man kenmerkt wiens krachten hem steeds ten dienst stsan, wiens geest niet vervuld is met de nevelen der zwaartillendheid ot de schrikbeelden der melancholie. Boven dien in oogenblikken van gedruktheid over werkelijke of schijnbare bezwaren van nu en van straks, vergeten we dan niet al te dikwijls, dat er ook een leidende Macht is, die vermoedelijk wel een handje helpen zal Roti. Ni ld. De vertorging van de tan den aan den Rong». In Ebaoza aan den Kongo wordt het dcor de vrouwen een schande gerekend, wit te tanden te bezittenwitte tanden zijn goed voor de blanken en voor de honden doch een zwarte moet donkere tanden heb ben. Daarom verven de Degerinnen de tan den met roode of blauwe verf. Enkele vrouwen doorboren de tanden om daarin een paarl van andere klenr aan te brengen. Bij de Bangola's laten zich alle vrouwen de voortanden vijlen, zoodat zij spits en scherp worden en er eene ruimte tusschen de tandeD ontstaat. De mannen bij de Ban- gola's doen dit niet. Zij zjjn beruchte men- scheneters met tanden als van vleeschetende dieren. Bij de Bankogo wordt alleen hij als man beschouwd, die de beide onderste voortanden heeft aitgetrokken. De Mabala laten zich alle tanden, uitgezonderd de vier bovenste, uittrekken. Zij doorboren de bovenlip om daarin puntige glazen ver siersels aan te brengen. Hoe het toeval hem hielp. Ongeveer 5 weken geleden kwam te Ko ningsbergen, een bedelende knaap op een landgoed aldaar. Toen de aan een ketting liggende kwaadaardige hond hem in het oog kreeg, vloog het dier nit zijn hok, viel op den niets kwaads vermoedende jongen aan en beet hem op jammerlijke manier Het zon heel slecht met het arme kind zijn afgeloopen, als niet een paar kneehts bijtijds waren toegeschoten en de hond had den verjaagd. Toen was de tienjarige jon gen reeds bitter toegetakeld, hij had won den in het gelaat en aan het geheele li chaam en zijne schamele kleeding was ge heel verscheurd. De eigenaar van het landgoed liet den knaap bij zich brengen en door medelijden gedreven, kwam hij met zijn vrouw over een den jongen bij zich te houden en voor zijn herstel te zorgen, dadelijk werd dan ook een geneesheer gehaald. De knaap vertelde, dat zijn ouders dood waren en hij bij een bloedverwant woonde, die hem niet enkel slecht behandelde maar, ook honger deed lijden, zoodat hij wel ge- düongenwas te gaan bedelen. De opgaven van het kind was zóo juist, dat een on derzoek zeer gemakkelijk was het bleek dat hij in allen deele de waarheid had ge sproken. De eigenaar van het landgoed besloot hierop den knaap voor goed bij zich te houden en hem een goede opvoe ding te doen geven, met welk besluit de bloedverwant van den jongen volkomen ge noegen nam. Hoe griften gemaakt wor den. Gebroken leisteen nit de leigroeven wordt in een grooten vijzel door stoom kracht fijn gestampt. Vandaar gaat dit gruis in den bak van een molen, die uit loopt in een builmachine, zooals in de koren molens gebruikt wordt, waar het gebuild wordten het fijne, bijna onfastbare poe der, dat daaruit ontstaat, wordt nu in een knip opgenomen en vermengd met een kleine hoeveelheid speksteenpoeder, da op dezelfde wijze bereid is, en nog ande re bestanddeelen, al hetwelk tezamen dan tot een vasi deeg gemaakt wordt. Dat deeg wordt verder gekneed, door het tusschen ijzeren rollen te doen door gaan. Daarna wordt het op een tafel ge bracht en verdeeld in pakken, of eigenlijk in korte rollen van vier of vijf centime ter dikte, die elk acht tot twaalf pond in houden. Vier daarvan worden in een ster ken ijzeren ketel of retort geplaatst, met een hals, die wijder of nauwer te maken is naarmate men de griften dikker of dunner wil hebben, en door een sterke waterpers-drnkking wordt het mengsel als een lange koord daarnit geperst, evenals een dnnne slang die uit een hol slnipt, en gaat van daar over een hellende tafel met spleten, die in rechte hoeken met de koorden zijn aangebracht, door welke zij met een mes op de bepaald lengte worden afgesneden. Dan worden zij op planken te drogen gelegd en na verloop van eenige nren op zinken platen, met ribbingen, waar zij tus schen liggen, om te voorkomen, dat zij kromtrekken bij het bakken, dat nu ge schiedt in een oven, waar door middel van stoom hitte wordt aangebracht, geregeld naar het artikel, dat er aan blootgesteld is. Uit den oven gaan de griften naar de pakkamerdaar wordt de laatste haDd er aan gelegd door de einde een seconde lang onder een snel draaienden slijpsteen te houden, waar zij net gepunt en voor het gebruik gereed onderuit te voorschijn ko men. Dan worden zij in bordpapieren doo- zen gepakt, die elk honderd griften in houden en voor de verzending worden zij in die doozen weder gepakt in houten kisten, honderd inhoudende, dus tiendui zend griften in iedere pakkist. Bijna al bet werk wordt door jongens verricht en de kosten zijn zeer gering. Verkeerd opgevat. Een rijke en schoone dame te Londen, gravin Aberdeen, kwam dezer dagen in een muziek-winkel, en kocht er verscheidene stukken muziek, die op het oogenblik in de wereldstad in de mode zijn. Toen zij haar inkoopen gedaan had, legde zij een goudstuk op de toonbank. „Geef me nu", zeide zij, terwijl zij den jongen winkelbe diende op zoo eigenaardige wijze aanzag,dat het hem groen en geel voor de oogen werd, nog: „een kus, vódr ik van hier vertrek." De jonge man, die niet wist dat dit de titel van een muziekstuk was, kreeg een kleur als vuur en stotterde: „Wat blieft u „Een kus, vóór ik van hier vertrek" gaf de schoone dame ten antwoord. De jongeling wierp een schuwen blik in het rond, strekte de armen uit, haalde het mooie hoofdje der dame naar zich toe en gaf haar een kus op de lippen. Men hoor de een kreet en een oorveeg, gevolgd door een standje en hevige ruzie. De bediende werd op staanden voet ontslagen en men wilde niet eens naar zijn uitlegging van de zaak luisteren. Voor den rechter had het geval een dob bel naspel. De gravin had een aanklacht ingediend, naar aanleiding van den kus, die haar zoo diep beleedigd had, en de bediende deed een eisch om schadeloos stelling, omdat hij zijn betrekking verloren had. Hij werd veroordeeld en zijn eisch werd afgewtzon. In hooger beroep werd hij vrijgesproken, omdat hij gehandeld had on der de „onweerstaanbare betoovering", die de schoonheid van gravin Aberdeen op hem uitoefende. Van schadeloosstellig wilde de rechter echter niemendal weten, want, zei- de de hoffelijke man, die zoen was al ver- soeding gonoeg geweest voor alle mogel^ke Beide'partijen zijn tevreden over het von nis Gravin Aberdeen is er zelfs trots op. Ea' de winkelbediende? Wel, die is tegen woordig de meest gewilde winkelbediende in geheel, Engeland. Exploitatie van kinde- ren. Pijnlijke bizonderheden worden door Ber'rv'in zijn memorie van toelichting me degedeeld met betrekking tot de exploita tie" Tan kinderen. In tien jaren werden te Parijs 18,000 kinderen opgepakt, die op bevel van anderen op den openbaren weg bedelden. Men berekent, dat in die tien jaren het getal minderjarigen, dat zich aan bedelen of prostitutie schuldig maakte, ten minste 80,000 a 40,000 bedraagt. George Berry schetst het portret van een dezer schelmen, voor het meerendeel Italianen, die er hun beroep van maken kinderen te exploiteeren door voornamelijk Parijs te voorzien van muziekanten van 5 jaar. Met moeite kon de heer Berry toegang tot den man krijgeneerst nadat hij hem had doen weten, dat hij een café-houder was, die zijn hulp behoefde om een con cert te organiseeren, werd hij door Antonio ontvangen, in een gioote zaal, tegelijk die nend voor keuken, slaapkamer en leerzaal. Een vijftiental muzikanten zaten op den grond. De oudste, een meisje, was misschien 10 h 11 jaar oud, het jongste, een knaapje, nauwelijks vijf jaar. Bij het binnentreden van den bezoeker stonden allen op en ieder vertoonde zijn talent als zanger of muzikant. Berry huur de er zes, voor 38 frs. om ze te laten spelén, zoo 't heette, maar inderdaad om ze uit te hooren, wat veel moeite kostte vanwege hun vrees voor den „maestro." lederen avond liep elke troep van jonge kindeien, vijf of zes in aantal, tnsschen 8 uur en middernacht, negen of tien bier huizen afen het gebeurde zelden, dat elke troep niet 18, ja zelfs 20 francs me de thuis bracht. Antonio, die 15 leerlingen had, verdiende dagelijks ongeveer 80 frcs., zonder de kleine verborgen voordeelen te rekenen 1 Uit het door hem ingestelde onderzoek komt Berry tot het besluit, dat deze ex ploitatie van kinderen een hoogst winst gevend beroep is, maar tevens, dat drin gend noodzakelijk is hieraan paal en perk te stellen, daar het getal dezer kleine straatzangers en muzikanten, waarvan niets terecht komt, op onrustbarende wijze toe neemt. Eetbare bloemen. Niet alleen bladeren, steelen, wortelen eu vruchten, maar ook bloemen van allerlei planten kun nen tot voedsel voor menschen dienen. Zoo zijn tegenwoordig frissche geconfijte viooltjes zeer gezocht, waarvan een pond met wel 15 gulden betaald wordt. Ook gecon fijte rozenbladen zijn zeer begeerlijkmen kocpt deze bij een kleine hoeveelheid voor 15 cent. Deze en nog andere bloemen worden meest in Frankrijk toebereid en vandaar naar Amerika verzonden, waar zelfs de vraag naar dit soort voedsel zeer groot is. Het eerst zijn de Turken op het idee ge komen de bloemen tot voedsel gereed te maken, vandaar is het gebruik over de geheele wereld verspreid geworden. Yooral in Duitschland worden ook veel geconfijte bloemen genuttigd. Elk land heeft zijn lievelingsbloem. Zoo wordt in Nederland het metste bloemkool, in Engeland rabar ber, in Duitschland de acazia-bloem in Frankrijk rozen en it> Italië de bloem van de meloenen gegeten.

Schager Courant | 1894 | | pagina 6