Donderdag 16 Maart 1593. 37ste Jaargang No. 2703 Koepok-inenting. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden A1) VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummer 5 Cents. A D\ ERiENTIEN van 1 tot 5 regl f 0.25iedere regel meer 5 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. f Dit numer bevat een bijvoegsel. (Raadsverslag.) Gemeente Schagen. FEUILLETON. Yreugfle en Smart. Novelle door L E O N A R D. H E R IJ K. KIEZERSLIJSTEN. Binnenlandsch Nieuws. i NifilWS- Aiierieiiis- k Luiliiil ld Uitgever, J. WINKEL. Bureau: 8CHAOEÏ, Laan, 19, 4. De INHOUD van No. 12 van ons Geïllustreerd Zondagsblad is als volgt Gevaarlijk sporen, met illustratie. In het bosch, met illustratie. Nauwkeurig antwoord. Ik heb honger, (Novelle). Ook een tuin (piet illustratief) Onze dienstboden, met illustratie. De jengd zi(^ geen gevaar, met illustratie. Een vergissing. Goedhartigheid van Napoleon. Een jacht met luipaarden in Engelsch— Indië, met illustratie. De kunstkenner en de schiider, ot hoe het palet de beste voornemens kan verijdelen, met 3 illustraties. Onze Prijsnovelle. Kinderlijke ver gissing, met illustratieWat er al niet in handen der politie komt. Hoe veel een moderne oorlog kost. Barmecide— stokjes. De bekroonde Anecdote. Even sterk. De handschoenen van den Czaar. Valsch. Een barbaarsche marteling. Anecdoteproeve. Nog iets over de dierenprocessen. Oplossing Prijsraadsels XIX, XX en XXI. Een telicitatie waard. Verkeerd begrepen. Een paar uitingen van Alphonse Karr. Tegen lasteraars en kwaadsprekers. Een snedig antwoord. De winners der prijsraadsels X, XI en XII. Puzzle. Nieuwe prijsraadsels XXVIII, XXIX en XXX. Zoo rein als de Sneeuw. Anecdoten. Waar het speldegeld van daan komt. Een schaker als kuust- kenner. Er voor in den wieg gelegd. Nog iets over Blücher. De levens middelen tijdens het beleg van Parijs. De prijswinner der Anecdoteproeve No. 3. Schaak rubriek. - Mededeelingen. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen brengen ter algemeene kennis dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven op Donderdag, 16 Maart e. k. des namiddags van 1 tot 3 ure, ten huize van den gemeentegeneesheer, den Heer P. de Boer, Laan No. 8 alhier. Schagen 11 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. Trok het al Kareis aandacht, dat mevrouw Delhorst bij de voorstelling wel zijn naam, maar niet zijne verhouding tot hare nicht vermeldde, hij veronderstelde dat voor dezen intiemen kennis misschien het noemen van zijn naam voldoende was, om hem van alles op de hoogte te brengen, daar men toch zeker wel eens over hem had gesproken tijdens Marie's verblijf alhier en zoo dacht hij daar dus niet verder over na. Had bij echter den diepen blos van zijn beminde, bij het binnenkomen van Van Ree gezien, de jongeling zon dan minder welge moed hebben deelgenomen aan het levendig gesprek, dat aanvankelijk over alleaaagsche onderwerpen was aangevangen. Wel viel het hem op, dat Van Ree zijne Marie heel fa miliaar bij haar naam noemde, doch dit schreef hij toe aan de omstandigheid, dat de jon geling dikwijls ten huize harer tante kwam, en Marie dan veel sprak en dat deze zich bij elk woord, door Van Ree tot haar ge richt, onrustig op haren stoel heen en weer schoof, daarvan kon Karei door de steeds toenemende duisternis niets bespeuren. Toen na eenige oogenblikken het gesprek wat slepend begon te worden, zeide Van Ree eensklaps ,Wel Marie, wat speet het mij toch, dat ge gisteren niet aan ons rij- toertje wildet deelnemen, ik heb me in 't geheel niet geamuseerd en dat durf ik veilig aan u wijten. Het was betzelfde gezelschap van de vorige keeren alleen gij ontbraakt, zoodat ik natuurlijk de eenige was, die me zonder dame moest behelpen. Zoolang we reden, ging het nog, docb als wij ter afwis seling soms ook weer eens wandelden en het gezelschap zich verdeelde, dan voelde ik dubbel mijn gemis." En daar niemand een woord sprak, ging hij voort: „lk wil dan ook bopeB, dat ge ons en vooral mij, mor gen niet weder zult te leur stellen, en vol gens afspraak ons zult vergezellen naar H. Burgemeester en Wethouders van Scha gen Gelet op het Besluit van UeereD Gede puteerde Staten dezer provincie van den 4 Januari 1893, no 3,(provinciaal blad no 2); Gezien het Koninklijk Besluit van 15 December 1892, (Staatsblad no. 282), waarbij is bepaald, dat in het jaar 1893 aan den herijk zijn onderworpen de maten en gewichten. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats hebben, voor de gewichten voor fijnere wegingen op Zaterdag 18 Maart a. s., des namiddags van 1 tot 3 uur, en voor de overige gewichten en maten op Maandag 20 en Dinsdag 21 Maart van des voor middags 9 tot des namiddags 3 uur, en op Woensdag 22 Maart, des voormiddags van 8 tot 10 uur, alles in het lokaal „de Beurs" van W. Roggeveen Cz., wijk E, No. 36, iDgang aan de Noordzijde. Schagen, den 7 Maart 1893, Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennisso der belanghebbenden, dat, ter voldoening aan de wet op het kies recht, door hen zijn vastgesteld de lijsten der kiesgerechtigden van leden voor de Twe.de Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Stalen en voor den Gemeente raad, al8tn de van die, welke sedert de vastelling der vorige kiezerslijsten daarvan zijn geschrapt. Dat die aan het raadhuis zijn aangeplakt en bovendien vsn heden af gedurende veertien dagen (Zon- en Feest dagen uitgezonderd), des voorraiddags van 9 tot 12 uur, op het raadhuis ter inzage zullen liggen, binnen welken tijd degenen, die daartegen eenige reclame mochten heb ben, die bij ongezeg ld verzoekschrift, door do vereischte bewijsstukken gestaald, aan den Riad zullen behooren in te dienen, na verloop van welken tijd daarop geen regard meer zal kunnen worden geslagen. Gedaan te Schagen, den 13eu Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS, De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen naar aaueidiug van het tweede O, daar kan men ook zoo heerlijk wandelen en niet gaarne zou ik me dan weer van uw bijzijn verstoken zien." Nog geen antwoord. Marie zat doodsbleek en over al hare leden trillend, met de handen gevouwen op bare knieën; het borduurwerk, waarmee ze zicb onledig had gehouden, was naast haar op den grond gegleden. Zij wilde spre ken en iets tot Karei zeggen, doch de woor den bleven haar in de keel steken. Elk oogenblik verwachtte zij van hem, die soms zoo driftig kon zijn, eene vreeselijke uit barsting. Deze zat als van den donder gotroffen. De lippen vast opeen geknepen, de wenk brauwen gefronst, het hoofd op de borst gebogen, daarbij het toonbeeld der diepste wanhoop. Plotseling kraakte zijn stoelbij beft het hoofd op, zijne vuisten zijn gebald, met vreeselijke blikken kijkt hij naar den verwoester van zijn geluk, wiens gestalte h|j slechts onduidelijk kon onderscheiden; al zijn spieren zijn gespannen, hij zal den ellendeling docb neen, hij bedwingt zich. hij wil nog meer, hij wil alle» hoo- ren en hij blijft zitten. Eindelijk maakt mevrouw Delhorst een eiudo aan de pijnlijke stilte, door op schijn baar luchtbarligen toon te zeggen: .Daar zullen we nog wel eens nader over praten, Van Ree. Maar het is bier geheel donker geworden." Meteen staat zij op, om de ramen te glaiten en licht te ontsteken, waarbij Marie, blijde zich eens te kannen bewegen, haar bebalpzaam is. Als de geheele kamer helder verlicht en mevrouw Delhorst weder gezeten is, schenkt Marie op haar verzoek nog eens thee en reeds meent deze, dat alles nog goed zal afloopen, als Van Ree, door bet schitteren van den steen opmerkzaam gemaakt op den ring aan haren vinger, eensklaps uitroept „Wel heb ik van mijn leven 1 dat is nu de dame, die ons wijsmaakt, dat ze nooit ringen draagt, ja. ze zelfs niet eens bij zich heeft. Hoe komt ge dan nu zoo in eens aan dat prachtexemplaar Meteen staat hij op en nadert Marie, om den ring wat meer van nabij te bezien. Deze echter steekt beide handen afwerend naar hem uit, zonder een woord te kunnen spreken. lid van art. 35 der wet van 4 Juli 1850, (Staatsblad no. 37), bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de personen die bevoegd zijn tot hot kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, de namen der volgende personen, wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereisebten, of uit hoofde van overlijden daarop zijn geschrapt, als A. Wegens het verliezen van een of meer der gevorderde vereisebten C. Bakker, P. Bakker, C. G. Bannier, J. Bierman, Jb. Bleeker, Chr. Blom, J. H. Borstlap, A. Commandeur, J. v. Huis, W. van de Kamp, M. J. Koelman, C. Meurs, J, van Oostveen, Jb. Overtoom, A. Schenk Tz., G. Smit, H. Vellemao, P. Voorthuijzen, S. Wagemaker. B. Wegens overlijden: C. de Boer, D. Klok, S. Kruijer Jr., B. Schut. Schagen, 13 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. J.l. Zaterdag avond, om streeks elf uur, brandde aan de Tin, on der BARSIXGERHORN, de boerenwoning met schuur van den heer P. Maats, ge heel af. Men had nog juist tijd om de koeien huiten te brengen twee hokkelin- gen, twee kalveren, eene zeug en de kip pen zijn verbrand. Van boerengereedschap pen, huisraad, kleederen, enz is niets ge red. O/ntrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen. Men schrijftonsuit Wie- riDgerwaard. De Redtrijkerskamtr Philoteehnie besloot in haar j. 1. Vrijdagavond ge houden vergadering, op Zondag 26 Maart a.s. des avonds te 7 ure, in het lokaal van den heer J. Boon, op te voeren het tooneelspel „de dochters van Haseman.11 Deze voorstelling zal kosteloos worden gegeven alleen en uitsluitend voor lo. Gehuwde mannen en vrouwen, weduwnaars eu weduwen, behoorende tot den kleinereu neringdoenden stand in deze gemeente 2o. Gehuwde mannen en vrouwen, weduwnaars en weduwen, onverschillig waar woonachtig, mits in vasten dienst zijnde bij landbouwers, veehouders en am Nu kon Marei zich niet meer bedwingen met een sprong staat hij recht voor Van Ree en zegt met donderende stem en blik semende oogen „Mijnheer, dat is haar ver lovingsring en haar verloofde ben ik. Gij schijnt dat geheel te vergeten 1" „Wat? verloofd met u En sedert wan neer dan Sedert van avond „Sinds maanden, mijnheeren gij zoudt dat niet weten „Dat heeft nóch zij, nöch hare tante mij medegedeeld ik geef u mijn woord van eer, dat ik van hare verloving niets af wist." „En dien ring dan?" „Dien draagt zij heden avond voor 't eerst." Dat was te veel. Als ontzenuwd liet Karei zich op een stoel vallen, drukte de handen tegen de vreeselijk kloppende slapen en steunde „O, God Van Ree greep zijn hoed en verliet zonder groet de kamer en het huis. Mevrouw Delhorst scheen ijverig met haar borduurwerk bezig en keek voor zich. Marie, die reeds bij het begin van het laatste gesprek de baoden voor het gelaat had geslagen en bevig snikte, stond nu langzaam van haren stoel op, naderde Karei en sloeg hem onder een snikkend „Verge ving, mijn lieveÜDg, ik zal u alles vertellen," de armen om den bals. Doch hij weerde haar ruw af en sprak met doffe stem „Ik weet reeds meer dan genoeg, mejuffrouw de rest scbeuk ik u gaarne. Gij bebt door het afleggen van den ring den band, die ons verbond, verbroken hetzij dan zoo, ziehier den uwen." Met werpt hij haar zijn verlovingsring voor de voeten en maakt zich gereed te vertrekken. „O Karei, ik bid u, hoor mij aan Tante beeft er mij toe overgehaald, dien ring af te leggeD, ja, bem zelfs oen paar dagen ver stopt." „Gij wilt dan de schuld op een ander schuivendat heet ik edel.* „En toch is het waar wat Marie daar zegt, mijnbeer Groothart. Ik wilde niet heb ben, dat zij bier voortdurend bij mjj in de kamer zon blijven zitten en daarom heb ik haar overreed, haar engagement geheim te houden eu nu en dan eens met eenige jongelui, die mij bekend zijn, uit te gaan. Daartoe moest zij in de eerste plaats uw bachtslieden, die inwoners zijn vaD de ge meente Wieringerwaard. Andere personen dan de onder 1 en 2 genoemde kannen deze voorstelling derhal ve niet bijwonen, uitgezonderd de pers. Zij, die tot een der genoemde rubrieken behooren en deze voorstelling wenschen bij te wonen, moeten zich op Zondag 19 Maart e. k. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur vervoegen ten huize van den heer Boon, waar alsdan een commissie zitting zal honden tot het afgeren van toegangs bewijzen op naam en het verstrekken van nadere inlichtingen. De heer Boon zal ververschingen ver schaffen tegen verlaagd tariefsterke drank wordt evenwel niet geschonken. Ook deze uitvoering zal door muziek worden opgeluisterd, doch na afloop der voorstelling wordt er niet gedanst. Wekere v. R. inden Lisser- broekpolder (Haarlemmermeer), die niet wel bij 't hoofd is en wiens broeder on langs is overleden en te Abenes begraven, beweert, dat men zijn broeder levend heeft begraven. Hij ging Maandag met een schop naar het kerkhof en had de kist bijna ontbloot, toen de doodgraver het be merkte. Met moeite werd hem de schop ontnomen, doch om hem verwijderd te krijgen, is de hulp der politie moeten worden ingeroepen. Men meldt van TESSEL van 11 dezer: Een rasse gloed in het oosten van dit eiland deed gisteren avond zien dat ergens brand was uitgebroken. Twee brandspuiten rukten uit nl. die van Oosterend en van Oude Schild. De woning en de schnur van den vee houder H. Bremer, aan het gehucht Nieuwe schild woonachtig, waren in brand geraakt. Een kat die op den zolder vreeselijk te keer ging, maakte de bewoners op het drei gend gevaar opmerkzaam. Ijlings werden de kinderen gered en toen moest men met moeite eene bejaarde weduwe, die het voorste deel van het huis bewoonde, in veiligheid brengen. Er kwam eene koe in de vlam men om, doch het overige vee werd gered. Voorts werd er nagenoeg niets behouden. De brandweer moest zich bepalen tot het uiteentrekken van het hooi en het bewaren der belendende perceelen. Een en ander was tegen brandschade verze kerd. ring afleggen. „Gij neemt eehter de zaak veel to hoog op! „01 zoudt gij verlangen, dat uw meisje dagen hier in eenzaamheid zou slijten, ter wijl gij te Z. voor ridder speeldet Mij dunkt, de mensch leeft om to genieten en dan heeft men meer aan de aanwezigen dan aan verre vrienden.* „Houd op, mevrouw, uwe woorden zjjn te afschuwelijk, om aan te hooren; gij zijt geene vrouw. Ik veracht ui* „En ik laat me door niemand in mijn eigen huis beleedigen. Mijnheer, vertrek 1" „Stel u gerust, ik ga al; de grond brandt mij hier onder de voeten.* „Met een „Vaarwel, Marie!* wendde hij zich naar de deur. Biddond strekte het meisje de armen naar hem uit en viel onder den kreetKarei met een doffen slag op den vloer. Bij de deur gekomeD, wendde de jonge ling nog eens het hoofd om, stond een oogenblik in hevigen tweestrijd, keerde toen op zijn schreden terug, knielde bij Marie neer, nam baar hoofd in zijn banden en sprak tot de inmiddels nabjj gekomen mevr. Delborst„Een glas water, als 't u belieft, mevrouw.* Zwijgend reikte deze bem het gevraagde toe, waarna hij het glas der bewustelooze aan de lippen bracht en beproefde baar te doen drioken. Na eenige vergeefscbe pogin gen gelukte hem dat en nu sloeg Marie de oogen op en zag bem o, zoo droevig aan. Kareis toorn had plaats gemaakt voor een naamloos wee en boezeer hem zijn Marie ook tegengevallen was, toch begreep hij zeer goed, dat bare tante eigenlijk van alles de schuld droeg, daar zij het jonge meisje bad overreed, zoo te handelen. Voorzichtig hielp hij haar op een zetel en nadat hij zich had overtuigd, dat zij weder geheel was tot zich zelf gekomen, stak hij baar vriendelijk de baud tot af scheid toe. Zij greep deze, drukte haar innig in hare handen en fluisterde„O, neem mij met u.' Dat kan onmogelijk, Marieik moet in deze mij onbekende plaats nog logies zoeken. Blijf gij dus bier.* „En wat denkt gij dan verder te doen?* „Morgen vertrek ik en ga naar S, teneinde mijne zaken aldaar te regelen. De minister van Binnen* Undsche zaken heeft, met ingang van 13 dezer, het verbod van het nonden vau mark ten van herkauwende dieren in de gemeente PURMEREND opgeheven, voor zoover wol vee betreft. Door de Soc.-Dem. Onder- wijzersvereeniging, afd. AMSTERDAM, zal eerstdaags een protestmeeting worden be legd tegen de Nederlandsche ichoolautori- teiten. Naar men mededeelt, hebben de soc.- dem.-onderwijzers het i* den laatsten tijd hard te verantwoorden, daar hun gangen nagegaan worden, zoodat het hun onmogelijk is, zich als vrije burgers to bewegen het is daartegen dat zij thans hunne bezwaren ken* baar maken in een meeting, waar als spre ker zal optreden o. a. rar, P. J. Troelstra van Leeuwarden. Zij kreeg haar zin! Een boerin uit een Noordhollandsch dorpje, reisde dezer dagen per spoor naar Amster dam. In den trein liad zij tot medereiziger een net heer, die al heel spoedig vertrou welijk met haar in gesprek was. Het boer innetje vertelde onder meer, dat zij maar een jongetje had eu nog zeer gaarne een meisje er bij wilde hebben. Een week later werd haar onverwacht een mandje thuis gezonden met een lief meisje, waarbij een koffertje met kleertjes. Zij vermoedt, dat dit zonderlinge geschenk haar ten deel viel door tusschenkomst van den weiwillenden medereiziger. Het is ons aangenaam de algemeene aandacht ta mogen vestigen op den vijfstigsten Jaargang van „DE HUIS VRIEND," waarvan dezer dagen de eerste Afleveringen verschenen zijn. Deze oude Huisvrieud met tweehonderd keurige gravuren was sinds vele jaren een ge zellige, goede vriend in duizende gezin nen steeds welkom. Dat hij dit blijver, zal, lijdt geen twijfel, omdat hij altijd met zijn tijd is meegegaan en zich streng ont houden heeft van eenige inmenging op staatkundig of kerkelijk gebied. De Redactie wenscht volgens het prospectus dat haar maandwerk uit sluitend zal bijdragen tot beschaving, ont wikkeling en veredeling van alle stauden. Daar de prijs slechts 25 cents per maand bedraagt, en de aanschaffing dus voor niemand een overwegend bezwaar kan zijn, zal de oude, nog altijd jonge Huisvriend, opnieuw in menige woning een plaatsje bereid vinden. „Welnu, Karei, wilt gij mij dan nog één dienst bewijzen Ik zal er u mijn geheele leven dankbaar voor zijn." „Als hot in mijn macht is, met genoegen.* „Kom my dan morgen afhalen en geleid mij nog eenmaal naar K.* „Het zij dan zoo; morgen ochtend pre cies negen uur zal ik hier aan de deur zjjn en hoop, dat gij dan gereed zijt, want ik wil dit noodlottig huis niet weer betreden.' *Ik zal u niet laten wacbteu Karei.* Op dit oogenblik kwam mevr. Delhorst, die zich voor eenige oogenblikken had ver- wijdtrd, weder de kamer binnen en keek verwonderd naar de beide jongelui, die daar band aan band stonden. Dat speet haar, want dat strookte in 't geheel niet met de plannen die zij met hare nicht had, en waaraan ze reeds begin van uitvoering had gegeven. Zij had nl. gehoopt, dat Marie nog eenmaal de vrouw zou worden van Yan Rae, ten einde daardoor een van hare familie voortdurend in bare nabijheid te hebben, Dat zou, meende zij, zeer bevorderlijk zijn aan de gezelligheid van baar leren, daar zij in A. met niet vele dames omgang had. Spijtig sprak zy dan„U schijnt niet veel haast te maken met nw vertrek, mijn beer.* Zonder haar met woord of blik te ver waardigen, sprak Karei„Tot morgen dan, Marie," en verliet het buis, waar hij weiDige oogenblikken te voren zoo vrooljjk was biuneDgekomen. Doch weg was na zijne vroolijkheid, weg zijn hoop op een gelukkige toekomst; alles had bij verloren door bet spel eener karakterlooze vrouw, door die gebate mevr. Delhorst. Maar was dan Marie geheel onschuldig? Neen, ook zij had bem bedrogen en daarom moest bet tusscben bem en baar uit zijn, voor goed uit. VolgeDS zijne belofte, zal bjj haar nog naar hare ouders brengen eu dan, ja, dan zou hij baar voor altijd verlaten. Na eenig zoekeu vond Karei een logement en verkreeg logies. Hoewel hij bijna den geheelen dag niets gebruikt had, bestelde hij nu onkel een glas melk en ging daarna onverwijld naar zijne kamer, hopende in den slaap vergetelheid te zullen vinden. WORDT VERVOLGD. *7

Schager Courant | 1893 | | pagina 1