Donderdag 10 Mei 1894. 38ste Jaargang UTo. 2830. De Bedelarij. Schutterij. BESCHRIJVING BelastiH|[ opBÉis- en auto Misten. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL Bureau: 8CHAGÏ1Ï, liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In het volgend nummer zal aanvangen het zeer boei ende Feuilleton Novelle van Konrad Teil- man, voorkomende in het Berliner TageblaU, en waar van wij ons het Terlalings- recht verzekerden. de Bed. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. BESCHRIJVING Personeele Belasting. Binnenlandsch Nieuws. Droogmaking: der ZUIDERZEE. SCHAGËR ti NiEiis- COURANT. Alurlcilie- Uillnillai. miHswkti Burgemeester en Wethouders maken bekend De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij het noodig acht hunne hulp in te roepen ter beteugeling van een misbruik dat telken jare grootere verhoudingen aanneemt, na melijk Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd dat door het geven van geld aan bedelaars, de bedelarij die bij de wet verboden en strafbaar is ge steld, in de hand wordt gewerkt, en dat de straf die de bedelaar beloopt, mede te wijten is aan beD, die hem door hunne garen steunen. Op grond hiervan worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd om personen die van bedelen hun beroep ma ken, in han onteerend bedrijf niet te steunen door het geven van geld. Schagen, 17 April 1894, De Burgemeester S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Schagen roepen mits deze op alle zoodanige' ingezetenen, die op den lsten Januari 1894 hun 25en jaar van ouderdom zijn ingetre den benevens de zcodanigen, die zich van buitenlands in deze gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Juni a. s. ter Secre tarie dezer gemeente voor den dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal worden gevaceerd op alle werkda gen, des voormiddags van 9 tot 12 ore. Tot naricht van belanghebbenden dieDt Dat als ingezeten iu deze worden be schouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag ge legd. Dat de aangifte tol inschrijving in alle gevallen voor de ingezetenen van den hier boven bedoelden ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, waDneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrij gestelden of nitgeslotenen van den schut terlijken dienst te behooren, dat zij, die betonden zullen worden zich niet voor den l»te Juni 1894 te hebben doen inschrij ven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve *oiden ingeschreven,en ter zake van hun ver 2oim in eene geldboete vervallen, terwijl de &lre daarenboven zonder loting zullen worden lngelijfd. En worden overigens de ingeze tenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzisn, en zich alzoo van hun jnisten ouderdom te verzekeren, o einde de inschrijving behoorlijk ge- xffiiede, en zij alzoo niet komen te ver vallen :n de strafte bij de wet bepaald. Schagen, den 1 Mei 1894. "fgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretaris. DENIJS. der Ge meente Schagen 1°. dat de primitieve beschrijving voor de PERSONEELE BELASTING, voor het dienstjaar 18941895, zal aan vangen op Maandag, den 7en Mei aan staande; 2°. dat de Rijksontvanger of zijn ge machtigde aan de woningen van alle inge zeten zal uitreiken een beschrijviBgsbiljet; de daarop voorkomende vragen behooren met de meeste nauwkeurigheid te worden ingevuld, waartoe de Ontvanger of zijn ge machtigde kosteloos de gevraagde in lichtingen zal verstrekken 3°. dat het biljet behoort ondertee kend te worden en na verloop van acht dagen zal worden teruggehaald, waarvoor een bewijs wordt afgegeven; degene, die geen biljet heelt ontvangen, of te wiens huize het niet wordt teruggehaald, kan zich hierop niet beroepen, maar zal tot vrijwaring van boete verplicht zijn (en kan tore van den Rijks-Ontvanger de vereisch- fe aangifte te doen, tóór of uiterlijk op den 31steu Mei aanstaande 4. dat een ieder gehouden is de te doene aangiften met zijne handteekening te bekrachtigen en dat wanneer iemand verklaart niet te kunnen schrijven, de ont vanger of zijn gemachtigde de invulling desgevraagd kosteloos zal verrichten, waarna het biljet, Da voorlezing door den Ontvanger of zijn gemachtigde, met een derden persoon zal worden onderteekeud 5°. dat in- en Uitwonende dienst boden der eerste, en de in- en Uitwo nende dienstmesjts der vierde klasse, die op 1 Mei 1894 reeds den leeftijd van 15 jaren zullen hebben bereikt, in de belasting moeten worden aangegeven 6°. dat geene aangifte behoeft te worden gedaan bij het in dienst hebben van slechts ééne vrouwelijke bediende,oveiigens naar de eerste, derde of vierde klasse belastbaar, iD dienst van den belastingplicht ge, die gee ne andere bedienden houdt, en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen kindskinderen of pupillen bij zich heeft inwonen, die op 1 Mei van dit jaar jonger zijn dan een en twintig jaar 7°. dat degene, die na 15 Meide zes jaars een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belastiug naar de eer ste vier grondslagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, verschul digd ishiervan behoort hij aangifte te doen ten kantore van den Ontvanger wan neer de Ontvanger in eene andere gemeen te gevestigd is, kunnen die aangiften bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd, alwaar kosteloos beschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn; behalve de dagteekening moet ook het uur der aangifte worden vermeld 8°. dat degene, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daar in eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achter te laten, hiervan te gen bewijs, schriftelijke aangifte behoort te doen ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet, binnen ééne maand, volgende op die, waar in het perceel is verlatenbij niet-inacht- neming van dezen lermijn gaat de aan spraak op afschrijving of teruggave van be lasting onherroepelijk verloren 9°. dat degene, die zich bezwaard acht met zijnen aanslag, daartegen binnen drie maanden na afkondiging van het ko hier een bezwaarschrift kan indienen op ongezegeld papier bij Heeren Gedeputeer de Staten der Provincie of bij den Heer Controleur te Helder, waarbij moet worden overgelegd een duplicaat vaD het aanslag biljet, te verkrijgen bij den Ontvanger te gen betaling van 5 cents de bezwaarschrif ten tegen de schattingen of tegen eigen aangiften moeten echter op zegel worden gesteld 10°. dat voor het dienstjaar 1894 1895 tot tegenschatters zijn benoemd de Heeren: Arie Meijer en Pieter Honijk. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 4en Mei 1894. De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. VOOR DE Burgemeester en Wethouders der ge meente Schagen Gelet op artikel 13, paragraaf 1,1e zinsne de der Wet van den 2den October 1893 (Staatsblad No. 149), tot heffing eener be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat de dag waarop met de uitreiking van de Leschrijvingsbiljetten dier belasting voor het dienstjaar 1894 '1895 zal worden be gonnen, zal zijn Maandag, den 7den Mei 1894. Gedaan te Schagen, den 4den Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De heer Sijpkenspredikant te Schellinkhout, heeft voor het beroep naar de gemeente HEER HUGOWAARD be dankt. Yan de 20paardennitde gemeente HEER HUGOWAARD, aan de Rijkskeuring onderworpen, zijn twee paar den goedgekeurd. Eén van den heer C. Steager en één van den heer Jb. Smit Pt. Bij den stormvloed van Vrijdagnacht is het onbekende schip, dat daar tegen den herfst strandde en later ter slooping verkocht werd, van de Yliehora weggeslagen en spoorloos verdwenen. Dit is niet alleen een schadepost voor den koo per, maar ook vooral te bejammeren voor de viscchers, die met het sioopen belast waren. De menschen toch, bewoners van de Cocksdorp, weten na het eindigen van de cocholviescherij bijna niet welk werk te zullen aanvatten om in hun onderhoud te voorzien, 't Sioopen van het schip zou hen gedurende vele weken werk en brood heb ben verschaft. Volgens de op TEXEL loopen- de geruchten heeft de Maatschappij tot heideontginning groote plannen tot verbe tering en verfraaiing van het eiland. Niet alleen de indijking van «De Mok" moe» zij trachten te bevorderen, maar bovendien schijnt zij een strook der uitgestrekte dui nenrij, tusschen de dorpen den Hoorn en de Koojr met hout te willen beplanten. Dit zon ongetwijfeld wel de moeite en ook de kosten loonen. De Duinenrij toch, is op dat punt hier en daar driekwart uur gaans breed. De vraag is nu maar in hoevsr het be stuur der domeinen met de plannen der genoemde Maatschappij kan medegaan. De heerenmrs. H. Goeman Borgetius en A. F. K. Bartogh zijn in commissie voor de fMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" naar Kopenhagen ver- trokkeu. Naar men verneemt, heeft zich te HAARLEM een comité gevormd, ter bevordering van de verkiezing van den oud-afgevaardigde, mr Farncombe San ders. Aanhettweedaagsch mu* ziekfeest, den 14 en 15 Mei te ENKHUI ZEN te geven door het stedelijk muziek korps daar, voor harmonie- en fanfarecorpsen uit Friesland en Noord-Holland, zullen de volgende korpsen deelnemen«Amstels Fanfarekorps* te AmsterdamFanfare «Koningin Wilhelmina" te Beemstar; het Fanfarekorps „Concordia* te Beetshet Fanfarekorps «Volharding' te Berkhout; het Fanfarekorps Crescendo" te Boven- karspelhet Stedelijk muziekkorps der Schutterij (harmonie) te Dakkum Muziek korps der Schuttel ij (harmonie) te Franeker Fanfarekorps „Mucte puer* te Oosterboek Fanfarekorps «Concordia* te Oostzaan „Wiukel's Fanfarekorps* te Winkel; Fanfarekorps „Harmonie' te Zaandam; Muziekkorps der Schutterij (harmonie) te Zaandam. Daarmede moeten huis vrouwen voorzichtig zijn! Hoe gevaarlijk het is, eetwaren uit ko peren voorwerpen te gebruiken, ondervond de beer G. D., graanhandelaar te MOOR DRECHT. Deze had namelijk een visch genuttigd, die in een koperen pan was be reid en had daardoor koperznur in de maag gebracht. Hevige krampen, gepaard met een sterk opzwellen van het lichaam, en een vree? el ijk braken waren de gevol gen ervan. Het mocht dr. Mari gelukken, den patiënt nog te behouden. De liberale kiesvereeni- ging Burgerplicht te SNEEK heeft mr. J. A. van Gilse candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. „Uwe bruiloft zal niet'van de pleizierigste zijn,* zei zekere J. K. te BUDEL (Noord-Brabant) tot zijne zuster, die de vorige week in 't huwelijksbootje zou stappen. En het moet gezegd worden, op hoogst treurige wijze stoorde bq zelf de algemeene vreugde. Terwijl toch bijna de geheele familie in de kerk was, ging hij naar de schuur en sneed zich met een hakselmes de keel door. Men stelle zich de ontzetting voor, waaraan de moeder van den ongelukkige ten prooi was, toen zij eenige oogenblikken later hem daar vond liggen, badende in zijn bloed. Hoewel toen van alle kanten hnlp opdaagde, was red ding niet meer mogelijk en bezweek de beklagenswaardige na eenige uren. Van de Chineesche Vuur- schermengevallen op No. 12680 der JACOBS' HUM. PREM. KALENDER is er een gewonnen door den heer K. Hoving, rentenier te Zuidlaaiderveen. Verschillende andere prijzen liggen nog onafgehaald. Zaterdag 1. 1. had er te KROMMENIE een brutale aanval plaats. Eeu boer dreef vee langs den weg. Een voorbijganger, naar het idee van den boer niet genoeg uitwijkende voor zijn vee, werd plotseling door dezen bij de keel gegrepen en bijua geworgd. Daar deze dader reeds vroeger voor dergelijk feit veroordeeld is, zal de justitie, die er zich in gemengd heeft, de zaak wel vervolgeD. Te hopen is het, dat de geweldenaar daardoor zal leeren zijne handen thnis te houden. «een deelt s t uk j e platte- men het volgende Als landsleven' mede Het had heel wat in gehad, voordat het zoover was, maar eindelijk, nadat de zaak van alle kanten goed bekeken het véór en tegen wèl overwogen wa», werd het beklonken Men zou in het stille Be- tuwsche dorp N. een fanfarekorps oprich ten. Op kleinere plaatsen had men er wel een, waarom hier dan niet Men zou zelf in den buidel tasten en het ontbrekende door vrijwillige bijdragen trachten te vin den. En men vond het ontbrekende. In strumenten werden aangekocht, met oordeel en tact onder de vrinden verdeeld en onder de leiding van een eerzamen snijder toog men aan het blazen. Er werd weldra eene openbare uitvoering gegeven, die door meerdere gevolgd werd. Het succes was volkomen, het dorp was er vol van, ver wonderd vroeg men elkander„Hoe had den ze dat in z66 korten tijd kunnen leeren t Maar de executanten zelf waren niet tevreden. Neen, er ontbrak iets aan hun samenspel het was niet gevnld genoeg, het klonk zoo dun, zoo schraalbij elke repetitie hoorden, voelden ze het. Wat zou er aan haperen P Daar meent de directeur-kleermaker het gevonden te hebben. „Jongens", zegt hij, «ik heb in mijne jonge jaren zóóveel muziek gehoord, de grenadiers wel driemaal dat ik meen over harmonie- mnziek te mogen meepraten. Al stndeeren wij qog tien jaar, dan zal het gebrek, de leegte in je samenspel nog bestaan, als wij ons geen Tnrksche trom aanschaffen die vnlt met forsche «boum, bonm alles aan. Speel eens een enkelen keer valsch „boum-boum I", val eens te laat in «boum, boum 1" het publiek merkt er niets van en het samenspel is veel voller, gevulder. Een Tursche trom, die moet we hebben 1* Men had geen reden, aan de woorden van den directeur te twijfelen, maar op perde aarzelend toch de bedenking, of het geluid vau zoo'n instrument niet te sterk zou zijn voor eenklein gezelschap als het hun ne men meende, dat men eerst wel eeos eene proef mocht nemen. En zie, daar komt een der leden een stoere bakker op 'n lumineus denk beeld hij heeft thnis een doofpot van reusachtige afmetingen; als die eens gebruikt werd als geïmproviseerde Tnrksche trom met een piar flinke talhouten voor trom melstokken Algemeene instemming met dat voor stel En zoo zag men eenige dagen later, op een stillen avond, onzen bakker door de eenzame straten van ons dorpken gaan, gebogen onder een zwaren last, zijn doofpot 1 De proef voldeed uitstekend En sedert dien tijd worden de N sche blazers geaccompagneerd door het forsche «bonm, bonm 1" van een heusche Turksche trom. Historisch Om de aan de rivier de Linde ge legen woeste landen in WESTSTELLING WERF (Fr.), iu vruchtbaar land te her scheppen, zal er een waterschap onder den naam vde Lindeopgericht worden. Hel voorloopig bestuur heeft reeds daar toe de noodige aanstalten gemaakt en een Reglement met memorie van toelichting en scbetsteekening ontworpen. De uitvoering van dit plan ral aan tal van arbeiders werk en daardoor brood verschaffen. In Friesland liggen nog vele woeste gronden, die door de oprichting van waterschappen" productief kunnen worden gemaakt. Het Enquête-rapport der Staatscom missie tot onderzoek naar de mogelijkheid van droogmaking der Zuiderzee is versche nen. Het is 178 bladzijden groot en heeft 26 bijlagen. Het eerste gedeelte behandelt den afsluitdijk. De commissie beveelt aan de door de Zuiderzee-vereeniging voorge stelde plaats van WieriDgen naar Piaam, wegens de rechte strekking en omdat ze meer in overeenstemming is met de mili- tair-defensiebelangen, met sluizen san de Oostpunt van Wieringen, uitvoerbaar in 9 jaar. De afsluitdijk zal geen nadeeligen in vloed hebben op de haven van Nieuwediep, op de vaarwaters in de Zuiderzee benoorden den afsluitdijk en den toestand der haven in Harlingen en van het vaarwater Har- lingenAmeland onveranderd laten. De Friesche zeedijk zal moeten worden ver hoogd. De 'oelaDgen van den IJssel zijn voldoende gewaarborgd. Bij het voor het 'iJselmeer aangenomen peil, zullen de uit- wateringsbelangen der omliggende provin ciën door de afsluiting belangrijk gebaat worden. Uit de afsluiting behoeven geen nadeelen voort te vloeien voor de water- verversching van Amsterdam in ruime mate kan in de behoefte der waterverver- sching van Friesland en Noord-Holland wor den voorzien. Zeer ernstig heeft de commissie nagegaan de belangen der Zuiderzeevisscherij. De af sluiting maakt reeds tijdens den aanleg van den afsluitdijk aan de zeevisscherij als groo te industrie een einde. De droogmaking ontneemt geen paai- plaats van Noordzeevisch van eenige be- teekenis. De visscherij zal moeten worden schadeloos gesteld door het verachaffen van geschikte vaartuigen om op de Noordzee te visschen aan de tegenwoordige Zuider- zeevissohersdoor verzekering tegen onge lukken van alle Zuiderzeevisschers, ook van hen die de kustvisschenj op de Noord zee uitoefenendoor verzekering van een weekgeld voor de onde visschersdoor vrij stelling van havengeld voor vaartuigen van alle tegenwoordige Zuiderzeevisschers. Een nader onderzoek door eene afzon derlijke deskundige commissie, zal de juis te toepassing dezer maatregelen moeten aan wijzen. De commissie meent, dat kort na de tot stand komiug van de afsluiting het water geschikt zal worden voor de boezemverver- sching van Friesland en Noord-Holland en om door meusch en vee gedronken te worden. Het rapport geeft aan de veranderingen, nooiig in den vorm vaD de inpolderingen, weuschelijk met oog op de defensiebelan- gen de waarde van den droog te maken grond, de uitwateriDgs- en scheepvaarlbe- langen. Uit een militair oogpunt zal de stelling van Amsterdam, van Edam tot Monniken dam moeten worden doorgetrokken, waar door vier nieuwe forten noodig zijn en zul len de levende strijdkrachten voor de ver dediging van Noord-Holland moeten worden uitgebreid. De scheepvaartbelangen der aan de Noordwestelijke inpoldering grenzende land streken acht de Commissie door de Znider- zeevereeniging goed geregeld. Maar zij acht de oplossing van het vraagstuk van de belangen der aangrenzende streek in den

Schager Courant | 1894 | | pagina 1