong en Marijtje Stam. 20 dito. Margaretha d. v. Willem Schilderen Aaltje Tak. 27 dito. Pieter, z.vCornelis Stoop en van Aagie Polle. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden14 Dec. Jan Sneekes echtgen. van Trijntje Vlaar 78 jaar. 24 dito. Maartje Koomen echtgen. v. Gerrit de Jong, 27 jaar. 24 dito. Adriaan Schiebroek z. v. Hubertus Schiebroek en van Maria Cornelia Janmaat oud 5 maanden. Ingeschreven van 1—31 December 1892. Geboren: Jan z. v. J. Koemeester en T. Steur. Jan z. v. J. v. d. Oord en M. Leegwa ter. Hendrik z. v. P. Peetoom en N. Tauber. Sophia Prancisca Henriette d.v. J. H. Hacke- nitz en M. Mühle. Grietje d, v. H. Schrieken en G. Smit. Jan z. v. J. Pluister en G. Kluft. Pieter z. v. B. Huiberts en L. Jansen. Ondertrouwd: Dirk de Boer en Antje Lodder Pieter Pannekeet,wedr. van Hiltje Appelman en Maartje Hof, wed. Dirk Tromp. Kornelis Groot en Aafje Schipper. Jacobus Kaspers en Antje Appel. Getrouwd: D. de Boer en A. Lodder. Overleden: Antonia Buren echtg. van J. Bos 32 j. Lysbetb Boon wed. K. Kluft 52 j. Pieter z. v. C. Roog en M. Dekker 2 md. over leden te Nieuwe Niedorp. Antje Buter echtg. van A. Brink 32 j. Ingeschreven van 1 31 December 1892. Geboren: Cornelis z. v. J, Heddes en M Tak. Grietje d. v. G. H. Groteboer en A. Dbks hoorn. Cornelia d. v. C. Braaf en G. Bakker Ondertrouwd: 2 paar. Getrouwd: 1 paar. Overleden: geene. Ingeschreven van 1 31 December 1892. Geboren: 8Dec. Benardus, z. v. Cornelis Elswijk en van Maartje Beemsterboer. 8 dito. Trijntje, dochter van Jan Jongejan en van Anna Breed. 28 dito Klaas, z. v. Cornelis Rens en van Elisabetb Biesboer. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: 27 Dec. Sijbrand Groenveld oud 31 jaren Echtg. van Grietje Bcnamer. Staat der bevolking in de gemeente Sint Maarten op den 1 Januari 1893. M. V. Totaal. Bev. op 31 Dec.'91. 502 499 1001 io 1892 geboren 13 11 26 ingekomen 36 38 74 551 550 1101. M. V. in '92 overl. 9 8 vertr. 38 38 47 46 93 Bevolking op 1 Jan.'93, 504 504 1008 Hot getal huwelijken in 1892 bedraagt 7 en dat der echtscheidingen bedraagt 1. De bevolking is dus vermeerderd met 7 perso nen en verdeelt zich in de onderscheidene godsdienstige gezindheden, als volgt736 Ned. Herv. 184 R. Cath. 68 Chr. Geref. 17 Doopsgez. en 3 zonder godsdienst. - W1WT

Schager Courant | 1893 | | pagina 2