J Uit en voor de Pers. hii°hiW ?ll?wauer impr7rio hee« nomen <1och tot hnn grooten schrik ontdek-i uitgevoerd, zoodat men zich geen illnsiëni uit het volk temidden der f T L 1 en v*a, ^uroPa be" le de ouders dat de levensgeesten trewden moest maken. Opzijn t na/, wat het comité zocht. In den laatster, tijd reisde hij niet meer. w-ren. dan wel dacht over hm vragen, ze.de Door de zware bedekking was het wicht Steenbergeu het antwoord van het gemeente- gestikt. 1 Te ROZENDAAL is een geval van pokken voorgekomen. Uit Oosstellingw erf wordt gemeld: De brigade maréchanssè:s vau Oosterwolde naar Appelscha, waar het onrustig blijkt te zijn, Donderdag aaogekomeu. Ook is de politie te voet vermeerderd. De burgemeester dezer gemeente, te Appel scha aanwezig, heeft samenscholingen van meer dm 4 personen verboden. Daar het kanaal sterk is, begaven maréchaussees zich te paard op het ijs. Drie peronen zijn gisteren gevankelijk naar Heerenveen gevoerd, Heden nacht is alles rustig gebleven. Men meldt uit DEVENTER aan de Zw. Ct. Dezer dagen kwam een korporaal der hnzaren met een transport uit Sappemeer per spoor naar hier. Onder hun mede reizigers bevond zich ook iemand, die door een soort pels tegen da koude was beschut en overigens iemand bleek te zijn, die dik wijls meer vertelt dan hij verantwoorden kan. Reeds spoedig begon hij zijn discours over de troebelen in het noorden en trachtte daarover bijzonderheden te vernemen van den korporaal. Dat ging echter niet vlot en om hem nu aan den gang te krijgen, vroeg hij of er ook dynamiet te Sappemeer was. Toen hij daarop een ontkennend antwoord ontving, wist bij als een feit te verhalen, dat er zich toch 15'/2K.G, bevond. Nadat de korporaal hem dit een paar malen had laten bevestigen, zoodat ook enkele der mede-reizigers zulks hoorden, deelde hij onzen gepelsden praatjesmaker mede, dat hij van dit oogenblik af zijn arrestant was. Hij vermoedde niet, dat dit den korporaal ernst was, maar kw.m tot de onaangename ontdekkiug, dal hij in Deventer den trein moest verlaten en onder militair geleide naar den commis saris van politie werd gebracht, die zeker onzen prater wel onder het oog gebracht zal hebben, om in het vervolg ook met zijn grappen wat voorzichtiger te zijn. Uit DEUTICHEM wordt gemeld Ook in onze gemeente wordt tamelijk veel voor de behoeftigen gedaan. Telkens worden er door den burgemeester uitdee lingen van grnis enz. gehouden, waarvan geregeld door circa 150 huisgezinnen wordt gebruik gemaakt. De Vereeniging Doeti- cheras belang hondt nog dagelijks 35 werk loozen hoofden van gezinnen aan het werk met het opruimen van sneeuw en ijs, ter wijl Woensdag middag eens hardrijderij op schaatsen plaats had, waaraan alleen door behoeftige kinderen mocht worden deelge nomen. Aan ieder der deelnemers werd een 1j3 H. L. gruis en eene hoeveelheid brood, meel, spek enz. verstrekt, terwijl de prijs- winners bovendien als hoofdprijs eene ka toenen deken ontvingen. Als een groote zeldzaam- heid deelt het »Vad." mede, dat de heer W. Hepkema, te LANGWEER (Fr.) een hok heeft, waarin een ooievaar, in gezel schap van twee koeien den winter door brengt. Het dier eet zeer veel, hoofdzake lijk longen van koeien, varkens en visch. Hij begeeft zich nooit buiten het hok, en als de deur opengaat kruipt hij zoo dicht mogelijk in een warm hoekje. Het detachement huzaren onder bevel van den luit. Gelderman, is gisteren van Harlingen naar Leeuwarden teruggekeerd. Ook zijn het detachement uit Franeker en de helft van de te Bui tenpost gestationeerde infanteristen naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Een oudsrenpaar uit OOS TERZEE (Friesland) ging een paar dagen geleden over ijs een bezoek afleggen bij familie, hun kindje vsn enkele maanden werd medegenomen, in een slee geplaatst en flink toegedekt. Ter bestemder plaatse aan gekomen werd het kindje uit de sleê ge- Dickensis nooit nitgele- "j4*- de ,|G)' zen, en blijft voor het volgende 1 1 dalZ8nden bestuur te verwachten en verzekerde hij, geca uitstel djldde, wrat dat geslacht, wat, hij voor vroegere geweest is. Wat is kostelijker dan zijne scherts, wat vrooüjker,A "urgcmee I ,i- J„. de werkloosheid wat beminlijKer, wat onschuldiger? Van welken romanschrijver is het zoo waar als van Dickens, dat hij vermaakt en sticht, dat hij nooit ergert en nooit verveelt? Al wat dienen kan om hem voor de jongeren te maken, wat hij voor de ouderen geweest is en blijft, eene onuitputtelijke bron van reitie eu verheven gevoelens, van ouschul- dig vermaak en levenswijsheid, juichen wij toe en daarom verheugen wij ons, dat zijne ^ènsmïdddlen werken thans in goeden vorm voor geno gen prijs verkrijgbaar worden gesteld. ROTTERDAM 20 Janu ari. I it de verder ingekomen begrootings- verslagen der eerste kamer blijkt: Het beleid van den minister van oorlog werd verschillend beoordeeld. Enkele leden zouden voor zijn begrooting stemmen alleen omdat zij geen crisis willen uitlok ken doch wilden dit niet opgevat zien als bewijs van vertrouwen in 's ministers beleid. baiten hongerende mannen wachtten. De burgemeester deed op oerken, dat in dit s-iz ien ieder jaar terugkeerde en het goed was in de zoaaer- campsgne daarop bedacht te zij i, waarop Steenbergen zeide, dit de loonen te laag waren om te kunnen sparen. Da burgemeester antwoordde, dat tegen concurrentie, althans van gemeentewege, niets was te doen en dat de loonen over het algemeen in den laat sten tijd we) waren gestegen, zor.dtr dat de prijzeu der eerste hooger waren geworden ten slotte zeide de burgomeester in ant woord aan Steenbergen, dat Donderdag tusschen 11 en l uur het antwoord zou worden gegeven. Hierua begaf de stoet zich weder naar de Boommarkt, waar een commissie den uitslag van bet bezoek mededeelde. Aai- geraden werd Woensdag en Donderdeg daar weer bijezn te komen om le wandelen. Hierna ging de menigte kalm uiteen. "Weer herhaalden zich Donderdag de treurige ongeregeldheden. Thans had de Andere leden voerden bewijzen van activiteit i - i j oorspronkelijke betooging echter een ge- tu de verbetering van den stand der weeroud- del, een activiteit, volgena anderen, zich openbarende in het kleine, maar niet aange wend tot verbetering der defensie. Dc winter- verloven werden door velen afgekeurd. En kele leden twijfelen aan den ernst der ro- geering in zake het verdedigingsvraagstuk. Bij de beoordeeling der waterstaatsbegroo- ting werd met de instelling der staatscom missie voor de Zuiderzeedroogmaking niet onverdeeld ingestemd, althans als zij werkverschaffing bedoelde. Werkliedenver zekering werd over het algemeen nog niet voor beslissing rijp geacht. Gevraagd werd of maatregelen noodig waren tegen noord- waartsohe opschuiving van het vaarwater van den Rotterdamschen waterweg. Velen klaag den over de uilkomsten der spoorweg-over eenkomsten, heel ander karakter dan den vorigen dag De 7elegraaf meldt daarover Donderdag kwamen heel veel arme werkeloozen, heel veel goedwillige arbei ders samen, om te liooren, of de burge meester hun ook werk, en daardoor brood kon geven. Toen natuurlijk het antwoord ontkennend luidde, lieten zij zicli opruien door een aantal mannen, die misschien teneinde raad door geweld verbetering wilden brengen in den treurigen toestand. Vrijdag was 't heel anders. Om elf uur in den morgen kwamen een aantal man nen, meest zeer jonge lieden, op den Voorburgwal bijeen. Niet die armoedig gokleede arbeiders van gisteren, met die eerbiedwaardige grijze huisvaders, die met in de hoop wat te kunnen verdienen. Grootendeels opge schoten jongens, slechts enkele ernstige en een paar leden van bet comité. Allereerst ging het naar de Vijzelgracht, die bij aankomst van den stoet reeds vol stond met nieuwsgierigen. De oude brood fabriek was omsingeld door een dubbel cordon politieagenten. De stille zijde der gracht was afgezet, evenals de burg over de Focke Simonstraat. Het comité werd doorgelaten. De hek ken zorgvuldig gesloten. De portier der fabriek, beweerde geen brood te hebben beloofdde directeur was er immers den vorigen dag niet. Hij kon dus niets geven. Een oogenblik van spanning. Hoe zou de overtalrijke menigte dit antwoordt opvatten Heel kalm, berustend. Geel deelde den uitslag mee van bet onderhoud en, staande op een hooge stoep maande hij de hon derden aan vooral kalm te zijn en geen wenschten terugkeer tot cl n 11 in medejie^n Amsterdamschen tijd eu staatsexploitatie van de telepboon. ff. Rolt. Cl. Men schrijft uit Drenthe Dat de boterfabrieken algemeen eenen gunstigen invloed op de hndbouwopbreng- sten beginnen te oefenen, blijkt hieruit dat niet alleen in die gemeenten wiar die la- brieken zijn, maar ook in andere gemeen ten, daardoor voordeelen worden bekomen. Reeds begint men de melk tot op verr n afstand van de fabrieken aan te voeren, en ook dan nog wordt de melk zoo goed be taald dat het boterkarnen aanmerkelijk af neemt. Zoo wordt b. v. thans de melk reeds van Slien naar de fabriek te Dalen verzon den. Te Odoorn en omstreken waar bet bo terkarnen nog in gebruik is en dit door het gebruik van thermometers veel is verbeteid, vind de boter zoo gretig koopers dat zij elke week geregeld uitgevoerd wordt. Te Zuidland, waar ook nog geen fabriek is, legt men zich thans met uitstekend gevolg toe op het vetmesten van kalveren, dat in na burige gemeenten wegens den melkuitvoer geweld te gebruiken. „Dit geeft thans afneemt en dat dit mesten wel voortleeleu toch niets", zei hij, „omdat wij niet sterk oplevert, blijkt dat daaruit enkelen reeds tot genoeg zijn, en bovendien zougeweldda- bij de 20 stuks tegelijk op stal hebben. Het getal fabrieken dat voor een paar ja ren nog zeer kle'n was, zal spoedig tot een tiental in deze provincie zijn geklommen, want ook te Zweeloo en te Noord—Barge zullen dit jaar nog fabrieken in werking wor den gesteld. Te AMSTERDAM vonden aan het Damrak eenige personen een man, in diepen slaap gedompeld en leunend te- dig optreden de plannen der commissie in duigen doen vallen." Zeer ordelijk trok toen de stoet af, nu en dan zingende, nu en dan vroolijk lachende en pratende. Neen, gisteren had den de meeste betoogors geen houger. 't Grootste deel was bet te doen om ongeregeldheden uit te lokken. Een zeld zaam, vooral in lijk genoegen. De betoogers deze dagen zeer schade- verspreidden zich, alles agenten ge worpen. Terstond maken dezen front, en dade lijk daarop vielen zij de menigte aan, met de blanke sabel, op ieder hakkende die in hun bereik kwam. De heele troep stoof uit e' kander. De schuldigen vluchtten en op de nieuwsgie rigen koelden de politiedienaren hun woede, die reeds zoo lang was opgekropt. Menschen, die in portieken een schuil plaats meenden te vraden werden er uitgehaald, en vóór zij konden wijken hadden zij een slag beet. In versnelden pas, de bloote sabel voortdurend in de hand, volgden de agenten de vluchtenden in den Kalver- straat en in de stegen eu langs het Rokin en op den Dam thans was haar geduld uit. Een clubje betoogers trachtte op het Spui weer nieuwe steenen te halen, doch een detachement politie wachtte hen op met de sabel. Voortdurend vlogen er steenen en stukken ijs door" de luchttusschen drie uur en kwart over drieën was het centrum onzer stad het tooneel van een onbekende verwarring, van de meest afschuwwekkende ongeregeldheid De politie bleef meesteres van het terrein, doch het kostte vier gewonden, die naar liet gasthuis werden gebracht en een groot aantal gekwetsten. Een agent werd ernstig getroffen door een steen aan het hoofd. Zes detachementen politie maakten tegelijk charges. Een hoop volk, waaruit ook met steenen werd geworpen, bezette het Beurspleinvan het Rokin werd zij nagezet door de politie en toen zij door de Beurspoort wilde vluchten, stuitte zij op een ander detachement, dat het volk in het front aanviel. Een vreeselijke verwarring ontstond, de menschen vielen over elkander, ter wijl de agenten, meestal met bet plat van hun sabel op den hoop insloegen. De twee detachementen vereenigden zich en trokken langs het Rokin, stille zijde. Vervolgens gingen zij weer terug en werden bij de Kapelsteeg begroet met steenen. Onmiddellijk werd weer de sa bel getrokken, de menigte vluchtte door de steeg en wierp al vluchtende nog met steenen. Op den Dam hadden hier en daar nog samenscholingen pl ats, die door detache menten politie zonder geweld werden uit eengedreven. Alleen werd nog een char ge in de Mozes- en Aaronsstraat gemaakt, terwijl ook naar de zijde van den Vijgen dam de politie een oogenblik handelend optrad. Eenige personen werden gearresteerd. Langzamerhand verzamelde de menigte zich weer op den Dam, doch zij werd teruggedreven naar de Kalverstraat. Halsstarrig kwamen de nieuwsgierigen weer terug, om te zien wat het eind zou zijn. Een troep trok den Nieuwendijk op, doch werd bij dc Martelaarsgracht door veertig agenten uiteengejaagd. Op het Damrak werd gelijktijdig ge vochten. Tegen vijf uur trok de politie af. En nn wordt er van verschillende kanten afkeurend geoordeeld over het streng optreden der politie. Men vergete echter niet dat dikwijls genoeg mei zachtheid was getracht, de ongeregelheden te doen eindigen. Tot het uiterste waren de mannen gesard 't Is waar, menig onschuldige kreeg een houw. Misschien had het optreden wat omzichtiger, wat minder wild kunnen zijn begrijpelijk was het. gen een huis, op een kistje zitten, dal hij hep zonder verdere 6toornis af. 1. 1 i 1. 1 t. T"f fn n »l il t"% f-An«/\n 1\ /\4 gewezen ijzerhandelaar, die nooit een gele genheid verzuimde, om zijn voordeel te doen. „Misschien zou ik daartoe ook niet onge negen zijn, evenwel hangt dat van omstan digheden af. Als jonggezel blijf ik misschien niet in Parijs en na het onderhond, hetwelk gij met Berquin hadt, „Veroorloof mij u op to merken, dat dit aan mijn plan niet het minste verandert. Ik heb nooit meer dan juist heden gewenscht, mijn dochter van haar man to bevrijden, nadat ik vernomen heb, dat hij zich hand tastelijk aan haar vergrepen beeft. Zij leelt ook reeds gescheiden van hem." „Sedert wanneer?" „Sedert heden morgen. Zij is naar mij gevlucht en de scheiding zal zooveel moge lijk bespoedigd worden. In ieder geval zou ik het toch gewensebt achten, dat gij u daartoe bediendet van een anderen advokaat. Wat veroorlooft die penne- likkor zich tegenover mijLaat hij zich maar bemoeien, met zijn moordenaar wit te wasschen." j Ja, ik verwonder mg er ook over, dat hij' zicb voor die John Nsmeless zooveel moeite geeft. Ik weet wel, dat men hem ambtshalve tot zijn verdediger beeft aange steld maar tegenover mij te willen beweren, gelijk hij heden deed, dat die misdadiger onschuldig is, dat vind ik toch wel wat te sterk 1" „Zoo, beeit hij dat beweerd Sanguinet. groeiden aan tot weg werd er zelfs tram moeite had scheen gedragen te hebben. Hij zag er zeer fatsoenlijk uit en hoewel hij er wat bleek uit zag, scheen hij toch niet dronken eD men vreesde dat hij door de koude bevan gen was. Er was geen verroeren aan den man en spoedig was onder de omstanders, die langzamerhand aangroeiden, de mare verspreid: »Hij is doodl Hij is drodgevro- ren!" De nieuwsgierigen honderden perouen en d> door versperd, zoodat de om er door te komen. Daar springt eensklaps de doodgevrorene overeind en op de kist en terwijl hij een paar doosjes boven zijn hoofd zwaait, roept hiJ Dames en heeren, hartelijk dank voor uwe warme belangstelling, die mij nooit uit liet geheugen zal gaaD, al word ik zoo oud als Melhusalem en dat die niet mij geldt, daar ben ik zeker van, maar mijn wereldberoemde Parsdijspillen, die ik hier offreer bij deze buitengewone gelegenheid voor een spotprijs, een prijs, dien ik zoo laag stel, opdat deze wonderbare, onovertroffen pillen tegen het zuur niemand mogen ont breken 1 enz. Men lachte en sommigen kochten vaD den armen drommel, die een nieuwe wijze van reclame had uitgedacht. Na een wandeling van 12 tot 1 uur langs enkele hoofdwegen, kwa men Dinsdag ongeveer 1000 werkloozen aan het stadhuis te AMSTERDAM, waar En dat ze slaagt, de tooneelen in Fries- lands Zuid-Oosthoek en in het Gronin ger Oldampt bewijzen het. En intusscher worden de arme werkloozen nog grooter ellende te gemoet gevoerd. En wat wordt gedaan om die name- looze ellende, die steeds grooter afmetin gen aanneemt, te lenigen? Ja, wat kan gedaan worden De verarmde Friesche gemeenten worden, door de ontzettend hooge armlasten, hoe langer hoe armer. De persoonlijke liefdadigheid van velen, wat vermag ze tegen dien stroom? En ook, vergeet het niet, er wordt gevraagd om werk, dat brood geeft, brood voor vrouw en kinderen. Men spreekt van de droogmaking der Zuiderzee. Een heerlijk plan dat velen werk zal verschaffen. Ook aan allen die nu werk zoeken? Wie beweert het in ernst Alleen in emigratie ligt uitzicht op hulp. Ons Comité heeft in zijne Medeelin- gen I en II (Uitgever P. J. Milborn, Nijmegen) uitvoerig medegedeeld, welke overwegingen het geleid hebben de Noord Westelijke disticten van Canada tot doel der landverhuizing te kiezen. De hoofd reden is, dat de regeering van Canada aan ieder volwassen persoon boven de 18 jaar een huisplaats, 160 acres (65 bun ders), tegen betaling van de kosten der inschrijving a 10 dollars, afstaat; mits hij aan de voorwaarden voldoet, waarvan de strekking is, de regeering een waarborg te geven, dat de alzoo toegestane huisplaats, ook werkelijk door den „setier" bewoond wordt. Ons Comité hoopt een Maatschappij tot stand te kunnen brengen, die eene lee ning uitschrijft, met liet doel, om zóó duizenden gezinnen, die hier geen werk en dus geen brood kunnen vinden, op eene huisplaats te vestigen. Maar het oogenblik is daartoe niet gunstig. En toch de nood nijpt. Om het groote doel voor te bereiden, wenscht het Comité een 40 of 50 jonge mannen, met 2 of 3 gezinnen naar Ca nada te zenden, die daar als pioniers, als wegbereiders voor hunne lotgenooten, die wij hopen te laten volgen, zullen optre den. Reeds in April 1893 hoopt het Co mité die uitzending te doen geschieden. Yoor hunne ontvangst en plaatsing in Canada zal onze vertegenwoordiger aldaar de heer R. lnsinger, lid der Staten van de Noord-Westelijke districten, zorg dragen. Tegen een goed loon is daar werk voor hen te vinden, al is dit loon niet zoo hoog, als door een drukfout, op blad zijde 6 van Mededeelingen II wordt op gegeven. Het loon .is, in de zomermaan den, niet (wee, maar één dollar daags, boven kost en inwoning. In alle gevallen hoog naar onze begrippen. Vijftien gul den in de week, boven kost en inwo- al Maar 's middags, tegen het aangaan der beurs zag de Dam weer zwart van menschen. Het tramverkeer werd ver traagd, de beursbezoekers waren niet op hun gemak. Een kenner een verslaggever wordt in deze dagen kenner van het publiek zag dadelijk dat ongeregeldheden te wachten waren. Al die menschen, die de Dam vulden, wachtten er iets. Het waren bijna uit sluitend nieuwsgierigen en zij waren voornamelijk de schuldigen aan de be treurenswaardige botsingen die volgden. 't Minste was oorzaak van een op loopje. Een dronken man, een rijtuig, ja, wat niet al deed een oploop ontstaan, waarbij dikwijls personen onder den voet geraakten. Toen bleef de politie, waar zij verdekt was opgesteld. Zij vreesde ernstige onge lukken. Eindelijk werd weer een troep gevormd, die zingend die jongens hadden de brutaliteit ernstige, 'i zij dan revolutio naire liederen, te zingen zingend uit volle horst, met een koekepan voorop, de Kalverstraat introk, tot schade van winkeliers, die toch ook niet allen uit weelde hun kostbare artikelen uitstallen in de groote magezijnen. Weer volgden duizenden nieuwsgierigen, die de Kalverstraat letterlijk verstopten op het drukste uur van den dag. Op het Spui vulden tal van jongens vele nieuwsgierigen den stoet opwachtten, hnn zakken met steenen, die daar in Dezelfde drie leden werden in couiité bij groote massa lagen opgehoopt bij een den burgemeester toegelaten, die hein mompelde Maandag de gestelde motie overhandigden. Huu woordvoerder was Steenbergen. De guiuu'- j i o Dat niet alleen, maar bij voegde er ook burKemeester se'do do motie aan htt ge J:.„„.i;., aan geel aan nog aan toe, dat bij dit spoedig de wereld zou bewijzen!" Sanguinet antwoordde niet, maar verzonk in gepeins. WORDT VERVOLGD. meentebestuur in overweging te zullen geven, doch persoonlijk thans niet te kun nen zeggeo, welke werkeD van gemeente wege zouden kunnen of moeten worden huis, dat wordt afgebroken. Toen eerst was het geduld der politie ten einde. Een detachement dreef de menigte door Heiligen weg terug naar de Kalverstraat, waar haar een ander de tachement, van uen Dam komende, tege moet trok. Op eens wordt een zware baksteen De schuldigen echter aan alles, wi) herhalen het nogmaals, zijn niet alleen de troep onnadenkende kwajongens, maar voor een zeer groot deel de nieuwsgie rige», die een kleine beweging tot een storm maken. Hulp voor onze werk loozen. De ondergeteekenden, uitmakende het Comité voor emigratie, wenden zich tot alleen, die bemiddeld genoeg zijn, om iets voor den lijdenden broeder te kun nen afzonderen. Het Comité is overtuigd, dat in den dringenden nood van duizenden landge- uooten, alleen door emigratie kan voor zien worden. Niemand zal dit met grond kunnen tegenspreken. Na een zomer, die voorbeeldeloos vrucht- haar was, en waarin bijna alle voedings gewassen een buitengewoon rijken Oogst opleverden,is ellende algemeen.In hetvroe- ger zoo welvarende Friesland zijn duizen den flinke werklieden aan het nijpendste gebrek ten prooi, omdat ze niet alleen nu in den winter, geen loonenden arbeid kunnen vinden, maar velen zelfs in den verloopen zomer te vergeefs naar werk zochten. In andere oorden des lands is die armoede, als gevolg van werkloosheid, misschien niet zoo sterk sprekend, omdat er meer in stilte geleden wordt, maar dat ze toch bestaat,wie durft het tegenspreken? En deze toestand openbaart zich niet nu voor het eerst. Integendeel, hij her haalt zich jaar op jaar, en neemt steeds grooter en pijnlijker verhoudingen aan. Een woelzieke partij, die het om omver werping van de bestaande maatschappe lijke toestanden te doen is, grijpt deze treurige omstandigheden gretig aan, als een middel om aanhangers voor hare leer, strijders voor haar doel te werven ning, voor een veldarbeider, is veel. Van dit loon kan een kloeke jonge man na eenigen tijd de kosten van overtocht te rugbetalen. Ditzelde geld kan dus later weer dienen om anderen te helpen emi- greeren. Eene belangrijke som is noodig om dit plan uit te voeren. Helpt gij allen, die, meer of minder rijk bedeeld met aard- sche goederen, veel of weinig van het uwe kunt afstaan. Maar helpt spoedig, want April is niet verre meer, en voor de eerste dagen dier maand moet het Comité eene keuze gedaan hebben uit de vele honderden, die zich tot ons wenden met het verzoek om hen te helpen, ten einde in een ander werelddeel werk en dus brood te vin den. De penningmeester van ons Comité, Jhr. Dr. L. de Geer te Velp zal gaarne iedere gift voor dit doel, groot of klein, in ontvangst te nemen. Moge het voorbeeld van die drie wel- dadigen, die ieder reeds eene gilt van f 1000 voor dat doel toezegden, bij vele gegoeden navolging vinden. De nood nijpt en in emigratie is alleen onder Gods zegen uitkomst. Het Comité voor emigratie Joh. van 't Lindenhout, te Neerbosch. L. R. J. A. Roosmale Nepveu, te Doorn. H. Pierson, te Zetten. II. A. J. Leembruggen, te Zwolle. Jhr. Dr L. de Geer, te Velp. J. H. F. Gangel Czn. te Harderwijk. Arnhem, 26 December 1892. Opruiing. Wie nog in twijfel mocht zijn omtrent de rol, welke de sociaal-democraten spelen bij de op roerige bewegingen in het Noorden, heeft, om tot zekerheid te komen, slechts kennis te nemen van hetgeen Luitjes in Constantia te Amsterdam gesproken heeft. Dat hij van de gebeurtenissen te Win schoten, te Pekela, te Finsterwolde, „u& eene door en door valsche voorstelling gafdat hij het „eene zeer dappere daad" noemde, dat een werkman eenen huzaar, die de socialisten gefouilleerd had, „op zijn nek kwam", dat het hem plezier deed, dat ook kleine burgers een gedeel te der klappen hadden opgeloopen, wij laten het met zooveel meer, voor hetgeen het is. Er is erger. Herhaaldelijk dreigde Luitjes met een algemeenen op stand, en hij roemde er op, dat het ter rein te Sappemeer en omstreken zich zoo uitnemend tot eenen guerillaoorlog leentom aan het slot zijner rede uit te roepen„Al zegt de commissaris der Koningin da^ wij gewetenlooze opruiers zijn, wij zullen blijven opruien, totdat opstand het gevolg is. Wij durven den kamp aan." Niemand zal ontkennen dat de maat schappelijke toestanden in sommige dee-

Schager Courant | 1893 | | pagina 2