B ij voegsel behoorende bij de Scliuger Courant, DONDERDAG 15 MAART 1894. l¥o. 3813. Burgerlijke Btand. Gemeente Schagen. Gem. ZÜPe* Gem. Wielingen. Gem. Wieringerwaard. Gem. \ieuwe Niedorp. 545ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. Advertentiën Wa ffendienst, ui te beginnen Maandag 12 Maart 1894, K. Molenaar. Tentoonstelling' van Vee VË at LOTING, Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van VEE( DONDERDAG 15 MAART d. a. v. Regeiing8-Commi8sie. KeurmeestersPlaatsvervangers A. VET- en RUNDVEE. II. RUSTIEREN. U. MELK- en FOK VEE. D. WOLVEE. E. VARKENS. F. TER OPLUISTERING. A. Rundvee. B. Bijstieren van zuiver inlandsch ras. Ingeschreven van 10 14 Maart 1894. Geboren Henderica, d. v. Jacob Kui per en van Aagje Sluis. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Casper Bellis en Maartje Kos. Overleden Gerardus Joaunes Dutseher oud 8 jr. en 5 uid. Ingeschreven van 2 9 Maart 1894. GeborenElisabeth, d. r. Michiel Mo- ras en Agatha Korver. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Jannetje, 47 jr. d. v. Jan Boer en Geertje Scholten. Geertruida, 2 jr. d. v. Cornelis van der Linden en Ve- ronica Stroomer. Leveiloos aangegeven kind van het vronwelijk geslacht van Pieter de Waard en Anna Borst. Ingeschreven van 1 28 Februari 1894. GeborenPieter, z. v. Nau Poel en Geertje Visser. Cornelis, z. v. Jan Pz. Mulder en Geertje Koog. Dirk, z. v. Matheus Johannes Bakker en Geertje Lout. Grietje, d. v. Jacob Kaleveld en Hilgonda Bakker. Jan, z. v. Simon Jz. Rotgans en Grietje Bais. Arijaantje, d. v. Nanning Jan Az. Poel en Gerritje Kaan. Hilgonda, d. v. Lourens Timmerman en Hendrikje Wigbout. Maria, d. v. Arie Dijkshoorn Wz. en Antje Bakker. Ondertrouwd: Albertus Raven en Trijntje van Harteveld. Getrouwd Geene. OverledenCornelis Pauluszoon Kaan, oud 65 jaren, echtgeD. van Antje Poel, Maartje Mostert, oud 68 jareD, echtgen, van P. Jz. Rotgans. Pieter Halfweg, oud 83 jaren, wedn. van Trijntje Bais. Sijtje Klaver, oud 83 jaren, wednwe van Dirk de Boer. Cornelis Kuut, oud 5 maanden, z. v. Jacob Kuut en Keeltje Gorter. Cor nelis Kuut, oud 4 maanden, z. v. Dirk Kuut en Bregje Breet. Ingeschreven van 1 28 Februari 1894. Geboren 1 Pebr. Gerrit, z. v. Arend Veeter en Jannetje Broens. 14 Pebr. Hil- legonda, d. v. Jan Groot en Antje van Twaiver. Ondertrouwd ec Getrouwd Geene. Overleden23 Febr. Dirk Boerman, 56 jaar, echtgen. van Maartje Mosk. Ingeschreven van 1 28 Februari 1894. Geboren Aafjp, d. v. Dirk Slooves en Neeltje Wit. Jansje, d. v. Maarten Smit en Neeltje Jongkind. Ondertrouwd en Gehuwd Evert Maas, wcdu. van Helena Jacoba Johanna Schuit en Hendnka Aooij. Pieter Cornelis van Elterer en Juhacna Nooij. Overleden Antje Strijbis, echtgen. van Willem Cornelis Visser, 44 jaar. <h* Burgerij brengt Spr. dank aan ben door wier f ieze poging tot beden zoo gunstig is ge- late Klasse Trekking van 12 Maart. Prijs van f 20000 No. 7483 f 1000: 8211 8847 18405 f 200: No, 6019 15305 f 100: 7474 8196 8831 8985 12038 18430 lste Klasse.Trekking 13 Maart 1994. Hooge prijzen Nr. 4527 f 5000. Nr. 16703 f 1500. Nrs. 14877 en 19066 ieder f1000. Nrs. 7510, 12676 en 20572 ieder f400. Nr. 18162 f200. Nrs. 3261, 15846, 19034 en 19486 ieder f100. over TWISK, door ABBEKERK, DE WEERE, OPMEER, SPANBROEK, HOOGWOUD, DEN LANGEREIS, enz. Van Medembük 's Maandags, W oeusdagsenVrijdags, voorm. 6.45. Van Noordscharwoude 's namiddags 4.15 (gewonen tijd), na aankomst der trei nen van AMSTERDAM en den HELDER. en de daaraan verbonden van wege de Vereeniging tot het houden van t© behagen, GEHOUDEN OP WOENSDAG 14 MAART 1894. E N Deze feestelijkheid voor ons Landbouwgewest, ving Woens dagmorgen onder zeer gunstige voorteekens aan. Het vrij gun stige weder, de met vlaggen getooide gevels, het drukke be zoek van tenteonstellers en belangstellenden dat alles ver leende aan onze plaats een vriendelijk, bedrijvig aanzien. Te 9 ure 's morgens had op de bovenzaal van het Koffie huis van den heer Joh», de Beurs, de openingsplechtigheid plaats. Door den Voorz., den heer Jb. Zijp Hz, werd in zijne ope ningsrede er opgewezen, hoe een jaar geleden door enkele personen vooral de heer de Leve het initiatief genomen werd, tot de oprichting der Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paasch tentoonstellingen, - hoe op de talrijk bezochte algemeene vergade ring het Bestuur werd samengesteld, waarin Schagen's Burge meester, de heer Mr. C. H. Beels het voorzitterschap werd aangeboden en ook door dezen werd aanvaard. Na het vertrek van den heer Beels, had het bestuur aan Spr. het voorzitterschap opgedragen en ziende den algemeenen bijval welke aan deze Vereen, ten deel viel, had Spr, het ge waagd, zich daarmede te belasten. De heer Jb. Zijp noemde het een verblijdend verschijnsel dat ten dezen opzichte stad en land zoo eendrachtig samenwerk ten aan de bevordering der wederzijdsche belangen. Eener- zijds toch hoopt de gemeente Schagen aan haar marktwezen nieuw bloed, nieuw leven te schenkenanderzijds hopen wij, landbouwers, dat ons vak, de veefokker ij, op dezen dag gelegenheid zal vinden tot degelijke concurrentie. Spr. wijst er op, dat deze tak van ons bedrijf, de veefokke rij, toch ons nog de minste teleurstelling heeft gegeven, getui ge het streven onzer Voorouders, om ons Veeras te maken tot het meest gezochte in de geheele wereld. De leus van het streven dezer tentoonstelling moet dan ook zijnDien roem te bewaren. Worden gewoonlijk bij de opening van een dergelijke ten toonstelling algemeene beschouwingen gegeven, Spr. zal dit niet doen, teneinde niet in herhalingen te behoeven te vallen. Laten wij liever, zegt Spr., putten uit de beste bron, waar uit wij kunnen putten, door met eigen kracht en energie het welzijn van den landbouw te bevorderen. Mijn dank aan u, Heeren Keurmeesters, dat gij ge volg hebt gegeven aan de roepstem van het bestuur en van heinde en ver naar Schagen zijt gekomen, om u van uw zeer moeielijke taak te kwijten, welke het bestuur in uwe handen ten zeerste vertrouwd acht. Hartelijke dank ook aan de heeren Inzenders, die trots het ongunstige weder der laatste dagen, hun vee en landbouw werktuigen hebben ingezonden om aan deze tentoonstelling allen luister -bij te zetten. Warmen dank aan het B e s t u u r der Gemeente Schagen, het welk zich hier in de personen van den waarnemenden Burge meester en den Secretaris heeft doen vertegenwoordigen. Ik wensch der gemeente van harte toe, dat deze door Stad en Land betoonde eendrachtige samenwerking in vele opzichten gunstige gevolgen heeft voor onze wederzijdsche belangen. Met den wensch dat allen mochten medewerken om door een ordelijken en geregelden gang van zaken deze zoo belang rijke tentoonstelling te helpen slagen, sluit de heer Jb. Zijp Hz. zijne rede, welke met luid applaus wordt begroet. Hierna wordt door den heer W. A. Hazen in qualiteit van waarnemend Burgemeester, de wensch uitgesproken, dat deze poging om Schagen en Omstreken tot meerderen bloei en welvaart te brengen, in alle opzichten vruchten moge dragen. Namens <n krachtig i. slaagd. Namens hoeren Keurmeesters, werd door den heer J. Habold van Amsterdam, verklaard, dat het streven der heeren Keurmeesters zal zijn: zorg te dragen, dat het Bestuur, in de samenstelling der keuringscommissie zich niet teleurgesteld zal bevinden." - Eene hoogst dankbare taak hebben wij te vervullen bij de beschouwing van de talrijke srtikelen 'tot opluistering. Wij wisten tot heden niet, dat onze handelaars zoo doel matig en rijk gesorteerd «aren op al'erlei gebied van land- bouw-benoodigdheden Keurig netjes uitgestald vulden tal van stalletjes en tenten in lange rij de Laagzij van de Gedempte gracht. De ,K leine Winkel" zagen wij met eene flink# verzameling van vorken, schoppen, en bascules, gewichten, maten voor droge en natte waren. De haverbreker en peenet -snijder van den heer Koster trok ken in 't bijzonder de aandacht. Tegen eenen matigen prijs een werktuig te kunnen verkrijgen, dat minstens 30 L. graan per uur breekt, is voorzeker ook voor menigen landbouwer eene hoogst welkome uitvinding. De heer H. Smit had eene flinke collectie artikelen en een keurig stel rijwielen uit de fabriek van den heer Burger te Deventer en den heer Bingham te Rotterdam geëxposeerd. Kenners verklaren dat deze rijwielen aan al de thans gestel de eischen voldoen; zeker wel een vleiend compliment voor de ze inlandsche industrie. Bij den heer Smit zagen wij ook nog. eene nieuwe waschmaehine, „Simplex" geheeten. Evenals bij het gewone wasschen wordt ook hierbij het waschgoed een nacht te week gezet, na met zeep te zijn ingewreven de gesloten machine wordt dan 5 minuten bedaard heen en weer bewogen, waarna het werk verricht is. De machine werkt geheel gedruischloos en kan dus ook voor bo venwoningen dienen voor groote gezinnen, hotels enz.; zeker een bijna onmisbaar werktuig. De vele attesten van aanbeve ling pleiten zeker wel voor doelmatigheid. De heer G. Ranke was vooral ruim voorzien van veescharen en melkschotels. De eerste zijn zeker aan de meeste vee hou ders bekend en behoeven daarom geen verdere aanbeveling. Zijne melkschotels zijn te verkiezen boven de thans in ge bruik zijnde gegalvanseerde. Zij blijven bij voldoende reinheid steeds blank. De bekende werktuigen voor boterbereiding van den heer D. Spoor te Bodegraven waren in ruimen voorraad bij den heer D. Roggeveen voorhanden. Holsteinsche karnen, room- zuur, en Melkvaten, Weikuipen, Melk-Transportkannen, Melk emmers, "Wringtobben, Boterkneeders en nog vele andere doel matige artikelen zagen wij daar; van allen eene nadere beschrij ving te geven zou in dit korte bestek niet passen. Men wende zich dien aangaande tot den heer Roggeveen. Ook onze zadelmakers kwamen flink uit den hoek. De heer Keet presenteerde dekken, tuigen en zwepen alles even net. De heer L. Roggeveen pronkte met een keurig afgewerkt één- eigengemaakt tuig, dat zeer in het oog viel. Bij den heer C. Reggeveen was 't ook „voor elk wat wils" Tuigen en zadels, gewone, luxe, tegen concureerende prijzen, waren in rijken voorraad uitgestald.Een compleet paardetuig trok vooral veler aandacht. H. H. Voortkuyzen en lates hadden eenige doelmatige rijtuigen en karren geplaatst. Beiden toonden in iepen- en esschenhout, flinke werklieden te zijn. Solied en goedkoop, schijnt hun leus te wezen. Ons rest thans nog een woord te zeggen van eene nieuwe soort kaaspersuitgevonden en ingezonden door denheer IJ. KmHer.Gemaaktvan Amerikaansch grenen, met dubbele hout- scharnieren, zoodat de machine nooit voor- of achteruit kan werken is deze pers zeker eene hoogst practische verbetering. De heer J. Met te Heer Hugowaard wist het oog te trek ken door een fijn afgewerkt stel rijtuigen, die bij mededinging zeker voor eene onderscheiding in aanmerking gekomen zou den zijn. De inzendingen van pluimgedierte van de H. H. Boe kei en J. Vader trokken veler oogen. Als bekende liefhebbers hebben ze een kijkje aangeboden, welk fraai gevogelte men door kruising en zorgvuldige verpleging wel kan verkrijgen. Ook de veredeling van pluimgedierte behoeft baanbrekers Beide H. H. staan zeker in Hollandsch Noorden wel aan de spits. FTitsslag der Keuringen voorde toekenning van dePro- vinciale Subsidiën aan houders van hengsten, ingeschreven in het Paardenstamboek, afdeeling Noord-Holland. Deze keuring werd ter opluistering onzer tentoonstelling, Woensdagmorgen in onze gemeente gehouden. Yoor de 3-jarige en oudere hengsten, waarvoor 2 premiën van f 250. beschikbaar waren gesteld, werden de navolgen de paarden in aanmerking gesteld I. Monac II van A. A. v. d. Berg, te Haarlem. 2. Salisbury y. Ockhorst, te Rotterdam. 3. Caesar v. P. Cz Boekei, te Schagen. 4 Constantijn y. L. v. d. Werf, te Amsterdam. 5. Carnot v. J. Breebaart Kz., te Winkel. 6. Wellington y. J. Breebaart Kz., te Winkel. 7. Norman JI y. G. H. Geerligs, te Anna Paulowna. 8. Eclips v. R. D. Kaan, te Wieringerwaard. 9. Nelson v. J. Breebaart Kz., te Winkel. Yoor de rubriek Hengsten, geboren in 1892, waarvoor 2 premiën van 150 f beschikbaar waren gesteld, kwamen in aan merking, de hengsten van de heeren I. J. Breebaart Kz. te Winkel. 2. Ij Druif te Winkel Mede ter opluistering van dit Landbouwfeest, komt in aan merking het Concert door Schagen's Harmoniekapel, (woens dagmiddag) ten 2 ure in de localiteit van den heer Blauw gegeven. Aan het einde van dit Concert, werd door den heer Jb. Zijp Hz., voorzitter der Tentoonstellings-Commissie, uit naam van het Bestuur aan de Harmoniekapel dank gebracht voor de eer, welke de Kapel het Bestuur betoond had, door het uittenoo- digen tot bijwoning van dit Concert. Door hetgevenvan ditConcert heeft zeide Spr. de Harmoniekapel opnieuw bewezen, steeds op post te zijn, de eer van Schagen hoog te houden, en de Kapelheeft dan ook door de uitvoering bij deze gelegenheid h t landbouwfeest ongetwijfel meerderen luister bijgezet," Hierna bedankte de heer H a z e u, als voorzitter der Har- moniokapel, het Bestuur voor de erkenning hunnerzijds en verklaarde dat de Harmoniekapel ook gemeend had, bij dit feest niet achter te mogen blijven. Tevens wenscht Spr. het Bestuur der Paaschtentoonstellingsvereen. geluk met het uit stekend succes van dezen dag." Daar het Bestuur der Yereeniging de uitvoering van no. 1 van het door de Harmoniekapel gegeven programma, „Land- bouwtentoonstellingsmarsch" niet had kunnen bijwonen wegens bezigheden op het tentoonstellingsterrein, werd dit nummer nog- i maals ten beste gegeven. Zoo is dan eindelijk dit voor Schagen en Omstreken begeer de en tot werkelijkheid geworden Landbouwfeest ongetwijfeld tot aller tevredenheid afgeloopen. Wij aarzelen niet en zeker zullen onze Lezers die in de bevordering der belangen van onzen Landbouwenden stand warm belang stellen het ten volle met ons eens zijn, te ge tuigen, dat het Bestuur der Paaschtentoonstellingsvereeniging zich in den ruimsten zin van 't woord verdienstelijk gemaakt, eer en lof verdiei d, veroverd heelt. Inderdaad, wanneer men heeft kunnen nagaan, hoe vele en hoe groote zorgen het Da- gelijksch Bestuur der Yereeniging heeft betracht, om deze tentoonstelling met de daaraan verbonden verloting goed op touw te zetten en af te wikkelen, dan past er openlijk een woord van waardeering en hulde aan den ijver en toewijding der personen, welke als Bestuurslid zoo groote verantwoording op zich hadden genomen. Inzonderheid eere aan de Bestuursle den Jb. Zijp Hz., IJ. Nier op, J. P. Wagenaar en C. Zijdewind wier buitengewone werkkracht ten deze zeer veel tot de uit stekende regeling heeft bijgedragen. Niet minder eere aan de heeren Keurmeesters, die in hun ne uitspraken de algemeene opinie aan hunne zijde verwierven. Moeieljjk en oogenschijnlijk ondankbare betrekking, zoo-n Keurmeesters- post maar daarom te eervoller als de alge meene opinie zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der jury paart. Wij besluiten ons verslag met de opname van de verzen dingen, de bekroningslijst welken hierna volgen, terwijl wij de trekkingslijst als bijblad in ons no. van Zaterdag zullen geven. Voor keurmeesters fungeerden de volgende heeren: W. TEENGS, Wieringerwaard. P. BUIS Jz., Schagen. J. P. WAGEN AAR, Schagen, Secretaris. De Commissie van beoordeeling icas samengesteld uit de navolgende Heeren deskundigen J. HABOLD, Amsterdam. J. de VEER, Schagen. P. TIMMERMAN Dz Schagen. J. F. y. d. OORD, Alkmaar. P. SCHENK Dz Wieringerw, K. KOSTER Hz. Midwoud. C. ASJES, Schagen. C. SPAANS, Barsingerhorn. G. CLA1J, Haringhu' m. J. OCbTWOUD WIJDENES, P. KRAMER, Koe Abbekerk. Jb. STAMMES, S Jn. KOOMEN Hz. Winkel. J. HENNEMAN, Schagen. L. VISSER, Beemster. IJ. BRUIN, Koedijk. P. HUIBERTS, Anna Paulowna.S. KEET Cz. Schagen. A. LOUWE, Burgerbrug, Zijpe. Gt. de BEURS, Helder. J. KWELDAM, Schagen. D. LUITING, Alkmaar. P. HARINGHUIZEN, D. A. SCHENK, Anna Paulowna. Nieuwe Niedorp. C. de PATER, Schagen.Wm. WISSEKERKE, Anna R van REE, Alkmaar. Paulowna. A. KOOREN Dz., Hoogwoud. Behalve de bekroonden waren de volgende inzendingen aanwezig: uitsluitend met hard voeder gemest. No. 2. Yoor den besten, fijnsten, en zwaarst gemesten OS, geboren in 1891. Inzenders 4. D. Nierop en J. Coster te Nieuwe Niedorp. 5. K. Blaauboer te Schagen. 6. D. C. Rezelman te Anna Paulowna. No. 3. Voor de beste, fijnste, en zwaarst gemesten KOE (afgewisseld.) Inzenders 7. B. v. d. Huizen te Hoogezand. 8. A. K. Kaan Jr. te Wieringerwaard. 9. A. Visser te Kolhorn. 10. Idem idem. 12. A. D. Schenk te Barsingerhorn. 13. W. Govers te Dirkshorn. 14. C. Asjes te Schagen. 15. P. Meurs Jz. te Schagen. 16. J. J. Kaan te Wieringerwaard. 17. Idem. idem. 18. Idem. idem. 19. J. Kant te Wieringerwaard, Zwart-Bont, geb. bij den eigenaar. 20. J. Kant te Wieringerwaard, Zwart-Bont. 21. A. v. Hooft te Standaard Buiten bij Oudenbosch, 23. J. A. Kaan te Wieringerwaard. en zwaarst gemeste KOE, No. 4. Voor de beste, fijnste (niet afgewisseld.) Inzenders 24. J. de Wit te Beemster. Jhr. Foreest van der Palm te Anna Paulowna. Idem idem. Idem idem. 25. 27. 28. 29. A. Steutel Dkz. te Wieringerwaard. 31. T. Rijnsburger te Leiderdorp. 32. J. Breebaart en Co. te Anna Paulowna. 33. Idem. idem. 34. Idem. idem, 35. E. v. d. Horst te Schagen. 36. G. H. Geerligs te Anna Paulowna. 37. Idem. Idem. 38. A. de Ridder te Amsterdam IJpolder. No. 1. Voor den besten RIJSTIER, geboren in 1891, of vroeger. Inzenders 40. Armvoogdij te Nieuwe Niedorp. No. 2. Voor den besten RIJSTIER, geboren in 1892. N.B. Door de Afdeeling Noord-Holland van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, wordt de eerste prijs van No. 2 verhoogd met f 25.indien de bekroonde Stier is in geschreven in haar Stamboek, en tot primo Augustus 1894 in de provincie Noord-Holland ter dekking beschikbaar blijft. Inzenders 44. C. R. Waiboer te Anna Paulowna. 45. K. Govers te Schagen. 47. Armvoogdij te Nieuwe Niedorp. 48. D. Kuyper Planteijdt te Uitgeest. 49. C. A. Bakker te Wieringerwaard, N. R. V. Stb. no. 50. P. Koopman te Nieuwe Niedorp, Zwart-Bont, geb. bij den eigenaar. 51. P. Heertjes te Alkmaar, Zwart-Bont. 52. H. Jimmink te Zijpe. 53 K. A. Kaan te Wieringerwaard. 54. G. H. Geerligs te Anna Paulowna. 55. J. de Veer te Schagen, Donker-Zwart-Bont, genaamd „Willem", geb. 11 April 1892, Stb. no. 2422; vader Riep III, Stb. 1 no. 1867, moeder: Aaltje III no. 879

Schager Courant | 1894 | | pagina 5