Gemengd Nieuws. te beletten Ook inet dit doel zijn tan de briga des te Nieu w-Amsterdam en Scboonebeek twee manschappen naar hier verplaatst. Omtrent doornoord, welke Dinsdagmorgen te EES plaats had, meldt de Asser Cl.: De landbouwerszoon E. Warring», die voor eenieen tijd verkeering had gehad met Rika Wenr.ing, 23 jaar oud, heelt dit meisje door twee revolverschoten in hare woning gedood. Wetende dat Rika's broe ders op het land waren te grasmaaien en dat baar vader van huis waa vertrokken om een voer turf te halen, is hij naar hnis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Misschien heelt hij haar hier veizocht om de liefdesbetrekking, die door het meisje op verzoek des vaders afgabroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelnkt zijn Rika daartoe over te halen. Een zilveren halsslotje, vroeger door Warring» aan Rika gegeven, werd op tafel gevonden, dat zij zooals men denkt, aan hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er een worsteling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen afleiden uit krabben op des meisjes bloote armen. Toen moet niet, dot geer 1 den, want iedere boer moet baren, wil hij I zijn vee houden, aan Er worden fabelachtige haoge prijzen besteed. Wij zullen enkele voorbeelden Rij HEERENVEEN ligt en noemen: een Voorzitter. Ik doe het het mer, ik doe het niet. Dols. Gij zijt onzen voorzitter u st«*t bet om zulks te doen. Voorzitter. Ig doon het neit. Dols. Ik heb voorgesteld om den heer stok land, dat verleden jaar -•> -)Ul|r P Kamps namens de gemeente te bedanken, bracht. Zaterdag j.1. wer 1 t pu. les ver dit voorstel wordt gesteund door den heer picht tegen de som van f 18», zonder de kos- Schrev en den heer Zinken en du ver- ten. Een ander stuk, at ver e en j ar zoek'ik u beleefd mijn voorstel in om- f271 deed, is nu gegund toor f-o7 Zoo vraag te brengengezegd. gaat het aldoor, terwijl bovendien het ge- Voorzitter dat doe ik ook niet - Zin- was wel misschien de helft slechter ken heeft niets. dan '«deden jaar. Een deskundige re- Dola. Voorheen spraakt gij over ruzie en kende uit, dat het hooi, als het in de thans weigert gij alweer een voorstel in schuor zal zijn, f 1 '0 zal kosten, tcrwij; omvraag te brengen, wat voldoend gesteund het met f50 betaald is. teeen Honrboeren kunnen dm ook m l bu- nitge- ren; dit past alleen aan eigen boeren, waar van sommigen voor meet dan f 2000 al gehuurd hebben. nij de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan een haar achter het oor en een iu den schouder trof. Rika is toen Daarbui ten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant dsr woning weer binnen tre den. Ilier is zij bezweken. Eene derbuur- Trouweu heeft op hetzelde oogeoblik a- ringa uit den bander ten noorden van het hnis zien komen. Bij het gewonde meisje komende, zag zij nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood in; hevige bloed storting had niet plaats. Het lijk is Dinsdagavond te Borger ge schouwd. De justitie en de heer Bakker, arts, uit A'.sssn, waren omstreeks acht uur der plaatse aanwezig waar de laaUte met dr. ïledderus uit Borger de lijkachouwing heeft gedaan. Op hetzelfde oogeoblik kwamen de ma réchaussees Gerlofs en Kemper metdenver- moedelijken dader, die gevlucht en in de zoogenaamde Heerenkamp, een dennenbosch bij Schoonoord, in eene greppel gevonden was. Hij had nog eene revolver en eenige boterhammen bij zich. Hij is eerst bijhet lijk gebracht, waar hij zoo men verneemt heeft bekend. Later is hij naar het cachotder marechaussée en woensdagochtend naar Assen vervoerd. Dat de zaak in Ees veel verontwaardi ging wekt, moge blijke uit het feit dat de boeren aldaar woensdag een boerenverga- dering hebben gehouden en daarna zijn uit getogen om den moordenaar te zoeken. Bij diens arrestatie en confrontatie met het lijk dor vermoorde was een groote menigte op de been, welke blijken van verontwaardi ging gaf. Uit den g e m een t e n r a a d van SITTARD volgens het verslag in De Katholieke Waarheidevriend-. De Secretaris doet voorlezing van eenen brief van den heer Cl. Kamps waarin deze zijn ontslag als raadslid aanbiedt. De voorzitter: Gij hoort, dat de heer Kamps zijn ontslag als raadslid heeft aange vraagd.Wij zullen hem dat maar geven daar zal niemand van de heeren toch iets tegen hebben, ik zal het echter in omvraag brengen. In omvraag gebracht, wordt hetzelve met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter. Nu hebben wij punt 2 be noeming Dols. Mij dunkt, mijnheer de voorzitter dat wij een oogenblik bij pnnt 1 moeten stilstaan. De heer Kamps heeft sedert enne lange reeks van jaren onze gemeente als raadslid gediend; steeds heeft hij zonder eigenbelang de voordeelen der gemeente hier ter tafel gebracht; in het belang der ge meente werkzaam te zijn, was hem steeds een genot, en daarom vermeen ik dat de raad verplicht is een woord van dankbetui ging voor de gedane werkzaamheden aan den heer Kamps te brengen bij zijn ver- vertrek uit onzen raad. Voorz. Wat heeft de heer Kamps voor da gemeente gedaan, niets niks, hij heeft wat spectakel gemaakt, en mij het leven lastig gemaakt en dat is alles. Wat heeft hij met de brug gedaan? Hij is de schuld van den gebrekkigen toestand en de fl. 200 heeft hij nitt gegeven. Ik heb altijd ruzie met hem gehad. Ik bedank hem niet, dat doe ik nooit, nooit. Dols, Spectakel, mijnheer de voorzitter is vóór uwen tijd in deu raad geweest en zal er ook na uwen tijd nog wel in voor komen, en dat spectakel vindt meestal zij nen oorsprong in de houdiDg van den voor zitter in den raad. U zult het mij niet kwa lijk nemen, mijnheer de voorzitter, indien ik zeg dat u steeds da aauleidende oorzaak vaü alle spectakel hier in den raad geweest zijt, alle voorstellen van den heer Kamps zijn steeds door n betwist geworden, efschoon gij dan toch door aanhoudend optreden van deo heer Kamps naderhand verplicht waart om met zijn voorstel mede in te stem men. Zoo heeft de gemeente aan zijne stand vastigheid het bestaan te danken van het telegraalkantoor, het nieuwe kerkhof, de nieuwe regeling der brandblaschmiddeler, de verbreeding der Molenbeekstraat en on eindig meer andere zaken. Bij heelt me degewerkt tot het oprichten der veemark ten met dit alles, wat onbetwistbaar is, zegt gij, mijnheer de voorzitter nog, dat bij niks gedaan heeft. Gij vergeet o. Hij heeft veel gedaan en daarom zijn wij ver plicht hem namens de gemeente onzen danken te betuigeD. Schrey. Ik vind dat de heer Dols gelijk heeft. Wij zijn verplicht om den heer .Kamps te bedanken. is. Zulke soort van zaken hebt gij den heer Kamps wel 100 maal bracht en dat bracht de ruzie. Ook hebt gij meermalen voorstellen van de heeren Van der Heyden, Schrey en anderen niet in omvraag gebracht, waarom dan aan wettelijke voorschriften niet voldaan, dan is er immers nooii spektakel! Weest nn ver standig en brengt mijn voorstel in om vraag of wel bedaknt den heer Kamps na mens de gemeente. Voorzitter. Alla, dan zal ik het mer doen. Ik bedank den heer Kamps voor aan de gemsente bewezen diensten. Dols. Bravo. ten niet verkeerd handelen; zij zouden zich, indien zij het wisten, op den Fran- schen minister van landbouw kunnen beroe pen, die dezer dagen eene uitnemend practische circulaire aan de staatsland- bon«leeraren heeft gericht en daarin onder zegt: De Zomerzitting van Noord- Holland werd Dinsdagmiddag te 12 uren door Jhr. nar. D. W. M. Schorer op de gewone wijze met gebed geopend. De geloofsbrieven van de nieuw benosm- (je leden mr. J. P. Kraakman, T. H. v. Eeghen en jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden werden onderzocht en goedge keurd. Ook de heer 11. L. Hij mans werd als lid toegelaten. Wel had een kiezer te Am sterdam protest aangeteekend, omdat ar twee heeren L. Hijmans te Amsterdam woonden, doch het was gebleken dat er wel drie waren. De heer Kapjreyne van de Copp_*llo had mededeeling gedaan, geen benoeming voor de Eerste Kamer we Ier te kunnen aanne men wegens ziekte. Mededeeling werd gedaan dat bij konink lijke besluiten waren goedgekeurd de be sluiten der Staten, tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den Monnikenmcer. het hoogheemraadschap Waterland, den Yeenpolder enz. Alsnu kwamen onder meer aan de orde: Het voorstel om te heffen 7 opcenten op de gebouwde en 7 opcenten op de od- gebouwde eigendommen over 1894 en 5 opcenten op het personeel dienst 1894/95 Een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidie] groot flOOü (per jaar) ten behoeve van de teekenscbool te Edam, onder bepaling dat die gelden moeten gescheiden blijven van de gelden voor de gemeente-huishouding benoodigd. De subsidie wordt voor 3 jaren vastgesteld. Het voorstel tot het verleenen van f 1000 subsidie 's jaars ten behoeve van den stoombootdienst Enkhuizen-Urk-Kampen. Het reglement op de wegen zooals de commissie uit de Staten dit wenscht vast te stellen. Het rapport tot wijziging van het regle ment van bestuur van den Stam meerpol der. De voordracht tot wijziging van liet re glement voor het Ambacht van West-Fries land genaamd Drechterland. Eene voordracht tot wijziging van het bijzonder regelement van het hoogheemraad- van den Hondsbossche en duinen tot Petten. De voordrachten tot wijziging der regle menten van het heemraadschap vaD de strijk molens van de Schager koggen; de banne Sijbekarspel-, de banne en polder Schagen en de banne of polder Uoorn. De aanvraag tot het verleenen van sub sidie ten behoeve van eeD stoomtramver binding Schagen-Wognum. Nagekomen waren de navolgende stukken. Een adres der vereeniging het Rundvee- Stamboek in Noord-Holland te Schellink- hout om een subsidie van minstens f 5000 's jaars. Een adres van de afd. Noord-Holland van de vereeniging het Ned. rundveestam boek om een subsidie als boven. De voorzitter herdacht het overlijden van do heeren v. Eeghen, Bos eu Smitz. Het waren mannen van groote werkkracht,die hun beete gaven, ieder op zijn gebied, wijddeo aan de belangen van dit gewest. Ook mr. Jordens heeft ons verlaleD. In hem verliezen wij een man van groote ener gie, een man, die nog op het laatst van zijn lidmaatschap heeft medegewerkt tot het vaststellen van een hoogst belangrijk rapport. De heeren v. Eeghen en Smit» herdacht de voorzitter speciaal als handelsmannen Men schrijft uit LIMBURG aan de N. Roti. Cl. De rijksland'oouwleeraars der verschillen de provinciën vergaderden 1). Zaterdag te Utrecht, onder het voorzitterschap van den heer P. B. Löhnis, inspecteur M. O. enz. voor de regeling der proefvelden van het aanstaande jaar. De question bruiante van den voedernood was echter ook aan de or de, en wat daaromtrent geconcludeerd weid, zal ongetwijfeld spoedig op de eene of an dere manier ter openbare kennis komen. De toestand mag voor het oogenblik nage noeg overal dezelfde wezen, toch is hij in de bouwstreken niet van denzelfden aard als in onze groote veedistricten, vooral wanneer men let op de maatregelen, die ter voorziening in voedergebrek voor den herfst, den winter en het aanstaande voor jaar genomen konden worden. Best gras en goed hooi zijn typen van veevoeder. Er valt weinig of niets aan toe te voegen of anderen (Hel ware beter het vee van de hand te doen, dan cr hooi voor te koopen dat f 50 kost, maar er zijn landstreken, die om hunne paarden en vee beroemd zijn en waar nooit met hooi gevoederd werd. Nn de werkeloosheid onder de boerenarbeiders in Fries land schrikbarende afmetingen begint aan te nemen, heeft het bestuur van het water schap Kollu m merland-O.jstdeeleen on derzoek iugesteld naar den toestand der slooten,enz. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat sedert jiren dsaraan niets is gedaan, zoodat de slooten vil speoie zitten. Deze specie kan zeer productief worden gemaakt, ter wijl deze toestand zeer nadeelig is voorde af .vatering. Des te minder is deze toestand te verantwoorden zoo oordeelt het wa terschapsbestuur nu door inkrimping van den noodtgen landarbeid de arbeiders zelfs in den zomer werkloos zijn. Het waterschapsbestuur heeft daarom aan alle eigenaren van boerenplaatsen en losse landerijen gelast, voor uiterlijk 1 Ang. a.s. de slooten langs hun eigendommen tot op den vasten bodem te zuiveren en uitte die pen. Na dien datum zal het een schou wing houden en tegen iederen nalatigen da delijk een vervolging instellen. Het politie- regelement stelt de eigenaars verantwoorde lijk voor den toestand der slooten enz., niet de pachters of huurders. geres Lconia Beunet, die gepasseerden Woensdag nabij haar hotel in Palermo door haar bruigom werd doodgestoken, groote sensatie verwekt. Signotim Beunet was geboren in de omstreken vau Milaan, en had daar ter plaatse haar eerste lauwe ren geplukt. Daar zij eerst 24 jaar was, was haar naam nog niet algemeen bekend, maar haar heerlijke stem, haar schoone voordracht en buitengewoon sympathieke verschijning deden haar beste verwachtingen koesteren voor de toekomst. In de afgeloopen herfst kreeg zij een en gagement als primadonna voor het stede lijk theater te Messina en had daar bui tengewoon snccès. Ëen jonge inwoner van Palermo, signor Achillo Parde, geraakte verliefd op de schoo ne zangeres en hield om haar hand aan. Signoiia nam het aanbod aan en reisde voor enkele weken naar Palermo, waar zij met haar moeder intrek nam in een ho tel en de toebereidselen maakte voor de bruiloft. Inmiddels waren haar ongunstige geruchten omtrent haar aanstaande ter oore gekomen en zij besloot de verl >ving te ver breken. Toen zij nu woensdag met haar bru'gom van een wandeling terugkeerde, deelle zij hem zulks mede. De jongeman wilde er echter niets van hooren en daar zij bleef volharden, vloog hij de rampzalige te lijf, wierp haar op deu grond en bracht haar met een dolk zeven steken in den hals en de borst toe. Zij bezweek spoedig onder de vreeslijkste pijnen. te verbeterenen omdat de ligging, de vruchtbare, humusrijke bodem, het voch tige zeeklimaat den grasgroei en de vee teelt bij uitstek begunstigen, kent men langs de kusten der Noord- en Oostzee nauwelijks een ander landbouwstelsel dan dit en treft men ook de typen aan van de melkrijkste Europeesche rassen. Nu denke men zich echter in zoo vee rijke streken gras en hooi weg, of maar, zooals nu in zeer ontoereikende hoeveel heid voorhanden; dan komt er de boerin een weergaloos kritieken toestand, die hem allicht dwingen zou zijnen veestapel ge deeltelijk en a tout prix op te ruimen daar jechler zou de gewenschte weersge steldheid ook nog zeer veel ten goede kunnen brengen, juist om die exceptioneel gunstige omstandigheden van bodem, kli maat en ligging. Maar wat kan er voorloopig gedaan wor den Zeer weinig (wij laten den aankoop van veevoeder buiten beschouwing), zeer weinigmen zou, om den tweeden gras- groei te bevorderen, het met 100 of 150 ko Chili per hectare kunnen beproeven, en verder afwachten wat het weder ons bren gen zal. Of weet er iemand iets ander op Zeer zeker kunnen de vooruitzichten nog treuriger zijn dan in onze grasstreken, b. v. ver over onze zuidelijke grenzen, op de beroemde puike, grasrijke hoogvlakten van het land van Herve, waar het klimaat veel droger is, en het gras dermate ten voeten uit verschroeid, dat er ook op het herfst- gras niet veel gerekend wordt. Daar richt 1893 menig nijver veehouder reddeloos ten gronde. Nagrashroi staat bij sommigen niet bi zonder aangeschreven in andere landen, in Zuid-Duitschland b. v. is dit anders, en kel omdat het najaar er voor de late hooi- bereiding veel gunstiger is dan in ons land, want overigens onttrekt de tweede grassnede niet minder plantenvoedsel aan den bodem dan de eerste, en is zij van geen geringer gehalte dan deze. Het komt echter op dat herfstvoeder nu zooveel niet meer aan. Yalt het tegen, dan ensileere mendat gaat zeer goed, zonder veel om haal en kosten, zonder bakken of kuilen of persen, op eene zeer eenvoudige, ik zou basst zeggen eeue primitieve manier, boven den grondmen informeere bij den heer Bertels van Barneveld. Het is nochtaDs te begrijpen dat de Gisteren werd door de ma- réchaussée in DEN BOSCH als zijnde zon der middel van bestaan aangehouden en heden over de grenzen des rijks gezet een Israëliet te hnis behoorende in Jeruzalem. Hij had den langen weg van die plnats naar deze streken voor het grootste gedeel te te voet afgelegd, en dacht nu door de hulp van anderen naar Amerika te kunnen reizen. Deloden van de EersteKa- tner der Staten-Generaal zijn ter vergade ring bijeengeroepen tegen den 19eu Juli des namiddags te drie uren. Een Engelse li man bezocht Parijs vroeg in het voorjaar. Toen hij op een goeden middag aldaar in een restau rant dinneerde, zig hij op een buffet ee nige schalen met aardbeien staan, Hij vond dat zoo'n schaaltje met aardbeien uitne mend tot dessert kon dienen. Daarom vroeg hij aan deu kellner den prijs en toen het antwoord luidde: „een franc» liet hij onmiddellijk een schaaltje aanrukken. Terwijl hij bezig was dit dessert te verobbe- ren, vroeg hij de rekening en was erg verwonderd daarop voor aardbeien tien francs genoteerd te zien. De kellner be duidde hem evenwel dat niet het schaaltje, maar iedere aardbei 1 franc kostte. De En gelsman betaalde zijn rekeniDg, liet een aardbei op hei schaaltje liggen en ging heen. „Mijnheer, u hebt den kellner nog vergeten," weerklonk het achter zijn rug, „Wat!" riep den Engelschman, „jou ver- vergeten? Zie je dan niet, dat ik een aard bei op het schaaltje heb laten liggen i die staat immers gelijk met een fooi van een franc!" De Berlijnsche politie heeft te Wittenburg een tooneelspeler in hechtenis genomen, die dit beroep meer als bijzaak opvatte, maar in werkelijkheid een uiterst stoutmoedig inbreker was. De gevangene, die een bekentenis aflegde, hee te Kringel, en was een jong man van een elegant voorkomen; hij was de zoon van een onderwijzer eu onderging vroeger reeds straf wegens desertie en bedrog. Hij had er zich op geoefend met buiten gewone handigheid tegen huizen op te Noordhollandsche en Friesche veehouders klimmen en vensterruiten met diamanten met leede oogen hun weinige hooi door het buitenland zien wegkapen en daardoor voor den boer ongemaakbaar duur gewor den, en ik ben niet ongeneigd t: gelooven dat voor dez: een verbod op den uitvoer voordeelig ware geweest waarbij het hooi toch nog op fliuken prijs zou zijn geble ven. Maar in de bouwstreken, in Zuid- Limburg, b. v. en diplaise het dagblad Ons Zuiden, zou men op een dergelijken maatregel niet minder gesteld wezen en de heer Bos als specialiteit waar het de waaroit reeds blijkt hoe de noodstand hier Watteischappen betreft. [Applaus). De volgende zitting had plaats op Yrij- dag 1.1. tot het uitbrengen van rapporten en het reglement. Ten slotte werd in behandeling genomen het ontwerp-reglement op de wegen in de ze provincie. Verschillende artikelen wer den na breedvoerige discussie al- of niet gewijzigd aangenomen. De vooitzetting der beraadslaging zal plaats hebben op de volgende vergadering; welke zal worden gehouden op Dinsdag 11 Juli e. k,, des voormiddags ten balf elf uur. Men daardHet de <S t a #- schijft aan is in Friesland een rage op punt van hooilandrerhuringen. De herber gen, *aarin de publieke verpachtingen ken, spurrie en lupinen en weidesias ook plaats hebben, zijn \oor den aanvang reeds trouwens, geen kostbare stoDDelklaver stampvol: men staat als v een andere karakter heeft. (Ik laat de „heeren"- industrieelen en anderen, die voor hunne luxe- en vrachtpaarden het hooi niet kunnen ontberen, buiten reke ning.) Onze landbouwers doen hun voor deel met de buitensporige prijzen: zij ver- koopen gras- en klaverhooi, veel of wei nig, wat er van is; zij weten dat men het, onder zulke omstandigheden ook zonder hooi kan stellen, en het zijn volstrekt niet al leen de weinig bemiddelde boeren, die er aldus over denken. Het ergste ligt achter den rug; graan is nu rijp: dat geelt stroo en krachtvoeder. Er zal toch wel eens voorgoed een einde aan de droogte ko men en dan de herfst misschien veel groen en eusilagevceder van allerlei aard mee brengen: knollen, witte mosterd en wik- staat als baringen in een ton gepakt. Er wordt maar op los gebo den. wei- En ik geloof dat mijne provinciegenoo- door te snijden. Op deze wijze giDg hij te werk in het hotel van den Saksischen gezant aldaar en ook onlangs in de villa van deu bankier Saloschin. Deze vond hij slapend, en verwijderde zich, omdat hij geen geld kon vinden, terwijl hij in woe de ovei deze teleurstelling een schandelijk lerwoesting aanrichtte. Als motief voor zijn inbraken gaf hij op, dat hij niet kon le ven van zijn salaris als tooneelspeler, dat slechts 80 Mark bedroeg. In zijn woning werd beslag gelegd op een groote menigte kostbaarheden: diaman ten, antiquiteiten en schilderijen. Zijn laatste rol was die van eeu politie-agent die een inbreker in hechtenis neemt. „Ik geloof nooit dat dat vleesch twee pond weegt," zeide de oude Knap, het vleesch bekijkende, wat de sla- slager had gezonden. „Ik wil het wegen en ik zal dien snaak wel krijgen en hem aftrekken wat er te weinig is." »Kijk eens aan,* zeide hij, na het stuk gewogen te hebben. 't Is waarachtig twee en een half pond!" ,Nu zal je den slager een half pond meer moeten betalen,* merkt mevr. Knaii op. 1 „Zeer zeker niet. Laat hij maar wat be ter opletten.' ~t I 6 u n 8 n a a r s we r e 1 d in Italië heeft het droevig einde der zan- De boer Adalbert Kralin- ger, uit het dorp Praroles in Bohemen, is gevangen genomen, daar hij verdacht wordt vijt menschen vergiftigd te hebben. Zeven jaar geleden had hij de dochter van een rijken boer gehuwd en tegelijk de pachthoeve en het land ter bewerking ge kregen, op voorwaarde, dat zijn schoon ouders, zijn schoonzuster en twee broeders op de hoeve bleven wonen. Yoor zes jaar stierven plotseling de schoonouders, daar na de schoonzuster en de oudste broe der, onder verdachte omstandigheden. Toen nu kortgeleden ook de jongste broeder stierf, zonder vooraf ziek geweest te zijn, verbreidde zich het gerucht, dat Kralinger al zijn bloedverwanten omge bracht zou hebben, oin daardoor in het onverdeelde bezit van het land en de hoe ve te komen. De justitie heeft de lijken doen opdragen. De lijkschouwing bracht aau het licht, dat de dood veroorzaakt was door vergiftiging. Kralinger en zijn vrouw zijn daarom beiden in hechtenis geno men. Onder de tallooze vraag- tukken, die de psychologie tracht op te ossen, is een van da merkwaardigste en moeilijkste die van het instinct, dat som mige dieren er toe drijft zich te houden, alsof zs dood zijn, hetzij met het doel om zich te verdedigen of aan te vallen. De vossen, door hun slimheid bekend, zijn uitstekend geschikt om te bestudeeren; liet aantal gevallen waarin zij zich dood houden, is zoo groot, dit aan de echt- ïeid niet meer getwijfeld kan worden, lieronder volgen eenige staaltjes. Te Auzaza in New York drong een vos een kippenhok binnen door een zeer nau we opening. Hij deed zich zeer te goed en ontdekte, dat zijn lichaamsomvang zoo toegenomen was, dat de opening te klein bleek te zijn. Den volgenden dag trad de eigenaar het hok binnen en vond den vos op den grond liggen. Hem dood wanende, nam hij hem bij de pooten op en wierp bem op een mesthoop, maar nauwelijks voelde het beest, dat hij bevrijd was, of het ging er van door eu kwam nooit meer terug. Het volgende handelt over een stier. Eenige jaren geleden woonde de heer Bidte in de oostelijke streek van Mysore in een huis, gelegen te midden van prach tige weiden. Het dorpsvee vond hier wat het uoodig had en daar de hekken openstonden, ontbrak het nooit aan indrin gers. De knechts deden allerlei moeit om de dieren te verdrijven. Op een goeden dag kwamen zij zeer ontdaan bij den ei genaar eu vertelden hem, dat een brah- maansche stier, dien zij geslagen hadden, dood gevallen was. Deze stieren zijn heilige dieren, die overal grazen mogen waar het hun goed dunkt. Het ongeluk vernemende, begaf Bidie zich op weg en voad den stier op den grond liggende, schijnbaar dood. Niet op zijn ge mak over deze zaak, die hem de haat der dorpelingen op den hals zou halen, stelde hij een nauwkeurig onderzoek in en had het voornemen de districtshoofden met het feit in kennis te stellen. Op weg naar huis, liep een man hem achterop en riep hem vroolijk toe, dat de stier weer op zijn pooten stond eu rustig graasde. Deze stier had de gewoonte zich dood te houden, wanneer hij een plekje vond, dat hem beviel, waardoor het onmogelijk was hem weg te jagen. Daze list bracht hij menigmaal in praktijk. Een aap was aan een stok gebonden en kon door een verschuifbare ring zeer ge makkelijk in de paal klimmen. Zat hij bo ven in de paal, wat hij zeer dikwijls deed, dan kwamen de kraaien en aten het eten op, dat op den grond in een bak stond. Op een morgen dat zijn vijanden geducht hadden huis gehouden, hield hij zich als of hij ziek was; hij deed zijn oogen diebt liet zijn hoofd zakken en scheen hevig te lijden. Nauwelijks was zijn dagelijksche por tie gebracht of de kraaien vlogen er op aan en plunderden uit al huu macht. De aap klom zoo langzaam mogelijk naar beneden als- naar en of hij hevige pijn had, en rolde, op den grond gekomen, tot zijn etensbak. Hij bleet onbewegelijk liggen; een kraai kwam aau- Jacob'is het ook te weten gekomen vanjuou.^u, I

Schager Courant | 1893 | | pagina 2