Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. tentblad, door vertoon van de vereischte kwitantien zal moeten doen blijken. Wordende eindelijk een ieder, ten allen overvloede herinnerd, dat de noodzakelijk ste inlichtingen betrekkelijk eene behoor lijke invulling der beschrijvings-billetten, zoo voor de personeele belasting als het patentrecht, op die biljetten afgedrokt zijn om door belanghebbenden te kunnen wor den geraadpleegd. Schagen den 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders Tan Scha gen brengen ter kennis van belanghebben den dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 11 Mei a. s. de gewo ne Donderdagsche Markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen, den 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS, De Secretaris, DENIJS. spoedig werd opgemerkt en gebluscht, werd Men meldt uit Henge,0° voorloopige hechtenis er geen noemenswaardige schade door ver- Aan de groote meeting op Tmbeschikking van den officier van justi- oorzaakt. door zeer vele personen, waaronder een te o„scui«.s.iuS Door den brigadier-majoor der rijksveld- groot aantal uit naburige pissteen, T00 *'e a' aar' wacht ea den gemeente veldwachter werd namelijk Alauloo, deelgenomen. De c ee - jQ Zaterdag gehouden vergade- toen onmiddellijk een onderzoek nade oor- neming was veel grooter dan verleden jaar bestuur der Ned. Hotel- zaak van dezen brand ingesteld, en dezen en het getal der pe;soneu, die aan en bouder8bon(j en eenige belangstellenden kwamen toen tot ontdekking, dat er een acht- 's middags gehoaden optocht deelnamen, .g j,egj0^n de Internation de Tentoonstel tal honten voorwerpen (rommel) die in een wordt op 2000 en meer gesch«t. Dcsvojt- Nijverheid dit jaar niet te hou- kast geborgen waren, waar de brand ont- en des namiddags werd eene verga enng .q befc paje;8 yoor Volksvlijt, doch staan was, met petrolenm gedrenkt waren, gehouden, waarin als «preksri mr. r. eeQ Speciaal daarvoor op te richten Dasr brandstichting werd vermoed,stel- froelsrea, Pietersen, G el en A. i oes urg gebouvy_ de de justitie uit Arnhem een onderzoek optraden. De politie en maréchaussees nie - groo^e belangstelling en de vele in, terwijl verschillende getnigen werden den zich zeer gereserveerd, hetgeen waar- aaayraag om plaatsruimte welke zoowel gehoord. schijnlïjk goed werkte, daar alles tot dus- bianen- aj8 buitenland bij de Com- Bij dit onderzoek schijnen er vermoedens verre kalm en rustig afgeloopen is. missie ingekomen zijn, hebben tot dit be- De optocht op Zondag van Enschede naar Hengeloo van leden van den Soc.- Democr. Eveneens is met het oog hierop be- bond van den arbeidersbond ooruit' en de sjoten de Tentoonstelling, in de maanden bouwvakvereeDiging de .Volharding' heeft \n<rnatua September en zoo noodig Oc- zonder stoornis plaats gehad. Met inbegrip t<j doen plaatg hebben. van een zeer groot getal kinderen namen profframma'8, Borderellen van aangifte er omstreeks 250 personen aan deel. Maan- engchte ^lichtingen zijn te dag avond optocht met muziek door eeni- verkrij bb den Heer A. Agema Ruijs- ge straten te Enschede, waarna m eene -- - van schuld gerezen te zijn tegen de echt genoot van voornoemden bewoner, tegen wie dan ook een bevel van voorloopige aanhonding is oitgevaardigd en die nog dienzelfden arond door den brig-maj. P. J. Timmers gevankelijk naar Arnhem is over gebracht. Ten voordee e van het te houden concours Fanfare- en Harmonie-gezelschap- pen in Noord Holland, te WINKEL, in 1893, zal aldaar op Zondag en Maandag 7 en 8 mei e. k. eene fancy fair worden gehouden bij den kastelein A. "Wit. En- trée f.10 de persoon. Van alles verkrijgbaar tegen billijke prijzen. De Afdeeling „Schermeer en om streken" van de Noord HoUandsche ver- eeniging .Het "Witte Kruis" heeft ter bij woning van de Algemcene Vergadering op Dinsdag 16 Mei te Amsterdam afge vaardigd de heeren: N. van der Sluij* te Rustenburg en H. van der Hoeven te Noord schermer. Zaterdag C Mei zal de Gymnastiek Vereeniging .Voorwaarts" te Noordscher mer op feestelijke wijze haar tienjarig bestaan vieren. Een afwisselend program ma belooft een hoogst gezelligen avond. Gisterenmiddag omstreeks 2 uren brak te Anna-Pauwlona plotseling een hevige brand uit, op de boerderij 't Oude veerbewoond door den heer D. A. Bakker. In korten lijd stond alles in lich telaaie. Drie kalveren kwamen in de vlam men om; het overige vee en eenig huis raad werd gered. Alles was verzekerd. Op de veemarkt te Berli- kum (Fr.) is in het thtatre-Hart, terwijl er gespeeld werd, de derde rang met een paar honderd toeschouwers naar beneden gestort. Niemand hunner bekwam geluk kig ook maar eenig letsel. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag 2 Mei 1893. Tegenwoordig waren 10 leden, afwezig de heer Krvijer, wegens kennisgeving van verhindering. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gele zen en goedgekeurd. Tot ambtenaar van den B. S. wordt met 7 stemmen benoemd, de heer O 8 chuijt. Tot onderwijzeres aan de Burgerbrug werd benoemd met 9 stemmen Mej. B. C. Cava/je van Hollandsche Veld bij lloogenveen, terwijl een stem werd uit gebracht op Mej. J. Meiboom van Vinke- veen. Bij de daarop volgende rondvraag, vestigt de heer Waiboer de aandacht op het heerschende watergebrek en vraagt of er van wege de gemeente niet in kan of moet worden voorzien. Aan de Oude- sluis zegt spr. wordt heel wat slootwater gebruikt, wat gevaar kan opleveren voor de gezondheid. Door de heeren Schuijt, üiersleier, Fran- cis en Paarlberg, wordt op verschillende gronden gezegd, dat daaraan door de ge meente niets kan gedaan worden. De voorzitter deelt mede, dat ook aan Scha- gerbrug gebrek is, waar door sommigen water wordt gehaald van Schoorldam, en uitgevent, wat voor enkelen nog al verdienste oplevert; vrij algemeen is men van meening, dat ieder zich in deze zoo goed mogelijk moet zien te redden. De heer A&óe/zegt,dat door den lieer Wai- boer is zeker een zeer belangrijk onder werp ter sprake gebracht; hij is het volstrekt niet eens met hen die beweren, dat daaraan door de gemeente niets kan worden gedaan. Spr. meent dat het wel degelijk op den weg van een gemeente bestuur ligt goed drinkwater te verschaf fen. Of het echter in deze gemeente voor uitvoering vatbaar is, is een andere vraag, die hij op het oogenblik niet wenscht te beantwoorden, daarvoor is het onderwerp te belangrijk en niet genoegzaam voor bereid. De voorzitter is het in beginsel met de heer Nobel eens, hij vraagt den heer Waiboer of hij het een of ander voorstel daaromtrent heeft te doen, waarop de heer "\V. ontkennend antwoordt. Geen der leden meer het woord verlan- I gende, sluit de voorzitter de vergadering. In den morgen van den* 20 April jl. oiiLtond er te SILVOLDE (Gelderland) brand in etn woning, gelegen in de kom van hit dorp, in eigendom toe- bthoorende aan en bewoond door den tim merman J. Helmes. Daar de brand door de voorbijgangers Nog alt ij d blijft op het ei land Texel deoode manier in zwang, om op den laatsten arond van April Meivn- ren, door de eilanders „Meierblissen" ge- heeten, te branden. Dewjjl 't nu op den laatsten avond bondag was werden de vu ren reeds Zaterdag-avond ontstoken. Lus tig brandden dan ook weer allerwege op het eiland de Meierblissen. De jeugd had in-tijda voor voldoende brandstof gezorg. Reeds dagen te voren had langs de dorpsstraten 't oude deuntje weerklonken: .Hekken en stedken, slottenen palen, Alt je niet geeft dan zullen wij het halen, Boer laat je hekken eu stekken maar staan, Ze zullen van avond in de meierblis gaan. Hooi, hooi, Heb je nog oude mandeu? Ze zullen in den meierblis wei branden." Van de bedreiging in 't liedje vervat, om de hekken, stedken van den boer weg te halen en te verbranden, komt gelukkig al sinds vele jaren niets meer. Het onde gebruik, waarvan de oorsprong niet juist bekend schijnt te zijn, heeft al het ruwe sinds lang verloren. 't Is vooral de schooljeugd, die er nog ijverig aan deelneemt. Een paar weken te voren gaat 't in op tocht rond; de knapen heffen 't oude liedje aan en vragen tevens aan de huizen der ingezetenen: yof er nog iets is voor den meierblis.' In de schoonmaak heeft nagenoeg ie dereen wel wat op te ruimen, zcoals oude matten, manden, oud behandselpapier en andere waardelooze stoffen. Dit een en ander vormen het materieel voor het meivour. De jeugd, builen de dorpen, inliet veld woonachtig, verzamelt riet, stroo, takken, droog gras en ander licht ontvlambaar materieel. Zij ontsteekt op eigen hand een vuur en heeft meestal nog den grootsten i meierblis." Bij 't ondergaan der zon wordt het vuur ontstoken, en zoo ziet men in de sche mering meermalen tien htwaaf vandiez.g. „meierblissen. tegelijk op verschillende punten van het eiland lustig ontvlammen. Betoogingen in het be- lang van den werkdag van 8 uren. De fprop&ganda-tocht* der socialisten in Den Haag op eersten Meidag, bestond in het rondbrengen van strooibiljetten in de stad door een 40tal personen, in groepen verdeeld. Te Alkmaar had, vanwege de afd. vau den Soc.-dem. Bond aldaar, Zondag eene meeting plaats op het Stads-Doelenveld, daartoe afgestaan door het gemeentebestuur. Fortuyn en Van Duvvenbode traden als sprekers op. Een zangkoor en een mziek- korps wisselden de spreekbeurten met uit voeringen af. Op de meeting te Winschoten spraken zondag Spiekman en Lnitjes van Sappe- meer, en Bil van Rotterdam, voor eene menigte van ongeveer 3000 personen. Na afloop werd een wandeltocht door de stad gehouden. In de Langstraat kwam de stoet, wegens het outrollen vau een vaan del, in botsing met de maréchaussees, die de menigte uit elkaar dreef. Een reclame bord werd den betoogers afhandig gemaakt. Eene vrouw werd gekwetst en een paar ruiten ingedrukt. Te vijt nren was de Langstraat zwart van de menschen. Een 18lal maréchaus sees patrouilleerden iu gestrekten draf door de stad. Later sprak Luitjes in De Harmonie voor eene woelige menigte van 7 a 800 personen. Hij protesteerde tegen bet optre den der politie en maande aan, kalm uit een te gaan. Des avonds was het zeer rus tig. Op de gisteren te Oosterwolde gebonden meetiDg van wege de sfdeelingen van den Soc.-dem- bond en voor algemeen kies- en stemrecht uit Appelscha, Haulerwijk, Oos terwolde, Elsloo en Donkerbroek traden als sprekers op Cohen en Haringstad, beide van Zwolle. \an 2 tot 3 ure werd er een optocht met vaandels en vlaggen gehouden, waar aan circa 400 mannen en vrouwen deel namen. De burgemeester surveilleerde zelf ter plaatse. Er was weinig politie op de been. Alles had in volkomen orde plaats. Te Diepenveen werd Zondag op een wei land eene meeting gehouden. Sprekers wa ren mr Troelstra, Gerhard en Van der Goes. Ruim 3000 personen waren aanwezig; ten drie uren begonnen, was alles om halfze ven afgeloopen en werd de terugtocht naar Deventer aanvaard. Alles liep in goede orde af. openbare v ergadering v. d. Zwaag van ol- vega als spreker optrad. Uit Zwolle vertrokken Zondag-ochtend ongeveer een 80 sociaal-democraten naar Wije, waar des middags op een weiland eene meetiDg werd gehonden, waarin als spre kers optraden M. de Haitog van, Aajster- dam en J. S. B. v. d. B=ek va^'s-Gra- venhage. Ter handhaving der orde waren behalve eenige rijksveldwachters een tien tal marechaussees te paard uit Raalte en Zwolle derwaarts vertrokken. Uit Deutinchem wordt gemeld van 30 April Heden middag hadden zich in het na burig 's Heerenberg circa 200 socialisten uit Emmerik en andere plaatsen vereenigd o u te trachten aldaar een lokaal te ver krijgen, ten einde voordrachten te houdeD. Daar men geen lokaal ter hunner beschik king wilde stellen, zongen zij de beken de Meiliederen op de openbare straat en keerden tegen den arond naar hunne woonplaatsen terug. Op de te Betlikum gehouden meeting waren naar schatting 1000 personen aan wezig, waaronder 300 uit Het Bildt, die in optocht en met ontplooide vaandels, waartoe door de burgemeesters van Het Bildt en Menaldumadeel toestemming was verleend, op het terrein kwameD. Een zanggezelschap uit St. Anua-Parochie voerde eenige nummers uit. De sprekers, de heer Penning en mej. Keiler, beiden uit Amsterdam, waren door den harden wind moeielijk te verslaan. Alles liep in goede orde af. Te Franeker wus de Mei-meetiug veel minder druk bezocht dau het vorige jaar. Zij werd weder gehouden op een stuk weiland in de nabijheid van het spoorweg station en nam een aanvang om 11 uur. Als eerste spreker trad op Heijer van 's-Graven- hage, en na dezen F. Doinela Nieuwenhuis, die (len achlurigen arbeidsdag behandelde. Nadat van kwart na twaalf tot twee pauze was gehouden, gedurende welke zich zoo nu en dan een muziekkorps liet hooren, werd de meenting voortgezet. We der trad Heijer het eerst op eu daarna werd de slotrede uitgesproken door Dome- la Nieuwenhuis, die als hoogste doel van het socialisme voorstelde afschaffing van privaat-bezit, dat volgens hem de oorzaak is van alle maatschappelijke kwalen en van de ellende van het proletariaat. Na dat deze spreker te vier uur zijue rede had geëindigd met eene krachtige aanspo ring tot de arbeiders om in vereeniging hunne macht te zoeken, werd op het ter rein een optocht gehouden door de leden der verschillende afdeelingen van den so ciaal—democratischeD bond met onplooide vaandels. In de bebouwde kom der ge meente moesten deze laatste zijn opgerold. Op weg daarheen trachtte men een paar maal op te dringen, hetgeen echter door de gemeentelijke politie en rijksveldwacht werd belet. Des avonds zou Doniela Nieu wenhuis nog in Klein Walhalla spreken en dsar een vaandel inwijdeu van de soc- dem jongelings-vereeniging. De meeting te Sneek is in de volmaak- ste orde afgeloopen. Het aantal bezoekers waaronder een groot getal nieuwsgierigen, bedroeg tnsschen de drie en vier duizend. Op het terrein prijkten de vaandels van 38 afdeeÜDgen. De heer Boreel vanHOGE- LANDEN heeft zijn ontslag ingezonden als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal (district Beverwijk). Te APELDOORN heeft een 5-jarig kind zijn dood iu het zand ge vonden. Met nog drie andereu was het in de zandkuilen in den Enk aan 't spelen toen dit met zulke massa's begon af te schui ven, dat allen bedolven raakten. Op hun noodgeschrei kwam hulp opdagen, die der kinderen redden, doch onbewust van het vierde zijne taak eindigde. Toen later werd vernomen, dat er nog een verloren was, werd een nieuw onderzoek ingesteld dat tot de ontdekking van het lijkje leidde. daelkade 15 Amsterdam. Een 8 0-tal arbeiders van de stroostof-papierfabriek te OMMELAN- WIJK (gem. VEENDAM) zijn bedankt. Binnen eenige dagen zullen er Dog meer ontslagen worden. De fabriek zal naar al le waarschijnlijkheid tijdelijk stilstaan. Op het oogenblik is er geen stroe meer te krijgen; de groote voorraad is voor veer tien dagen verbrand. Pr of. Buts, die aan pleuris lijdt heeft maandag eene operatie ondergaan, welke door prof. Van Iterson werd bewerk stelligd. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patiënt was, de om standigheden in aanmerking genomen, vrij gunstig. Heden ochtend Inidde het bulletin, dat de nacht rustig was doorgebracht en de toestand zeer bevredigend was. Te Ech terbosch, onder Echt, is Zondag een moord gepleegd onder de volgende omstandigh den: Anna H., wier ouders aldaar wonen van Roermond, waar zij diende, ging eene zieke zuster opzoeken. Zekere D. 8. uit Maas- niel, eeu man van ruim 50 jaar, die gaar ne met haar verkeering had willeu aau- knoopen, doch van wien zij niets wilde weten, wachite haar in de uitgestrekte bos- schen onder Echt op en heeft haar daar vermoord, vermoedelijk met een mes. Daarna gaf hij per brief aan den vader van het meisje kennis van het ge beurde en verzocht dezen om verder voor de begrafenis te zorgen, daarbij duidelijk de plaats aangevende, waar het lijk te vinden was. De moordenaar is voorvluchtig. De bri gade raaréohsusséa uit Roermond, Echt en andere plaatsen z jn terstond uitgetrokken om hem te vatten. De bedrieger bedrogen of De firma: Flesch, Kurk Co. in 't Buiten land. Men schrijft aan de Telegraaf-. „Hebt ge wel gehoord vau de zilveren vloot van Spanje.-' Deze vaderlandscheontboezemingen kwam mij onwillekeurig in de bij 't ontvangen van een schrijver uit Centos (Spanje), ge dateerd 10 April, waarvan hier de be knopte inhond volgt: De heer lgnazio P. Romero, de schrij ver van den brief, was onder de vorige regeering kapitein-intendant en belast met een geheime zending om een bedrag van fr. 840.000 in veiligheid te brengen. Hij hield zich tijdelijk te Amsterdam op, maar toen hij tot de ontdekking kwam, dat het nieuwe gouvernement van alles wist en hem zocht, heeft hij dit bedrag in de omstre ken van Amsterdam op een veilige plaats be graven. Vermomd keerde hij naar Spanje terug, doch werd onmiddellijk te Burgos herkend, gearresteerden tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld, welke hij nu in de gevangenis te Centos ondergaat. (Van den directeur der gevangenis was een bewijs van zijn gevangenschap en beknopt vennis- extract bijgevoegd). Van nit de gevangenis worden zijn brieven sub rosa gepost. Nu komt de groote zaak: zijne dochter, eene allerliefste blondine van 15 jaar wenschte hij hierheen te zendeD, vergezeld van hare gouvernante en in het bezit van een topografische kaart om de opgraving te bewerkstelligen. Deze dochter en gouver nante zouden dan het bedrag medenemen en mij daarvan voor mijne moeite en ge heim bonding ljs van den schat ter hand stellen. Doch uit den aard der zaak geene finantiën ter beschikking hebbende, verzocht hij mij om fr. 500 te zenden aan het adres Uit Spannum meldt men: Zondags morgen half elf ondekte eene dienstbode van F, Stienstra brand in de schuur der boerderij. Het vuur verbreidde zich zoo spoedig, dat er aan blusschen niet te denken viel. 22 runderen, 17 hokke- lingen en kalveren en 2 paarden werden eene prooi der vlammen. De voorhuizing is gespiard gebleven ten gevolge van de gunstige richting van den wind. Brandspuiten waren niet op de plaats des onheils, maar konden ook niet spoedig aanwezig zijn. De knecht verspeelde bij den brand eene som van pl. m. f1700, zijnde o. a. het bedrag van den verkoop van een huis, welke som zoo pas door hem in ontvangst was genomen. Ofschoon hij wanhopige po gingen aanwendde om zijnen schat, dien hij in zijn kist bewaard had, te redden, het mocht hem niet gelukken. Hoofdhaar en wenkbrauwen waren hem afgeschroeid toen hij uit het braudend gebouw kwam. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De brandweer in het naburige Tzum was door de brandklok saamgeroepen, daar het gerucht eerst ging, dat de brand was uitgebroken in eene boerderij onder dat dorp gelegen. van „Marcelius Perez" te Burgos, welke in het geheim betrokken was. Tot zoover de briefschrijver. Ik antwoordde onzen Spaan- schen gevangene, dat ik zeer gaarne bereid was aan zijn Terzoek te voldoen, doch dat mijn leeftijd niet toeliet om zulke reizen te maken (ik moest de dames tot de Spaan- sclie grens tegemoet reizen). Ik verzocht hem de beide onschuldjes naar Brussel te zenden; als hij hiermede instemde, dan wilde ik hem gaarne het gevraagde bedrag zenden, hem dankende voor het groote ver trouwen in mij gesteld. Als post-scriptum, verzocht ik voor mijne kinderen wat fraaie en zeldzame postzegels, waarvoor ik hem in dank zoo noodig 't bedrag zou restitueeren. Het antwoord liet zich niet lang wach ten. De brief, in zeer vleiende en vereeren- de termen gesteld, behelsde het verzoek niet te lang te dralen; de reis zou in den loop van Mei aanvaard worden; eene zeer fraaie collectie postzegels vergezelde dit schrijven als blijk vau erkentelijkheid voor mijn lieve kinderen. Ik heb ten slotte den heer Romero medegedeeld, dat ik hem het treniige bericht moest zenden, dat zijn schat hij eeu der laatste opgravingen gevonden is en deze in verkeerde handen terecht is gekomen, hem tevens vriendelijk bedan kende voor zijne lieve attentie, mijnen kinderen bewijzen. Ik heb daarbij den wensch gevoegd, dat hij voor 't vervolg in zijn ondernemingen meer succes moge hebben. Het boezem waterinFRIES- L \ND is iu de laatste maa id ongeveer 45 cM. gezakt, en is thans gedaald tot 18 cM boven zomerpeil, overeenkomende met 24 cM. beneden Amst. peil. Wegens dien lagen boezemstand zijn al de zeesluizen der provincie gesloten. Te Beek (bij Breda) heeft een 30 jarige vronw haar kind met een touw geworgd en daarna het lijkje ineen zak gewikkeld en het onder de bedstede van haar broeder verborgen. Door de maiéchaussée uit Breda is on derzotk ingesteld en bovenstaande een aan Vetgemeste Paarden, Van Rost wit Haddrup deelt in een Oostenrijksch tijdschrift het volgende mede: In China wordt meer paardevleesch ge geten dan in Enropa. Behalve de laagland- sche en de hooglandsche rasseD, die van slechten bouw zijn en voor den arbeid worden gebruikt, is er dan ook nog een speciaal ras, dat voor vetmesting wordt ge bezigd. Dit mestpaard is omstreeks 1.25 M. hoog, heeft zeer fijne beenderen en evenals onze mestrunderen de eigen schap biunen korten tijd veel vet te vor men en een smakelijk vleesch te leveren. De dieren worden reeds op la 5 jarigen leeftijd geslacht en hebben dan eeu ge wicht vau 4 a 500 Kg. Zulk een paard, geschikt voor vetmes ting, is eerst na een fokken in die rich ting van honderden jaren ontstaan; wel een bewijs dat het paardevleesch in China reeds lang gewild was. Meer dan 5000 dames en meisjes hebben deelgenomen aan den wed strijd, wie den kleinsten voet had, welke door de A etc- York Recorder was uitgeschre ven. Miss Kalce E. Campbell te Brooklyn heeft den prijs gewonnen: een keurig pcar satijnen pantoffeltjes met zilver gedekt en met paarlen versierd, ter lengte Van 16 centi meter. Bij de begrafenis van graaf Schim- melpenninck had een der maatschappijen (van industriëeelen aard) waarvan hij pre sident - commissaris was, een grafkrans voor zijn lijkbaar gezonden vergezeld van een album met de namen der gevers! Vrouwelijke Bloemisten. Weinige vrouwen weten, dat eene nieuwe bezigheid voor haar is ontstaan, zoo niet om haar dagelijksch brood te verdienen, dan toch om haar vele aangename uren te verschaffen. Tot nu toe trokken zij, die een betrekking wenschten te hebben, naar een groote stad en veelal betaalden zij, die verwisseling met haar gezondheid. Eenige vrouwen hebben echter bewezen, dat ook voor leden van haar sekse het mogelijk is, te werken in zonneschijn en onder aangename omstandigheden, ver wijderd van huizen en stadslucht. Ook voor den onderwijzer, die haar moest oplei den voor dit beroep is de taak veel ge makkelijker. De lange uren van vermoei end onderwijs in de school kent hij niet ec ook behoeft hij na schooltijd geen sta pels schriften te corrigeeren. Stel u voor een meisje, dat tot nu toe geleefd heeft op het land en plotseling wordt overgeplaatst in een woestijn van steunen en graniet, misschien alleen, om dat zij in de vrije natuur geen gelegen heid had, haar brood te verdienen. Zulk een verschil is te aanmerkelijk om niet dadelijk zijn nadeeligen invloed te doen gelden op lichaam ea geest. Nu is evenwel ook de tuin voor de vrouw geopend en het is te wenschen, dat't tuinbouwberoep vele aanhangsters vinden zal. Het tuinbouwberoep te verdedigen, behoeft niet meer, reeds genoeg pioniers zijn er onder haar geweest, die getuigen van do aantrekkelijkheid van dit beroep voor de vrouw en haar aanleg er voor. Bij het laalste examen in Duitschland, waren twee dames, die besloten hebben elve een school voor den toinbouw op te richten. ij gelooven, dat een schitteren de toekomst haar wacht. Het onderwijs wordt gedeeltelijk gege ven in lessen eu door voordrachten, maar twee derden van het werk wordt gedaan door de leerlingen zelf, onder toezicht van een bekwaam onderwijzer Allereerst komt de cultuur van alle tuinproducteu aan de beurt en wat een uitgestrekt onderdeel is dat! Het zaaien. j een ieder zit. gemakkeiv. -> jr- uwUü/CU wwiH" amoxtj uic

Schager Courant | 1893 | | pagina 6