ISt Een SLAGERSLEERLING E. BRANDSMA, Amsterdam. IÉ P. fi. Er wordt (praatd; Dienstbode - Alkmaar. BEKENDMAKING. PLAATSELIJK NIEUWS. Burgerlijke Stand. Gemeente Sehagen. Gem. Barsingerliorn. Gemeente Wieringen. 544ste STAATSLOTERIJ. Getrokken 1» r ij z e n. M arktberichten. Advertentiën. MarUtje Thomas, A. J. Egmond-Muller. JAN BOSSEN JENTJE SCHUTTE, bij C. IIAUT, Vleeschhou- wer te Sehagen. Alléén in verzegelde pakjes voorzien van boven staand gedeponeerd handelsmerk, verkrijgbaar te Sehagen bij II. G. v. d. Wal. Schagerb. bij G. Vrijburg Pz Dirkshorn bij C. Schoorl. Kolhorn bij K. Engel. Tuitjenborn bij A. Strooper Azn. bij Willem Pool. St. Maartensbrug P. Klerk Az. en W. den Leeuw. Petten bij J. Schager. Barsingerborn bij J. Snoek» St. Maarten bij C. Mars. Spanbroek bij C. de Boer. Eenigenburg bij W. Filmer en B. Delver. Groenveldbij W. Rus. en J. Slikker, Hoogzijde, Sehagen. Ia het bUzonder wornt de aandacht gevestigd op SOUCHON-THEE a f 1.50 per 5 ons. ontbrak. Toen zij kort geleden ziek werd, had zij zelfs de vier visites van elk 2 Mark, die de dokter bij haar had afgelegd, niet wil len betalen daar het haar schijnbaar aan de middelen ontbrak, waarop het gerecht daaromtrent een onderzoek liet instellen. Een beambte werd belast den inventa ris op te maken. Men stelle zich echter zijn verbazing voor, toen hij een som van bijna 200.000 Msrk vond, op een veilige plaat8 geborgen, deels in goederen, deels in staatspapieren gestokeD. In weerwil van dat groote vermogen had de oude vrouw reeds sedert jaren van aalmoezen geleefd. Natuurlijk is het geld in beslag genomon en zal, voordat de in Dresden wonende erven in aanmerking komen, het verschul digde aan de belasting, wegens het ont duiken der belasting-wet er afgenomen worden. De overledene moet in Dresden nog een zwager hebben, die daar instrument maker is en waarschijnlijk alles zal er ven. Een hond ah getuige. In Halle heeft Zaterdag een hond als getuige gediend in een rechtszaak. Een inwoner dier stad was door de politie aan geklaagd, omdat een zijner honden zon der muilkorf zou hebben geloopen. Toen deze zaak voor de rechtbank behandeld werd, beweerde de aangeklaagde, dal de hond wel een muilkorf gedragen had en dat hij bereid was, dit door middel van den hond zelf te bewijzen. De hond, die op de gang der gerechtszaal gewacht had, werd daarop binnengelaten. De bezitter vroeg toen aan den rechter of de hond al of niet een muilkorf droeg. De vraag werd ontkennend beantwoord, waarop de aange klaagde zijn zeer langharige» hond een zwart-lederen muilkorf afdeed. Het ge rechtshof erkende toen, dat de agent van politie, die het proces-verbaal had opge maakt zich ook wel had kunnen vergis sen en sprak beklaagde vrij. In de Magdslenastraat te Weenen werd een meisje, als klerk aan een Loterijkantoor in deze straat werkzaam, ge naamd Johanna Bernhard, door een onbe kend gebleven loopknecht in het kantoor overvallen en doodelijk gewond. Te 81/, uur 's avonds was Johanna Bernhard alleen in het lokaal aanwezig. D» moordenaar, die met de lokaliteit tamelijk bekend schijnt te zijn, wierp de buitenste houten winkeldeur achter zich dicht en grendelde binnen de glazen deur. Hierna was hij in één sprong over de lessenaar en draaide het gaslicht uit. Nu ontspon zich een hevige strijd tus- schen hein en Johanna, waarbij hij haar een messteek aan den hals en verscheiden wonden aan het hoofd en den linkerarm toebracht. Dat zag de zoon van den in httze'fde pand wonende architekt ïteichmann, toen hij voorbij liep, door een spleet in de winkeldeur. Hij trachtte het lokaal binnen te komen, hetgeen hem de gegrendelde deuf echter belette, en hij riep nu zijn va der. Intusschen had echter demoordenaar de straatdeur weder geopend en rende de straat op Hemvolgden de zoon van den architekt eu een jongmenscb, wien het opvlammen van den lucifer eenigszins verdacht was voorgeko men. Toen de moordenaar over den drempel sprong riep hij hun een donderend „Terug" toe. Op het geroep van „Houd den dief!" liep een agent, op post staande aan den in de nabijheid gelegen schouwburg, den moordenaar met uitgestrekte armen tege moet. De agent zoowel als de voortvluch tige moordenaar vielen op den vochtigen grond. Den laatste was het intusschen gelukt een revolver uit zijn zak te halen, die bij het worstelen afging. Door het schot werd een vrachtrijder gewond. Eer men het echter kon verhinderen keerde de moordenaar het wapen tegen zich- zelven en loste twee schoten. De kogels kwamen in den mond en verwondden hem zwaarbebloed zonk hij op den grond en werd in den aangrenzenden politiepost ge bracht. Hoeveel geld de tot nogtoe onbekende moordenaar heeft gestolen, kon niet nauw keurig vastgesteld worden. Men vond bank noten bij hem tot een bedrag van f890 en een zakje met zilvergeld, benevens het bloedige mes. Het proce s-V aillant. Een bij zonder talrijks volksmenigte woonde Woens dag te Parijs het proces tegen den anarchist NTaillant bij. Er waren natuurlijk de nootli- ge voorzorgsmaatregelen genomen, teneinde te voorkomen, dat personen, die daartoe niet gerechtigd waren, in de zaal doordron gen. Het openbaar ministerie werd waar genomen door den procureur generaal Ber- lrand, terwijl de advocaat Labori als ver dediger van Yaillant optrad. Bij het verhoor, dat hij ouderging, toon de Yaillant groote onverschilligheid. Met vaste stem beantwoordde hij alle vragen, welke devoorzitter der jury, de heerCa- ze, hem deed. Uitvoerig herbaalde hij de reeds bekende bijzonderheden over den aanslag, hoe hij de bom vervaardigde, zich een plaats in de Kamer wist te verschaffen en den aanslag pleegde. Vaillant bevestig de, dat het zijn doel was geweest, de mi nisters te treffen. Yandaar dat hij de bom naar het mid den der zaal had geworpen. Na hel verhoor las Yaillant een uitvoe rig stuk voor, waariü hij zijne grieven tegen de tegenwoordige sociale toestanden ontwikkelde. Alleen ontevredenheid met de bestaande maatschappelijke toestanden en het streven om daarin verbetering te bren gen, hadden hem tot dm aanslag geleid. Met een protest tegen het vonnis, dat de rechters zonden uitspreken en waaraan hij geen waarde hechtte, eindigde Vaillant zij ne verdediging. Na de voorlezing van dit zonderlinge stuk, dat doorspekt was met allerlei diep zinnige sociale heschouwingan, kwam het getuigen-verhoor aan de orde. Tot de ge tuigen behoorden ook de heer Girard, de chef van het stedelijk laboratorium, die rapport uitbracht over den inhoud der bom, benevens de afgevaardigde, De la Ferron- r.avs, die door den aanslag gewond werd. Daarna werd de zitting geschorst. Bij de hervatting verkreeg de proenrenr-gene- raai het woord voor het requisitoir. De heer Bertrand betoogde, dat Yaillant op eigen hand, en zonder medeplichtigen, had ge handeld, tenzij voegde hij er bij op aanstoken van moreele medeplichtigen. Yan Yaillants beroep op zijn streven om de verdrukten te helpeo, wilde de procureur- generaal natuurlijk niets weten. De heer Bertrand noemde Vaillant een dwaas, in de war gebracht doorijdelheid en lustom van zich te doen spreken en eischte de doodstiaf voor den man, die in een land, waar het algemeen stemrecht geldt, een aanslag tegen de nationale vergadering be proeft. „Ik heb mijn plicht gedaan, mijne heeren aldns eindigde de procureur- generaal zijn requisitoir doet gij nu den uwe." De advocaat Labori pleitte verzachtende omstandigheden, op grond dat Vaillant moest beschouwd worden als het slacht offer van politieke drijvers, die hem het hoofd op hol hadden gebracht. Van daar, dat de heer Labori het doodvonnis te streng achtte en een beroep deed op den moed der jury-ledèn om den eisch van den procu reur-generaal te verwerpen. De leden tier jury lieten zich echter niet door het betoog van den advocaat o- vertuigen en veroordeelden, overeenkom stig den eisch van den procureur-gene raal, den anarchist ter dood. Mestvarkens moeten zich spoedig kunnen verzadigen en alleen in een hok staan, dat wel gelucht kan wor den, maar niet te licht mag zijn. Men voere driemaal daags en zuivere den stal als de beesten hun eten gebruiken. Zindelijk heid zij hier vooral het wachtwoord. Voor al verstrekke men het voeder altijd door op hetzelfde uur en lette er goed op of de varkens de trog telkens wel goed schoon leegeten. Is dit het geval niet, dan geve men kleinere porties. De eetlust moet blijven. Aanval op een redactiehureau. Dinsdagavond omstreeks zeven uur trad een onbekend persoon, die zich later als schilder Max Klinger bekend maakte, het redactiebureau van het Berliner Tagehlatt binnen. Hij wendde voor, den naam te wil len weten van den schrijver van een arti kel, dat den vorigen dag in het feuilleton vaa dat blad verschenen was. Dat artikel handelde over de verhouding van den schil der Stauffet Bern tot Klinger. Ofschoon aan het hoofd van dat artikel uitdrukke lijk professor Binswanger in Constanz als schrijver genoemd was en het artikel slechts een ciltaat was van de in „Fleischer's Re vue" openbaar gemaakte studie, en ofschoon de Redactie de waarheid van den aanval van Biswanger op Klinger iu het midden had gelaten, door den zin op te nemen „De aanklacht tegen Klinger is ernstig; in hoeverr^ se op vasten gronden rust, zal nog moeten blijken" wilde toch de indringer nog den naam van den auteur hooren. Toen de redacteur natuurlijk alle verde ren uitleg weigerde, en hem daarentegen voorstelde een artikel tegen Binswanger in genoemd blad te doen plaatsen, sprong de lastige vrager plotseling op den rustig zit tende» redacteur los, en verwondde hem zoo, dat hij dadelijk met bloed was bedekt. Daarop sloeg hij de lichten stuk en hoop te hij in de duisternis door een zijkamer te ontkomen. Toen hem daar andere leden vau de redactie den weg versperden, greep hij ook hen aan met ecu dikken knoestigen stok. Twee ijlings gehaalde politie-dienaren stelden de persoonlijkheid van den gewel denaar vast, die zich deed kenrien als de schilder en etser Max Klinger, die op dat. oogenblik in de Mittelstrasse 95, 96 te Berlijn woonde. Hij werd naar de wacht vervoerd. Te Assemberg, in liet ge hucht Heldenbroek in België heerscht groo te opschudding onder de bewoners wegens een schandelijke daad van ontaarde onders. Daar woont een Frans Demol, werkman in een papiertabriek, die zijn vrouw verloor, en met drie kinderen bleef zitten. Hij her trouwde met een weduwe Koltijn, die ook drie kinderen had. De oudste dochter uit het eerste huwelijk van Demol Catharine, is thans een meisje van 21 jaar, een onge lukkige, die slechts op krukken kan loopen. Daar het meisje eenige honderden francs Had te erven van haar overledene moeder wekte het de afgunst op van de stiefmoe der, die haar steeds mishandelde, haar in in de laatste 2 jaren opsloot en haar schijnt te willen hebben uithongeren. Dins dag van de vorige week echter ontsnapte zij door een raam nit een kamertje, vluch- te naar een buurvrouw eu vertelde aan de ze, dat zij uitgehongerd was en dat zij had afgelnisterd, hoe haar ouders afspraken, haar te dooden voor Maart, wanneer zij meerderjarig zou worden. Bij dezeltde buurvrouw at zij gretig eenige boterham men op en een half uur later nogeeupar-j tij bij een andere buur, waarna zij opgeno men werd in de herberg de „drie Ga pers." Het geval werd intusschen rnchtbaar en de officier van justitie deed onderzoek, zon der echter de ouders van het meisje ge vangen te nemen. Nu scheen het volk zelf gerechtigheid te willen oefenen. Zondag vereenigde zich een groote me nigte volks uit het dorp en den omtrek voor het huis van Demol en toen vrouw Demol woedend aan de deur verscheen, met de boeren twistte, de vuisten dreigend balde en hen zelf met stukken hnisraad wierp, werd het huis letterlijk bestormd en met stokken steenen, aarde, slijk enz., gebombardeerd. Geen ruit bleef heel. De politie deed het bijna onmogelijke om te voorkomen, dat het huis niet geheel werd afgebro ken. In den namiddag begon het kabaal op nieuw, zelfs de deur werd ingestooten, maar weer wist de politie met den burgemeester aan het hoofd de menigte in bedwang te houden. De herbergen werden om negen uur gesloten. Door welke oorzaak is onbekend, maar even over tienen ontstond er dien avond brand in het huis van Demol en brandde dit geheel nit. Slechts met moeite werden de kinderen gered langs een ladder. Een paar koeien in den stal verbrandden en wer den geheel verkoold gevonden. De justitie is thans druk bezig, een on derzoek in te stellen. Pepermunt-N ij verheid. Het is niet algemeen bekend, dat de Staat Michigan meer pepermuntolie op brengt dan alle staten der Unie te zamen en van die opbrengst geeft St.-Joseph county alleen meer dan de helft. Dan volgen iü volgorde hunner belangrijkheid Kalamazoo, Wayne, van Buren, Allegan en Cass coun- ties. Het eerst werd de pepermunt er geplant in 1835 en wel te White Pigeon prairie, Florence township, in St-.Toseph county, door een zekeren Sawyer, welke eerste proef echter niet gelakte. Niet voor het jaar, 1812 werd pepermuntolie met voordeel in den handel gebracht en wel door twee beeren, Smith en Ramsey, die daarvan de onderviuding opgedaan hadden in Wayne county, New-York Staat, De boerderij van Sawyer was spoedig daarmee bedekt en de townships van Lockport, Natawa Park en Medou volgden, zoodat in het jaar 1850 alleen de jaarlijksche opbrengst van St.- Joseph county bedroeg tusschen de 100.000 eu 150.000 pond, meer dan toen ter tijde de geheele wereld daarbuiten opleverde. De zandige leem van de burr-oakvlakten schij nen voor dit gewas uitmuntend geschikt te zijn. M, George Roys, die in Florence ge boren is, geeft deze statistieke opgaven, waarbij men in aanmerking moet nemen dat toen ter tijden het land geheel nieuw en maagdelijk was, men weinig hoorde bij de meerdere bosschen van nachtvorsten en droogten est dat de gemiddelde opbrengst op de hooge landen 20 pond per acre was, terwijl tegenwoordig op die landen weinig of niet geteeld wordt. De buitengewone ongst van dit jaar 1850 dreef den prijs van dat artikel terug tot onder de f 2,50 per pond wat vele der verbouwers van de verdere planting afschrikte. Hoewel het bekend was, dat pepermunt een water achtige plant was, zoo werd niet vóór 't jaar 1880 praktisch bewezen, dat zij met goed gevolg op ex-moeras land, dat droog gemaakt was, kon verbouwd worden. Dit deed twee heeren Sidney Johnson en Henry Hall besluiten om 1000 acres van de Florence „marsh" daartoe te gaan bebou wen en de Hall farm is dan ook nog heden de grootste ter wereld. Echter marsh pepermunt is blootgesteld aan mislukking. Wormen, nachtvorsten, zomervloeden en de sprinkhanen, houden in vraag en opbrengst tamelijk wel evenwicht. De gemiddelde op brengst is 15 tot 20 pond olie per acre doch om bovenopgegevene redenenea daalt zij dikwijls tot 1,2 en 3 pond per acre en meer dan eens is volgens de rapporten van de Mint Growers Associa- tion 1/5 van den geheelen uitzet totaal verloren gegaan. Een raad aan verhouden menschen. In een onlangs door Dr. Onimus ge schreven artikel zegt deze in Frankrijk zeer gunstig bekende geneeskundige, dat van alle, ter genezing van koudheid in het hoofd gebruikte middelen, citroensap het beste is. Men gebruikt het als volgt In een lepel of beter nog in de holte der hand doet men citroensap en snuift dit op. Het is noodig, dat het sap tot achter in de keel komt. In het eerst gevoelt men een vrij sterke prikkeling in het bovengedeelte van den neus. Dit is juist noodig; men niest een paar keer, snuite flink den neus en herhale het op snuiven van citroensap. Doet men de zelfde bewerking den volgenden dag nog eens, dan schijnt de hardnekkigste ver koudheid in het hoofd door deze behan deling volkomen te genezen. (M. tegen de verv.) Schagen, 13 Jan. 1894. --Naar wij vernemen wor den er onderhandelingen gevoerd tusschen verschillende ijsvereenigingen ten einde flinke banen te verkrijgen tusschen Sehagen en de aangrenzende gemeenten Wij wenschen deze plannen alle succes, zij zullen zeker veel bijdragen tot be oefening en veraangenaming van de ijssport en dat is toch zeker het hoofd doel van elke dergelijke vereeniging. Tot klerk aan de West- friesche Bank alhier is benoemd de heer A. Klerk, ambtenaar aan de secretarie te St. Maarten. Wij vernemen dat de ver kiezing van één lid voor den gemeente raad (vacature Hopman) zal plaats hebben op Dinsdag 30 Januari e.k. Gisteren, Vrijdag, had in de Openbare Lagere School het verge lijkend examen plaats, van een tweetal der sollicitanten voor de vacature Bou- ma. Ingeschreven van 10 12 Jan. 1894. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Jan Keesman, jm. ond 25 jr. en Neeltje Koning, jd. oud 25 jr. bei de wonende te Sehagen. GetrouwdGeene. Overleden Hendericus van Leeuwen ond 4G jr. en 8 md. Ingeschreven van 1 31 December 1893 Geboren 1 Dec. Dieuwertje d. v. Jan Hoep en Maartje Schenk. 4 dito Trijn tje, d. v. Jacob Kossen en Trijntje Roor- da. 14 dito Johannes, z. v. Cornelis Veldman en Guurtje Houtman. 21 dito. Maartje, d. v. Pieter Bood en Neeltje Sluis. 26 Dec. Cornelis z. v. Dirk Bood en Ariaantje Weij. Getrouwd: Geene. Ondertrouwd 29 Dec. Marinus Paape en Neeltje Wagemaker. Overleden 7 Dec. Cornelis Marees oud 3 md. z. v. Cornelis Marees en Aal tje Nieuwland. 9 Dec. Simon Snijder, oud 12 weken, z. v. Dirk Snijder en Meins- je Mink 22 Dec. Alida Rotgans, oud 72 jr. echtgen. van Jan Ott. Ingeschreven van 131 December 1893. Geboren: Maartje, d. v. Jan Sz. Tijgen, en Anlje Lont. Maartje, d. v. Barend Pz. Kaleveld, en Geertje Tijsen. Anna, d. v. Dirk Nz. Lont en Sijtje Kooijman. Marie d. v. Jan Kooij, en Aatje Bakker. Pieter, z. v. Jan Bakker en Antje Koorn. Ondertrouwd en getrouwdGeene. Overleden: Pieter Poppen, oud 4 j. z. v. Jan Jz. Poppen en Marie Numeijer. Arijaantje Butter, oud 40 j. echtgen van Jacob Scheltus. Dieuwertje Luijt, oud 47 j. d. v. Wijlen Klaas Luijt en Trijntje Stam H oo f n 11 Jan. 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 31,50 Coa* missie f 30.50, Middelbare f 30.50, aange voerd 50 stapels, wegende 15922 Kilo. Edatn llJanuari Aangevoerd- 166 stekken boter, perK. G. 55 a 66 et kipeieren f. 5. 5.50a f 100 «tuks. ALKMAAR 12Jan. Kleine kaas f 30,50 Commissie f29,50. Middelbare 126,—, aan, gevoerd 8 stapels, wegende 2686 K.ö. Op de graa inmarkt werden aangevoerd 10 HL. Rogge 7 en 3 H.L. Gerst.- h k A u t a e n 10 Jan 1894. Heden werden albier aangevoerd sta pels, Graskaas f karweizaad f 15.— a f oud f a mosterdzaad 20.a 21.Maanzaad f 13.50 a 14.50 grauwe erwten f 12.a 16.— Vale dit# 10.50 a 13,—. Wijker Vale dito f 6,— a 9,— Groene dito 10.— a 12.Bruine boonen f 6.a 10.50 Paardenbooneo f a Gerst f 4.—a 5.— Hare» f 3.- a 4,-. Aangevoerd Vette Varkens f a f per i/, K. G. Magere Varkens fa p. st. Biggen f a Konjj- nen f 0.60 af 1.15. Kippen a 0.75 afl.— eieren f5.50 a 6.— Boter 62» a 65 eenta per kop Schapen en Lammeren. 5de Klasse.Trekking van 10 Januari. Prijs van f 1000: No. 1641 11064 15519 400: 5735 7805 18106 200: 435 10532 17261 100; 291 2829 3567 11466 12142 15530 17977 18102 19179 20239 20959 5de Klasse Trekking van 11 Januari Prijs van f15000: No. 18651 5000: 7165 1000: 7670 400: 18146 200. 3139 4615 10563 11634 18880 19523 100: 4530 7442 7491 12905 13973 14203 17533 Sch a tf e n, 11 Jan 1894. Aangevoerd 9 Paarden f 45.a 100.— Veulens f a Stieren f a Geldekoeien (magere) f a 6 Vette Koeien f 140.a 270. Kalfkoeien f a Vaarzen f a Graskalveren f a 12 Nuchtere Kalveren f 4.a 17.50 Schapen (magere) f a 46 Idem (vette) f 14.a 25. 268 Overhouders f 10. a 18.50 Bokken en Geiten a 11 Varkens (magere) f 13.a 16. 52 Biggen f 7.a 10. 80 Konijnen f .10 a 1. 60 Kippen f .50 a 1.50 100 Eenden f .75 a 0.90 280 Kilgr. Boter f 1.10 a 1.20 440 Kaas .25 a .35 Heden overleed te SCHAGEN, na een langdurig, smartelijk lijden, onze ge liefde zuster in den ouderdom van 23 jaar en 2 maanden Uit aller naam, M. THOMAS. St. Maartensbrug, 31 Dec. 1893. Heden beviel voorspoedig van een zoon Winkel, 11 Jannari 1894. Den 16 JAN. a.s, hopen onze ge- liefde Ouders en 1 hunne jarige lilclit- (lj vereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, JAN BOSSEN. GERRIT BOSSEN. HERMIENTJE BOSSEN, 8 ix MARIA BOSSEN. Oudesluis, (Zijpe) 14 Jan. 1894. Met 1 FEBRUARI wordt te Alk maar gevraagd eene Brieven franco, letter (L, aan de Boekhandelaars HERM's. COSTÈK eri Zn.' ALKMAAR. Er biedt zich aan f. Gr. liefst in een klein gezin. Te bevragen Bureau Sohager Courant. 1500 Kip-Eieren f 4.50 a 5.50 £2 Zwanen gemerkt 4 hakken links en schuine haal. Verkrijgbaar bij J. Zijdewind te Dirkshorn tegen voer- en advertentie- kosten. TRADB RAR& THEE.

Schager Courant | 1894 | | pagina 3