Uit en voor de Pers. Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. Een geneesmiddel dat ge reed staat is even dienstig als baargeld. J. Ranke te Schagen, L. H. O. Schilling, Hoofdgracht Nieuwediep. Gemengd Nieuws. loosheid is, dan weet ze niet wat dat is, en dan liegt ze. Ik zal je dan vertellen, menheer de socialist, dat menschen bij de laatste sneeuwoprniming drie gnlden ver dienden en dat er nog wel vijftig «ijn, die hun geld niet afgehaald hsbbenis dat werkloosheid En de bakkers kannen hun brood van den vorigen dag niet kwijt wor den op de broodbriefjes, de beeren wilden ▼ersch broodis dat armoe Neen, de juffrouw weet niet wat armoe of werkloos heid is, en het was beter, dat ze thuis bleef om de kousen van de kinderen te stoppen, dan zou haar linnenkast er vrij wat beter uitzien.' „Ja, zie je vrouwtje, dat is nu juist zoo'n treurig voorbeeld bij mij thuis, mijn man heeft al in geen twee jaar werk ge had.' „Ja juffrouw, zegt u dat wel, dat hij in geen twee jaar werk heeft gehad, maar zeg er dan ook bij, dat hij al twee jaar in de cel zit. Nee, je komt voor niks anders hier dan om vier soorten van menschen te maken laailichters, brandbrievenschrij- rers, dronkelappen en overspelers. Ik wil ze je wel aanwijzen ook. Kijk, daar zit er een, die hoort bij jullie, en die heeft vier maanden in de cel gezeten, omdat hij een paar laaien gelicht heeften daar heb je er een, die heeft een paar pandbrieven op zijn geweten, ik zou hem de adressen nog wel kunnen noemen. En daar ginds loert er een, die heeft voor een paar jaar zijn vrouw laten zitten met zes kinderenze wonen bij ons in de buurtde kinderen krijgen nog wel een» een stuk brood van me. Zie je, menheer de socialist, zulke lui hou'en jullie er op na, en dan kom je nog praten over armoeNee, dan zal ik je eens vertellen wat armoe isKa is tweemaal getrouwd geweest, en met haar eersten man had ze het wel zoo armoedig, dat de buren eten kwamen breDgen voor de kat, en toch is de kat nog van honger gestorven, want Ka at dut eten zelf op. Maar nou gaat het gelukkig beter, en dat heb ik met deze handen verdiend. „Ja, juffrouw, ze zijn niet zoo mooi als de uwe, maar ik heb er met eer en deugd mijn kinderen mee groot gebracht, „Nee, mijnheer de socialist, je hoeft ons hier iu Utlecht niet te komen vertellen, wat armoe of werkelo isheid is, en van dat gezeur van het socialisme, daar willen we niks mee te doen hebben. Nee, laten we dan maar liever een versje zingen; kom jongens 1' Daar klonk en daverde het „Wien Neerlandsch Bloed,* en onderwijl haalde Ka van tusschen de roksbanden een vlag- gestok te voorschijnde OraDjevlag werd er aangebonden en hiermede zwaaide ze de maat, zelf dapper mede zingende. Weldra volgde bet Wilhelmus, toen het Oranje boven. En toen dat in het rond klonk en mede gezongen werd door het volk dat voor de deur was blijven staan, toen dropen langzamerhand de socialisten stilletjes door de achterdeur af; voorop de laailichter en de brandstichter, en achter hen de juffrouw. Toen ging het naar de deur, al dansende op de maat van Hop, Hop, Hop En buiten werd de menigte steeds grooter, het gezang steeds harder, en vooruit ging het naar wijk C, terwijl Oranje Ka aan het hoofd ging, met haar vlag den weg wijzende. De kegelclub Zou er kan» zijn, te AMSTERDAM, heeft gedurende de twee Paaschdagen, 2 en 3 April e.k., een invitatie-kegelwedstrijd uitgeschreven. Deze wedstrijd, bestaande uit korps- en vrijen wedstrijd, zal gehouden worden op de bekende kegelbanen van de Amster- damsclie Sportbar. Voor den korpswedstrijd te houden op Zondag en Maandag 2. en 3 April zijn uit geloofd: als le prijs groote gouden medaille; 2e prijs groote verguld zilveren medaille; Se prijs verguld zilveren medaille; 4e prijs zilveren medaille, en als 5e prijs bronsen medaille. Alsmede eene gioote zilveren me daille voor degene, die in den korpswed strijd het hoogste aantal punten werpt, en een zilveren medaille voor den consolatie- P«js- Voor den vrijen wedstrijd zijn uitgeloofd diverse fraaie kunstvoorwerpen, benevens een exstra prijs voor het hoogste aantal pun ten op eene seriekaart, een cousolatieprijs voor dengene die het laagste aantal punten werpt zonder gepoedeld te heb oen, benevens kunstvoorwerpen voor de meeste negens, achten en zevens op eene seriekaart. De kievitseieren zijn be- gonnen zich te vertoonen, en daarmede komen vanzelf verhalen over hooge prijzen voor de eerstellingen dezer onvergelijkelijke eieren. Het hoogste bedrag, dat ooit ge noemd werd, is f 4.50 per stuk voor een partijtje, dat eenige dagen geleden te Ber lijn in veiling kwam. Natanrlijk moeten bizondere omstandig heden saamgewerkt hebben om een ot meer liefhebbers tot zulk een buitengewone ver spilling te bewegen, maar ook onder nor male omstandigheden kan de prijs in den allereersten tijd iemand wel eens tegenval len. Eenige jareD geledeD, ondervond een aanzienlijk vreemdeling, dat in een der sociëteiten te AMSTERDAM. Toen hij er in het middagnur kwam en er een van de aanwezigen bezig zag, met het gevolg, dat hij zich de weelde van zes kievitseieren veroorloofde. De kellner legde hem met een onverstoorbaar effen gezicht een nota van f 15 voor. Sedert dien tijd is de vreem deling over kievitseieren niet best te spre ken. Kievitseieren. In F r ie s 1 a n d zijn in de laatste dagen onderschiedsne kievitseieren gevonden. De gemiddelde prijs te Leeuwarden was Vrijdag eengulden per stuk er waren ongeveer 100 stuks aange voerd. Zaterdag jl. is een groot deel van de Vuchtsche heide eene prooi der vlammen geworden. Waarschijnlijk door het vourtje stoken van kinderen ontstaan, kostte het heel wat inspauniDg den voort gang te stniten, waarin mrn door het op werpen van greppels, doch eerst nadat eeni ge bunders verbrand waren, slaagde. Een ongeneodigde gast. Dezer dagen op een morgen nam iemand le vrijheid bij den heer Mr. C. L. K. te ASSEN de voordeur der villa Anna* in te gaan en de trap naar boven op te loopen. Dat hij in huis was gegaan, was door een der dienstboden gezien en daarmee werd de heer K. in keunis gesteld. Bij een door dezen ingesteld onderzoek bleek dat hij een ongenoodigden gast had ge kregen, die, behoorlijk ontkleed, gereed stond iQ de logeerkamer te bed te gaan. Onnoodig te zeggen dat daartegen ge protesteerd en hem het bnis ontzegd werd. Later bleek dal het een den vorigen dag ontslagen bedelaar uit Veenhuizen was, die een slechten nacht had gehad, omdat hij wegens dronkenschap op de brits der bnrgerwacht had gelegen en na eens lek ker won uitslapen. Hij had voor zijn stand een wat hoog logies verkozen. Een negenjarig meisje te VELP heeft het ongeluk gffiad onder het spelen met geopenden mond voorover op den grond te vallen en daarbij een steen tje in de luchtpijp te krijgen, met hel ge volg, dat zij bijna onmiddellijk door ver stikking is overleden. —Te Buinen is door denheer H. Speelman met nog twee andere heeren 22 HA. heideveld aangekocht voor f 600. Alleen met het keiendelven werd 4500 KG. te voorschijn gehaald, vertegenwoordi gende, zonder den grond, eene waarde van f 17.600. Zondagvoormiddag, ter- wijl de ouders naar de kerk waren, is te BREDA een achtjarig meisje, dat met ha r jonger zusje alleen te huis was, bij het spelen met lucifers in brand geraakt en deerlijk gebrand, zoodat zij, toen hnlp kwam opdagen, reeds was bezweken. De wachtmeester der brigade maré chaussee te Osch is aergisternacht, terwijl hij op surveillance was, op verraderlijke wijze doodgeschoten. Zooals bekend is, zijn in den laatsten tijd le Osch meermalen revolverschoten gelost op personen, die zich in den vroegen morgen op straat bevonden. Door de Dnitsche regee ring is de invoer van varkens uit Nederland naar Aken van 27 dezer maand af weder toegestaan. De invoer mag alleen Maandag en Dinsdag van iedere week, langs het station Templerbeud, en na keuring door een Duitschen veearts, plaats hebben. Men schrijftuit BLOKKER Onder de veehouders in dezen omtrek blijft eenige reden tot ongerustheid bestaan. Met het mond- en klauwzeer gaat het vrij wel naar wensch slechts hier en daar doet zich een enkel geval voor. Maar thaas vertoont zich een andere vijand, nl. het miltvuur. Het is uitgebroken op een der boerderijen onder de gemeente Wijdenes. Zondag-middag had te AMSTERDAM, in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt de loting plaats voor den internationalen zangwedstrijd, door de Amsterdamsche Mannenzang7ereeniging „Kunst en Broederschap" op 6, 7 en 8 Mei a.s. in het Paleis te houden. De uit slag der loting was, dat aan de ingeschre ven zang-vereenigingen en liedertafels de navolgende nummers ten deel vielen Derde afdeeling. Vereenigingen die nog nimmer een prijs behaalden1. „Ontspanning door innspanning", Bommel. 2. „Nut en Genoegen', Gorkum. 3. Era- to", Amsterdam. 4. „Cecilia', Dordrecht. 5. „Joh. H. Verhuist', Amsterdam. 6. «Crescendo', Den Haag. 7. «Mannenkoor,* Zolt-Bommel 8. „Brinio*, Groningen. 9. „Aurora*, Oosterhout. 10. „St Cccilia', Den Haag. 11. „Herfelds Mannenkoor". 12. „Zanglust*, Den Haag. 13. Kunst door oefening', Amsterdam. 14. Amstels Werkman", Amsterdam. 15. Mannennzang- vereeniging „Woerden". Tweede afdeeling.Vereenigingen die wel reeds bekroond werden, doch niet met een eersten prijs: 1. „Oefening na Ar beid*, W ormerveer. 2.„ Kunst na Arbeid,' Amsterdam. 3. Wormerveers Mannenkoor*. 4.„NationaleZangschool en ZangvereeDiging' Amsterdam. 5. „Haarlems Zanggenot*, Haarlem. 6. Mannenkoor „Cecilia', Amster dam. Eerste afdeeling. Vereenigingen die reeds in andere afdeelingen prijzen wonnen. (Verplicht koor en een koor naar keuze)1. Mannen-Zangvereeuiging „Ami- citiae', Amsterdam. 2. „Aurora', Arnhem. 3. „Rotterdamsche Liedertafel*. Afdeeling van uitnemendheid. Binnen-en buitenlandsche vereenigingen, die nog geen eersten prijs behaalden: 1 „Crescendo*, Haarlem. 2. „Onderlinge Oefening', Am sterdam. 3. «Zanglust*, Amsterdam. 4. „1'Uuion Chorale', Ougiée (Belgie). 5 „Société Chorolorégienne*, Charleroi (België) Aan laaststgenoemde vereeniging was primitief n°. 1 toegewezen, doch „Crescen do* uit Haarlem had de welwillendheid te ruilen. Daardoor nu zij pas later behoeft te ziugen wordt aan de „Soci- été Chorolorègienne" de reis naar Amster dam gemakkelijk gemaakt. Internationale eere- afdeeling1. „Les Mélomanes de Molenbeek St. Jan". 2. Koninkl. Zangvereeniging „Cecilia", Den H»3g. 3. „Concorde Chenée, te Cherée (België). Vjor deze afdeeling zijn uitgeloofd een li prijsgouden medaille en f 1000, en een 2e prijsverg. zilv. medaille en f 300. Deze «idstrijd zal worden gehouden Zondag avond 7 Mei, te 8 uur. De Kieswet. Het Centrum bevat een artikel van dr. Scbaepman, getiteld „Verwarringen", waarin deze er op wijst dat in onze politiek voor zoover tenminste de strijd zich beweegt om het vraagstuk van het kiesrecht, de verwarring al grooter wordt. „Men ziet de zonderlingste dingen ge schieden", zegt hij. „Sommige adressen, sommige vertoo- gen" vervullen hem „met een verbazing, die tot satyre drijft." De voorstanders vindt hij over 't al gemeen bezadigder, ze stellen zich van de uitbreiding volstrekt geen gouden bergen voor. „Over het algemeen zou ik meenen, dat zij, het leven beschouwende als een strijd, ook de uitbreidiug van het kies recht beschouwen als een niet noodlot tige, maar wel onvermijdelijke verschij ning in dien strijd. Zij waardeeren dat kiesrecht als een wapen door en voor nieuwe omstandigheden geschapen en zij zullen trachten het als een wapen ten goede te doen bezigen. Het zal hun strijd kosten, een strijd met veel inspanning en veel moeite, maar zij meenen, dat die strijd vruchtbaarder zal zijn, dan de andere, die mureD, dammen, dijken wil bouwen en toch niets tegenhoudt. Om bij het beeld te blijven: Zij wenschen Diet den stroom tegen te houden, maar te kanaliseeren." „Onder de vele verwarringen, die door de bestrijders van kiesrecht-uitbreiding worden gesticht," zijn er twee, die de heer Scbaepman nadrukkelijk wil be strijden. „Men stelt het voor alsof de 500.000 nieuwe kiezers allen zullen behooren tot de massa onontwikkelden, met niet anders dan een vrij kinderlijke kennis van lezen en schrijven, en op het kantje langs van armlastigheidhet moet den indruk maken, dat van do 800 000 kiezers de meerderheid zullen behooren tot de soort van revolutionnairen, die bij iedere om wenteling alles hebben te winnen en niets te verliezen, die op opheffing van den persoonlijken eigendom aandrijven. „En ten tweede doet men het voorkomen alsof bij de verleening van kiesrecht de slechte beginselen bij het volk tot heer schappij gebracht worden. „Wat er kwaads in het volk is, zal misschien meer aan het licht komen, maar dat aan het licht komen is niet slecht, het kwaad zelf is slecht. Juist moet het kwaad veel liever wèl aan het licht komen. Wat openbaar is kan men tegengaan en bestrijden. Niet het alge meen stemrecht voert Frankrijk ten ver- derve, maar de Fransche bedorvenheid, die er het algemeen stemrecht misbruikt, zooals ze deze eeuw door bij beurten alle regeeringsvormen misbruikt heeft." Dat het kan verkeeren, ondervond dezer dagen de Duitsche re geering, bij de twee verwerpingen der legerwetsvoorstellan. Rijksdag en Landdag hebben BERLIJN verlaten. Maar na Paschen zal men weer opnieuw beginnen. Naar alle berekenin- gau zal de tweede lezing dier voorstellen niet vóér einde April in den Rijksdag kunnen plaats hebben. Niettegenstaande alles, wat er gebeurd is, hebben en de commissie en de verschillenne partijfrac ties nog hoop, dat het tot eene schikking zal komen, waardoor de Rijksdagsontbin ding zal worden vermeden. Men spreekt er over, dat nu het Centrum met een voorstel zal komen aanzetten/ dat voor de regeeiing iets gunstiger is, dan hetgeen door von Benningsen werd gedaan en daarom als brug gebruikt kon worden, waarover de regeering en volksvertegen woordiging tot elkaar konden komen. Eene ontbinding 7an den Rijksdag wordt toch ook door het gouvernement bezwarend gevonden. Ging men daartoe over, dan zou men allerlei moeielijkheden krijgen, o. a. deze, dat de nog aanhangige belas- tingontwerpen der Pruisische regeering niet konden afgedaan worden, want noch de leden van het Huis van Afgevaardig den, noch die van het Heerenhuis zou den gedurende de verkiezingen te Ber lijn gehouden kunnen worden. De Duitsche Keizer zal intusschen zijn reis naar Italië doorzetten. Met drie en zestig personen in zijn gevolg, zonder het dienstpersoneel te rekenen, gaat hij den zilveren bruiloft van koning Hum- bert sbijwonen. Voor de groote wapen schouwing te Rome zullen van alle zij den troepen aangevoerd worden tot zelfs de bergartillerie uit Turijn en de Alpi- neesche compagnieën. De derde in den bond, de keizer van OOSTENRIJK zal de feesten niet bij wonen. Heeft hij 't te druk met de voor bereidende plannen, waarvan een ge rucht tot ons komt? Naar te Weenen verteld wordt, zou de minister van Oor log den Reichsrmth een wetsvoorstel aanbieden, waarin tot eene vermeer dering ran het Oosten rij kache leger met dertig duizend man in vredestijd wordt besloten. Dat zou al weer eene uitbreiding der strijdkrachten van Midden-Eurepa zijn. Dat Oostenrijk dien weg op moet, is niet te verwonderen. Op zijn beurt zou het met evenveel recht als Duitschland kunnen beweren, dat het ook zonder de bondgenooten op alle eventualiteiten voorbereid wil zijn. Die Triple Alliantie kost veel geld en met dergeljjke voort durende troepenvermeerderingen is het voor de andere landen onmogelijk, om aan vermindring te denken of aan een blijven bij het bestaande. En zoo gaan we in een kringetje rond. Men zegt te "Weenen, dat Duitschland deze verhooging van het legereffectief van zijn bondgenoot heeft geëischt. Of dit waar is, zal wel na Paschen uit de Rijksraaddebatten blijken. SCHAGEN, 29 Maart. 1893 Onze plaatsgenoot, de Heer J. Bleek, is benoemd tot Ambtenaar ter Secretarie, tevens Conciërge op het Raadhuis, tt Ónder—Amstel. 't Was Kinderfeest in Schagen, de nette en vriendelijke zaal van het Noord-Hollandsch Koffiehuis, was Dinsdagavond de plaats, waar het Departement Schagen der Maatschappij tot Nut van het Algemeen,als gastheer optrad, en de gasten waren de leerlingen der Departementale Zang school. Het was hun avond, daar za ten zij, de meisjes en jongens, in feest gewaad en met blijde gezichtjes. In hun kinderleven was het een gewichtige avond, een belangrijke gebeurtenis. Zij zouden aan ons ouderen eens laten hoo- ren, welke vorderingen zij in de zang kunst hadden gemaakt. De „wereld" be hoorde aan hen. De zanguitvoering werd met een vier tal liedjes door de leerlingen van het eerste jaar geopend. Zij zongen 1. Oe feningen. 2. Zingen. 3. De zoete rust en 4. D knaap en de nachtigaal. Daar staan ze, in reiën geschaard, die kleuters, de oogen vol spanning gericht op hun directeur. Het teeken is gegeven en lustig ontwikkelt zich uit die kleine keeltjes een kinderhjk lied. Goed zoo kinderen, gij zongt zuiver, gij zongt in de maat. Toen de kleinen hun taak volbracht hadden, vergastte de heer Ds. A. IV. v. Kluyve het auditorium op een keurig ge- teekende natuurschets van M a s i u s, ge titeld „De Vos". Deze schets der karaktertrekken en hoedanigheden van het dier „Vos" was de weerspiegeling van den mensch-vos, gelijk wij dien in het leven leeren kennen. Ja, Ja, er ontbrak aan deze fijne teekening niets. Nu volgde het optreden van de oude re leerlingen der Zangschool. Op het program stond: In den Zo mer uit kinder-cantate van Richard Hol. Zoo'n kinder-cantate, is niet zulk een licht werkje als misschien het woord zal doen veronderstellen, en dat de kinde ren het er flink en met succes afgebracht hebben' ziet, dat is de beste lof, wel ken men kan geven. Wij stemmen dan ook volkomen in met de waardeerende woorden bij het slui ten dezer feestelijke bijeenkomst door den Voorzitter van het Departement, den heer D s. A. W. v. K 1 u ij v e gericht tot den heer Ter Lindenden directeur dezer Zangschool. Wij kunnen ons voorstellen, dat, toen de laatste klanken dezer cantate waren weggestorven, gij, mijnheer ter Linden met welgevallen hebt neergezien op deze schare van jeugdige kleenen, op wie gij hebt kunnen vertrouwen en die zeker uwe beste verwachtingen niet hebben teleurgesteld. Hun succes zij uw loon. Dat gij van de zijde van het bestuur van het Depr. en van de zijde van het auditorium verzocht werd, deze Cantate nog eens te willen herhalen, zij voor u het sprekend bewijs, dat uw werk ook door de ouderen op prijs is gesteld. Ongetwijfeld, heer Ier Lindenheeft deze taak veel inspanning van u ver- eischt, maar voor al uwe moeite moet gij rijkelijke belooning gevonden hebben in dezen gunstigen uitslag. Aan mejuffrouw M. Roggeveea Wd. een woord van waardeering voor de loffelijke wijze, waarop door haar bij deze can tate het piano-accompagnement werd uitgevoerd. Een echt kinderlijke maar tevens een zeer gepaste attentie heeten wij het, dat na beëindiging der cantate, door een der leerlingen, fV. Denijs Kzuit naam zijner medeleerlingen aan Mej. Roggeveen een bundel pianomuziek werd vereerd als blijk van waardeerende ingenomenheid met hare aan hen betoonde medewerking. Na de cantate trad wederom de heer Ds. A. Jfv. Klujve op en vergastte ons op eene uitstekende en schoone voor dracht van de zoo boeiende novelle: „Bij het Kerkportaal" van Yan Beers. Moge het waar worden, waar de heer v. K 1 u ij v e bij de sluiting dezer bijeen komst den wensch uitsprakdat deze avond, een weerkaatsing van de ouder- wetsche „gezellige nutsavondjss," door zijne gemoedelijke aantrekkelijkheid moge leiden tot meerdere deelneming en be langstelling bij het publiek aan en voor het streven der Maatschappij, RECLAME. Wend in gevallen van rheumatiek en uevralgie Sequah Olie aan en gebruik een theelepel van Sequah's Prairie Flower iederen avond voor het naar bed gaan. Voor winterhanden make men een stnkje flanel nat met Sequah Olie en legge er dit 's nachts op. Voor keelpijn wrijve men de keel met Sequah Olie. Het is een on schatbaar geneesmiddel en behoorde over de geheele wereld in ieder huishouden ge vonden te worden. Verkrijgbaar bij Te BOSTON heeft de predikant der methodistisch-episcopale kerk, om zijn ge meente des te beter de gevaren van het hazardepel duidelijk te maken, een bekeerden valschen speler bij zich op den kansel ge nomen met een roulette. De gemeente riep de kleuren uit en ondervond, hoe niemand winnen kon, tenzij de man met de roulette het verkoos. Een nieuw mnzikaal w o n- derkind. Een Russische journalist verhaalt, dat Louitskiy, drie jaar oud, zijn études op de harmonica in zijn twee en twintigste levensmaand begon. Zijne répertoire om vat een menigte walsen, polka's, mazur ka's en populaire Russische liederen, welke hij met veel gevoel voordraagt. De bekende kapelmeester Slavianski hoor de den knaap te Odessa en was verrukt over zijn spel. Onlangs zag de driejarige musi cus, die op een dorp nabij Pdssa woont, een piano; bij vloog op het instrument toe en zocht op het klavier de hem bekende melodiën terug. Er zal hem eene kleine piano ten geschen ke worden gegeven, waarop hij verder zijn muzikaal talent kan ontwikkelen. Te Pilsen, in Bohemen, heeft eene jonge tooneelspeelster, een be kende schoonheid, op een tragische wijze zelfmoord gepleegd. Rosa Peck, van Czechi- sche familie, had niet alleen door haar ver blindende schoonheid, doch ook door haar groot talent en buitensporigheden, de op merkzaamheid harer landgenooten op zich gevestigd. Zij werd hartstochtelijk verliefd op den orkestmeester van den Pilsener schouw burg, die haar liefdesbetuigingen evenwel niet beantwoordde. Hierdoor zeer terneerge slagen, had zij in den laatsten tijd herhaal delijk aanvallen van zwaarmoedigheid, die haar tekenden zeer verontrustten. Eenige dagen geleden, deed zij een poging tot zelf moord, die mislukte. Jongstleden Donderdag begaf zij zich naar den spoorweg, die Pil sen met Praag verbindt, wachtte de komst van den trein af en wierp zich met ten hemel geheven handen onder de locomotief. Zij werd verpletterd. Door een dergelijken zelfmoord laat Tol- stoï de heldin van zijn boeienden roman „Anna Karénine" een einde aan haar leven maken. Treurige berichten ko men uit Algerië, waar vier jaren achter een de oogst zeer slecht geweest of door sprinkhanen vernield is, en waar nu honger- nood heerscht. Vooral in de groote vlakte van Cheliff is de toestand ellendig. „Stel u voor," zoo schrijft een bericht gever van le Figaro, #30,000 menschen, bijna stervend van honger, tot geraamten uitgeteerd, die, als uit het graf verrezen dooden, zich spoeden naar de groote ste den van Europa, maar voor een groot deel onderweg door den dood overvallen worden. Denk u, bij de poorten van een stad, groote schuren, waarin, als dieren opeengepakt, magere, havelooze wezens zijn, met kwalijk riekende lompen bedekt, menschen met blikken van wilde beesten; moeders, d.e geen voedsel meer hebben voor hare zuigelingen; kinderen, die zand eten of op hout zuigen; menschen, die gretig een dooden of hond of kat verslinden en gij hebt eenig denkbeeld van de el lende, die in heel Algerië alle harten roert." Men vreest dat weldra besmettelijke ziekten, typhus of cholera, die ellende nog zullen vergrooten. Er zijn comiti's van onderstand ge vormd een onder bescherming van mevr. Cambon, echtgenoot van den gouvernenr- generaal en van alle kanten beijvert men zich, giften in te zamelen voor de nood lijdenden. Een leelijkheids prijskamp. De O iempo, een blad van Rio—de—Ja- neiro, heeft het zonderlinge denkbeeld ge had, eenen leelijkheidsprijskamp uit te schrij ven onder de mannen der stad, die 50 jaar oud waren. De overwinnaar zou één milli- oen reis ontvangen, in onze munt nagenoeg f1300. 8 De lempo kreeg 208 aangiften; maar slechts 129 personen namen deel aan den prijskamp, en dezen vormden een prachti ge verzameling vogelverschrikkers, die in staat waren de geheele kinderwereld der hoofdstad op de vlucht te drijven. De on- getrouwden vormden daarbij verreweg de minderheid. De jury bestoud uit drie re dacteurs van het blad, van welke een met veel kans naar den eersten prijs had kun nen dingen; maar hij wilde de anderen

Schager Courant | 1893 | | pagina 2