Briefen uit de Maasstad. middelen: niet veel vruchten eten, il pciui iders, bij wie „meester* het had, omdat hij hunne kinderen if had opgelegd, kige kindereD, wier onders den niet steunen in zijn moeielijke reg tusschen den Burg 1 op TEXEL, die zeer slecht olge van gebrekkig onderhoud, unt van kwestie tusschen het r gemeente en dat der 8G ge- elijke polders. Door gedeputeer- van N. H. werd beslist, dat de eg moest worden onderhouden >lder bestuur. Kort daarna toog )t werk doch nu is dit gestaakt, t te wachten op eene subsidie eentekas, waartoe, bereids in de \d een verzoek werd gedaan. legde andijvie en cho- om de jongste andijvie in te eer daar. Straks wordt ook be- zuurkool enz. nsengracht te Amsterdam op nmarkt is men druk bezig, ijviestruiken in vaten te stam- ;beurt... met de b 1 o o t e voeten; lakelijk. ,t erger is, op de Keizersgracht slerenmorgen, vlak bij een ri- e in den aanstaanden winter te nlegvaten uit te spoelen met... erden de bewuste vaten vol- dat gebeurde, om de naden ittrekken, weer metgracht- sponeent van het N. d. D., i der vorige nummers in her van bevoegde zijde verstrekte l tegen het gebruik van Waal- net cholera-bacillen is besmet wees er verder op, dat de len Waalkaut zich gewocn vreg waarschuwing storen en voort- r te gebruiken, alsof dat niet de ge7olgen na zich kon sle- twater in onze stad is nog niet laard, maar daarmede is nog dat het geen cholerabacillen of rlijke bcstai ddtelen bevat, ivallen is en blijft het een vie- :rde maatregel, vaten, die be- m voedsel voor menschen te te spoelen met water uit de a, vlak bij een riool, terwijl tzelfde water de naden laat schrijft uit MOER- zijn druk bezig met het maai- s. Men trefi dan ook buiten- weder. De oogst valt zeer me- tndere veldvruchten staan goed. ardappelen beginnen rijp te loof te vertoonen, doch nog van ziekte. De appelen en pe- mede zeer veel. En wild is er iKMAAK is tot lid van sraad gekozen met 726 van de stemmen de heer mr. F. F. Sr moet herstemd worden tus- ren C. Bosman (lib.) met 409 van den Bosch (katb.) met 398 r. E. C. E. Brants (anti-rev). stemmen. i wekelijksche Thee erloting is op woensdag 1 piijs van 1 25.ten deel Mej. W. v. Sotinge, Zaandam; n 5 kilo Thee aan de winke- Gei. Bookers, Zaandam, Hee- WIKTEESWIJK is een tijdens het hooge water, al 5 Slingebeek gevalkn. De ou- had, waren de volgende. Een drietal Ja- pansche kruisers ontmoetten het Chi- neesche transportschip en openden op 100 M. afstand het vuur. Een torpedo deed kort daarop den ketel van het trans portschip springen, dat toen weldra be gon te zinken. Toen zetten de Jappan- ners, die met hunne snelvuur revolver kanonnen reeds eene groote slachting on der de Ghineesche soldaten hadden aan gericht, de booten uit, en maakten de rondzwemmende drenkelingen zonder kwartier af. De kapitein van het vernielde trans portschip de Duitsche majoor Von Han- neken, sedert 20 jaren in dienst van China, die als door een wonder de slachting ontkwam, getuigt dat de kapi tein van het Japansche oorlogschip „de Naniwa" wist, dat het een Engelsch schip was, daar hij de scheepspapieren had in gezien. Ook wist hij, dat een officieele oorlogsverklaring voor de onzijdige staten noodzakelijk is, wijl men tot zoolang zijne bezigheden op het oorlogsterrein blijft verrichten. Daarbij komt dat de Japanners eene onmenschelijke Woestheid en wreedheid aan den dag hebben gelegd, die geheel in strijd is met de begrippen onzer Eu- ropeesche beschaving. „Al draagt een aap een gouden ring, het blijft nochthans een leelijk ding", zouden wij Hollanders zeggen. Onder het vernis der Europeesche beschaving glinstert ook bij de Japanners nog de wreede oostersche natuur in al hare afschuwwekkende barbaarschheid. Japan had zich sedert lang in de sym pathie van vele Europeesche landen mo gen verheugen, doch die welwillendheids barometer zal bij dergelijke handelingen spoedig eenige graden dalen. Omtrent Korea, den twistappel tusschen China en Japan, vindt men dagelijks nieuwe bijzon derheden, die het karakter van land en volk teekenen. Is China gedeeltelijk met een muur omringd, ook in Korea vin den wij deze typische borstwering. Min der om het land af te sluiten, is zij be stemd, om onverwachte invallen van de omringende roofstammen te voorkomen- De hoofdstad Seoul is eveneens door een hoogen en breeden muur van de buitenwe reld afgesloten. Acht poorten houden de gemeenschap open. Met oostersche zin nebeeldige benamingen zijn de poorten gedoopt. Zoo spreken zij van de poort der eeuwigdurende plechtigheid, de poort der beminnelijkheid, de poort der misdadigers, waardoor de ter dood veroordeelden naar buiten worden geleid. Ook heeft men nog de poort der dooden en de vluchtpoort, waardoor de koning des lands in moeielijke gevallen van het tooneel verdwijnt. In de nabijheid der hoofdstad ligt een heuvel, die de vereerende on derscheiding van telegraafkantoor geniet. Daar worden na zonsondergang groote vuren ontstoken, die den toestand in de j verschillende provinciën boodschappen. Is in een der provinciën oorlog, oproer, hongersnood of pestilentie, dan wordt dit door genoemde signalen bekend gemaakt. Hen die dit echter eene uiting van Kore- aansch vernuft gelieven te noemen herin neren wij er aan, dat de oude bewoners van Noord Holl. hunne stamgenooten door vuren ter hulpe riepen wanneer de gra- velijke nabuur optrok om hunnen haard te verwoesten. Met vele landen in Euro pa heeft Korea gemeen, dat de financiee- le toestand zeer ongunstig is. Zijn bevol king is verdeeld in kasten aristrocraten en boeren. De machtige bestuurders ver halen hunne gekochte ambten op de la gere beambten, die zich op hunne beurt in afpersing van de bevolking schadeloos stellen. Men denke hierbij aan den toe stand in Nedefland, in het laatst der achttiende eeuw. Zoo elders, zoo hier. De macht des konings is zeer beperkt. Op standen zijn aan de orde van den dag. Dit deed het naburige Japan op de noodige hervormingen aandringen. Het zuster tn uw broeders houdt één een herberg en is de andere in dienst Ja. Stelt gij u verantwoordelijk voor de daad? Zeker. Zijt ge nooit ziek geweest Neen. Is er nooit een van uwe familie krank zinnig geweest Neen. In dien geest gaat het proces door. Het is treurig, een flink jong mensch met zooveel koelheid rekenschap van zijn krankzinnige misdaad te zien geven. Mo ge hij het laatste offer zijn dat voor de anarchistische theoriën valt. De nieuwe theoriën zijn vooral ge vaarlijk voor hen die wak zijn van hoofd, en zich toch geroepen gevoelen om in beperkten tijd den heilstaat voor de mensch- heid te stichten. Als offer dezer over dreven werkzaamheid van den geest,viel het bekende sociale partijhoofd te Gent. Jan Volders werd naar een krankzinnigen gesticht vervoerd, en is door de genees- heeren voor ongeneeselijk verklaard, Se dert een half jaar had hij reeds moeten afzien van medewerking van zijn blad: het Volk. "Wel zond hij nog artikelen, doch zon der samenhang. Zijn vrienden deden voor hem een afzonderlijk nommer trekken, waarin die artikelen stonden; doch het publiek konden zij niet onder de oogen gebracht worden. Ziedaar het vreeselijk geesteseinde van een veelbeloovend 38-jarig man, die bij minder zenuwachtige overdrevenheid een machtige kracht voor het welzijn zijner medeburgers had kunnen worden. Rotterdam, 2 Augustus 1894. In verloop van jaren zijn de omstandig heden voor den hier tijdelijk verblijven- den zeeman heel gunstig geworden, dank zij het ijverig ingespannen pogen van eenige oud-kapiteins, die, als deskundi gen in staat te oordeelen, het leven dat Jan-maat hier aan wal geboden werd voor hem demoraliseerend en in 't alge meen voor den zeemansstand onteerend oordeelden, en geheel daarvan doordron gen alles op haren en snaren te zetten, om verbetering te krijgen. En 't is in onze dagen een bijna ideaal-toestand ge worden, op bijna alle wijzen wordt voor 's zeemans lichamelijk en zedelijk wel zijn zorggedragen. Yocr een halve eeuw was de toestand meer dan slecht, 't was toen de bloei tijd voor slaapbazen en makelaars der zeevaart, de vette-jarenreeks voor wissel kantoren en zeemanslogementen. Als er een schip binnenviel 't was uit den aard der zaak altijd na een lange reis was dat dadelijk omgeven door een zwerm sloepen en jollen, waarin ge noemde betrokkenen gezeten waren, die allen tegelijk den kapitein verlof verzoch ten aan boord te mogen gaan. In den regel was zoo'n kapitein geen Johan de Wit, dat wil zeggen, de deugd der onom koopbaarheid was zijn eigendom niet en wie der makelaars het meest bood, die werd aan boord toegelaten. In de hand een mand goedgevulde jeneverkruiken vasthoudend, steeg hij den touwladder op en, geholpen door zijn „hartversterkende" bagage, was hij al heel gauw bij het zeevolk pupulair, de een na den ander beloofde hem zich van het noodige door zijn tusschenkomst te zullen voorzien, de slaapbazen en wisselaars op te zoeken die hij hen „op zijn woord van eerlijk man", met een „gerust geweten" aan beval en de kapitein beloofde hem boven dien nog nieuwe matrozen alleen door zijn tusschenkomst te zullen monsteren en ten zijne kantore te zullen uitbetalen. En dan begon de matrozentragedie waarin afzetterij en afpersing de hoofd handelingen waren. Het ontvangen geld pitciu met aan boord nam Daarin is een geheele verandering ge komen na '57 in welk jaar Prins Hen. drik der Nederlanden met enkele invloed rijke Rotterdammers een „Zeemanshuis" liet bouwen. Het „Zeemanshuis" wij moeten kort zijn staat onder leiding van een oud zee-kapitein, een strikt eerlijk, paedago- gisch man, die de achting van al wat ter koopvaardij vaart, wist te ver werven. Hij neemt geld in bewaring en de „Maatschappij tot Nut der Zeevaart" ver zekert den matroos drie a vier procent rente, zij is steeds bereid een deel van de afrekeningssom naar de familie van den Zeeman te zenden. In het huis vindt deze een goed logies en goede verple ging voor slechts een gulden per dag, hij vindt er een bibliotheek, een biljartzaal, hij vindt er kameraden, hij vindt er geestelijken die hem een hartelijk woord van symphatie toespreken, hij vindt er den toestand zooals die in de tweede koopstad des rijks behoort. Maar er is toch nog veel te verbete ren, er zijn nog altijd slaapbazen en commissionairs in Rotterdam, die den uitgevasten zeeman met genoegen een leventje van plezier aanbieden, „dat leven in 't Zeemanshuis, wel foei, 't is zoo saai en zoo droog, ga met ons maar mee, dan zal je 't anders hebben!" En dat slag menschen is niet te ver drijven met geweld, dat zal verdwijnen langzamerhand, naarmate het zedelijke peil der zeevarende klasse stijgt. En tot bevordering der zedelijke ont wikkeling van den matroos is nog heel veel te doen; van uit Rotterdam dat een der eerste handelssteden van Europa is, kan zeer goed een beweging in die rich ting uitgaan. Bekwame, eerlijke menschen moeten er zich voorspannen, de anderen zullen dan wel volgen. Tot zoolang zijn maatregelen als die welke de „vereeniging tot afschaffing van sterke drank" nemen wil„het niet meer verschaffen van den oorlam" van nul en geener waarde, J8 zelfs belachelijk en kleingeestig. Ik schenk genoemde vereeniging mijn volle sympathie, mits ze blijft op het terrein waar nog altijd zoo veel te doen is, mi'8 ze zich bepaald tot de arbeidersklasse in onze groote steden. De één of twee bor rels daags zal geen weldenkende den zeeman misgunnen. Men late hem dj® behouden en spanne inmiddels al krachten in om hem zedelijk door ouder wijs aan wal, door amusementen edeler aard dan die welke hij thans bij gebrek aan beter verplicht i® genieten, op een hooger trap van nn wikkeling te brengen. Dat gaat van ont- vóór We hebben in deze dagen weer heid het op z'n tijd krachtig kunnen optreden van ons gemeen tebestuur met dankbaarheid en waardee- ring gade te slaan. Elke zomer brengt ons, bewoners van een handelsstad, waar •lagelyks menschen uit alle landen der wereld vertoeven, van het gro°t8 dorp waar er nog zooveel zijn die 111 domheid alle goede raadgevingen in den wind slaan en hun 'eigen gang gelieven te gaan, elke zomer brengt ons het ge* vaar voor de verschrikkelijkste aller be smettelijke ziekten. Een paar gevallen van twijfelachtingen aard zijn re®188 geconstateerd. In zoo'n tijd nu, is he wel om den bevreesden een hart onder den riem te steken, als men het gemeen tebestuur aan het werk ziet. Onze vei- ligheidsdienst in dit opzicht laat niets wenschen over. Groote plakkaten op e hoeken van alle straten geven de eers e waarschuwing „kookt uw drinkwateren uw melk", uitgewerkte verordeningen worden op groote schaal verspreid; m®£ vindt er vermeld de beste voorbehoed

Schager Courant | 1894 | | pagina 2