Brandwaarliorg-Maatschappfj, (Mouwen, MeiMeo, KoopMEfleÉra ei Gmelsclappeii. BE REWTE1HIER, JACHT WAT ER. 1 bij W. Imhulsen, Tandartsen IJMMLlira ONDERLINGE DE JONG «cCOMP. Advertentie-Bureau PLAATSELIJK NIEUWS. M arktberichten. gevestigd te Amsterdam, J. Winkel te Schagen, Laan D4, Vraag Proef nummers van Abonnem. 1per 12 maanden, DE REWTEIIEB Advertentiën. J. Itankc te Schagen. SCHAGER COURANT. R. W. RL1JDENSTEIN&Co. O. A. WISIELIIM, AM8TK li O A Tl, Nieuwendijk b/d Dam 24. AliHMA A fii, Kanaalkade 14. RROËRSMA te Schagen. verschillend zijn hunne methoden. Traden de geneesheeren vroeger bij een zieke handelend op en deden zij daardoor dik wijls meer kwaad dan goed, de nieuwste geneeswijze is anders De natuur brengt genezing en de geneesheer let nauwlettend toe, alles wegnemende, wat die natuur lijke geneeswijze kan verhinderen. Zoo moet het ook in de groote maatschappij Ik verwacht geen heil van beschermende rechten, geen heil van landnationalisatie, geen heil van socialisme en in 't alge meen ben ik bezorgd voor ingrijpend optreden en verwacht ook van 't heden avond door den spreker geopperd denk beeld van een nationale hypotheekbank weinig heil. De zieke maatschappij moet bevrijd worden van beeneters en andere kracht- uitputtende booze zweren en die zijn er helaas te veel. Heeft niet de spreker zelve erkend, hoe een arme boer door de hooge kosten van t notariaat werd ten gronde gericht Welnu, daar zijn allerhande colorado kevers die den landbouw bedreigen die moeten worden weggenomen en daarna moet worden afgewacht „hoe de kwijnende maatschappij zich zelve zal oprichten." Met betrekking tot de door spreker aanbevolen nationale hypotheekbank wensch ik echter een paar vragen te doen Hoe, wanneer de landprijzen nog meer dalen en zelfs beneden de 60°/0 Zal de boer, die meer geld noodig heeft, toch moeten vervallen in handen van particulieren, die voor 't meer be- noodigde hooge rente zullen vorderen De heer J, Zijp Kz. repliceerende, vraagt of men werkelijk gelooft, dat, waar de Staat 60 °/0 der getaxeerde waarde aan hypotheek geeft, ingeval van rijzing en daling van de waarde van dat land, schade zou moeten lijden De staat kan zich voor die schade vrijwaren, door de registers der schatting en de kadastrale boeken na te zien. Maar vooral houde men in het oog, dat de Staat niet boven 60 °/0 der waarde mag gaan. Dat was juist tot heden het gebrek. Er werd te lichtvaardig crediet gegeven. En ja, nu is 't wel mogeiijk, dat er personen zijn, die meer koopen, dan ze be talen kunnen, en dat de geldschieters die andere 40 °/0 aan dergelijke personen verstrekken, maar zoo iets mag de Staat niet doen. De heer Kloeke sprak van door zieken. Maar dan zal die kleine land- of tuinbouwer eeuwig en altijd 112 °f I °/0 meer rente moeten betalen dan de groote grond-eigenaars. En spr. wil hen juist gelijk gesteld zien. Het volk in Groningen bijv. heeft, landhonger, het beklemrecht heeft daar het land niet genoeg in handen van denkleinen landbouwer gebracht. En die kleine lieden wil spr. juist helpen, want die zijn lang niet altijd de slechtsten. Spr. ken er, die bijv. in den tijd der nieuwe aardappelen f 1000.— van het bunder halen, of f 1500.aan bloem kool. Dusdanige explotatie van den grond vereischt niet veel geld, en daarom wil Spr. dat juist bevorderen. Heeft men een kleinen landbouwenden stand en stelt men dien in staat met eenig kapitaal te be ginnen, dan is die stand de beste dam tegen alle sociale beroeringen Zoo'n man waagt zich niet aan maatschappelijke omkeeringen. Hij is nog veel banger voor de verdeel ng van den bodem dan de rij ke grondeigenaar, die als het hem in Nederland te benauwd wordt, met zijn geld naar een ander land trekt. De land bouwer is aan zijn grond gehecht, stel hem daarom in staat, met een klein ka pitaal te kunnen produceeren. En daar voor is de staatshypotheekbank noodza kelijk. Tegenwoordig staat de kleine man altijd achter bij den kapitalist. Geef hem goedkoop kapitaal en hij is door zijn vakkennis en ervaring in staat te concurreeren met den kapitalist. Thans kan dat niet. De landheeren be vorderen niet de nationale welvaart. De kleine landbouwer doet zulks wel. De provincie Noord-Holland levert in verge lijk tot de andere provincies daarvan reeds het bewijs. Spr. wijst op Zweden. Daar wordt door den Staat per jaar f 800,000 uitgegeven voor de bevordering van den bloei van den landbouw. In Nederland, alle kleintjes bij elkaar genomen, slechts f 130,000. Dat teekent. Dat het Zweedsche Staatsgeld uitste kende vruchten draagt moge mede blij ken uit het feit dat het Zweedsche zaai graan wijd en zijd beroemd is geworden Dat is het gunstig gevolg der onbekrom pen wijze waarop de Zweedsche regee ring den landbouw steunt. Bij de Staadshypotheekbank moet het hypotheek alleen verstrekt worden op rechtstreeksche aanvrage van den eige naar-gebruiker. En Spr. twijfelt niet, als zoo'n geld- instituut eenmaal gevonden is, dat niet meer noodig en billijk is, dan zal de toe stand wel spoedig anders worden. Dan zal men ook bij de andere geld-inricktin- gen op billijker wijze hypotheek kunnen "üe" heer Jb. Zijp verklaart zich geenszins door spi. overtuigd. H ij is over tuigd dat al richt de Staat zoo n bank op. deze de werkzaamheden niet kan over laten aan de schattingscommissie. Daarbij komt nog, dat, volgens spr., de taxatie dier commissie niet voldoende waarborg geeft. Die comm. kan zeer goed te hoog taxeeren. Treedt de Staat op als hypotheekhou der aan moet hij speciale taxateurs aan stellen, dau heeft hij noodwendig onver mijdelijke onkosten. Spr. wijst daarentegen op het feit, dat tegenwoordig reeds verscheiden posten gerealiseerd zijn tegen 31, rente, i ;at vindt spr. een bewijs, dat als men het aan de natuur der dingen overlaat, alles wel zal terecht komen. Neen, neem de beeneters der maatschappij weg. Laat men de kosten van het militairisme besnoeien, afschaf ten, van datzelfde militairisme hetwelk den noodlottigsten druk legt op allen ar beid en hetwelk ook eenmaal de „pa pieren* wereld in elkaar zal doen vallen. Wordt het volk van dien druk ontheven, dan komt er geld vrij, om in den grond te beleggen. Spr. gelooft niet dat de Regeering er ooit toe zal overgaan, zoo'n hypotheekbank op te richten en hij hoopt, dat de heer J. Zijp Kz zijn krachten zal besteden aan de behartiging van iets beters. De heer J. Zijp Kz verklaart dat hij het denkbeeld alleen heeft aangegeven, opdat allen wie het aangaat, het zullen overdenken en overleggen. Dat de Commissie der schatting zoo onbetrouwbaar zou zijn, als de vorige spr. beweerde, dat ontkent spr. beslist. Dat die Commissie te hoog zou hebben getaxeerd? Welnu, gij allen krijgt straks uw aanslag-biljet thuis, dan kunt gij er over oordeelen. Maar al is het mogelijk dat een enkel perceel te hoog zou zijn geschat, dan moet men niet vergeten, dat de Commis sie gebonden was aan de gemiddelde doorsnede van een vijfjarig-tijdsbestek toen de landen nog hoog in waarde waren Op deze onevenredigheid is in de Kamer reeds gewezen en de Min. heeft aange kondigd, bij de nieuwe belastingwet op de grondlasten, dat hij door tusschen- tijdsche herzieningen, bijv. om de 10 jaar, de huurwaarde der gronden wil doen vaststellen. Op die wijze toch zullen de landprijzen gemakkelijk genoeg in overeenstemming zijn te houden met de huurwaarde. Bij verandering van bestemming van den grond, moet de Staat er voor zorgen dat de herziening hiermede verband houdt. Ik zou mijne krachten aan andere zaken moeten wijden vraagt spr. Zoolang zal ik voor deze goede zaak strijden en propageeren, totdat ik het doelgoedkoop geld voor den landbou wenden stand, zal hebben bereikt; want dat is het eenige redmiddel. De heer Kloeke zal den heer Zijp verder niet lastig vallen. „Ik wil slechts mijn standpunt nader toelichten," zegt spr. „Ik ben voor „doorzieken" onder voorbehoud echter dat de zieke niet op oud-liberale wijze zal worden overgelaten aan zijn lot. Al wat de genezing in den weg kan staan, moet worden opgespoord en weg genomen. Yan ingrijpende middelen heb ik een afkeer. Waren geen menschen met een helder hoofd en een warm hart voorstanders van protectie En is het niet gebleken, dat ze mis hadden gezien Zijn onder de voorstanders van land nationalisatie niet eveneens menschen helder van hoofd en warm van hart en is niet eveneens duidelijk door anderen aangetoond, hoe ze dwalen Yindt men ook zelfs niet ouder de socialisten heldere en brave menschen en toch zullen zij er toe gebracht worden hunne dwaalleer in te zien. Ik herinner mij hoe een geneesheer voor een kranke een krachtigen medicijn voorschreef tot temperatuursverlaging, maar toevallig vergat dat de patiënt te vens aan een hartkwaal lijdende was en zoodoende de dood veroorzaakte. Zoo is het ook in de maatschappij. Maar één factor behoeft in een aanbevolen stelsel te worden vergeten en het middel zal blijken erger te zijn dan de kwaal. Aan alle voorstanders eener nationale hypo theekbank roep ik daarom toe, ziet toe, wat ge doet. Laat die ééne factor niet worden vergeten De heer J. Zijp Kz. verklaart zijn denkbeeld juist in het publiek ter sprake te brengen, om aangevallen, bestookt te worden; daarom maakt spr. propaganda voor zijn denkbeeld, om, indien er be zwaren zijn, die te leeren kennen. Spr. zou niet graag willen, dat er een enkele factor werd verscholen gehouden. En als nu mocht bewezen worden, dat aan de verwezenlijking van zijn denkbeeld on overkomelijke bezwaren zijn verbonden, dan zal hij er van afzien, maar eer ook niet. Tot zoolang zal hij blijven ijveren. De Yoorz., de heer J L. T. Grone- man, de vergadering sluitende, wijst er op dat deze bijeenkomst een zeer inter- ressante en leerrijke is geweest, over welke wij allen zeer tevreden mogen zijn. En al zijn we het nu niet allen met dan geachten spr. eens, wat hindert dat? Als het maar de vrucht mag dragen, dat we overwegen hetgeen de redenaar heeft gesproken. Langs dien weg zullen wij toch komen tot eene vaste over tuiging. Daarom ook een woord van dank aan de heeren, die met den spreker in debat traden. Yooral dank aan den heer J Zjp Kz die wel reeds uit de groote aandacht van de zeer talrijke vergadering ontwaard zal hebben, dat zijne zoo heldere en wel sprekende wijze van redeneeren aller aandacht ten zeerste boeide. Yoorz. en met hem ongetwijfeld geheel Ie vergadering, stelt er prijs op dat de heer J. Zjp Kz. lust, moed en tijd had betoond zijne beschouwingen hier voor te dragen. Een daverend applaus gaf instemming met deze waardeerende hulde te kennen. SCHAGEN, 4 Maart 1893. Yan 5 December tot 4 Maart werden aan de 65 leerlingen der O. L. S. alhier 3960 flinke boterhammen uitgereikt. Het schuldig verzuim in dien tijd was zeer gering, wel een bewijs dat kindervoeding ecne machtige factor is tot het bevorderen van getrouw schoolbezoek. Den Burgers van Schagen die de gelden voor dit doel gaarne bijeen brachten een woord van dank, zoowel als den heer Kloe ke voor het initatief en ilej. Atema voor de moeite en tijd aan het gereedmaken van dit aanzienlijk aantal, besteed. Schagen, 2 Haart 1893. Aangeroerd 9 Paarden f 60.a 200.— I Stier f 135.— a 5 Geldekoeien (magere) f 70.a 110. 18 Vette Koeien f 180.a 220. 5 Kalikoeien f 130.a 170. - Graskalveren f a 92 Nuchtere Kalveren f 4.— a 17. 386 Overhouders f 7.a 16.75 Bokken en Geiten f a 22 Varkens (magere) f 13.a 18 52 Biggen f 10.— a 14.— 25 Konijnen f .10 a .80 40 Kippen f - .75 a 1.25 Eenden f a Duiven f a 2C0Kilgr. Boter f 1.30 a 1.50 Kilogr. Kaas f a 3500 Kip-Eieren f 2.50 a 2.75 Emd-eieren f a F. n 1t hu i e n 1 Haart 1893. Hedon werden alhier aangevoerd sta pels, Graskaas fkarweizaad f 11.25 11.50 oud f a mosterdzaad f29.—a 30. Maanzaad f 16.50 a 18.—, grauwe erwten f 9.— a 18.50. vale dito 10 a 12.Wijker Vale dilo f 7,— a 8.25, Groene dito 10.a 11.Brnine boonen f 4.a 10. Paardenboonen f a Gerst f 5.25 a 5.75. Haver f 3.50 a 3,75. Boter 75 a 77 cent per kop. Kdttm, 2 Maart 1893. Aangevoerd. 165 stukken boter, per half kilo f 0.70 a 0.72 eieren f 3,25 a f 3.50 per 100. ALKMAAR, 3 Maart 1893. Aangevoerd Kleine Kaas f 32.50, Commissie f 32. Middelbare f 31.aangevoerd 200 stapels, wegende 65000 K.G. Ter graanmarkt aangevoerd 2500 heet. Haver f 3.a 3.90, Tarwe f 6.a 7.15, Rogge f 5.50 a 5.80, Gerst f dito chev. f 4.75 a 5.15. Paardenboonen f 4.25 a 5.75, Braineboonen f 3.a 8. witte- f 7 a 10. blauwmaanzaad f a erwten grauwef 12.50 a 16. II oo r n 2 Maart 1893. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.Com missie f 32. Middelbare f aange voerd 35 stapels, wegende 9173 Kilo. opgericht in den jare 1809. Directeurs»: Deze maatschappij waarborgt tege» schade, veroorzaakt door Brand, de aange wende Blnschmiddelen en verdere gevol gen van dien Koopmansgoederen wor den ook voor een termijn van Drie, Zee of Negen maanden verzekerd. Nadere informatiën geeft de Correapon dent Alwaar de aanvragen voor Verzekeringen bij gemelde Maatschappij worden aangenomen. (negende Jaargang,) 't goedkoopste Finanlieele Weekblad, het neemt alle Uitlotingen en Restan ten op, bevat steeds een Wekelijksch Beurs- overzicht, en vermeldt alles w»t een ieder, die Effecten bezit, hetzij veel of weinig weten moet. is de aangewezen Gids voor den gegoe den Burgerman. Als bewijs dat het ee» goedkoop en volledig financieel blad is, kam dienen, dat bet getal Abonnementen sedert I Jan. '89 meer dan m a a 1 v i- dubbelde. Het Abonnement kan ingaan den late» van elke maand. Proefnummers gratie ver krijgbaar aan het Bureau, Spuistraat 79, AMSTERDAM. Onschadelijk voor Hmrfrrai,. Uit de Fabriek van J.A.BASIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede was sching het levend onrein bij kindera» zuivert eu geneest het hoofd van Kliorstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, t« verkrijgeu bij Ver flacon f 1.Halve Flacon f 0.50. w ALDEDEEW DER Gelegenheid tot opgaaf van annon^ ces ter plaatsing in alle t>inn©n- en V)iiiteriIa.riclHclie I^ag-- bladen. Spoedige en accurate verzending is verzekerd. Men behoeft slechts één afschrift van een advertentie te geven, al moet deze ook in verschillende bladen wor- den geplaatst. De prijzen worden berekend vol gens het tarief der verschillende dag- bladen, zonder eenige verhooging. Briefporten worden niet in re kening gebracht. Snelpersdruk van J. WINKEL, Schagen. SCHAGIGIV. onder beheer van de Ie AMSTERDAM, verleent cre- dieten aan door hare Commissie van Admissie als leden aangenomen kooplieden, iudustriëelen enz., hetzij tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid, hetzij in blanco. \oor inlichtingen vervoege men zich bij den heer te ALKMAAR, die Donderdags te Schagen in het café van den Heer CORNs. ZIJDE WIND, zitting houdt. Dagelijks te consulteeren voor Tand heelkunde en KunsttandeD. lederen DON DERDAG des voormiddags in het Hotel van den Heer

Schager Courant | 1893 | | pagina 5