Donderdag 30 Maart 1893. 37ste Jaargang No. 2713. I Extra Nummer. m-*' 1 r v. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGKX, Laan, O, 4. Holland's Noorderkwartier, d. adres was gezonden aan het Hoofd bestuur der Holl. Maatsch. v. Landbouw, waarbij werd betoogd en aangedrongen de Ieerhoeve voor zuivelbereiding te stich ten in Noord-Holland en wel, hetzij in de nabijheid van Hoorn, alwaar 's rijks proefstation was, hetzij op de grens van „de Beemster". Uitmal Nieiws- - -- v v—' S Alïerteitie- Lu ai Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummer 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regl f 0.25iedere regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verslag der vergadering van de „Yer- eeniging tot ontwikkeling van den land bouw in op Woensdag 29 Maart 1899, des voor* middags te elf uren precies, gehouden te OOSTHUIZEN. Aanwezig waren 58 leden en 24 gasten. Nadat door den voorzitter, den heer J. L. T. Groneman, de vergadering wel kom was geheeten, werden door den secretaris, den heer IV. Teengs, de notu len der vorige vergadering gelezen, welke om hare zaakrijken inhoud en Keurige redactie, het luid applaus der vergadering verwierven. Door den Voorz. werd nu medege deeld a. dat het ledental bedroeg 171, be nevens een zoon van een lid b. dat ingevolge den wensch der vorige vergadering aan de Staten-Gene- raal een adres was verzonden in zake de peraequatie C. dat voldaan was aan de opdracht, aan den Min. v. Buitenl. zaken een adres van dankbetuiging te zenden, voor diens met zoo gunstigen uitslag bekroonde bemoeiingen ter zake de vermindering der invoerrechten van zuivelproducten in Spanje en enkele zijner bezittingen; e. dat de heer A. Ericks van Petten, zich bereid had verklaard, ook dit jaar volgens contract vorig jaar, zijne proeven tot wering van het bederf in de kaas, voort te zetten; f. dat het bestuur met zijn onderzoek tot afschaffing der tarra van kaas enpaard- jes, alsmede tot het bekomen van een bacteriologisch station nog niet tot een einde was gekomen en der halve nog geene regeling kon voordragen. Voorts werden van de ingekomen stukken, als zijnde de meest belangrijke, ter kennismaking voorgelezen 1. Schrijven der afdeeling „Haarlem" betreffende den gehouden cursus in hoef beslag. 2. Missive van de „Commissie ter bevordering der handelspolitiek," waarbij de aandacht er op wordt gevestigd, dat de invoer in Spanje van natuurboter uit Nederland zoo gering is. Yan de in 1891 in Spanje ingevoerde natuurboter leverde Duitschland 94382, België 1382, Dene marken 69497, Frankrijk 45544, Enge land 4918, terwijl uit Nederland slechts 401 kilogram kwam. Dan volgden Ita lië met 201 en Noorwegen met 283 kilo. De uitvoer uit Nederland was dus wel uiterst gering. De werkelijkheid leerde bov endien nog dat het aantal uit Denemarken ingevoerde kilo's grooter moest zijn, dan de hierboven gegeven cijfers. Dat heeft te meer beteekenis als men bedenkt, dat Denemarken geen aanspraak had op de lage invoerrechten. Nog vestigde men de aandacht er op, dat de Deensehe boter in blikken werd ingevoerd. Hier werd door den heer J. Zijp Kz. te kennen gegeven, dat het hem zeer bevreemdde, dat het bestuur geen nadere mededeelingen kon doen omtrent zijne werkzaamheden ten opzichte der tarra- kwestie. 't Is toch algemeen bekend, dat de tarra van kaas zeer belangrijk is. Spr had in de vorige vergadering de aan dacht er op gevestigd, dat die heffing moest vervallen en het bevreemdde hem, dat het bestuur daartoe nu nog geen poging had gedaan. Men noemt tarra en paardje wel een handelsueance, doch het nadeel voor den landbouwer is groot genoeg om er een einde aan te maken, evenals aan de be staande slechte gewoonte, om ljj het wegen der kaas in de waag, de halve kilo's te verzwijgen. De heer J. L. T. Groneman rectificeert, dat het bestuur ook wel alle marktver- ordeningen der betreffende gemeenten had opgevraagd, en dat deze zaken in de bestuursvergadering ook waren be sproken, doch het bestuur moest nog verder onderzoek instellen. Met betrekking tot het uit te brengen jaarverslag werd besloten, ter tijd bespa ring, dit te doen plaatsen in het Land bouwblad. Door den heer K. Kaaskooper werd nu gerapporteerd, dat door de Comm. v. na- ziening de rekening over het vereeni- gingsjaar 1892 in uitstekende orde waren bevonden. De heer Br. K. H. M. v. d. Zande bracht nu een zeer uitgebreid verslag uit, der gehouden en nog loopende proef nemingen met bemestings-uitkomsten op proefvelden. Ofschoon vele proefnemingen door vergissingen en door tegenwerking der natuur mislukt waren, en van andere proefnemingen de uitslag niet bekend was,mocht toch wel worden geconcludeerd, dat de bemesting met Thomasphosphaat en Kaïniet, op zand- en veengrond reeds zeer aanbevelenswaardig was gebleken. Door den voorzitter werden nu uitge reikt de diploma's met bijbehoorende gratificatie elk ad f 50.door 4 hoef smeden uit Hollands Noorderkwartier verworven op den cursus voor hoefbeslag te Haarlem. De vier personen, aan wie deze eer volle onderscheiding te beuit viel, zijn de heeren IV. Blauw van Alkmaar, J. Smit van Avenhorn, P. Smit van Wieringerwaard en WVis.er van Noord-Scharwoude. Voorz. wenschte hen geluk met hunne overwinning en sprak de hoop uit, dat zij nog zullen voortstudeeren en zich nog meer bekwamen, immers voor een intelligent mensch houdt de tijd van leeren nooit op. Door den heer Visser van N. Niedorp wordt in verband tot het door D.v d. Zande uitgebracht verslag gevraagd of de aanwe zigheid van z u r i n g op een stuk land, be wijs was, dat zulk land arm aan kalk was en eene kalk-bemesting behoefde. De heer Br. ten Bosch v. Zuid-Schar- woude, wijzende op het veelvuldig in 't land voorkomend unjervraagt of er ook eene kunstbemesting is, waardoor dit onkruid kan worden vernietigd. In de practijk beveelt men wel eene bemesting met varkensmest aan, doch dat helpt slechts tijdelijk en gedeeltelijk. De heer J. Zijp Kz. zou gaarne zien, dat er een résumé van het door den heer v. d. Zande uitgebrachte rapport in het Landbouwblad werd geplaatst. De heer Nobel, van Berkhout gaarne erkennende de groote waarde van de mededeelingen van den heer v. d. Zande, meende er toch op te moeten wijzen, dat ze in de praktijk voor de meesten de waarde verloren, omdat men over het algemeen de bestanddeelen van den grond en van de gewassen en van de meststoffen niet kent en men niet weet, wat men moet gebruiken. Spr. vraagt, of het niet ligt op den weg van Holl. Noorderkwartier, om in die leemte te voorzien. De heer B. Schenk van Anna Pau- lowna, er op wijzende, dat het „Slakken- meel* uit de hoog-ovens komt en vroeger wel werd gebruikt, voor het beharden der wegen, vraagt of er voor het land- bouwgebruik voldoende voorraad kan worden geproduceerd. De heer Br. v. d. Zande de verschil lende sprekers beantwoordende, meent dat het aanleggen van proefvelden juist is geschied om onder de landbouwers de kennis van grond en producten uit te breiden. Zijn de landbouwers onkundig omtrent de bestanddeelen van hun land, of van de mest enz., dan kunnen zij een deel daarvan aan het rijksproefstation doen onderzoeken. Zeker, de zuring is een uitstekend bewijs, dat het stuk land, waarop ze tiert arm aan kalk is. Voor de bestrijding van Unjer is Spr. geen afdoend middel bekend. In de nu volgende pauze hadden de periodieke verkiezingen plaats, waarvan de uitslag was, dat a. Zaandam werd gekozen tot plaats waar de najaarsvergadering werd gehou den b. de heer fV. Teengs werd gekozen tot afgevaardigde voor de vergadering van het Nederl. Paarden-Stamboek C. idem de heer J. Zijp Kz., tot afge vaardigde voor het Landhuishoudkundig congres d. idem tot leden van het bestuur, de heerenK. Kaaskooper van Grost- huizen, met 37 stemmen, K. A. Kaan van Wieringerwaard met 32 stemmen en C. Kooij van Schagerwaard, met 31 stemmen e. tot ondervoorzitter werd benoemd, de heer G. Wijdenes Gz. Uit de nu door den heer Br. v. d Zande gedane mededeelingen omtrent het strem- selonderzoek, hetwelk begin Dec. '92 was aangevangen, bleek o. m. dat drie proefnemingen waren ingesteld en wel met de volgende fabrikaten No. 1. S. J. Visser, te Uitgeest. No. 2. K. Louw, te Knollendam. No. 3. J. H. v. Sluijs, te Amsterdam. Ofschoon het onderzoek nog niet ten volle was afgeloopen, kon reeds worden geconstateerd, dat: a. de stremkracht bedroeg bij No. 1 met 1 liter op 10490 liter melk. v 2 1 7767 3 1 11430 bij 35 graden en in 40 minuten. b. als Conserveermiddelen bevatten alle drie de stremsels keuken zout en boorzuur, en vermoedelijk ook komijn-olie. De hoeveelheid keukenzout verhield zich bij No. 1 vijftien procent. 2 negentien tweetienden procent. 3 negen viertienden procent, waaruit bleek, dat het keukenzout de stremkracht vermindert. Als stremmend bestanddeel bestonden alleen uit zuiver 1 eb-extract. De proefneming ten opzichte van de verhouding van het boorzuur was nog niet geëindigd. Ter slotte wees D r. v. d. Z a n d e er nog op, dat deze proefnemingen het ge volg waren van het streven naar een antwoord op de vraag: is het mogelijk in te voeren den verkoop van stremsel op gehalte en onder openbare controle. Gebleken is de mogelijkheid de strem kracht te garandeeren en bijv. een maxi mum van het boorzuur vast te stellen. Volgde nu de bespreking der wen- wenschelijkheid van het oprichten eener Staats-hypotheekbank. De heer J. Zijp Kz., die dit belang rijk onderwerp inleidde, beriep zich op de door hem in den laatsten tijd over bedoeld onderwerp gehouden lezingen en achtte zijne argumenten als bij belang hebbenden volkomen bekend en restte hem nu nog slechts te weerleggen, het geen de heer de Goede omtrent zijn stre ven had betoogd in de Amsterdammer van 16 Maart 1.1. In dat betoog had de heer de Goede de propaganda voor de Staatshypotheek- bank o n t ij d i g genoemd, en onprac- tisch scheen het dien heer toe, om nu nog de Volksvertegenwoordiging lastig te vallen met die zaak, nu de kieswet aan de orde is gebracht. De heer Zijp houdt vol, dat zijne pro paganda niet is „het paard achter den wagen spannen" de Tweede Kamer is volkomen bevoegd zich met deze kwestie in te laten en is zelfs verpücht elk middel aan te grijpen, hetwelk haar wordt aan de hand gedaan, dat ter be vordering van volkswelvaart en volksge luk kan leiden. Men kan toch het eene doen en het andere niet nalaten. En als 't waar is, wat de heer de Goede erkende, dat een Staatshypotheekbank het middel kan zijn den eigengeërfden boer te steunen het hoofd boven water te houden, dan vraagt spr., waarom dan nog langer te wachten Is de heer de Goede er zoo zeker van, dat de uitbreiding der kiesbevoegdheid aanstonds een Tweede Kamer zal bren gen, die gunstiger voor deze zaak gestemd zal zijn, dan de tegenwoordige Een goede zaak is er niet mede gediend, dat men haar uitstelt. Ook is de stand der i staats-schulbrieven nog nooit zoo gunstig voor dit plan geweest als nu. Men heeft spr.'s propaganda genoemd een onbekookte zaak doch Spr. weerlegt deze betichting met er op te wijzen, dat die zaak reeds van alle kanten bekeken is en stelt in 't licht hoe dit denkbeeld in de wereld is gekomen en ten slotte door niemand minder dan de Koninklijke LandTtouw-Commissie werd geadviseerd als te zijn het meest geschikte middel, den eigengeërfden boer te hulp te komen. Spr. vraagt dan ook met vertrouwen van de vergadering machtiging aan het bestuur dezer Vereen., om alle stap pen te doen, die noodig zijn ter bevordering eener Staats hypotheekbank. Door den heer Br. ten Bosch wordt met waardeering erkend, de poging van den heer Zijp, om de oplossing van een soci aal vraagstuk te vinden. Omtrent het middel daartoe verschilt spr. met den inleider van gevoelen. Spr. houdt niet van staatszorg en het bevreemdt hem, dat de heer J. Zijp Kz. te dien opzichte in zoo'n korten tijd op zoo kolossale wijze van gedaante is verwisseld, en nog voor een paar jaar het vaandel van het particulier initiatief hoog hield, en er op wees, hoe hij zelf in de coöperatieve lijnkoeken-vereeniging had bewezen een voorganger te zijn van het part. initiatief. Dat was geschied op het landbouw-congres te Goes. Dat standpunt had de heer Zijp nu verlaten en zocht hij alleen hulp bij den Staat. Spr. gelooft, in strijd met de tegenwoor dige beroering om staatszorg, dat de Staat niet geroepen is de groote quaestiën van het sociale leven op te lossen; 't is on mogelijk dat de Staat den duur en de waarde van den arbeid enz. enz. kan regelen. De Staat is alleen geroepen de belan gen der burgers in dien geest te beharti gen, dat juist ieder onzer zich meer en meer wijdt aan het particulier initiatief. Zich bepalende tot de oprichting eener Staats-Hypotheekbank, wijst Spr. er op, hoe bij de vermogensbelasting voor de uitvoering een kolossaal aantal ambte naren noodig is, welk aantal bij de be doelde bank veel grooter zal zijn. Spr. herinnert nog aan de bewuste vergadering te Goes, waar de heer Mr. Slotemaker ten warmste pleitte voor „Help u zelven". Spr. zou wenschen de stichting der Credietkassen, g< lijk het Elberfelderstelsel. Als door particulier initiatief in zoo'n kring een kas bestaat, zal de behoefte gevoeld worden aan meerderen en krijgt men dan van zelf een provinciale Emissiekas, welke provinciale kassen weder een Central e-k a s zal tenge volge hebben. Op die manier kan naar Spr's meening door particulier-initiatief de eigengeërfden boerenstand even deugdelijk geholpen worden en heeft men dan nog het voor deel, dat men den winst zelf behoudt en niet aan den Staat cadeau doet. De heer de Goede is het eens met den heer Zijp over de stichting eener Rijks hypotheekbank en ten opzichte der poli tieke kwestie acht hij het hier niet de plaats met den heer Z. in debat te treden. De heer J. Zijp Kz. repliceerende, protesteert er tegen, als zou hij een politieke gedaantewisseling hebben onder gaan. Wat hij te Goes toejuichte, staat hij nog voor en met genoegen sluit hij zich aan bij mr. Slotemaker's plan, om door „Kassen" te trachten te voorzien in de behoefte aan crediet op korten t e r m ij n. Maar men vergete toch niet, dat het hier een geheel ander streven geldt. Er is nu sprake van het middel, waardoor de e:gengeërfd« boerenstand in beter conditie gebracht en de productiekosten, aan zijn bedrijf verbonden, verminderd kunnen worden. Daartoe vraagt spr. de hulp van den Staatdie toch heeft het allermeeste rediet. En van dat geroemde particulier initia tief wil spr. een staaltje ten beste geven In 1881 toen de rijkspostspaarbank kwam en men allerwege op particulier initiatief gestichte spaarbanken bezalj was spr. zelve van gedachte, dat die heele Rijkspostspaarbank wel niets zou geven. Het succes van de Rijkspostspaarban heeft spr. geleerd, dat niettegenstaande de rijkspostspaarbank maar 2.64 °/0 ren geeft, tegenover de particuliere spaa banken, die 4 en 3 */3 °/0 geven toe de particuliere spaarbanken «uccescievelijk verdwijnen en reeds verdwenen zijn en het publiek vertrouwde de rijkspost spaarbank meer en bracht daar zijn geld, daardoor tevens de gebrekkigheid van het particulier-initiatief constateerende. ergeet ook niet, dat de koopman slechts met zijn handteekening naar de Nederl. Bank behoeft te gaan, en geld kan krij gen om zijne zaken uit te breiden de kapitalist kan zijn geldswaardig papie bij de Ned. Bank deponeeren om», eenige duizenden tegen een lage rentej ad 21/2 ter leen te krijgenmaar: de boer al heeft hij 100.000 inl eigendom, hij kan geen eent ter leen krijgen bij de Ned. Bank. Hij moetf terecht komen bij de tusschenpersonen en meer betalen. En de boeron-J stand heeft juist behoefte aan goedkoop^ geld. Men zal mij wel niet tegenspreken, als ik mededeel, dat dezelfde enquêttc aan het licht heeft gebracht, dat in '95 type-gemeenten in 1880 de hypothecair^ schuld 29 millioen, acht jaar later 81 millioen bedroeg, terwijl terzelfder tijd de waarde van het land met de hei' i afnam. En wat heeft in al dien tijd nu iit particulier initiatif gedaan? Tal van banken zijn er gekomen, misschien wel te veel. Maar voor dei\ grooten boer kost het geld 4 en voor do kleinen 5 °/0. Voor de Staatshypotheekbank zou heirleger van ambtenaars noodig zijn» Volstrekt niet. De staat heeft in ee peraqueatie voldoenden waarborg omtrei de waarde van bet land; kan dus d< aanvrager 60 a 70°/0 der waarde verleen, en de aanvrager heeft geen andere- eb* kosten dan die van de acte sn dat is met 10 25 gulden betaald. Zoo doende kan men den boerenstand helpen, geeft men hem volstrekt niet eenig privilegie boven kooplieden en kapitalisten en geen enkel belastingschuldige zal er een cerf' meer belasting om behoeven te betalen.. Br. ten Bosch loopt met de soliditeit van Staatscredidiet niet zoo hoog en herin nert aan Portugal c. s. En dan die goede werking der rijks postspaarbank! Maar vergeet de heer Zijp dan, dat ook juist de postambtenaren steen en been klagen, dat zij voor al dat werk zot ellendig beloond worden? En wat betreft de vertrouwbaarheid der schattingscommissiën I Ja, dat is gebleken! Als die commis sie op eene plaats kwam om de waarde der eigendommen te schatten, dan moest ze de hulp inroepen van twee of meer per sonen uit die gemeente, omdat ze met de toestanden dier plaats niet op de hoog? te was. Stel u eens voor dat ge eene bezitting hebt in Zeeland, waarvan gij per Hec tare f 50.pacht ontvangt. Dan zal de berekening zijn, dat dat land f 1500 land-, waarde heeft. Maar wat gebeurt Op de- verkooping brengt het maar de helft op. Hé, hoe komt dat en de schattingscom missie taxeerde het toch op» f 1500.s Ja, maar die commissie wist niet, dal de polder, waarin dat land lag, een cafl lamiteuse polder was! Spr. beroept zich op het getuigenis vat een groot staathuishoudkundig hoogleer-I aar, een hongaarsch afgevaardigde, die de Rijnprovincie had bezocht ter bestudee ring der door hem bedoelde kring-kassen en daarvan verklaart: dat de solidariteit tusschen eerlijke heden, het gemeenschaps gevoel versterkt. Deze instellingen vormen' een nieuwe sociale wereld, waarin broe derliefde en onderlinge hulp gehuldigd worden. Een Roomsch geestelijke verklaar^ de er van: mijne landelijke; kas heelt* ten opzichte der oplossing van 'sociale hervorming meer uitwerking gehad daif al mijn preken. De heer J. Zijp Kz. zou de stichting dier,

Schager Courant | 1893 | | pagina 5