Sint Nicolaas - en Mnziekbandel, jan winkel, Laan D 4, SCHAGEN, Prentenboeken, zeer fijne floozen LUXE-POST, Portret-, Poezie- en Postzeplailiis, Inktstellen, PORTEMONNAÏES, mom GRIFFELKOKERS en INKTLAPPEN, Gebonden Boeken, POjET IFIilkJLlS, Enz.Enz. Muïler's Akkoordciter, ruime voorraad: SCHEURKALENDERS, en ALMANAKKEN, GEWEER- EN ANDERE P0TL00DEN, het geliefkoosde Instrument voor de huiskamer, 81 GA KOKERS, Aluminium-Peimenlioii&ers, zeer zuiver en UITMUNTEND gestemd, GBONDIG IN fi 11 Ei TE LITHO, Men lette vooral op het fabrieksmerk, daar er zeer slecht nagemaakten in den handel zijn. De echte Muller Akkoordciters zijn verkrijgbaar alleen aan boven staand adres, tegen den geringen prijs van f 10. tegen zeer lage prijzen. gerold, zonder die op te steken en had eindelijk een krant opgenomen, om zich per slot van rekening toch een houding te geven. Wat 'n zot figuur maakte hij eigenlijk! Als zij nu maar wilde eindigen met dat eeuwig tikken met haar voet op den grond, dat was werkelijk niet uit te houden Hij had iets willen zeggen, maar zijn hoofd scheen ledighij vond niets, letterlijk niets, dat hem wenschelijk voorkwam om in 't midden te brengen. En zij Ja zij was boos, zij was jaloerscb!... Haar parapluie... geleend aan 'n vrouw Aan een vrouw, die hij weliiGht rendez- vous had gegeven Ja, het moest afge sproken werk geweest zijn; hij kende haar hij had haar bemind Wat haddea ze beiden zich misschien vroolijk gemaakt te haren koste, om haar eenvoudig geloof, ter wijl zij zich in de kelk bevond Maar nu was het uit: het vertrouwen was en dood, wat meer zegt, zij zon Jicques nagaan en als zij hem van ontrouw kou beschuldigen dan, wee hem dan zou zij scheiden voor Acht dagen getrouwd te zijn en dan reeds te moeten onderviiideD, dat het leven toch eigenlijk het leven niet waard is En de rijke verbeelding der jongge trouwde zag een schaduw, die al grooter en grooter werd, een schaduw, die geheel het geluk der wittebroodsweken dreigde te verstoren. Van ter zijde keek Jacques naar zijn vrouwja, ze was wel een knap vrouwtje, die ondeugende kleine Jeanne! Maar een klein rimpeltje tosschen de fijne wenkbrauwen deed hem nadenken en zich afvragenwat zou ze op 't oogenblik wel van mij deuken Daai zat zij nu, zich verontwaardigend, zonder eigenlijk te weten waaroverwat een dwaasheid toch, die jaloerschheid Toch kon hij niet nalaten te glimlachen immers, hij had dat lieve, bloede kind op recht lief en wenschte waarlijk niet anders dan haar trouw te zijn Duizend klei ne herinneringen doken weder op uit het verleden van het oogenblik af, waarop hij Jeanne was voorgesteld en dat waarop hij haar voor de eerste maal een kus gaf en zij een klein gilletje van schrik gaf. Ze ker, hij kon haar zoo niet zien zitten pruilen er moest een eind aan komen. En de cigarette wegwerpend, die hij machinaal nog steeds had zitten oprollen, trad hij na der. Jeanne, lief vrouwtje, zijt gij boos vroeg hij op zijn zachtsten, meest inuemeti- den toon. Ik in 't minst niet 1 Haar groole mooie oogen had zij naar hem opgeslagen met een koele, droge uit drukking. Ga toch een beetje op zijde ver volgde zij, zenuwachtig huiverend ik ben zoo koud en ge beneemt me de warm te. Jacques verroerde zich niet. Zou hij zijn vrouw het vuur en de warmte er van geheel voor zich zeiven doen behouden, zooals hij een oogenblik van plan was, uit zijn humenr gebracht, als hij was over de uitdrukking, die hij nog nooit op het gelaat zijner vrouw gezien had Neen dat kon hij niet. Haar kleine voetje was eindelijk ook in rust ge komen en dat gaf hem moed. Jeanne, luister eens, ik bid je zie mij niet aan met dien kouden blik, die mij tot in de ziel toe zeer doetge weet, dat ik u aanbid, dat Ge aanbidt de heele wereld, mijn waarde 1 En men aanbidt u ook, zooals ik zie Mij echter aaubidt niemand, zeide zij, terwijl zij voldaan over zich zel ve in haar fauteuil terugzonk, Lieve Jeanne, spreek, zeg alles wat ge op het hart hebtik weet liever alies, dan zoo te worden gefolterd waarvan deukt ge mij te kunnen beschuldigen Hij was op zijn knieën voor haar gaan zitten. Waarvan ik u beschuldig? Dat zult ge hooren, hoewel mij alles onverschillig is, wat ge doet. Ge hebt een dame in het portaal der kerk rendez-vous gegeven, een vrouw, die ge allang gekend hebt, en mij hebt ge hierheen gebracht, naar deze stad, om mij bloot te stellen aan zulke inso- lente handelingen, alleen om haar weder te zien Waarom hebt ge haar niet getrouwd, want ge bemint haar Waarom mij van mijn familie, van mijn vrienden wegge haald en mij hierheen gebracht O, ware ik bij de mijnen, ik zou steun ea hulp vin den in dit vreeselijk oogenblikmaar ik ben alleen, verlaten, diep ongelukkig Het is afschuwelijk, en nooit, nooit vergeet ik u 1 Het is uit tussehen onsEen vloed vau tranen stroomde langs Jeanne's wan gen, terwijl Jacqnes geheel en al van zijn stuk afgebracht was; hij voelde dat hij haar beminde meer dan ooit Ik zou een ellendeling zijn, als ik dat ..lies had gedaan riep hij uitJean ne heusch, ge beoordeelt mij verkeerd. Ge weet, dat ik u liefheb boven alles ter wereld; luister dus eens kalm naar me, als ge mij vergund hadt uit te spreken, zou zich dit wolkje niet aan den hemel van ons geluk hebben vertoond. Wolkje Oh dat wolkje Komaan, dat vind ik een lief woord, zei- de Jeanne, ironisch. Ja, dat wolkje, want iets anders is het niet, ik zal u zeggen waarom ik wachtte tot de regen zou ophouden, toen Ik geloof toch geen woord van uw historie, het is dus volkomen nutteloos iets bijeen te verzinnen, vooral geen ridi cule leugens, als deze, dat zich een oude vrouw in het portaal bevond Ja, ge zult u met een oude vrouw inlaten Ge zoudt haar uw parapluie gegeven heb ben als ze oud en leelijk is Kom Maar ze is gebocheld, lieve, hensch! En in den grond van zijn nart wenschte hij de oude dame met de parapluie en al naar den duivel en vervloekte hij zijn wel willendheid. Wat te doen ter overtuiging zijner vrouw, als zijn parapluie eens niet teruggegeven werd Wat hangt ook het geluk toch aan een dun zijden draadje! dacht hij. Gebocheld, zoo Het ontbreekt er nog maar aan, dat ze niet één oog heelt. Dan was het volmaakt Daar werd bescheiden op de deur ge tik en Jacques, die was opgestaan, opende haar. Mevrouw de gravin douairière de Boi- rais tot Zevenaar zendt dezen brief en dit pakket; er wordt op antwoord gewacht. III De parapluie, de onschuldige oorzaak van bet gekibbel, zorgvuldig gewikkeld in een zijden foulard. Het briefje luid de Mijnheer Nogmaals mijn innigen dank voor den dienst, dien u mij bewezen hebt Zonder u, ware ik te laat gekomen op onze maandelijksche weldadigheids-bijeen komst waarvan ik uithoofde van mijn leef tijd, presidente ben. Gaarne zou ik u mondeling mijn dank betuigen. Zou mevrouw uw echtgenoo'e en zoudt u dus mij het genoegen willen doen, om heden avoud bij mij te komen dineeren Ik hen te oud om cp dit uur nog uit te gaan, en toch verlang ik uwe vrouw mijn compliment te maken, dat zij het ware 'ype van galanterie ge huwd heeft. Tot heden avond dus, naar ik hoep. Gravin donair. De Boirais tot Zeve naar. Jacques had het briefje hardop voorge lezen, terwijl hij heimelijk naar zijn vrouw zag, die blozend de oogen nedersloeg. Voor uw straf, moet ge de gravin maar antwoorden, dat wij de uitnoodiging aannemen, zeide hij glimlachend. En daar de bediende de deur reeds had gesloten, stamelde Jeanne zachtkens enke le woorden van exuus, doch hij drukte haar in zijn armen en het woord //ver giffenis" loste zich op in een regen van kussen. Letterk. Bijv. Rott. Nieuwsbl. Een buikspreker in Lan- cashire ontving onlangs op zeer gevoelige wijze een compliment over de bedreven heid in zijn vak. Om aan eeriige personen het bewijs te leveren, hoe goed hij het blaffen van een hond kon nadoen, begon hij met een dikken knuppel te ranselen op eene handtascb, die hij bij zich had en waaruit dan ook een hardverscheurend gejank klonk. Het eerste gevolg was, dat eene oude dame op den buikspreker toe snelde en hem met haar parasol te lijf wildemen vertelde haar echter dat het een grap was en zij moest nu hartelijk lacheu om hare vergissing. Op hetzelfde oogenblik kwam een slager aanloopen, greep den buikspreker bij de keel, en voordat men hem de zaak kon uitleggen, had hij den gewaanden dierenbeul reeds zoo hevig op het hootd geslagen, dat deze er een oorziekte van kreeg. Des buiksprekers eisch tot schadevergoe ding werd uiet ingewilligd, want toen hij, tot hilariteit van het publiek, voor de recht bank het gejank van den hond herhaalde, vond de rechter het zóó bediiegelijk nagebootst, dat ieder er zich in moest vergissen, en de edele verontwaardiging van den slager was dus zeer verklaarbaar. Verschillende begrippen van schoonheid. De oude Peraanen trokken zich zorgvuldig elk hasr uit, wat zich op hun gelaat vertoonde. De oude HunDen verbrandden de huid van het aangezicht hunner zonen, opdat zij geen baard zouden krijaen. Voor Groenlanders daarentegen, die geen afstand van het huwelijk gedaan hebben, i9 het een schande met geschoren wangen rond te loopen. De oude Galliërs hielden van lang baar en kleurden dit met een zalf rood. De oude Duitschers kleurden hun haar blond met een zeep, bestaande uit geitevet en beu'senasch. Een reiziger zag eens een Koning van Issinil, die zijn bsard in twealf vlechten droeg, waartusschen zestig juweelen waren aangebracht, terwijl zijne hovelingen, in plaats van juweelen, bellen in ban baard droegen. De vrouwen in Elorida kleuren het bin nenste en de randen huuner oogen met potlood. De tegenwoordige Griekianen doen dit met gebrand ivoor. Zij bedienen zich daartoe van een gouden naald, waarmede zij het poeder voorzichtig tussehen den oog appel en het ooglid brengen. De negerinnen van Siërra Leore, de vrouwen op het eiland Nikobaar, de Ja- pansche vrouwen nit de provincie Eiseu trekken zich de wenkbrauwen uit. De vrouwen van Goudkust schilderen zich rood en wit, de van Yecco blauw, de Arabische zwart. Bij eenige Aziatische stammen scheren de vrouwen de wenkbrauwen af, om deze met Oost-Indischen inkt weder te laten aanschilderen, maar dan voorzien van al lerlei sierlijk krullen. Het Alkoho 1-v raagstuk. De consul generaal-generaal der Neder landen rapporteert eenige bijzonderheden betreffende het gebruik van sterke dran ken enz. te Stockholm, onder de werking van het Gothenburger stelsel. Zooals bekend is, worden bij dit stelsel alle tapperijen en slijterijen door eene maatschappij gtëxploi- teerd, die onder controle staat, en de winst in de stadskas stort. Een vorm van regie, gelijk wij die voor de opium in Indië zouden wenschen. Onder het Gothenbur ger stelsel immers heeft niemand belang bij de uitbreiding der cliënteele. Uit dit verslag dan blijkt, dat in Stok- holm het gebruik van sterken drank in de laatste 14 jaar zeer geleidelijk van 26 J/2 liter tot 13 1/2 liter per persoon, dus bijna met de helft verminderd is: dat het aantal ziektegevallen ten gevolge van het misbruik van sterken drank, in hetzelfde tijd vak van 5y4 tot bijna 2 per duizend in woners afnam. Niet ten onrechte waarlijk wordt erop gewezen, dat de groote vermindering van het gebruik van sterken drank een gezegenden in vloed heeft gehad op de zedelijke en gezond heidsverhoudingen der werkende klasse in de hoofdstad. Welvaart en welstand zijn verbeterd. En het stedelijk bestuur wel begrijpende dat de financiën van Stockholm hechtere grondslagen vinden in toenemen de welvaart des volks dar. in het brandewijn- vat gaat geleidelijk voort met het aantal tapperijen en slijterijen te verminderen. Kippenmest heeft nage noeg dezelfde waarde als Peru-guano en verschilt daarvan alleen door een grooter watergehalte. Het is zeer aan te raden in hoenderhokken gips of andere droge aarde te strooien. Men heeft uitgerekend, dat een kip gedurende een jaar ongeveer 5 kilo mest produceert, zoodat het wel de moeite waard is dezen te verzamelen. Met den mest van ongeveer 60 kippen kan een Hectare land wordeu bemest. Wat moeter gebeuren, wanneer een paard koliek heeft? Natuur lijk haalt men den arts, maar vóór deze komt, kan men het paard reeds een goed van stroo voorzien leger geven, opdat het bij het wentelen zich niet bezeere. Men moet toelatan dat het zich neerlegt en zich wentelt, omdat zoo de pijn minder wordt. Slechts het geweldige neerwerpen moet men door roepen, desnoods door een slag met de zweep, verhinderen, omdat daarvan de maag ot darmen licht barsten. Het paard mag volslrekt geen voedsel krijgen, daarentegen zooveel zuiver, eeningszins lauw water als het wil, maar iederen keer slechts een klein beetje. Tegelijk moet de buik sterk gewreven worden en wanneer het paard zweet of de leden koud zijn, moet ook het overige deel des licbaams gewre ven worden en eindelijk moet men pogen door den endeldarm herhaaldelijk door middel van een lavementspuit met water te vullen, de maag geheel en al te ledi gen. bericht de ontvangst van eene nieuwe keuze in ia verschillende soorten en prijzen, zeer boeiend en aantrekkelijk tijdverdrijf voor Jong en Oud, Tevens ook verkrijgbaar de alom zoo gunstig bekend staande Goedkoope Uitgaven en pakketten van BOLLE, UI, ii Mn KOSTE! worden zonder prijsverhooging geleverd; wanneer men hier het bovenstaand bestelt, wint men port en postwissel uit. Snelpersdruk van J. Winkel te Behagen

Schager Courant | 1893 | | pagina 6