f I f il i ^particuliere crediet-kassen toejuichen, maar hij ziet ze nog niet komen in Nederland, maar we wel overstroomd worden door hypotheekbanken. Daar deze zaak nu genoeg besproken geacht wordt, wordt bij acclamatie aan het bestuur machtiging verleend: „de op richting eener Staats-Hypo- theekbank te bevorderen. Evenzoo bij acclamatie wordt het be stuur ingevolge zijne voorstellen gemach tigd a. te bevorderen de aanstelling van een zuivelconsulent in Noord-Holland. Volgens het uitstekend en omvangrijk rapport ten deze door den heer J. L. T. Grontman uitgebracht, wenschte Holl. Noorderkwartier f 1000.te bestemmen ter te gemoetkoming inde opleidingskosten van een zuivelconsulent, welk persoon ïich daartoe aan de door H. N. Kw. ge- ■stelde voorwaarden zal dienen te onder- werpen. Daar met betrekking tot deze zaak ook van het Hoofdbestuur der H. M. v. Landbouw een aanbod was ingekomen, dat het Hoofdbestuur f 500.aan deze subsidie wilde bijdragen en dus Holl. Noorderkwartier met f 500.— toe zou kunnen, werd het bestuur gemachtigd in deze te handelen naar bevind van zaken. b. f 100.uit te trekken, ten einde te bestrijden de kosten van eene over komst, aan te gaan met de kaasfabriek te Hoogcarspel, welke proefnemingen doet naar de uitvoerbaarheid van melkaankoop op volledig gehalte, en waarvan dan de uitslag zal worden publiek gemaakt. C. f 50.te bestemmen voor een onderzoek naar de mogelijkheid van het verhuren van suikerbietenveld naar ge halte, gelijk dat reeds in Noord-Brabant en Friesland geschiedt en daarvan proeven te nemen in Waard en Groet, Anna Paulowna en Wieringerwaard. d. f 300 te besteden voor gratifica tiën aan zes personen, welke op den volgenden curcus van hoefbeslag te Haar lem het diploma verwerven. In het ge val dat minder dat zes hierin slagen, zal het volle bedrag onder deze verdeeld worden, met het oog op de groote kosten, welke de personen, die aan dezen cursus deel- nemen, moeten maken. e. f600 voor het beproeven van M>etroleum-motors en rechtstroo- en een- laards-dorschmachines uit te trekken. i. Om de proefnemingen tegen het kalfverleggen voort zetten en daarvoor wederom f100 beschikbaar te stellen. Er waren gepasseerd jaar twee proef nemingen geschied en wol op de boer derijen der heeren H. Yijn en G. Nes te ïwisk, en wel bij eerstgenoemde met veel succes. Op een vraag van Br. ten Bosck, hoe i en waar die voorbehoedende inspuitingen en met welk middel ze plaats hadden, kon de heer Vijn evenwel geen antwoord geven. g. in zake het kanaalplan Schagen- Stolpen aan de Tweede Kamer en aan de Staten van Noord-Holland te zenden et navolgend adres Aan de Iweede Kamer der Staten Generaal. Het Bestuur der „Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hol- landsch Noorderkwartier" nam met be langstelling kennis van het besluit der gemeente Schagen, ter verkrijging van een vrij Scheepvaartkanaal van daar naar het Noordhollandsch Kanaal en neemt met verschuldigden eerbied de vrijheid, om onderstaande redenen, uwe onmisba re medewerking interoepen voor dat plan waartoe het Bestuur de opdracht ontving in de voorjaarsvergadering der leden, op 29 Haart j. 1. te Oosthuizen gehouden. Bij al wat in de laatst verloopen jaren werd gedaan tot verbetering van verkeers wegen in Westtriesland, nemen de grint- of z.g.n. kunstwegen zeker eene voor name plaats in. Deze kwamen evenwel bijna uitsluitend tot stand met belangrijke finantieele op offering van Polder of Gemeente. Bij al wat tot verbetering der gronden geschiedde, springen in het oog de tal rijke bemalingswerktuigen, waartoe zoo wel de vele verbeterde watermolens als i de voortreffelijke stoomgemalen behooren ij waarvan de kosten van aanleg en onder- J houd geheel door de waterschappen wor- I den gedragen. Dat de rentebetalingen en aflossingen, wegens de schulden, voor het stichten J, der evengenoemde werktuigen aangegaan alsmede de blijvende onderhoudskosten J in dezen tijd door vele landeigenaren niet gemakkelijk worden gedragen, behoeft zeker geen betoog. Daarom in de eerste- I plaats verdient het, naar de bescheiden meening van het bestuur, toejuiching, dat door de gemeente Sohagen eene krach tige poging wordt gedaan om den reeds eeuwen slapen den Westfrieschen dijk te doorboren en zoodoende in verbinding te komen met het Groot Noordhollandsch kanaal, ten einde door minder kostbaren J aanvoer van materialen de onderhouds- [kosten dier werken, althans voor dit ge- jisoleerde gedeelte dezer provincie te ver plichten. Doch er is meer. Sinds onheugelijke tijden voorziet de Uw ekelijksche markt van Schagen, met zij ne n omliggenden grootendeels vruchtba- I ren bodem, gelegen op een afstand van vier uur gaans, zoowel van den Helder als van Alkmaar, in eene bepaalde be hoefte. Eene eventueele uitbreiding dier markt zou hare omgeving in velerlei op zicht welkom zijn, want het is aan niet den minsten twijfel onderhevig dat, door den gevraagden waterweg, inzonderheid de gemeenten Zijpe, Callantsoog, Anna Paulowna, Helder, Texel en Wieringen met meer vrucht dan tot heden van de Schagermarkt zouden kunnen gebruik ma ken. Gelijk Alkmaar, meer zuidelijk, als marktplaats uitmuntend is gelegeneven zeer vormt Schagen, meer noordelijk, het centrum eener talrijke plattelandsbevolking en biedt het aldaar eene geschikte gelegen heid voor handel en verkeer. Maar vooral ook zou eene zoodanige kanaalverbinding in andere opzichten de ontwikkeling van den Landbouw waarvoor onze Yereeniging meer speciaal optreedt, ten goede komen. Het zij ons vergund met betrekking tot dit argument uwe aandacht te vestigen op: le. Betere gelegengeid tot min kost baar en sneller vervoer van landbouw producten 2 e. Bevordering van groentenverbouw, welke thans door de gebrekkige water wegen in de gemeente Schagen bijna on doenlijk is 3e. Geschikte gelegenheid tot vervoer van zand uit de Zijpe voor verschillende doeleinden en werken en daarmede bevor dering van het afgraven van te hooge en schrale zandgronden in die gemeente; 4e. Wederkeerige gelegenheid om mestspeciën uit de meer vruchtbare om streken van Schagen te verkoopen en te vervoeren naar de over het alge meen meer schrale gronden van de Zij pe, Callantsoog en Koegras 5e. Bevordering van goedkooper aan voer van meer en meer in gebruik ko mende kunstmeststoffen; 6e. Betere gelegenheid tot het in- en uitvoeren van voederartikelen, als: hooi, stroo, lijnzaadkoeken, suikerbieten, enz. Het bestuur acht het, van het stand punt der Vereeniging minder op zijn weg gelegen om te wijzen op do meer onmiddelijke voordeelen, welke voor de betrokken gemeente uit het tot stand ko men van den voorgestelden waterweg zouden voortvloeien. Toch meent het nog op enkele, uit een landbouwoogpunt be langrijke omstandigheden te mogen wij zen. Wanneer de gemeente Schagen, die in treurige tegenstelling met alle plaatsen van eenige beteekenis in Noord-Holland, thans haar bevolkingscijfer ziet dalen, door den aanleg van het bedoelde kanaal wederom in bevolking mocht toenemen eene verondersteling, die zeker niet te gewaagd mag heeten dan zal een on vermijdelijk gevolg daarvan zijnverhoo ging der waarde van sommige gronden in de naaste omgeving en eveneens ver hooging der waarde van allerlei voort brengselen. Ten slotte neemt het Bestuur de vrij heid in het algemeen uwe aandacht te vestigen op het feit, dat een groot deel der plattelandsche bevolking naar de ste den is verhuisd en dat het aanbevelens waardig mag geacht worden, door ver spreiding van meerdere welvaart ten plat- telande en hiertoe zal het ontworpen kanaal zeker medewerken deze ver plaatsing, althans eenigmate tegen te gaan en daardoor de steeds aangroeiende over bevolking der steden tot staan, zoo niet tot vermindering te brengen. Bet is om deze redenen dat het Be stuur zich tot U wendt met het eerbie dig verzoek den door de gemeente Scha gen gevraagden steun in deze, ook met het oog op de ontwikkeling van den Landbouw, wel te willen verleenen." Hierna werd de begrooling voor het dienstjaar 1893 in ontvangst er uitgaaf vastgesteld op f 4348.18 Door den Yoorz. werd nu de vergade ring gesloten met een woord van dank aan de leden voor de talrijke opkomst, hetgeen voor Spr. het bewijs was, dat Hollands Noorderkwartier nog door allen werd gewaardeerd. Onder instemming van de vergadering bedankte de heer Foreest den heer J. L. T. Groneman voor diens prettige en flinke wijze, waarop hij ook deze ver gadering had geleid. Nog zij vermeld dat staande de ver gadering 6 leden en 1 zoon van een lid zich deden inschrijven. Snelpersdruk van J. WINKEL, 8chagea# Y SU UC uiJ5ca.vun-u fv*wu.&.»&v- f i

Schager Courant | 1893 | | pagina 6