i a o v 8 den En toen hij beide kinderen met hun ge zonde gelaatskleur aanzag, kon hij ander maal een zucht niet onderdrukken.Hij had de vriendin zijner jeugd willen wederzien, zeer vaag had hij er nog iets van gehoopt. En hij vertelde enkele episodes uit zijn zwaar beproefd leven. Zijn vrouw had hij niet liefgehad, maar zijn kinderen En hij dacht er aan, hoe zij die daar aan zijn voeten speelden, vol leven en gezopd- heid zijn kinderen hadden kunnen zijn, indien hij minder zwak geweest ware. En als voorheen trachtte Emma hem weder te troosten, terwijl zij hem wees op zijn plicht en zij hem sprak van de zelf opoffering, die ook nog liefde is. Zij was te goed gewroken, om nog eeni- gen wrok te koesteren. Rolt. Nblcl. De kurk eik in Spanje. De kurk—eikenbossc'nen beslaan in Spanje een oppervlakte van ongeveer 620,000 acreszij komen het meest voor in de provincie Gerona, waar zij 10 15 PCt. van den grond bedekken. De minste uitge strektheid hebben zij in Leon, Zamora, Avila, Bajadoz, Gastellon en Barcellona (minder dan 0. 1 pCt. der oppervlakte.) Het beste saamgepakte stevige kurk komt uit de dichte bosschen van Catalonië Estramadura en Andulusië leveren een kurk van veel sneller groei, die evenwel veel losser is. Men schat de geheele op brengst aan kurk op 275.000 cwt; in 1891 werd vooreen waarde van 1,073,880 pd. st. uitgevoerd. Als kurk voortbrengende provincie staat Gerona bovenaan. Haar bosschen dalen van de Pyreneeën langs de Muza en de Ter en breiden zich uit tot aan het zee strand. Catalonische kurk wordt om zijn vastheid en homogeniteit als de beste der wereld geroemd. Het is volgens deskun digen de eenige soort, geschikt voor cham- pagnekurken. In de meeste steden van Catalonië tref fen we kurkenfabrieken aanin de pro vincie Gerona verschaft deze nijverheid aan 8227 personen werk, die per jaar 188,000 cwt. Catalonische, 141,000 cwt. kurk uit andere provinciën en 47,000 cwt. van buiten ingevoerde kurk, meest uit Algerië, verwerken. Zoodra de kurkeik krachtig genoeg is, om deze behandeling te ondergaan, wordt hij ontbastdit geschiedt in den zomer. Het kurk van ontbasting, „corcho borno" (maagdelijke kurk) geheeteu, is niet ge schikt voor flesschenkurken, wel het kurk van de tweede ontbasting, de „pelas." Met een bijl, tevens een soort breekijzer hakken de werklieden lange platen van den boom, nadat somtijds eerst overdwars- sche insnijdingen met een handzaag ge maakt zijn. In de fabrieken worden de platen dan een uur ongeveer in water ge kookt zij worden daardoor dikker, ela stischer en raken van de looistef en an dere bestanddeelen bevrijd. Wat Portugal betreft, dit land schijnt zeer geschikt te zijn voor de teelt van den kurkeik. In 1890 werd daar 453,650 cwt. ruwe en 42,337 cwt. bewekte kurk uitgevoerd. De dichtste bosschen vindt men daar in het dal van den Taag in de districten Lissabon en Smtarem, in Castil- lo Branco en Port-Alegro, verder in de districten Evora en Bega en ten slotte in Vezeu en Guarda. Om appels een gansch jaar te bewaren. Zuiver zand wordt ge droogd en de bodem eener kist of van een vat wordt eenige c.M. hoog met het zand bedekt. Nu legt men mooie, onbe schadigde appels op het zand, maar zorge er voor, dat ze elkaar niet aanraken. Tus- schen die appels en eenige c.M. daarbo ven komt weer zand, dan weer een laag appels en zand en zoo verder, tot het vat vol is, eindelijk een laag zand. Het vat wordt toegemaakt en op een droge plaats bewaard, waar vooral de vorst niet kan doordringen. Het ooft wordt steeds eerst kort vóór bet gebruik er uit genomen, want steeds na twee of drie uur wordt het in de vrije lucht zwart. Het vernest bij deze manier van bewaren niet aan smaak en geur. Een merkwaardige aan slag. Toen in het jaar 1795 de van Irank- rijk uitgaande beweging gansch Europa op zijne grondvesten deed schudden, werd ook koning George III van Engeland in zijnen wagen door het gepeupel aangeval len. Een kogel verbrijzelde de ruiten der beiden portieren. Men kon niet ontdek ken, vanwaar bij gekomen was. De koning bleef kalm, reed naar het parlement, en hield met vaste stem zijne openingsrede. Op den terugtocht van Westminster naar het slot kreeg de oploop een nog dreigen-, der aanzien en kon niet dan met geweld, uiteengedreven worden. Den loden Mei 1800, ofschoon de omstandigheden sedert veranderd waren, was de ontevredenheid van het volk nog dezelfde. Men stelde de ministers in kennis met het voornemen, om de koning in den schouwburg om te brengen, waarom deze hem verzochten, niet naar het Drury—Lane-theater te gaaD, gelijk hij zijne famillie beloofd had te zullen doen. George III antwoordde evenwel, dat hij niets vreesde, voor alle dingen zijne be lofte wilde houden. Intusschen liet hij zij ne famillie niet in de loge, maar ging er alleen in. Onmiddellijk viel er een pistool schot, en de kogel vloog in hel plafond der koninklijke loge. Een oud-officier, Haltfield geheeten, die ontslagen was, had in de parterre plaats genomen, en een scherp geladen pistool in de hand. Zijn buurman, de beweging van den arm bemerkend, stiet hem heftig tegen den elleboog, waar door het schot veei hooger ging dan hij gewild had. De koning bleef kalm. Hij trok zich op den achtergrond der loge terug en zeide tot de aan de deur wach tende koningin „Blijf nog een poosje bui ten, men amuseert zich met eenige patro nen te verschieten, en de geschiedenis zou weer kunnen beginnen.* Vervolgens ging hij vlak voor de balustrade staan, de ar men over de borst gekruist en riep met luide stem ffSchiet nu, als het u om mij te doen is 1" Zulk een moed mist zijn doel nooit. De aanwezigen stonden op en begroetten den koning met luide toejuichingen- Deze ech ter wendde zich tot zijne familie met de woorden „Kom nu binnen. Er is geen gevaar meer. Wij kunnen de comedie rus tig bijwonen.* Een huisvrouw, die een klein kamertje der Vanderschrieckstraat te Brussel bewoont, gevoelde zondag hevige buikpijn, gepaard met brakingeu, zoodat zij te bed moest gaan liggen. Door hevige pijnen bevangen wilde de arme vrouw opstaan, doch zij viel op een stoel in onmacht. Haar 4-jarige dochtertje klauterde wee- nend op haar schoot, vragende wat moe der deerde, doch de arme vrouw kon geen antwoord geven. Intusschen kwam de man dronken thuis; zonder aandacht te geven op hetgeen hij zag ging hij gekleed te bed liggen en sliep weldra in. De baren, die door de half geopende deur het geween van het kind hoorden, kwamen toegesneld en vonden de vrouw dood met het kind in haar armen. Zij was aan de cholera gestorven. En op het bed lag de dronken man te snorken Voor den krijgaraad te V\ arschau stond terecht een jong officier; hij werd beschuldigd een schildwacht té hebben geslagen. Het vonnis luidde verlies van zijn graad en verbanning naar Tobolsk. Toen dejon- ge man dat hoorde, haalde hij een revol ver voor den dag en schoot zich dood. Te Pest heeft een student van 20 ja. ren zich in het park dood geschoten. Hij liet een brief achter, inhoudende dat hij twee jaren geleden in een „Ame- rikaansch duel" den zwarten bal had ge. trokken en nu zijn eereschuld af deed. Naar men in de Nature leest, is ten zuiden van Ispherning Mi- chigan een meer van 95 bunders en 0n- geveer 22 M. diep drooggemaakt, om rijke ijzermijnen daaronder te exploiteeren. Het werk heeft 16 maanden geduurd en ge- schiedde door een rotstoire pomp op een in 't midden van het tneer geankerd vlot, die 90.000 liters in de minuut uitmaalde. Het overgebleven slijk is 12 M. hoog. Om dit droog te krijgen heeft de on dernemer geweldige cilinders met kleine openingen er in doen zakken, waarin het water sijpelt en weer wordt opgepompt. De ijzerlaag is ontdekt door boringen, 's win ters wanneer het meer bevroren was, op het ijs gedaan, en waarbij men 180 M. in den grond drong. Generaal Von Kirgchofi', die een aanslag pleegde op de heer Ha- rich van het Berliner Tageblatl zal te recht staan voor een krijgsraad, bestaande uit een generaal-opperbevelhebber, drie ge neraals van legercorpsen, drie divisie-gene- neraals en drie brigade-generaals. De be handeling der zaak zal met gesloten deu ren plaats hebben. Naar aanleiding van deze zaak dringen de bladen op herziening van het wetboek van strafrecht aan, daar de militaire geen vol doende waarborgen vaa onpartijdigheid en openbaarheid biedt en een privilege schept voor de officieren, die zich schuldig ma ken aan vergrijpen tegen het gemeene recht. Het einde van onbezonne- heid. Op de toegangtrappen van het beursgebouw te Sint-Petersburg had, dezer dagen, een roerend tafereel plaats. Een koop man, die weinige weken geleden nog schat rijk en gezien was, had gewaagde specu- latiën gedaan, die hem nagenoeg zijn ge heele vermogen kostten en hem zijn fami- milie aan nood en ellende prijs gaven. De man wilde echter tegenover zijn talrijken schuldeischers doen voorkomen, alsof hij nog even welvarend was als vroeger en hij kwam eiken dag in een prachtig rijtuig, met vurige paarden bespannen het eeni ge wat men hem nog had gelaten—aan de beurs. Dit geschiedde ook een paar da gen geleden. Reeds stond hij voor den in gang van het gebouw, toen zijn vrouw, die ongezien 'op hem gewacht had, eens klaps voor hem op de knieën vielen hem smeekte zich niet op nieuw met groote en gewaagde beurszaken in te laten. De man was hier niet over gesticht, stiet zijn vrouw van zich af en ging ver der. Eensklaps hoorde men een gil en toen de speculant omkeek zag hij dat zijn vrouw naar de rivier de Newa snelde om er in te springen. Op 't laatste oogenblik slaagde een koetsier er in de dame, die golijk later bleek eensklaps krankzinnig *as geworden, in fe halen en vast te houden. De arme is thans in een krankzinnigen gesticht te Sint Petersburg opgesloten. Haar man is sedert dit oogenblik spoor loos verdwenen. Over de beide kinderen van het echtpaar hebben welgestelde oloedver- wanten zich ontfermd. Een advocaat vol vuu En dan het is onmogelijk, ik herhaal on mogelijk, dat mijn cliënt van die dame f 30 zou hebbeD gerold. U hebt juist van dezen getuige gehoord, [dat de dame van inkoopen thuis kwam en nu vraag ik het, waar ter wereld is hel ooit vernomen, dat een vrouw nog één cent, laat staan dertig gulden in den zak kan hebben als zij thuis komt van inkoopen te doen I Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1893 | | pagina 6