Soldaten en Zeelieden." Hoofdgracht te Nieuwediep. Gemengd Nieuws. 'bidülékgezelsehappen van Edam, Buik sloot, Ilovenkarspel, Oosthuizen, Amster dam, Broek in waterland, De lip, Ouden dijk en V arder brachten achtereenvol- cns verschillende nummers ten gehoore. Je feestelijkheden werden door een tal- j* rijk publiek bijgewoond. Aan de deelhebbende gezelschappen werd eene medaille uitgereikt; het fan farecorps van Oudendijk ontving bij loting een muziekinstrument en dat van Boven- karspel eene dirigeerstok, als het verst komende gezelschap. Omtrent de Ja n P ie t er z. Coen feesten te HOORN, bevatten de plaatselijke bladen uit dat gewest uitvoe rige en geïllustreerde verslagen waaraan wij het volgende ontleenen. De feestelijkheden ter gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, den grondlegger onzer macht in den Oost-Indischen Archipel, werden zondag, den 28, des avonds ge opend in „Het Park" met eene opvoe ringvan het tooneelspel van iur. J. van Lennep, getiteld: „De stichting van Ba tavia", die uitstekend slaagde en waarbij het decoratief van den heer Grootendorst van Amsterdam, zeer de aandacht trok. Er zijn vijf oorlogschepen aangekomen waarvan er twee in de haven en drie op de reede liggen. Den 29 werden de feestelijkheden voort gezet in de Parkzaal, waar de Vereeni- ging voor volksvermaken, waarvan de heer dr. J. J. Aghina, secretaris en de hcerC. C. Tinkelenberg, voorzitter is, levende beelden deed vertoonen, alle tatereelen voorstellende uit het leven van Jan Pie- terz. Coen. De leden der rederijkerskamer „"NYest-Frisia" vormden de verschillende groepen, terwijl de heer Merckelbach, van Amsterdam, voor de verlichting met kalklicht zorgde. De rnuz ek van de Bei- ersche Kapel luisterde het feest op. Na de opvoering der levende beelden begaven de feestvierenden zich naar den tuin, waar te elf uur een vuurwerk, ver vaardigd door den heer A. Gall van Botterdam, werd afgestoken, waarna een bal volgde. Dinsdagmorgen heerschte er in de stad reeds vroegeene opgewekte stemming zijn er dan al niet zooveel buitenlui Bengaalsch vuur. Tegen tien uur begon het op de scheepstimmerwerf aan de Kuil, en de kronkelende spiralen van vuur en de kleurige balletjes en de zingende pij len,verwierven luide hoera's. Daarop snelden de vreemdelingen naar het feesttrein, de Hoornaren maakten1 nog een dansje in den tuin en het feest was geëindigd. courant De Eoomsche courant heeft bij deze gelegenheid een feestnummer uitgegeven, dat geheel is gewijd aan Jan Pietersz. Coen, zijn leven en werken, en dat ver der bevat een portret van den held van den dag. I maanden in de Ommerschans, werd dezer vuurwerk dagen wederom daartoe veroordeeld. o tneraan te ontkomen nam zij de wijk naar Antwerpen en vertrok, terwijl haar man afwezig was, f llOi) aan bankpapier met zich nemende. Uit FRIESLAND wordt ge meld De handel iu lammeren loopt ten einde. De ainfok was weder belangrijk, vooial van gekruist Friesch-Lngelsch ras voor de vttweiderijen, en van ♦oor melkschapen. Duizenden stnks zijn uit de woudstreken verzonden naar den greidhoek en elders. De handel was dit voorjaar zeer slap. De fokkers hebben de moeite slecht be- Men leest in de Eert. Crt. Ieder kent het verhaal van Jules Yerne in de Reis om de Wereld, hoe Passe- Partout zich eensklaps herinnert, mijlen ver van jhuis zijnde, het gaskraantje te hebben laten openstaan. J. 1. Donderdag haalde eveneens 'n dienstmeisje in den Bosch een stukje vergeetachtigheid uit, dat haar lang zal heugen. De wandelaars langs den stationsweg en de Vischstraat, Markt en Vuchter- straat hebben wel verbaasd gestaan, toen zij een dame, gevolgd door een heer en loond gekregenook de opkuopeis maak ten geen voordeelige zakeu. Gemiddeld is dit jaar voor de beste vijf—weeksche lammeren besteed van f 3 tot t i. Veel is t gen lager^ markt van de hanc. gedaan De burgemeester van BRE DA heeft al de eigenaars en het verdere personeel van spellen en kramen op de ker mis aldaar door de stads-geneesheeren doen inenten. L evend begraven. Te HULST- Simperveld (L.) is zekere Graven, die in deze beiden voorafgegaan door een meid een kiezeikuil werkzaam was, door het in t zi en gekomen, als men in gunstiger omstan digheden had mogen verwachten, het was druk genoeg en op sommige gedeelten van den weg, die van het station leidt naar den rooden steen, de markt, waar het standbeeld staat, was de menigte zeer talrijk. Te 11.45 uur werd de extratrein ver wacht, die de ministers naar Hoorn zou brengen. Prompt op tijd stoomde de trein het station binnen, waar een der wethou ders en de secretaris ter ontvangst aan wezig waren. In vijf rijtuigen ging het langs de met vlaggen getooide huizen naar het raadhuis, waar de burgemees- stor, en het verdere dagelijksch bestuur, de kommandant der schutterij en die van het garnizoen, de hooge gasten in de raad zaal opwachtten. Onder aanbieding van den eere-wijn begroette de burgemeester de ministers en verdere autoriteiten. Intusschen begon de tribune zich met dames en heeren uit de élite der bur gerij te vullen en werden de plaatsen op het afgeschoten terrein om het standbeeld ingenomen. Om het staketsel had intusschen eene groote menigte post gevat, het oogenblik verbeidende dat het stichtings-comité en de ministers zouden verschijnen. Ten half één deden zij hunne introe. Allen, ook de heeren: Tak, Jansen, Lely, en Van üedem, waren in burgergewaad. Nadat de muziek het volkslied had laten hooren, voldeed dr. Schaapman aan de uitnoodiging van den minister Van Dedem, om de plechtigheid met een in leidingswoord in te leiden. Op dr. Schaepman volgde als spreker de minister van Dedem, die het stand beeld aan de gemeente overdroeg, waar na de burgemeester van Hoorn het mo nument aanvaardde. Hiermede was de officiëele plechtigheid afgeloopen. De genoodigden begaven zich naar het stadhuis, waar huu in de fraai versierde raadszaal een déjeuner werd aangeboden. De andere feestvierenden wandelden naar de Gedempte Turfhaven, waar een groote harddraverij door paarden van zessen klaar hen lang maar aangenaam bezig hield. Te zes uur ongeveer was de uitslag bekend prijs (f 250) Sador van den beer D. J. Florijn, te Rotterdam, le premie (f 100) Kejectetl van den heer Th. J. Dop, te Hilversum en 2e premie (f 50) Mirka van den heer A. de Graaf, te Bussum. Nadat het druk was geweest in loge menten en herbergen, waar het middag maal werd gebruikt, wandelden allen langs de haven naar de Karperkuil. De oorlogschepen buiten de ree waren geïllumineerd, mooie lijnen van kleine sterretjes tegen den horizon weerkaatst in het water. Maar de Karperkuil zag er werkelijk fantastisch uit. Honderden menschen stonden er onder het zwaar geboomte geschaard, dat het schilderachtig kolkje omzoomt. En op dat spiegelgladde water, donker getint door de bewolkte lucht, dreef een flotille van verlichte vaartuigen, schepen en jachten en gondels en vis- schersschuitjes, langs alle mooie lijnen versierd met ballons en vetpotjes. Een wonderspel van licht, boven en op het water, tegen het donkergroen der boomen met een kleur als een boei, welke meid een kinderwagentje voortduwde, over de straten hebben zien hollen en de moe ders hebben stellig hare harten vast ge houden voor het kleine wurm, dat in de j kinderwagen lag. Wat was er geschied Naatje, zei meneer, een drie kwar- I tier van Den Bosch, met een deftigen pas aan den arm zijner wederhelft stap- 1 pend voor den kinderwagen, Naatje, wat 'n zoet lief dingske is ons Jansje toch. Den heelen langen weg heb ik het nog niet gehoord. O, 't is een engeltje, antwoordde de echtgenoote. Het kind kan slapen als een roos. Een kwartiertje verder werd halt go- houden en de moeder boog zich vooro ver om den kleine eens te zien. Zachtjes werd binnen in den wagen gegluurd maar eensklaps, als had mevrouw het hoofd in een wespennest gestoken, trok zij terug en riep Drieka maar, Drieka, daar ligt kind in! geen Wat mevrouw, riep het ontstelde dan heb ik het meisje. Lieve hemel, zeker vergeten! En nu ging het dadelijk rechtsomkeert en nu niet met den boemeltrein-pas maar grande-vitesse naar de stad terug. Gelukkig dat de buren zich over den kleine, die in zijn eenzaamheid hartver scheurend had liggen te huilen per mitteer de min of meer juiste vergelijking als een uitgehongerd jakhalsje, had den ontfermd. Het kind lag nu rustig te slapen bij den buurman op de kinder kamer. De meid stond 's avonds nog buiten de deur. Menschrijftaan deTele* graaf. Eeuigszins in tegenspraak met de bewering, dat de beschaving oude gewoon ten verdringt of wijzigt is de mededeeling in De Telegraaf vsn Zondag 1.1 betreffende het dauwtrappen te AMSTERDAM. Stel lig is dit een overoud gebruik, dat zach tjes aan het sterven is. In het overheerscheDd Roomsch-Ka- tholieke deel vm de Betuwe leeft het nog voort bij de bevolking. Voor middernacht trekken kleine troepjes jongens uit, voor zien van noodige victualiën, en tegen den morgen komen zij, veelal niet geheel nuch ter meer, terug. storten van den kuil onder eene groote hoe veelheid kiezel bedolven geraakt en leven loos daaronder uitgehaald. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Een 40-j arige werkmant DELFT, die wekelijks wat van zijn loon afzonderde, heeft na twee jaar sparens zijne vrouw met beide kinderen verlaten en is er van doorgegaan met een 48-ja rig vrouw. Deze heeft haar man, met wien zij meer dan 20 jaar in deu echt was vereenigd, met een groot aantal kin deren laten zitten. De respectievelijke echtgenooten heb ben zich tot de politie gewend met ver zoek beide op te sporen en bij ontdek king hen in overweging te geven tot hun wederhelften terug te keeren. Als eene b ij zonderheid op het gebied van wielrijden disne, dat gis teren een ingezeten van Lit op een saftey naar Den Bosch is gereden (afstand 4^2 uur gaans), waarop tegelijkertijd zijn zoontje van twee jaar zich bevond, n.1. vóór op de „rusten*, met de handen aan het stuur. Onderweg moest de vader (veehouder) naar zijn vee gaan zien, en daartoe de Maas bij Alem overzwemmen; daar zoontje ook de koetjes moest zien, nam papa hem op den rug en zwom met den 2jarigen jonge heer de Maas over. Voorwaar! dat belooft een onverschrok ken sportman te worden, die kleine! De Heer J. Pool te WINKEL heeft met gunstig gevolg het examenafgelegdals spodela volapükik wereldtaal correspdt. I tUCL A n Jti. Niet onwaarschijnlijk staat dit gebruik in verband met het volksgeloof, dat aan dauw op sommige tijden geneeskracht toe kent. O aden van dagen heugt het nog, dat hier jong en oud in St. Jansnacht uittoog om dauw te slaan". Dit geschied de met uetten. die als zij nat waren, wer den uitgewrongen. De aldus opgevangen dauw werd aangewend als geneesmiddel voor zeere oogen, uitslag, etc. Eene andere Pinkster-gewoonte, voor 'n 60-tal jaren nog inkeemsch in de Betn- we, heeft zich nog slechts te Varik en omgeving gehandhaafd: hel plaatsen van Pinkster-poppen. In den nacht van Pink ster-Zondag op Maandag wandelen ver trouwde kameraads van 18-20 jaren het dorp rond en plaatsen voor de woningen, die huwbare maar niet-in-trek-zijode jonge dochters herbergen, op moeielijk te berei ken en in het oog vallende plaatsen (liefst in hooge boomen) stroopoppeu: geen ge- wenschte surprise natuurlijk. Het kost pa pa een goed „pruifke" worden. Waarmee staat dit gebruik in verband? Bedoelt men er mee te zeggen: „even aan trekkelijk als dezen stroopoppen zijn ook Een soldaat heeft meer kans op een lang leven dan een zeeman, maar iu tijd van vrede sterven er meer soldaten en zeelui tengevolge van eene verwaarloosde gezond heid, dan dat er in den oorlog of door een ongeluk gedood worden. Het is hun niet genoegzaam bekend, dat SEQUAH'S geneesmiddelen het lichaam harden. Een voorraad Prairie flower en SEQUAH'S olie moest in ieder kamp, op ieder schip, zoo ook in ieder huishouden gevonden worden. Deze beroemde middelen genezen zenuw achtigheid, slechte spijsvertering, galachtig heid, rheumatiek, nier- en leverziekten. Verkrijgbaar bij J. ütaiikc te Scliugen. EL. V Schilling*. Te B rétignolles bij Laval, liet een jongen van veertien jaar, Mala- drevie genaamd, soep etende met een steenen lepel, dezen vallen, zoodat hij braak „Dat zeg ik aan moeder riep zijn tien jarig zusje. „Dan schiet ik je dood, "ant- woorde de knaap. „Ik zeg het toch!" her haalde het meisje. Daarop nam de jongen een geweer en vuurde op haar; zij werd zoo ernstig in den arm gekwetst, dat de arm waarschijnlijk zal moeten worden afgezet. De dader, terstond in hechtenis genomen, toonde volstrekt geen berouw. Eentreurigfamilietafreel. De ongelukkige gevolgen vau den drank duivel kwamen weder duidelijk aan het licht bij de behandeling der zaak tegen eer ze verwijderd llen arbeider Eriedrich Brauer, voor het Hof van Gezworenen te Berlijn. Brauer woonde vroeger in Herzfelde, doch vestigde zich in het jaar 1887 met zijn diens linkerhandje in zijn rechterhand. Zoo I n lic-f uroer t 1 1 l i De gevolgen bleven niet uit, herhaal delijk ontstonden oneeuigheden, waarbij vrouw en dochter telkens aan de ruwste mishandelingen van de zijde v.n Brauer jloot stonden. Dagelijks vonden de erger lijkste tooneelen p'.aits en de dochter, die op het punt stond, moeder te worden, moet zich zelfs heden nog op krukken bewegen. De schoonzoon zag zich dan ook ge drongen, den ouden Brauer net huis uit te jageD, zoodat deze een ander onderkomen moest zoeken. Ii.tosschen bleef hij at en toe zijn vrouw en dochter bezoeken en koos daartoe steeds een uur, dat hij wist, dat zijn zoon en schoonzoon niet tehuis waren. Het gevolg hiervan was, dat de schoon zoon eindelijk in alle stilte met vrouw, schoonmoeder en zwager een andere wo ning betrok. Dit hielp echter slechts een poosje, want spoedig wist de oude Brauer het nieuwe adres op te sporen en de wal gelijke tooneelen van vroeger herhaalden zich weder. In den avond van 21 Augnstns van het vorig jaar verscheen Brauer wederom in de woning van zijn schoonzoon. Deze was niet te huis, maar deed een boodschap. Daarom opende vrouw Brauer dan ook dadelijk de deur in de stellige meening, dat haar schoon zoon thuis kwam. Men kan zich haar ont steltenis denken, toen z;j den echtgenoot voor zich zag staan, die zeer vriendelijk vroeg of hij mocht binnenkomen. De arme vrouw kon van schrik geen woord spreken. Nu kwam echter de zoon Wilhelm tusschen- beide en verzocht zijn vader, ter vermijdiug van onaangenaamheden, onmiddellijk de woning te verlaten. Daar Brauer hieraan geen gevolg gaf, werd hij door zijn zoon behoedzaam de deur uitgezet. Daarop stak de vader den zoon met een mes in den arm en de zoon, die op dat oogenblik nog niet wist, dat hij met een mes was verwond, sloeg den vader op zijn beurt, zoodat deze op den grond viel Eerst wilde Wilhelm de deur dicht doen, doch toen hij zijn vader op den grond zag liggen, gevoelde hij berouw en droeg den ouden man naar de stoel. In plaats van dankbaarheid te betoonen, bracht Brauer zijn zoon een diepe messnede in den buik toe. De verwonde vloog daarop zijn vader te lijf met de woorden: „gemeene hond, moet je mij steken?" Op het geschreeuw kwamen de buren toesnellen ea wezen den ouden Brauer, dien zij als twistziek ken den, de deur. De vader suelde dan ook de trap af en ging naar de kroeg. De zoon echter zeeg onder het uiten der woorden: *o, God, hij heeft mij in den buik geraakt, dat zal mijn dood zijn!" ter aarde. De verwonding was zoo hevig, dat de patiënt naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Na een langdurig, vreeaelijk lijden maakte de dood op 31 Januari van dit jaar een einde aan zijn nog jeugdige bestaan. Bij de lijkschouwing, vond men een abces in de lever, waaraan de dood werd toegeschreven. Ter terechtzitting beweerde de vader, in noodweer te hebben gehandeld, want zijn zoon had hem op den grond gewor pen en deerlijk mishandeld, waarop bij door drift niet wetende wat hij deed, zijn mes trok en in den wilde om zich heen sloeg. Hij gaf verder nog op, dat de schuld van de huiselijke oneenigheden niet aan hem lag, maar aan zijn huisgenooten, die hem slecht behandelden en niet eens ge noeg te eten gaven. Bovendien bestond er tusschen zijn vrouw en zijn schoonzoon een ongeoorloofde gemeenschap en dit had ook aanleiding gegeven tot groote onaan genaamheden. De gehoorde getuigen spraken deze op gaven echter beslist tegen. De gezworenen verklaarden den beklaagde schuldig, doch onder aanneming van verzach tende omstandigheden, waarop het gerechts hof hem tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeelde. {Politienieuws.) D irk'seerite schoolbezoek Donderdag 6 April j. 1., 9 uur 'smor- gens, kwam te Rijswijk, gem. Maurik, Ne- der-Betuwe, het raadslid v. K. zijn zesja rig zoontje Dirk voor 't eerst op school brengen. De school begon. De vader pos teerde zich naast zijn lieveling, met diens hand in de zijue. Kwart voor elven, noo- digde de heer De V., het hoofd der school, den vader uit, een kop koffie met hem te gaan drinken in zijn woning en eens te probeeren, den jongen alleen te laten. De vader vond dit goed en zei zoo tot ziju zoontje: „Dirk, ik ga even met den meester een kop koffie drinken, ik kom zoo terug, wees maar niet bang, ik kom stellig weer". Maar Dirk gaf te kennen dat hij niet alleen durfde blijven en va der nam den kleinen Dirk mee in mees- ter's huis en ging na den speeltijd weer zoet met Dirk naar school. Des namiddags kwam de vader weer mee en bleef den ge- heelen schooltijd naast Dirk staan, met Dien morgen was het hoofd der school afwezigen zijn zoon nam zijn plaats waar. De ze ergerde zich aan dit schoolbezoek, en sprak den man aan met te zeggen; „Zou je maar niet heengaan en Dirk alleen la ten? Hij heeft het Zaterdag ook alleen uitgehouden, hij heeft wel wat geschreeuwd, ma»r dat houdt wel op." De arbeider antwoordde alleen; »'t Zsl nie goan mester „J.wel,, probeer 't maar eens, ge kunt hier toch niet den geheelen schooltijd Dirk bij de hand houden, bij moet er toch aan gewennen en hoe eer hoe beter", enz. enz. Maar alles stuitte af op het onverander lijke: „'t Zal nie goan mester." «Dirk, trek moar streepjes," voegde de man er bij, terwijl hij voor Dirk, die zijn hand niet losliet, met. zijn vrije hand de liniaal vasthield. Dirk trok een lijntje, zette streepje en de arbeider stond onwrikbaar pïl op den post, hem door zijn meester aangewezen. Zoo verliep de (ochtend. Des nammiddags was het hoofd der school weer aanwezig. Deze had vsn zijn zoon de verschijning van den nieuwen satelliet vernomen. Weer stond deze bij deu aanvang der school op zijn post met Dirk's hand in de zijne, „Gij zijt hier van morgen ge weest", zei de meester, „maar van mid dag gebeurt het niet meerik kan het niet langer gedoogen, ge moet heengaan". De arbeider zei: „'t zal nie goan, mester". Maar de meester begon weer met kracht en aandrang; „hoor eens, het moet gaan, ge moet er uit, daar is de deur, ik wil het niet langer toestaan, het moet uit zijn". De arbeider beweerde opnieuw:, 't Zal nie mester", en voegde er nu bij; „ik te blijven". „Die orde", antwoordde de meester, hier niet van kracht, wij zullen er goan heb orde om vis niet langer over praten, ge moet weg!" „Als 't dan zoo staat", zei de man, „dan neem ik Dirk maar weer me«". „Dat kan ik niet verhinderen", antwoordde de meester, „dat is op uw veranwoording". En de arbeider ging met Dirk weer terug naar het huis van Dirk's vader v. K. Den vol gende morgen werd het vaccinebewijs gehaald en Dirk gaat niet meer school te Rijswijk. {Schoolblad.) De Grieksche wijsgeer Dion werd eens, verhaalt men, door een scheldenden straatjongen tot zijne woning nageloopen. Dion ging rustig voort. Toen hij zijn huis zou binnengaan, zeide de jongen: „en hebt gij op dit alles niets te antwoorden Dion keerde zich tot hem en sprak alleen, ter wijl hij de deur dicht deed: „Niets*. .Set was duidelijk, dat hij van een woordewis seling hier geen heil verwachtte. Zwijgen is dikwijls goud 1 DevermaardeRomeinsche veldheer Cajus Fabricius leefde, zoolang hij niet ten oorlog was, op een zeer een voudige wijze. Van weelde had hij een af keer. Daarom wilde hij ook geene geschen ken aannemen, die het volk hem gaarne zou gegeven hebben, na eene glansrijke overwinning. Hij zeide, toen hij die pracht afwees „lk ben rijk, omdat ik mijne be hoeften weet te beperken.* Dat is een merkwaardig woord. Het goeft veel te den ken. Eenzonderlinggevalheeft zich voorgedaan te Genua. Dezer dagen werden een zekere heer Curro en zijn zoon door hun knecht Orsini wegens een dezen toegediende scherpe berisping doodgescho ten. Thans is het testament van den heer Curro geepend en blijkt deze 2000 lira's te hebben vermaakt aan wen dienaar Michele Orsini." zijn „trou- s gezin te Berl.wn. In bet vreedzame kleiue jelui"? Of: „je kunt geen werkelijken vrij- sta^i® 'e®fde de famillie rustig en gelukkig er krijger, welnu, hier heb je een strooien"? en '"houding tusschen Brauer en zijn Die 't weet, mag het zeggen Uit Wijhe wordt van 26 Mei gemeld: doen heden middag de vrouw van den hoepelmaker A. R., na het ver richten van eenige werkzaamheden tehuis kwam, vond zij de wieg in brand staan, waardoor een kind van acht maanden zulke vreeselijke brandwonden bekwam, dat men voor het behoud van het leven vreesde, het is waarschijnlijk dat een vonk van het vuur, waarop hout gebrand werd, op de wieg gespat is. Een juffrouw te UTRECHT, rlie reeds tweemaal wegens dronkenschap vrouw, die hem zestien kinderen had ge schonken, liet niets te wenschen over. \"an al die kinderen zijn slechts enkelen in le ven gebleven, terwijl alleen een zoon en een dochter in dit drama een rol spelen. De dochter was namelijk met een kost ganger van de familie in het huwelijk ge- ook deu geheelen volgenden dasr, Yrijdag Zaterdags probeerden men Dirk tot 11 uur alleen te laten. Na een uur luidkeels geschreeuwd te hebben, werd de jongen zoet en te 11 uur werd hij voor belooning door een nicht met een rijtuig afgehaald Hoe zou het nu Maandag gaan. Onderwijl had zica door het dorp het gerucht verspreid, dat v. K. weer heta b - i g'n8 leeren met «jn zoontje en er waren treden en allen woonden bij het jonge paar er, die het vermakelijk vonden en er om cilijn in huis. an af het oogenblik lachten. Des Zaterdagsavonds was de heer DTdllër VB11 MfinTHïlftillq anc cornr.rloprl r. 17 r\ De kleine schoenpoetser. „Wat? Ben je bezig je eigen schoenen te borstelen?* vroeg een heer aan een schoenpoe- stersjougen. „O, mijnheer!* was het lachende ant woord, „ik doe het alleen, als ik die van anderen niet glimmeud behoef te maken; want ik denk, dat het mij tot aanbeveling zal zijn, als ik zelf geen doffe of modde rige schoenen aan de voelen heb; men ziet er dan fatsoenlijker uit.* „Dat is waar* sprak de heer, „en iet toont ook, dat je niet lui bent. Weet e, wat je doen moest? Kom morgen och tend eens aan mijn huis. lk zal oveije denken. Misschien kan ik je wel gebrui ken.* De jongen kwam, werd aangenomen, werd de vertrouwde knecht, eindelijk de vriend van den mau, wiens hart hij door zijn schoenpoetsen gestolen had. Hij werd later zelf de opvolger vsn den ander in uitgebreide zaken. Hetafkalvenvanhet rund- vee. Ja, ik herinner het nog zeer goed dat ik vroeger jaren eene land bouw verga- deriug bezocht, waar ook eens gesproken werd over het vervelende nachtwaken dat men soms moet doen, ten einde tegen woordig te zijn als de koe kalft. Achter in de zaal zat een oud boertje dit gesprek te hooren. Nadat, d» aan hooren. Nadat de een dit en een ander weer dat in het midden had gebracht ue lange nachten te bekorten, stond boert j e op en zeide: „Vrienden! ik heb v. K. nu eu dan beschenen door rood of groen veroordeeld was tot een verblijf van zes meer aan den drank verslaafd in dat Brauer ven woonplaats was veranderd, uv „as L had er een merkbare verandering in zijn avond bnitecgewoon amusant Men levenswijze plaats, want terwijl de man I voorheen een voorbeeldig ech'tgencot en vader was geweest, werd hij nu twistziek en onverdraagzaam en geraakte meer en i.p de scciteit. Daar was het dien had nu wat te praten, en v. K. v erd duchtig ge plaagd. Hij kon zich tegen al die aan vallen niet verweren. En's Maandags kwam hij niet met Dirk mee naar school, maar zond zijn arbeider. om ons u nauwlettend" nagegaan en ik kegrijp niet waarom ge over deze zaak zooveel drukte maakt. Doe als ik en ga gerust slapen. Ik zorg er voor, dal al mijne koeieD op klaar lichten dag kalven en nog wel des voor middags tnsschen 10 en 12 uur*. Alle aanwezigen sloegen van verbazing de handen ineen en schaarden zich om den ouden man, hem vriendelijk verzoekende om hun dit kunstje inede te deelen. „Indien gij mij vooraf belooft*, 'zei de man, *om het te beproeven, dan wil ik u het geheim medede len. Luister dan:

Schager Courant | 1893 | | pagina 2