Vroeger en nu. Eiteinne* van onder de dekens uit en deelden hem met de drie militairen, die op hun beurt weder met huune kamera den in het garnizoen deelden. De familie Michel at nog dagen lang ham, leverbeuling, bloedworst, kipkap en andere heerlijkheden en bleef bovendien, dank zij de roode letters op den muur, den geheelen duur van den veldtocht be schermd tegen de aanvallen van voorbij trekkende Pruisen. Het kroegje bood een welkome schuilplaats aan achtervolgde Fransche soldaten, die zich te ver buiten hun kwartier waagden. Een 126—j a rige. Dezer dagen deelde men mede, dat te Saratoff in Kieff een voormalig offi cier van het ^groote leger* leeft, die den leeftijd van 126 jaren bereikt heeft. De grijsaard, Nicolaas Savin is zij naam, weet nog veel belangrijks te vertellen van de groots gebeurtenissen, welke hij medege maakt heeft. Zoon van een officier der koninklijke garde, werd hij opgevoed in het Jezuïten- college te Tours. In 1792 bezocht hij zijn vader te Versailles. Te Parijs vlood toen het bloed bij stroomen. „Nog duidelijk" verhaalde hij een verslaggever, „staan mij de verschrikkelijke gebeurtenissen voor den geest. Ik heb de pest in Egypte, de ver schrikkingen van Jen oorlog in Spanje bij gewoond, was getuige yan den terugtocht van het groote leger, maar al deze ge beurtenissen zijn kleinigheden in vergelij king met de Septemberdagen." Ook zijn ouders vielen als slachtoffers van het schrikbewind, Savin nam deel aan den tocht naar Egypte, aan de veldslagen bij Austerlitz en bij Jena en behoorde tot het gevolg van Napoleon 1, toen deze het graf van Frederik den Groote te Potsdam be zocht. Hij zag, dat de keizer, Frederiks de gen nam en de zijne daarvoor in de plaats legde, maar heeft niet gehoord, dat hij zooals verhaald wordt gezegd zou heb ben »Ik neem Frederiks degen en laat den mijne aan Pruisen, de eene is de an dere wel waard." Tijdens den oorlog in Spanje, waar het legioen van eer op zijn borst werd gehecht, werd Savin gevangen genomen. Hij wist evenwel te ontsnap pen, maai moest een maand lang in de bergen ronddwalen. Bij den tocht naar Rusland stond hij bij het 8e corps aange voerd door Ney. Savin maakte den tocht naar Moskou en den slag aan de Berezina mede. Bijna was hij bij den overtocht o- ver de rivier met zijn paard in den stroom gestort, hij werd nog bijtijds naar den oever teruggedrongen en daar omsin geld door een afdeeling kozakken. Dank zij der tusschenkomst van generaal Paltuff blei.f zijn leven gespaard hij werd als krijgsgevangene naar Jaroszloff en later naar Saratoff vervoerd, waar hij zich met terwoon vestigde en nog tot na zijn hon derdste jaar les gaf in de Fransche taal. Toen Czaar Alexander III de lotgevallen van den grijsaard vernam, zond hij hem 100 roebel. In lang vervlogen tijden, toen het sprookje van Asschepoetster ontstond kwam het dikwijls voor dat men een meisje om haar zelve lief had. Haar onschuld en schoon heid oefenden eene tooverkracht uit, waar in men wist dat het geluk zich verscholen had. Dat geluk meester te worden, was het eenige doel, en zoo ontstonden vele huwelijken uit liefde, die daarom dan ook gelukkig waren. Later, toen de opvoeding het compli menten maken op haar programma bracht, toen men begon te leeren, dat men zijn gevoel en zijne aandoeningen moet verber gen en slechts dat zeggen wat men niet gevoelt, weid het anders. De opvoeding voor het complimenteuse geschiedt zonder een verkeerd doel. Integendeel heeft de opvoeding daarbij iets uitmuntends "op het oog. Ze wil de kinderen vormen tot beleefde mannen en vrouwen, die aan ieder achting bewijzen, die ieder voorkomend behandelen. Maar door onze zucht om te overdrijven, voert deze opvoedingsmethode ook tot over- drijving en de wereld is daarom zóó be leefd en zóó voorkomend geworden, dat het soms moeielijk valt om te onderken nen, of men ons prijst, of over ons spot en of men wezenlijk dan wel uit gewoonte wel willend is. Een ander gevolg van de methode is, dat de wensch om de kinderen tot vol maakte mannen en onovertreffelijke vrou wen te vormen of ten minste te doen schijnen, soms den zoo gevormden mensch, ook wat overmoedige aanmatiging op den koop toegeeft. In zulke gevallen worden de vormen gelijk aan den mantel, die een goochelaar omslaat, om hetgeen hij te zien geeft nog wat pikanter te maken. De meening, wat geluk is, wijzigde zich met de veranderde opvoedingsmethode en daarmede schijnt ook het oude recept om te trouwen uit liefde, verloren te zijn ge gaan. Toen men opvoedde zonder daarbij een bepaald systeem maar meer de natuur te volgen, bestond de zucht om m$e te doen, om groot te worden of te schijnen nog niet, de behoeften waren door de leer der vormen nog niet zoo hoog opgeschroefd men meende dat de schijn van grootheid) minder waard was dan liefde en wezenlijk geluk. Dat de vrouwen nog zoo meenen in weerwil van de opvoeding tot onorertref- felijkheid in vormen, komt daarvan dat zij een diamantharde natuur hebben, die on aantastbaar is voor onwaarheid, waar het 't gemoedsleven betreft. Dit neemt echter niet weg, dat in on zen tijd door velen het huwelijk als ee ne zaak van weelde wordt beschouwd, waartoe tamelijk respectabele sommen noodig zijn. Door het eysteen van opvoeding is er ook een zekere methode, een zeker sy steem in het beminnen ontstaan, zoodat men tegenwoordig minder verliefd wordt uit genegenheid, dan wel naar een plan dat kalm werdt overdacht en met niet minder omzichtigheid wordt behandeld dan e3n operatie aan de benrs. Dit verklaart waarom men tegenwoor dig te vroeg of te laat trouwt. Valsche genegenheid en de onvermoei de zucht naar bezit paren zich soms aan elkander om te vroeg te trouwen. Men heeft van een jong meisje' gehoord dat men spoedig daarna ziet. Dat prachti ge jonge schepsel in eene jonge vrouw te veranderen, dat moet heerlijk wezen Men maakt haar het hof en bekommert er zich met om, om haar karakter te lee- ren kennen, want zij is rijk en of zij een man gelukkig zal maken door hare hoe danigheden, daarna vraagt men niet, men onderzoekt er niet naar, want dat kost te Teel tijd. De koortsachtige haast in zaken gunt er den tijd met voor, men moet geld verdienen, het meisje heeft geld en waarom «m men tijd gaan verliezen; tijd is immers De honderduizend gulden die zij bezit maken een goeden indruk zij is goed op- gevoed, dat maakt ook een goeden indruk Haar rader en moeder zijn niet tegen het huwelijk en daarom moet de poort van het geluk zoo snel mogelijk worden geopend. Snel verloven, snel de bruidsluier, snel het huwelijk in het stadhuis, snel de toespraak in de kerk en met al die snelheid loopt men zoo snel naar het geluk, dat zoo als Victorien Sardou zegt, men dit geluk niet aileen inhaalt, maar het zelfs voorbij loopt en als men dan terugkeert, dan vindt men het niet meer. Men is het wezenlijke geluk voorbijge gaan en nu is dit zelf, ook voorbij. Daar zat 'm de kneep. Een voorval, dat enkele dagen geleden op een der politiebureaux te Parijs plaats had, doet ons een blik slaan in den poel der groote hoofstad van Frankrijk. Een man van middelbaren leeftijd, een hoogst fatsoenlijk verschijning, zocht den commis saris op en maakte hem, met een gelaat, dat zorg en kommer teekende tot zijn vertrouw de „Ik heb een zoon," zeide hij, „die allen vaderlijken vermaningen ten spijt, van den rechten weg is afgeweken. Hij is in slecht gezelschap geraakt en heeft zich [onlangs in vereeniging met een werkman uit een rijtuig- fabriek en een aan lager wal geraakten graaf die in rijwielen handelt, met de borst toe gelegd op het stelen van rijwielen. Een nietswaardig vrouwspersoon van achttien jaren heeft hem al verder en verder doen afdwalen van het rechte pad, om aan de middelen te komen ter bevrediging harer kostbare neigingen.* De commissaris van politie, die dagelijks zooveel treurige din gen hoort, gaf den bedroefden vader de verzekering van zijn deelneming als mensch en die van zijn achting als politiebeambte, dat hij er niet tegen opgezien had zijn plicht te doen en zulk een bedrog als dat van zijn zoon ter kennis van de overheid te brengen, terwijl hij hem uitliet, sprak hij hem nog eenige woorden van troost toe. De drie handelaars in „rijwielen van anderen", werden daarna achter slot gezet. Bij het verhoor in instructie toonde de zoon zich eerst onverschillig en zeer wei nig mededeelzaam. Eerst toen hij zag, dat de politiecommissaris goed onderricht was en zijn eigen vader hem er „bij gelapt" had, raakte zijn tong plotseling los. „De oude", zeide hij, moeht wel zwijgen. „Hij heeft mij een bijzondere opvoeding doen geven en mij zelf tot stelen aangezet. Wij zijn met elkaar op gespannen voet geko men, omdat ik de zaken niet flink genoeg naar zijn meening aanpakte. Hij heeft mij het Colbert-instituut laten bezoeken, om de noodige bekwaamheid op te doen, ten ein de plaatsing te kunnen vinden in een groot bankiershuis. Ook moest ik door een voor beeldig bedrag mij het vertrouwen van mijn chefs zien te verwerven, om op een goe den dag mijn kans schoon ziende, met een som van 100.000 of 150.000 frs. het hazenpad te kiezeD. In België of er gens anders zouden wij dan elkander heb ben ontmoet. Midderwijl leerde hij mij eerst handwagens en tweewielersstelen, die wij am graaf S. verkochten. En wat de eur toedeed, was de omstandigheid, dat hij verliefd werd op mijn beminde en wijl zij mij voortrok, is hij op de gedachte ge- omen, mij onschadelijk te maken, door mij in de gevangenis te helpen; opdat hij geen mededinger zal te vreezen hebben.* e trots zijn langdurige ervaringen, over ueze onthullingen eeuigszins uit het veld geslagen Cömmissaris van politie deed on- midde.ujk den bedroefden man vader op sporen en aanhouden. Het bleek, dat de ver-.aringen van den zoon inderdaad juist war_u. v a:ler en zoon wachten nu beiden oifd UUkhandlaD8e's d0n uitslag van het Snelpersdruk van J, "Winkel te Schagen

Schager Courant | 1894 | | pagina 6