Uit en voor de Pers. Hygiënische wenschen! Gemengd Nieuws. Hoe moeten wij werken naar MIDDELBURG bracht, is door dat dier doodgestoken. Jongstleden Zondag na- middsg, waren eenige jongens aan het spe len op de smalle draaibrug, die Dabij den hoek van den Leekerweg in BARS1NGER- HORN over de Mient ligt. Het zoontje van den heer K. Koxs&n had daarbij het ongeluk van de brug in de Mient te vallen. Daar het boezemwater op dien tijd hoog was en sterk stroomde, kooden zijne ka meraden den knaap niet redden. Gelakkig nog bijtijds werd hij hoewel met moeite, geholpen door Simon Spaan Cx., die on middellijk te water sprong ec den voort- drijvenden jongen greep en op den wal bracht. Zaterdag-avond heeft een reiziger, die van ROTTERDAM naar den Haag reisde, de kleinigheid f 23.000 in een compartement Se klasse laten liggen. De vleeschhonwerJ. d. Y« te WINSCHOTEN verzond Donderdag een mand met vleesch naar zijn zoon te Maas tricht. Toen bij aankomst aldaar de mand werd geopend, sprong vaders kat er uit. Het dier had geen gebrek geleden op de lange reis! B ij kans gesnapt! Onlangs wilde de huisvrouw op een der afgelegen buurten van OSPEL een der wittebrooden krijgen, welke in den oven waren blijven liggen. Het was vrij donker in het bakhuis, lu den oven voelende om een der brooden te grijpen, tastte zij op een paar handen. Verschrikt liep zij het woonhuis weer binnen om hulp te halen. Ictusschen was de dief, die io deu afge- koelden oven was gekropen om beter zijn buit te bemachtigen, met een paar wit tebrooden verdwenen. Of moeder de vrouw er ook spijt van had, dat zij niet het dek sel voor den oven had geplaatst en dan om hnlp had geschreeuwd I Dan zou „Langvin- gei" lekker in den val hebben gezeten I Reeds vroeger melddenwij dat kerk en toren op het eiland MARKEN zich in bouwvalligen toestand bevonden. Een deel van den toren is reels gesloopt, uit vrees voor ongelukken. Toen dezer da gen bij eene begrafenis de klok werd ge luid, viel de zware klepel met groot geraas naar omlaag. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Een treurig drama is in den nacht van 2 op 3 Februari j. 1. in de Zandstraat te VIANEN afgespeeld. Door de buren er op attent gemaakt, dat de woning van P. Merton aldaar den ganschen Zaterdag, tegen gewoonte, geslo ten bleet, verschafte de politie (na eerst vruchteloos eene poging te hebben aange wend om de voordeur te forceeren), zich 's avonds ten half zes ure toegang door de deur van het achterhuis. De binnen deur stond open en P. M. vluchtte bij de nadering der politie als een bezetenen in de bedstede. Daar vond men het bebloede lijk van zijn echtgenoote, J. de Kruif, reeds verstijfd en ongekleed te bed. Bij onder zoek bleek dat zij met een of ander hard voorwerp op het hoofd was geslagen, in den nek had zij een zeer diepe BDede, die ook een slagader getroffen bad, waar door een hevige verbloeding plaats gehad had. .Nadat Merton herhaaldelijk aangemaand was, om uit de bedstede te komen, bleek het, toen hij naar voren werd getrokken, dat bij zich een ernstige wond aan den hals had toegebracht. Men vermoedt, dat Merton, aan epilep sie lijdende, in eene vlaag van waanzin zijn vrouw heeft gedood, daarna de deuren heeft gesloten gehouden en toen de poliiie kwam, geen uitweg tot ontkomen ziende, zich den hals heeft willen afsnijden. Bij nader onderzoek vond men dan ook een scherp mes en in het stroo en een hamer wa>raan eenig haar kleefde. Merton, hoewel buiten kennes, leeft nog. Het parket en de rechter-commissaris uit Tiel zijn Maandag daar geweest om een nader onderzoek in te stellen. Nader meldt men nog Terstond werd om heelkundige hulp uit gezonden, ook naar dr. C. M. Snellen, uit Vreeswijk. De ongelukkige werd verbonden en langs kunstmatigen weg in staat ge steld adem te halen en wel door het in brengen van een buisje in de luchtpijp. -EeD aantal jaren geleden heeft deze Mer ton zich ook op soortgelijke wijze van het leven willen berooven. Tengevolge van het groote bloedverlies, zou bij toen zeker be zweken zijn; doeh de dokter uit Vrees wijk, wiens hulp toen ook was ingeroepen wist hem nog in het leven te behonden, door een groote hoeveelheid bloed van zijn zoon in zijne aderen over te brengen. Valsch Bankpapier. Te Amsteidam zijn in hechtenis geno men de hoofdagent van de Miinchener Ac tiën Gesellschaft #Löwtnbian' JosephFrey en zekere Th. Arentz, beiden verdacht van medeplichtigheid in zake de valsche bank biljetten. Rempt, die eerst naar Den Haag was getransporteerd, is thans weder naar Amster dam overgebracht. In ons vorig bericht werd Xranse ge noemd, de vorige chef der firma Roeloff- zen en Hübner de bedoeling was, dat hij hij die firma eene betrekking heeft ver vuld. Nog steeds worden er nieuwe arresta- tiën en ontdekkingen in deze zaak ge daan. Er zijn thans reeds negen personen in hechtenis, te weten Xranse, Van Liemt, Rempt, Thum, Frej, Arentz, Xetse, &n- nige eu Coropertz. Men twijfelt echter of het hier reeds mee uit is, daar het blijkt, dat de agenten van deze „Onderneming' op eigen haDd rseds weer sub-agenten had- nen aangesteld, die tot de verspreiding moesten meewerken. Dat de bende op groote schaal werkte, blijkt w.-l hieruit, dat er voor 3 ton valsch bankpapier in beslag is genomen. Behalve de in Nederland verspreide bil jetten, moeten er ook reeds te Brussel en Parijs ontdekt zijn. In de werkplaats van Xrause aan de Heerenmarkt te Amsterdam moeten een photogrsphietcestel, walsmachine en volle dige drnkinrichting in beslag genomen zijn. Zooals te begrijpen is, is men thans bang voor bankbiljetten van f 100, f 200 en f 300 aan te nemen. Ze worden dan ook veelal reeds geweigerd. Ook op het postkantoor te Amsterdam wordt dit soort papier aiet in betaling aangenomen. Van de f 300.000 nagemaakte biljetten alle van f 100, f200 en f300 zijn f 216.000 gevonden in het koffertje, dat te Utrecht door de politie te goeder ure werd in beslag genomen; voorts zijn er rolletjes valsch bankpapier gevonden en eindelijk heeft men bij den aangehoudene Rempt nog f 3000 aangetroffen, zoodat, met hetgeen door de jastie is opgespoord, reeds een aanzienlijk bedrag onschadelijk is ge maakt nit een privaat in een kofB- huis in de Xalverstraat zijn valsche bankbiljetten gebaald. Desniettemin kunnen er nog wel eenige valsche bankbiljetten in omloop zijn men zij dus voorzichtig, en verzuime niet die papieren goed na te zien, Als een middel om zeker de valscheid te kannen onder kennen, wordt aangeraden om ze in lauw water te dompelen. Zijn ze valsch, dan wordt het watermerk zoo er een in is minder zichtbaar, terwijl bij de echte bankbiljetten juist het watermerk dan beter uitkomt. Maandagochtend heeft iemand in den Hout een poging tot zelfmoord gedsan, welke wanhopige daad door het publiek-gerucht met de zaak der valsche baakbiljetten in verband wordt gebracht. Of dit terecht of ten onrechte is, is ons nog onbekeud. De man, die door een pistoolschot in de keel is gewond, is ter verpleging in het St.— Elisabeths Gasthuis opgenomen. Verder meldt men van gisteren uit Am sterdam Omstreeks half elf werden per celwagen vijf der verdachten in de bank- biljettenzaak, nl. Ttempt, de Frey, Xrause, Sinnige en Thum, geboeid naar het atelier van Xrause op de Heerenmarkt vervoerd, alwaar ook spoedig de rechtercommissaris, Mr. Coninck Westenberg met den griffier, de substituut officier van Justitie Mr. Re- gout en de hoofd inspecteur der recherche de he:r Batelt en zes Rijksveldwachters verschenen, ten einde een nader onderzoek in loco in te stellen. Het atelier is op een bovenhuis, aan ëóu der ramen is nog een spionnetje bevestigd, dat hoogstwaarschijnlijk heeft moeten die nen otn te zien wie er aanbelde. Door eenige werklieden werden de ma chines, waaronder twee perseD; welke door Xrause zelf waren opgesteld, op aanwijzing van dezen uiteengenomen en nauwkeurig in het procesverbaal beschreven, en daarna verzegeld. Twee manden met apparaten werden door de brandweer weggehaald. Gednrig staat een groote kring toeschou wers, die door een twaalftal politieagenten op een afstand wordt gehouden, voor het bovenhuis te wachteD, om de verdachten goed in oogenschouw te kunnen nemen. Niettegenstaande het huis te huur staat, werden eenige verslaggevers, die het ge- heele huis wenschten te zieD, niet toege laten. Ruim twee uur vertrokken de rechter lijke autoriteiten en even daarna werden de vijf verdachten weder per celwagen naar het Huis van Bewaring vervoerd. De ma- chineriëa werden op een sleeperskar gela den en naar de griffie van de rechtbank vervoerd. Gisteren is te Amsterdam nog in hech tenis genomen Susaune Toubaerts, geschei den huisvrouw van De Jourdeuil, Achter gracht No. 13. Zij is de vrouw van den koffer met f 216.000 valsch bankpapier. De verdachte Gompertz heeft in de ge vangenis door zelfmoord zich aan een ver der onderzoek ontrokkeD. Professor Van Overbeek de Meijer uit in het Nieuws eenige wenschen op het gebied der gezondheidspolitie. Hij acht herziening onzer sanitaire wetgeving hoog noodig. Vooral moet er meer centralisatie in het gezag komen. Er wordt zijns in ziens nog te veel overgelaten aan burge meesters en gemeentebesturen. In Engeland heelt men in dit opzicht reeds met de oude sleur gebroken, en ook in andere lauden, ook ten onzeDt doet zich, vooral na het herhaald verschijnen der Aziatische cholera, een stioomiug voor, om in dit op zicht verbetering aan te brengen. Een eerste stap deed ODze wetgeving met de wet van 8 April 1893, die aan de geneeskundige ambtenaren de vrijheid geeft om aan de hoofden van plaatselijk bestuur een termijn te stellen tot het nemen van bij de wet van 4 Dec. 1872 geoorloofde maatregelen. In bijzonderheden acht de schrijver noo dig In de eerste plaats verbetering der re geling van het geneeskundig staatstoezicht. De weinige geneeskundige ambtenaren, die er nog zijn, zijn overladen met bureau werk, terwijl zij iutegeudtel zich groote fi deels behoorden bezig te houden met epidemiologi- he onderzoekingei', genees kundige topograpSiie en geneeskundige statistiek. Reorgsuistie naar Engelscb voor beeld is driegend noodig, door aan het ministerie van binneülandsche zaken een goed samengestelde gezondheidsraad toé te voegen. In de tweede plaats moet een einde gemaakt worden aan de steeds toenemende verontreiniging van den bodem, dampkring en de opeubare wateren door faecale stof fen en ander vnil, terwijl tevens de ge meentebesturen moeten zorgen voor naar plaatselijke omstandigheden zoo goed mo gelijke voorziening in de behoefte aan on- schidelijk drink-, keuken-, spoel-, wasch- en schrobwaterhet gebruiken van de grachten er acdere openbare waterloopen als opene riolen is eer.er beschaafde natie onwaardig het verzamelen eu afvoeren van faecale stoffen en ander vuil moet aan vaste regelen gebonden worden, zoodat binnen een niet te langen termijn de be doelde barbaarsche vergrijpen tegen de volksgezondheid tot het verledene zullen behooren. Reeds in 1873 heeft de vergadering van geneeskundige inspecteurs een wetsontwerp van die strekking, met toelichting, aan de regeering aangeboden. Ten derde is noodig een verscherping van de' strafbepalingen op de vervalsching van levensmiddelen, alsmede een algemeene wettelijke regeling van het toezicht op het voor de slachtbanken voorde voeding bestemde vee en vleesch. Deze zaak wordt door den minister voorbereid. De schrijver hoopt dat ze dan niet aan de gemeente besturen zal worden overgelaten. In de vierde plaats is herziening van de wet op het begraven gewenscht met het oog op de lijkverbranding. Ook deze zaak is bij den minister van oiunenlandscbe zaken in goede bauden, en zal waarschijn lijk spoedig geregeld wordeu. Ten slotte bespreekt de schrijver de hondsdolheid. Dp schrijver wijst er op, hoe deze ziekte in 1866 belaDgrijk is toege nomen en sedert niet zooveel, als wen- schelijk is, afnam hij acht daarom ver scherping der bepalingen, vooral met het oog op onbeheerde straathonden, zeer noodig. Kiesrecht. De minister van binnenlandsche zaken hesft zijne wijzigingen op het kieswetsout- werp bij de Tweede Kamer ingediend. Ze betreffen uitsluitend de artt. 3, 4, 5 en 7 van de wet tot regeling voor de kiesbevoegdheid die thans aldus luiden Artikel 3. Deze wet houdt voor keutee- ken van geschiktheid eu voor kenteekeo van maatschappelijkeu welstand, het voor zien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezien. Artikel 4. Zij acht het bezit daarvan aanwezig bij hem, die gedurende de drie laatstverloopen maanden in een zelfde wo ning is gehuisvest geweest, of, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar, hoig- stens eenmaal van woning is veranderd gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of min derjarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur niet gedurende de drie laatstverloopen burgerlijke jaren onherroepelijk is veroor deeld wegens bedelarij, wegens landlooperij of tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting; niet wegens misdrijf onherroepelijk is ver oordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer; niet door deu militairen rechter is ont slagen uit den militaire.) dienst, met on- waardigverklaring om bij de gewapende macht te dienen zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aanzien vaD 's Rijks verdediging heeft onttrokken zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen m 's Rijks directe belastingea in het laatstverloopen burger lijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan en, door eene overeenkomstig de bepa lingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd dat hij kan lezen en schrijven. Artikel 5. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen a. die, bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. of aaD wie, hij onherroepelijk gewordeD rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ont zegd, gedntende deu tijd dat het verlies of de ontzegging duurt; b. die in gevangenschap of hechtenis zijn; c. die niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Artikel 7. De leden der Provinciale Staten worden gekozen door de ingeze tenen der provincie, die bevoegd zjjn tot het kiezen van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, en die hunne over het laatstverloopen dienstjaar ver schuldigde aanslagen in de directe belas tingen der provincie, waarvan zjj inge zeten zijn, in het laatstverloopen burger lijk jaar hebben voldaan. De wet houdt voor ingezetene der provincie hem, die daarin gedurende de laatstvoorafgaande twaalf achtereenvol gende maanden zijn woonplaats heeft gehad. Artikel 8 vervalt. Artikel 9 wordt artikel 8. Artikel 10 wordt artikel 9 en bepaalt dat deze wet in werking treedt op 1 Jan- 1895. lil de toelichting zegt de Minister, dat □it bet aldeelingsonderzoek gebleken is, dat de pogingen om een stelligen maatstaf le vormen voor de geschiktheid en den maatschappelijken welstand niet zijn ge slaagd. Opnieuw is gebleken, dat de be lasting zoo'n maatstaf niet kan zijn, en dat de waarde der woning eveDmin als grond slag kan dienen. De vraag, of bij het Departement van Financiën voldoende ge gevens aanwezig zijn, om een opgaaf te verstrekken zoo niet van de huurprijzen dan toch van de huurwaarden van arbeiders woningen in verschillende deelen des lands moet, blijkens daaromtrent van den Minis ter van Financiën ontvangen mededeeling ontkennend worden beantwoord. De zoo genaamde capacitietencensus kan slechts snbsidair dieDen en is in 't stelsel der Re geering ounoodig. Voor onderscheiding tusschen inwonende», die met een huisbe woner, en anderen, die meer afzonderlijk leven, is geen grond. En de eisch van een bepaalde hoeveelheid geld of goed vond in de afdeelingen geen bijval. De Regeering heeft het voorzien in ei gen onderhoud en dat van het gezin als eenig kenteeken aangenomen, omdat dit weinig tegenstand meer ontmoette. De ken nis van lezen en schrijven kan daarbij worden, als een in onze samenleving in sterkte toenemende mate noodzakelijk ver- eischte om in 't onderbond te voorzien. De eisch van 3 maanden in dezelfde woning gehuisvest te zijn geweest, of teu behoeve van 'nen, die in 't laatst des jaars verhuizeu van iu 't laatstverloo pen jaar niet meer dan eenmaal van wo- ning te zijn veranderd, is getreden in de plaats van den eisch van 't voorkomen op bet bevolkingsregister, met het doel een vaste woonplaats te waarborgen. Omtrent de ter visie-ligging van het reclamerecht tegen de bevolkingsregisters is de noodige wetsvoordraeht in gereedheid gebracht. Zij kan de Kamer, overeenkomstig den uitgesproken wensch, vóór de behan deling van het zooeven genoemde wets ontwerp bereiken. Ten einde het grondwettig bezwaar te gen de uitbreiding der uitsluitingen te ondervangen, zijn die overgebracht in het art, 4. Evenzoo is daarin de uitsluiting van veroordeelde bedelaars en landloopers opgenomen, omdat het geen twijfel lijdt, dat die niet in eigen onderhoud voorzien. Het herstel van de uitsluiting der wanbetalers wordt gemotiveerd door da ingediende voordracht op het personeel en door de aangenomen afschaffing der patentwet, waardoor de mogelijkheid ver mindert, dat de toepassing van het juiste beginsel volgens hetwelk hij, die den bij de wet opgelegden plicht, om in de lasten van de gemeenschap te dragen, niet vervult, van het actieve burgerrecht behoort te worden uitgesloten onbil lijk zou werken bijaldien daarop geen uitzondering wegens onvermogen werd toegelaten. Ter voldoening aan een in de verga dering der Kamer van 10 Aug. 11. gedane vraag, is een opgaaf bewerkt der mannelijke ingezetenen, aangeslagen in 's Rijks directe belastingen, die hun aan slagen op 31 Dec. 1892 nog niet geheel hadden voldaan. Zij wordt aan de Kamer overgelegd. Bij d6 grootst mogelijke krachtinspanning kan de mensch in korten tijd buitenge woon veel arbeid verrichten, doch slechts voor een korte poos. Eiscben wij te veel van het lichaam, wordt het al te zeer uit geput zonder het rust te gunnen, dan volgt spoedig de volslagen onbekwaamheid om te werken, welke gelijk staat met een lang ziekbed en een vroegen dood. Arbeid is altijd prijzenswaardig, doch steeds moet gelet worden op het weerstandsvermogen vau het lichaam en daar de zorg voor het lichaam van de hoogste beteekenis is voor de gezondheid, is 't goed zich eens de vraag te stellen, welke hierboven staat ,Hoe moeten wij werken Wilde men alle levende wezens naarge lang van hun leefwijze verdeelen in aard-, water- en luchtdieren, dan zou de mensch ongetwijfeld in laatstgenoemde klasse ge plaatst moeten worden, want in de lucht brengt de mensch niet alleen zijn geheel» leven door, maar zij vormt ook zijn voor naamste voedingsmiddel. En dit voedingsmiddel heeft het groote voordeel, dat het steeds frisch te krijgen is en bovendien niets kost. Dat het menschelijk lichaam zonder voed sel niet bestaan kan, weet een ieder en de voornaamste taak van de meeste menschen bestaat daariD, voor het noodige onderhoud te zorgen. Naargelang zijner middelen, tracht ie dereen de voedingstoffen zoo goed en lekker mogelijk in te koopen eu met walging wijst hij bedorven levensmiddelen van de hand. Slechts met de lucht wordt een uitzon dering gemaakt. Niet alleen in de w.rkplaatsen en kin derkamers, maar ook in de studeervertrek ken der geleerden en de woonkamers heerscht dikwijls een lucht, dat 't iemand die van buiten af binnentreedt, benauwd om het hait wordt. Hoe meer menschen zich in een ruimte bevirden, des te meer verscbe lucht moe voortdurend toestroomeD. Elke frissche luchtstroom is niet alleen versterkend voor de longen, 't is ook ten luchtbad voorde huid. Hoe gezonder de lucht des te groo* ter de arbeidslost. Het venster moet des daags even dikwijls geopend worden als de denr. „De armoede en de Dwaasheid", zegt een beroemd geneeskumdige, „stoppen ra— meD en deuren dicht, om brandstol te be sparen, zonder te weten of te bedenken, dat zij daardoor de beste vriendin der ge zondheid buitensluiten. Men bespaart daar mede jaarlijksch enkelen guldens en een verkoudheid, doch ruilt daar dikwijls voor in bloedarmoede, zenuwachtigheid eu te ring." Als 't goed was, moest elke werkplaats dagelijks een paar malen opgeveegd worden, steeds gepaard gaande met het sprenkelen van water. Geschiedt dit laatste niet, dan worden de fijne stofdeeltjes eenvoudig verplaatst en ingeademd, hetgeen hoogst gevaarlijk kan worden. Een tweede maatregel moest zijn, het plaatsen van spuwbakken. Veelal bestaat overal de smerige gewoonte, op den grond te spuwen. En tal van menschen zijn juist daardoor de oorzaak, dat ziekten verspreid worden. De ziektekiemen op den grond drogen op, komen in de lucht, worden in geademd eu veroorzaken een onduldbaar lijden, als ze bij ongeluk een bodem vin den, waarop ze kunnen voortwoekeren. Hoe- vele gevareü kuunen vermeden worden door het plaatsen van een spuwbakje. Dit voor werp moest liefst met water gevuld zijn, nfet met zaod, omdat dit laatste opdroogt en verstuift. De man, die thuis werkt, van wiens le ven somwijlen bet lot van velen afhangt, moet de gezondste kamer van het geheele huis hebben. In plaats daarvan is 't vrij algemeen dat voor de werkplaats of de Studeerkamer het kleinste vertrek gekozen wordt, be- naauwd, laag van verdieping, en zonder of met slecht licht. Behalve aan de lucht danken we ons bestaan aan het licht. Elke plant wijst ons op ds beteekenis van het licht. Zonder licht blijft zij krachteloos en vaal. Laat daarom het volle daglicht in de werkplaats toe. Slechte of onvoldoende verlichtiog is dubbel schadelijk. In de eerste plaats is zij nadeelig voor de oo^eu, een deel vaa het lichaam, dat wij bijna bij alles noodig heb ben. Ten tweede heeft het licht ook invloed op de hersenen. Slechte verliohiing ver- eischt grootere inspanning van de herse nen, als men iets wil zien. Hier te lande zijn wij eer. groot deel van het jaar genoodzaakt, de ons ontbre kende warmte te vervangen door kunstma tige verwarming en ook hierbij speelt het gezondheids-vraagstuk weder een grooterrol. Iemand, die in beweging blijft bij den arbeid, heeft minder behoefte aan kunst matige warmte dan iemand, die met het hoofd arbeidt en soms uren achtereen be wegingloos zit. Gelijkmatige warmte, onge veer 15 graden Celcius, behoedt het best tegen plotselinge afwisselingen. De plaats waar men werkt, mag niet dicht bij de kachel zijn. Daar het gevoel lichtelijk be driegt, is 't wenschelijk, sterds gebruik te maken vau een thermometer om de warm te te meten. Van groote beteekenis voor de gezond heid is de houdirig bij den arbeid. Wel is bij vele werkzaamheden het vooroverbuigen van romp en hoofd noodzakelijk, doch dikwijls wordt dit overschreden en dan zitten de arbeiders gekromd, met ingedruk te borst over hun werk. Gebogen zitten drukt alles, wat zich in deu buik bevindt te zamen en de bloeds omloop bemoeillijkt aldus de spijsvertering eu verhindert dat het lichaam de noodige voedingsstoffen opneemt. Vele ziekten in de spijsvertering zijn enkel het gevolg van de wijze van zitten en als men zich in dat opzicht verbeterde, zou men reeds na korten tijd een verbete ring zien intreden. Wat voor de volwassen geldt, is in nog veel hooger mate het geval voor kinderen. De hoeveelheid arbeid, welke een kind op school moet verrichten, is niet gering. En juist bun dreigt lij een slechte houding het grootste gevaar, daar zij in hun ont wikkeling zijn. Vooral zij den ouders aan bevolen, steeds op de houding der kinde ren te letten, als deze zich buiten de school bevindeB. Het beste middel tegen alle mogelijke storingen in het lichaam is beweging. Men schen, die voortdurend zwaren lichaam lijken arbeid moeten verrichten, rekken zich nu en dan nit. Dit is nieta anders dan de onwillekeurig gevoelde behoefte, om de spieren, die in rust zijn, ook in beweging te brengen. Daarom is 't goed, vooial bij zittenden arbeid, nu eu dan eens op te staan en even allerlei be wegingen te maken. De tijd, welke hiermede verloren gaat, wordt gemakkelijk weder ingehaald, daar men het werk veel opgewekter zal hervatten. Elk mensch heelt behoefte aan eenige verpoozing. Hoe aangrijpender zijn werk is des tt sterker doet die behoefte zich ook gevoelen. De kunst is maar de rust en werkuren goed te verdeelen. Men mag niet arbeiden tot men doodmoede is, om dan geruimen tijd rust te nemen. Een dergelijke verdteliDg is verkeerd, omdat zij voert tot overspanning welke niet hersteld wordt door den rusttijd. Als 't goed is, mag 't nooit uitputten tot het uiterste. De dagverdeeling in vele scholen en op kantoren is verkeerd. Een scholier, die vier uren achtereen moet zitten, een be ambte, die van acht ol negen uur tot vier uur ingespannen moet werken, levert minder werk, daD iemand, die nu eu dan een half uur rustpoos neemt.

Schager Courant | 1894 | | pagina 2