Een trouw vriend Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden. schreven kiezers. Het is waar, zoo gaat de Indépetidance voort, deze 56,000 zijn niet meer dan adressanten wij hebben het nooit anders voorgesteld. Maar een verzoekschrift met 56,000 handteekeningen, d. i. van de meerderheid der mannelijke meerderjarige bevolking van Brussel en zijne voor steden, is eene petitie van zeer groote waarde, eene belangrijke wilsuiting waar mede rekening gehouden moet worden. In plaats van mijnheer Le Royer, die verleden week als voorzitter van den Franschen Senaat bedankte, is thans ge kozen Jules Ferry. De beteekenins dezer verkiezing is in deze voor Frankrijk zoo bewogen dagen niet gering. Een aantal senatoren mogen hem hun stem onthouden hebben, omdat zij hem nog altijd niet vergeven kunnen, dat hij den oorlog in Tonking begon, waar de Fransche wapenen geen succes zouden behalen Ferry is er de man niet naar om zich daardoor den moed te laten benemen. Hij is in de volste beteekenis van het woord een man uit één stuk daarbij energiek, krachtig en met een scherp oordeel begaafd. Tijdens hij Minister-President was toonde hij het meermalen, en toen hij, na verschei dene jaren aan het hoofd der zaken gestaan te hebben, terug moest treden, kon hij gaan met opgericht hoofd, bewust als hij zich was van zijn land eerlijk en naar zijn beste krachten gediend te hebben. Allen, die het inderdaad goed met Frankrijk meenen, zullen dan ook met vreugde de verkiezing van Ferry ver nomen hebben. Er was zoo'n behoefte aan olie op de fel bewogen golven Jules Ferry heeft Maandag het voor zitterschap van den Senaat aan vaard met eene rede waarin hij den Se naat zijnen dank er voor betuigde, dat hij een einde gemaakt heeft aan eene langdurige beproeving. De tegenspoed brengt niet voor alle gemoedereu dezelfde vruchten. Sommigen worden er door ge sterkt en onderricht. De formule der re publiek moet hierin bestaan dat er harmo nie zij tusschen de openbare machten. Geen dezer drie machten mag de beide andere absorbeeren. De Senaat zal nooit een element van tweedracht zijn. Onze republiek is niet de eigendom van eeni- ge groep. Zij neemt alle mannen van goe den wil op. De heer Ferry eindigde zijne rede met in het licht te stellen dat er eene groote beweging in het land is om zich bij de republiek aan te sluiten. Er volgde een drievoudig salvo van bij valsbetuigingen. Over de beteekenis van 's heeren Fer ry's verkiezing tot voorzitter des Senaats zijn in de dagb'aden tallooze beschou wingen ten beste gegeven, welke zich steeds meer onderscheidden door de vol komen tegenstrijdige uitkomsten waar toe de schrijvers geraakten. Was men het al hierover eens, dat de heer Ferry's die zijne befaamde bakkebaarden schijn, te hebben afgeschoren, zulks gedaan moest hebben om den caricatuurteeke- naars een kool te stoven en zijdelings de traditie van zijn impopulariteit voor zoover hen betrof af te snijden, op alle Jandere punten was men het van lie verlede geheel oneens geworden. Beweer de de een dat 's mans triumf de genade slag was voor de concentratiepolitiek der opportunisten, anderen hielden vol, dat die polietiek zich daardoor juist hersteld had van den knak, door het Panamaschan daal haar toegebrachtzeide A. dat het er blijkbaar om te doen was den heer Carnot als president mettertijd of wel reeds binnenkort door den heer Ferry te ver vangen, B. zag in den trits Carnot-Fer- ry-Ribot een maar al te geducht oppor tunistisch driemansschap enz. enz. 11 K L A II E. is, zooals men zegt, het beste wat 't lezen ons geven kan, doch daar tronwe vrienden zeldeu of ooit gevonden worden, doet men beter zich te verlaten op SEQUAH's Prairie Bloem en SEQUAH's Olie. Men kan ten allen tijde op deze wonderbare huismiddelen vertrouwen. Prairie flower geneest slechte spijsvertering, galachtigheid, hardlijvigheid, en te zamen gebruikt met de SEQUAH OLIE geneest 't zoomede rhumatiek, heupjicht, spit en jicht. Verkrijgbaar bij J. Itanke te Scliagen. JL. K, O. Schilling', Hoofdgracht Nieuwediep. In Amerikais een spreek- word in gebruik Een kraai eten; waar mede men zeggen wilzijn eigen woorden moeten inslikken. De oorsprong van dit spreekwoord is deze: Te Nieuw—Amsterdam (thans New-York) toen de stad nog klein en in wording was, kwam eens een soldaat van het naburig gouverneurseiland een kijkje Demen en zag een kraai huppelende onder het vee dat daar graasde. Uit aardigheid schoot de soldaat de kraai dood, legde zijn geweer neer en wilde den vogel oprapeD. Maar de eigenaar van het vee en de kraai was een Hollandsche boer, die daar vlak bij woonde, deze snelde veitoornd toe, greep het geweer van den soldaat, hield hem den Iooj voor den neus eu dreigde hem te zullen doodschieten. Ten slotte ver klaarde hij hem vrij te zullen latm gaan als hij de kraai opat. Hij mocht den vogel voorat van de vederen ontdoen en eenigszins over het vuur braden, dat daar met wat spaanders en takjes gemaakt werdWel dra begon hij te eten, maar toen ongeveer de helft verorberd was van een vogel, die doorgaans op krengen aast, begon het hem te walgen en verklaarde hij met beslistheid dat hij liever doodgeschoten werd, dan het overige van het bontje op te peuzelen. De Hollander wiens wraak nu vrij wat afge koeld was, achtte zich voldaan en overhan digde het geweer aan den soldaat met het bevel om terstond uit zijn oogen te gaan. De laatste greep het wapen, maar van weg gaan was vooreerst nog geeen sprake, want nadat hij het weder in zijn bezit had, leg de hij op den boer aan en dreigde nu op zijn beurt hem te zullen doodschieten, als hij de andere heltt der kraai niet terstond opat. De Hollander, op zijn beurt in het nauw gebracht, koos ten slotte eieren voor zijn geld en at met niet weinig tegenzin de rest van het vleesch op, totdat er ten laatste van de heele kraai niets meer te zien was. De krijgsman vertrok en liet den hoogst beleedigden schier buiten zichzelven van woede aan zijn lot over. Doch den volgenden dag gaf de Holander kennis van de zaïk aan den commandant op Governor's eiland wien hij verklaarde dat eeu soldaat moedwillig zijn tamme kraai doodgeschoten had, waarop de generaal hem veroorloofde om den schuldige uit te zoe ken en aan te wijzen; dit gelukte. De sol daat moest voor zijn generaal verschijnen, die hem met dreigende stem vroeg: «Hebt gij ooit dien man ontmoet?" waarop de sol daat met een lachje antwoordde: »Ja, ge neraal, gisteren had ik het genoegen met hem op het veld tedineeren*. Dit snedige antwoord vond de Hollander zoo aardig dat hij-zelf begon te lachen. Daarbij kwam ook nog de gedachte dat zijn vrienden erg den draak met hem zouden steken indien alles uitkwam en hij besloot dus zeer verstandig om de zaak te laten rusten. In een bessentuin onder Zwaag (N.-H.), is het lijk gevonden van iemand die door honger en koude was om gekomen. Men herkende in het lijk een vroeger geacht ingezetenen van Blokker, die aau lager wal was geraakt. Een groenvoederplant. In Algerië, Calif >rnië, Zuid-Amerika, aan de Kaap, in Rusland, Turkestan en Hon garije worden tegenwoordig uitgestrekte ak kers bezaaid met den Lathyrus sylvcstris of boschwikke. In het jaar 1862 deed de landbouwkundige Wagner de ontdekking, d.it deze plant een groot weerstandsvermo gen tegen de droogte had en op schrale, steenachtige en zandige gronden uitstekend wilde groeien. Bij onderzoek bleek het hem dat zij circa 18°/0 ruwe eiwitstoffen. 1 */2 vet en 30 °/0 koolhydraten bevatte. Hij vatte het plan op, haar te verdelen, waardoor het hem gelukt is bovengenoemde cijfers op te voertn tot 35 °/0 ruwe eiwitstoffen 81/,, °/0 vet en 35 °/0 koplhydraten terwijl de ver- te< rbaarheids-coëfficiënt van 50 op 83 steeg. Natuurlijk rijst de vraag, of het mogelijk en wenschelijk is, op onze akkers in plaats van zooveel granen ook eens wat boschwik ken te verbouwen. De boven aangegeven analyse toch wijst er op, van welk hoog belang die plant kan worden bij de voede ring van het vee. Thans moet de landbouwer voor een groot gedeelte zijn krachtvoeder koopen dat hij in den Lathyrus sylvestris voor hooge zandgronden en den Lathyrus maretimus en palustris voor lagere streken en "moerassige gronden zoo uitstekend zelf kan verbouwen. De met Lathyrus te beplanten akker moet in de eerste plaats behoorlijk in de mest zitten en vóór het zaaien goed van onkruid gezuiverd zijn. Het zaad wordt in rijen gezaaid, die 35 cM. van elkander verwij derd zijn. In het eerste jaar verkrijgt men slechts kleine planten. In het tweede jaar bereiken deze zonder verdere bemesting eene hoogte van 2 M. en het volgend jaar van meer dan 3M., om welke reden zij, ten einde het hard worden der stengels te voor komen, driemaal worden afgemaaid en zij ongeveer 5000 Kg. hooi van een vierde H.A. opleverden. Nog voordeeliger is het de planten eerst op een klein stukje gronds te telen en vervolgens op den akker uit te poten in welk geval de onvruchtbaarste zand grond nog een flink beschot oplevert na bemesting met Thomas-phosphaatmeel en kaïniet. Doet men dat laatste dan heeft men een jaar eerder reeds beduidende op brengsten. Hoe lang zulk eene beplanting het kan uithouden is nog niet voldoende vastge steld feitelijk bestaan al dertigjarige aan plantingen en waarschijnlijk kunnen zij nog veel ouder worden. Het Lathvrus-voeder smaakt eenigszins zoet, een eigenschap, die voor het vee niet zeqr aangenaam kan genoemd wordeD. Zoo- dra men eohter het halfdroge hooi in hoo- pen zet en het eerst na verloop van een dag of drie weder uitstrooit om het geheel droog te doen worden verdwijnt de zoete snaak geheel. Op deze wijze gewonnen, eten paarden, runderen, schapen en varkens het voedsel allen even gaarne. Niet slechts voor het melkvee, dat er meer dere en betere melk van geeft dan van klaver en luzerne, heeft dat voeder een hooge waarde, maar ook voor mestvee en werkdieren moet het boven vele andere voedingstoffen gesteld worden. De prijs van het zaad is op 't oogenblik 10 Mark de halve KG. Ook in ons land komt de Lathyrus silvestris, hoewel zeer zeldzaam, in 't wild voor in de duinen, tusschen kreupelhout en in heggen, waar hij eene hoogte van 80 tot 100 cM. bereikt. Het schijnt derhalve, dat ook voor deze streken de aanbouw van bovengenoemde veredelde soorten mogelijk is. De Telegraaf. Groote hoornen in de nabijheid van een huis mogen de fundamenten van een zwak gebouw beschadigen door de ontwikkeling van zijwaartsche wortels, maar uit hygiënisch oogpunt beschouwd, kunnen alle bezwaren over 't geheel niet opwegen tegen het nut er van. Zij temperen den gloed van de zomerzon do >r een scherm, dat juist open- komt als zonneschijn het meest noodig is eu wat het uitzicht betreft, is er gemak kelijk tegenover balkons of vensters zooveel weg te snoeien, dat men er doorheen kan zien. Bovendien wasemen de bladeren zuur stof uit en zuigen een aantal schadelijke gassen op. ,Een mooi park", zegt de Zwitaersche geneesheer Schordt, fis een beter voorbe hoedmiddel tegen ziekte dan een pakhuis vol medicijnen", en ondanks deomligzen- de moerassen, is de stad Savannab, in A- menka, met hare vierdubbele rijen prach tige, lommerrijke boomen, de gezondste stad van de zuidelijke kustlanden. Een opmerkzaam tijdge- noot heeft nagegaan dat, als een courant eenige goede woorden over iemand bevat, die iemand er nooit iets van bespeurt maar dat de man, als hij wordt doorgehaald, reeds een uur na het «erschijnen van het blad er alles van weet. En als de bewuste persoou aan het bureau komt om er met den uitgever over te spreken, dan heeft een ander zijn aandacht op deze woorden gevestigd." (Port.) Bleichröder heeft o. a. 100.000 Mark aan de armen vau Berlijn vermaakt, welke som wegens den heerschenden nood terstond uitgekeerd wordt. Donderdagavond kwamin het Hotel de '1 Europe, Magenta-boule vard te Parijs, een heer met een klein kind in de armen en gevolgd door een man en verklaarde dat hij bouwmees ter te Heidelberg en naar Parijs gekomen te zijn om een beroemd geneesheer over zijn ziek kind te raadplegen. Na een haas maaltijd gingen beiden uit, zoo zij zeiden om den geneesheer te spreken en lieten de kleine achter, die de heer aan de goede zorgen vau de vrouw des huizes met warm te aanbeval. Het tweetal is echter niet te ruggekomen Aan het kindje werd een som in goudgeld gevonden met het volgende briefje: »God behoede u, Marietta." Het was keurig gekleed in zeer fijn linnen en in een achtergelaten koffer lag een vol le Jige uitrusting. Het meisje is naar het Vondelinggesticht gebracht- Opvouwbare zaag. Deze zaag bestaat uit een aantal stalen plaatjes, zoodanig aaneengeklonken, dat zij ten op zichte van elkander bewegelijk zijn. Elk van die plantjes is aau één kant zoodanig gevormd, dat zij te zamen de regelmatige tanden van een zaag vormen. Het geheel eindigt aan weerszijden in een ring, waar door een handvat kan worden gestoken, waarmedo de zaag compleet is voor het ge bruik. Het geheel wordt, samengevouwen in een kistje, in den handel gebracht. Bij de lijkschouwing van een wielrijder te Melbourne, die over een houd gevalleu was, bleek, dat behalve sche delbreuk, de beide handen, beide beeuen boven de knie en alle ribben gebroken wa ren. Ook het halsgebeente en een schou derblad waren verbrijzeld. De eenige ver klaring, die we ons van het zeldzame ge val kunnen geven, is, dat de wielrijder voor eeue kleine ongesteldheid bij een apotheker ingeloopen kan zijn, waar men hem misschien per abuis onder de genees middelen in den vijzel gestampt heeft. (Wielersport.) V ij f maanden geslapen. In het ziekenhuis te Vasinet ligt sedert 5 maanden een meisje vau dertien jaar, van goede familie, in een toestand lethar gie. Het meisje is onlangs door dr. Ref- fegeau tot bewustzijn teruggebracht. Het meisje lag gewoonlijk met den mond open en met ontblooie keel. De geneesheer merk te op dat een van de keelklieren was uit gezet en hij besloot deze met een gloeiend ijzer aan te raken. Zelfs al geraakte het meisje niet tot be wustzijn, dan zon toch deze aanraking in haar belang wezen. Het meisje, dat tot heden niet het minste bewijs had gegeven lichamelijke pijnen baar aangedaan te ge voelen, gaf een kreet, toen het met het ijzer werd aangeraakt. Zij ontwaakte lang zamerhand en vroegWaar ben ik De lijderes herinnert zich volstrekt niets van hetgeen in die vijf maanden om haar heen voorviel. Zij was zeer verbaasd te hoor- ren, dal zij vijf maanden achtereen had geslapen. Het meisje geniet thans een uit stekende gezondheid. Het planten van rozen.J Ontegenzeggelijk zijn de rozen nog steeds de fraaiste bloemen onzer tuinen en on tegenzeggelijk zouden ze nog veel menig- vuldiger worden aangetroffen, wanneer de huurders of eigenaars van huizen met een tuintje er niet tegen op zagen ze te planten. Wjjl de prijs niet meer het struikelblok mag zijn, omdat men de schoonste, doorbloeiende rozen voor 20 ets per stuk kan koopen, komt het ons dien stig voor ook de andere bezwaren, n.1. die van het planten, uit den weg te ruimen. Wanneer men rozenstruiken ontvangt, moet.men ze dieet zeer voorzichtig ont pakken en als het kan onmiddelijk plan ten. Laat het weêr of de grond het niet toe, dan grave men een gat en doe ze daar tijdelijk in. Om goed le groeien vereischt de roos een flink omgewerkten, krachtig bemesten grond, hij voorkeur stalmest. Heeft men den grond in orde, dan begint men de perken, waar men de rozen wil hebben, met stokjes af te ste ken. Op de plaats, waar mijn er eeae wil planten, plaatst men e >n stokje, om daar door regelmaat in het j>erk te krijgen; daarna maakt men gaten, welke zoo ruim moeten zijn, dat de wortels er flink in kunnen omdraaien. Alle wottels en voor al de vezelworteltjes legge men goed in het pootgat. Men plaatse de wortels goed uit elkander en lette er vooral op, dat zij niet op of onder elkander komen. Oneffenheden mogen volstrekt niet voor komen. Men plante ze iets dieper, dan ze in de kweekerij gestaan hebben. Aan de wortels der rozen moet weinig gesnoeid worden; slechts de lange wortels kort men in. Het is zeer af te keuren de stamrozen dadelijk na de planting aan stokken te binden, wijl de grond in den eersten tijd aan in zakking onderhevig is; de rozen zouden dan blijven bangeu en daardoor uitdrogen. Struikrozen moet men met de veredelings- plaats flink diep in den grond planten. Zij komen d»n op eigen wortel te staan. Men krijgt dan flinke rozen en ze kun nen vóór den winter veel beter gedekt worden. Een energiek landgenoot. In The Literary World, een weekblad, dat te Boston verschijnt, wordt eeu en ander verhald omtrent de loopbaan van den heer Eduard W. Bok, een geboren Nederlander die op 8-jarigen leeftijd naar Amerika ver trok en daar, na het gewone schoolonder wijs genoten te hebben als knaap van nau welijks dertien jaar, bij de telegrafie een baantje kreeg. Daarop werd hij stenograaf, doch ver wisselde deze functie spoedig met een on dergeschikte betrekking bij de uitgevers Seribner Sons. Binnen enkele jaren bracht hij het tot chef eener afdeeling. Als zoo danig richtte hij het tijdschift The Book Buyer op en toonde zich een redacteur die het vak verstaat. Om zijn bekwaamheid werd hem weldra de leiding van het week blad The Ladies Home Journal aangeboden. Drie jaren nadat hij deze had aanvaard, was het debiet der uitgaaf meer dan ver dubbeld. Daar het hem gelukt was de me dewerking van degelijke auteurs te erlan gen, steeg de oplaag van dit blad in dien korten tijd van 300000, tot 7000,00 exem plaren. Thans behoort dit Journal tot de meest gelezen periodieken in Amerika. De heer Bok, die nog slechts 28 jaren oud is, ontvangt als redacteur jaarlijks het niet geringe honorarium van 960Ó dollars. De Berlijusche berichtgever van Daily News, is in de gevangenis te Ritzebüttel, de drie matrozen van het schip Teklagaan bezoeken die, op het wrak ach tergelaten, door den honger tot het uiter ste gebracht, een hunner makkers, een Hol lander, doodden om zich met zijn vleesch en bloed te voeden. Olaf Auderson, een 22-jarig jonkman, met een niet-ougunstig uiterlijk, gaf den journalist een uitvoerig verhaal van het ge beurde. Zij brachten, alleeu gebleven op het ontredderde schip, dat ieder oogen- blic dreigde te vergaan, dertien dagen in honger en ellende door, totdat eindelijk de Hollander (zijn naam wordt nog steeds niet genoemd) in wanhoop zich aanbood als voedsel voor anderen. Zij wilden niet, maar toen hij later het aanbod herhaalde, beslo ten zij, het lot te laten beslisseu wie ster ven zou. De Hollander trok het kortste van de vier stukken linnen; hij was de aangewezen man. Zwijgend gingen de vier mannen het was nu kalm weder uit den mast naar het voorgedeelte van het schip. Daar keerde de Hollauder zich om met zijn aangezicht naar de zee en zijn rug n»ar zijn kameraden. Dat was het teeken geen van heil wilde hem aan zien. Olaf sloeg hem de armen om de borst, Jacobson greep hem bij de beenen en Jo- hanssen stak hem met zijn mes dood, Daarna," zoo besloot Olaf zijn verhaal, raten wij hem, totdat de Denen kwamen, die ons aan boord namen." Olaf gaf bij het verhalen blijken van eenige ontroering, maar hij beschouwt toch evenals de twee anderen, die een ongun- stigen indruk maken, het vreeselijk feit als iets zeer natuurlijks en alle drie ziju zij zeer verwonderd, dat niet iedereen daar zoo over denkt. SCHAGEN, 1 Maart 1893. Den 22 had deAanbeste- ding plaats van het timmerwerk voor het gebouw, dat aan de Langereis gem. HOOGWOUD ingericht wordt tot Kaas- fabriek. Het werk werd aan den laagsten inschrijver, den heer D. Kramer alhier, ge gund voor f 990. Ter gelegenheid vau het 75-jarig jn- bileum van den heer L. J. VELTMAN, gaf het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder directie van den heer A. van Lier van Amsterdam, gisteren avond alhier ten lokale van den heer J. P. Blauw het tooneelspel „Soldateneera van Jean Richepin. Het spreekt van zelf, dat de hoofdrol vervuld werd door den heer Fel/man, die trots zjjn hoogen leeftijd als acteur nog aller waardeering en bewondering ver wekt. Hij, Jean Feron, de fiergeantvan het groote leger van den Kleinen Kor poraal* (Napoleon) kende maar één begrip van eer: trouw aan Keizer en Vaandel. En al had men den verslagen Keizer ook al naar St. Helena verbannen, voor hem bleef hij „De Keizer." Het overtreden van de Staatswetten, daar waar het gold door samenzwerin gen te trachten, de Bourbonsche regee ring omver te werpen, teneinde de banneling weder op den troon te plaat sen, was in de oogen van den trouwen sergeant geen verraad, geen misbedrijf integendeel zijn trouw aan den keizer ge bood hem zulks. Vertrouwd met de opvoeding van den in den veldslag gesneuvelden generaal Renaud, was zijn streven er op gericht, dat die zoon, Paul, moest hoog houden de eer zijns vaders, de eer van den sol daat. De eer van den zoon zijns oversten gold den ouden soldaat meer dan zijn eigen eer. En wij begrijpen dan ook de beweeg redenen, welke hem er toe brachten om de gevolgen van een misstap, door den los- zinnigen jongeling gepleegd, op zijn naam te nemen en zich daarvoor naar de ga leien te laten verwijzen. "Wij begrijpen het ook dat de liefde band, welke den jongen man ketende aan de schoone tooneelspeelster Julie in de oogen van den ouden militair ver- foeielijk was en dat het verraad, hetwelk de schoone pleegde om maar het leven van haren minnaar te redden volgens de wet van eer van den ouden sergeant alleen uitgewischt kon worden door een kogel. Voor den soldaat geen walgelijker ondeugd dan de lafheid, geengrooter eer dan zijn leven op te offeren voor de eer van Keizer en Vaandel. Dat was het hoofdmotief van dit too neelspel, in hetwelk acteurs en actrices, allen zonder onderscheid zich door de vertolking hunner respectievelijke rollen uitstekend kweten van hun taak. Men zal begrijpen dat uit den aard der zaak, de heer Feitman was de: held van het stuk, van het tooneel Te betreuren vonden wij het, dat de opkomst van het publiek zoo gering was, ofschoon wij gaarne willen erkennen, dat velen, die wij bepaald onder het gehoor hadden gerekend, door bijzondere omstan digheden verhinderd waren, door een tal rijke opkomst te helpen hulde betoonen aan een verdienstelijk acteur als de grij ze heer Veltman. Werder onlangs geklaagd, dat er zoo weinig politiek leven in deze gemeente werd aan den dag gelegd, nu een maal teeken van leven is gegeven, schijnt het sluimerend leven weder opgewekt. "Wij kunnen belangstellenden ten minste medeelen, dat het plan bestaat, op Zater dag 11 Maart alhier te doen optredende heer Domela Nieuwenhuis en op Zaterdag 18 Maart de heer Mr. Treub. Terwijl ook van wege Provinciale Cen trale Liberale Kiesvereeniging eerstdaags eene openbare vergadering zal plaats hebben waarin eene politieke lezing zal worden gehouden. Alle drie lezingen zullen betrekking heb ben op de ingediende Kieswet. Ee heer F. Kostero n d e r w ij zer alhier, is behoudens geneeskundig onderzoek, benoemd tot onderwijzer der 4e klasse in N.-Indië. Dinsdag j. 1. werden met een toepasselijk woord van den lsten Lui tenant A. J. Kruide, de lessen in den vrijwilligen wapenhandelgesloten. Z.Edel Gestr. wees onder meer op de vorderin gen die de jongelui door eigen lust en wilskracht gemaakt hebben en hoopt dat deze deugden ten goede van het vaderland verder mogen gedijen. Hadden zij veel aan eigen energie te danken, toch mocht een woord van dank aan de instructeurs voor hunne uitste kende leiding op deze plaats niet achter wege blijven. Daarna werden de diplo ma's voor theoretisch en praetisch aan P. Denijs en G. Honijk, voor praetisch alleen aan J. Molenaar uitgereikt. Dezer dagen maakten wij kennis met een nieuw dames-handwerk, filigrain geheeten. Wij zagen onder meer een bouquet, keurig afgewerkte bloemen, die uit wol en ijzerdraad vervaardigd, de natuurlijke zeer getrouw nabootsen. Mejuffrouw Atema, die volgens achter staande advertentie een cursus in dit onderwijs denkt te geven, opent daarbij zeker voor menig jonge dame eene wel kome gelegenheid, om zich in filigrain te bekwamen. Teekenen des tijds. Is het waar dat sommige boeren hun arbeiders dezen winter „gedaan" gegeven hebben, omdat de commissie voorde werk verschaffing wel voor 't onderhoud van die arbeiders zoude zorgen Is dit waar, dan wijst dit wel op den treurigen toestand, waarin niet aHeen de arbeiders, maar oofc de boeren verkeeren. Pieler. Mijnheer Z! Gij deelt ons in de Schager courant van Zondag 26 Febr. 11. mee, dat Mr. W. v. d. Kaay eene politiek lezing heeft gehou den, dal blijkbaar geen gelegenheid was gegeven tot debat, dat Fortuin, die naar 't scheen was overgekomen om te debat-

Schager Courant | 1893 | | pagina 3