van zijn broerfje van 2Y2 jair- De knaap die zich, volgens alle getuigen, altijd zeer goed had gedragen, verklaarde dat bij de misdaad alleen had gepleegd omdat hij het levensmoede w is en ter dood veroor deeld wenschte te wordeo. Ztju verdediger wilde hem kraikzining doen verklaren maar het gerechtshof velde een doodvonnis, overeenkomstig den wensch vxi den jongen moordenaar. Emancipatie. In de Ftenlodc komt ouder de iugozonden stukkeu het vol gende voor Emancipatie! Eenige huisvrouwen heb ben het plan opgevat, om a.s. Dinsdag avond te vergaderen. Zij zijn gebelgd, omdat haar mannen Zaterdag-avond wat laat zijn thuis gekomen en willen daar protest tegen aanteekenen. Een Araeri- kaansch idee. Stadskanaal (W.), 6 Aug. Een vreeselijke moord wordt uit Lyon bericht. Aldaar worgde de 17-jartge modiste, Marie Negre, haar zns- ter van 22 jaar, terwijl deze in een vasten slaap lag. Toen haar zuster dood was, ging de moordenares ineen zijvertrek, wekte de ouders en bracht ze bij het lijk. Beide zusters waren opdenzelfden man verliefd geraakt en Marie besloot haar zuster te vermoorden, omdat deze door den man ha- rer kenze werd voortgetrokken. velen van den dokter op te volgen; en ten slotte in Londen een „Centraal muziek- bureau" opgericht, waarin dadelijk op aan vraag muziek kon worden gemaakt die dan langs telefonischen weg wordt overgebracht naar een bepaalde zaal van een hospitaal. De reeds gedane stappen hebben be langwekkende uitkomsten opgeleverd. In verschillende hospitalen wordt het middel reeds toegepast; o.a. heeft zich te Helens- borgh een comité van ziekenoppasters ge vormd, dat alle dagen vocale en instrumen tale concerten geeft voor de geopereerden. Men heeft bemerkt, dat de temperatuur dier patiënten aanmerkelijk daalt en hun pijnen verminderen. Dezelfde uitkomsten heeft men verkregen in het hospitaal te Bolton. Het instrument dat het meest kalmeerend schijnt te wer ken, is de viool. In vele gevallen van sla peloosheid verkrijgt men reeds uitstekende uitkomsten door de werking van een gewone muziekdoos. Hoe vreemd deze feiten en de daaruit gemaakte gevolgtrekking van dokter Black- man ook mogen schijnen; men kan er in ieder geval voor de muzikanten zonder werk een nieuwen uitweg inzien; zij kun nen nu hun talenten gebruiken als genees kundige specialiteiten en geneeskundige uivoeringen geren aan bedden der zieken. In Londen is men zoover, spoedig zal het op het vaste land ook wel zoover komen. op ongeveer zes voet van den bodem ge daald was, ging zij nit, zoo plotseling als door tocht. Dit was alles, wat hij behoifde te weten. Hij was er zeker van, dat de put vsrgiftig gas bevatte, nam eene kleine parapluie, bond een touw aan het handvat en liet deze open in den put neer. Nadat hij hasr bijna op den bodem had laten zakken, trok hij ze naar boven, droeg ze op eenigen afstand van den put en gooide ze omver. Hij herhaalde deze han deling twintig of dertig maal, terwijl al de omstanders hem uitlachten, liet vervol gens de kaars weer naar beneden, die nu zelfs op den bodem klaar en helder brandde. Toen verwaardigde hij zich uit te leggen, dat het gas in den put koolzuur was, dat zwaarder is dan lucht en daarom opge haald kan worden in eene parapluie, alsof het water was. Het was een eenvoudig kunstje, maar miste toch zijne uitwerking niet. Een minvermogend a m - bachtsman, in het bezit van eenig land te Z., was aan een koopman daar eenig geld schuldig, dat hij wegens tegenspoe den niet terug kon geven. Hij had even wel een koe op stal en deze zou in beslag genomen worden. In hst bezit van het vonnis, viel den koopman evenwel nog in, dat de wet de inbeslagnemiug van een eenige koe niet toelaat en zoo kwam hij op de snuggere gedachte, om door een derde een geit voor zeer billijken prijs aan zijn schuldenaar te laten aanbieden. Het geitje wilde hij opofleren, om dan het formeele recht te hebben de koe te laten verkoopen. Onze schuldenaar, die ook nogal bij de hand is, kocht de goedkoope geit, en^reeds des anderen daags, in de vroegte, is de schuldeischer met een deurwaarder weder bij zijne woning, in het vertrouwen nu de hand op de koe te kunnen laten .eggen. Toen zij evenwel in de schuur kwamen, was nergens eene geit meer te zien. Daar naar ge vraagd, kreeg de deurwaarder ten antwoord, dat hij gisteren avond het geitje nog ge slacht en met zijn talrijk gezin ook reeds gedeeltelijk opgepeuzeld had. Onder die omstandigheden kon volgens de wet het beslag niet uitgevoerd worden en trok de koopman niet mat de koe, maar met een langen neus af, want hij kon nu boven dien zijn geit nog nazien. Welk nut de wilde kastau- je oplevert. Aan een vakblad zijn de vol gende bijzonderheden daaromtrent ont leend Pijn gemalen wordt het vleesch van deze vrucht in Duitschland gebruikt bij het vervaardigen van snuif. Wegens de bitterheid kan men de vracht bij het bier- brouwen gebruiken in plaats van hop. Voor paarden, runderen en schapen geven de kastanjes een goed voeder; fijn ge- stooten en met gerstestroo vermengd is het ook voor varkens goed. Bij regen en ne velachtig weder 's ochtends en 's avonds aan schapen gevorderd, is het een voor behoedmiddel tegen ziekte. Met knoflook vermengd, beschutten ze het vee tegen schurft, pokken en hoesten. Uit de kern kan men gemakkelijk een goede stijfsel verkrijgen, vooral behangers en boekbin ders aan te beveleD, omdat ze goed kleeft en door hare bitterheid tegen wormen be schut. De zaden, tot kool gebraud, ver schaffen eene schoone zwarte verfstof. Ook maakt men van de geroosterde vruchten een gebruikt koffie-surrogaat en verkrijgt men door gisting en overhaling een goeden brandewijn. Daar ook in ons land op vele plaatsen wilde kastsDjeboomen worden aangetroffen achten wij het niet overbodig aan het bovenstaande plaats te verleenen. Te Leeds stond dezer da gen een jongen van 16 jareD, Cook ge- naamd, terecht, wegens het vermoorden De muziek in de genees kunde. Kan de muziek in sommige gevallen als geneeskracht werken? Reeds zeer lang ge leden is deze vraag bevestigend beantwoord door de geschiedenis van koning Saul uit den Bijbel en door den krankzinnigen-arts uit Portsmoutb, dokter Blackman, die deze vraag na den rus Dogiel, bestudeerd heeft. Door een groot aantal proeven in de ge vangenis van Portland genomen, is het hem duidelijk geworden, dat de muziek invloed heeft op de spierbundels en op da zenu- weD, die den bloedsomloop regelen. Zij ver- oorzsakt «en merkbare verwijding der bloed vaten en bij gevolg een snelleren bloeds omloop, terwijl tevens latende warmte vrij komt. Daar de voeding iu nauw verband staat met den bloedsomloop, kan men de mu ziek beschouwen als een aanvulsel, een hulp van de voeding van het lichaam en haar bij voorkomende gelegenheden als een ge neeskracht van een zekere waarde benutten. Deze uitkomsten van het onderzoek ko men overeen met die van Dogiel, die ze als volgt samenvat: lste. de muziek oefent een zekeren in vloed uit op den bloedsomloop. 2de. Deze invloed veroorzaakt nu eens een vergrooting dan eens een verkleining van de slagaderdrukking. 3de. Zoowel bij dieren als bij menschen veroorzaakt zij bijna altijd een versnelling van den hartslag. 4de. Het verschil in den bloedsomloop, veroorzaakt door de tonen der muziek, stemt overeen met de menigvuldigheid der adem- halings-be wegingen 5de. Het aantal is grooter ol kleiner, nasr gelang de kl ink of de diepte van den toon. 6de. In al deze gevallen spelen echter de persoonlijke eigenaardigheden, ja zelfs de nationaliteit een groote rol. Dtze naspnringen moesten volgens de gewoonte der Eugelschen, natuurlijk leiden tot de oprichting van een vereeniging van personen, die zich met het bestudeeren de zer zaak bezig houden. Deze vereeniging noemt zich het Gilde der Heilige Cecilia en heeft tot president een kannunnik van M estminister, reterend Harford. Deze nie- we vereeniging heeft zich tot taak gesteld, op eeu groot aantal zieken den invloed der muziek na te gaan als kalmeerend middel; muzikale ziek en-oppassers te vor- i men die elk oogenblik klaar staan, om de be Het noorden van Frank- rijk zakt; tot dien onrustwekkenden uitslag hebben de onderzoekingen geleid, die sedert eenige jaren door twee Fransche ingenieurs Hugo er. Lallemand, zijn gedsan. Eene vergelijking van hunne studiën bewijst inderdaad onomstootelijk, dat het zuiden van Frankrijk,rooral de Pyreneën-di- strikten, langzamerhand rijst, terwijl tege lijkertijd het noorden van Frankrijk voor al in de omstreken van Rijssel, steeds la ger wordt en zinkt. Te Parijs bedraagt de grondverzakking jaarlijks 1 centimeter (nauwkeurig 9 mill.) Op deze wijae zou het water te Parijs in 3000 jaren tot de notre-Dame zijn gestegen en zou het schoone plan, Parijs tot een zeeha ven te maken eindelijk op geheel natuur lijke wijze tot oplossing worden gebraoht. Naar een algemeen aan genomen iheorie ontstaat dauw door ver dichting van waterdamp, aanwezig in de lucht boven de planten. Indien men professor Wolluy, te Mun- chen, gelooven mag, zou deze verklaring onjuist zijn en worden daarentegen de klei ne druppels, die zich op de bladen vertoo- nen, voortgebracht door waterdamp die uit den grond opstijgt. In den winter, als de grond sterk is afgekoeld, houden de wortels der planten bijna geheel op met water uit den grond op te zuigen, en dan kunnen de planten nog eer door uitdroging dan d oor bevriezing ster ven. Daarentegen daalt des zomers de tem peratuur van den grond slechts langzaam en duurt het opzuigen van water door de wortels der planten in hooge mate voort; dit water klimt tot in de bladeren en verlaat daar de planten in den vorm van damp, welke als kleine druppels op de bladeren wordt afgezet, ingeval eene af koeling van den grond zich voordoet. Ee ne gevolgtrekking uit deze nieuwe waar nemingen is, dat het nut van den dauw voor de planten eigenlijk niet veel betee- kent, want geheel strijdig Is met hetgeen men daarover algemeen als de waarheid geloofde. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1893 | | pagina 6