khM'\X^lentbïLikop;e eTT Gemengd Nieuws. r~ W ik aan de boeren voor „Dat wordt immers betaald rer- •tam» pet l u tnjg dne Tl V, k en daar S88* heel Wat Ik heb fffifin <T«U voor geen geld, te gaan. Ik zamel om met een zoo wat in. kar rond boezelaar in de buurt, gooi alles in die mand en dan komt de boer om het at e balen. Maar ik haal zoo weinig op Het loopen valt mij zoo moeielijk. Verleden jaar heb ik mijn been gebroken. Ik ben toen 13 weken in 't gasthuis verpleegd. Prachtige verpleging, daar is niets op te zeggen, maar mijn been is stijf gebleven. Dit staat natuurlijk in verband met den ouderdom. Ik ben al 61. Gelukkig, dat de goede menschen mij de schilllen ook wel thuis brengeu." En alsot het afgesproken was, stond warempel een klein jongetje met een emmer met schillen voor den ingang van het kel dertje. Dankbaar werd de mhond in ontvangst genomen en in de groote mand gegooid. De emmer werd teruggeven, maar daarbij kreeg de vriendelijke brenger nog vier of vijf pepernootjes, die genomen werden uit een trommeltje dat op tafel stond. „Ja, heeren," zeide zij, „dat moet ik wel doen. Als de kinderen mij de schillen brengen, dan moet ik hun wel wat geveu. Ik moet elke week wel voor vijf cent van die nootjes koopen, maar het spaart mij ook een boel uit, met dat stijve been kan ik niet meer vooruitdus, als zij mij de schillen breogen dankbaar.» „Maar, vrouwtje, vertel ons toch eens, waar hebt ge in de laatsten tijd dan toch van geleefd „Van de schillen, heeren, en van de lombardbriefjes, ziet eens wat wij al hebben moeten verpanden.» „Maar op ons rapport staatdrie inwo nende personen, en gij zijt maar met u beiden,* was onze opmerking. „Dat zal ik je vertellen, heeren. Ilier in de buurt woonde een oude vrouw, die knappe dagen gekend heeft. Haar man is gestorven of weg, en zij werd, omdat zij de huur niet kon betalen, op straat gezet. Zoo iets konden wij niet aanzien, en wij hebben haar, hoewel zij ons geheel vreemd was, bij ons in huis genomennu hebben wij haar als nummer drie der inwonende op het rapport aan de commissie opgege ven. Ik hoop dat de heeren daarover niet boos zijn." „Zelf zoo behoeftig, en toch nog een vreemde aangenomen," was weer onze vraag. „Ja, dat kon ik toch niet laten. Zoo'n arme stumperdIk zei dan ook tegen mijn manwe znllen onze boterhammen wat dunner snijdenvan hetzelfde stukje btood kan je even goed drie als twee bo terhammen makendan heeft die arme stumperd ook wat. Maar ze moest slapen op den grond.» En zij wees ons een ach terkamertje aan, waar een blind paard geen schade zou kunnen aanrichten. {Tijd). Door het Bestuur der Vereen, van Burgemeesters en Gemeente secretarissen in FRIESLAND is aan de eigenaren van landerijen, gelegen in Eriesland, eene circulaire gezonden van den volgenden inhoud De Vereeniging van burgemeesters en gemeentesecretarissen in Eriesland heeft eene buitengewone vergadering gehouden, ter bespreking van ,/De taak der gemeen telijke overheid tegenover de heerschende werkloosheid." Daarbij werd, als hoofdoor zaak van de werkloosheid in de bouw- streken, gewezen op het in de laatste jaren veel verminderde verbouwen van vlas, terwijl het afwerken van dit product, in vroeger jaren, voor de veidarbeiders hoofdzakelijk het winterwerk uitmaakte. Men achtte het derhalve van het hoogste belang, te trachten dit of ander werk, dat in de wintermaanden door veidarbeiders zou kunnen geschieden, zooveel mogelijk te bevorderen e» de meiewerking van de landeigenaren, ter voorkoming van werk loosheid en daaruit ontstanen verderfelijken lediggang, in te roepen. Volgens som migen toch, zou dit doel in menige plat telands—gemeente bereikbaar zijn, indien de eigenaren slechts aan hunne goederen het werk lieteD verrichten dat lot bevor dering van hun eigen voordeel zou bij dragen, doch veelal wordt nagelaten, omdat de huurder moeielijk het aaubreugen van verbeteringen kan bekostigeo, en de eige naar, ver van zijn goed wonende, met den toestand daarvan minder, of in het geheel niet bekend is. Evenzeer is deze laatste dikwijls onbekend met de plaatselijke toe- stauden en daardoor onbewust vau de nooden en het gebrek waaraan de arbeiders die in den zomer door zwaren arbeid behulpzaam zijn om de inkomsten van zijne goederen te verkrijgen, gedurende een deel van het jaar aan gebrek aan werk zijn overgeleverdterwijl het toch billijker en beter zou zijn dat de grond aau de arbeiders, die Voor zijne bewerking onontbeerlijk zijn, ook gedurende het ge- heele jaar een voldoend middel van be staan verschafte, dan de arbeiders te nood- zakeD, gedurende den winter uit opeubare kassen levensonderhond, d. i. onderstand te vragen. Als middelen om tot betere toestanden te geraken, werden in de tal rijk bezochte vergadering aanbevoleu: lo. dat de eigenaren bij de huurovereen komsten zorg dragen om een zeker percent van hunne bouwlanden, naarmate van de behoefte, met vlas te doen bebouwen 2o. dat door het toekennen van eene te gemoetkoming op den huurprijs te kor ten veor eiken vasten arbeider boven een bepaald getal de huurders worden aan gemoedigd om ook gedurende den winter, op het gehuurde goed, werk aan arbeiders, ten nutte van de eigenaren en gebruikers, te verschaffen 3o. dat de landeigenaren en lacdgebrui- kers, hetzij met particnlieren, hetzij met de gemeentebesturen, in overleg treden om tot werkverschaffing in het gemeenschap pelijk belang, gedurende den winter, te ge raken 4o. dat de eigenaren en gebruikers, zoo veel doenlijk is, aan het loon van den ar beider verbinden het gebruik van een stuk je grond tot het verbon wen van aardappe len of andere producten voor eigen behoefte, of tot het weiden van 1 of 2 schapen, naar de omstandigheden. \oorzeker zullen nog andere middeleD dan de hier genoemde kunnen worden aan gewend, doch bovenstaande hoofdtrekken mogen belangrijk genoeg geacht worden om er de aandacht op te vestigen. Voldoen de aan het besluit der voorschreven verga dering, hebben wij de eer het onderwerp dezer circulaire met den meesten ernst eu aandrang in nwe belangstellende overweging en toepassing aan te bevelen. hoeften invoering van progressie in de suc cessie-belasting. X. Algemeene oefenplicht, met beper king der uitgaven voor leger en vloot tot het onvermijdelijke. XI. Volledige scheiding van Kerk en Staat. XII. Eenvoudige en goedkoope rechts pleging. Administratieve rechtsspraak. XIII. Ongeschonden handhaving der vrijheid van vereeniging en vergadering. XIV. Wettelijke regeling van het landbouweredietopheffing van het heer lijk jachtrecht; verbetering der rechts verhouding tusschen eigenaar en gebrni- ker van het land; herziening der wet geving op den grondeigendom en op het notariaat. XV. Ontwikkeling van zelfbestuur en volledige toepassing van het stelsel van vrijen arbeid in Nederlandsch Indië. Scheiding der financiën van het moe derland en de koloniën. Het Reglement van den Radicalen Rond. Gaven wij in ons vorig nummer het „Manifest" der Radicalen, thans, als ver volg daarop, geven wij onzen belangstel lenden Lezers, den verderen inhoud van het Radicaal program. Wij doen dit, omdat het naar onze meening, niet mogelijk is, zich omtrent het streven der Radicalen een juist denkbeeld te vormen, wanneer men zich alleen bepaalt tot hetgeen is medegedeeld in het „Manifest." Het „manifest" gaf alleen den tekst van artikel I. den schoolstrijd geen den w^g staat. De administratieve rechtspraak worde zoo geregeld, dat de burger gevrij waard is tegen willekeurige wetstoepas sing door de overheid." beletsel meer inwe toch niet verder. ie bestelt den behanger om kleeden te leggen, als toch eerst heel de gevel voor den grond moet [Standaard.) „Doch in het „Reglement" komt nog een artikel voor die van huishoude- 1 ijken aard laten wij natuurlijk buiten bespreking welks inhoud wel de moeite waard is vermeld en besproken te worden. Wij bedoelen ART. 2., waarin,— het politiek program der Radicale Partij nader wordt ontwikkeld. Dat art. luidt „Te dien einde beoogt de bond in de eerste plaats verwezenlijking van het olgende PROGRAM. I. Algemeen kiesrecht, mede ter voor bereiding van algemeen stemrecht. II. Een kiesstelsel dat de vertegen woordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waarborgt. III. Afschaffing der Eerste Kamer. IY. Een regeling van het arbeidscon tract ten einde a. te voorkomen overmatigen of onvol doend betaalden loonarbeid b. te verhinderen eiken arbeid van kinderen, welke schadelijk is voor hun lichamelijke of geestelijke ontwikkeling c. te waken voor gezondheid en vei ligheid in fabrieken en werkplaatsen d. te voorkomen dat arbeiders, wier arbeidskracht door ouderdom, ziekte of ongeval is verminderd of te loor gegaan, afhankelijk worden van openbare, ker kelijke of particuliere liefdadigheid e. te zorgen dat de rechten der arbei ders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaarborgd. Y. Dadelijke voldoening door de over heid aan de sub. IV gestelde eischen, wanneer zij zelve direct of indirect als werkgeefster optreedt. YI. Vervanging en beperking der armenzorg, door verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom, werkeloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoen den onderstand van hulpbehoevenden, zoo dikwijls die niet of niet voldoende wordt verstrekt door de kerkelijke en particuliere liefdadigheid. Ontheffing der gemeenten van over matigen en ongelijken druk der armen zorg. VII. Maatregelen van overheidswege voor betere huisvesting der niet- of mindervermogenden. Scherper toezicht tegen vervalsching van levensmiddelen. Opheffing van het staatsbelang bij een krachtige bestrijding van drank- en opi- ummisbruik. VIII. Invoering van leerplicht. Oprichting en instandhouding van openbare lagere scholen en herhalings scholen, en verschaffing van ambachts- en landbouwonderwijs door den staat, overal waar het noodig is. Kosteloos onderwijs voor onvermogen- den. Proportioneele schoolgeldheffing met afschaffing van de indeeling der scholen naar het schoolgeld, bij alle openbare inrichtingen van onderwijs. Dienstbaarmaking van de lagere school door den Staat ook aan de lichaamlijke ontwikkeling der kinderen. IX. Belasting naar draagkracht. Daartoe is in de voornaamste plaats noodig invoering van een progressieve rijks- inkomstenbelasting, waarbij zooveel mo gelijk rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit het inkomen voort vloeit afschaffing der accijnsen op levensbe- Niet te onpas dunkt het ons, hierop te laten volgen een resumé van het Manifest de Liberale Unie, de verte genwoordigster der Liberale Partij. Ten opzichte der uitbreiding van de Kiesbevoegdheid toch verklaarde de Liberale Uhie zich nog kort geleden Solidair met minister Tak's wetsvoor stel, en wenscht de uitbreiding zoover als een eerlijke uitlegging der Grondwet dien veroorlooft." Nu kan de Radicale wel beloven „algemeen kiesrecht, mede ter voorbe reiding ?an algemeen stemrecht," maar dat is een belofte van „tien vogels in de lucht," daar zulks niet kan geschieden, alvorens er een grondwetsherzie ning plaats heeft. Dan had de Radicale partij moeten schrijven:program I: grondwetsherziening. Dat doet zij niet, hare belofte is dus geen sous meer waard, dan de belofte van het Manifest der Liberale Partij, die bevat de vraag naar hetgeen mogelijk, naar hetgeen bereikbaar is. De belofte der Liberale partij geeft duséén vogel in de hand. Het proportioneel kiesrecht, waarbij de Radicale partij zweert, kan ons niet bekoren en daarvoor meenen wij met nadruk te moeten waarschuwen. Onzes inziens toch zal van „een kies stelsel dat de vertegenwoordiging ook der minderheden zooveel mogelijk waar borgt hetzelfde als een proportioneel kiesrecht het onvermijdelijke gevolg zijn, dat de bij zoo'n kiesstelsel gekozen afgevaardigden bijna uitsluitend zullen zijnAmsterdammers, Utrecht- schen, Rotterdammers of Groningers. Dan regeeren de groote steden het Wij zouden wel eens willen zien aan getoond dat het Liberaal manifest te dier zaken achterstaat bij hetgeen de Rad. Partij in haar program heeft op genomen. Zeker de formuleering der Rad. Partij is iets anders, doch het is hier het zelfde lied op een gevarieerde wijs. Voor niemand echter kan dat een motief zijn om de Liberale Partij te o n t - vluchten en heil te zoeken bij de Radicale partij. Ten opzichte van het Belastingstel sel heeft de Liberale partij reeds met de progressieve vermogensbelastingbegin ge maakt aan de uitwerking van het in het Liberaal manifest desbetreffende ge- wenscht verklaarde en biedt het radicaal program niets nieuws of beters. Wat het Radicale progr. ten opzichte der militaire-kwestiegeeft is niets beter dan de wensch van het Liberale manifest, waar het verklaart te wenscheneen legeriurichting, in hoofdzaak overeen komende met het stelsel, in het ontwerp- Bergansius neergelegd, eene legeriurich ting die gegrond is op het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, en welke getuigt, dat Nederland vast besloten is zijn onafhankelijkheid en zijne neutrali teit tot het uiterste te verdedigen." „Algemeen oefenplicht," klinkt wel heel eenvoudig, doch in de uivoering zouden de kosten zeker niet meevallen. „Mooie plannetjes" maken kost niet zooveel, maar „ze uitvoeren en in prak tijk brengen," dat zijn er ook twee. In een volgend nummer zullen wij trachten een antwoord te zoeken op de vraag Liberaal öf Radicaal? Fortuin 's» Portret. Fortuin, de Sociaal-democratisch ge- H zijn Opeen voormiddag bezocht een gezelschap, dat eer. uitstapje maakte, het park van een der Oosten rij ksche aarts hertogen. Zij hadden nauwelijks eenige schreden gedaan, toen zij een man in een hoogen boom zagen zitten, bezig met het alzagen vau een tak, „Hola, goede vriend!" riep een hem toe. „Wat belieft n „Wij zoude gaarne het park van den aartshertog willen bezichtigen. Is dat ge oorloofd P" „Zeker. Waarom niet?» >Zoudt gij ons den weg willen wijzen „Met het grootste genoegen. Maar ik moet eerst naar beneden klauteren.» De man in de blauwe kiel kwam nit den boom en diende het gezelschap tot gids. En het bleek een zeer goede gids te zijn. Hij wist alles nit te leggen, zoodat het gezelschap verbaasd stond en men el- kaïr toefluisterde: „Wat heeft de aarts hertog toch een ontwikkeld dienstperso neel!' Nadat de pleiziergasten niets meer te bezoeken hadden, gaven zij den gids een fooi van drie gulden, die de gids met eene beleefde buiging aannam en waarop hij heenging. Het gezelschap begaf zich naar den uitgang, doch had het park nog niet verlaten, toen opeens den een na den ander de opmerking maakte: „Jammer dat wij den aartshertog niet hebben ge zien." Toevallig ontmoetten zij een tuin mansjongen, tot wien zij de vraag richtten, „op welke wijze zij den aartshertog te zien konden krijgen.» „O, dat i9 gemakkelijk!" antwoordde de jongen; „daar gaat hij juist» en hij wees naar den „gids». Die man in de kiel was de aartshertog zelf. zinde man, vindt beeltenis in de land. en overheerschen zij het „platte land", hetgeen bij het 3e punt van het Radicale program, waarbij zij afschaffing der Eerste Kamer" eischen, allerprach tigst zou rondloopen. Maar ook zonder het proportionneel kiesrecht, achten wij afschaffing der Eerste Kamer een daad van roekeloosheid. De EERSTE KAMER toch, kan, ingeval bij de uitbreiding van het kies recht zich eens voordeed dat in ons land door verschillende politieke goocheltoeren en fopperijen een „tour a la Boulan- ger" slaagde, de kiezers de dupe werden van politieke verlakkerij" èf ook de regeering, dank zij de door de Radicale zoo aangeprezen „handjes- helperij" met de Cler icalen, in de Tweede Kamer de Clericale Party weder de overhand behaaldedan kan, ge- gelukkig, de Eerste Kamer eventueele voor Land en Volk rampzalige wetsvoor stellen weerhouden, verijde- 1 e n. Men scheldt de Eerste Kamer de „kapitalistisch bent" -wij wijzen er op dat de kiezers in de verkiezing voor leden ter Provinciale Staten het toch in hun hand hebben, op de samenstelling van de „Eerste Kamer" behoorlijken invloed uit te oefenen. De eisch van heden is wel„het volk moet meer evenredig deel hebben aan de staatsregeering" maar daarnevens staat evenzeer de eiseh aan die staats regeering moeten ook evenredig de kapi talisten deel hebben! Dat gelieve men niet uit het oog te verliezen. Het Liberaal manifest verklaart ver der Met betrekking tot het arbeiders vraagstuk hebben wij in hoofdzaak slechts te herhalen, wat daaromtrent in ons programma van 1887 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luiden dat maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen dat aan iederen arbeider een wekelijk- sche rustdag worde gewaarborgd; dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en over lijden krachtig de hand geslagen worde; dat het vakonderwijs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonder wijs, van overheidswege op afdoende wij ze worde gesteund; dat het arbeidscontract bij de wet wor de geregeld en de naleving daarvan be ter worde verzekerd door eene ook bui tendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht; dat tot vertegenwoordiging der arbei dersbelangen adviseerende arbeidskamers worden georganiseerd. En bovenal worde leerplicht inge voerd, waaraan thans, na beëindiging van Telegraaf in de volgende geestig gepunc- tueerde schets weergegeven Maar Fortuyn is socialist, ook in het spreken. Hij bekommert zich niet aan wat er is geannonceerd. Hij is als een vurig paard, dat in den beginne wel een tijd lang in het spoor loopt, maar ten slotte toch zijn eigen weg volgt. Hij is als een kat, die van het dak valt, maar toch op zijn pooten terecht komt. Hij is als de verloren zoon, die afdwaalt, maar terug keert ter goede ure. Hij is als eeD opge wonden koraaltol, welke na de eerste woeste draaiingen een aardig deuntje bromt. Hij is als een jonge hond, die uit speelschheid een poosje naast den weg dartelt, dan zijn meester pijlsnel vooruit schiet, maar uit eigen beweging terug komt. Hij is als een clown, die bij zijn en tree over den kop duikelt, maar heen gaat in sierlijke passen. Hij is als het vogeltje, dat van d«n hak op den tak springt, maar het nest niet uit het oog verliest. Hij is als een prediker, die een bijbeltekst tot uitganspunt neemt, maar toch wereldsche dingen bespreekt. Hij is als een driftkop, die in zijn woede alles verbrijzelt, wat onder zijn be reik ligt, maar tot kalmte gekomen, de goedhartigheid bezit van een lam. Hij is een acteur, die op het tooneel niet voor een paar moorden terugdeinst, maar achter de coulissen geen vinger kan zien bloeden. Hij is als iemand, die zijn te genstander scherpe steken toedient, maar met de hoffelijkheid van den man, die uit liefhebberij duelleert. Kortom, hij is Fortuyn, scherp in zijn uitdrukkingen, geestig in zijn beelden, vlug in zijn woordenkeus, gevat in zijn wendingen, hatelijk tegen het kapitalis me, ondeugend soms, satyriek altijd. Een blaadje neemt hij niet voor zijn mond. Hij zegt, wat hem goeddunkt, zij het dan ook in een vorm, welke hem tegen gerechtelijke vervolging vrijwaart. De grootste brutaliteiten verkondigt hij met een beminnelijken glimlach. En als hij iets gezegd heeft, dat raak was, dan schitteren zijn guitige oogen ongewoon achter de groote brilleglazen. Hij wisselt dan een blik van verstandhouding met zijn vrienden, die met handen en voeten applaudisseeren, als de spreekmachiene even met water wordt gesmeerd, waarna ze weer met nieuwe snelheid afloopt." De behendigheid der hand is ons niet aangeboren en door oefening moeten wij die verkrijgen. Wanneer bereikt nu de hand haar grootste vaardigheid hoe lang blijft zij die behouden en wan neer neemt die vaardigheid af, zijn vragen die voornamelijk voor de fabrieksarbeiders niet van belang ontbloot zijn. De Engelsche arts, de heer Brown, heett het resultaat zijner onderzoekingen in de fabrieken van Birmingham eu Staffordshire aangegeven, waaruit blijkt, dat wanneer op 17 of 18jarigeu leeftijd zijne werkzaam heden in de tabriek beginnen, hij de groot ste behendigheid in zijn 30e levensjaar zal hebben bereikt. De beste knoopendraaiers b. v. op dien leeftijd draaien 6240 ivoren knoopen daags. Die vaardigheid blijft de hand ongeveer tot hef 40e jaar behouden. Van dat tijd stip af neemt de vaardigheid af, hetwelk de heer Brown door opgave van enkele cijfers verduidelijkt. Tot aan zijn 40e jaar kan een een flinke arbeider met de ver vaardiging van knoopen ongeveer 45 shil lings per week verdienen; in het 45e jaar is die verdienste reeds tot 38 shillings ge daald. Deze vroegtijdige veroudering der hand is waargenomen in alle fabrieken, waar de hand het eenige werkzame lichaams deel was. Wanneer wij b. v. bedenken, dat in de pennemessenfabrieken te Sheffield een arbeider 28,000 hamerslagen moet verrich ten, dan behoeft geen verwondering te wek ken, dat de spieren die voor een eu dezelf de handeling zoo tallooze malen worden gebruikt, eindelijk hunne veerkracht verlie zen en gaan verlammen. En voorbehoedmiddel tegen de vroegtij dige veroudering van de hand zijn gym nastiek en al die oefeningen, waarbij de lichaamskracht gelegenheid wordt geboden tot harmonische ontwikkeling. ArnhCt.) Wet op de IVationale Nlilitie. Naar het gerucht wil, zal de Kamer bij haar terugkomst op 28 Februari e. k. Seyffardts wet op de nationale militie in ontwerp gereed vinden. Bevestigt zich dit gerucht, dan begrij pen we er al minder van. Met een Kieswet op tafel, en terwijl in het land, in de Pers, in de Kamer zoowel als in het Kabinet, geen politieke stuur komt, zoolang die wet niet van tafel is, nu weer de defensie-kwestie aan de orde gesteld De Vermogensbelasting was, met een Kieswet in het verschiet al te veel. Wat Pierson van zijn bedrijfsbelasting, onder deze constellatie, wil maken gaat het gewoon begrip reeds te boven. En nu nog de defensie-kwestie Och, het liedeke van verlangen baat toch niet. Er moet nu eenmaal op de electorale kwestie eerst kleur bekend worden. Vóór de Kieswet van de baan is, komen Vele personen die een ge- middeld fortuin bezitten en acties of obli gaties aan toonder hebben, veikeeren gedu rig in de vrees bestolen te worden. Een abonné van de Temps duidt een eenvoudig middel aan om die menschen gehaal ge rust te stellen. Dit middel bestaat hierin: men snijdt van elk stuk aan toonder een coupon af die zoo laat mogelijk vervalt. Van dien coupon beroofd, is het stuk niet meer ver handelbaar. Indien het bij eene trekking uitkomt of indien men het wil verkoopen, plakt men er eenvoudig den coupon weer aan en het stuk bezit de vorige waarde. Wat de afgesneden coupon betreft deze kan men in eene zorgvuldig toegelakte flesch sluiten en ergens begraven, 't zij in den kelder, 't zij in den tuin. In geval van dief stal vormen de coupons een kostbaar docu ment. Zij geven de juiste nummers der stukken en men kan onmiddellijk de betaling der andere coupons verbieden. Kameelen in Zuid - Rus land. In het gebied van den Ural, in de gouvernementen Orenburg en Astrakan en in het zuidelijk gebied van den Don wordt de kameel met goed gevolg voor den veld arbeid gebruikt. Op vele boerderijen vindt men dan ook, behalve kameelen geen an der vee, en de grondeigenaars geven aan de kameelen de voorkeur boven ossen en paarden. Bestand tegen felle koude kunnen zij bijna in geheel Rusland leven, tot aan Archangel en het noorden toe. De omstan digheid, dat zij ongevoelig zijn voor de vee pest, brengt er zeker veel toe bij, dat zij tegenwoordig zooveel in Rusland voorko men; men behoeft hen niet aan de quarau- Van de bijgekomen vereenigmgen «cru j

Schager Courant | 1893 | | pagina 2