deren gezamenlijk een reisje naar den Helder te laten maken. 1 Landbouw. Uit den tuinbouw. Gemengd Nieuws Maandagavond kwam de commissie be last met de leiding der feestviering bijeen en werd na zeer veel warme •o driftige woorden, besloten, de reis naar den Helder te maken per stoomboot, met mnziek aldaar te bezichtigen: 't Wacht schip, 's landswerf, vnnrtoren, badhuis, de tointjes, en verdere voor de jongelui aan lokkelijke en tevens nattige bezienswaar digheden. Wij hopen van harte, dat de minder aangename verhouding der leiders onder ling niet van invloed zal blijken te zijn op het genot der kleinen. Men schrijftuit ROER MOND tan de N. R. Ct. Er loopen hier onrustbarende geruchten over de afwezigheid sedert 24 Mei van den heer S. wethouder, Lid der Provinciale Staten en medebestuur den in een tal van ver- eenigingen. Men weet niet, waar de heer S. zich bevindt, en bij laat zaken achter, die ter geldelijke regeling dringend zijn terugkomst vorderen; daar hij de spaar penningen van velen onder zijn berusting, en vele dagloonen uit te betalen heeft. De heer S. is voorzitter der R. K. Kies- vereenigiog, en heeft of had grooten staat kundigen invloed. Nog onlangs gaf hij een grooten maal tijd, waaraan alle geestelijke en burgelijke autoriteiten genoodigd waren, bij gelegen heid van het eerste officiërie bezoek van Jhr. Ruvs van Beerenbroek, Commissaris in Limburg. Een gewezen Rotterdam mer, de heer J. E. Bensburg te Bonn, als voortreffelijk violoncellist welbekend, is volgens de N. R. Ct. door den Pruisi- schen minister van onderwijs tot konink lijk professor der muziek benoemd. Het schijnt, dat bij de bereiding van de Friescbe boter niet de noodige zindelijkheid in acht wordt genomen, althans een boterhandelaar te Londen, die tegenwoordig wekelijks 600 vaten Frie sche boter ontvangt, klaagt daarover. Dat b daartoe wel reden heeft, blijkt uit het volgende. Hij vond n 1. iu die boter stukjes steenkool, ascb, madeliefjes en koe haren. In verband met de zuiverheid der bo ter uit omliggende landen en de Engelsche koloniën vreest bedoelde handelaar dan ook, dat wordt niet beter bij de be reiding der Friescbe boter opgepast de Friesche boter voor goed van de Londen- sche markt zal worden verbannen. Onder leiding van den heer JBreebaart Kz. is te GOES de jaarlijksche alg. verg. gehouden van het Red. Rundvee-Stamboek. De heer Waldeck (Loosduineu) bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Ver. 1380 leden telt en dat in 1893 werd ontvangen f 4080 en uitgegeven f 4004. De Ver. vereenigde zich met het voor stel van het hoofdbestaur, om een adres van instemming te richten aan den Min. van Binnenlandsche Zaken, met het adres van de afd. Leiden van Landbouw, waar bij den Min. verzocht wordt het daarheen te leiden, Jat, wanneer bij het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel van afmaken wordt toegepast, vergoed wordt de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat, wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stallen, alle kos ten en schade, daaraan verbonden, worden vergoed door den Staat. De volgende jaarvergadering zal in Friesland gehouden worden. Omtrent een 12-jarig knaapje iu Den HAAG, dat door de poli tie wegens dronkenschap in bewaring moest worden genomen, kan worden me degedeeld, dat het kind met 2 kameraad jes, waarvan de oudste 15 jaren telt, was uitgeweest. Deze had een fooitje gekregen en daarvoor werd voor 24 cent jenever (ongeveer 8 glaasjes) gekocht, die door den 12- jarige knaap het is bij na ougelootelijk nagenoeg alleen wer den uitgedronken. De Haagsche Courant deelt het volgende uit 'S-GRAVENHAGE mede: Een Sjarig kindje van een werkmans gezin werd door den vader bij den dok ter gebracht, om te worden ingeënt, en na bespreking met den dokier liet de va der zich toen ook maar vaccineeren. Toen hij dit echter, thuis gekomen, aan moeder de vrouw vertelde, werd deze zoo kwaad, dat zij hevig tegen den man uitvoer en hem o. a. verzekerde, de ingeente stuk ken uit zijn armen te zullen bijten wat ze iutusschen naliet. Eenige dagen later kreeg de man iet of wat koorts, met den niet ongewonen uitslag aan den mond, en nu giog de vrouw dadelijk aan de buren van hare richting vertellen, dat haai man zwaar de pokken had gekregen. Daar was echter geen woord van waar, en de man was dan ook den volgenden dag of daaromtrent weer volkomen ge zond. De hekrompen vrouw evenwel ging, ee nige dagen later, een ander geziD bezoe ken, waarin een poklijder was, en bracht toen de ziektekiemen van daar mede, met 't gevolg, dat haar oudere dochtertje nu in hevigen graad is aangetast. Zg. godsdienstige gemoedsbezwaren zijn ook in dit geval weer de oorzaak van dezen toestand. Ouze Koninginnen zijn goed eu wel in Tsrasp aangekomen. On derweg hebben H H. M.M. een bezoek ge bracht te NEU WIED, waar donderdag niet minder dan twee koningen en vier kor> ninginnen aanwezig waren. Des ochtends was koning Karei van Rumenië aangeko men, des namiddags kwam de koning van Zweden uit Erna en werd door hel Rumeensche koningspaar, de vorstin-moe- der Van Wied eu H. D. H. prins Elisa- b6th vsn Wslleck-Pvrmont ontvangen. H.H. M.M. onze Koninginnen kwamen ongeveer half vijf tegelijk met de Koningin van Zweden uit Bonnet. Nadat H.H. M.M. waren uitgestegen, had een hartelijke begroeting tnsschen de hooggeplaatste personen plaats en volgde een levendig onderhond, gedurende hetwelk eenige ververschingen werden gebruikt. Te 5 uren 15 m. keerde de Koning vsn Zweden naar Honnef terug, terwijl H.H. M.M. de Koninginneo Emma en Wilhel- mina te 5 uren 35 m. met den Konink lijken trein de reis naar Zwitserland ver- volgendeD, na een hartelijk afscheid te hebben genomen van de achterblijven de hooge personages. Tot Niederlahnstein werden H.H. MM. vergezeld door den Kouing van Zweien. Toen de trein het station nitstoomde, hieven de onder de menigte aanwezige Nederlanders een „Leve de Koningin aan, waarmede de menigte krachtig instemde. Koningin Wilhelmina, die aan het venster stond, dankte met een vriendelijk hoofdknikken voor deze hulde. De twintigjarige diens t- bode, die zich te HAARLEM onder een trein wierp en op de plasts dood bleef, doodde zicb, omdat haar aanstaande haar had afgeschreven. Zij was een hoogst fat soenlijk meisje. De rechtbank te LEEU W- ARDEN veroordeelde J. Barger, voormalig predikant te Harlingen, wegens moord tot levenslange gevangenis straf. Nu de ballotage rac den oud-minister Pierson als lid van „de Wit te" te 's-Gravenhage aanleiding heeft ge geven tot een kabaaltje tegen den belas ting hervormer, kan nader worden mede gedeeld, dat er nog p.m. 80 leden gevon den zijn, die hem wilden black-bonleeren. Deze poging stuitte echter af op een phalsnx van 600 wijzere leden, die ter stembus waren opgegaan, dank de persoon lijke opwekking van commissarissen der sociiteit. Ware slechts de helft opgekomen, Pierson zou zijn uitgesloten, want wanneer zich slechts een kwart van het aantal tegen een candidaat verklaart, wordt hij geacht te zijn gedeballoteerd. Had de stemming dezen uitslag opge leverd, commissarissen van „de Witte" zouden onmiddellijk hun ontslag hebben genomen zoo luidde tevens het ge rucht. Zondagmorgen ontdekte een knaap, die ging viss:ben, dat op een voetpad nabij het fort de Bilt, te DTRECHT te midden van een groote plas bloed het lijk van een buitenman lag en gaf daar van terstond kennis aan de politie, die een ouderzoek instelde en het lijk naar het schouwlokaal overbracht. Uit een daar op het lijk bevonden brief moet gebleken zijn, dat de man te de Bilt woonachtig was, en dat hij door zelfmoord een eiude aan zijn leven had gemaakt, om dat hij ver meende dat hem onrecht was geschied en hij kon dit niet verdragen. Nearmenaande llaarl. Cr. meldt, wordt eene gerechtelijke vervol ging ingesteld tegen den 6 -jarigen burge meester der gemeente GRAAUW (Zeeland) die bij de benoeming van het hoofd der achool opzettelijk stembriefjes valsch heeft voorgelezen, om daardoor zijn candidaat ge kozen te zieD. Pokken. De burgemeester van HILVERSUM heeft aan hh. fabrikanten e. a. een aan schrijving verzonden met beleefd verzoek hunne werklieden aan te eporeu zich te laten inenten of herinenten. Te Krimpen a/d IJsel doet zich een vijfde geval van pokken voor. Sedert 18 Mei had zich geen nieuw geval voor gedaan. Een vrouw die te Apeldoorn in een papierfabriek in de lompen werkte, is gisteren door de pokken aangetast. In de afgeloopen week zijn te Rot terdam 31 nieuwe gevallen Tan pokken voorgekomen. Zaterdag 11. is in DE RIJP een persoon gearresteerd en naar Amster dam overgebracht die verdacht wordt van den moord op den slager Schut in de Ceintuurbaan aldaar op den eersten Paaschdag. Aan den LANQEREI8, ge meente Hoogwoud, is eene vereeniging opgericht die zich ten doel stelt het akker bouwbedrijf harer leden meer winstge vend te maken door bevordering van pro ductie, veredeling van reeds in gebruik zijnde zaaizaden, het aanschaffen voor ge meenschappelijke rekening van betere 8oorten zaaizaden, het aanknoopen en on derhouden van handelsbetrekkingen en door bet zooveel mogelijk gemeenschap pelijk verzenden van de vruchten naar de voordeeligste markten, ter besparing van kosten. Drie weken b ij eenlijk. Nabij het Friesche dorp GAASTMEER woonde een oude moeder met haren zoon. Menschenschuwheid was oorzaak, dat ze nooit buiten kwamen en niemand bij hen in huis kwam. Aan de deur werden de zaken afgedaan. Dezer dagen bemerkte een koopman een verdachten reuk n. 1. „lijklucht". Hij waarschuwde een fami lielid, dat de woning binnendrong en c lijk der vrouw op een bed vond, in reeds vergevorderden staat van ontbinding De geneesheer constateerde bij de doodschouw dat de vrouw wel drie weken geleden gestorven kon zijn. En deonnoozele zoon Hij klaagde er over, „dat zijn moeder niet spreken wilde en al sinds dagen zoo koud was», 't Lijk is zoo spoedig moge lijk gekist. Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op Dinsdag 5 Juni 1894. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. Den heer Feieeer legt de vereischte ee- den af in handen van den Voorz., ont vangt de gelukwenschen van zijn mede- leden en neemt zitting, Daarna voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering. Hierna deelt de Voorz. mede dat door B. en W. is uitgezien naar geschikt terrein aan de Oudesluis tot stichting van een brandspuithuisje, en meenen dat gevonden te hebben op grond van de Polder Zijpe, nabij het terrein van de speelplaats bij de Openbare School. ZEd. deelt mede dat Dijkgraaf en Heemraden geen bezwaar zullen hebben, dien grond af te staan, hetzij in huur of erfpacht; dit voorstel werd met algemeene stem men goedgekeurd. Af- en overschrijvin gen tot een bedrag van f 429.38, te voldoen uit de post onvoorziene uitga ven groot f 519.42 wordt mede met al gemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werdt gelezen een adres van den heer Groenendijk, verzoekende de verhooging van jaarwedde; het had adressant ten zeerste verwonderd dat een vorig verzoek van hem was gewezen van de hand, omdat de meerderheid van den Gemeenteraad meende dat hij niet in het belang van de Gemeente had gehandeld door voor zijn benoeming aan de St. Maar tensbrug te bedanken; hjj toch had per soonlijk die redenen, die minder geschikt waren in een adres te vermelden, aan den voorzitter medegedeeld, en die zijns in ziens stellig waren in het belang van het onderwijs; bovendien beroept hij er zich op,dat hij als onderwijzer in deze gemeente voor de grootste klasse staat, en dat hij steeds is werkzaam geweest naar genoegen van het Hoofd der school en verdere autoriteiten; hij hoopt als nog dat zijn jaarwedde met i 50 zal worden verhoogd- De Voorz. deelt daar op mede dat Groenendijk mededeelingen had gedaan, waaronder dat er geen over eenstemming zou bestaan tusschen hem en den heer Wind, en dat deze liever een anderen onderwijzer: zou hebben ge had; doch hij meent, alsnog dat het be danken van dén heer Groenendijk niet was in het belang der Gemeente. De heer Nieuwland maakte de opmer king dat de heer Groenendijk destijds No. 1 op de voordracht was, en dat in een schrijven van het Hoofd der School No. 1 wordt aanbevolen; dat is in strijd met wat Groenendijk in dat a- dres vermeldt. De Voorz. laat nu een nader schrijven van het Hoofd der School te St. Maartensbrug voorlezen, waaruit blijkt dat hij Groenendijk uit overtuiging had aanbevolen, en dat Gr. andermaal met hem had gesproken en tot op het laatste oogenblik verwacht had dat hij zich nimmer had uitgelaten liever den heer leenema te hebben, en dat hij de handelwijze vanGroenendijk zeer afkeurde. De Heer Morra merkt op dat dit laatste schrijven niet geheel corret is; ten tij de van de benoeming was er nog van ver plaatsing Teensma niets bekend. De heer Feieeer vraagt nu het woord, en geeft te kennen, dat hij meent, dat de heer Groenendijk door zijn solliciteeren na St. Maartensbrug, de gemeente wer kelijk een dienst had bewozen; had hij dit niet gedaan, dan was een ander benoemd, en was er geen opening ge weest, den heer leenema te verplaatsen; bovendien de heer Gr. is een goed on derwijzer. De heer Nobel sluit zich hier bij aan Spr. behoort ook tot hen, die aanvanke lijke de houding afkeurden, en zou daar zeker uiting aan gegeven hebben, zoo verkregen inlichtingen hem niet hadden overtuigd, dat het bedanken werkelijk is geweest in het belang van het onder wijs, en zoo nu een goed onderwijzer als het ware gedwongen wordt de Ge meente te verlaten, dan moet toch de gevraagde jaarwedde worden gegeven, om welke reden hij stemmen zal voor de gevraagde verhooging. De Voor/, zegt nog: „toen de voordracht St. Maartensbrug gemaakt werd was het nog wel niet ze ker dat leenema zou moeten worden ver plaatst, maar toch zeer vermoedelijk; en ware toen Groenendijk niet op de voor dracht geweest, dan zou de benoeming nog wel niet zijn doorgegaan. Tot stemming overgaande wordt het verzoek met 7 stemmen tegen 4 toege staan, tegen stemden de Heeren Schugt FrancieK mij er en de Voorz. Werd gelezen een adres van Mej. de Groot van Oude Sluis, waarin zij mede deelt, dat zij benoemd is tot vroedvrouw in de Gemeente Zevenhoven Z.-Holl. en dien ten gevolge eervol ontslag vraagt uit hare betrekking met 1 Juli e. k. Dit werd met algemeene stemmen ver leend. De Voorz. deelt hierop mede dat hij op convocatio heeft laten zetten: be spreking over do al of niet vervulling dezer plaats. B. en W- zonden aan de f300 jaarwedde vooreen vroedvrouw wel een an dere bestemming willen geven: zij z0 die willen voegen bij de doctors-jaarwed de, dan konden zij een oproeping doen ?Jen f1500, dat h dan f1200 »an de Zijpe en Callantsoog en daarbij de be doelde f 300; dan meenden zij, was er veel kans;dat zich hier of aan t Zandt wee een Doctor vestigde. De heer Nobel ziet in het voorstel van B. en W. een zeer gewaagde proefneming; met B. en W. zou hij wenschen dat weer een Dr. zich in de gemeente ves tigde; doch hij vreest, dat zoo er op de- ze wijze al een kwam, zeer spoedig de behoefte aan een vroedvrouw zich op nieuw zou voordoen, aangezien een groo te massa van den burgerstand, in die ge vallen uit een financieeloogpunt liever de hulp van een vroedvrouw inroepen dan van een Dr. De heer Zeeman vraagt hoe erin zou moeten worden voorzien, zoo hier met 1 Juli a.s. nog geen Dr. is? De heer Feieeer vraagt of er geen Dr. kan wor den gevraagd aan het Zand en daar bij de gem jaarwedde een vaste som ver zekeren van het fonds; ook hij meent, dat wij een tweede vroedvrouw moeten behouden. De heer van Beusekom deelt mede dat een Dr. aan het Zand op f 500 mag rekenen van het fonds, en verzekerde, dat gerust in de adv. te kunnen zetten. De Yoorz. zegt, dat indien 1 Juli er nog geen Dr. is, de vroedvrouw van St. Maartensbrug en die van Callantsoog zou kunnen assisteeren; ook hij wil wel de 2e vrouw behouden doch stelt het alleen voor, om meerdere kansen te hebben een Dr. te krijgen; de verzekering van den heer Van Beusekom doet hem genoegen en gaarne zal hij er gebruik van maken. Met bijna algemeene stemmen wordt be sloten, de opengevallen betrekking weer te doen vervullen.De Voorz.deelt nog mede dat een aanvrage om ontslag als lid der PI. Schoolc. is ingekomen van den heer Jn. Bos. Bij de rondvraag maakte de heer Morra de opmerking dat in het verslag omtrent het onderwijs een onjuistheid is. het heeft den schijn, alsof de heeren de Moor en Jimmink nog leden waren tij dens het verslag werd opgemaakt. Nadat dat deel van het verslag is voorgelezen, deelt blijkbaar de meerderheid het gevoe len van den heer Morra niet.Deheer leisser heeft omtrent dat verslag een tweetal vragen: er zijn aan de St. Maartensbrug twee onderwijzers in één lokaal; is er geen middel om dit te veranderen, daar het volgens het verslag hinderlijk is P Som migen Hoofden van Scholen zouden het wenschelijk achten dat er des Donder dags geen school wordt gehouden en dan Zaturdags den geheelen dag; kan hieraan worden tegemoet gekomen? De voorz. zegt omtrent het eerste, dat een afscheiding aan St. Maartensbrug wel gewenscht is, maar niet uit te voeren is, omdat de ruimte te klein is, en de kosten te hoog. Het 2de punt wordt aan gehouden. B. en "W. zullen dat onderzoe ken. De heer Nobel wenscht, nu zoo hier en daar Pokken heerschen, dat er aan iedere buurt gelegenheid zal wor den gegeven tot vaccinatie of revaccinatie, en wel kosteloos voor alle ingezetenen. De Yoorz. zegt er reeds met de Weth. over te hebben gesproken en belooft dit met de Doctoren te zullen regelen. De heer Nobel deelt nog mede dat hij aan L. Nievieenburg vragende of hij muziek mocht maken, ten antwoord kreeg, dat de Burgemeester gezegd had: loop maar, gij krijgt toch niet, Spr. heeft met genoegen kennisgenomen dat de Voorz. de bedelarij wil weren, maar zou het be treuren, zoo burgers uit noodzaak moes ten overtreden, en dit was hier het ge val. De Voorz. antwoordt dat L. Nieu- wenburg door hem is verboden te loo pen; dat hij hoopt, dat zooveel mogelijk door Diakenen zal worden gedaan, en dat waar meer noodig is, het Burgerlijk Arm bestuur moet helpen en dat een a.s. begrooting daarvan wel het merk zal dragen; daarbij zegt hij: het zijn er maar 8 hoogstens 10, en die kan de gemeente wel onderhouden. De heer Nobel dankt den Voorz. voor zijn antwoord, en is het volkomen met hem eens; laat iedere gemeente zijn eigen armen onderhouden. De Voorz. sluit de vergadering. wil. Een boon moet als 't goed met 3 h 4 dagen boven den grond i ge kunt er dan ook stellig %p e» dat ze verloren is, als ze pas met U gen komt kijken. Trek zoo'n boon e nit en ge znlt zun, dat zij een akTr' klein worteltje heeft. Van zoo'D v .i l sotnt niets terecht, ook al blijft bet leven De meeste menschen zetten de boó bij stokken dat geldt zoogenaamde ai!!? boonen. Maar stokken zijn duur 8k4cf. het stuk. Heeft men nn 60^7 nnodi? en dat ia nuf w booreo voor den inmaak le telen, dan men zich werkelijk een groote uitgave troosten. Voor een rijksdaalder koopt Je" in 'tbest van den tijd een paar duiS boonen en men zou dus bij na voordeelig boonen kannen koopen. D^" Als men meent met sommige tuinbouw- gewassen eens recht vroeg te zijn, dan blijkt later zoo nu en dan nogal eens het tegendeel. We zagen van het jaar dit al weer ten volle bewaarheid. Wat stonden voor eenige dagen, dus half Mei, bij som mige tuinders de boontjes en de aardap pelen toch prachtig en ziet, al dat mooie is als een tooverroede verdwenen. De vorst raakte met haar killen adem de nog teere plantjes aan en weg, weg waren ze voor goed, althans wat de hoornen betreft' De aardappelen loopen wel weer, maar in plaats van vroeg, zijn ze nn laat. Dat gaat zoo in ons klimaat voor wolven en beren Italië Za a™' ?ie een kQn«treis Iahehad gedaan, 't Is bepaald dwaas om ch door mooie dagen in Maart en April >t veel zaaien te ]ateQ Terlükken jP" op jaar moeten we leergeld geven en toch tol Lr,se,oe,i* vegen zou, noch tegen natnorselrin afpelen insgelijks. Als de' grond warm' dan kan men zaaien, zooveel als meu den die stokken nu maar eenige Vf"'" eDfio, dan kon 'ter nog van door m D' als 't goed is, moeten ze minstens'om 7 2 jaar aangevuld wordeD, want doet m dat niet, dan heeft men groote kans met den eersten den besten harden een stok bij den grond afbreekt en d boonen vernield worden. De ondereind 6 vergaan gauw. Wie louter voor de hu^ houding boonen telen, raden we ernst' aan om 't eens te probeeren met s,'am^ boontjes. Dan heeft men geen hout noodtj en krijgt men evengoed vruchten bij dei hoop. In België laat men in tal van war- moezerijen de rankboonen bij koordjes on klimmen. Da's verduiveld leuk en schijnt prachtig te bevallen. Op de einden van een rij boonen wor den dan 2 stevige palen in den grond ge- slagen, zóó dat ze plus minus 2', meteï uitsteken. Over de koppen der palen spint men een ijzerlraad, die ook in 't midden nog een paar draagpunten vindt. Van di«r. draad laat men dunne koordjes uitgaan naar beneden, naar de stammetjes en bij hen klimmen de ranken op naar boven Zoodra deze den ijzerdraad bereikt hebben hindert het niet veel of de koordjes bre ken, trouwens men kan door de keuze van zijn materiaal daar altoos wel voor zor gen. Moet men een beetje zuinig met den grond zijn, b.v. omdat het terrein niet groot is en men toch graag van alles zoo wat er in hebben wil, dan moet men er mee leeren woekereD. Men heeft b. v. aard beien op reien staan tusschen haakjes: sommigen hebben ze als een dicht begroei de massa aaneen, maar dat zou ons niet zinnen, omdat we er dan niet voldoende het onkruid nit zouden kunnen houden en ook omdat we dan niet konden gieren nn dan, men heeft aardbeien op rijen staan, die minstens een halven meter van elkaar liggen en komt tot de ontdekking dat er boonenveld te kort zal zijn. Wat nu te doen Eenvoudig boonen tusschen de rijen aardbeien zetten. Velen doen het alle jaren en wederom met goed gevolg. De aardbeien staan nu, einde Mei, in vollen bloei. Legt men er nu boonen tusscfeo, dan hebben de eerste al lang vrucht ge geven, ais de laatste één a twee decimeters hoog zijn. De gewassen hinderen mekaar niets, integendeel de boonen staan tusschen de aardbeien lekker beschut. Wij beweren niet, dat men er evenveel vrucht van krijgt, als wanneer ze op 't open veld stonden, maar wel, dat ze toch aardig het boonen vaatje helpen vullen. Stamboontjes, zoowel snij- als sla- of priucessenboontjes kunnen machtig veel' opbrengen 't is haast niet te gelooven. Maar de grond moet natuurlijk vruchtbaar zijn, en de hand aan 't gewas gehouden worden. Wat de stokboonen be treft, sommigen leggen er te veel van om een staak, denkende wellicht dat 0 boonen meer vrucht geven dan 5 of 5 dan 4. Dat is nu wel zoo, mits natuurlijk de boonen niet in eikaars onmiddellijke nabijheid lig gen, maar ruimte hebben om zich te ont wikkelen. Neen, als men 8 boonen om een stok legt, is dat genoeg en krijgt men e- venveel of meer vrucht dan wanneer er 2 maal 3 omlagen. Voorzichtigheidshalve legt men er 5 of 6, omdat het immers kan ge beuren, dat er een piar wegblijven of alle niet even krachtig te voorschijn komen. Dan houdt men toch nog genoeg over of kan men de zwakke verwijderen. Slaan al de gelegde boonen even goed aan, daa trekke men er zooveel uit tot er bij eiken staak 8 hoogstens 4 overblijven. Doet men 't niet, dan krijgt men wel een gr00" pakkage van onderen, maar weinig vruebt en om boonen zal het toch zeker wel te doen zijn. „Waar zal ik kool zetten Zonde om 't open veld in mijn tuintje tf voor te gebruiken, want waar moet ik ders mijn worteltjes, mijn porselein, ®'iü uien etc telen!* Wel, weet u,watu dort» zet uw kool in de paadjes tusschen de beddenals ze 't veld beginnen i" krijgen in September, zijn uw fijne g'0^ ten toch verdwenen en hindert 't Die als vrouw kool met haar bladeren °f'f de bedden hangt. Woekeren met den groo de paadjes leveren niets op en kunn best eenige kolen grootbrengen. Maar, w® ge plant, terdege den grond losgemaa hoor, want hij is niet zelden ijzervast, bloemkool Als 't kan op het voc deel van den tuin en haar vooral ge' gebrek laten lijden aan voedael, voedsel, 't Groote geheim van de b koolteelt ligt in veel vocht, veel Tr0® baarmakend vochtmodder, zeepsop, dunde gier, verdunde excrementen, enz^^ Benauwde positie- de Rne de Rivoli te Parijs reed de gen een rijtuig op een sukkeldraf richting van het station, beladen re koffers en gevolgd dooreen 1raU1ier:,il5 De wielen van het rijtuig liepen0?^ en de koetsier deed vergcefsche

Schager Courant | 1894 | | pagina 2