AlltltBl Ni6II8-, Mtmil- UmHsuffi Vreugde en Smart. Zonda? 12 Maart 1893. 37ste Jaargang No. 2707. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden AUVERTEXTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGEIÏ, Laan, D, 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regeis f 0.25iedere regel meer 5ct» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Versraderinff, van den Raad der gemeete Schagen, ten Raadhuize, op Dinsdag 14 Maart a. 8. des morgens ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Kohier belasting op de honden. 3. Kohier hoofdelijken omslag 4. Benoeming plaatselijken genees heer. Schagen, den lOen Maart 1893. De Burgemeester, C. H. BEELS. FEUILLETON. Novelle door L E O N A R D. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. H E R IJ K. Burgemeester en Wethouders van Scha gen Gelet op het Besluit van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie van den 4 Januari 1893, no 3,(provinciaal blad no 2); Gezien het Koninklijk Besluit van 15 December 1892, (Staatsblad no. 282), waarbij is bepaald, dat in het jaar 1893 aan den herijk zijn onderworpen de maten en gewichten. Brengeu ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats hebben, voor de gewichten voor ijnere wegingen op Zattrdag 18 Maart a. s., des namiddags van 1 tot 3 uur, en voor de overige gewichten en mateu op Maandag 20 en Dinsdag 21 Maart van des voor middags 9 tot des namiddags 3 uur, en op Woensdag 22 Maart, des voormiddags van 8 tot 10 uur, alles in het lokaal „de Beurs" van W. Roggeveen Cz., wijk F, No. 36, ingang aan de Noordzijde. Schagen, den 7 Maart 1893, Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. IV. De kamer van mevrouw van Renen was prachtig gemeubileerd en bood cok naar buiteD een heerlijk gezichtover boschjes en heuvels outdekte men de blauwe zee. De dame zette zich op een kleine sofa od wees Karei een stoel tegenover haar aan. ,Wees zoo goed, een oogenblik plaats te nemen, mijnheer Groothart," aldus begon zij. „Uit onze gesprekken ia bet salon is u reeds gebleken, wie en wat wij zijn. Ge weet, dat ik weduwe ben, dat wij hier slechts tijdelijk wonen, dat wij ODze vaste woning hebben in de nabijheid van de stad A. in Gelderland. „Doch wie zijt g'j mijnheer en wat is uw werkkring, als gij dien hebt Meen niet, dat slechts nieuwsgierigheid mij dit doet vragen; neen, mijnheer, en ik zou bijDa dur ven zeggen, mijn vriend, het is belangstelling in uw lot, die me zoo doet handelen. „Kunt "gij me niet alles zeggeD, ik kan u dat niet kwalijk nemen doch weet, dat indien ik u in 't een of ander van dienst kan wezen, ik daartoe ten allen tijde gaarne bereid zal zijn." „Ik blijf u dankbaar voor uw belang- sti Hing, mevrouw, doch u kunt me in niets van dienst zijn. Ik bekleed oeno onderge schikte, doch eervolle betrekking te S. en leid daar een tevreden, hoewel eentoning loven." „En toch meende ik straks een zwaar- moedigen trek op uw gelaat te bespeu ren,' hernam mevrouw van Renen. En toen Karei haar eenigszins verwonderd aanzag, vervolgde zij„Vergeef me, ik moet u wel zeer indringend voorkomen maar ik zou u, aan wien wij zooveel verplichting hebben, zoo gaarne gelukkig zienmaar, leven awe ouders nog „Ja mevrouw, mijne ouders zijn beiden nog in leven; ze wonen te W. in Z.-Holland en'een paar dageu geleden waren ze nog zeor wel." Eb na een korte pauze vervolgde hij:,L heelt goed gezien, dat ik straks niet opge wekt was, doch de reden daarvan kan ik n bezwaarlijk mededeeleu." „Dat verlang ik ook niet van u, mijnbeer, men kan niet alles aan vreemden ztggen evenwel ik laat u nog niet los. Is uwe be trekking nog al winstgevend en valt zij in j Donderdag j 1. hadden wij te WIERINGERWAARD het genoegen kennis te maken met de gymnastiek-afdee- lingen van de heeren Vonk en Wijker. De talrijke opkomst van belangstellenden en de tegenwoordigheid van Olympia be wees duidelijk, op welken prijs het stre ven van die beeren gesteld wordt. Vroeg de heer Wijker in zijn openings rede een weinig toegevendheid voor zijne meisjes—afdeeling met het oog op den kor ter. tijd van voorbereiding, !oo bleek dat geheel overbodig want zoowel van de meisjes als van de twee jongens-afdee- lingen zagen wij bij alwisseling een zestal uummeis vrije-en ordeoefeningen uitvoeren, welke allen even correct en flink van sta pel liepen. Na 't slotnummer, een apotheose, bracht den heer Overduin een woord van hulde aan de onderwijzers en spoorde de kiude- ren aan, op deze wijze voort te gaan. B ij d e t e BEVERWIJK gehou den heugstenkeuring, uitgaande »an hel Nederl. paardenstamboek, afdeeling »Noord" Holland," waarbij als keuringscommissie op traden de heeren D. Schoen, van Purroe- rend, C. Oudijk, van Waddiugsveen, en J. M. Billroth, vau Hooru, werd de provin ciale subsidie vau f 150 als aanhoudiDgs- premie voir 2-jarige hengsten toegekend aan den beer fi. van Waveren Jr., te Hillegom, voor zijn 2jarigen hengst Ange- lo. Voor 3-jarige hengsten waren 5 me dedingers, ul. Felixvan A. v. d. Berg, te Haarlem Adolf, van H. Haas, te Beein- ster; Extractvan K. Delcourt tot Krim pen, te Velsen; Matador, van G. Speijers te Nieuwendam, en Lucasvan denzelfden. Hiervoor waren 2 premiën van f 250 be schikbaar, die werdeu uitgereikt voor Adolf en Felix. Aan Felix, van den heer A. v. d. Berg, te Haarlem, werd bij de laatst gehouden keuring te Amsterdam een prijs toegekend van f 1000. Het is, wat lichaamsbouw en uw smaak, of zoudt gij wel lust govoelen haar togen een andere te verwisselen „Ofschoon ik mijne betrekking met ge noegen vervul, mevrouw, zou ik er toch niets in zien, haar tegen eene andere te verwisselen, indien die beter was. Mijn salaris is op beden zevenhonderd gulden." „En zoudt ge kans zien, spoedig ontslag te krijgen „O ja, mevrouw, met eeno maand of ander half kan ik dat hebben." „Welnu dan, mijnheer Groothart, luisterik wil u een voorslag doen. Sinds eenigen tijd zie ik uit naar een geschikt persoon, die het opzicht zou kunnen houden over mijne landerijen en bosschen, daar mijn tegenwoordige opzichter te oud wordt, om de meest afgelegen boeven te bezoeken. Ik geloof, dat ik in u dien persoon heb gevonden.* „Maar mevrouw, ik heb weinig verstand van die zaken.* „O, dat kan spoedig genoeg komen en de tegenwoordige opzichter kan u voorloopig ter zijde staan. Het voornaamste is, dat ik mijn opzichter moet kunnen vertrouwen, en ofschoon ik u nog slechts kort ken, zou ik me toch op u wel durven verlaten.* „Ik dank u voor uwe goede meening omtrent mij, mevrouw.* „Om dus kort te zijn, mijnheer Groothart ik bied u aan een inkomen van duizend gulden 's jaars, met vrije woning en ver pleging ten mijnen huize." „O, mevrouw, dat aanbod is waarlijk al te prachtig ik durf dat bijna niet aannemen," antwoordde Karei. „Ge zult er ons een groot genoegen mee doen eu ik houd me overtuigd, dat ik nimmer berouw over mijn vooislag zal bebben.* „Welnu dan, mevrouw, ik aanvaard de mjj aangeboden betrekking en ik wil hopen, dat ik aan uwe verwachtingen mag beaut- woorden." „En wanneer denkt ge ons met uwe komst te verheugen „Primo October hoop ik mij bij u aan te melden mevrouw.* „Ontvang mijn dank voor uwe bereid willigheid, mijn waarde vriend en ik hoop, dat het u bij ons goed mag bevallen.* Dit zeggende stond mevrouw van Renen op en verzocht Karei haar weer naar bat straks verlaten gezelschap te volgen. Weder in het salon gekomen, deelde de vriendelijke dame de daar aanwezigen mede, dat mijnheer Groothart met October bij haar als opzichter in dienst trad, 't geen door allen werd toegejuicht. Vooral Emma was er zeer mee ingenomen en toonde dat op onverholen wijze. „Dan zal ik u dikwijle uitnoodigen, mij fierheid betreit, een der kranigs te figuren onder zijne geslachtsgenooten. Bij de op 9 Maart te HOOFDDORP (Haarlemmermeer) gehou den hengstenkeuringen van de vereeniging Paarden-Stamboek verkregen van de 21 drie jarige hengsten en daarboven de aanhoudiugs- premie ad f 250 de ^Vereeniging" voor üoratiusen Verkuijl voor Eerkules. Van de 11 tweejarige hengsten werden de 4premien elk ad f150 toegekend aan: Zuider- Legmeer P. S. Zijlmans P. G. Versluijs en A. C. Nieuwenhuizen. Nog werden 7 hengsten in het stamboek ingeschreven. Te UITGEEST wordt op 11, 12 en 13 Maart eene tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewasven gehou den. Deze tentoonstelling gaat uit van de Vereeniging van Uitgeester bloemkwee- kers. Te IJMUIDEN doet zich een geval van noua voor. Een meisje van 15 jaren slaapt nu reeds langer dan eene week. Wijmeeneu onder de aan dacht van HH. ouderwijzers te moeten brengen, dat er in den loop van dit jaar twee cursussen voor Slöjd (Huisvlijt) te Kopenhagen zullen gehouden worden en wel van 24 Juli tot 28 Augustus en van 28 Augustus tot 30 September. Indien er zich 10 Ned rlanders aanmelden, zal't onderwijs ook in 't Nederlandsch gegeven worden. De kosten voor 't onderwijs, werk tuigen en grondstoffen, benevens die van kost en inwoning bedragen 90 kronen (on geveer f 63). De aangifte moet vóór 15 April plaats hebben bij Aksel Mikkelsen to Röbenhavn. De directie De Vos enVan Korlaar is er in geslaagd voor het volgend seizoen aan haar gezelschap te verbinden mevr. Anna Róssing—Sablairolles. N. R. Ct. In de op 10 Maart te PURMEREND, gehouden raadsvergadering op mijne wandelingen te vergezellen en daarbij uw stok niet te vergeten, waarvan ik de goede uitwerking heb ondervonden," sprak zij. „Zooveel mijne bezigheden mij dat zullen veroorloven, zal ik tot uw dienst zijn, me juffrouw,* antwoordde Karei. „Ik begrijp, dat men mij dan best missen kan," sprak do luitenant„nu, ik zal me dan maar troosten met de gedachte, dat ge onder goede bescherming staat, Emma." Niet lang daarna nam Karei afscheid van zijne nieuwe kennissen en Bloeg den weg in naar zijn logement. Het schemerde hom voor de oogen; hij kon het zich nog niet verbeelden. Verschillende gedachten warrelden bem door het hoofd. Wat zou Marie er wel van zeggen, dat bij zoo ver van baar ging wonen En zou hem het leven in Gelderland bevallen P Doch wat iou hij nu doen Het beste waa, maar eerst naar W. te reizen om zijne ouders met zijn geluk bekend te maken. Zijne zaken waren in zijn loge ment gauw afgedaan en nu sloeg hij met een opgeruimd gemoed den weg in naar het stationbinnen een balt uur zou do trein vertrekken. Luchtig was zijn tred en vroolyk keek hij in 't rond naar de lachende natuur om hem been. Zseht fluisterend kwam hem de naam „Marie" over de lippen; o, wat verlangt bij nu baar weer te zien, wat zal dat weerzien heerlijk zijn I Maar nu eerst naar zijn ouders. Eu dan... f V. Onder de reizigers, die den 20sten Au gustus den trein, welke omstreeks 's avonds zeven uur te A. arriveert, hebben verlaten, ontdekken we een net gekleeden jongeling, met een demi-s >ison over den linkerarm en een wandelstok met ronden knop in de hand. Het is Karei Groothart. Den vorigen d.g bij zijn ouders aangeko men, welke hij door bet bekomen eeoer zoo voordeelige betrekking, ten zeerste bad ver heugd, had bij reeds dadelijk zijn voorne men te kennen gegeven, naar Assen te rei zen en ook zijne Marie met de tijding te verrassen. Hij had nu ten minste eenige reden voor zijn onverwacht bezoek ten huize harer tante en dat verheugde hem bijna nog meer dan de heugelijke tijding zelve, die hij kwam brengen, want bij verlangde zeer haar eens te zien en te spreken. Den vol genden dag wilde hij er reeds heen. Zoo was bij dan dezen morgen op reis gegaan en bevond zich nu op de plaats zijner bestemming, op de plaats, waar zijn innig geliefd meisje sinds eenigen tijd ver toefd.). Geheel onbekend met de plaatselijke gesteldheid, liet bij zich door een jongen den weg wijzen, en stond woldra voor bet huis van den heer Delhorst, waar Marie werd o. a. een voorstel van het Dag. Best aangenomen, om aan Ged. Staten, als ant woord op hun schrijven van 9 Nov. 1892» betreffende de opnieuw voorgestelde verla ging der wik- en weegloonen, te berich ten, dat deze voor de jaren 1893 tot en met L896, opnieuw zullen verminderd worden met vijf cents per 100 K.G. en alzoo het tarief gebracht wordt van 65 op 60 cents per 100 K. G. Volgens officeele aabts- berichten zijn in de afgeloopen week te Breda en Tilburg, te Prinsenhage en Rozen- daal 1, in het geheel 10 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. De 20jarige dochter van den arbeider T., te BALK, werd des nachts uit het bed vermist. De doodelijk ontstel de ouders klopten de buren op en men ging zoeken in de nabijheid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder g'Volg. Men giDg nu in wijden kring zoe ken en gelukkig vond men het meisje. Het zat op het kerkhof een half uur van Balk in diepen slaap. De slaapwande laarster wist zich niets te herinneren. Men schrijft uit hetNoor- den: Van de ruim 900,000 melkkoeien die onze gezamelijke boeren bezitten, geven de minsten van 4 tot 5000 liters melk's jaars, nog miuder boven de 5000 liter, doch ver reweg de meeste 2 a 3000, ja nog beneden 2000 liter. De oorzaak van die betrekkelijk algemeen weinige melkgift ligt niet altijd aan de soort van vee, maar ook dikwijls aan de melkers, aan de onzuiverheid der lucht, aan de stallen, aan de onreinheid vau de dieren en aan nog meerdere oorzaken. De boer moet toezien aan wie hij het melken toevertrouwt. Er zijn er die van hun jeugd af goede melkers zijn en auderen die deze kunst uooit goed leeren en in wier handen eene goede melkgevende koe op den duur niet vrij blijft van gebreken in den uier. Hoe beter deze wordt uitgemolken des te laQger houdt het melken aan. Daar de melk spoedig bederft (zuur wordt) behoort vooral de lucht frisch te zijn waar logeerde. Met een kloppend hart haalde hij de bel over. De meid kwam voor. Karei overhandigde haar een kaartje en bleef in hevige spanning in den gang wachten. Na eenige oogenblikken, die hem zoovele uren schenen, werd er snel een deur opge maakt. Marie verschoen op den drempel, doorliep snel den langen gang en wierp zich onder den uitroep: Karei, gij hier?" in zijn armen. „Ja, Marie," sprak de jongeling, terwijl bij haar innig aan zijn hart drukte, „ik ben hierik kan het niet langer buiten mijn lieveling stelleu en daarom kom ik je maar eens opzoeken. Nu, ge ziet er nog goed uit, hoor! De lucht hier doet u zeker geen kwaad. Hij had haar na bij de hand geno men en zag baar innig in de oogen. Van haar gelaat dwarrelden zijne oogen lang zamerhand naar haar hand. Eeosklaps ver bleekt hij, een schok voer hem door de leden. De ring, dien hij bij hun verloving Marie aan den vinger had gestoken, was daar niet aan. Vragend zag bij haar aan. Met een lichten blos sprak zij„Toen ik heden middag toilet maakte, heb ik vergo- ten, den ring weer aan mijn vÏDger te ste ken; doch, wacht even, ik zal het dadelijk doen hoor 1" Meteen verwijderde zij zich even en kwam terug met den ring op de oude plaats ,is bet nu goed mijn lieveling Karei drukt zwijgend hare hand en liet zich nu door haar nsar hare tante geleiden. Marie opende een deur en voerde Karei in een rijk gemeubileerd vertrek, welks ramen op de straat uitzicht gaven. Bij eene ronde tafel in bet midden der kamer geplaatst, en waarop een zilveren theepot met eenige kapjes en schoteljes stonden, zat de vrouw des huizes een gemakkelijken leuningstoel. Glimlachend stond zij op, kwam Karei te gemoet, reikte hem de met ringen getooide band en sprak: „Het verheugt mij ten zeerste, kennis te maken met de verloofde van mijn lieve nicht; gaarne bad ik o voor eenige dagen te logeeren gevraagd, doch daar mijn echtgenoot niet thuis is, voegde dat minder best. Nu ge er echter toch zijt, hoop ik, dat ge u hier op uw gemak moogt gevoelen. Neem plaats, als 't u be- liett. Karei mompelde zoo iets, dat bij dat alles wel bad begrepen en nam toen spoedig bezit van den bem aangeboden stoel. Hij wist niet, boe het kwam, maar hij voelde zich in 't geheel niet op zijn gemak. De glimlach, zoowel als de vriendelijke woorden van de dame kwam hem gemaakt voor en hij haastte zich nu, de reden van zijn onverwacht bezoek op te geven. zij ter afkoeling geplaatst wordt, doch ook de lucht in den stal zelf heeft grooten in vloed op het vee, zijn welstand en producti viteit. Het is bewezen dat alleen eene goeds ventilatie in de veestallen de melkgift met 300 tot 500 liter per jaar verhoogt hetwelk aan de znivere lucht mag dank geweten wordenwelke tevens een heil zaam voorbehoedmiddel is tegen besmette- ziekten der dieren. In dezen zijn de zoo genaamde potstallen, die in een groot deel van Drente en Overijsel nog gevonden worden, af te keuren. Mogen deze stallen de mestverzameling ten goede komen evenzeer zal dit voordeel weder geneutrali seerd worden doe schadelijke ammoniak- dampen uit de m^tinsssa opstijgende- die niet anders dan schadelijk op de dieren kunnen werken. Te HAZERSWOUDE is een moordaanslag gepleegd door R. K. op zij ne ruim 80-jirige moeder, de wed. D. K. Toen hij nog jongeling was, had er reeds menig onaaugenaam tooneel tusschen hem en zijne mosder plasts, zoodat de politie het eenmaal noodzakelijk keurde, ten einde erger te voorkomen, hem in het huis van bewaring (den toren) op te sluiten. Later gehuwd, werd hij politie-ageut te Rotter dam, waar hij na eenigen diensttijd wegens wanordelijk gedrag en misbruik van ster ken drank uit zijne betrekking ontzet werd. Als stadswerker te R. zette hij zijnon- gereld leven voort, tot voor eenige weken zijne vrouw, na korte ongesteldheid kwam te sterven. Sedert dien tijd schij it hij in voortdurende roes verkeerd te hebben. Nadat bij verl. Maandagmorgen een goed deel vau zijn huisraad te R. voor spotprijs verkocht had, kwam hij dien zelfden avond te Hazerswoude bij zijne moeder aan. On gaarne zag de moeder haren zoon komen en verzocht hem den volgenden dag weer te vertrekken. Hij bleef, tn sedert had er weder menig huiselijk tooneel olaats. Des middags bezig zijnde een brief te schrijven, naar men zegt naar R., omzijn nog overgeschoten huisraad te ontbieden, „Ik zou het niet gewaagd hebben, n dus te overvallen," zoo begon hij, „wanneer ik mijne Marie niet een belangrjjke tijding had mede te deelen," en nu deed hij een een voudig, onopgesmukt verbaal van 't geen er te Z. was voorgevallen. Alleen bet voor bem bijna zoo noodlottige schot ver zweeg hij, er zich toe bepalende, te vertel len, dat hij de familie vau Renen den vorigen morgen bij toeval weder op bet strand had ontmoet. Toen Karei zijn verhaal bad ge ëindigd, sprak Marie: „Ik filiciteer n van harte met uwe nieuwe betrekking eu hoep, dat het u in Gelderland goed mag gaan, ofsohoon het mij wel spijt, dat ge nu voort aan zoo ver van mij verwijderd znlt leven." „Ja, Marie, dat is bij mij de eenige schaduwzijde van het geval, doch ik zal u zoo dikwijls mogelijk komen bezoeken," antwoord de Karei. „Vertrouw daar maar niet te veel op, lieve niebt," viel hier mevr. Delhorst in, „in gezelschap van de dame, die hij uit de handen vau den aanrander heeft verlost, zal bij zich al zeer spoedig bet gemis van uw bijzijn getroosten; ik ken de mannen." „Ik meen gezegd te hebbon, dat mejuffr. van Renen verloofd is, mevrouw," antwoord de Karei. „Welnu mijnheer, wat doet er dat toe f Haar gelaat kan niet altijd bij baar zijn, en gij sijt er wel om hem zoo noodig te vervan gen." „Het schijnt me toe, dat wjj op dat punt vau gevoelen verschillen, mevrouw," hernam Karei; „wij doen dau m. i. wel, als we dit onderwerp laten varen." „Hoe deukt Marie er over?" vroeg hare tante. „Ik weet niet, wat ik daarvan zeggen moet, tante," antwoordde zij; „de tijd zal het nu leeren." In bara gedachten was zij bet echter met haren trouwen Karei eens; zij was over tuigd dat hij om een ander baar niet zou verwaarloozen. Maar, boe 'bad zjj zich gedurende haar verblijf alhier gedragen Kon zij zon der blozen, alles wat er met haar voorge vallen was, aan haar beminde vertellen Haar gedachtenloop en de stilte in de reeds balf in duister gehulde kamer werden bier afgebroken door bet open- en dichtgaan der voordeur; een vlugge stap klonk in den gang, spoedig gevolgd door een kloppen op de kamerdeur eu na een„binnen* van mevr. Delhorst trad met een vroolijk „bonsoir dames, mijnheer,* een zwierig gekleed jonkman de kamer binnen, die aan Karei werd voorgesteld als de beer Van Ree, een vriend des huizes en bijna dagelijksche bezoeker. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1893 | | pagina 1