Uit en voor de Pers. Buiteiilandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. onkundig waren in het hacteeren van wa penen. In de kazerne dergrena- diers en jagers s'Hage zijn in den laatsten tijd geschriften van opruiende strekking var- spreid en aangeplakt, Ten einde zoo mo gelijk de daders te ondekken, heeft de regiments-commandant gelast, dat voortaan alle pakjes, aan miliciens geadresseerd, in tegenwoordigheid van den commadantder kazernewaciit geopend moeten worden, en dat de kazerne des nachts meermalen door eenen adjudant-officier moet worden onder zocht. Een stadstooneeltje. Een vechtpartijtje, dat reusachtige afmelin gen dreigde aan te nemen, ontstond d. d. op een Zoudagmiddag in de Gerard Dou- atraat te Amsterdam En waarom Ja, 't is bijna niet te ge- looven. Om de betrokken luidjes niet al te bespottelijk te maken, zullen wij maar geen namen noemenja, ook niet nader de perceelen aanduiden, waar hetgeen we nn gaan beschrijven, plaats had. Op eeu bovenhuis in genoemden straat woonde een moedertje, wier eenig kindje last had van de tandjes en daardoor deu vorigen nacht heel slecht had geslapen. Wat was de arme moeder blijde, dat eindelijk haar klein geplaagd schatje tegen den morgen in een verkwikkenden slaap viel. Dat zij zeil den geheelen nacht bijna geen oog had toegedaan, was ze al verge ten. En Hein, haar echtgenoot, die den geheelen nacht had geslapen als een mol, had in 't geheel niets van haar nachtelijk tobben met de kleine gemerkt. En dal was maar goed ook, want hij had dien Zaterdag hard moeten werken en was altijd erg uit zijn humeur, als hij in zijn rust werd gestoord. Nu was Hein er op uit en zij alleen met het pand hunner liefde thuis. Wat slaapt de kleiue nu rustig; alles toont aan, dat de pijn nu voor 't oogen- blik tenminste geweken is. Naast het perceel, waar het moedertje woonde, staat een ander, dat «at minder diep is, zoodat het keukenraam van het eer ste hnia, met het raam van de achterka mer van het tweede, een rechten hoek vormt. In het laatste huis woont een groot ge zin, bestaande, uit maD, vrouw eu vijf jongens, van 6 tot en met 20 jaar. Eensklaps heft de oudste jongen, zoo bedaard weer naar boven om zijn Troaw- tje gerust te stellen. Dien dag werd de stem vau den schreeu wer niet meer gehoord! No, het lesje was wel verdiend. Echo. A lweer flesschentrekkers? Een lezer van De Kampioen schrijft aan dat blad: Naar aanleiding eener advertentie, door mij in De Kampioen geplaatst, ontving ik o. m. een visitekaartje, waarop aau de eene zijde verzoek om nadere inlichtingen en op de andere zjjde: Mevr. Lkade Am sterdam, waarboven een kroontje met 5 parels. De gevraagde inlichtingen (het betrof een damessafetj) werden door mij verstrekt en ik werd 2 dagen later verblijd met een elegante correspondeDtiekaart, houdende de tijding, dat genoemde dame de door mij aangeboden Safetv had gekocht, benevens het verzoek om tegelijk met de afzending der machine te willen melden, hoe ik over het geld wenschte te beschikken, alsmede haar gevoelen dat de beste wijze van ver rekenen zon zijn het zenden van een post wissel (een bedrag van 200 golden). Daar ik wel eens van flesschentrekkers gehoord en gelezen had en ik de wijze, waarop de zaak werd behandeld, meer ot min verdacht vond, besloot ik er niet in te vliegen, en schreef diarom aan bedoelde dame, dat ik ter voorkoming van schade aan de machine, deze zelf zou komen bren gen; de geldzaak kon dan tegelijk veref fend worden. Hierop ontviog ik een telegram, luidende.- „Komst overbodig, ben reeds voorzien.» Dit telegram, in verband met Jen inhond van de correspondentiekaart. is zoo sprekend dat ik meen te knnnen volstaan met uwen lezers tan aanzien van bedoelde dame de grootst mogelijke voorzichtigheid aan te raden. gevoerd, zetten eenigen collega's het ven ten voort. Dat scheen den talrijken nieuwsgierigen te mishasen. Vóór bet clubje soci disten vormde zich tenminste al spoedig een vrij talrijke troep jongens, die het geroep er venters overstemden met een zeer onw luidend geschreeuw. Ook "vormde zich rchter het clupje een groote menigte die nu en dan door hoedje tikken" lucht gaf aan hasr ontevredenheid. De passage in de Joden-Breestraat was langzamerhand ver sperd; de trams konden slechts doorrijden met groots moeite, s was er vomeer dan vol. Lij Plotseling verschenen van den kant der Mozes-en-Aaronskerk een viertal politie- toen de voorhoede van den werd, achtte zij den aan te wij- en arbeiders dat het Gro- ageuten, en voor hard als hij kan, het een of ander schoon lied aau op hart roerenden toon. De moeder schrikt op uit haar zoete overpeinzingen en spoedt zich naar het keukenraam, dat zij opent, waarna zij zich wendt tot haar buurman, met de vraag, op zeer vriendelijken toon geuit Och, buurman, wees zoo goed, niet zoo hard te zingen. Mijn kleintje is niet erg lek ker en heeft van Dacht niet geslapen en is nu juist Wat gaat mij dat aan, ik wil zingen, als ik er last toe heb. Jon kleintje kan naar de maan loopen. Wou jij me komman deeren en me beletten te zingen Eu voort gaaf hij met op nog harder toon zijn lied uit te bulken. Het gevolg is dan ook dat een zacht gekrijt weldra der moeder aankondigt, dat haar lieveling is ontwaakt Het is den schreeuwleelijkert gelukt, het arm geplaagde kindje wakker te krij gen. Het arme schepseltje, al te wreed in haar verkwikkenden slaap gestoord, schreit er barmelijk en is niet tot bedaren te krij gen. Boven het gekrijt der kleine verheft zich het woeste geschreeuw van den ruwen jongen man, die verdiende, dat hij eens hardhandig werd gestraft voor zijn laffe daad. Nu, dat laatste is dan ook gebeurd. Hein komt thuis, ziet zijn vrouwtje met de weeuende kleine wanhopend rondloopeu, hoort het geschreeuw van zijn buurmanen begrijpt oumiddellijk, wat er gebeurd is. Hij is nog al wat driftig uitgevallen. Hij vliegt naar het keakeuraam en schreeuwt woedeud: „Zal je je b.... houden, ellendeling!' „Voor jou,* is het antwoord,» ia geen honderd jaar!» En weer klinkt het lieflijk geschreeuw van den plaaggeest. Hein neemt een stuk brandhout en gooit het bij zijn buurman door de glazen. Oogenblikkelijk houdt het gezang op en vier hoofden, rood van toom, worden tegelijk uit het raam gestoken en een koor van scheldwoorden klinkt Hein tegemoet: „Lee- lkjke dit en dat, enz. enz.» Ten slotte daagt de twintigjarige zoon des huizes, de schreeuwer van daar straks, Hein nit, tot een fatsoenlijk vechtpartijtje buiten de deur. Het vrouwtje van Heiu tracht hem bin nen te hondeD. Zij wijst hem op den Zon dag, zijn beste pak, enz. enz., maar Hein is door het woedende heen, gooit zijn jas uit en snelt naar beneden, zijn vrouw in doodelijken angst met haar kind boven latende. Up straal gekomen, loopt hij zijn uit dager tegeD het lijf en heeft hij dezen weldra te pakken en in een minimam van tijd op den grond, waarna hij hem, volgens de regelen der kunst, een duchtig pak slaag toedient. De vader, moeder en broeder van den getngtichden jongen maD, die er tnsschen willen komen, worden door eenige toeschou wers op den noodigen afstand gehouden. Als eindelijk Hein den plaaggeest los laat, dragen diens neus en oogen de ken- teekenen van een paar frissche tikken. „Zie zoo, ga nu zingen,* zegt Hein,„ik heb vast vooruit de maat wat geslagen.' Van den sneltrein, die 's avonds 5 n. 38 m. van AMSTERDAM naar Enkhnizen vertrekt, liep Maandag avond een wagen le en 2e klasse warm. Bij het verlaten van het staion Hoorn, zag men dat er rook sloeg onder nit den wagen, doch men kon geen sein meer geven tot stoppen. Onmiddellijk werd ge seind naar het station Westwoud om den train te laten stoppeD. Bij hel binnenko men van dit station sloeg de vlam reeds onder den wagen door, zoodat men de passagiers moest laten uitstappen. Ma den wagen uit den trein verwijderd te hebben, kon de reis voorgezet worden. Door het een en ander kwam de train bijna 15 m* te laat te Enkhnizen binnen. Omtrent ongeregeldhe den, te ORANJEDORP (Drente) voorge vallen, kan het volgende worden meege deeld: Daar er veel overjarige turf te velde staat, hebben de verveners voor de arbei ders dit jaar veel minder werk dan ander». Toch kwamen, als alle jaren, weder arbei ders van elders bijv. van Smilde, Hooge- veen enz., om een deel van het werk voor zich te vragen. Ofschoon bet wel te voorzien was, dat de rast, in de koloniëa wonende, werklieden wel afkonden wat te doen viel, werden toch door somminge verveners van deze hier niet thuis behoo- rende arbeiders in het werk genomen. Door eenige verveners na werd aan deze vreem de werklieden reeds gedaan gegeven. Zoo geschiedde zulks Zaterdag jl. door de heeren Van Tuuk en Jorissen. De af gedankte gravers waren deels vau audere, oudere koloniën, deels van het aangrenzen de Nieuw-Dordrecht. Voor een groot deel legden zij zich niet rustig bij de zaak neer. Maandag toch trokken velen in op tocht, met een hoorn bij zich, waarop ge blazen werd, de veenderij door, om de vaste nog werkende mannen den arbeid te doen staken. Aau de op andere veende rijen werkenden stoorde inen zich niet. Inmiddels brandde circa 30 dagwerk turf af. Van verschillende zijden daagde politie en marechaussee op. Zoodoende ging alles tamelijk kalm toe, en toen, aan het einde van den dag, de vreemde arbeiders vertrok ken, was het gevaar voor verdere ongere geldheden geweken. Het vuur is gebluscht. troep de politie gewaar blijkbaar het ooger.blik gunstig aanval. Zij keerden zich tegen de colpor teurs en pirtijsenooten en deden op dezen terstond een verwoeden aanval met hun stokken. Een hevigen worsteling ontstond, de uit slag was twijfelachtig, want midden in het gevecht zag men steeds de witte pluimen wapperen op de hoeden der socialistische meisjes. De vier politie agenten, naderbij ge komen, trokken dadelijk den wapenstok, maar daar de aangevallenen stand bleven hondeD, maakten zij daarop een ruim ge bruik van de sabel, de tegenbetoogers schaarden zich aaD de zijde der agenten. Eenige colporteurs werden gearresteerd, sommigen werden ontzet, anderen naar het bureau" gebracht, doch terstond daarop weer vrijgelaten. Talrijke personen liepen lichte verwon dingen op; een socialist kreeg twee mes steken in het houtd van een andersden kende. Na eenige minuten van groote verwar ring was de troep vrijwel verspreid. De socïalisteD met hun aanhang trokken af naar de Nieuwmarkt, de tegenbetoogers volgden de vier agenten en hieven een oranjelied san. Daarop verscheen een de tachement politie met een inspecteur, die terstond het zingen verbood en de menig te uit eendreef. Een halt uur bleef het rustig in de wijk der Israëlieten, maar omstreeks half tien verschenen de colporteurs opnieuw met hun volgelingen inde Breestraat. Een troep jon gens trok hun schreeuwend tegemoet en alweer ontstond een botsing, die zes agen ten trachtten te eindigen met stok en sabel. Zij j legen de menigten uiteen, vervolg den hen in dwarsstraten en op de gracü- ten en arresteerden eenige personen. Weer werden aau beide zijden menschen gewond. In de Oude Hoogstraat sprak een inspec teur de omstanders toe: „Socialisten of niet, zei hij, gij moogt niet vechten, ga dus kalm naar huis.' Dit werkte kalmeerend. Du socialisten trokken af naar de Nieuwstraat en hoewe het nog eenigen tijd rumoerig bleef in Breestraat en Hoogstraat, de orde werd er niet meer verstoord. zen, en bij werkgevers werkzaam te zijn. 2o. De vergaderingen erkenue, voor sommige deelen der Pr0,'^le„ ij „ingen niet minder dan voor den Zuid Oosthoek van Friesland nnodig is, om er Christelijke scholen te stichten, om deze de eerste beginselen der waarheid te prenten in de harten der kinderen, die nu zonder God opgroeien en het ongeloof ten prooi zijn, en zij neme het tot het vormen eeuer commissie, die deze zaak behartige. No» wordt het comité gemachtigd in het vervolg ook meetings" uit te schrij ven in de groote dorpen der pro'incie. _0 p Hemelvaartsdag is te MIDDELBURG een gruwelijk feit ge pleegd. N. P, Burghadt, machinist op de Zierik- zeêsche spoorboot, had in gezelschap van zijn te ROTl'ERDAM wonende, te MID DELBURG voor pleizier vertoevende va der, een familielid naar de tram van 10.15 gebracht en keerde, na nog eene brief kaart gekocht te hebben, met zijn bejaar den vader door de Zusterstraat terug naar zijne woning in de St, Janstraat. Op den hoek van beide straten werden de vreedzame voorbijgangers, naar men wil zonder de minste aanleiding daartoe gegeven te hebben, plotseling aangevallen door een tweetal jongelui, die hen aanpak ten, tegen den grond wierpen en mishan delden. "Vooral was dit liet geval met Burghart, die zeer hevig tegen een muur geworpen werd en wien door een der aanvallers eeu snede aan het voorhoofd en over den rech terpols werden toegebracht; op het noodge schrei van den aangevallenen togen de aan randers op de vlucht. De gewonde, vader van drie kinderen, bekend als een fatsoenlijk werkman, is gis ter-ochtend aan de gevolgen overleden. Vrijdag zijn twee personen die van de euveldaad verdacht worden, gearresteerd. Uit alles blijkt dat deze ongunstig aange schreven sujetten onder den invloed van den drank, zonder redeD, den moord heb ben gepleegd. Door het bestuur ran het R-K. gasthuis te TILBURG is aan den gemeenteraad aldaar een subsidie gevraagd vau f51,300 voor de stichting van een ge bouw met ontsmettingsovea en Romeinsch bad op de terreinen van het St. Josef-ge- sticht, uitsluitend ter opname van lijders aan besmettelijke ziekten. telegraphisch bericht deed vermoeden Voor zoover de beperkte vrijheid der drukpers in Duitscbland dit toelaat laat de critiek der vrijzinnige Duitsche 'pers aan duidelijkheid niets te wenschen over. Verbaasd is feitelijk niemand door het gesprokene, keizer Wilhelm heeft zijn onderdanen reeds voldoende aan derge lijke demostraties gewend; ook, dat hij zijn gevoelens bloot legt op de parade plaats tegenover hoogere militairen, kan niemand meer verrassen. Men ontzegt ook den keizier niet het recht zijn p(r- soonlijk gezindheid op zulk een plaats aan den dag te leggen, hoewel men het juist niet als een nieuw verblijdend ver schijnsel in het openbare leven beschouwt, dat de critiek over militaire werkzaam heden verbonden wordt met die over de werkzaamheden der volksvertegenwoor diging. Dieper dan de verklaring des keizers dat hij van de patriotische gezindheid van den rijksdag onvoorwaardelijke aanneming der legerwet had verwacht, heeft de volgende zinsnede uit de toespraak gegriefd: „Eene minderheid van patrio- tisch gezinde mannen heeft niets ver mocht te bereiken tegenover de meer derheid, daarbij zijn hartstochte- lijke woorden gevallen, die onder beschaafde mannen ongaarne gehoord worden." Met de beste bedoelingen ook kan men niet anders uit deze woorden lezen, dan dat de keizer de „patriotische" minder heid stelt tegenover een niet patriotische meerderheid. In ieder geval belooft deze beteekenis dienst te zullen doen in den verkiezingsstrijd tegen de oppositiepartij en, waardoor de wederzijdsche verbitte ring, toch reeds groot, nog slechts kan Na dit gezegd te hebben, Hein „Partijgenooten te Am- sterdam, weest allen op post op de Joden- Breestraat, Woensdagavond te 81/, uur,- teneinde de kolporteurs van Om Blad en Recht voor Allen in hun grondwettig ge waarborgd recht te assisteeren.' Zoo luidde een advertentie in Recht voor Allen-, maar toen zich eergister-avond om streeks halt-negen in het bekende café in de Nieuwstraat een troepje socialistische jongelingen had gevormd, de colporteurs in het midden, de twee meisjes met de witte veeren op den hoed aan het hoofd, toen hadden de tegenbetoogers reeds lang hunne maatregelen genomen. Een paar honderd knapen uit de wijk der Israëlieten hadden zich deels verdekt opgesteld achter de kraampjesop de Nieuw markt, anderdeels waren zij verzameld in de Joden-Breestraat, allen gewapend met stokken. Sommigen met messen. Zoo wach ten zij den vijand" af, die kalm en zonder zingen langzaam kwam aanwandelen, over Dam, Damstraat en Hoogstraat. Nauwelijks echter was het clubje socia listen aangekomen in de zeer volle Joden- Breestraat of een der kolporteurs begon te venten: „Lees het sociaal Israëlitisch or gaan Om Belang]". Terstond werd de jongeling gearresteerd door een agent van politie, die hem teleefd verzocht mee te gaan naar het bureau en de bladen over te geven. Aan dit veieoek werd gevolg gegeven, maar terwijl de eene colporteur werd weg- Christel ij k Sociaal Con gres. Het prov. GRONINGER Chr. so ciaal congres heeft de volgende besluiten genomen: lo. dat door het comité blaadjes (in den vorm van tractaatjes) verspreid zullen worden,waarin op korte en eenvoudige wijze de rechten en plichten der dienen den en gedienden overeenkomstig Gods woord worden aangegeven. 2o. Blaadjes, waarin alle heeren en vrouwen er op gewezen worden, hoe ge- wenscht het is, de dienstboden in het woonvertrek toe te laten, en waar zulks mogelijk is, een vertrek te hebben, dat niet prachtig maar zeer eenvoudig en doel matig ingericht; daarbij voldoende verwarmd en verlicht is, waar de dienstboden hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. 3o. Blaadjes, waarin de dienstbodeu gewezen worden op de noodlottige gevol gen van een vroeg en onberaden huwelijk en de wenschelijkheid, ou» niet te trou wen, alvorens geDoeg is opgespaard, om daardoor een eigen huisje met grond te Loopen. 4o. Blaadjes, waarin heeren eD vrouwen gewezen worden op de wenschelijkheid van controle over het gedrag der dienst baren, hun spreken, hun thuiskomen, hun verkeering. 5o. De vergadering spreke de wensche lijkheid uit: >1 o o r d-p rivilege. „Met verontwaardiging wezen wij" zoo schrijft de Prov. Noord-Boll. „meer malen op den bloeddorst, welke de socia listen heeft bevangen. „Thans wordt het nog erger, j Volgens „Recht voor Allen" komt het voorrecht om te dooden uitsluitend den socialisten toe In no. 45 van genoemd blad wordt de invoering der doodstraf in het kanton Schaffhausen bericht met de bijvoeging Wel een bewijsdat dit kanton niet tot de vooruitstrevende in Zwitserland behoort.11 R. v. A. is dus tegen de doodstraf. Al is de misdaad nog zoo groot en honderd voudig bewezen, de schuldige mag niet gedood. Een week later lezen wij in „R. v. A." het volgende: "Wanneer dan rechters, re geer ings-ambtenaren, redacteurs van bankiersbladen en de bankiers zelf wor den in riolen gesmoord en ten algemtenen nutteenz. Hoe vindt ge dat, lezer? In Zwitserland mag een moordenaar niet ?;edood worden, doch de socialisten zul- en, als zij de macht in handen krijgen, een geheele klasse van lieden smoren in riolendas vermoorden zonder vorm van proces! Een blad, dat nog wel „Recht voor Allen" heet, eischt een moord-privilege voor de socialisten. „Recht voor Allen" toont zich naijve rig op het werk van den beul! „Hunne voeten zijn snel om bloed te vergieten." (Getuigen.) a. dat zij, die dienstboden houden, er op gewezen werden, dat ze het heuselijk verkeer der dienenden zoo aangenaam moeten maken, dat dezen geen behoefte gevoelen, om zich naar de kroeg te bege ven. b. dat eenvoudige lectunr verspreid wordt onder de dienenden, waardoor zij gewezen werden op het schadelijke van het kroegbezoek, zoowel voor bun gees telijke als maatschappelijk belangen. Het voorstel, dat de vergadering de wen schelijkheid zou uitspreken, dat in alle plaatsen volkskoffiehnizeQ opgericht, waar de diensboden steeds vrijen toegang heb ben en gelegenheid is om een kop koffis te gebroiken en gezellig met anderen sa men te zijn, wordt tot een volgende ver gadering aangehouden. De vraag: Wat kan er op zedelijk bied gedaan worden tot verbetering van de positie der arbeiders? werd ingeleid door dr. G Broekhuizen van Adaard, en leidde tot het aannemen der volgende voorstel len: lo. De vergadering spreke nit, dat er zooveel mogelijk in alle gemeenten een afdeeling van „Patrimonium" worde opge- J gelegenheid richt, omdat deze de beste Met de toespraak van keizer Wilhelm tot de generaals, als de gewichtigste ge beurtenis in den door de ontbinding van den rijksdag in het leven geroepen po- litieken toestand in het Duitsche rijk, houdt zich de binnen-en buitenlandsche pers bezig. Uit deze keizerlijke oratie is op nieuw gebleken, hoe Wilhelm II zich niet wil voegen in de enge perken, waar binnen een constitutioneel vorst zich ziet aangewezen, maar wat van ernstiger aard is, wederom bewijst keizer Wilhelm, dat hij in politieke vraagstukken en in vraag stukken der wetgeving de arméö be schouwt als een bijzonderen factor en, zoo als men uit zijn woorden mag opmaken, dat hij bereid is tot dezen zijn toevlucht te nemen naast de beide eenige factoren welke de wetgeving kent: den uit de verkiezingen van het voortgekomen rijks dag en den bondsraad. Na deze rede begint men een:g meer- r gewicht te hechten aan geruchtenen zinspelingen, de laatste weken herhaal delijk in sommige bladen voorgekomen, over ronfficten en een coup-d'-état. De woordelijke inhoud der rede w scherper dan het eerste roenemen. „Enkel en alleen uit dezen grond schrijft de Frankf. Ztg., betreu ren wij deze uitlating des keizers, want voor hun eigen persoon zullen de man nen, die, hun geweten en hun overtui ging volgend, tegen de legerwet hebben gestemd, het verwijt van gebrek aan va derlandsliefde met lankmoedigheid weten te dragen, van welke zijde het verwijt ook komt". Overigens verklaart hetzelfde blad niet te weten wat keizer Wilhelm bedoelt met zijn „hartstochtelijke woorden", die zou den zijn gewisseld en welke men onder beschaafde mannen ongaarne hoort. Het is waar, de officieusen hebben tegenover de tegenstanders der legerwet een toon aangeslagen, dien men onder beschaafde mannen ongaarne hoort, maar de aange vallenen hebben dit kalm verdragen, wijl het verre van hen is, en te recht, aan de officieuse loonschnjvers de eischen te stellen, die men tegenover beschaafde mannen het recht heeft en verplicht is te stellen. Onomwondener dan het oordeel der Duitsche pers luidt van zelve de critiek der Engelsche en Fransche bladen over 's keizers jongste woorden. Stel u eens voor schrijft de West- minster Gazette een Engelsch souve- rein, die onmiddellijk na de nederlaag van een regeering in het parlement rechtdoor rijdt naar een parade veld en aan een troepje generaals verklaart dat de parlementaire meerderheid onvader landslievende intriganten zijn en dan op den toon als de keizer heeft aangesla gen, voortgaat. De veronderstelling is niet moeillijk zich te verbeelden, wat het re- I sultaat zou zijn. Een rede van dien aard zou tienduizen den stemmen waard zijn voor de „on vaderlandslievende" meerderheid bij de aanstaande verkiezingen; wij zouden zeer verbaasd zijn, indien zij niet van aan zienlijke verkiezingswaarde voor de op positie is zelfs in Duitschland. „De Keizer spreekt van hartstochtelijke woorden, in den rijksdag gevallen, welke onder beschaafde mannen ongaarne ge hoord worden. Wij zouden gaarne willen weten, hoe zijn eigen toespraak klinkt in de ooren van beschaafde mannen. Wij berinneren ons die onbezonnen opmerking tot zijn trouwe Branden burgers: ,Zij, die mij wederstaan, verpletter ik." „Ik hoop dat een nieu we rijksdag de legerwet zal aannemen", zoo niet: „ik zal alles doen wat in mijn vermogen is om dit te bereiken". Ook de Westminster Gazette leest uit deze zinsnede 's keizers bedoeling om den rijksdag zoo lang te ontbinden tot er een komt, bereid, 's kiezers wenschen te vervullen. Dit klinkt heldhaftig, maar een koel verstandig en ervaren man mag op dit punt tijdig gewaarschuwd zijn ten opzich te van conflicten tusschen koningen en parlementen. der De twee afgezanten. Naar het Italiaansch van Franco Sachetti, Florentijnsch novellist in de 14de eeuw. (Overgenomen uit de Aanwijzer.) Toen bisschop Guido, ,<heer was van Arezzo, vaardigden de inwoners van Carentino twee afgezanten naar hem a om hunne belangen te bepleite11- a a hun op zekeren avond laat was deeld wat zij hem moesten vragen, g zij bevel, den volgenden ®orS®a,g ®T(mdg trekken. Dies maakten zfl g hunne knapzakken gereed en aanvaardden 's morgens de opgedragen rjnS- Nadat zij eenige mijlen afgelegd den, sprak de een tot den ander. Veet gij de boodschap nog, die zij ons meegegeven hebben

Schager Courant | 1893 | | pagina 2