AlltlEEl NitlIS-, Ainrtealie- k Liiünil Donderdag 26 Januari 1893. 37ste Jaargang No. 2694. N AAMLÜÜS. S: Uitgever, J. WINKEL. Rurean: SCIIAOEM, Laan, O, 4. Bekendmaking e n. Dit blad verschijnt tweemaal per week oensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STOKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5ct« Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Schagen. Binnenlandsch Nieuws. k I E Z E iTsTTl S T E N. De Voorzitter vao den Gemeenteraad te Schagen, noodigt bi) deze, naar aanleiding yan art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staats blad No. 37), gewijzigd bij art. VII der wet yan 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo fij in een andere gemeente in de personoele belasting, dienst 1891 [92, ter zake van bunne woning naar eene boogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1, letter o. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), of in de grond belasting dienst 1892, in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10.zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteukende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgeuoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van ge zinnen ol alleen wonende personen zijode, die van den inwonenden eigenaar ot eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte vao het wooohois, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op bet dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag voreischte bedrag zijode f 24.—, gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15en Februari a. s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijk- sche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woon huis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voorgemelde bedrag van f 24. bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot beeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdtelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij don aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste f 10.bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art. 1, letter C. en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Schagen, den 24 Januari 1893, De Voorzitter voornoemd, C. H. BEELS. FEUILLETON. Roman van F. DU BOISGOBEY. XVI. SaDguinet en Gémenos waren al pratende voortgewandald tot de Place de la Concorde, welke zij dwars overstaken, om daarna in de Arenuv Champs-Elysóas te konten. Hier was het dagelijks corso naar het Bois de Boulogne reeds begonnen en Géutcuoa zoo wel als Sanguinot mous'erdeu met levendige belangstelling de dames, in de voorbijtrek kende rijtuigen. Nu zagen ztj in een huur rijtuig een dame, die juist voorbijreed, zonder onze beide wandelaars te ontdekken, en bij het zien van welke dame onze ex-ijzerbande- laar een kreet vaD toorn slaakte. Hjj had Adèle Riszler herkend, die zoo op eigen handje een wandelritje maakte, in plaats, gelijk anders om dezen tijd, het be zoek van haren vereerder af te wachten. Zij scheen dus werkelijk geneigd, met beur te breken met bem, een dikken inillionnair, die haar, de uit den heffe van het volk af stammende tooneelspeelster, wilde bnwen 1 Daar moest eenige minnarij, waarvan hij niets wist, een geheime intrige van een mede minnaar achter zitten Zijn woede steeg natuurlijk in grooten mate, toen hij juist nog iets moest zien, wat zijn wantrouwen sterkte. Adèle, wier rijtuig wegens eene opstopping onder de rijtuigen, welke voor haar waren, langzaam voortreed, wuifde een elegant ruiter toe. Deze pareerde zijn paard, deed het keerc-n en reed nu naast het portier van Adèle's rijtuig, terwijl hij zetr druk met de actrice praatte. Het was Hugo de Carolles, dio na het onder houd met Berquin naar de manége was gegaan, om zich daar etn paard te laten zadelen en een uurtje te rijden, gelijk hij gewoonlijk placht te doen. In de laatste veertien dagen, was dat natuurlijk niet mogelijk geweest, daarom was bet hem te meer eon genot, zich deze ontspanning weder te kunnen getroosten. Gémenos maakte zulke gebaren van opge- 1) s. J. Kooiman vau Oude- Biltzijl, heeft het beroep naar de vereenigde Doopsgezinde Gemeente Schagen-Barsinger- horn-Wieringerwaard aangenomen. •- Benoemd tot Kaasmaker in de fabriek te DIRKSHORN, R. Kuin thar.s kaasmaker aan de fabriek te Oude N i e d o r p. Met blijdschap kan wor den gemeld, dat eenige dagen geleden door dec heer Previnaire een gift van f 100.is geschonken tot leniging van den nood der armen te CALLANTSOOG. Door gebrek aan werk en het gemis aan buitenkansjes, die het stnnd nog al eens kan oplevereu, was de nijpende ar moede veler woning reeds binnengetreden. Groot was dan ook de vreugde van velen, toen hun een gift in geld werd uitgereikt, teneinde daarvoor eenige nood zakelijke levensbehoeften te kunnen koopeu. WINKEL. Verleden jaar werd deze gemeente aangewezen als de plaats, waar iu 1893 de verschillende fan fare-corpsen zullen samenkomen om zich op muzikaal gebied met elkander te meten. Toen dit besluit bekend was geworden, vormde zich terstond eene commissie om de zaken voor eene goede ontvangst der gezelschappen en wat verder bij eeu con cours noodig is, voor te bereiden. Voor alles had de commissie behoefte aau geld. En om dat te verkrijgen, besloot zij aan alle ingezetenen, vooral de dames, hulp te ver zoeken. Zij verzocht namelijk ieder, die er toe genegen was, wat te maken en dat kosteloos te willeu afstaan voor eene ver loting. Eu het verzoek is niet vergeetsch geweest. Dat kunnen allen getuigen, die Zondag een kijkje hebben genomen op de tentoonstelling der ingezonden voorwerpen bij den heer W. Smit. Zeer smaakvol waren alle voorwerpen door een commissielid en drie dames gerangschikt, ja het was alles zoo keurig, zoowel het geheel als ieder stuk in 't bijzonder, dat de zaal gedurende een paar uren geheel vol menschen was. Het was kijken en weer kijken en dc dames, want die waren vooral de belang stellenden, schenen maar niet te kunnen weggaan. Om 4 uur begon de verloting, die tot ruim 8 uur duurde, want er waren niet minder dan 1600 loten verkocht. Het was eene vergadering zoowel voor de commissie als voor het publiek, toen het laatste lot nit de bus kwam en de 350 prijzen hunne nieuwe eigenaars gevonden hadden. Gedurende die verloting was de zaal allengs geheel vol volk gekomen, want de commissie liet ieder toe, die in 't bezit was van een lot of wat bad ingezonden. Een aangename avond was het, een avond van genot voor alle aanwezigen, want Winkel's fanfarecorps en Winkel's zang- vereeniging hebben bun best gedaan. Beide gezelschappen werden dan ook dikwijls zeer toegejuicht, maar bovenal komt een woord van lof toe aan den heer A. Egmorul den yverigen directeur van beide vcreeni- gini.en, en den heer Abr. Sloos, den voor zitter der feestcommissie, die op zulk eene uitstekende wijze de orde wist te handha ven. Ook een woord van lof aan het pu bliek, dat zoo zeer heeft medegewerkt tot het bereiken van het doel, dat de commis sie zich heeft voorgesteld. En thans der commissie alle succes op hare verdere werkzaamheden. Paaschtentoonstelling. Het bestuur der afdeeling ALKMAAR van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd op de jongste algemeetie vergadering gemachtigd tot het houden van Je jaarlijksche Paaschtentoonstelling op Vrijdag 24 Maart 1893 en om daartoe aan het bestuur dier gemeente de beschik king te veiz >eken over het Doelenveld en eene bijdrage uit de gemeentekas. Men besloot dit j :ar weder ook wolvee in het programma i.p te nemen, behalve, zooals gewoonlijk het geval is, rijstieren, melk en fokvee en vet rundvee. Da regelir.gs- commissie bestaat uit de heeren mr. H. F. de Wildt, Heiion, voorzitter, IJ. Bruin, Koedijk, jhr. mr. P. van Foreest, Heiloo, S. de Jongb, Oudorp, S. Kramer, Koedijk, J. M. de Sonn&ville, Alkma-.r, K. Olij Dz., Schermerhorn, C. da Geus, Uisem en II. Siebert Coster, Alkmaar, Secreteris. Te AND IJ K wordt sinds eeuige weken vanwege het Nutsde- partement een cursus gehouden in het manden maken. Ongeveer 40 personen volg den de lessen, onder leiding van den heer A. Nauta te Bangert in „de Streek". Voor de toekomst zijn goede resultaten te wach ten van deze poging. De sociaal-democraten te AMSTERDAM houdeu heden avond eene protestvergaderiug tegen het besluit van het gemeentebestuur in zake de werkeloos heid. Domela Niewenhuis zal als spreker op treden. TeOPHEUSDENzouVrtjdag hardrijderij gehouden worden voor meerge- goeden. De arbeiders, hier over ontevreden, trokken met eene roode vlag over het ijs, roe pende ^schaatsen af, wij zijn socialen.» Alle dames en heeren werden van de baan gejaagd, 's Avonds trokken een honderd-vijf tigtal personen zingende door het dorp. Bij de voornaamste ingezeteuen werden de ruiten ingeworpen. Alle lantaarns in het dorp wer den stuk gegooid, Zaterdagnacht zijn de glas- ruiten van het kantoor van de Twentsche Sioomboterlabriek te OLDENZAAL alle ingeworpen. De eigenaar, de heer Hoose- m.ans, heeft de justitie hiervan in kennis gesteld, die een ijverig onderzoek reeds heeft ingesteld, maar geen dader of daders heeft kunnen ontdekken. Naar hetU. D. uit goede bron verneemt, heett de sociaal-democraat Domela Nieuwenkuis het buitenverblijf Bel vedère van den heer Amand te HILVER SUM gekocht. E e n an t i e k e s t a a n d e klok onlangs te LAREN (N.-H.) voor ruim 1 700 verkocht, is om haar zeer gecompli ceerd mechaniek en prachtig speelwerk voor de som van f 1200 in handen van een Engelschman overgegaan. Woensdagmiddag zou te MEPPEL in de Stadsherberg een gerech telijke verkoop plaats hebben van vee en meubilair, in beslag genomen bij een land bouwer te Uffeltje. Peeds den geheelen mor gen waren tal van personen aanwezig, en toen te 1 uur de verkoop begon, waren er honderden menschen op de markt. De eerste posten werden voor lage prij zen gekocht door een broeder van den ver volgde, den eenige die bood, doch toen daarna een ingezetene voor een gulden een kachel kocht, begon het publiek van allt zijden op te driDgen, zoodat die kachel nagenoeg geheel in eikair getrapt werd. De deurwaarder wilde daarop den verkoop bin nenshuis voortzetten, van welke gelegenheid direct gebruik werd gemaakt om deu stal los te maken en het vee onbeheerd de stra ten in te drijveu. Toen ook daarna slechts één bieder was en b.v. een geheele wagen met turf niet meer dan 50 ct. kon opbren gen, werd de verkoop gestaakt. Uit LUNTEREN meldt men: Een alleenwonende weduwe, eten buiten het dorp, werd in hare woning ernstig mishandeld door een landlooper (briilen- kooptnan), die haar tot nabij het vuur wondenbeid, dat Sanguine! hein verbaasd vroeg: „Wat deert u dan toch?" „Die verraderlijke knaap 1 Het is blijk baar afgesproken werk I" stamelde de oude heer, „Maar van wien spreekt gij dan nu toch eigenlijk „Yan dien hansworst daar, die naast dien wagen rijdt en aan de dame, die daarin zit, op onbeschaamde wijze bet hof maakt 1" „Nu, daartoe beeft bij zeker bet recht,* zeide Sanguinet lachende, „dat doen anderen toch ook.* „Die anderen gaan mij niets aan, maar van bem is dat een schaodelyke indring erij. Ik ken bem namelijk.* „Ja, ik ken bem ook, maar ik zie niet in „Dat zooiets niet past voor den klerk van een advokaat Nu, ik zal bet zijn principaal zeggen, en die zal hem dat wel aan zijn verstand brengen.* „O, gij vergist u beptald, mijn waarde,* trachtte nu Sanguiuet zijn toekomenden schoonpapa te kalmeeren. „Die mijnbeer is ook lid van onze club en niet de klerk vau een advokaat of vau iemand anders. Waarom zou hij zich niet bet geno 'gen van een wan delritje gunueo en mooie dames het bof maken megen?' „Nu, wij zulleu eens zien, wat Berquin van deze brutaliteit zal zeggen,* hield Gémenos vol. „Wat zijt gij toch altijd met uw Berquin in de weer 1 Die heeft toch over mijnheer de Carolles niets te zeggen.* „Die gek daar, is ge n mijnheer de Ca rolles, maar beet kortweg Martin-Querre, en is de zoon van eeu arm advokaatje uit de provincie." „Martio-Querre I" herhaalde Sanguinet, er ten teerste over verbijsterd, dat bij uit Gémenos' mond dcnzelfden naam hoorde, dien nog slechts eenige oogenblikken gek den Yiroulas bem had genoemd als den naam van den spion, dion bij buiten deur bad gezet. H ging diarum voort: „Wij hebben blijkbaar versehilk nde personen cp bet oog, mijn waaide üémeuos. ik spreek van dien grooten beer, met deD langt n srorbaard, die op den volbloed zit." „Ik ook. Gewoonlijk draagt hjj zijn baard niet zoo gedraaid de pennelikker wil blijk baar zich bet voorkomen van een officier geven. Dat is toch al te bespottelijk." „Dus gij houdt vol, dat die mijnheer do klerk is van uwen advokaat „Wis en zeker, Berquin heeft hem zelf aan mij voorgesteld, toeu wij ongeveer veertien dagen geleden iu het café des Ambassadeurs elkaar ontmoetlen. Later beb ik hem nog eenmaal aangetroffen hjj was toen zeer eenvoudig gekleed, en ik prees hem daarover, omdat ik hem voor een werkzaam en vlijtig mensch hield." „En gij beweert, dat hij Martin-Quurre heet P" „Denkt gij misschien, dat ik dien naam maar bedacht heb „Maar ik heb evenmin den naam Hugo de Carolles uit mijn mouw geschud; bij is in ouze club eon zeer bekend persoon. Gij moet Berquin maar eens goed ondervragen, wanneer gij hem weder ontmoet." „Zou hij het misschien gewaag! hebben, mij voor den gek te houden „Ik horbaai u, dat die mijnheer lid is van mijn club en Hugo de Carolles heet. Wan neer gij u daarvan wilt overtuigen, kom dau hedenavond in onze sociëteit, waar hij ge woonlijk dineert, en laat dan door een be diende mijnbeer do Carolles bij u ontbieden, dan znlt gij wel zien, wie er naar dien naam luistert." „Wanneer dat waar is, dan zullen zij, die mij voor den gek gehouden hebben, het duur betalen zeide Gémenos tandenknar send van woede, terwijl zijn gelaat een be denkelijk blauwe tint kreeg. Hjj koesterde nu de verdenking, dat die ruiter daar en Adèle toenmaals in bet Café des Ambassa deurs een rendez-vous hadden afg-sprokeu eu dat Berquin, dien zij in vertrouwen had den genomen, geholpen had, hem, zija cliënt en vriend, te bi driegen. Maar hij zou zich terstond op hem wrekeD, door onmiddellijk een anderen advokaat te cemeu tr. ook die slang Adèle zou er voor boeten 1 ij wilde onmiddellijk met haar almaken en wanneer haar rijtuig 200 dadelijk aan de andere zijde der Avenue terugkeerde, zou hij haar ter verantwoording roepen. Doch dan moest bij Sanguinet zoo spoedig mogelijk verwijderen en daarom zeide Ljj„Ik ben u voor uwe sleepte en met een mes aan de hand ver wondde. Een ander persoon (koopman in papier) vond de vrouw in zulk een toe stand, dat hij de boren waarschuwde, die terstond geneeskundige hnlp gingen in roepen. De weduwe had vóór eenige dagen een varken afgeleverd en het nog hiervan aan wezige bedrag (circa f 15) is haar door bedoelden landlooper ontstolen. Het was al wat zij bezat. Nader wordt daaromtrent gemeld: Door de politie uit Lnnteren is in eene slaapstede te Bameveld gearresteerd zeke re L. K., koopman in brillen, als vermoe delijke dader van den dielstal bij de we duwe D.L.. nabij Louteren. Nadat deze persoon door de weduwe en door een boeren knecht uit de buurt was herkend, werd hij geboeid naar Eede vervoerd en vervolgens naar Arnhem. De politie had te Lnnteren groote moeite om K. tegen het in woede ontstoken publiek te beveiligen. Het blijkt nu dat de brillenkoopman haar in het vuur had geworpen en ten slotte zoolang getrapt, tot hij veronderstelde haar onschadelijk te hebben gemaakt. Twee broeders kregen te AKKRUM na afloop van een openbare verkooping twist over de gekochte goede ren. Zij weiden handgemeen en de een gaf den ander twee steken met een dolkmes in de zijde. De getroffene verkeert in zorg- wekkenden toestand; de dader is gevangen genomen. Beiden hadden wat veel gedron ken. Uit WINTERSWIJK wordt geschreven Zaterdag werd ock hier eene hardrijderij op schaatsen gehouden, welke, dank zij de milde bijdragen der ingezetenen, de oordeel kundig genomen maatregelen, en niet het minst het heldere, zonnige weer na korten dooi en eene sneeuwjacht van vele uren, voortreffelijk slaagde. Dit moge nu op zich zelf geen bijzon dere aandacht vergen, wat wèl opmer king verdient is de ervaring, die daarbij werd opgedaan ten aanzien der werkloosheid, waarmede door sommigen om verschillende redenen thans zoo druk geschermd wordt. Dat er op vele plaatsen behoefte bestaat tengevolge van gebrek aan looneuden arbeid, zal niemand ontkennen en iedereen zal wel van harte wenschen dat daar diep in den buidel worde getast. Maar wat men hier ervoer, moge al te sentimenteelen tot eenig nadenken stemmen. De ijsbaan, voor de hardrijderij, die ten 1 ure 's namiddags be ginnen zou, bestemd, was met eene dikke opheldering zeer erkentelijk, beste vriend, en zal niet in gebreke blijven, daarvan partij te trokken. Voor heden gelievet gij mij te verontschuldigen, wanneer ik u nu verlaat ik heb Damelijk hier dichtbij nog een paar commissies te doen. Ik hoop u spoedig weder te zien. Ik twijfel er niet aan, dat wij elkaar dan volkomen znllen verstaan ten opzichte van alle punten." „Ik zou niets liever wenschen, dan dat wij elkaar konden verstaan,* antwoordde San guinet evenwel met merkbare koel heid. „Doch ik raad u nogmaals aan, u te voorzien van een anderen advokaat, want dezo mijnheer Berquin schijnt toch nog al vrij zonderling met ajjne cliënten om te springen. Een man a 0 gij, heeft hij voor den gek gehouden en voor eon halsafsnijder daarentegen als zoo'n Namoless, heeft bij lofredenen over." „Ja, hij deel ten minste, alsof die misda diger een onschuldig lam was, en alsof hij den werkelijken moordenaar r.eds op het spoor was, om hem aan bet gerecht over te leveren." „Ik geloof, dat hij zich daarin toch ver gist," zeide Sanguinet, bij wien intusschen pijnlijke bedenkingen waren gerezen, sedert bij wist, dat mijnbeer de Carolles ook wel optrad als Martin-Querre. „Hij mag met zijn Naamlooze naar den duivel loopen," bromde Gémenos. „Nu, adieu, tot zieDs Daarop spoedde hij zich naar den Are de Triompbe, om de „slang" Adèle onder han den te nemen, terwijl Sanguinet terugkee:de eu zich naar de oude stad begaf. Hij wist zeer goed, dat Clothilde's vader bier geen zaken had, doch bjj bekommerde zich niet meer om diens aangelegenheden, nu zijn eigen zaken hem zooveel te denken gaven. Het was niet aan to nemen, dat mijnheer de Carolles, ten einde Gémenos om den tuin te leiden, slechts bij toeval denzelfden naam bad aangenomen, dien ook die spion in de Rne Tiquetonne droeg maar blijkbaar waren be d.-n een en dezel'de persoon. Mijnheer de Carolles had zicb dus verkleed om eenigen tijd achtereen Yiroulas te bespion- nee ren. Maar tot welk doel Blijkbaar, om Ber quin te helpen, die den waren moordenaar van Bolton zocht, en op het rechte spoor was. Welk belang mijnheer do Carolles er bij had, de onschuld van den verkeerdelijk veroordoelde aan het licht gebracht te zien, kon Sanguinet niet vermoedenmaar hij bespeurde zeer goed, welk gevaar bem be dreigde hem, die Bolton het adres vau het hotel in de Rue Tiquetonne bad gege ven, bem, die dezen vau caar op den middag vau den dag van zijn dood afge haald eu hem tegen deu avond weder daar- heeu vergezeld hal. Niemand wist dat wel is waar, daar Yiroulas in zijn getuigenis volstrekt niets daarvan had gereptwanneer echter Carolles achter de waarheid kwam, dan liep hij Sanguinet onder alle omstan digheden groot gevaar. De pseudo-amerikaan was wel niet Bolton's moordenaar, maar toch had h:j middellijk tot den moord aan leiding gegeven. Hij kende Yiroulas van vroeger ah een mensch, van wien men alles kon verwachten. Hij had daarom ook zeer goed geweten, wat bij deed, toen hij, nadat hij op den avond van den 28 Februari den beschonken Bolton thuis had gebracht, aan den hotelhouder, die zich alleen in de portiersloge bevond, bad toege fluisterd, dat de logé een millioen in zijn geldgordel had. Het toeval had daarop het plan nog meer begunstigd, dan vooraf vermoed had kunnen worden, terwijl alle verdenking op een vol komen onschuldige viel en Yiroulas gobeel buiten de minste verdenking bleef. Overigens deed nu ook nog ni veronderstellen, dat Carolles reeds eenige zekerheid had verkregen. Er bestond dus voor Sanguinet, die slechts nog vierentwintig uur noodig bad, om zija aandeel in de buit te innen, geen aan leiding, eeD partij op te geven, welke bij zeker dacht te winnen. fi| zucht naar winst was de eigenlijke drijfv .n dezen man, wien alle moreele besi juwingen vreemd waren, en die bij elke vermeerdering van zijn rijkdom slechts nog gieriger en onver- zadigbaarder werd. Hij besloot daarom, het gevaar te trotseeren en zich direct naar zijn club te begeven, waar hij vermoedelijk zijne beide tegenstanders zou aantreffen. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1893 | | pagina 1