Lokaal Jérès.'' IA AFLOOP 1 AL. De Murwe Lijnkoeken Ét uit Kosler's Kleine Wiel, Oprmming m 3. Ds Mes» en m Vim. Predikbeurten. Hervormde Gemeente Burgerlijke Stand, Oemeente Keliagca. 341ste STAATSLOTERIJ. 2. Populaire Voordrachten 5. POPULAIRE VOORDRACHT M arktberichten. de Wed. KI. DENIJS, SCHIEDAMMER GENEVER. Buitengewoon goedkoop Gemengd Nieuws. Ingezonden. Van een s p e c u 1 a 111 j e. Buitengewone Voorstelling Wieringerwaard. Cetrokken I* r ij z e n, 4. Komische Voordrachten met het gedeponeerd fabrieks merk te SCHAGEN. Advertentiën. T. VOS Prachtige keuze Duitsche-, Frie- sche-, Groninger- en Linschoter- Srllil.ltSPll. van de minste tot de fijnste soorten, tegen concurreerende prijzen. Smeden en Wederverkoopers ruim rabat. Ook voorhanden IJlster Hard* loopiTS. Puik, puik loopend, onmis baar voor iederen Hardrijder. Voorts een groote partij Kiemen en Achterleereii, IJs- en Sneeuw- sporen, gekleurde Ijsstokken. Verder Duw-, Trek- en Prik sleden, Schaatsenschroeven, Moeren en Knopjes, enz. enz. ft.B. Itnskruit (Crêpée No. 1) en Hagel, alsmede Ellgelsche verharde Hagel. Onder beleefde aanbeveling, A. KOSTER, Schagen. KEItlCIIT. A. LANGEKEIS, Taadartseai 1H8TEB DAN, Neuwen dijk b/d Dam 24. A L li N A A Kanaakade 14. BROERSMA te Schagen. de VHIE8, te Schagen. N. B. Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. HOPPE. MANTELS worden finaal uitverkocht. tni'bi'. Schene, Lagezijde, Schagen. ontvangen 240,000,000 tres. De oprich- ting der Panama-maatschappij heeft 107,000,000 gekost. Op de landengte werd 800.4)00,000 uitgegeven. De kosten van het uitgeven der leeningen en het oprichten der syndicaten bedroegen 136 millioen. Het bestuur der maatschappij te Parijs kostte 15 millioen. Of werkelijk 800,000,000 frcs op de landengte is uitge geven, blijft nog de vraag. Eilfel ontving voor de werken, die hij op de landengte uitvoerde, 73 millioen. Hij erkende zelf, dat hij daarop 15 millioen verdiende. Sommigen beweren evenwel dat hij het dubbele verdiend heeft.Totde 136,000,000 betreffende de uitgifte der leeningen be hoort ook het aandeel der pers, dat op 20 millioen gesteld is. Yan deze som zal wel een groot gedeelte in de handen van tusschenper8onen zijn blijven hangen. Op de landengte werd met groote weelde huis gehouden. De spoorwegwag- gon van den directeur der maatschappij kostte 210,000 francs. De verschillende kampen en nederzettingen hadden een uitgaaf van 45,000,000 geëischt. Het hospitaal te Panama kostte 28,000,000 en dat te Colon 7,000,000. Salarissen van geneesheeren, geneesmiddelen enz. 24,000,000, politie 12,500,000 frs., „bu reaukosten" 8,160,000 francs enz. enz. Wijl Ferdinand de Lesseps het groot kruis van het Legioen van Eer bezit, wordt de zaak niet voor de correctioneele recht bank maar voor de eerste kamer van het hof van appèl behandeld. Voorzitter is de eerste president, de heer Périvierhet O. M. wordt waarge nomen door den advokaat-generaal Rau, deken der advocaten-generaal. De advocaat Barbeuse is de verdediger der heeren De Lesseps Waldeck-Rous- seau verdedigt den heer Eiffel, Martini den heer Cottu en de advokaat du Buit den heer Foutane. Men berekent dat het poces zonder bij zondere incidenten drie weken of een maand zal duren. Woensdag werd het verhoor der be schuldigden voortgezet en Fontane, Cot tu en Eiffel ondervraagd. In den loop van het verhoor erkende Charles de Lesseps dat hij bijna 1.500.000 frcs, voor biljetten aan toonder heeft uitgegeven. Belangrijk was hetgeen Eiffel zeide 'trent zijn betrekkingen tot den Tempt -'sn directeur van dat blad, den se- n Hébrard. Hij verklaarde op drin- gev .ankeuden van de Lesseps een contract te hebben gesloten voor de werkzaamheden van het kanaal. Naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter verzekerde hij door niemand daarbij te ziju geholpen. Cp een vraag van den voorzitter over een door Eiffel tot den directeur van den lemps gerichten brief, om zijn steun te vragen tegen eene commissieloon van 5pct. op de winsten, antwoordde Eifel dat er geen sprake kan zijn van een brief, maar van nota's, die bij hem in beslag genomen zijn en die nooit gericht waren aan den lemps. Op de vraag van den voorzitter waar om Eiffel sommen stortte bij Hébrard van den Temp*en bij Reinach, ant woordde hij dat die stortingen noodzake lijk waren om zich van hunnen steun te verzekeren. De voorzitter deed Eiffel opmerken, dat hij sommen heeft ontvangen voor het marterieel, dat hij niet geleverd heeft. Hij had 18 millioen ontvangen, maar Eiffel zeide dat dit bedrag een deel uitmaakte van de wisselvallige kan sen der onderneming. De voorzitter constateerde, dat Eiffel ook commissieloon ontving voor bestel lingen die niet uitgevoerd zijn. Hiermede was het verhoor van Eiffel geëindigd. De expert Leroy getuigde dat Eiffel 33 millioen heeft ontvangen, waarvan hij slechts 10 millioen heeft uitgegeven. Het gerucht liep gisteren dat Eiffel was gevangen genomen. Bij de voortzetting van het proces we gens de panama-zaak heelt de voorzit ter van het hof geweigerd de ophelde ringen van den expert Rossgequil ten aan zien van het rekenplichtige beheer van Eiffel aan te hooren. De voorzitter maan de hem aan te eindigen en te gaan zit ten. Monchicourt, een der liquidateuren van de panama-maatschappij getuigde dat de Maatschappij altijd te ver een middel ge zocht heeft zonder het te vinden om uit haren verwarden toestand te geraken. Wat Ferdinand de Lesseps aangaat, zijn geestestoestand liet hem niet toe te luis teren naar tegenwerpingen. Hij ging al tijd te werk zonder te berekenen, zonder te overwegen dat er een oogenblik kon komen dat hij niet verder kon. Men weet dat 900 miilioen voldoende zouden zijn om het kanaal te graven (Beweging in de rechtszaal). De uitgaven zijn met te veel zorgeloosheid gedaan. De heer Rousseau legde getuigenis af omtrent de missie naar Panama. Zijne overtuiging was dat de onderneming niet zoude slagenAan de regeering liet hij het over uit zijn verslag de juiste en noodi- ge gevolgtrekkingen te maken. Hij zegt genoodzaakt te zijn Ferdiand deLeaseps in zijne verklaringen te betrekken want deze oefende zeer grooten invloed uit op de richting aan de werkzaamheden gegeven. Nochtans was diens vertrouwen in het welslagen geen voldoende waar borg hiervoor. De heer Rousseau zegt verder nog, dat hij het geheele verslag zelf met eigen hand heeft geschreven, en het in handen van den minister van openbare werken heeft gesteld. De heer Monchicourt heeft in zjjn ge tuigenis heftig wijlen baron de Reinach aangevallen dien hij de wondeplek der Panama-onderneming noemde. De heer Digler verklaart nog, in tegen stelling met den heer Eiffel, dat het materiaal dat deze moest leveren, eene verplichte leverantie vormde. Vervolgens is overgegaan tot het ver hoor der getuigen a décharge. De meeste dagbladen bevestigen dat het dooier betreffende Arton in beslag genomen is bij den bankier Propper. De Radical zegt daarentegen, dat het dooier rakende Arton niet bij Propper in beslag is genomen, maar door een der den persoon is overgeleverd. HetPetit Journal spreekt van nieuwe arrestatien die plaats zouden vinden, zoo wel van afgevaardigden die tot de tegen woordige Kamer behooren, als van vroe gere parlementsleden. De voorzitters der republikeinsche groe pen van den Senaat hebben een stap gedaan bij den minister-president Ribot, om hem hunne ongerustheid mede te deelen ten aanzien van den toeleg om tegen het hoofd van den staat lasteringen te ver spreiden, en om hem de noodzakelijk heid onder het oog te brengen hieraan een einde te maken. De gerechtelijke instructie tegen Bai- haut is bijna geëindigd. Er is sprake van het plan om zijne zaak af te scheiden van die der andere beschuldigden, en het heet dat Baïhaut reeds binnen kort voor den bevoegden rechter zal verschij nen. is eene Illustratie, die slechts 30 cents per kwarteal of 37 ij2 ct. fr, p. post kost en daarom veroorloott de Uitgever zich, liet voor de abonnés van zijn blad een voorrecht te ncemen, wanneer zij voor dat luttele bedrag het Geïllustreerd Zondagsblad kunnen verkrijgen, dat een schat van gra vures en met zorg gekozen tekst herat. Men kan op het Geïllustreerd Zon dagsblad slechts inteekeneB, als Bijvoegsel van ons blad. --De Argentijnsche bladen bevatten bizonderheden over een drama ter zee, dat zich gedurende den laatsten storm zou afgespeeld hebben.Een der Argentijnsche torpedobooten werd in volle zee door een he- vigen orkaan overvallen, waardoor de kapi tein aan het behoud van zijn schip begon te wanhopen. Hij wist de officieren over te halen den manschappen zooveel sterken drank te geven, dat deze niet in staat waren zich in den eenige sloep te redden. De officieren, met de kapitein aan het hoofd, maakten van den toestand hunner minderen gebruiken wisten met de boot veilig aan land te komen, de matrozen op het zinkende schip aan hun lot overlatende. Een zou waarschijulijk nooit iets van deze geschiedenis uitgelekt zijn, had niet een Italiaan, tot het scheepsvolk behoor de, kans gezien in de boot der officieren mede te ontvluchten. Zoodra hij aan land was vertelde hij de ware toedracht der zaak aan de overheid die onmiddellijk de officieren deed gevangen zetten en in alle richtingen schepen uitzond ter opsporing van de torpe doboot Tot uogtoe heeft men geen spoor van het vaartuig ontdekt. Drie duizend dollar voor oud lood, dat van het dak eener erk af gehaald wordt, is zeker een hooge prijs, hoewel zij, die de dakbedekking van de Tabernakel-kerk te Philadelphia voor die som opgekocht hebben, er nog zoo slecht niet aan toe zijn. Voor eenige jaren werd de verf, waarmede het dak dier kerk be schilderd is, afgekrabt en bleek toen niet minder dan voor 5000 dollar aan goud te bevatten. De aanwezigheid van dit edele metaal wordt verklaard door de eigenschap, die goud bezit om bij het smelten, in vluch- tigen toestand met den rook door den schoor steen te trekken en bij aanraking met de buitenlucht zich onmiddellijk te verdichten. Daar de Munt van de Yereenigde Staten in de nabijheid der Kerk staat, is door den voortdurenden regen van gouddeeltjes de verf eindelijk goudhoudend geworden, waar uit voor dengeen die het oude lood vau het dak opkoopt een niet ouaardig voor deeltje voortspruit. De handdruk. Het druk- ken en schudden der handen heeft als teeken van vriendschappelijke begroeting eene diepere beteekenis, dan wij gewoon lijk denken, want het karakteriseert, voor zoover eene stomme daad dit doen kan, den geheelen mensch. Menige lezer zal zich daarbij herinneren, dat hij door de eigenaardige wijze, waarop deze en gene hem de hand reikte, diens karakter heeft leeren kennen. Hoeveel kunnen wij er niet uit leeren, als een man of eene vrouw ons de hand drukt Wie zou een geschenk van iemand verwachten, die hem slechts twee vingers reikt en de overige krampachtig gesloten houdt, alsof hij vreesde, zijn hand geheel te openen De hand, die traag tot een groet wordt uitgestoken en die zoo snel teruggetrokken wordt, als men maar eenigzius kan doen. zonder onfatsoenlijk te zijn, toont een koel, dikwijls ook een harteloos, zelfzuchtig ka rakter aan, terwijl diegenen, die onhtwust ons de hand warm drukken, ons de innige, hartelijke sympathiën verraden. Hoeveel stroomt niet van dat, wat het hart beweegt, somtijds door een enkelen handdruk door de vingers en zegt ons, wat de lippen dikwijls niet mogen uitspreken. Moet ik herinneren aan den handdruk der geliefden Moet ik de lezeres in het ge heugen terug roepen, welke gevoelens haar bestormden, toen zij den laatsten handdruk kreeg van hare liefste vriendin, die niet meer in staat was, door woorden haar dank uit te spreken voor de trouw en liefde Een levendig, hartelijk, misschien ook een weinig ruw vatten der hand toont een welwillend, vurig en energiek temperament aan, terwijl een zacht, slap aanraken het tegendeel bewijst. Edele, groote naturen leggen door hun handdruk hun geheele ziel open en reeds het aanraken van hun hand veroorzaakt een weldadig gevoel en wordt jnist begrepen door verwante groote geesten. Er was een tijd, en misschien is het nu nog zoo, toen de aristocraat op de ma nier, waarop hij de hand drukte, zijn plaats in de maatschappij bekend maakte, aan hem, wien hij de hand drukte. Stond hij voor een ondergeschikte of voor een persoon, die niet denzelfden rang had, en moest hij dezen toch de hand druk ken, dan geschiedde dit op eene wijze zoo slap, zoo niets-zeggend, alsof hij alles lie ver asnraakte, dan een menschenhand, of wel hij reikte hem twee vingertoppen, als of hij elke aanraking vreesde. Nu doet men niet algemeen meer zoo, maar deze gewoonte is toch noch in enkele kringen in zwang gebleven. De gewoonte om iemand recht hartelijk de hand te schudden, is van de Engelschen afkomstig, wier handdruk te allen tijde vast en kraehtig is geweest. Dat deze gewoonte ook weder ontaarden zou, was te verwachten. Velen willen exen- triek schijnen, door iemand de hand te schudden op eene wijze, die bijna den ge heelen arm uit het lid rukt en toch ver beelden zij zich dan tot de beschaafden te behooren. Maar werkelijke beschaving gaat niet gepaard met overdrijving, in welke richting ook. Goede zeden en ware beleefdheid beve len ons de volle hand te geven en den druk van de aangeboden hand even harte lijk te beantwoorden, als wij zeiven dien ondervinden. Menschen met onware, huichelachtige bedoeliugen zijn gewoon ons hun hand slap te reiken. Wij hebbben dan het gevoel, ais- of wij een vochtig voorwerp of een dood lichaam aanraken, wij zijn niet in staat warm medegevoel of eene zachte gemoedsaandoe ning uit dezen handdruk te lezen, en dan kaa het gebeuren, dat personen, die zoo iemand de hand moeten drukken, deze daarna instinctmatig afwisschen, als moeten zij de sporen van dezen onaange name!) handdruk dadelijk uitwisschen. Wanneer de handdruk warm en leven dig is, dan is ditzelfde het geval met den gemoedstoest md. Is hij koud, vormelijk, zonder beweging dan is het karakter even eens zoo. Is hij magnetisch, electrisch en levenswekkeud, d.n toont hij een energiek leven aan. Zooals wij anderen de hand schudden of drukken, zoo gevoelen, zoo denken, zoo zijn wij. Maar waarom geven wij iemand de hand Het is een oud gebruik, om door een stom teeken onze vriendschap den belreffeude zeker te doen zijn, hetzij omdat wij stil zwijgend deelnemen in zijne vreugde, of omdat wij ons medelijden te kennen geven, bij een ongeluk, dat den vriend getroffen heeft. Wie weet niet, hoe weldadig een handdruk werkt, als ons hart ledig en treu rig is, als wij dreigen te vallen ouder de slagen die het noodlot ons toebrengt? Wie heeft nooit de niet te beschrijven betoovering gevoeld, die zulk een oprech te hauddruk uitoefende in uren van angst, nood en gevaar? Wat woorden niet kunnen zeggen, dat zegt een handdruk, hij kan met ons weenen hij lacht onder tranen, troost en druppelt balsem in een doodelijk gewond hart. Wel hem, die een vriend heeft, wiens handdruk hem het bewijs geeft zijner on verstoorbare trouw, hij is te benijdm! Ml. v. h. N. Ergens in het Noorden Woont een speculant, Niet in thee of' suiker, Maar in fijn verstand, 't Menschdom met zijn feiltjes, Dat geeft ied'ren dag, Aan dit speculantje, Reden tot gelach. Is de raad vergaderd, Onze wakk're held Grijpt terstond zijn stiftje, En er heen gesneld. Fluks een steek gegeven Met een „stompe dag", En het „lezend" volkje, Schatert van gelach. Wie het woord durft voeren Over dit of dat, Wordt een jaar gegeeseld, Als 't iets vreemds bevat. En het „domme" volkje, Dat het krantje leest, Zegt, dan vol verbazing, Wat een scherpe geest Ongelukkig ieder, Die zijn banvloek raakt, Onder luid geschetter Wordt hij afgemaakt. 't Blaadje moet er boven, Denkt de slimme vos, En met dnbb'le slagen," Er maar weer op los. „Stad- en dorpsgenooten! Nu naar mij gesneld, *k Heb het nieuwste nieuwtje, Voor een beetje geld. Mind're militairen, 'k Heb in je rubriek Weer een extra tijding. Koop, je lacht je ziek." R. door 22 Jan. Ds. v. Pareau, v. Aona-Paulowua. 5 Febr. Mühring, Valkoog. 19 t Koch, Zuid. Zijpe. 5 Maart Beekhuis, Helder. 19 f Hobus, Barsingerhorn. Ingeschreven van 11—13 Januari 1893. Geboren, Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenAntje de Vries, echtgenoote van Rigardus Hendriksen, oud 67 jaar, 7 maanden. PROGRAMMA: I '1 t 5de Klasse. Trekking 1000: 400: 200: 100: 5de Klass-, Prijs van f 12838 144 13010 4032 10284 4503 7360 17515 Trekking 5000: No. 16947 1000273 4001740 200; 4479 100; 2267 13114 v v n 11 Jan. 5591 9555 9278 9539 14642 20410 5735 5900 12455 15955 17729 19167 van 12 J an. Dramatische schets in één Bedrijf door ROSIER FAASSEN, van N. DE HAAS. Blijspel in één bedrijf door J. A. HOLTROP. van A. DE WINTER en CHRETIENNI. door den Heer A. Aanvang ten T1/, ure. Etrée voor niet-leden Heer of Damen f 0.49. 8577 8522 19322 12505 12533 20892 Sc hagen, 12 Jan. 1893. Aangevoerd 4 Paarden f 40.a 60.— 5 Geldekoeien (magere) f 80.a 140. 5 idem (vette) f 150.a 250.— 9 Nuchtere Kalveren f 4.— a 10. 290 Overhouders f 8.a 15. 15 Varkens f 13.— a 16. 20 Biggen f 9.a 11.— 30 Konijnen f .30 a 1. 40 Kippen f .40 a 1.50 60 Eeoden f .75 a 1.10 375 Kilgr. Boter f 1.05 a 1.15 50 Kilogr. Kaas f .25 a .35 2000 Kip-Eieren f 5.a 5.50 ALKMAAR, 13 Jan. 1893. Aangovoerd Kleine Kaas f 30.Commissie f Middelbare f 31.— aangevoerd stapels wegende K.G. II oo rn 12 Jan. 1893. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 31. Com missie f Middelbare f 31.aange voerd 5 stapels, wegende 13121 Kilo. HOORN, 13 Jan. Aangevoerd: 0 Koeien van f 0a 0— per stuk. 60 Lammeren van f 9 a 14 per stuk. Varkens van f 0.a f 0.p. Kilo. 34 Schapen van f 15 a f 25. De haodel matig. Zaandam, 12 Jan. Ter markt aange voerd 9 stapels kleine kaas. Hoogste prijs f 30.-. Enhhuixen, 11 Jan. 1893. Hedon werden alhier aaugevoerd sta pels, Graskaas fkarweizaad f 10.75 11.oud f a mosterdzaad f28.—a29.—, Maanzaad f 15.— a 16.—, grauwe erwten i 14.— a. 16.vale dito 12.— a 14.—, Wijker Vale dito f 7.—, a 8.Groene dito 11.50 a 12.Bruine boonen f 4.a 10.—, Paardenboonen f 5.75 a 6.Gerst f 5.25 a 5.50, Haver f 3.50 a 4.75. E tl a m, 12 Jan. 1893. Aangevoerd. 165 stukken boter, per half kilo f0.60 a 0.62» eieren f 5.25 a f 5.50 per 100. van de firma CLAA8 HONING en Zoon, zijn tegen concurreerenden prijs verkrijg baar bij RENSQAS, F, 26, SCHAGEN. Ondertrouwd: en A. HAVEHIiORI. Rijswijk, 13 Januari 1898. Wieringerwaard, Zoodra de nieuwe voorraad Di'ooge Spoeling- is aangekomen, wordt met de aflevering weder voortgegaan. M E D E M B LIK. 1 Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Broeder JAN KAKKElt Gz in den ouderdom van rnim 40 jaren. Tevens hartelijken dank aan de Buren en in 't bijzonder aan den WelEdelen Heer Dr. JAC. KEIZER, voor de vele blijken van belangstelling, aan hem betoond. Namens de broeders van den overledene, Jb. BAKKER Gz. Dirkshor n, 13 Jan. 1893. Dagelijks te consulteeren voor Tand heelkunde en Kunsttanden. lederen DON DERDAG des voormiddags in het Hotel van den Heer Puike oude MERK: MG II TCAP. Verkrijgbaar bij LIPPEN. i I .6v vUUCU.,ucuuc tueueueenng-i j ,ue DO'-'ie achiï-1

Schager Courant | 1893 | | pagina 3