Zondag 29 Januari 1893. ii Wiens-, 37ste Jaargang JSTo. 2695. Mmttiiit- k Laidl d ¥Iï¥ï¥iïsT Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAG1SW, Laan, O, 4. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. KIEZERSLIJSTEN. F E U I L L E T O N. Binnenlandsch Nieuws. De ongeregeldheden te HAARLEJL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADV ERTENTIEN van L tot 5 regeis f 0.25 iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ds inhoud van ons geïllustreerd Zon dagsblad no. 4 is de volgende: N'ar.ciebcl III, met 4 illustraties. Een voorspelling van bodewijk Philips. De fransche omwenteling en harr ontzettende gevolgen. Een onverhoedsche aanval, illustratie. Goeden morgen, illustratie De schat van Koning Nedja,»i«f illustratie. De Prinses op erwten, een sprookje van Andersen Anecdoten. Mooie verdien sten. Puzzle. Op de jicht, met illu stratie. Oplossing van prijsraadsels. De hemden- en pudding-club. Meer geluk dan wijsheid. Fijne manieren. De st -rren als onze weervoorspellers. Rebus No. 3Nieuwe piijsraadsels.Deoplossing van een moeielijk probleem, met 7 illustra ties. De macht van onduidelijk schrilt. Freiligrath over Jenny Lind. Schaak rubriek. Mededtelingen. De Voorzitter vaa den Gemeenteraad te Schagen, noodigt bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staats blad No. 37), gewijzigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke iuwoners der gemeente nit, om, zoo zij in een andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1891j92, ter zake van hunne woning naar eene boogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1, letter a. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), of in de grond belasting dienst 1892, in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10.zijo aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan getockende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. F.venzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoneis der gemeente, hoofden van ge zinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van bet woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op bet dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen Roman van F. DU BOISGOBEY. XVI. Toen Sanguinet het eerste salon van zijn „■ub binnentrad, ontwaarde bij voor een der geopende vensters een groep beeren, die druk met elkaar spraken en daarbij met groote belangstelling een blad papier bekeken hetwelk van hand tot hand ging. Terwijl hij, door deze nog onopgemerkt, nader trad, hoorde bjj hoe een zeide: „Natuurlijk is hij bet elk trek spreekt „De gelijkenis is toch slechts een opper vlakkige,* meende een tweede. Blijkbaar sprak men over een portret, en SaDguinet, wiens nieuwsgierigheid geprik keld was, wilde bet ook bezichtigen. Eeu der hoeren bemerkte bem nu en zeide lachend „Nu kunnen wij de copie met het oorspronkelijke vergelijken. Wanneer men over den dnivel spreekt „Zoo, bea ik dus de duivel antwoordde Sanguinet, terwijl aller blikken zich op bem richtten, en tegelijk zag hij nu, dat Berquin bet middelpunt van dit groepje vormde. „Zeker," verklaarde men bem. „Berquin liet ons een blad zien, waarop esn pot loodschets, welke uw portret moest verbeel den." „Hetwelk dan io ieder geval buiten mijn weten en niet met mijn wil vervaardigd moet zijn,* zeide deze, „want ik heb nog nooit in mijn leven gezeten' niet eens voor een photograaf." Sanguinet zeide dit lachend en onbevan gen, doch innerlijk ontwaarde bij een zekeren onrust, sedert hij don advokaat had opge merkt. Deze nam intusschen het blad, het welk zooeven de rondte gedaan bad, weder terug en scheen nog niet van plan het aan den pseudo-amerikaan te laten zien. „Verbeeld u, mijnbeer," zeide hij tot hem, „dat ik zooeven op den Boulevard een blad met een teekening zag liggeo, hetwelk ik uit nieuwsgierigheid opnam. anwaar het komt, en wie het kan bebben verloren, is mij geheel en al onbekend. Bij den eersten blik echter zag ik, dat de met eenige pot loodstrepen op het papier geworpen figuur een sprekende gelijkenis bad met u. Daar ik juist op weg was hierheen, zoj nam ik dit blad uit de aardigheid mede, om bet aan mijne vrienden te laten zien. De meerderheid der beeren is bot eens, dat bet uw portret aanslag vereischte bedrag zijnde f 24. gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15en Februari a. s., esn gedeelte in huor bebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijk- sche huurwaarde, ongestoffeerJ, in verhoading tot de belastbare huurwaarde van bet woon huis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis gescbat, het voorgemelde bedrag van f 24. bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de m.n geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voo den mede-eigenaar, wiens uaam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste f 10.bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art. 1, letter C. en het 4a lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Schagen, den 24 Januari 1893, De Voorzitter voornoemd, C. II. BEELS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Bcbagen, brengt bij deze ter keDuis van do ingezetenen dier gemeente, dat het kohier der Grondbelasting over het jaar 1893, op den 23 dezer, door den Heer Provincialen Inspoctenr in de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard en op beden aan den Heer Ontvanger d r directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij beling heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoe ning van zi,nen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervol gingen welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan. Schagen, den 26 Januari 1893. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. H. BEELS. is. Wat zegt gij zelve er van Hierop overhaudigde bij bet papier aan Sanguinet, die h t bekeek en een teek en van verbazing niet kon onderdukken, zoo goed voud hij zelf dat het getroffen was. Cram- bard had zijn werk dus uitstekend verricht. „Een zekere gelijkenis bestaat er," pre velde hij, „doch deze berust bepaald op een bloot toeval. Er zijn nog verscheidene lieden in Parijs, die bun baard op amerikaansche wijze dragen in ieder geval loop ik nooit met den kraag tot over de ooren geslagen, zoodat men alleen de punt van mijn neus ziet, gelijk dat op de schets bet geval is.* „De schets is misschien nog gemaakt in den winter," merkte Berquin op, „tenzij zij eeu persoon moet voorstellen, die zich met opzet onkenbaar heelt zoeken te maken de gebogen houding van het hoold, de diep in de oogen getrokken hoed alles doet zulks vermoeden." „Nu het mag zijn, zooals bet wil; in ieder geval beweer ik, dat wauneer de teekenaar mjj beeft willen uitteekeneo, wat ik echter niet geloof, hij do schoonheid van het origineel niet genoeg is nabij gekomen," schertste Sanguinet ironisch, en bracut daar door de lachers aan zijne zijde. Berquiu vouwde het blad toe en stak het bij zich. De heeren, aan wie de advokaat de schets ter beoordeeling bad voorgelegd, giDgen naar bet aangrenzend speelsalon, eu in het volgende oogiublik bevond hij zich met Sanguinet alleen. Het was niet zijne bodoeliDg, reeds nu met dezen tot een verklaring te komen, maar hij had slechts willen ouderzoeken, of de medeleden van de club de schets van Crambard even sprekend zouden vinden, als hij en Carollus dit hadden gedaan. Dat was bijna bij allen bet geval peweest, en zijn onderzoek was dus gelukt. Een toeval bad nu ook nog Sanguiuet doen ontmoeten, die gelnkkig de zaak Diet ernstig scheen op te nemen, en om nu het geringste wantrouwen hetwelk deze misschien mocht koesteren, weg te nem.-n, zeide de advokaat: „Natuur lijk was het slechts een aardigheid Ik heb bet geen oogenblik geloofd, werkelijk een portret van u gevonden te hebben.' Sanguinet had natuurlijk er geen vermoe den van, wie de te* kening gemaakt zou kunnen hebben; maar hij had zich toch dadelijk herinnerd, dat zij hem voorstelde in de kleeding, welke hij gedragen had, toen bij in der tijd Bolton had afgehaald. Die teekening ke>n dus voor bem zeer ge vaarlijk worden Hij wilde dan ook teumic- ste de gelegenheid te baat nemen, om omtrent den valschen naam, welken mijnheer Voor de derde maal bin- nen een jaar tijds staan de NESKAAG- en BARS1NGERHORNKAAG onderwater. De molens staan telkens voor peil, zoodat het bij weinig wind nog wel een poosje kan duren eer er verandering in den toe stand komt. De twaalfjarige J. R. te WIERINGERWAARD sprong j. 1. Woens dag op de zijtrede van een nieelwagen.Hij gleed er af en kreeg den zwaren wagen over zijn been, dat boven den voet gebro ken werd. Op een ladder naar huis gedra gen, werd hij terstond door Br. Overduin behandeld. Hoe lang zal het neg duren, voordat jongens dergelijke waagstukken ach terwege laten Uitgoedebron vernamen wij, dat Philotechnie te W1ERINGER- WAARD, omstreeks Maart eene uitvoering zal geven. Verscheidene beste krachten zul len optreden met »De dochters van Base man.* Heden is op het strand te CALLANTSOOG gevonden een zwem- boei, gemerktForward Briyham. Benoemd tot Dijkgraaf van den polder CALLANTSOOG, de heer Krijn Kater te Wieringerwaard en herko zen tot Ileemr.mil, de heer Pieler Johan- nes Zippte Calbtitsoog. -- Aan deLangereia te HOOG- WOUD (N.-H.) is Dinsdagnacht, omstreeks l uur, een huis, in eigendom behoorende aan K. Sulver aldaar en bewoond door C. Groen en G. Bekker, geheel afgebrand. Men heeft hoegenaamd niets kunnen red den. De gezinnen kondeu ternauwernood in nachtgewaad het vuur ontkomen. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Enkhuizen, 25 Januari. Door verscheidene dames is aan het stede lijk muziekcorps der dd. schutterij een fraai vaandel aangeboden, bewerkt door de firma A. De Block te Amsterdam, naar eeu ont- de Carolles bad gedrageD, eenige zekerheid to verkrijgen en antwoordde: „Men beleelt immers dugelijks toevalligheden, welke hoogst zonderling zijn. Verboeld u, zoosven wati- deldelde ik met een kennis in de Chimps- Elysée3 bet was mijnheer Gémenos, dien gij ook wel kent „Zeker, ik ben immers zijn advokaat.' „Juist. Wij zagen uw vriend, mijnheer de Carollos, voorbijrijdeo, en eensklaps be weerde Gémenos met alle mogelijke be slistheid, dat die mijnheer uw klerk was en heette ja, hoe was de naam ook al weer?' „Martin-Guerre, niet waar?" antwoordde de advokaat, die zich niet zoo gemakkelijk van zijn stuk liet brengen. „Nu, dat is zeer gemakkelijk te verklaren. Gémenos stelt bijzonder veel belang in een dame van het tooneel, met wie ook mijn vriend bekend is. Wij ontmoetten laatst beideD in bet Café des Ambassadeurs, en daar Gémenos bijzon der jaloers is, schec-n bet do dame zeer pijnlijk te zijn, hare bekendheid met den eltganten cavalier te zien ontdekt. Daarom stelde ik hem als mijn klerk en onder een aangenomen naam voor. Daar hebt gij nu de oplossing van het raadsel, waarover ik u vriendelijk verzoek niets uit te lateu tegenover Uémenos.' „We s onbevreesd. Ik ben alleen door een toeval met Gémenos bekend gewordeD, er was namelijk sprake over den aankoop van een buis, hetwelk aan bem behoort. Het schijnt mij evenwel toe, dat wij het ower den koopprijs niet eens zullen kunnen worden.' „Zoo, ik dacht, dat gij zijn dochter wildet trouwen „Eerst moet /ij toch van haren tegen- woordigen man gescheiden zijn; bovendien is dut plan uitgegaan van Gémenos, niet van mij." ik wil u niet verhelen, dat ik hem dat plan a'geraden heb." „Dat weet ik, en ik duid u zulks niet euvel evenmin als hetgeen gij hem over mi] gezegd hebt." ,Ik heb bem op zijn vraag slechts mede gedeeld, dat gij hier in de club veel en boog speeldet, en daarvan maakt gij zelf immers ook geen geheim. Ik beb bem overigens niet alles gezegd, wat ik wist." „Over mij Wat weet gij dan nog meer?' „Gij spraakt zooeven over den aangenomen naam, welken ik mijnheer de Carolles bad gegeven. Gij, mijnbeer, hebt eveneens uw raam veranderd. Daar ginds heettet gij Patrick Sul li v an Ditmaal weid Sanguinet bleek. „Dat is juist," gaf hij na korte pauze werp van den heer J. C. De Groot, archi tect te Enkhuizen. Woensdagmorgen trok te Haarlem weer een troep werkloozen door eenige straten en vatten post op de Groote Markt, leunende tegen het Stadshuis, tegen het pianoinaga- zijn op den hoek of tegen Kosters stand beeld. Tegen elf uur besloten eenigen hun ner naar den burgemeester te gaan. Toen zij dezen onderweg tegenkwamen, terwijl de burgemeester naaar het stadhuis ging, keerden zij maar weer naar de Markt terug. In een sigarenwinkel op den hoek werd op hoogen toon om gratis tabak gevraagd, maar door den eigenaar geweigerd. Een paar opgeschoten jongens wierpen met vuil naar di vensters van de sociëteitTrouw moet Blijken." Daarop bleef het kalm tot zeven uur. Opdat tijdstip begonnen weer troepjes jon gens door de straten te loopen. Bij een hoop metsflsteenen op de Oude Gracht bij de Groote Houtstraat hadden zij zich van projectielen voorzien, daar de politie deze eeu tijdlang onbewaakt had gelaten. Spoe dig werd op de Groote Markt een jongen van 15 jaar ingerekend, die een agent een slag wilde toebrengen. De menigte nam een dreigende houding aan voor het bureau van politie, waar de rekel ingebracht was, maar droop af voor een aantal helmen, die in de deur zichtbaar werden. Bij het gedurig rondtrekken door de stad werden overal ruiten ingeworpen, op de Nieuwe Groenmarkt, Nassaulaan, Oude Gracht en Smedestraat enz. Voortdurend waren het jongens, kinderen nog^ die het rumoer maakten. De politie hield zich lijdelijk. Op de Groote Markt wandelden slechts een ad junct-inspecteur met twee agenten door de menigte heen. Plotseling werd een agressief optreden noodig. De bende jongens, nu door eeni ge weinige mannen, maar veel opgeschoten jongens versterkt, kwam door de Kruis straat en zette plotseling door de Nassau- slraat koers naar het Nassauplein. Al voort gaande wierpen zij steenen naar de groote toe, „zakelijke belangen gaven mij aanleiding, mij voor een ier uit to goveu. Gij behoeft daarbij volstrekt niet aan iots kwaads te denken, en ik „Ik doe dat ook volstrekt niet," viel Borquin hem in de rede „en ik maakte er alleen gewag van, om u te bewijzen, dat ik u volstrekt niet v;,andig gezind ben.' „Dat geloof ik gaarue beste heer," ver zekerde Sanguin.t, bem d hand schuddende, „en ik reken or met zekerheid op, dat wij ook in het vervolg in de beste verstand houding tot eikair zullen blijven!" Daarop scheidden beiden. Berquin begaf zich naar de leeszaal, waar hij beloofd had op Carolles te wachten. Hjj nam een cou rant ter baud, doch las niet, maar overdacht veel meer de gevolgen, welke deze ont moeting met Sanguiuet zou kuuuen hebben. Hij vreesde zelfs, te voorbarig geweest te zijn en de argwaan van den Amerikaan opgewekt te bebben. Van argwaan echter kon bij Sanguinet volstrekt geen sprake meer zijn. Hij was nu Wel vast overtuigd, dat Berquiu en Carolles zijn tegenstanders waren. Blijkbaar hadden beidan zich tot betzelfde doel verbonden, deu moord van Bolton aan het licht te brengen, en waren z.j of reeds aan bet doel, ot dit tenminste zeer nabij. Hij moest dus wel tegen zijn zin da partij verloren geven; want hij bad niet te verwachten, dat hij door hen zots worden ontzien, en bij mocht dan ook geen oogeoblik aarzelen, zich zeiven in veiligheid te brengen. Wanneer Yiroulas in hechteuis werd genomen, zon het reeds te laat kunnen zijo. Het leven, hetwelk bij geleid had, bad bem geleerd, spoedig te besluiten. Hij reed terstond van de club naar het bankiershuis Rotschild, waar by zich voor zijn kapitaal wissels op New-Tork liot geven. Daarop keerde hij terug naar het Graud-Hotel, pakte zijn koffer en verlangde zijn rekening. Ter wijl men die voor hem gereed maakte, bestudeerde bij de spoor- en stoomboot*er- bindingen met Londen. In de reuzenstad aao de Theems kan men het gemakkelijkst voor eeuigen tijd verdwijnen, wanneer men zich aan de navorschingen van zekere personen wil onttrekken. Zonder van deze, voor zijn veldtochtsplao zoo gewichtige wending iets te vermoeden, deelde iniosscben Berquin aan zijn vriend bet onderhoud met Sanguinet mede, en bei den gingen de vooruitzichten na op weiken zij meenden te mogen rekenen by bunne 1 pogingen den veroordeelde te redden. Het was zeer te wenschen dat de tegen den heerenhuizen aan de rechterzijde, in een waarvan de burgemeester woont. Ongelukkig was hier geen politie aanwe zig. Blijkbaar had men niet gedacht dat de troep hierheen zou trekken. De volks massa bleef voor de hnizen staan. De politie, die gewaarschuwd werd, spoed de zich er heen en met het plat van de sabel joeg zij in een oogwenk den troep uit elkaar. Er viel menige harde slag. Een jongen werd gearresteerd. Intnsschen was het op de markt vol ge bleven. Niet druk, want de personen daar hielden zich zeer kalm. Nog twee andere charges werden gemaakt, eene te halfacht op de Oadegracht en eene te halftien in de Nassaulaan, op een troep die zich weder naar den burgemeester wil de begeven. De geheele politiemacht was op de been, ook zij die vrij waren van dienst. Het gar nizoen was in de kazerne geconsigneerd. Van Donderdag wordt aan de N. R. Gt. gemeld Te 4 uur toen de scholen uitgingen, werd het aantal personen op de Markt, we der grooter. Er gebeurde echter niets tot half 8, toen het den inspecteur van poli tie Wybenga begon te vervelen, dat zooveel kwajongens-betoogers weder bij Trou en den winkel van den heer Maas bijeenkwam, en hij door eeü zestal agenten, zelf voor gaande, met de blanke sabel een charge liet maken. Te 8 uur had uw correspondent een on- herhoud met dea burgemeester op het Raad huis. De burgemeester deelde mede dat heden ochtend, zooals reeds gemeld, twee perso nen toegang tot hem hadden verzocht. Het waren zekere Schouten en Holt, de laatste een weggejaagd arbeider bij de gemeente reiniging. Z\] vroegen om werk, daar zij geen bedeeling wilden en een hunner die zelfs oiet kon krijgen omdat, zooals hij zeide, hij op 13-jsrigen leeflijd een choco- laadje had gestolen, toen naar den Kruis berg" was gebracht en later tiergeos meer terecht kon. Vooral Schouten bleek zeer be spraakt. Zij gaven op dat hier wel 6 h 700 werkloozen waren, die hard naar werk ver langden, doch blijkbaar was het er om te doen toestemming te krijgen tot het hou den van een collecte, wat natuurlijk werd geweigerd. De burgemeester beloofde met de heeren wethouders te zullen spreken volgenden avond met Crambard gemeen schappelijk beraamde dcorzoeking van den kelder eindelijk het laatste bewijs loverds, want in ieder geval was de beslissing over leven en dood zeer nabij en het verbas van een dag zon misschien niet weder te her stellen zijn. „Ontegenzeggelijk hebben wij al het mo gelijke gedaan', meendó de advokaat, „en mogen wij hopen, dat onze pogingen met gunstigeu uitslag bekroond worden. Voor- loopig kuunen wij niets anders doen, dan tot morgenavond wachten. Laten wij dus nu over andere dingen spreken. Hoe gaat liet met uw journalist-schap, waarde vriend Daaraan bebt gij sedert de laatste veertien dagen zeker niet meer gedacht.' „Tocb wel,* verzekerde Carolles, „ik bad toch nog verscheidene vrije uren, welke ik op rniju kamer nummero II io het hotel du commerce moest slijten en nuttig ge bruikt beb. Mijne manuscripten nam ik ook direct mede, toen de brave Viroulas mij het verblijf ontzeide. Overigens beb ik reeds scbooner uitkomst verkregen, dan ik bad durven hopen. Ik had niet kunnea denken, dat mijne millitaire opstellen mij zoo spo. dig tot een gezocht schrijver zouden maken.' Mijnheer de Carolles nam uit zijn porte feuille een schrijven, hetwelk hjj sijn vriend ter inzage gaf. „Zie eens bier het is een verzoek van den uitgever der „National", om als vast militair medewerker deel uit te maken zijner redactie. De voorwaarden zijn zoo gunstig, dat zij mij geldelijk onafhankelijk maken, ook wanneer ik gelijk gij mij aaoriedt mijn klein vermogen als voorzichlig huisvader alleen in soliede staatspapieren beleg.' „Mijn bartelyken gelukwenscb zeide de advokaat, hem warm de band schuddende. „En nu „Nu zal ik dadelijk een stap doen, welken ik niet langer mag uitstellen. Ik ga mejuf frouw de Brains om bare hand verzoeken.' „Bravo riep Berquiu. „Ik ben dus niet te voorbarig geweest, toen ik bij ons laatste onderhoud tegen deze dame toespelingen maakte op uwe gevoelens voor haar, welke niet verkeerd begrepen konden worden." „Wat, hebt gij dat gedaan? En wat ant woordde Victoire „Zjj zweeg,* zeide Berquin glimlachende „maar zij was volstrekt niet boos; die ver zekering kan ik u gerust geven WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1893 | | pagina 1