ce l NI e i 1893 is een dag, die, zoo getuigt Mr. S. van Houten iu de Mirtdelb. Ct. „door de Liberale partij met fierheid in hare geschiedrollen mag wor den aangeteekend, en" zoo gaat de bevoegde schrijver voort „die een jaar- lijkschen last van meer dan 8 millioen gulden van zwakke schouders afwentelt en op sterke overbrengt, al is het jam mer, dat niettegenstaande den tegen stand o. a. ook van twintig liberalen in de Tweede Kamer ook weder het gedistilleerd heeft moeten dienst doen tot aanvulling van een geraamd, niet eens bewezen tekort in het equivalent. Al denkt men er met schaamte aan, dat eene hervorming als deze ook wel reeds tij dens het eerste ministerie-Thorbecke had kunnen zijn tot stand gebracht, het strekt den liberalen tot absolutie, dat steeds al le anti-liberalen eendrachtig elke hervor ming tegen-werkten en dat zij bij deze wetten den tegenstand hadden te over winnen van alle anti-revolutionairen, 2/3 der katholieken en van de radicalen, voor zoover zij door hunne pers invloed kon den uitoefenen. Van de katholieken stem den voor de vermogensbelasting de hee ren llaffmans, van Berckel, van Vlijmen, van Nunen, Schaepman, Clercx, Kolk man, Harte, en de Ramvan de anti revolutionairen geen enkel, en ter eere van den heer Tydens dient gezegd, dat hij" zich door de radicalen buiten de Ka mer niet heeft laten weerhouden zijne stem aan deze belastinghervorming te geven. tentblail, door rertoon de v.,.iKht« lp«jig werf opgOTetl, e„ Mee meldt uit Hen?eloo hst Usfet rrpViro^tif De HOORNSCHE hard draverij rereeniging heeft besloten, op 30 Mei, bestemd roor de onthulding vau Coen's standbeeld, eene harddraverij te houden op de Gedempte Turfkaren. Zangwedstrijd. De Mannen- zangvereeniging Kunst en Broederschap heeft zooals bekend is, tegen 6, 7 en 8 Mei e. k. een internationalen zangwedstrijd uit geschreven, welke zal gehouden worden in het paleis n>or Volksvlijt. De uitvoerige feestwijzer geeft van dit driedaagsche zangersfeest, dat zich bij voorbaat in een groote belangstelling mag verhengen, het volgende programma: Zaterdag 6 Mei, 11 's voormontvangst der mededingers. Welkomstgroet, te zingen door de feestgevende liedertafel. 1 Uur 'snam. Aanvang van den wed strijd. Derde nationale afdeeling (3 prijzen 4 verg. zilv. med. en een zilv. med. ge schenk van de Koning-Regentes). Onder de 15 deelnemende vereenigingen in deze afdeeling zijn Erato, VerhuistKunst door Oefening en Amslels Werkman uit de hoofd stad, en voorts vereenigingen uit Benimel, Gorinehem. Dordrecht, Zalt-Bommel, Gro ningen, Oosicrhout, Den Htag Crescendo St. Cecilia en Liedertafel Crescendofler- veld en Woerden. 8 Uur des avonds. Tweede nationale af deeling (4 prijzen, verguld zilv. med. en een zilv. id. als boven), Ingeschreven zijn: Kunst na ArbeidNat. Zangschool en Zang- cereeniging en Mannenkoor Cecilia, uit Am sterdam, en voorts vereenigiugen uit Wor- mer, Wormerveer, en Haarlem Zanggenot Zondag 7 Mei, 's nam. 1 uur. Inter nationale wedstrijd van uitnemendheid (verg. zilv. med., f500 1200 en 1100). In geschreven Crescendo(Haarlem), Onder linge Oefening(Amst.), Zanglust(Amst.), lï unionchorale (Ougrée, België) en &o- ciéti caroloregienne (Charleroi) Deze afd. wordt geopend met een begroetingskoor van Ferd. Hiller, te zingen door de feest gevende vereeniging. 's Av. 8 uur. Eer ewedsl rijd tusschen de vereeuingen welke in de nation. sfd. een eer sten prijs behaalden, (le pr. zilv.lauwerkrans 2e pr. drigeerstok en verg. zilv. medaile. Internationale Eerewedslrijd (gouden med. en f 1000. van Vreemdelingenver keer,"2e pr. verg. zilv. med. en f300.) Ingeschreven: Les mélomanes (Molenbeek Sl. Jean) K. Z. v. Cecilia (Den Haag) en Sociétè Royale la Concorde (Ctiénèe.) Maandag 8 Mei, 's Dam. 2 uur. Uitrei king der prijzen eveneens in het Paleis voor Volksvlijt. 's avonds 8 uur. Concert, met belanglooze medewerking van Mevrouw Oldenboom-Lut- keman en de heeren Pauwels (tenor), Ortlio (le bariton), Schmier (bas) en Jan Reeder (bariton.) Het geheele zangersfeest wordt daarna gesloten met een bal. Aan den heer Louis Bou meester is te AMSTERDAM het navolgen de overkomen. Hij liep jl. Zaterdagavond met zijn vrouw over de Muntsluis. Voor hem uit liepen twee meisjes van 14 jaren. Hij zag toen, dat een dier onverlaten, die tegenwoordig Amsterdam voor meisjes zoo onveilig makeD, een dier meisjes aanpakte. Dien kerel een slag in het aangezicht toe te brengen, was voor den verontwaardigden Bouwmeester het werk van een oogenblik en dat de slag goed aangekomen is, kan blijken uit het feit, dat hij bij die gelegen heid den duim zijner rechterhand brak. De duim is gezet en zit thans in gipsver band, maar als dank voor zijn flink op treden, zal de heer Bouwmeester minstens gedurende vier weken het gebruik dier hani moeten missen. Ochtendbode Het donkere Zniden. Uit Nederweert schrijft men het volgen de aan Ous Zuiden, dagblad van Maas tricht: De moord op den wachtmeester H te Osch, de grafschennis enz. hebben een donkere schauw geworpen op den zedelij ken toestand dier gemeente. Doch onwillekeurig rijst hier dt vraag: „zou het in ons dorp beter zijn?'' H.t gebeurde in het laatste halfjasr en de mishandeling van Zondagavond toonen duidelijk aan, dat het eveneens gesteld is Hier ook is het slechts een bende kwaad willigen, die door onverlaten aangevoerd en tót alles in staat zijnde, alom schrik verspreiden. Rustige burgers durven op Zon- en feestdagen zich 's avonds niet in ze kere gehuchten te wagen. H<1 eigendomsrecht zon men misschien dan alleen kunnen handhaven, als men i=deren verdachte, die zich aan het hnis of op het erf waagde, een schot hagel gaf. Huisvre debreuk, zoo herhaaldelijk gepleegd, zou men moeten onderdrukken door zich tot de tanden te wapenen. Maar de fatsoenlijke menschen zijn te bang, zij durven zelfs geen aangifte doen, noch der politie inlichting verse affen, uit vrees van bij avond of ontijd een por met een mes op te loopen, of zich de ruiteD verbrijzeld te zien. En dan te weten, dat het niet juist het mindere volk, het gepeupel is, maar menschen die nit een stand voortkomen, waar zij geacht konden worden een goede opvoeding ontvangen te hebben. 't Schijnt nu echter, dat de officier van justitie een streng onderzoek zal instellen, want hedenmorgen zijn vijf vermoedelijke daders om een uur of vier opgepakt en naar Roermond getransporteerd, 't Is te hopen, dat de gemeente voor gernimen tijd van hen ontslagen zij. In 1894 zal het 400-jarig bestaan der gemeente Zaandijk feestelijk worden herdacht. Men spreekt er over, om bij die gelegenheid eene tentoonstelling te houden van Zaansche kunst en nijverheid. Te YTEN 8 (Fr.) sloeg des nachts de bliksem in de kerk. Orgel, pre dikstoel en banken werden belangrijk be schadigd. Des morgens vond men eenige kussens smeulende. De haan werd van den toren geslagen en het uurwerk vernield. TeSPANNUM (Friesland) is de groote boerderij van Ï'.S. in asch ge legd. Niet minder dan 22 koeien, 17 kal veren, benevens eenig ander klein vee zijn in de vlammen omgekomen. De heer A. Bongers, land- bouwkundige te Vuursche, heeft van de door hem te Utrecht in de algemeene vergadering van het genootschap van land bouw en kruidkunde gehouden voordracht het volgende resumé gegeven: Kunstmest. Gebruik geen andere, hulpmeststoffen dan van handelaars die zich ouder controle van een proefstation hebben gesteld. Gebruik ze niet in de plaats van maar ter aanvulling van stilmest. Aanhoudend gebruik vau chilisalpeter zal den grond uitputten. In het algemeen hebben zand, veen be hoefte aan kali (b. v. kainiet). Bij onvol doenden sroei der wortelsgewassen zaï kali, bij geringe zasdopbrengst der granen phosphorzuur (b. v. thomas-slakken, su- perphosphaat), bij slechte kleur en groei der bladerachtige óeelen stikstof (b. v. chilisalpeter) loonend werken. Hulpmest dient fijn verdeeld, gemengd met aarde, turfmolm enz., gelijkmatig over het veld gestrooid te worden (dus niet in pootgaatjes). <a!i en phosphaal moeten in het najaar of vroeg in het voorjaar ondergeploegd of stevig ingeëgd worden. Chilisalpeter ilietst in één kleur) als overbemesting. Chili-Salpeter 100* 200 KG. (niet bij klaver, erwten.) Thomasslakken 4C0 800 KG. met bij tabak, suikerbieten; voor aardappelen bij bet voorgewas). Soms, vooral bij slakkenmeel, is toevoe ging van kalk noolig. Door proeven kan men uitmaken wat en hoeveel gebruikt moet worden. Te TILBURG werd een kind van zekeren E., dat bij familie der ouders in bewaring was gegeven, dood uit een privaat gehaald. Hier zoo schrijft men aan de Prov.Gr. Crt. uit Harlingen loopt het gerucht, dat burger Domela Nienwen- huis, die, gelijk men zal weten, met eene Harlinger vrouw is getrouwd, in onze stad zijne woonplaats zal kiezen. Nu, daarvoor zouden redenen ter verklaring zijn aan te geven. Hoewel de hoofdprincipe der volks beweging: »het lot van den arbeider moet verbeterd en zooveel mogelijk geregeld wor den,veld wint en groote vordering maakt, de sociaal-democratische drijverij koelt af; zelfs Domela Nieuwenhuis was in Franeker niet in staat meer dan een paar honderd menschen te trekken. Daarom mag de veldheer wel wat dichter bij zijn terrein komen wonen en vooral wanneer Stienstra naar Leeuwarden gaat te logeeren en de groote beroerder van de baan is, mag er wel een extra-man komen, om leven in de brouwerij te brengen. Nu aan den LANGEDIJK de kool zoo goed als uitverkocht is, begint men met het beplanten der gereed gemaakte velden. Hel is echter te voorzien, dat er schaarste zal zijn in koolplauten, zoowel als in bloem- koolplanten. Voor de uienvelden is het weer in den laatsteu tijd zeer ongunstig geweest. De nog aanwezige koolrapen zijn zeer weinig waard, terwijl de vraag ernaar onbeteekenend is. blijkens zijn laatste Gwft-artikel, heel andere ervarigen gemaakt hebben, dan de voormalinge bank-president. Er zijn oik in liberale kringen vele ontevrede nen, en tegenover die ontevreden staat geen vermeerderde steun bij de massa, die van onbillijke behstingen wordt be vrijd. De opgeheven of verminderde be lastingen waren geschoeid op de leest aloude financiekunst; der zakkenrol- Iers-kunstvaardigheid, die van het na tionaal vermogen een ruim deel in de schatkist wist te doen vloeien, zonder dat de burgerij bemerkte wat zij betaal de; der fiscaliteit, die de bevolking bloed arm maakte, zonder dat zij hare bloed zuigers ontdekte. De nieuwe last zal dus eerder worden gevoeld, dan de ontheffing bevrediging geeft. Wel verre van persoonljjk of partij belang na te jagen; heeft de liberale partij het eerst ter zijde gesteld en haar herkregen politiek overwicht in de waag schaal gesteld ter wille van hetgeen het volksbelang en de rechtvaardigheid naar hare opvatting eischten. Zij heeft in de staatkunde een zedelijk beginsel in toe passing gebracht. Mocht haar als gevolg daarvan beschoren zijn opnieuw het veld voor de gecombineerde clericalen en ra dicalen te moeten ruimen, niettemin zal het volk van hare werkzaamheid weder om eene blijvende vrucht genieten. Aan hetgeen is tot stand gebracht, zal geen reactie durven tornen. bijt gelijk by zeide, nogmaals den wensch uitdrukte, dat gij hem zoudt willeu vergeven, wat er tusschen u was voorgevallen, en dat gij voor zijn dochter een goed vader zoudt willen zijn. Dien brief moest ik u overhan digen." Hij legde hem voor Hinerk neer, die hem werktuigelijk aannam. Dat ik u niet eerder vond, is niet mijn schuld. Twee maal ben ik in die tien jaar, welke sedert zijn, Europa DU Olkamp's dood verstreken geweest en heb naar u gezochteerst beeft bet toeval mij in Hamburg op uw spoor gebracht, en ik dank God, dat ik nog te rechter tijd kwam om een ongeluk te verhoeden en Tammo zijn schelmerijen af te leeren. Ik wed dat hjj nog heden voor altijd verdwijnt l" „Gij hebt mij het leven teruggeven,* be gon Hinerk ua een lange pauze, terwijl hij Nielsou's beide handen v .tte en die innig drukte. „Nu kan ik het wel bekennen ik wilde er buiten op zee een einde aan maken, om Hanna van hem te verlossenwant ik zou hem medegenomen hebben en by had met mij de diepte ingegaan.* „Dat dus bedoeldet gij gisteren riep Willms cnlsteld uit. „Ja. Eu dat het zoover niet gekomen is, Nielson, dat is uw werk, en ik zal er u altijd dankkaar voor syn. Nu echter moest Hanna ook alles weten. Ik heb geen redenen meer, het verledene voor haar verborgen te houden., In dit oogenblik werd de deur geopend en trad Hanna gejaagd binnen. „Vader!* riep zij opgewonden uit, „in uw boot zeilt een man bg dit weder uit het scbynt wel, dat bet Tammo is 1* „Tammo? dat is zijn verderf „Het zou slechts een rechtvaardige straf voor hem zijD,* zeide Nielsoo, wiens blik blijkbaar met welgevallen op het jonge meisje rustte. Nu eerst werd Hanna opmerkzaam op hem en Willms in hare gojaagdbeid bad zy beiden niet opgemerkt. Met weinige woorden Voor hen, die steeds den overwegen den invloed van de bezittende klasse op wetgeving en staatsbestuur hebben be treurd en bestreden, en die ook vooral met leedwezen de liberale partij aan kapitalisme zagen lijden, is de vermogens belasting een symptoom van hare gene zing. Eene belasting, die feitelijk slechts de upper ten thousand treft, is uniek in de geschiedenis der belastingen. Aan Pierson komt de lof toe, tot daad te hebben gemaakt het fiere woord, waar mede hij de gevoelens van vele bevoor rechten vertolkte, voordat hij kon denken zelf met de leiding dezer hervorming te zullen worden belast: „het is eene dwa ling, dat de rijken vrijdom van lasten lijk gij bet zoolang geloo'd hadt, gij hebt uw leven lans boete gcdaaD en valt dus bet vergeven gemakkelijk.* Toen trad Willms op haar too en greep hare band, terwijl bij tot Hinerk zeide: „Ik denk, dat gij de akteo, welke ik moest komeu halen, nu wel in de kast zult laten liggen zo zijn nu waardeloos geworden." En toen Hinna hem verwonderd en vragend tegelijk aankeek.Ja, Hanna, ik wist bet reeds, sedert gisteren van uw vader. Maar ik zou dat geheim niet lang alleen bebben kunnen dragenmet het geheim op mijn ziel zou ik u toch niet opon in de oogen hebben kunnen zien en u dus vroeger of ater alles medegedeeld hebben.* „Dat is voor mij het bewijs van uw trouw en van uw onbegrensd vertrouwen, dat gij hetplan koestert, mjj Diets te ver twijgen,* antwoordde U^nna en haar hand op zijn schouder leggende, voegde zij er aan toe „Hoe gemakkelijk viel het ons nog kort geleden, met den dood te spelen, boe licht vaardig vorzoenden wij ons gisteren nog met de gedachte aan een gemeenschappelijk graf en boe beeft zich na alles ten beste geschikt.* Den volgenden dag was de zee een woe dend element. Het zonlicht wierp zijn gou den stralen door de uit elkaar jagende wol ken, maar nog heviger streek de wind over het ont8tuimig watervlak. Iu het strandhuis was men den geheelen nacht by elkaar gebleven en toen de dag aanbrak, raten Hanna en Willms haod in, hand bij het venster en staarden naar de begeeren; zij betreuren, veeleer, dat tel- zee. Een visscher kwam snel op het landhuis keus en telkens de pogingen, om hen aanloopen. Dat voorspelde iets kwaads. Willms meer te doen bijdragen, mislukken." raadde Hanua, hat buis niet te verlaten en Mt I snelde toen, gevolgd door Hinerk en Niel son, den man tegemoet en zij b» gaven zich met hem naar het strand. Halverwege den weg van bet dorp vonden zij de dorpsbewo ners bij elkaar. Zij stonden om Hineik's verbrijzelde boot en Tammo's lijk. Zijn ver stijfde vuist omklemde nog de zeillijn. Geen Ongetwijfeld telt de liberale partij tegenwoordig vele gegoeden in haar midden, betrekkelijk meer dan andere staatkundige partijen. Des te meer strekt het haar tot eere, het richesse oblige in toepassing te hebben gebracht. v* i i i o*iiiu*s Tuiai viuwicuiuo uvk ue jlciiuju. uccL; Te meer omdat ieder weet, dat in het bezoTop de'h^gteDgebrachten taen'bBgon woord 7£n medelijden geen beklag over hei tot stand brengen van hervormingen als Hinerk haar al datgene uit zijn leun nTede Tfee8,e,1Jk geïnde hoorde men; een bejaard deze in staatkundig opzicht gevaar schuilt. visscher zeide„Hij heeft zijn verdienden Met de heffing, waarin men berust °uan loon. Hy was zijn leven lang bepaald een scbnrk en waar hij kwam, bracht hij het ODgeluk met zich mede. Hij heeft van hier willen vluchten en is daarbij den dood in de armen geloopen 1* zijn te deelen, wat hij haar tet nu verzwegen had ten slotte las bij den brief vau Olkamp voor. „Laat mij u ook voorlaan vader noemen," zeide Hanna diep geschokt, zoodra Hinerk met zijn mededeelingen ten einde gekomen «I ware het ook zoo geweest, ge- EINDE. onderzoek en controle gepaard, die on aangenaam zijn. En ook niet 'allen vin den met den minister Pierson het beta len zoo billijk en daarom een onaange- namen plicht. De bank-directeur Quack bijv. moet, Een foeharti gin gswaar- tlig betoog, noemen wij de brochure, getiteld „In hoofdbeginselen ongewijzigd be schouwingen over de kiesrecht-ontwer pen door „een vaderlander", welke bro chure van 68 pagina's, uitgekomen bij Tjeenk Willink te Haarlem, (prijs f 0.50) een flink en krachtig pleidooi is voor finale kiesrechtuitbreiding hoofdzakelijk in den vorm van minister Tak's wets voorstel. öf schoon de schrijver zich verbergt achter het algemeene pseudoniem van een vaderlanderblijkt uit het geheele betoog, dat de schrijver niet maar de eerste de beste vaderlander is. De Haag- sche correspondent van de Zutphensche Courant zoekt er althans een voornaam staatsman in ruste achter, die ook reeds bij vroegere gelegenheden op het laatst van den strijd het gewicht van zijn opinie in de schaal gelegd moet hebben, In zijne inleiding zegt de schrijver „De ernst der tijden noopt mij tot spreken. „Door den loop der omstandigheden is een politiek vraagstuk op den voor grond getreden, dat de geesten bezighoudt en de hartstochten opwekt in alle krin gen der natie, dat aller aandacht in be slag meent, dat, eenmaal gesteld, dringend oplossing eischt, wil een regelmatige ont wikkeling van ons politiek leven voor de toekomst verzekerd zijn. Schrijver dezer regelen behoort tot de velen, die niet zijn zonder zorg en kommer, maar de grond zijner bezorgdheid en bekom mering ligt elders dan bij de meesten zijner geestverwanten. Waar tegen sterke uitbreiding van kiesrecht de waarschu wende stemmen zich verheffen van zoo- velen, die om hun groote talenten en om hun den lande bewezen diensten alle recht hebben om gehoord te worden waar de herhaalde opeenstapeling van bezwaren tegen het voorgestelde, zoowel door hen, die onbewimpeld verklaren kiesrochtuitbreiding niet te willen, als door hen, die betuigen haar slechts niet te willen, gelijk zij wordt voorgesteld, den schijn te weeg brengt, alsof werke lijk een ernstig verzet in den lande zich openbaart; waar handige kritiek te goeder of te kwader trouw alle beden kelijke verschijnselen in binnen- en buiten land, waaraan onze tijd helaas overrijkt is, te baat neemt, in verband met verkeerd be grepen lessen uit het verleden en door angst ingegeven voorspellingen voor de toekomst om bezwaarde gemoederen met ontzetting te vervullen voor het lot, dat de klee- noodiën wacht, waarop zij prijs stellen daar is het gevaar onmiskenbaar, dat een oplossing komen zal, die geen oplos sing is, die niemand bevredigt, die het diep ingrijpende vraagstuk aan de orde houdt en die het ontzenuwd wantrou wen in de deugdelijkheid van de grond slagen zelve onzer staatsinstellingen kweekt en voedt. Ziedaar wat mij met zorg en kommer vervult en mij tot spre ken dringt. „Ik doe dat niet als radicaal heethoofd die van de hoogte van kwalijk doordachte theoriëu smadelijk neerziet op de partijen, die in den strijd over de practische politiek geleerd hebben te rekenen met en te bukken voor eischen der praktijk. Ik doe dat niet als aanbidder dervolks- souvereiniteit, voor wien de volheid van het georganiseerde staatsleven zich in enkele afgetrokkene formules laat samen vatten. Maar ik doe het als conservatief—li beraal, die in bescheiden stelling den ontwikkelingsgang der laatste jaren heeft medegemaakt, die de beperktheid kent der menschelijke krachten en het politie ke wijsheid acht naar het bereikbare te jagen, wiens ideaal het is te conservee- ren het goede, dat is verkregen en den bodem te bereiden voor de liberale her vormingen der toekomst. Intusschen noem ik mij conservatief—liberaal, geen misver stand verduistere de beteekenis van dien naam. Evenzeer wensch ik mij verwij derd te I ouden van die conserva tieve partij, wier leste?, haar historisch verleden ten spot, hand- en spandiensten doen voor allerlei soort van clericalisme, als van die orthodoxe liberale leer, die vastgekluisterd in het dogma van het economisch individualisme, blind is ge bleven voor de lessen der ervaring, die de gevaarvolle eenzijdigheid der eenmaal zoo°heilzaam werkenden leer blootlegden. Conservatief, in zooverre ik geloof in onze grondwettelijke instellingen en in de toe komst van een krachtig monarchaal gezag, in zooverre ik gejuicht heb in de verzoe nende staatkunde, die aan den schoolstrijd een einde maakte, en getreurd heb over de kortzichtige staatkunde, die de her vorming van ons leger, als een waar borg voor eerbiediging naar buiten en voor orde en rust naar binnen, heeft belet is mijn liberalisme ruim genoeg, om de beginselen van vrijheid en gelijkheid voor allen te erkennen, en om. critiek over het critiekste toelatende, rechtshervorming op e 1 k gebied in overeenstemming met den maatschappelijken ontwikkelings gang, te eischen. Doch niet het afleggen eener geloofs belijdenis is mijn doel. Slechts dit wenschte ik te zeggen, dat wie conservatief-libe- raal zich mag noemen, uit kracht zijner beginselen de aanneming der kieswet, in hoofdbeginselen ongewijzigd, in 's lands belang gebiedend noodzakelijk kan achten." Nu, waren de Conservatief-liberalen allen gelijk deze dan zou er op val len te bouwen; maar wat men dagelijks onder den titel „Conservatief" krijgt te zien of te hooren, staat daarbij verre ten achter. Wij raden onze belanghebbende Lezers ten zeerste aan, deze brochure tekoopen en te lezen. De kosten zijn gering en wanneer met een clubje vormt is de prijs zoo goed als niets. Ter kennismaking volgen hier nog een paar uittreksels Tak's ontwerp toetsende aan de grond wet zegt de schrijver „Laat niet de casuïstiek der wetge leerden het beslissend woord spreken bij diep ingrijpende vragen, die 's volks hoog ste belangen betreffen. Laten niet grond wettelijke gemoedsbezwaren gebruikt wor den als voorwendsel en dekmantel, om te kunnen weren wat men weren wil, doch rechtstreeks bestrijden niet durft. Dat toch geen onhoudbare regelen van wetsinterpretatie insluipen, die de grond wet zouden maken tot een levendoodend element, in plaats van tot een levenwek kende kracht, en dat, waar ook maar eenige twijfel rijst aan haar bedoeling, de schaal moge overslaan in favorem li- bertatis. „Waar" zoo zegt hij „kentee- kenen worden voorgeschreven, zullen er altijd zijn, die aan die kenteekenen beant woorden, en anderen,die daarbuiten vallen. De ei-chen van geschiktheid en welstand te stellen, beduidt uitsluiting van hen, die een genoegzame geschiktheid en een vol doenden welstand missen. Maar een ken- teeken is geen vaste grenslijn, die nim mer is te overschrijden: de wetgever kan het zoo hoog stellen, dat het kiesrecht een exclusief karakter krijgt, maar ook het zoo laag houden, dat het kiesrecht door uitsluiting van weinigen nagenoeg algemeen wordt, ja kan zoeken naar ken teekenen van dergelijke elasticiteit dat ze, geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht tot een zoo goed als algemeen van zelve met zich brengen. In geen geval heeft dan iemand het recht te zeggen, ook al keurt hij op andere gronden een derge lijk kiesrecht af, dat het met de grond wet in strijd is." De schrijver acht de groote uitbreiding van het aantal kiezers, als de wot Tak ons geven zal een eisch van landsbelang en zegt dienaangaande Nu zal iemand tegenspreken dat, wei gert men den grooten sprong te doen, de bescheidene stap toch eerlang, wie weet hoe spoedig, door een tweeden, en is die nog niet finaal, dan nog spoediger door een derden moet worden gevolgd. Men moge toornen zooveel men wil, tegen de democratische richting van den tijdgeest, smalen zooveel men kan op hen, die den stroom volgen, omdat „het nu eenmaal in de lucht zit," ook de conservatiefste ondergaat den invloed van de werking der massale krachten die de historie ma ken van onzen tijd. Reeds Thorbecke sprak het uit, dat wie van het stemrecht in plaats van een gemeen recht een voor recht maakt, tegen de streek van de he- dendaagsche vaart lijnrecht ingaat. Vijf-en-veertig jaren later nog te wil len remmen, nadat telkens de gelegen heid is verzuimd, tijdig voort te stoo- men van station tot station, is een voor zichtigheid die de wijsheid bedriegt. Naar het eindstation moet gij en de verzuim de tijd moet ingehaald. Gij wilt allen vooruit, zegt gij, maar elk beginsel ontzinkt u, als gij trapsge wijze vooruitgang wilt bepleiten, zonder te erkenen, dat bet om een democrati- schen grondslag voor uw staatsbestuur te doen is. Prof. Buys zelf heeft het uitnemend goed ingezien, toen hij het overmoedige of wanhopige? woord nederschreef, dat elke grens, voordat men komt aan de uiterste grens, die de grond wet te overschrijden verbiedt, louter willekeur is. Ja wenscht gij tot kiezer alleen hen te verheffen, van wier kun dig inzicht in de politiek van den dag en in de eischen van het staatsbestuur gij zeker zijt, wier onafhankelijkheid en zelfstandigheid hem tegen alle invloeden pantsert, uw kiesrechthervorming zou kiesrechtbeperking moeten zijn, daarge-

Schager Courant | 1893 | | pagina 2