B ij voegsel, behoorende bij de Sfliaser Courant van ZONDAG 15 OCTOBER 1893, Gemengd Nieuws. No. 2169. Depiano-virtuoosPade rew r- ky heeft iemand verklaard, dat bij zich dagelijks 15 tot 16 uur oefent. Eens, het was in New-York, had hij in nauwelijks meer dan acht dagen, acht verschillende programma's ingestudeerd, waardoor hij soms 17 uur per dsg studeerde. Altijd oefenen is het wachtwoord, om de "4n- gers lenig te honden en het gehe in wakker. Uitspanning zoekt hij in hc. bil jartspel, waarvan de kunstenaar een groot liefhebber moet zijn. Haar wraak. Beide moeders waren weduwen, een sa menloop van omstandigheden, die voor beiden bijna gelijk waren, had haar bij een gebracht. Beiden moesten haar best doen om in het onderhoud te voorziende eene gaf les, de andere borduurde en filigrai- neerde. Toch bezaten zij beiden ietshet weinige, dat zij in den loop der tijden hadden kunnen verga ren. Gelukkig in het bezit barer kinderen, klaagden zij nimmer. En wat waren ze aardig, die twee klei nen, hij blond met blauwe, onbestemd in 't rond starende oogen, zij een levendige brunette. Beiden vulden elkaar ove rigens aan en konden het best met elkaar stellen. De twee moeders verheugen zich in dien vriendschappelijken omgang en dikwijls als de kinderen voor haar uitliepen, kon men het haar weder hooren herhalen Wat staat dat toch lief, wat zien ze er toch aardig uit Eens zeidQ eene der moeders: Wat zou het later een knap paar kunnen zijn I Van dat oogenblik dachten zij aan niets anders meerdaar zij geen familie hadden waanden zij zich meester over beide jonge harten. Willem beminde zijne kleine vriendin; dikwijls kon bij baar zoo tseder aanzien en dan wisselden de moeders een blik van ver standhouding en trachtte Emma hem te pla gen. Als zij met haar moeder, die haar werk aan huis deed, alleen thuis bleef, dan wacht te zij ongeduldig het oogenblik af, waar op haar speelmakker van de school zou zijn teruggekeerd, want de jongen bleef altijd bij zijn vriendin wachten op de thuis komst zijner moeder en beiden hadden dan een schik en dolden met elksar, dat het een lust was. Maar dat alles zou anders worden. Willem had een oom, die zich geduren de den weduwenstaat van juffronw Philips, zijn zuster zoo nitstekend had doen ver geten, dat het kind van het bestaan van dien bloedverwant niets afwist en de moe der er zelfs niet meer aan dacht. Daar herinnerde de oude heer Bastiaans zich op een goeden dag, dat hij een neef had. Hij had kortelings zijn eenigen zoon verloren, de hoop van zijn handelsfirma, en den erfgenaam van ziju fortnin. M at moest er nu gebeuren en zijH hnis? zijn trots!in welke banden zou het na hem overgaan? Hij schreef zijn zuster, verontschuldigde zich over zyn lang stilzwijgen en verzocht haar beur zoon mede te b:engen, dien hij wenschte te leeren kennen. Voor de reis kosten was een bankbiljet van honderd galden ingesloten. Dat was een evenement, maar ook een droafhaid. Scheiden als epen sedert jaren samenleeft, in volmaakte harmonie en dat voor een onbekende, waarlijk men zou aarzelen. Eindelijk echter kwam men tot de conclusie, dat de toekomst van den jon gen er mede gemoeid was eo de kleine Emma troostte hem in zijne neerslachtig heid. Ge komt immers terug, zeide zij tot hem, we zien elkaar toch weder, weeü dus niet En zij snikte met hem, glimlachend door haar tranen heen,om hem daardoor moed in te boezemen. II. De heer Bastiaans was niet kwaad hij ontving zijn zuster en zijn neef goed en verontschuldigde zich dat hij niet vroeger aan hun bestaan had gedacht. De jongeling werd terstond in de zaken ingewijd en de moeder werd met de zorg voor de huishouding belast. Moeder en zoon konden nu een goed leven leiden. Men gewent gauw a^u welstand en comfort. Eu juffrouw Philips, die haar zoon zag ont wikkelen in gezondheid en in kracht, ver gat het feit, dat haar broeder haar zoolang alleen had gelaten. Hoewel de oom weiüig genegenheid aar. anderen betoonde, hield hij toch van zijn neef, wien» zacht, en gemakkelijk te leiden karakter, zich gemak kelijk liet beheerschen. Hij leidde alles, zelfs de zaken die de huishouding raakten. Wel hield zijn zuster het huis in orde, doch zonder dat zij een wil had. Zij on derwierp zich, omdat haar verstand haar dit zei; Willem, omdat zijn karakter het meebracht. Het leven was zoo behagelijk, men verlangde niets dan het goed te heb ben nu nog een beetje vrijheid en men ware gelukkig geweest. Drie jaren gingen heen, waarna de oom zijn neef voor de zaken liet reizen. De jongen gedroeg zich goed, en toonde dat hij het ernstig opnam, zoodat de oom hem ook naar de hoofdstad zond. Dat was vreugde voor den jongen man hij zon zijn vriendin Emma weerzien, aan welke hij nimmer had opgehouden te den ken. Zij was thans 16 jaar, dat is de leeftijd waarop men droomt en dweept en zij hielp haar moeder in haren arbeid, en in het huis, waar Willem binnentrad, zonder er verwacht te zijn, beerschte dan ook wer kelijk een zekere weelde. Ik had het u wel gezegd, moe, dat hij komen zou De jonge man, die overgelukkig was, was wel een weinig verlegen, tegenover dit schoone meisje, waarin het kind van vroeger geheel was opgegaan. Emma lachte, babbelde en vroeg alles, verlaogend als zij was, alles van hem te weten. Toen hij vertrok, in bedrukter stem ming dan de laatste maal, aanbad hij haar en had hjj het haar gezegd. Thuis gekomen, vond hg een groote verandering, die had plaats gehad in het huis van zijn oom. Een bleeke en leelijke achternicht was er sedert enkele dagen geïnstalleerd en zij zou er eenigen tijd blijven. Haar vader had haar er gebracht opdat zij gelegenheid zou hebben een specialiteit voor haar ziekte geregeld te consulteeren en opdat zij genezen zon. We duwnaar van de geboorte zijner dochter af, en in staat haar een som van honderd duizend gulden mee ten huwelijk te geven, wilde hij niet, dat zij zou ster ven. Honderdduizend gulden mee ten huwe lijk De heer Bastiaans belastte zich met de zorg over het jonge meisje, zijn neef de opdracht gevend haar met toewijding te behandelen, zooals zijn moeder reeds be gonnen was te doen. Willem leende zich tot alles wat men hem vroeg Twee jaar later zeide de oom tot de moederUw zoon moet gaan trou wen. Zij beefde, daar zij vermoedde wat er volgen zon en zij de liefde van Willem ken de. De jonge man was wanhopig het beeld van Emma, zoo lief en bekoorlijk, verscheen telkens weder voor zij a geestesoog, bovenal als de protégée van zijn oom bij hem was. En zichtbaar poogde het arme meisje, ondanks de koelheid van hsar neef, zich te doen beminnen, maar Willem liet dit koud, en altijd en altijd weer zag bij haar die hij aanbad en in de herinnering aan deze vond hij kiacht eindelijk den voorslag van zijn oom al te wijzen. Gij weigert dus honderdduizend gul den, gij, die letterlijk niets bezit, riep Bas tiaans uit. Ik bemin eene andere. De oom haalde de schouders op. Het was hem duidelijk geworden, dat hij in dit opzicht den jongen niet zon doen zwichten door hem tc wijzen op zijn be lang. Er moest nu op het gevoel gewerkt worden. De erfooms zijn lot alle helden daden in staatdeze werd comediant. Eens, toen zijn zuster ziek was, zeide hij op hui lenden toon tot zijn neef: Arme jongen, ge wilt dus uw moeder dooden Willem vroeg geen opheldering Zij kan niet meer werken als vroe ger het zou haar dood zijn en toch, als ge u ondankbaar toont door mij het eenigst genoegen, dat ge mij doen kunt, te wei geren, dan loopen oDze wegen voortaan uiteen en kunt gij beiden terugkeeren van waar gij gekomen zijt. Twee maanden later was de jonge man ge trouwd. Toen Emma en haar moeder dit nieuws vernamen, ondervonden zij een wreede te leurstelling, want TVillem had bij zijn laat ste rtis formeele beloften gedaan en gevraagd of zijn verloofde zoo roemde hij haar reeds wachten wilde tot hij terugkeer de. Een vriendin er zijn er altijd als 't op raadgevingen aankomt zeide tot Emma Ge moet u wreken. Ge kunt rijk worden, daarvoor zijt ge knap genoeg. Ge moet hem verpletteren door uw rijkdom en weelde. En hij zou het recht hebben mij te verachten, antwoordde het jonge meis je neen mijn wraak zal eene andere zijn. III. Sedert lang werd niet meer aan dit al les gedacht. Emma bezat evenveel wils kracht, als aan Willem ontbrak zij was zeer vlijtig aan 't werk gegaan. Eu daar was esn dag gekomen, dat een eerlijk ambte naar hare hand gevraagd en zij deze het jawoord gegeven had. Een gelukkig gezin was het geworden en de jonge vrouw maakte de zorgen van haar man aanmerkelijk lichter door het werk, waarmede zij er nog iets bij ver diende. Op een middag in den zomer, stond men juist van tafel optwee kinderen lachten en speelden met hun vader, zooals alleen kinderen spelen en lachen kunnen," die volkomen gezond zijn, toen een heer bin nentrad Juffrouw Hij bleef staan, voor een tafereel van geluk dat zich aan zijn oogen ontvouwde. Mijn Willem riep Emma uit. Een zucht ontsnapte dezen. Wat scheelt u Hij wees op de kinderen. "De mijnen zijn doodzeide bij. De heele familie omringde hem, op de ondubbelzinnigste wijze haar deelneming betuigend. Hun moeder had geen goede borst zij konden nist in 't leven behouden wor-

Schager Courant | 1893 | | pagina 5