Zondag 29 April 1394, 38ste Jaargang No. 2827. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a te r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAOKIH. I<aan, II 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regeli f 0.25iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ge ineenteSc hagen. Bekendmakingen. De Bedelarij. Kiezerslijsten. Aangifte van Verhuizing. FEU1LLETON. Novelle van Hermann Heiberg. Binnenlandsch Nieuws. A. Ingevolge zijne toezegging op de in het vorig jaar te Zwolle gehouden Ver gadering brengt het Hoofdbestuur bij ver nieuwing ter sprake de uitschrijving van de volgende prijsvraag „Wat leeren weten schap en practiscbe ervaring omtrent de voortteeling in bloedverwantschap bij het rnndveemet andere woorden: Wat is de rationeelste wijze van veefokking vooral met hel oog op bet al of niet wenschelijke van het voortteelen in bloedverwantschap," Alieieei Nitiu-, DRAAIT. Alftrtcitie- M\mM De Burgemeester van Schsgen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij het noodig acht hunne hulp in te roepen ter beteugeling van een misbruik dat telken jare grootere verhoudingen aanneemt, na melijk Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd dat door het geven van geld aan bedelaars, de bedelarij die bij de wet verboden en strafbaar is ge steld, in de hand wordt gewerkt, en dat de straf die de bedelaar beloopt, mede te wijten is aan hen, die hem door hunne garen steunen. Op grond hiervan worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd om personen die van bedelen hun beroep ma ken, in hun onteerend bedrijf niet te steunen door het geven van geld. Schagen, 17 April 1894. De Burgemeester S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter kennis van belanghebben den, dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 3 Mei a.s., de ge wone Donderdagsche Markt al daar in die week zal worden ge houden op Woensdag. Schagen 24 April 1894, Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. „en werkboden Jaaronder begrepen, door ,het hoofd van dat gezin. »Voor afzonderlijk levende personen door „henzelf. rVoor de geheel bevolking van gestich ten of andere inrichtingen waar per- „sonen onder eenig bestuur te zamen wo nnen, door de bestuurders dier inrichtin gen." ^Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van tenhoogste f 1. Schagen, 24 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris. DENIJS. J)e Voorzitter van den Raad der gemeen te Schagen, brengt ter kennis der belang hebbenden, dat de lijsten der kiesgerechtig den, ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, door hem op heden zijn gesloten; dat die lijsten opnieuw aan het Raadhuis zijn aan geplakt, en aldaar van heden af geduren de veertien dagen (uitgezonderd Zon— en Feestdagen), des voormiddags van 9 tot 12 uur, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Schagen, den 25 April 1894. De Voorzitter voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen, voor zooveel noodig met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering, het bepaalde Dij artikel 13 van de politieverordening dezer gemeente, luidende als volgt „Ingeval van verhuizing binnen de ge- ,meente zal daarvan binnen acht da ggen behooren te worden kennis gegeven >ter Secretarie der gemeente, te weten: „Vooreen geheel gezin, inwonende dienst- 1 iaots m 4 „Ik dank u, duizend maal, beste, dierba re tante", riep Marie uit. „Maar bet moet nu toch zoo blijven, reeds daarom, omdat deze liefdes verhouding niet het minste voor uitzicht heeft. Wanneer kan Paul een vroaw onderhouden f Dat zal nog verscheidene jaren duren. Intusscheu word ik oud, en bij blijft jong. En ik weet, boe de wereld is. Ik heb gedurende de jaren mjjoer dienstbaarheid veel ondervonden. Neen, toe, ik bid n, laat het nu zoo blijven. Ik heb mijn hart be dwongen. Het is nu weder kalm daarbin nen Ik blijf bij n. Waar kan ik hot beter hebben dan in uwe nabijheid P Kan ik n beter vergelden, wat gij aan mijne moeder en mij zoo rijkelijk hebt gedaan P Ik heb nog een verzoek denk niet, dat ik van goedheid en edelmoedigheid overvloei. Ik heb zware strij den doorleefd, maar niet alleen mijn hart stond mij bij mijne besluiten ter zijde, doch ook het koele verstand. Het is beter zoo. Ik weet, wat ik nu het mijne noem. De toekomst van mijn leven ligt nog in het duister, en al kon ik den slnier oplichten, ik zou wellicht toch niet begrijpen hetgeen mijn geestesoog dan zou aanschouwen." Ditmaal antwoordde tante Doris niets. Zij streelde slechts de hand van het meisje, wel ke deze haar op het bed had toegestoken. Het was precies gelijk tante Doris had vermoed. Eeuerzijds was de overmoed Hertha Mönkedorf naar het hoofd gestegen, ander zijds nam zij de ziekte der oude dame tot voorwendsel, om mogelijke onaangename opmerkingen te ontgaan. Zij hoorde tante Doris reeds zeggen, dat et veel verstandiger geweest zou zijn, een eenvoudig burgerman te huwen, dan een "otschen, armen, adeljjken officier I Waar- an moesten zij dan leven Maar mejuffrouw ^^r.tdort die de ydelheid in haar hart de ste plaa.a liet innemen, kon het aan De algemeene vergade- ring der vereeniging „Het Nederland- sche Rundvee-Stamboek," zal plaats hebben op Donderdag 31 Mei 1894, des voormiddags ten 9 uur, in de Schouwburg zaal der Sociëteit te GOES. Onder de punten ter behandeling komen voor Rekening en verantwoording over 1893. De Rek. '93 bedraagt f 4080.45 aan ont vang, f 4004.83 aan uitgaaf, batig saldo f 75.62. De concept-begrooting over 1894 slnit in ontvang en uitgaaf op f 8886.82. Voorstellen der Afdeelingen A. Van de Afdeeling Friesland. De Afdeeling Friesland stelt voor, de kosten van inschrijving in het Stamboek op f 2.50 per rund te bepalen. B. Van de Afdeeling Groningen. #De Algemeene Vergadering besluite, dat vanwege het Hoofdbestuur der Ver zoek van den baron niet weerstaan en ver ontschuldigde zich met allerlei drogredenen. Wat tante doen wilde, zoo redeneerde zij, zou zij toch wel doen, nmlhaar een rijke huwelijksgift schenken Anders was er toeb niets te balen. De eeoige, van wier edel moedigheid later iets te verwachten kon zijn, was Marie, en tegenover deze bad zij dan ook baar wegblijven met allerlei betoogen van oplettendheid tegenover de zieke tante verontschuldigd. Doris Waterkant doorzag haar nicht vol komen en de bitterheid, welke zij nog steeds in haar menschlieveod hart had bedwongen, nam toe. Anderen leerden door den tijd 1 Maar de Mönkedorfs leerden nooit eo niets. Niet eens leerdeD zij kleine ongerieflijkheden op zich Demeo, dat konden zij van ban op eigen voordeel steeds bedacht karakter niet verkrijgen. En zoo gebeurde het dan ook dat op ze keren dag, nadat Doris Waterkant was her steld van hare ziekte, dat zij haar tes tament voor den dag haalde en na werke lijk deed, wat zij al zoo menigmaal in de oogenblikken van toom van plaD geweest was te doen. In een naschrift onterfde zij de familie Mönkedorf en eischte zij, dat deze het haar geleende geld zou terugbetaleD aan de universeel erfgename, Maria Lmgbehn. Oorspronkelijk had zij hare nalatenschap in twee gelijke declen verdeeldde eeoe helft zonden de Mönkedorfs, en de andere Marie erven. Nu echter viel het met rente op rente tot anderhalf millioen gulden ge stegen vermogeD, aan Marie ten deel. Alleen de lijfrenten voor de dienstboden gingeo er af. Toen zij deze toevoeging aan haar tes tament had neergeschreven, kreeg zij van haar trouwen dienaar Andreas het bericht dat Marie zich liet verontschuldigen. Zij was niet al te wel, zoodat zij was naar bed ge gaan. Dat verontrustte de oude dame dermate, dat rij plotseling bare papieren op haar schrijftafel terzijde scloof en zich terstond naar boven begaf. Weinige oogenblikken daarna weerklonk de bnisbel en verscheen Hertha Mönkedorf. Zij was ditmaal alleeu, omdat baar verloof de ouvetwachts acht dageD op reis mo. st. Eindelijk had zij daar nu tante weder eeniging getuigschriften worden gedrukt om te kunnen dienen voor uitreiking bij bekroningen, door het Hoofdbestuur of de Afdeelingen uitgeloofd bij veetentoonstellin gen of keuringen, en -etc getuigschriften voor de Afdeelingen beschikbaar te stellen tegen den kostend en prijs. C. Van de Afdeeling Noord-Brabant. De Afdeeling Noord-Brabant stelt voor om vanwege de Vereeniging diploma's te doen drukken en die tegen den kostenden prijs voor de afdeelingen verkrijgbaar te stellen. D. Van de Afdeeling Noord-Brabant. De AfdeeÜDg Noord-BrabaDt stelt voor om flinke premiën uit te loven voor de best gekeurde melkstaten over 1895, zoo mogelijk met opgaaf v.in het vetgehalte. E. Van de Afdeeling'Noord-Holland. De Afdeeling Noord-Holland stelt voor de 2e alinea van art. 27 der Statuten te wijzigen, zoodat ééu afgevaardigde al de stemmen der Afdeeling kan uitbrengen. P. Van de Afdeeling Zeeland. Voorstel „om ook vreemd en gekruist vee iD het Stamboek op te nemen," even als dit vroeger geschiedde v&Sr de intrek king dier bepaling rld. 27 April 1886. G. Van de Afdeeling Zeeland. „Wat kan door de Afdeelingen worden gedaan om de belangstelling in bet N. R. St. in het algemeen bij de landbouwers en veefokkers in houne provincie, en in bet bijzonder bij hunne leden op te wekken." Voorstellen van hel Hoofdbestuur. Met het oog op den minder gunstigen toestand van de kas der Vereeniging en daardoor het ontbreken der middelen op de begrooting, stelt bet Hoofdbestuur voor, het nemen van een beslnil tot later aan te houden. B. De Afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandsche Maatschappij vau Land bouw heeft aan Zijne Excellentie den heer Minister van BinneDlandsche Zaken een adres gericht, waarbij wordt verzocht, het daarheen te leiden, dat wanneer bij het herstellende was toch haar bezoek niet langer willen uitstellen. Hare ouders wareu van plan, na den middag to komen. De oude juffrouw was juist boven. Hij verzocht Hertba, zoo nam de oude Andreas de honneurs waar, de woonkamer binnen te gaan. Doch hij diends haar niet aan bij zijne meesteres, het was immers tegen den tijd, dat mejuffrouw Waterkant beneden kon komen. Hertha liep intusschen de kamer eeD8 rond, in welke zij in zoo langen tijd niet geweest was en kwam zoo ook van zelf bij de schrijf-' tafel. En toen zij bet testament vond, kon zij natuurlijk de verzoeking niet weerstaan en las bet toeval was baar gunstig alles, wat zij niet lezen mocht. En al lezende begon baar bart sneller te kloppen, ja het sloeg zoo geweldig, dat zij een oogenblik moest gaan zitten, omdat de ontroering haar bijna zinneloos maakte. Eu toeb was het noodig, dat zij zieh beheersebte. Alles stond op bet spel. In baar nood kwam haar een reddende gedachte te hnlp. Zij bleef niet in de woonkamer, maar opende de aan grenzende eetkamer en ging den tuin in. Daar zou men baar tenminste niet van spionnage kannen verdenken. Waüneer tante baar daar vond, zou het baar niet eens in de gedachte komen, dat zij de papu ren bad ingezien. Vijf minuten later verscheen Andreas op de balkontrap en keek rond. Hertha deed alsof zij hem «iet bemerkte. Eerst toen hij aidaalde en baar nadeide, keek zij hem aan en volgde hem onmiddellijk. Hertha's eerste daad wat een hartelijke omarming, daarop het verzoek dat tante Do ris hare verloving zon goedkeuren. Zij had bet o zco betreurd, dat tante Doris' ziekte baar belet bad, haar read in te «innen en haar toe stemming te verzoeken. Daarna liet zij een blik vallen op het blad der schrijftafel en zag dat de papieren zicb daar niet meer bevonden. Dat verontrustte haar wel een weinig, maar zij wist zicb zelve te btdwingen, was ui terst lieftallig en lnisterde met de meeste aandacht naar datgene, wat de onde dame zeide. En die zuido baar bed.n ook veel karde; zoo zeide zij onder andeien „Het ie zonderling, dat bij u alles ar dere is, dan bij anderen. In plaats dat by let eerste bezoek de ver!oo:de er Ijj ie, komt gij uitbreken van mond- en klauwzeer het stel sel van afmaken wordt toegepast vergoed wordt de volle waardeook voor de zieke dieren, en dat, wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stallen, alle kosten en schade daaraan ver honden te dragen door den Staat. Het Hoofdbestuur stelt voor een adres van instemming vanwege de Algemeene Vergadering dezer Vereeniging aan genoem den Minister te richten. Na afloop der Algemeene Vergadering wordt den Leden een rijtoer aangeboden door de leden der Atdeeling Heikenszand van de Maatschappij ter bevordering van landbonw en veeteelt in Zeeland. Daarna zal een gemeenschappelijke Maaltijd worden gehouden. Het vertrek van den trein van Goes naar RozendaalAmsterdam zal in acht worden genomen. De deelname aan den maaltijd is bepaald op f 2.50 per couvert met flesch wijn. Aangifte van deelneming wordt verzocht vódr of op 29 Mei e.k. aan den heer E. van den Bosch, Secretaris der Afdeeling Zeeland, te Goes. N.B. Het Hoofdbestuur brengt ter keu nis, dat inlichtingen omtrent de veeten toonstelling te Antwerpen, kunnen worden verkregen bij den heer Mr. A. Ferf Secre taris van het Nedetlandsche Landbouw- Comité, Hofspui 6 te 's-Gravenhage. De aangifte van inzending is bepaald vóór 1 Mei a.s. Donderdagavond werd in de keurig met groen en vlaggen versierde kolfbaan van den heer W. Smit te WINKEL een prettig feest gevierd. Reeds lang was het bekend, dat de Feestcommissie na het Concours van ver leden jaar, bare taak nog niet als geëin digd had beschouwd. Er was namelijk eene betrekkelijk aauzienlijke som geld over geschoten en die moest toch op de eene of andere wijze besteed worden. De feest commissie vergaderde en besloot met alge meene stemmen het Fanfarecorps een vaan del aan te bieden. Bijgestaan door drie dames, heeft zij zicb uitstekend van de taak, die ze zicb had opgelegd, gekweten. Een prachtig vaandel met het opschrift „Winkel's Fanfare," ter herinnering Con cours 1893, prijkte op het tooneel en werd met eene keurige toespraak door den heer Abr. Sloos, voorzitter der feestcommissie, aan den voorzitter van het corps, den heer D. Brugman, overhandigd, die dit hulde blijk met eene in passende woorden geuite dankbetuiging aanvaardde. alleen. Uwe ouders zjjn hier nog niet eens geweest. Ik ontving ik weet bet de gedrukte aankondiging later dan de andere vrienden." „Dat kwam alleen hierdoor, dat wij Ma rie dadelijk bericht gezonden en haar tevens verzocht hadden, u de verloving mede te deelen, lieve tante. En wat verzuimd is, geschiedde met overleg. Maar ocb, ik ben het gewoon, dat gij gemakkelijk iets in an deren geest nitlegt en ik moet daarin berus ten. In ieder geval weet ik ook, dat er be paald geen meDseh ter wereld bestaat, die u zoo lief beeft en steeds bereid is van die liefde blijk te geven, als ik," „Zco, zoo. Nu, dat verbengt mij harte lijk, werkelijk hartelijk. Ik zou bijna dadelijk gebruik maken van uw vriendelijk aanbod. Marie is vrij ernstig ongesteld. Zondt gij misschien van uwe ouders de toestemming willen vragen, Marie in de eerste weken op te passen, en daartoe bij mij uw intrek te nemen Uw- beminde zal zich dan weleenige opofferingen moeten getroosten, maar. „Met geooegen, liefste, dierbare tante. Eindelijk dus eene gelegenheid, n te toonen, dat ik toeb niet zoo egoïstisch ben, als ik n somtijds wel moest toeschijnen. Zal ik van daag nog komen En wat scheelt Maria ei genlijk Dat spijt mij zeer om haar. Mag ik nu reeds even naar boven gaan Doris geraakte nn toch wel een weinig in de war, toen zjj deze met zooveel warm te uitgesproken woordeD hoorde. Zij sloeg h6t gelaat van Hertha aandachtig gade en zij liet zich door de welwillende uitdrukking daarvan meeslepen. „Neen, mijn kind, voor van daag dank ik o. Dat zal ik zelf wel beredderen. Maar morgen en voor de volgende dagen neem ik uw aanbod aan. Ik heb juist Andreas om den dokter gezonden. Wij zullen zien, wat het is. Misschien is wel bet niet zoo erg als het zich laat aanzien. Maar rood vonk duurt lang. Het is roodvonk, zeker „Roodvonk?" riep Hertha ontsteld uit. Het hart zonk baar letterlijk in de schoenen, en zij had reeds het hevigste berouw over haar onberaden aanbod. Met besmettelijke ziekten viel niet te spotten. Gezondheid ging bij h«ar altijd nog boven de and r'oalf milli- ;en. Tante Do/ii zag zeer goed, boa Hertha ontstelde, en het verwonderde haar ook diet Bij het uitspreken deztr dankbetuiging, overhandigde hij den wakkeren Directeur, den heer d. Egmond tevens een dirigeer stok met zilver gemonteerd, namens het Corps. Hierna wetden door het Fanfarecorps verschillende stukken uitgeroerd, afgewis seld door eenige nommers van het zangge zelschap Crescendo en andere bijdragen, als de Drielingen, de Luchtigheid, het Joden- kwartet, Feestmarsch, ep Afbetaling en an dere. Er werd niets gpgeven, dat niet vol komen de goedkeuring van het zeer talrijke publiek wegdroeg, wat uit het daverend ap plaus dan ook telkens bleek. Het programma voor dezen avond was vol afwisseling en door de toespraken, die er tusschen gehouden werden, eerst na mid dernacht afgewerkt. De voorzitter sloot daarna de feestelijke bijeenkomst met aan allen sijnen dank te betuigen, die hadden medegewerkt om het concours van 1893 zoo schitterend te doen slagen. Allen ontvingen zijnen dank, maar ook hem werd eene welverdiende hulde niet ont houden en de heer Onnekes was voorzeker de tolk der geheele 'Feestcommissie, toen hij den heer Sloos zijnen dank bracht voor alles, wat deze in het belang der zaak had gedaan. Ook de dames, die de vaandelcommissie hebben ter zijde gestaan, ontvingen een woord van lof, alsmede de beide secreta rissen der Feestcommissie, de heeren Be Groot en Rentmeester. De heer Bergman dankte namens het publiek voor al het genolene en sprak den wensch uit, dat Winkels Fanfarecorps steeds in bloei moge toenemen en bij de reeds behaalde over winningen er meerdere moge verwerven. Zondagavond wordt weder eene uitvoe ring gegeven, waarvoor kosteloos toegangs bewijzen verkrijgbaar zijn gesteld. Heden, Vrijdag, 27 April vervoerde de werkman L. J. te GROEN VELD, gemeente SintMaarten, een ijzeren praam, geladen met mest, over de Sint Maarter wiel, met het ongelukkig gevolg, dat de golven, door den vrij ster ken wind opgestuwd over 't vaartuig sloe gen èn man èa praam in de diepte deden wegzinken. Eerst na twee en een half nur gevischl te hebben, werd het lijk van den ongelukkige opgehaald, die een nog jeug dige vrouw met twee kleinen achterlaat. Te VEEN DAM wordt op den 2n Pinksterdag een harddraverij gehouden dat Hertha er niet meer op aanstond, Marie te bezoeken. Toen Hertba vertrok, betoogde rij, doch nu op vormelijken toon, dat zjj morgen komen zou. In het geheim nam zij zich voor, morgen schriftelijk kennis te geven, dat zij veihinderd was. Een verklaarbare reden zou er wel te viuden zijn. Zjj kon desnoods wel eeu lichte ongesteldheid voor wenden. Maar de oude Doris Waterkant, die haar nicht slechts op de proef had willen stellen, dacht er niet eens aan, van Hertha's aanbod gebruik te maken. Zij had het vaste voor nemen gehad, den volgenden morgen haar te melden, dat haar hulp niet meer noodig was. Evenwel tot zoolang wilde zjj nog af wachten, of Hertha wel standvastig bleef. Nadat Hertha vertrokken en Andreas terug gekeerd was, zeide Doris tegen dezen laatste: „Waart gjj misschien bjj mjjn sehrjjftafel, Andreas Ik had daar papieren neergelegd en vond ze door elkaar geworpen." „Neen, beslist niet, mejuffroaw. Dat weet u wel Ik heb ze niet eens gezien." „Goed, goed Zeg, om iets anders te vragen, giug mejufhouw Hertha door den gang naar den tuin „Neen, ik liet haar hier binnen, en toen is zij z.ker door de eetkamer gegaan." „Zoo, zoo, dank n. Dus docter komtGoed, dek nu de tafel I Ik heb honger, en mejuf- vrouw Marie heeft ook trek ia een bordje soep." Vele jiren zijn er verstreken. Op het Wisborger Kerkbot onder rozen en ephen rust reeds lang Doris Waterkant, en in het groote huis, in hetwelk zij eens leefde en heerschte, leeft nu Marie Lvngbehn, haar eenige erfgemme. Maar evenals vroeger happelt ook nu een gele kanarievogel op de stokjes eener kooi en tjilpt en zingt, de heerl |ke vrijheid niet kennende, en een hondje, ofschoon jonger en levenslustiger dan vroeger Mite - Male, draaft met een belletje am ^en halsband door de ksmers en houdt Marie gezelschap. En even als in- dertjjd do oude, gebochelde dam9, zoo zit ook nu Marie aan de schrjjftafel. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1894 | | pagina 1