Tervoli Bmilaitó lens. B ij voegsel, behoorende bij de Scliager Courant van ZONDAG 29 OCT. 1893, !¥o. 2H3. Cholera. Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. De liberale kiesvereeni— ging te Stadskanaal in het district VEEN DAM, heeft den heer tnr. J. A. van GilSö van Ro'terdam candidaat gesteld. Bij KOEYORDEN is een kind in een mestput gevallen en daarin omgekomen. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te VEEN DAM is tot voorloo- pig candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veendam gesteld mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle. De heer Treub gaf bij telegram kennis, dat, als hij tot lid der Tweede Kamer ge kozen werd, hij bedanken zou als wethou der van Amsterdam. De circa 100 H. A., deel uit makende van den polder, We9terkoog" bij OOSTHUIZEN (N. Holl.) speciaal het gedeelte, „De Kleine Koog' genaamd, waar in den nacht van 15 of 16 dezer eene dijkbreuk ontstond, zijn weder van water bevrijd. Te HOORN heeft een bru tale diefstal plaats gehad langs den spoor lijn. Een paar zak aardappelen, 24 konij nen, 6 kippen, eene partij waschgoed, en een handwagen om de goederen te vervoe ren, werden ontvreemd. De politie is er in geslaagd de goederen te achterhalen, en ook de vermoedelijke daders te vatten. Zij zijn naar Alkmaar gebracht. Naar men verneemt, is de door den Minister van Financiën toegezegde gedeeltelijke herziening van de wet op de personeele belasting aan het Departement bijna gereed. Een wijziging in de successiebelasting en in de zegelbelasting zouden o. a. het equi valent moeten leveren voor de verminde ring van ontvangsten, die daaruit voor de schatkist voortvloeit. Het moet in de bedoeling liggen de par- tieele herziening zooveel mogelijk gelijktij dig met de bedrijfsbelasting in te voeren, zoodat de indiening der voorstellen niet lang meer zal uitblijven. Veekeuring. Men schrijft uit PURMEREND Ter gelegenheid der groote najaarsmarkt te Purmerend verzond de bekende firma Munnikhuis Zn. aldaar reeds eene be zending stieren en kalfvaarzen naar Frank rijk met speciale vergunning vau de land- bouwvereeniging van het arrondissement Rethel. Eene bijzondere commissie kwam op die jaarmarkt zich persoonlijk overtui gen omtrent den gezondheidstoestand van het Hollandsche rundvee. Hoe wekte het hare verbazing op, dat, bij een aanvoer van 5180 stuks geen enkel beest,, ongekeurd ter markt was aangevoerd en allen, als waar borg, gemerkt waren met het wapen vau Purmerend Deze kolossale nauwgezetheid verleende haar dus de zekerheid, om van het bijzonder verlof,haar door den Franschen minister van landbouw verleend, gebruik te maken en zich tevens van de opgedragen taak te kwijten, om voornoemden minister verslag te geven van haar wedervaring op de jaar markt te Purmerend. Ongetwijfeld heeft lat verslag aanleiding gegeven tot herope ning van den vrijen invoer van Holland sche vee in Frankrijk. Den Burgemeester van Purmerend Jhr. C. van Citters komt voorzeker een woord van hulde en dank toe voor de flinke maatregelen, door hem ook reeds vroeger genomen, ten einde deze beroemde veemarkt voor besmetting te vrijwaren en daardoor zoowel binnen- en buitenland- sche kooplieden de verzekering te geven, dat het ter markt aangevoerde vee onbe smet is. Als een bewijs van den werkzaam heid des burgemeesters verdient nog ver meld te worden, dat deze, op den dag der groote veemarkt reeds 's morgeus vóócvier uur door de stad wandelde, ten einde zich persoonlijk te overtuigen, dat de controle streng ten uitvoer werd gebracht. Een v r ij erin het nauw of de liefde in een coDfectie-winkel. Op den Nieuwendijk te AMSTERDAM in een confectie-magazijn, dient een alleraardigst dienstmeisje, Poortje genaamd. Reeds me nige kruideniers- en slagersgezel heeft een poging gewaagd om op een meer vertrou- welijken voet met de frissche Geldersche te komen, waartoe hun dsgelijksche bezoeken om te „hooren* en te brengen' hun wel de gelegenheid bood. Al die pogingen leden echter schipbreuk en de kansen van de worst- en de krenten- verkoopera zijn nu ook voorgoed verkeken, daar de aardige „Door' blijkbaar meer ge steld op een uniform-man, hart en hand heeft toegezegd aan en een„eerlijke verkee ring* heeft aangeknoopt met... een korporaal -ba'tmeester, met roem dienende op een der oor'ogsbodems, te Amsterdam gestationneerJ. Moeder en vader van Door badden den zeeman, blijkbaar met welgevallen aangeno men, en zij zou juist haar „Freerik" Zon dagochtend aan „mevrouw," wie het welzijn van Door zner ter harte gaat, voor stellen. Nu gebeurde het, dat Zaterdag Freerik nog even kwam babbelen. „Het volk' de gewone term voor mijnheer en mevrouw, was uit, het magazijn gesloten en met na druk werd Freerik door zijn Doortje op het hart gedrukt om toch vooral kranig den volgenden ochtend zijn opwachting te maken. Hij moest zijn buitenmodel „Bra niekraag» omdoen en zijn mooie tricot borst- hemd aantrekken, zijn strepen moesten wat gegeelokerd worden en vooral zijn Atjeh- medaille moest flink glimmen, dat zou ef fect maken. Te dien einde kreeg de korpo raal een kwartje om brillantine te koopen, om alles te poetsen. Zoo stond het aardig paartje tegen den post van den groote magazijndeur te keuve len toen.,, een rijtuig op het asphalt stilhield en mijnheer met mevrouw, die licht oDge- steld was geworden, thuis kwam. In minder dan geen tijd was Freerik achter de deur gevlucht, maar, het licht brandde nog flauw in den winkel, men zou hem ongetwijfeld herkennenDaar toonde de krijger, die in Atjeh meermalen bewijzen van flinkheid had gegeven, dat hij niet alleen moedig maar ook bedacht zaam was in de ure des gevaars. Hij neemt een kort besluit. In de éta lage stonden vier of vijf matrozen-costuums voor jongeheeren op de standaards volgens de grootte opgesteld. Snel springt de wak kere gast naast het grootste, blijft onbe weeglijk staan en... mijnheer en mevrouw wandelden hem voorbij zonder iets te heb ben gemerkt. Maar.... daarmee was de zaak nog niet uit. Doortje die, meer dood dan levend, me vrouw gevolgd was naar de opkamer, zag tot haar schrik, dat meneer de deur afsloot en als naar gewoonte deu sleutel meenam. Wat moest er van haar Freerik worden? Reeds een half uur, dat aan beiden min- nenden een halve eeuw toescheen, was ver- loopen en waren er tusschen hen allerlei gebaren gewisseld, toen mevrouw, die al wat flink was gebeterd, van uit den opka mer naar buiten ziende, in de door een gaslantaarn verlichte etelagekast, een groote matrozen-uniform bespeurde. En nu ontspon zich tusschen de echtelieden het volgende gesprek. „Zeg lieve, hoe kom je er toe, om een matrozenpak van dat nummer iu de kast te zetten „Van dat nummer ik heb niet hooger uitgestald dan van...'... enkel voor jon gens.' „Nou, in dat eene kostuum daar, kan tenminste een flinken jongen in, dat ver koop je nooit.* „Wat maal je toch, te groot, ik heb ze niet te groot uitgestald Op hetzelfde oogenblik blijft mijnheer, als door den bliksem getroffen, steken, want het uitgestalde costuum had het hoofd om gedraaid en mijnheer met eem paar glinste rende oogen aangekeken. Het was duidelijk, dat was een nieuw model inbreker! Mijnheer wist echter raad en riep Doortje boven, die over al haar leden be vend aan kwam loopen. Met een bedenke lijk gezicht werd haar verteld, wat er gaan de was en verder werd ze aangemaand, niet flauw te vallen, maar al haar moed bijeen te rapen en de deur te gaan open- sluiten, onmiddellijk weer dicht te doen en daD buiten, zoo hard mogelijk om hnlp te roepen. Al was Door vreeselijk in de war, de liefde behield de overhand. Zie open de haastig, terwijl mijnheer en mevrouw de opkamer barricadeerden voor een moge lijken overval van den krijger, de deur, maar liet haar Freerik gelegenheid, om te ontsnappen. Toen wierp ze zich snikkend voor de deur van de biunenresting en, toen de ver- sperriug was weggenomen, verklaarde rij ouder tranen, wat geschied was. In het eerst keek „het volk" boos, ver volgens kreeg mevrouw medelijden met de minnende en eindelijk keek men elkaar aan en begon hartelijk om het geval te lach en. Freerik liet zich door dit geval niet af schrikken, maar verscheen Zondag als rid der zonder vree» en blaam, op 't appèl en kreeg na een kleine „strafpredikatie» ver gunning, om op gepaste tijden, Doortje aan den winkel te mogen spreken en... Freerik behoeft dus voortaan niet meer als confec- tie-artikel dieBSt te doen. Zooals blijkt uit de mededeling van den burgemeester van Rotterdam, z;jn ook in de afgeloopen 24 uren (loo- pende van gister-middag 2 uren) geen nieu we lijders aan cholera asiatita aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Eén lijder blijft nog iu behandeling. Te Nieuwe-Pekela is een geval van cholera asiatica voor gekomen bij schipper Oosting, varende met aardappelen naar een fabriek in de Ommelanderwijk (Veendam). Meerdere gevallen van twijfelachtigen aard hebben aldaar plaats gevonden. De patiënt is beterende. De geneeskundige inspecteur stelt een onderzoek in. Te Utrecht heeft zich weder een geval van cholera voorgedaan, bij een man buiten de YVeerd. -- De gemeente KUILENBURG werd eergisteren bezocht door den geneeskundi gen inspecteur voor Gelderland en Utrecht den heer Verspyk, tot bet nemen der noo- dige maatregelen bij een zich aldaar in een slaapstede voorgedaan hebbend en reeds ver meld geval van cholera met doodelijken af loop. De overledene was de vrouw van den honder der slaapstede, zekere C. J. H. De logeergasten in die slaapstede zullen in die gemeente gedurende eenige dagen in observatie worden gehouden, waartoe de cholera-commissie hare zeer te waardeeren hulp bereid was te verleenen. Te MEPPEL kwamen in de laatste dagen vijf gevallen van cholera asiatica voor waarvan drie met doodelijken afloop. Van de twee patiënten op 25 Oct. stierf één na korten tijd. Individualisme en «soci alisme. Li zijn laatsten staatkundigen brief had de heer Van Houten, de legen- stelling tnsschen individualisme en socia lisme besprekende, opgemerkt, dat wel niemaid alle staatsinmenging zou willen afwijzen en evenmin iemand alle vrij heid en individueel initiatief zon willen vernietigen, en dat het dus ook hier quaes- ties van meer of minder geldt. „Maar" had hij daaraan toegevoegd „er is toch een beslissend verschil tnsschen hen, die het terrein der vrijheid willen vergraoten en hen die het willen inkrimpen." Het Vaderland zegt un, dat de heer Van Houten hier speelt met het woord „vrijheid." Hij vergeet, dat het terrein der vrijheid voor onbepaalde uitbereiding vatbaar is, maar dat juist door staatsdwang alleen de vrijheid in de maatschappelijke ver houdingen kan worden verzekerd. Hij ziet voorbij dat men de individueele vrijheid ja schijnbaar kan uitbreiden maar dat de keerzijde der formeele vrijheid vaak is materieele onvrijheid. M. a. w. zegt Hot Vaderland de staatsinmenging kan schijnbaar inkrimping der vrijheid zijn, maar ten slotte de vrijheid beter verzekeren. En zulk eene staatsinmenging is so cialistisch, maar past zeer in het kader der liberale beginselen.» En daD gaat Het Vaderland aldus voort „Zoo velen in onze dagen de staatsmacht meer willen doen ingrijpen in de maat schappelijke verhoudingen, dan kan dit geschieden op drieërlei wijze. Bepalingen ter verzekering van orde, veiligheid en openbare zedelijkheid laten wij hierbij bui ten aanmerking, daar wel niemand betwist, dat die in de allereerste plaats op den weg van den staat liggen. „In de eerste plaats breidt men uit het eigen arbeidsveld van staat en gemeen te. Men kan, naast de sinds lange jaren gebruikelijke staatsexploitatie van posterijen, telegraphie, loodswezen, vorderen staatsex ploitatie van spoorwegen en telephonen, ge meente-exploitatie van tramwegen, water leidingen, lichtfabrieken. Men kan dit doen, om het algemeen belang beter te dienen en de exploitatiewinst allen ten goede te doen komen. Tegenover deze voordeelen staan nadeelen. Hierover is te redeneeren. Maar de tegenstelling tusschen individua listische en socialistische arbeidsorganisatie heeft niets hiermede te maken. De staat, die exploiteert, doet dit op den grondslag der individualistische, of, zoo men wil, kapitalistische organisatie. „In de tweede plaats streeft m?n naar betere regeling dn.- privaatrechtelijke rechts verhoudingen. Men wil in het arbeidscon tract rechten en plichtez van patroons en arbeiders, in het pacht contract rechten en plichten ran verhuurders en pachters na der preciseeren. Wederom niets socialistisch. Het kan zijn, dat eene partij iets van hare „vrijheid" zal moeten prijsgeven, maar is eenige rechtsregeling ten slotte iets «nders dan vrijheidsbeperking edoch vrijheidsbeperking, die tot meerdere ver zekering der vrijheid leidt En is het een eisch der liberale leer, dat het recht be schouwd moet worden als tegenwoordig te verkeeren in eene versteeningsp iriode „In de derde plaats kan men trachten onmiddellijk invloed uitte oefenen op de verdeeling van den rijkdom. Dan nadert men het socalisme, gelijk de heer Vau Houten met zijn onteigeningsontwerp. Tot deze categorie van maatregelen behoort een uitgebreider armenzorg, voorschriften om trent duur en regeling van werktijd, eene bepaling van overheidswege van een mini mum-loon, eene pensioenverzekering op staatskosten en wat dies meer zij. Toch blijft het kapitale onderscheid met de socialis tische organisatie nog dit, dat de indivi dualistische methode als grondslag van deu maatschappelijken arbeid onaangetast blijft, dat niet gestreefd woTdt naar het gemeen maken van het productiemiddel en naar oflicieele verdeeling van het arbeids product. Men kan bij dat al de aangehaal de poringen om invloed uit te oefenen op de oeconomische distributie bedenkelijk ach ten,eu inderdaad geen „geavanceerd'li beraal overdenkt die dingen, of hij ziet, tenzij hij in de leer der oeconie geheel onderlegd is, de schaduwzijde. Zelfs is het eene zeer ernstige vraag, of er niet spoe dig, als men in die richting werkt, meer kwaad dan goed gesticht wordt. Maar wie alles, wat in dien geest wordt aanbevolen, afvrjjst met een beroep op de „vrijheid," toont zich bevangen in vooroordeeleD, bij na even bedenkelijk als de dwalingen der socialisten. „Wie dan ernst der tijden begrijpt, ont houdt zich vsd groote woorden en verdacht makingen, maar gaat ook op dit gebied kalm zijn weg en zoekt naar waarheid al leen." Maandag is te Hannover begonnen de openbare behandeling van het proces tegen een negental woekeraars en valsclie spelers, waaronder vijf „bankiers" en een gepensioneerd ritmeester, die nog wel ridder is van den Roeden Adelaar 4e kl. met de zwaarden en van de Saks. Ernes- tinische huisorde le kl.Op een aanklacht wegens valsch spel werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld en kwam aan het licht dat men met een wijdvertakte bende te doen had, die er haar werk van maakte vooral officieren geld te leenen en aan het spel te brengen. De leeningen geschiedden tegen wissels, van welk bedrag niet alleen 5 5 °/0 rente en 1 k 2 °/0 provisie werd afgehouden, maar waarbij, in plaats van geld, grootendeels loten in betaling werden gegeven. Van die loten kregen de slachtoffers meestal niet de origineele stuk- keD, maar slechts recht op enkele trek kingen en moesten zij de eventueele prij zen boven zeker bedrag aan de geldschieters afstaan, die bij wantbetaling der wissels op gelijke wijze wederom „helpen," Voorts verleidden zij, vooral te Hannover Homburg en Baden—Baden, onder valsche namen enz. tal van officieren tot spelen, soms tot sommen van 60,000 mark en daarbij deed eeD gepensioneerde 2e luitt. een „vrijheer', die reeds zijn moeder geplun derd had en nu voortvluchtig is, dienst als lokvogei. De meeste der beklaagden zijn reeds vroeger wegens oneerlijkheden en overtre ding der wet op de loterijen gestraft* Er ziju ver over de 100 getuigen gedagvaard, grootendeels officieren, zelfs een generaal- maioor, uit tal van Duitsche garnizoenen, en „riddergoedbezitters," studenten, enz. Den eersten dag werden de aangeklaag den verhoord. Ontdekking van Turkoo- zen. In Australië is er valt thsne blijkbaar niet meer aan te twijfelen een groote bedding van turkoozen ontdekt. Een toeval bracht den heer Gascoigne, eeD ambtenaar der bereden politie, op het spoor. Hij is een verzamelaar van steen soorten en vernam nu op een keer van een der landslieden dat er ergens bij He- di, in King-Riveistreek, een lichtblauwe steen was gezien. Hij zocht en vond dien steen in een grijze lei-achtige steensoort in groote aderen. Men wilde echter r.iet ge- looven aan de waarde van deze steenen, die ook door kenners niet voor turkoozen werden gehouden, maar hij zette zijn werk voort, de s'een werd beter, naar mate hij dieper kwam, en thans zijn ook de mine ralogen het met hem eens het zijn turkoozen en wel zoo groot en zniver, dat ze meer waarde zullen heböen dan de schoonste turkoozen, zooals die tot nu toe alleen in Perziè werden gevonden. Alleen zil het te bezien stasn of de steenen hun kleur zullen behouden en daarvan haDgt natuurlijk vooral de waarde af. In Perzië Leeft men de exploitatie van enkele mijnen moeten staken, omdat «Ie steenen, die m*n daaruit dolt, te spoedig verbleekten. Bij München is een hotel, dat door een prins en een hertog gehouden wordt. Duizend jaar geleden ontdekten Benedictijner mon niken daar in het gebergte een zwavelbron en vestigden daar een ziekenhuis, dat in het bezit der orde bleef, tot voor 90 ja ren koning Maximiliaan het kocht tn het maakte tot een gesticht voor onvermogende zieken. Na den dood van den koning had zijn kleinzoon, hertog Theodor van Beie ren, bijna het sticht moeten opheffen, we gens gebrek aan de noodige middelen; maar hij vond er iets op. Tezamen met zijn broeder, prins Lodewijk, richtte hij er een hotel in. Dat hotel, waarheen de hertog van zijn landgoederen grocnteD, melk en vleesch zendt, wordt in de zomermaanden drnk bezocht door vorsten en andere voor name personen, maar niet laDger dan tot 81 Augustus, Na dien datum worden er na elkander verschillende groepeD onvermo gende zieken (kunstenaars, schrijvers, slecht betaalde, geestelijken, klerken,, militairen, enz.) verpleegd voor het geld, dat de rijke gasten den vorslelijken hotelhouders in den zomer liet verdienen. Onschadelijk drinkwater. Om een in ieder geval onschadelijk drinkwater te hebben, is het voldoende om er wat citroenzuur, liefst in den vorm van citroen-essence bij te doen. VolgeDs proeven in het instituut-Pasteur te Parijs genomen, is 6 decigram citroen zuur voldoende om binnen een kwartier de mogelijk voorhanden zijnde bacillen te dooden9 decigram van dit zuur is voldoende om de typhusbacillen in een L. water onschadelijk te maken. Men vermenge dus het gekookte drinkwater, nadat het kond geworden is, met een eetlepel ci troenessence per Liter, late het een kwar tier staan en drinke het eerst dan, Door er wat wat suiker bij te doen en het door middel van ijs af te koelen, krijgt men een lekkere, verfrischende limonade. Onderofficier tot recrunt: „Zeg boer, waf is dat voor een medail le dat ja daar op je borst draagt Recruut„Dat is de prijs die onze koe op de laatste landbouwtentoonstelliag heeft gekregen." Het volgende verhaal van den Parijschen Matin zal onze lezers zeker interesseeren. Het blad spreekt o- ver de menschenmarkt in Frankrijk als volgt. In het begin van September neemt het aanwerven van schoorsteenvegers een aan vang. Het grootste aantal leveren de Sa- vooysche kantons La Chambre, Aignebelle, Saint-Michae], Saint-Jeunne de-Maurieene. WanDeer ze aan een meester verhuurd worden, hebben de knapen gewoonlijk den ouderdom van 6 tot 8 jaren bereikt. De meester monstert en betast ze alsdan, om te oordeelen, of zij gezond zijn, om de koude in den winter te verduren. De prijs is zeer verschillend, evenals bij het ver huren van lastdieren: eerst na afloop van den tijd wordt de huur, van 50 fot 100 francs, uitbetaald. Het vei trek van de kinderen geeft dikwijls aanleiding tot hartverscheu rende tooneelen. De kleine wil nietmeê en neemt de vlucht naar dc velden, waar hij één oi twee dagen verborgen blijftna dien tijd keert het arme kind weer terug, en vermoeid en uitgehongerd ziekt het zij ne laatsfe schuilplaat*waar Bij zijne moeder natuurlijkEn deze zegt niet „Ga mijn kind, het betreft uw ge luk.' O, neeD, zij weet van hen, die terugge keerd zijD, wat haar arm kind in de groo te stad wacht, zij wil het bij zich houden. Maar de meesier dwingt den vader, on der bedreiging van een aanklacht te zul-

Schager Courant | 1893 | | pagina 5