Uit en voor de Fers. 1 Huitenlaiidscli Overzicht. Gemengd 'Nieuws. •=- Eet krasse oode man is zeker wel de bijna 98-jarige visscher J. Hoetmer, wonende aan de Goog bij Neder- horst den Perg. üij bond dezer dsgen toch nog de schaatsen onder den voet en gaf blijken dat hij er nog goed op thois was, daar hij met vlugge en krachtige streek de baan langs zwierde. Deze oude man bezit nog al zijne zin tuigen, en ziet er volstrekt geen bezwaar in om wekelijks den afstand van zijne woning naar Weesp, circa U/j nur gaans, te voet af te leggen. Eeeds verleden week werd een begin van brand ontdekt in de Ronde Luthersehe kerk te AMSTERDAM, en k am men tot de overtuiging dat het kachelvuur zich aau enkele balken had medegedeeld,die reeds geheel verkoold waren. Men deed er voorlonpig aan wat men kon, maar Zondagmorgen onder den dienst nam men weer een zeer sterke brandlucht waar, die maar al te duidelijk te kennen gaf dat niet alles in den haak was. Onmiddel lijk werd de brandweer gewaarschuwd de commandant zelf, de heer Hoogeboom, stelde een onderzoek inmaar de plaats waar het vuur smeulde was niet gemakkelijk te vinden. Men besloot daarom het kerkge bouw te laten bewaken en begon met ver dere maatregelen, om het brandgevaar te bedwingen. Naar de aanzienlijke schade te rekenen, die men nu reeds ontdekt heeft, moet het vuur zeer geruimen tijd hebben voortgesmeuld. Echo. Woensdagavond isjop TE XEL een vallende meteoor waargenomen, die 't geheele uitspansel in gloed scheen te zetten, 't Licht dat de vuurbol verspreid de, was gedurende een seconde zoo sterk, dat de kleinste voorwerpen met het bloo- te oog waren te onderscheiden, even helder als op den dag. Men meldt uit HET BILDT: De vergaderingen, door den burgemees ter dezer gemeente met de landbouwers be legd, om raad te verschaffen in de heer- schende werkeloosheid, hebben geen succes gehad. De eerste vergadering was belegd te Vrouwen Parochie. Hier was de werke loosheid van minder beteekenis dan in de overige plaatsen der gemeente en dus de kans tot slagen het grootst. Wel waren ter vergadering bijna twintig werkgevers ver schenen, doch toen het er toe kwam, ieder een of meer der werkeloozeu voor zijne re kening te nemen, verklaarde slechts één hunner zich daartoe bereid.De indruk,dien de burgemeester kreeg op deze vergadering, was ontmoedigd genoeg, om die te St. Anna—Pa rochie en St. Jacobi-Parochie niet te doen doorgaan. Op velen in de gemeente heeft de houding der landbouwers een treurigen in druk gemaakt. Werk is er genoeg, als slechts ieder landbouwer aan zijne landerijen de noodige zorg besteedt en het dichtgroeien van slooten en vaarten voldoende tegengaat. Wanneer men ziet, hoe sommige landbou wers, en d.t zijn gewoonlijk de beste, steeds werk hebben voor hunne arbeiders en an deren ze zich zoo spoelig mogelijk van den hals schuiven, begrijpt men, dat do heer- sehende werkeloosheid vooral den laatsen moet worden geweten. Thans heeft zich de burgemeester tot de eigenaars gewend, op dat deze bij hunne huurders hunnen invloed tegen de werkeloosheid aanwenden. Een geheimzinnige moord te RIJSSEL. Een arbeider te Rijssel ging dezer dagen 's morgens vroeg naar zijn werk, en nauwelijks was hij even buiten de stad, of hij zag op zij van den weg 't lichaam eene vrouw liggen. De vrouw- had niets aan dan een paar kousen en schoenen, de armen waren langs 'l lichaam vastgebonden, de beeneu onder 't lijf ge vouwen. Ze had een zakdoek in den mond, en haar gelaat was met slijk bedekt. Hevig ontsteld gaat de arbeider hulp ll#Men neemt der ongelukkige den zakdoek uit den mond, en een golf bloed stroomt er uit. Een eind verder vond men de kleeren der vrouw, en uit der. geha iden toestand besloot men, dat ze lanp beeft moeten worstelen tegen haar aanvi ar. Men vond echter geen enkel papier,j waaruit bleek, wie ze was. Den voriuen avond omstreeks elt uur hadden eetbaar jongens haar gezien. Zij had hun den weg gevraagd, maar zij had zoo vreemd gedaan dat de joDgens dach ten dat ze gek was. De politie tracht de moordenaar op te sporen. Een moord op de grenzen. Aan de Mxddb. Ct. wordt uit IJZEN- DIJKE geschreven dat in den nacht van 5 Jan. werd de burgemeester van Waterland- Oud' man (België), een zeer bejaard, een voudig man, in ziju rust gestoord door een tweetal personen, die op de eene of andere wijze zijne woning waren binnengekomen en hem onder bedreiging met moord zijn geld ateischten. Uit vrees voor zijn leven wees de burgemeester hun de plaats, waar zij geld konden vindeD. De booswichten begaven zich daarheen en namen pl. ro. 125 fr. weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil ge houden hadden, schijnt toch de meid eenig gerucht gehoord te hebbenzij werd wak ker en liep naar buiten, waar zij een der den persoop^zag staan die klaarblijkelijk op den uitkijk stond. De schildwacht heeft de meid niet ge molesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiteD kwam, waarschuwde de uitkijk de biunenzijnde personen naar buiten te komeD. Intusschen had hij den knecht reeds aangevat en bracht hij dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daar op namen de drie bandieten de vlncht. De knecht strompelde nog eenige schre den verder, doch viel weldra, door bloed verlies, neder, om niet weder op te staan. De toestand van den ouden burgemees ter, die eerstens zeer geschrikt was en bui tendien zeer was aangedaan door den moord op zijn trouwen knecht, is niet te beschrij ven. Noch de justitie uit Gent die spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag een plaatselijk onderzoek onder IJzemdijke instelde, waar men ver moedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Da door de politie aan- gehouden persoon, beschuldigd van ver schillende oplichterijen, Zwigtman van N., is in den volsten zin des woords een zeld zame vogel. Geboren te Zwartsluis, heeft hij zich het voorkomen weten te geven van een zeer net, beschaafd en geleerd per soon. In tal van families heeft hij zich toegang weten te verschaffen, spreekt ver scheidene talen en o. a. ook zoo vlot Maleiscb, dat een geboren Maleier er van zou watertanden, ten minste, als dat in zijn land gewoonte is. N. heeft zelfs als arts verschillende personen behandeld, is voorzien van een fraaie collectie instrumenten, ja heeft zelfs zooveel vertrouwen weten in te boezemen, dat men hem verloskundige hulp opdroeg, te Amsterdam en elders, waaraan hij voldeed als een volleerd arts. Zijn geestigheid en vlugheid van begrip gaan boven het peil van gewone raenschenkinderen en zijn een betere zaak waardig. Echo: Te L inschoten is gisteren een geval van cholera asiatica voorgeko men, dat met den docd eindigde. Vrij dag kon men, als een bewijs van krachtigen ouderdom, K. de Wit, van MARKEN, een man van 92 jaar, die zijn metalen kruis in den tiendaagsehen veldtocht verworven heeft, zien rijden langs de baan vau Marken uaar Monnikendam. De heer J. J. P. Vaieten Jr. deelt in het Utr. Dbl. het bijna ongeloofe- lijke feit mede, dat aan de stedelijke gas fabriek te Utrecht 40 werklieden gedaan hebben gekregeu. Zaterdag herdacht deheer P. Visser, te Bozuui, die de veldtochten onder Napoleon mede maakte, onder veler lei blijken van belangstelling, zijn lOOsteu verjaardag. V. is nog vrij kras. De gemeente Biernm vergoedt aan de landbouwers, die werkloozeu aan den arbeid stellen, voor iedereu arbeider 30 cents uit de gemeentekas. Het loon der keieakloppersis verhoogd. Hondeutrouw is spreekwoor delijk, maar, zooals bij alles, geldt het ook daarbij dat uitzonderingen den regel beves- tigen. Ten minste bij den hond van zekeren Jozef De Jonge te Aalst was van die trouw weinig te bespeuren. Toen zijn meester de zer dagen uitgleed, sprong zijn trekhond op hem en begon hem hevig te bijten, zoo dat de ongelukkige weldra uit verschillen de wonden bloedde. Als een wolf stond de hond met bebioeden muil bij zijn of fer. Een moedige jongaling, van Langenho- ven genaamd, achoot toe, greep den hond vast om hem weg te rukken, doch het was vergeefsch. Eindelijk greep hij het woeste dier in den nek en zoo gelokte bet ten slotte De Jonge te bevrijden. Maar de ontvangen wonden zijn zeer gevaarlijk. Omtrent den tocht naar MARKEN schrijft een der verslaggevers van het Rdbld. Ik heb Zondag ook tol de duizenden be hoord, die naar Marken zijn geweest. Ns heel wat tobben en dringen had de ketting- noot mij aan de overzijde gebracht en na dat ik te Buiksloot had ondergebonden, ging ik met tegenwind op weg. Op sommige plaatsen was het ijs prach tig, op andere zeer slecht. Vooral was het gedeelte tusschen Broek en Monnikendam verre van mooi. Het ijs zat daar vol sple ten en tot overmaat van ramp waren deze geheel met ijsschraapsel gevuld, zoodat ze onzichtbaar waren. Velen kwamen hieidoor te vallen, en het aantal invaliden was groot. Sommigen bekwamen zells tamelijk ernslige kneuzingen. Het ijs op zee was vrij goed, doch het moet de vorige dagen beier geweest zijn. Marken was vol bezoe kers, zoodat slechts weinigen eenig voedsel of drank konden machtig worden. Van Marken naar Volendam was ook een baan gemaakt. Ook dat plaatsje werd door velen bezocht. Ik raad den schaatsenrijders aan, voor het geval dat het weer gaat vriezen, niet te laat terug te keeren, want door de duisternis zijn de talrijke spleten en oneffen heden nog onzichtbaarder. Van de drukte gisteren op hel ijs geven de volgende cijfers eenig denkbeeld. Met de ket tingboot werden ongeveer 13000 meuschen over het IJ vervoerd. De tram bracht 2000 passagiers naar Monnikendam. Het getal schaatsenrijders, die gisteren Halfweg pas seerden, wordt op 10000 geschat. Reeds sedert lang had de oude Sneeker Cl. vermoed, dat twee bladen raadsverslagen van haar overnamen, doch die als eigen verslagen, deden voor komen. Om zekerheid te verkrijgen, werd door haar in de opzettelijk aan de redac tiën van beide bladen gezonden nummers ;n het verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van VVijnbritseradeel inge bracht, „dat door dat lichaam in de jong ste vergaderiug met algemeene stemmen af wijzend was beschikt op een adres van den Erieschen IJsbond te LEED WARDEN'otn subsidie voor eene in deze maand aldaar te houden barddraverij op schaatsen onder daartoe uitgenoodigde gemeenteraads leden :n Friesland Beide bladen namen dit overanderd overhet verdere begrijpt men. Een. goed. woord, mag voorzeker genoemd worden de circulaire, door den heer van Panhuys, Commis saris der Koningin in de prov. Gronin gen, aan de burgemeester dier prov. gezonden en welke luidt als volgt „Ongetwijfeld mag ik aannemen, dat thans meer dan ooit de groote verant woordelijkheid door u gevoeld wordt, aan de waarneming van uw ambt ver bonden. Nu in onderscheidene ge meenten van Oldambt en de Veenkoloni ën verzet tegen het gezag plaats vindt 't welk door buitengewone maatregelen moet worden bedwongen, nu de mogelijk heid bestaat, dat uit de voortgezette opruiingen van gewetenlooze volksleiders ook elders een toestand van onrust en spanning wordt geboren, nu acht ik het des te meer mijnen plicht uwe aan dacht te bepalen bij de vraag In hoever kan door U tot duurzame verbetering van den toestand worden medegewerkt „Mij komt bet voor, dat een krachtige aaneensluiting en samenwerking van de welgezinden in iedere gemeente, waar in de sociale toestanden noodwendig ver betering moet worden gebracht, moet worden bevorderd. Ook op hen rust een groote zedelijke verantwoordelijkheidhet gaat niet aan, aan bet openbaar gezag eischen te stellen en in eigen kring te kort te schieten in de vervulling van een der eerste burgerplichten. Het be hoorde toch niet voor te komen, dat de verbetering van de gemeente-politie, door uitbreiding van personeel of verhooging van jaarwedde, dikwijls afstuit op den geringen steun, zoo niet den tegenstand van de vertegenwoordigers der gemeente, als ware daarbij enkel het belang der titularissen gemoeid, niet in de eerste plaats een gemeentebelang. „Dat de verhouding tusschen de werk gevers en hunne dienstbaren in vele ge meenten alles behalve de rechte is, dat we- derzijdsche zorg voor de behartiging van elkanders belang stoffelijk of zedelijk belang gemist wordt, wat v&lt daaraan te doen zoolang niet de beschaafde en ontwik kelde ingezetenen, hunne sociale plichten kennende, samenwerken tot het dempen van de bestaande klove tusschen werk gevers en dienstbaren, door eigen voor beeld en in eigen kring allereerst De kracht der wet en de zorg der over heid zijn machteloos, waar een opgewekt gemeenschapsgevoel zich niet in daden uit spreekt. „Het is waar, onder de bestaande economische toestat.den opent het gemis van loonenden arbeid in den winter en de moeielijkheid om daarin van gemeen tewege op behoorlijke wijze te voorzien, een bron van ontevredenheidmaar is ook aan dit dikwijls terugkeerend kwaad niet te gemoet te komen door krachtige samenwerking en door buitengewoon hulp betoon, zonder dat dit boven veler klach ten gaat? Het behoeft wel nauwebjks gezegd te worden, dat de ongunstige ver schijnselen, die gaandeweg grootere af metingen verkregen, niet voetstoots zul len verdwijnenmaar indien het besef meer levendig wordt dat grondige ver betering door plicht en belang beide wordt geboden, dat kan er toch in die richting veel worden gedaan, veel meer dan gedaan wordt. „Overtuigd van uwe instemming met deze opmerking, vestig ik in bizonderheid uwe aandacht op den eisch eener goede verpleging van behoeftigen, inzonderheid wat de opvoeding en het schoolgaan van arme weezen betreft, voor zooverre nl. deze armverzorging binnen den kring van de burgelijke armbesturen valtop de deelneming van het herhalings-onderwijs, zoo dringend noodig en toch zoo schro melijk verwaarloosdop het belang van goede volkslectuur door middel van schoolbibliotheken, een ernstig belang nu het aan verderfelijke lectuur van revolu tionaire strekking niet ontbreektop het tijdig zoeken van middelen van werkver schaffingdie de eischen der hygiëne bevre digen en een voldoend loon verzekeren. Is het droevig verschijnsel, dat de hulp behoevende liever de hulp van de bur gerlijke gemeente inroept, dan die der diaconie, niet een protest tegen de ker kelijke armverzorging en kunnen door samenwerking met de kerkelijke armbe sturen dergelijke misstanden niet worden uit den weg geruimd Bij herhaling is mij bij gemeente bezoe ken gebleken dat vele spaarbanken hier en daar ook door inleggelden van arbei ders en dienstbare in bloeienden staat verkeeren. Kan op uw initiatief niet nog meer in dezelfde richting door de Nuts- departementen of door andere vereeni- gingen het volksbelang worden gebaat? door vólkslezingen als anderszins? In po- litieken zin mogen staat en kerk ge scheiden heeten, kortzichtig zou het zijn te betwijfelen dat het gezag der overheid en wat meer zegt de rust en het ge luk der huisgezinnen op krachtige wijze wordt verzekerd door den invloed van godsdienst en zedelijkheid. Het is niet ge noeg dat tegen het spotten en verguizen van wat anderen heilig is in de gemeenten op velerlei wijze ook door uwen invloed een dam worde opgeworpen tegen dezen ver woestenden stroom. „Dit alles en veel meer nog, 't welk hij uw bekendheid met plaatselijke toe standen en behoeften meer onder uwe aandacht dan de mijne valt, worde door u overwogen en wekke u in deze ern stige tijdsomstandigheden tot een krach tig handelen op." Gisteren, den lOden, was voor FRANKRIJK een gewichtige dag: her opening der kamers, een aanvang van het Panama-proces. Na 15 dagen vacan- tie hervatten de kamers haar werkzaam heid onder geen gunstiger omstandighe den dan toen zij haar tijdelijk staakten. In den politieken toestand valt geenerlei verbetering op te merkenintegendeel bracht de Panama-zaak een nieuwe ramp voor de republiek van den dag in den vorm van de aanklacht tegen den oud minister Baïhaut. Zal de regeering aan de regeering machtiging vragen tot nieu we vervolgingen van parlementsleden? Zoo ja, zijn dan niet weder rumoerige, even betreurenswaardige tooneelen in de kamer te wachten als deze onlangs te aanschouwen gaf? Volgens den Figaro heeft Arton, de be kende nog altijd voortvluchtige tusschen- persoon bij de Panama-omkooperijen, geld gestort voor een geheim fonds, wat geschiedde zoowel op verzoek van Bour geois als Floquet. De gevangenneming van den oud-mi nister Baïhaut geschiedde, nadat hij ge confronteerd was met de Lesseps, Cottu, Sans-Lerpy en Blondin. De laatste moet zeer bezwarende bewijzen van Baïhaut's schuld hebben overgelegd. De gevangenneming heeft diepen in druk te Parijs gemaakt. Baïhaut is de zesde minister, in de Panama-schanda len betrokken. Waarschijnlijk zal zij tot nieuwe ont hullingen leiden en, daar Baïhaut in het ministerie-Freycinet van '86 zitting had met den tegenwoordigen president der republiek als minister van financiën en met Sarriën voor binnenlandsche zaken, tot interessante getuigenverhooren leiden. Carnot zoowel als Sarriën hebben met Baïhaut als verantwoordelijke ministers het later ingetrokken wetsvoorstel van 17 Juni 1886 onderteekend, de eerste poging om de Panama-maatschappij met eene premieleening te helpen. De aan wijzingen tegen Baïhaut zijn velezoo hadden de Patrie en de Intransigeant reeds eenige dagen het bericht verspreid, dat Baïhaut in '86 last zou hebben ge geven aan het Comptoir d'Escompte om voor hem een aanzienlijk bedrag Itali- aansche schuldbrieven te koopen. Na de inhechtenisneming heeft het Journal naar de waarheid van dit bericht laten infor- meeren bij den toenmaligen in beide bladen genoemden beambte. Deze, Chevalierge- heeten, thans te Lavarrenne, heeft de waarheid er van volkomen bevestigd in het jaar '86 heeft het Comptoir d'Es compte voor 500.000 francs Italiaansshe rente gekocht op naam van Charles Baï haut, zooals hij opgaf, ingenieur te Parijs. Omstreeks welken tijd Chevalier meende dat toen Baïhaut nog minister was. De opdracht had ieder aan het Comptoir verwonderd, daar deze instelling gewoon is een hoog commissieloon, het dubbele van anderen, in rekening te brengen. In den ministerraad werd besloten, dat de ministers gezamenlijk hun ontslag zou den indienen op grond van den toestand en de hervormingen, welke worden ge- ëischt. Carnot nam het ontslag aan maar belastte den aftredenden minister- presi dent Ribot onmiddellijk met de vorming van een nieuw ministerie. De Figaro is verzocht zijn bericht om trent een huwelijk van den czarevitch met een prinses van Orleans tegen te spreken. Galdstone heeft Maandag Biarritz ver laten en is direct naar Londen vertrok ken. Omtrent de beweging in de Westfaalsche mijn districten wordt gemeld dat in de mij nen vanEssen gisteren gedeeltelijk het werk was gestaakt. Te Bochum, waar alles rustig was, valt vermoedelijk eerst he den de beslissing. In de mijnen rond Dortmund was de werkstaking ook slechts gedeeltelijk. Me\i verwachtte dat er eerst gisteren bij de uitbetaling der verminderde loonen „dij ken zou, of tot een algemeene "grêve wordt overgegaan. Te Gelsenkirchen heerschte groote opgewondenheid onder de werkstakers, die samenschoolden. Voor twee hotels aldaar vo nd eene ontploffing van dynamiet- patronf m plaats, die alleen materieele schade aanrichten. In het Saargebied 'isgeen verandering in den toestand gek omen. Ook in Silezië schijnt het onder de mijnwerkers te gisten. Naar te Bresl.au werd vernomen, was order een deel. der werklieden in de mijn Deutschland van g raaf Henkei Don- nersmarek, een opstand uitgebroken. De dagploeg was niet op h et werk gekomen of dit later nog gesel lieden zou, wan onzeker. In deRu e Pigu 11e te Parijs, woonde sinds eenigeu tiiri 1 een 29jarig meisje, Emma Biltat, met een m mdieu men slechts kende onder den naam va ji Emile. Deze was te lui om te werkeu, en rroeg altijd geld aan Emma; maar omdat deze dikwijls geen ^eld had, hadden ze voordurt md twist samen^Op een zekeren avond kwamen ze thuis, en schenen het dezen kee r eons te kunnen worden, want de huisjuffrouw hoorde hoege naamd geen leven op 1 ,un kamer. Toen ze echter den vo'lgende n morgen op de kamer van Emma kwfim, zaj? ze tot haar grooten schnk dat Em. Je aan d'en zolder hing opgeknoopt, terwijl Er ama op -een paar stoe len lag uitgestrekt. In allerijl haalde zij een

Schager Courant | 1893 | | pagina 2