Buitenlandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. Het Mijnwerkerecongres, hetwelk te Brussel bijeen is, heeft Woensdag in zijn ochtendzitting de volgende resoluties aangenomen 1. Het congres herhaalt zijne instem ming met het beginsel, om door de wet den arbeid in de mijnen te beperken tot 8 uren daags, gerekend van het neêrda- dalen in de mijn tot het verlaten van de mijn. 2. Het congres spoort alle natiën aan in hare respectieve landen door wettelij ke middelen te trachten, dit resultaat te verkrijgen. Deze resoluties werden aangenomen door gedelegeerden, te zamen vertegen woordigende 994,400 mijnwerkers, ter wijl gedelegeerden van omstreeks 100,000 tegenstemden. tiet voorstel eener algemeene interna tionale werkstaking in het geval, dat dit beginsel door de verschillende staten niet aangenomen mocht worden, werd zeer le vendig bestreden door het parlementslid Burt, gedelegeerde van Engelsche mijn werkers. Hij noemde zulk een werksta king onmogelijk en onuitvoerbaar. Ten slotte wordt niettemin het voorstel aan genomen; van de Engelsche gedelegeer den stemden die van 530,000 mijnwer kers vóór en en die van 120,000 tegen het voorstel. Alle anderen stemden voor. Het congres heeft het beginsel van den normalen werkdag van 8 uren in de mijnen en de wettelijke propagande ten gunste daarvan aangenomen. De algemee ne werkstaking bij weigering der regee ringen werd aangenomen met 974.000 tegen 130,000; l)e Eransche, Belgische, Duitsche, Oosteurijksche en de meeste Engelsche gedelegeerden stemden voor, die van Durham en Walles tegen. Zon der hoofdelijke stemming werd aangeno men dat hetcongres zich uitsluitend met in ternationale vraagstukken bezighoudt. In de tijdingzalen der Parijsche Cou ranten hangt tegenwoordig het portret van Oeorges d' Esparbès en naast hem is een adelaar afgebeeld. Eene part. correep. in de N. HottCt. geeft ons met betrekking tot dien naam de volgende interressante beschouwing „Hij (d'Esparbès) is een jong auteur, die o. a. aan het Journal een paar mooie novellen heeft geleverdde ade laar, welke thans op een plaatje met hem troont, moet beduiden, dat d'Espar bès de schrijver is van La légende de 1'aigle, zooals hij zelf aan den titel heeft toegevoegdEen heldendicht in twintig vertellingen. Het is een chauvinistische jubel ter eere van den eersten Napoleon een woeste verheerlijking van den krijg, eene orgie van bloed en kruitkamp, van wild gezwets van levenden en gerochel van stervenden en daarboven uit het altijd weer nieuwe Yive 1'empereur van duizenden die in den dood gaan üetis, om eene uitdrukking van den schrijver zelf te bezigen, de helsche dronkenschap van de oorlog welke raast en tiert in deze verhalen, vreeselijk en ontzettend maar den lezer meesleepend om het groote talent, waarmede zij geschreven zijn. Er komen gedeelten in voor welke een meesterhand verraden, zoo uit de eerste en voor mij eene der mooiste schetsen, getiteld „Trois soldata" het vol gende „Op dit oogenblik, terwijl zij in schuine richting op het huis en het licht aan stapten, richtte zich een man ep die op den weg lag en strekte twee handen naar hem uit. Het was een saks, een reus van een kerel, een en al bloed, die met zijn armen om hulp smeekte. De eerste hu zaar stapte voorbij, zonder de oogen neer te slaan De tweede stapte ook voorbij. De der de stapte voorbij, omdat de beide ande- Kein ichön-rtr Tod Ut in der WeltI tie als scheidingmakende twistvraag bm- Bijuitbreiding van *etcn AU wer vor'm F eind erechagen. nen de partij behandeld en vrijheid van men zoowel roode Is w.tte a Bij Billet niets van dit alles. De stor-1 stemming voor de toekomstige a gevaar j o dij Dinet n e t s van ait alles, ue stor- siemuiiug uui 0 «*«i.npdinir wltt< mende Fransche matrozen, hun geweren digden geëischt. Daarentegen komen er groe het en enterbijlen zwaaiende, worden als door dadelijks uit Beieren berichten w arm en als we.de, deals tot het een vreeselijken angst voortgezweept wordt aangeven, dat voornameli) o a Achteruit kunnen zij niet, dus voorwaarts grarische beweging oorzaak is v^n i en en hoe eer hoe liever zich op de vgan- delijke bajonetten geworpen Zij schreeu wen als bezetenen, zij weten en denken aan niets dan dat zij zullen worden neer geschoten, wanneer zij niet zorgen het die verdoemde Pruisen te doen. En de zen staan als wanhopigen achter den muur vastgehouden door eene ijzeren discipline sterker dan de vrees voor den dood. Vloe ken en verwenschingen klinken over en weer Een stervende Pruis heett als een roofdier zijne tanden in het been van afval van het centrum, die zich bij ge- heele scharen landelijke kiezers vertoont, en in Westfalen is gisteren evenzeer eene scheuring volb acht. De bekende baron SchorlemerAlst, de zoogenaamde V est- laalsche boerenkoning, vroeger de meest met Windthorst gevierde centrum-aan voerder, heeft zich gisteren te Munster in de aldaar gehouden provinciale partij vergadering, met zijn geheele gevolg uit den landbouwstand afgescheiden van de Heden hebben de de a- j klaverzaad. Voor neemt de klaver gewas. Kan voor Roode voor hooiwinoiug eu witte om te dien- winnen van het winnen van zaad ds plaats in IIm mofficiee'e centrumpartij een matroos geslagen een omgetuimel- Westfaalsche landbouwers, met Schorle- de matroos wordt aan den grond gena- men—Alst aan het hoofd, reeds een eigen geld door een bajonetstoot en een ijeelijk verkiezingsmanifest uitgevaardigd, waarin gillen begeleidt het boren van het staalzij zich, in strijd met het officieele cen trum manifest, voor het legerplan en landbouwbescherming verklaren. De blijk bare reden der scheiding lag hierin, dat een officier hangt achterover geslagen, dood en met verwrongen trekken, over eene hoop lijken en gewonden. Ziedaar den oorlog, zooals hij is! zeide gisteren in eene bijeenkomst van mij een Russische collega met wien ik voor dit schilderij stond te kijken, de angst is de groote factor bij zulke slach- j mer-Alst werd verworpen, tingen, en Binet heeft dat gevoeld. Wat hij verlangde, dat van de doet die mattozen 6tormen? Eenvoudig J:—1 van haver het rood klaverhooi niet voortdurend een hooge prijs verkregen wor den, dan moet de verbouw met de uit breiding van dun veestapel gepaard gaan. Ligt de boerderij ui de nabijheid van eene zuivelfabriek, dan zal het houden van melkvee en het aanfokkeu er van voorden landbouwer het meest gewenscht zijn. Een uitbreiding van den veestapel in de eene of andere richting ligt evenwel aan de plaatselijke ligging, de gesteldheid der boerderij en de persoonlijke inzichten van den landbouwer. Ons melkvee wordt door Duitscbland vrij gretig getrokken en het zal daarmee, zoolang de bescherming aan den graanbouw aldaar verleend, voortduurt, voortgaan. Welken producten moeten voor den ver koop worden verbouwd Zal de uitbreiding com- van den klaverbouw aanleiding geven tot de physieke noodzakelijkheid van zich te moeten bewegen, zij stormen vooruit zoo als zij schreeuwen, omdat de rust en stilte ondragelijk werden onder het fluiten der kogvls. En uit puren angst wordt de laf bek een held, ten minste als zoodanig wordt hij gelauwerd. Ik heb een neef gehad, een lammen en laffen jongen, die in een hoek kroop als men maar naar hem wees. Tot den dienstplichtigen ieef- tijd gekomen, werd hij als schrijver in gedeeld bij den staf van een regiment en daar spoedig tot onderofficier bevor derd. De oorlog bracht hem van de bureau- kruk in het veld, en onder de bestor mers van Kars. Niet achteruit kunnende, waar de revolvers der officieren dreig den, zet hij het plotseling op een loo- pen naar voren schreeuwende en gillende als een dolzinnige. Eeu oogenblik van aarzeling, en de heele troep, naar geen commando's meer luisterend, volgt den „held." Eene vijandelijke redoute wordt genomen, en mijn neef op het slagveld wegens betoonde dapperheid tot officier bevorderd. Hij heett later wegens laf heid zijn ontslag moeten nemen. Ik geef het bovenstaande, zooals het mij is verteld. Het is ook een oorlogs beeld, en stellig het zal niet het eenige van dien aard zijn,dat bestaat,maar geluk kig ontbreekt het daarnaast niet aan voor beelden van eenen zoo kalmen, berede neerden moed, dat elke gedachte aaneen handelen uit lafheid verdwijnt. Gelukkig! zeg ik, wij menschen moeten eenig ge loof in ons zelf kunnen behouden! Terwijl de Duitsche keizer te Pröckol- witz ter jacht is. alsof geen verkiezins- zorgen hem bezig hielden, is het centrum met zijn oproeping aan de kiezers voor den dag gekomen. De heeren zijn er niet in geslaagd een kort en bondig stuk samen te stellen de verdeeld heid in eigen boezem, uit de aristocra tische en democratiatische stroomingen in het centrum voortkomende, is oor zaak van iets stroefs en duistere, dat de kracht van het manifest wel allerminst verhoogt. Ook is het stuk veel te lang: er blijkt echter duidelijk uit, dat de op positie tegen de oorspronkelijk legerwet en evenzeer tegen het bemiddelings-voor- stel v. Huene wordt voortgezet, omdat deze op den duur de lasten des volks tot een ondragelijke hoogte opvoeren. Voor de weerkracht wil het de noodige offers brengen, maar tevens de draag kracht van het volk en het budgetrecht van den Rijksdag ongeschonden geëerbie- missieleden der proviiu ie bij meerderheid van stemmen een voorstel van Schorle- waarin afgevaar digden, die in de provin cie Westfalen zouden worden gekozen, vier personen uit den landbouwstand zou den zijn en het iederen afgevaardigde der centrumpartij zou vrijstaan, welkestem hij ten opzichte van het legerplan zou willen uitbrengen. Doordien de hoogbe jaarde Schorlemer—Alst zich zoo openlijk aan het hoofd stelt van de secessionisten in het centrum, verkrijgen de conserva tief-agrarische elementen in de partij een zichtbaar en erkend opperhoofd, en daarmede wordt althans voor zoover Prui sen betreft, de scheiding tusschen aristo cratie en democratie in het centrum vol trokken. Toen Schorlemer-Alst tijdens het leven van Windthorst zich geheel en al aan de palementaire werkzaamheid onttrok, deed hij dit, gelijk het heette, om redenen van gezondheid; maar feitelijk was het, om dat hij niet ten volle instemde met de democratiseerde politiek, welke nu en dan door Windthorst werd gevolgd, terwijl hij toch niet openlijk de parle mentaire diplomatie van Windthorst wil de bestrijden. Zijne tegenwoordige op treding is tot nog toe het meest betee- kende verschijnsel in den geheelen ver kiezingstijd. Zij werpt een scherp licht op het toenemend contrast in het cen trum tusschen den adel en de hoogere geestelijkheid eenerzijds en de democratie met de daarmede samengaande lagere geestelijkheid anderszijds. De Kreuzzeitung verkondigt reeds, dat ook conservatieve protestantsche kiezers steun kunnen ver- leenen aan katholieke candidaten van het slag van Scholemer-Alst". De scheuring in de Duitsche Centrum partij voltooit zich hoe langer zoo meer. Was er tijdens Windthorst's leven een zeer democratische strooming in ge komen, tegenwoordig neemt Baron von Schorlemer- Alst de teugels weêr in handen en wordt het Centrum gestuurd in de richting van legerplan en land bouwbescherming. Het bezoek van keizer Wilhelm aan het Vatikaan, de voorkomenheid aan kardi naal Rampolla en aan Ledochowsky be wezen, zijn niet zonder uitwerking ge bleven. De adel en de hooge geestelijkheid zullen keizer Wilhelm een handje pogen te helpendat is de nieuwste koers! Of het die b 1 ij v e n zal dat is de vraag. De democratische strooming werkt ook en zelf in Duitscbland werkt ze. ren het deden, maar hij had den tijd om digd zien. In het stuk wordt met waar zijn sabel in den hals van den gewonde deering gesproken van de gesloten han- delsverdragen mrt Oostenrijk en Italië, als de beste daad van den zgn. nieuwen koers, maar tevens wordt gezegd dat, voor toekomstige verdragen de belangen van den landbouw en die van den groot- en kleinhandel den doodslag moeten ge ven. Wil dit zeggen, dat het handels verdrag met Rusland, waartegen de land bouw zich verzet, door het centrum zal worden geweigerd? Dit blijft o. m. in nevelen gehuld. Terecht prijst het stuk een zuiniger rijksbeheer aan, opdat htt opdrijven der openbare schuld worde tegengegaan. Het eindigt met een beroep op de eens gezindheid der partijgenooten, die intus- schen veel te wenschen overlaat, als men slechts aan het besluit der Silezische cen trum mannen denkt, die aan hunne leden in zake de legerwet geheel de vrije hand willen laten. Volgens sommige berichten, die echter bevestiging noodig hebben, zal vóór den te steken die, als een mast voor den stormwind, dood neerplofte. Wie was die vent vroeg de eerste huzaar zonder het hoofd om te draaien* Ja, wie was het vroeg de tweede, terwijl hij den zin aan den laatste over deed. C'était de 1'ennemi, antwoordde de derde, ik heb den helm herkend." Met zoo sobere middelen een zoo ont zettend oorlogsbeeld te kunnen schetsen, is niet het werk van den eerste den beste, en er zijn meer zulke bladzijden in dezen bundel te vinden. En voor het genot dat zij schenken, neemt men gaar ne op den koop toe wat deze vertellin gen aan onnatuur en gezwollenheid in houden, gevolg van de ziekelijke over spanning, waarmede de oorlog en de man die de incarnatie er van was door d'Es parbès worden beschouwd. Voor hem en de zijnen die om de glorie van den oorlog de ellende en jam mer en beestachtige wreedheid, welke hij in het leven roept, zouden willen vergeten, kan het zijn nut hebben in het salon du Champ de Mars het schilde inkrimping der utgaven, aan den anderen kani zullen de landbouwers verplicht zijn, gewassen te nemen, die meer aan produc tie kosten, doch hoogere geldelijke opbreng sten leveren. Als eerste gewas zou dan in aanmerking komen het vlas, terwijl ook het koolzaad in de laatste jaren meer recht van bestaan heeft verkregen. Verder wordt genoemd de verbouw van eetaardappelen. Ook wordt de aandacht ge- vestig! op de teelt van suikerbieten. Is er een goede prijs voor de bieten te bedingen op goede voorwaarden, en kan men een ge schikte variëteit biet verbouwen, dan is de biet wel een gewas, waarmee de landbouwer in staat is eene hooge geldelijke opbrengst te bekomen. Volgens de in het vorig jaar geno men proeven is de opbrengst boven 40.000 kilo per H. A. Berekend naar den prijs van fll de 1000 kilo z ,u dit minstens eene geldelijke opbreust geven van 1440 per HA., eene opbrengst, die met graan dit jaar op verre na niet kon worden bereikt. Nu eischt een bietenveld vrij wat arbeid en uitgaven aan werkloon en vervoer, doch die moet men zich ter wille van een goede op brengst getroosten. De biet zou uitstekend in het bouwstelsel passen. Het zaaien van tw ee halmgewasseu na elkaar zou dan kun nen worden vermeden. In Zeeland z ait men dan ook nooit „wit op wit.* Eischt de biet vele uitgaven voor wie den, dit kan niet anders dan den ande ren gewassen ten goede komen; de bodem wordt immers steeds meer en meer van onkruid gezuiverd. De kosten van den ver bouw van suikerbieten zullen die van aard appelen niet verre overtreffen. Om een en ander beter in het licht te stellen, diene het volgende voorbeeld: Gesteldheid van den bodem zavelgrond. Grootte der boerderij 36.50 H. A. Hiervan heem-en grasland 3 H. A., blijft voor bouwland 33.50 H. A. Er worden hierop gemiddeld ver bouwd 4yg H. A, vlas; aardapp -len, man- gtlwortelen en boerenkool, de laatste als veevoeder, 2% H. A.; boonen SVj H. A.; kLver 5 H. A, Samen 151/2 H. A. Blijft met graan bebouwd 18 H. A. of ongeveerde helft der boederij, als 5 H. A. tarwe en rogge, 6 H. A. gorst en 7 H. A. haver. Wordt nu de klaverbouw uitgebreid met 4 H. A. en verbouwt men bovendien 2 '/2H. A. koolzaad en neemt voor aardappelen of suikerbieten slechts 21/2 H. A. saaien 9HA dan houdt men nog 9 H. A. voor den graanbouw, dus een vermindering met 50 pC'. Het meerendeel der boeren kon zich met deze regeling best vereenigingen, of schoon enkelen vreesden voor klavermoe heid door te sterkgedreveo klaverteelt; ook verkozen sommigen den fabrieksaardappel boven de suikerbiet. KL Ct. v. R. hectaren, 26,000 inwoners, waarvan men het vijfde gedeelte letterlijk voor den hon gerdood heeft moeten bewaren. Aan het rapport van den Regeering.com miss*, is Cimboo, die de noodlijdende streken be zocht, wordt het volgende ontleend: Bij een uitdeeling in het dorp Halters zao ik twee honderd grijsaards, vrouwen en kindere i, hurkende oin eenige zakken ger.t en een stapel grove brooden. Onbewegelijk en stilzwijgend, rillende onder de lompen, die hen ternauwernood bedekten, wachtten zij de uitd.ehng af. Het is niet mogenlijk zich een treffender schouwspel te denken dan dat, hetwelk die arme schepsels aanboden, bij wie het lij den den blik had uitgedoofd, alsof het le ven reeds aan het lichaam ontvloden was. De kinderen, die de vrouwen op de armen hielden, schreiden niet meer; hun kleine leden, zoo dun als stokjes, zijn bedekt door een gerimpelde huid, waaronder het vleesch geheel weggeteerd is. Al deze lichamen hebben dezelfde gele kleur als de lompen, die hen bedekken, en deze men.chelijke massa vormt op den grond een klomp zon der beweging. Van deze ongelukkigen ontvangt ieder een portie van zaven kilogram gerst, de oude vrouwen en kleine kinderen bovendien nog een portie brood, en daarmede keeren zij voor tien dagen naar hun dorp terug. Nadat van 20—27 April in Gallicië nog 6 gevallen van cholera te Borszezon waren voorgekomen, wordt thans officieel medegedeeld, dat sinds dien tijd geen nieuwe gevallen van cholera daar meer waargenomen, De boer dient de bakens te verzetten. In het noorden van on» land, in een streek met de beste kleigronden, is in eene druk bezochte vergadering de belangrijke vraag besproken: „Welke ver anderingen zouden in ons bouwitelsel ge- weuscht zijn te worden ingevoerd, met het oog op de lage graanprijzen? Aangenomen werd, dat de geldelijke op brengst van den graanbouw te laag is in verhouding tot de productiekosten. Bij gemiddelde opbrengsten zal de teelt van granen niet die voordeden opleveren, welke volstrekt noodig zijn om den boer een bestaan te verzekeren. Wat nu te doen? Welk middel aan te wenden tegen het kwaad? Eenvoudig, geen graan meer veibonwen, en daarvoor andere gewassen, welke meer opbrengen, of minder aan productiekosten eischen, daarvoor in de plaats te stellen. Een gemakkelijk te ge ven raad; haar toe te passen, eischt echter overleg; 't gaat niet zoo gemakkelijk, be langrijke veranderingen in eene boerderij aan te brengen. Welke gewassen men ge- verkiezingdag nog een keizerlijke procla- leidelijk voor de granen in de plaats TTiaho Q Q n nnf vaII- nnMiln» ...*ii n n het volk worden uitgevaar- kuanen stellen? In de eerste plaats kun ïen komen de matie aan digd. - i Met betrekking tot de groote Crach nj te bezichtigen van Aldolphe Binet La in de Duitsche Centrumpart ij geeft klaverbouw. Mellee getiteld. Het is een andere kjjk een t - 1 de N. R. Crthet volgende Bijna nog meer dan het legerplan zou op den oorlog, dan waaraan deDetailles Aime Morot's en de Neufville's ons heb ben gewend. Bij hen vechten altijd hel den, en zelfs de ruiter die met doorboor den hals van zijn paard tuimelt, de offi cier die in de borst getroffen neerzinkt houden in hun doodsstrijd iets van eene verheerlijking, welke de illusie wakker houdt aan dat mooie Pruisische soldaten lied - - iHeelt tal een telegram uit Berlijn dd. 25 Mei, in <!e veepest de landbouwers er toegebracht, zal in aanmerking uitbreiding van den van jaren geleden de oude graslanden om te ploegen, en is die ramp aanleiding geweest tot het uit werkt aldaar de agrarische beweging, die breiden der bouwlanden en den verbouw" sedert de verandering der Duitsche han delspolitiek is ontstaan en eene menigte van granen en koolzaad,een verbouw, wel ke veel heeft bijgedragen tot den bloei en kiezers ten plattelande oproerig heeft ge- welvaart van het platteland, thaus nu die TY1Q Q Irf forrnn Ha 1 1 verbouw niet meer looneud is, zijn{ de wei den verdwenen en hiermede de in deu bo dem opgehoopte rijkdom aan planteu-voe- de zweep noodzakelijk? zweep de baas is, helpen haver maakt tegen de centrumpartij, die voor de handelsverdragen heeft gestemd. In de provinciale vergadering der cemtrumpar- tij in Siiezië werd nog alleen de legerquaes- deuda stoffen. Is Waar de noch hooi. Geen paard wordt er oud, geen vee wordt er vet. leder degelijke boer weet, dat de zweep niet noodig is. Een vriendelijk woord brengt gemakkelijker eeu voer hooi binnen, dan vier paarden. De chiueezen slaan de dieren, welke zij tot arbeid gebruiken, nooit. Een muilezel in banden vau een vreemdeling onbruik baar en gevaarlijk, is bij een Chinees rus- tig en gewiilighij luistert naar zijn roe pen alleen en een lichte trek aan den teu gel is voldoende, om het dier rechts en links te doen wenden, en 't blijft op goede en slechte wegen zijn vluggen gang behou den. Ook in bergachtige streken vau Beieren eu Zwitserland behandelt men de huisdie ren zacht en vriendelijk. Ze zijn daar dan ook volgzamer dan elders. Geen herder hoedt zijn vee met de zweep, toch is het volgzaam en "gewillig. Ook in Noord-Duitscbland ziet men te- geu den melktijd de eeue koe na de an dere naar den melker of de melkster gaan. Geen schreeuwen of slaan is daar noodig enkele vriendelijke woorden zijn voldoende.' En bij de paarden? Op de Alpenpassen worden de meest vermoeiende dieusten zonder zweep verricht. Hoe deuken de eigenaars van paarden in Nederland hierover? In de Figaro wordt een tref- feude schildering gevonden van den hon gersnood, waardoor de departementen Orau en Algiers in Algerië geteisterd worden. Sinds September 11. hebben van regeerings- wege uitneeliugen van levensmiddelen ph ats in de districten Tenés en Djendel; het laatste telt, op eene oppervlakte van 115,000 werden waargenomen, en de choleralijders er thans allen of overleden of hersteld zijn, zoodat het land cholera-vrij is verklaard. Het lijdschr. v. Geneeskunde deelt mede dat dr. Halfkine van Calcutta naar Agra is vertrokken om aldaar zijn inentin- geu tegen de choleta voort te zetten. Tal rijke Britsche beambten laten zich inenten, maar de iolandsche bevolking is daartoe niet geneigd. Het is vooral het kweeken der inentingsstof in bouillon of in het al gemeen ineen dierlijk medium, dat in ern- stigen strijd schijnt te zijn met de gods dienstige overtuiging der Indiërs. Een dozijn voor één. In een vroolijk gezelschap was er een die er niet zeer schrander uitzag. Gelijk het veelal gaat, was deze weldra het voorwerp van algemeene spotternij. Toen hij dit lang genoeg verduurd had, zeide hij eindelijk: „Gij moogt mij uitlachen zooveel als gij wilt, ik heb toch veel meer dan gij allen.* „Hoe zoo?' was nu de vraag. Hij antwoordde: „Ouidat gij maar één en ik meer dan twaalf gekken tot mijn ver maak heb.* Eenigejongenshadden een oud heer met steentjes gegooid. Hij werd zoo woedend, dat hij ze achterna liep en op een kleinen jongen, die stond te kijken, aanvloog. In de meening, dat hij een der schuldigen voor zich had, legde hij den knaap over zijn knie en begon hem af te straffen. ILe harder hij sloeg, hoe harder de jongen lachte, totdat de driftige man van verbazing ophield. O, jé, wat doe je 'n moeite voor niets, ouwe heer, riep de jongen, die het uitgierde van de pret. Je hebt den verkeerde voor. De ontwaakte doode. De werkman Dijck uit Klein-Bagnowen, een braaf en oppassend man, viel te Senuburg voor het hotel Marovia neer en werd door twee toegesnelde doctoren voor dood verklaard, tengevolge eener beroerte. Het „lijk* werd nu naar het lijkenhuis op het Protestantsche kerkhof gebracht, alwaar het zou blijven liggen, tot de familie 't kwam afhalen. Toen des namiddags vaa den denzelfden dag de doodgraver zijne ge reedschappen in het lijkenhuis ging halen, keek hij eens naar hst „lijk* en verschrok niet weinig, toen hij D. op de baar zag zitten. D. was weder geheel bijgekomen en kon van daaruit zijne terugreis weder aauvaardeu. Het voedsel der oude Ger manen bestond voor het grootste deel uit brood, wat reeds blijkt nit het feit, dat een knecht jrbroodeter'' en de vrouw des huizes „broodgeefster" genoemd werd. Het werd in ronde, vlakke koekeu gebakken, die door het bijgeloof van de koks met een kruis geteekend werden, om ze voor het verbranden te bewaren. Melk, boter en kaas dieuden ook als voedsel, terwijl de hoofdkost uit «pek be tond, daar toenmaals eeu groot deel van Midden-Europa en Engeland met eiken wouden bedekt waren eu de daarvoor menigvuldig voorkomende eikels het fokken van varkens zeer begunstigden. Ouze voorvaderen wareu niet alleeu ge duchte eters, maar ongelukkigerwijze ster ke drinkers. De drinkhoorns waren in den beginne werkelijk hoorns van dieren, en moesten in één teug geledigd worden. L* ter werden zij vervaugen door bekers van glas, die echter in hunne vorm aan hun ne ruwe voorvadereu deden den ken en vandaar eveneens in één teug ge ledigd moesten worden. Iedere gast ontving een lepel, terwijl hij t mes steeds zelf in zijn gordel bij zich droeg; aan vorken werd toenmaals door niemand gedacht, daar moeder tuur den mensch tien had. het ua- vingers gegeven Na negen jaren opge- spoord. In Weenen werden de gewe zen postbeambte Huber en diens echtge- noote gevangen genomen, laaistgeuoeinde bekende, dat haar man in Juli 1884 een kistje met 30,000 gulden aan bankpapier,

Schager Courant | 1893 | | pagina 2