Gemengd Nieuws. zal worden voorzien van een rooster. C. ten opzichte van de kosten voor gemeente-gasverlichting werd besloten, overeenkomstig advies van B. en W. en in aansluiting op een mondeling onder houd met den heer v. Rossemden eige naar der gasfabriek, dat voor die verlich ting een vaste som van 11300.wordt bepaald, waarvoor door den heer v. Ros sem zal worden gezorgd dat onze gemeen te steeds voldoende en vooral bij donke re avonden en ook des nachts op enkele punten verlichting bezit. Daarentegen zal de verlichting van den Nieuweu-weg (4 lantaarns) voortaan worden gestaakt, als zijnde overbodig. d. de post splitsing van een der school lokalen, welke volgens overleg met den gemeente-architect van half-steens-muur met glazen ramen en deuren zou worden vervaardigd, werd behouden onder dien verstande, dat door B. én W. met den gemeente-architect in nader overleg zal worden getreden, omtrent de wijze op welke aan dit plan uitvoering zal worden gegeven. Daarbij zal ook worden reke ning gehouden met de opmerking van den heer Vlaming dat een zoogenaamde Brabantsche muur de billijkste wijze van bouworde kan zijn. e. in aansluiting op het genomen be sluit tot conversie werden de posten voor rente en aflossing daarmede over eenkomstig verminderd, hetwelk een aan merkelijke verlaging van den Hoofdelij- ken Omslag met zich hracht en de post onvoorziene uitgave nog met f 535.70 ver hoogde. De Hoofdelijken Omslag,geraamd op f6550, werd nu teruggebracht op f 5550. f. de verschillende posten voorSub- sidiën aan diverse vereenigingen en in stellingen, had een druk debat tengevol ge. Dat betrof alleen de subsidie aan de Harmoniekapel en aan de Harddrave- rijvereeniging, en Vuurwerk. Yoor de Harmoniekapel was geraamd f150. en voor de Harddraverij f 25.— Voor deze laatste vereeniging, was f 60 aangevraagd. De Commissie van onderzoek gat in o- verweging de Subsidie aan de Harmonie met f25 te verlagen en die aan de Harddraverij-vereeniging met f 25.te verhoogen. De heer S. Bermanverdedigde het standpunt van B. en W., die uitgegaau waren van de stelling, dat, daar waar door de Commissie van onderzoek werd aangedrongen op bezuiniging in het Sub sidiestelsel, huns inziens die bezuiniging dan in de eerste plaats moest worden in practijk gebracht, waar het gold een vereeniging van vermaak en volgens de meening van B. en W. mocht aan de subsidie voor de Harmonikapel, welke is een ondersteuning van de Kunst, niet worden getornd. Daarentegen acht ten B. en W. 't geen bezwaar, de Subsi die aan de Harddraverij-vereen, in te krimpen, zijnde deze vereeniging alleen tot verschaffing van genot. De heer Vlaming meent dat de subsi die van de Harmonie zeer goed vermin derd kon; die vereen, is toch niets meer dan eene liefhebberij vereeniging. De Hard draverij acht Spr. daarentegen een a 1 g e meen belang, Ook de heer W. Roggeveen brak een lans voor de verhooging der subsidie aan de Harddraverij. Volgens Spr.'s mee ning kan de Harmonie die f 25.ver mindering van subsidie zeer goed dra gen. Heeft de Harmonie groote kosten, 't moet nu dan ook gezegd dat de Har monie zich op veel bescheidener voet kan inrichten. "Waartoe toch heeft de Harmo nie bij hare concerten steeds zoovele as sistenten uit den Helder noodig? Dat is een luxe, welke zeer goed kan achter wege gelaten worden. De Harmonie moet zich zoo inrichten dat zij hare concerten met eigen krachten kan geven. Daardoor zal zij zich jaarlijks een aanzienlijk bedrag besparen! En is dan de Harmo nie de eenige vereeniging in onze ge meente welke de kunst beoefent? Die andere krijgen toch in het geheel geen subsidie. Spr. plaatst zich, bij het be raadslagen omtrent de subsidiën op het standpunt: waar al of niet het alge meen belang wordt behartigd. De heer Berman is het niet eens met den heer W. Roggeveen. Spr. erkent o- penhartig dat hij meer op heeft met de Harmonie dan met Harddraverij. De harddraverij beoogt alleen het voordeel van enkelen. De Harmonie beoefent de kunst en stelt door hare concerten alle Schagers in de gelegenheid daarvan te profiteeren. r De heer Hazen ijvert voor de Harmo nie en noemt haar een vereeniging van algemeen belang. De finantiën der kapel Zijn verre van rooskleurig Bovendien de Harmonie kan niet buiten een goed en degelijk directeur. De heer Hoogschagen meent, dat als de Harmonie f125 subsidie krijgt, zij dan toch reeds veel voor heeft boven de Harddraverij, die maar f 25 krijgt. De heer Asje» merkt op dat de Harddraverij bepaald niet buiten de aan gevraagde subsidie kan. En wil men nu de harddraverij onmogelijk maken, dan kan men de f200 voor vuurwerk wel inhouden, want bet is de Harddraverij die aan dien jaarlijkschen feestdag de groote aantrekkelijkheid verleent. De heer C. Bijpast schaart zich aan de zijde der commissie, en acht het zeer gewenscht, dat met de uitgaven zooveel mogelijk zuinigheid wordt betracht. Er zal nog genoeg komen te betalen. Spr. wil liefst aan geen enkele vereeniging subsidie geven. Laten toch de vereeni gingen leeren zich zeiven te helpen. Waar moet het heen Het aantal ver eenigingen wordt grooter en allen begin nen met gemeente-subsidie aan te vragen. Dat gaat niet aan. De vereenigingen ma ken elkaar het bestaan moeielijk. De heer Roggeveen bestrijd nog dat de Harddraverij volstrekt alleen voor het genoegen bestaatzij is wel degelijk een zaak van algemeen belang en niet voor een enkel groepje of een enkele klasse der ingezetenen. Overgaande tot stemmingen, wordt de subsidie aan de Harmonie met f25 ver laagd en daarentegen de subsidie aan de Harddraverij gebracht op f 50. De anderen subsidiën werden conform voor dracht B. W., aangenomen. De geheele begrooting werd daarop in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 31224.33. Daarna werd in overstemming met het voorstel van B. en W. besloten tot ver zekering bij de Eerst Nederl. M: voor ongelukken, ten behoeve der beide poli tie—agenten en de beide met de straatrei niging belastte personen. Door den heer Berman werd nog me degedeeld dat zich voor het Herhalings- onderwijs slechts 12 kinderen hadden aangegeven en dat door den heer Ressing was verzocht, van het regelement op het Lager Onderwijs af te wijken en zich niet te houden aan het bepaalde getal 15, doch ten behoeve van die 12 toch het Herhalingsonderwijs te doen geven. De Raad evenwel meende geen in breuk to mógen maken opde eenmaal vast gestelde instructie. Bij de rondvraag zich niets meer ter bespreking voordoende, werd de vergade ring gesloten. Buitengewone vergadering van den Raad der gemeente Z IJ P E, gehouden op Dins dag 23 October 1894, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer C. Kruijer. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen. Op de vraag van den Voorzitter, of een der heeren eenige op- of aanmer king heeft, zegt de heer Feisser, dat hij zich verplicht gevoelt, zijn compliment te maken aan den secretaris voor de uit gebreide notulen, daar was veel werk aan. Toeh ziet Spr. zich gedrongen op een paar woorden eenige aanmerking te maken. In de notulen wordt beweerd, dat Spr. gezegd zou hebben, dat de uitgaven niet opgedreven moesten worden door hem is evenwel gezegd, „dat de begrooting niet opgedreven moest worden." Uit mijn gezegde, zegt de heer Feisserschijnt afgeleid te zijn, dat ik geen vertrouwen stelde in B. en W.; dat is in 't geheel 't geval niet; mijn streven was alleen,om den tegenwoordigen tijdelijken nood een weinig te verminde ren; geenszins heb ik daardoor mijn wantrouwen in B. en W. willen te kennen geven. Ten tweede is onjuist, hetgeen uit de notulen zou kunnen worden afgeleid, met betrekking tot mijn voorstel ter vermin dering der kosten van ververschingen met f 150.dat voorstel is alleen door mij ingetrokken door de toevoeging van zekere zijde„dat ik gemakkelijk kon spreken, omdat ik te Schagerbrug woonde." De heer Aobel is het volkomen met den heer Feisser eens, waar het betreft het compliment aan den secretaris. Spr. wenscht evenwel duidelijker in de no tulen uitgedrukt te zien, hetgeen hij ge zegd heeft, omtrent den post der ver verschingen, dat hij daar B. en W. geheel buiten wenschte te laten. De secretaris geeft den heer Nobel gelijk, dat door hem zulks beweerd is, maar de heer Bossen wist niet, hoe hij hiermede handelen moest, daar het vol komen in strijd was met het door den heer Nobel gedane voorstel. De heer Nobel begrijpt dat volkomen, hij denkt evenwel, dat daar nog wel raad op is en dat B. en "W. zich in deze zullen weten te redden. „'t Is goed, dat jij daar raad op weet," geeft de heer Hulst terug, „B. en W. zullen zich anders wel redden." Volgens het oordeel van den heer Feisser, had dit voorstel moeten gewij zigd worden. De heer de Wit had het verkeerde in dit voorstel wel opgemerkt, maar wilde er niet op attent maken; dan had spr. nog liever niemendal. „Dat zou ook onmogelijk, ook te gek zijn, om daartegen op te komen," zegt de heer Schuijl. De Voorz. stelt nu voor, de notulen te wijzigen en te arresteeren. De heer de Wit zegt nog, dat hij het toch vreemd vindt, dat de raadsleden wel minder zouden krijgen en B. en W. daar buiten gelaten zouden worden. "VVordt nu overgegaan tot benoeming van een stembureau, voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wegens het overlijden van den heer Land. Daartoe werden na eenige stemmingen benoemd, de heeren: de Wit en Feisserals plaatsvervanger, de heer Nieuwland. Daarna wordt voorgelezen een schrij ven van den heer C. Kruier Jbz., waar in zijn bedanken als lid der gemeente raad wordt gemeld. Volgt de reeds vroeger zoo breedvoe rig behandelde kwestie aangaande het schoolgaan van kinderen uit de naburi ge gemeenten in de Zijpe. De gemeente Anna Paulowna had een schrijven aan de gemeente Zijpe gericht, waarin wordt te kennen gegeven, dat genoegen wordt genomen met de gedane voorstellen, uit gezonderd de bepaling: dat zoo het ge tal kinderen uit de gemeente Anna Pau lowna in de Zijpe op school komende, aanleiding mocht geven, tot het aan stellen van meer onderwijzers, dat de kosten daarvan komen voor re kening der gemeente A.-Paulowna. De vergoeding is f 15.per kind, gedurende een jaar; het contract wordt aangegaan voor 12 maanden. De Voorzitter doet opmerken, dat de raad der gemeente Zijpe, een eenslui dend besluit nemen moet, en dat dit besluit dan moet worden opgezonden ter goedkeuring aan Ged. Staten. Vervolgens wordt met algemeene stemmen een eensluidend besluit geno men en zal nu aan Ged. Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Voor en al eer de raad,in comité over gaat, ter behandeling van een supl. Kohier Hoofd. Omslag, wordt de alge- meene rondvraag gedaan. De heer Schuijt heeft in de vorige vergadering hooren zeggen, dat lid van den raad te zijn, een eerepostis. Nu zou ik er sterk voor zijn het geheele presentiegeld af te schaffen, van raads leden, van B. en W., van allen; dat is mijn voorstel." „Een zeer sterk voorstel," oordeelt de heer Nobel. „Mijn gezegde van de vorige vergade ring; zegt de heer Feisser„is geheel ver keerd opgevat; men moet dat zoo be schouwen, dat ik het niet onbillijk vind, 1 dat er eene vergoeding wordt gegeven; maar wel, dat er geld mede verdiend wordt." „Dat is zeer wel mogelijk," zegt de heer Schuyt, „door mij is dat evenwel zoo op gevat. Dat is dan een persoonlijke opvatting, is het antwoord van den heer Feisser. De heer Francis ziet er geen bezwaar in, het presentiegeld af te schaffen; zoo groot is 't kapitaal voor ieder niet. Spr. vind het evenwel bezwarend voor B. en W., daar die toch zeer veel tijd aan hunne betrekking moeten opofferen. De heer Feisser zou het heel gek vinden, het geheel en al af te schaffen; dan zou het lidmaatschap van den raad alleen te verkrijgen zijn voor hen die geld hadden, en dat zou spr. ten sterkste afkeuren; wanneer er een ambachtsman in den raad zou gebracht worden, zou deze niet voor niets zijn halven dag kunnen opofferen. Dat alleen mannen met geld het lidmaatschap zouden kunnen waarnemen, daar ben ik volstrekt tegen." De heer Schuijt zegt, dat het alleen een voorstel is en dus is't de kwestie of het aangenomen wordt of niet. „Dit is wel een voorstel," zegt de heer F obel, „dat zeer rijpelijk overdacht mag worden; er mag hierbij niets aan dui delijkheid te wenschen overblijven. Mijn vraag is, of, zoo deze voorstellen zullen worden aangenomen, of de heer Schuijt dan nog bereid zal zijn, zijne functie te blijven waarnemen." „Da's mijn zaak," valt de heer Schuijt in. De heer Nobel gaat voort, door te betuigen, dat zijn vraag volkomen ge wettigd is, omdat deze maatregelen ta melijk in het leven ingrijpen. Wanneer op zijn vraag aan den heer Schuijt ont kennend of weifelend geantwoord wordt, zal hij zich bij de tegenstanders van het voorstel scharen. „Da's jou zaak," zegt wederom de heer Schuijt. „Zoo dit voorstel evenwel gedaan wordt om de lasten der gemeente te vermin deren, dan zal spr. met genoegen zijn presentiegeld afstaan, ofschoon hij den heer Feisser gelijk geeft als deze bezwaar maakt ter zake eener keuze van personen, die hun tijd niet geheel en al gratis kunnen afstaan. „Daar laat ik mij niet over uit, zegt de heer Schuijl. „Dan," zegt de heer Nobel, „zal ik tegen het voorstel stemmen." „Dat kan je doen," is weder 't antwoord van den heer Schuijt. „'t Spijt mij," zegt de heer Feisserdat de heer Schuijt den schijn aanneemt of hij alle debatten in een openbare zitting wil vermijden; dat spijt mij. Wij toch ook zijn door do kiezers gekozen en trachten onze roeping naar ons vermogen, zoo goed mogelijk te vervullen; daardoor wordt ons standpunt zeer moeelijk; 't spijt mij, dat daardoor eenige vijand schap moet ontstaan; dat het uiten on zer meening ons kwalijk wordt genomen, dat spijt me." De heer Schuijt betuigt dat het vol strekt niet kwalijk door hem genomen is geworden. De heer Morra geeft te kennen, dat hij tegen het voorstel stemmen zal, daar zijn zaken niet toelaten, dat spr. het bui ten het presentiegeld redden kan. Op de vraag van den voorzitter aan den heer Schuijt of deze zijn voorstel handgaaft, wordt krachtig bevestigend beantwoord. De heer Feisser doet nu opmerken, dat het voorstel in tweeën in stemming moet gebracht worden. Op den vraag van den voorz., welk voorstel de heer Schuijt het eerst in om vraag wenscht gebracht te zien, ant woordt deze: dat van B. en W. Werd dus nu in rondvraag gebracht het voorstel: „geheele afschaffing van het presentie geld van B. enW." Vóór stemden de heerenSchuyt en de Wittegen de heeren Feisser, Nobel, ZeemanMorra, Nieuwland, Francis, Hulst en v. Beusekom. Werd nu in stemming gebracht het voorstel„geheele afschaffing van het presentie-geld voor de leden van den raad. Vóór stemden de heerenFrancis, Schuijt en de Wiltegen de heeren Zeeman, Morra, Nobelv. Beusekom, Feis ser, Nieuwland en Hulst. Niets meer te behandelen zijnde, werd de openbare zitting gesloten. Hoe moet men r&a vruchten eten e Als men veel vruchten eet, moet men steeds wat brood bij gebrniken. Vooral 1 te men er op, dat kinderen niet veel v jT ten achter elkander eten zonder brood' ders loopen ze groot gevaar, buikpij zware diarrhee op te doen. y 8 Nuttige aanwending T allerlei afval uit de huishouding. De stad Saint-Louis ('Vereen. heett een half millioen galden besteed een inrichting waar allerlei afval nit'T huishouding behandeld wordt. Door ka wordt het vuilnis vervoerd naar verti^ cylinders van zeer groote afmetingen n zo cylinder» zijn van een dubbelen j voorzien, waartusschen een stroom verVt ten stoom geleid wordt, zoodat Uet vni] van alle vochtdeelen bevrijd wor^ u1' door de verdamping ontstane water L gecondenseerd en naar de riolen Én»» H Na voldoende uitdroging worden decijlL' ders met petroleum gevuld, die er 3Q t_, 40 uren in blijft., ten einde alle vetten te lossen. Die petroleum wordt er datum gepompt, en met stoom [gedistilleerd- dê damp wordt gecondenseerd, om opaieuw gebruikt te worden, terwijl het bruine vet tige residu in vaten gedaan wordt, en na bleeking gebruikt wordt bij de zeepfabri- katie. Het achterblijvende residu wordt nogmaals aan een uitdroging onderworpen en als een bruine massa, die geen onaan gename lucht heeft en skchls 5 tot 6°/ water bevat, uit de cylinders genomen" Daar die massa niet blootgesteld is ge worden aan een temperatuur, hoog gecoez om de vaste bestanddeelen te ontleden be- vat zij nog stikstof, phosphaten enz. en is daardoor zeer geschikt, om als mest te die. neo. Men vermaalt haar tot grove stukken en dit product wordt aan de landbouwers verkocht voor 25 tot 30 gulden per ton. Deze mest is zoo gezocht, dat de vraag de opbrengst overtreft. „Mud. bi." Een Amerikaansche wed* dingschap. Paul Jones, een Amerikaansch journa list, ging de weddingschap aan, dat hij, net zooals hij uit het bad kwam, uit eigen middelen „zich een weg zou banen", door de wereld zon trekken en dan na een jaar 5000 dollars zou hebben vergaard. Het eerste geld, dat hij noodig had om zich kleeren aan te schaffen, kreeg hij door voor de badgasten laarzen te poetsen. Als tolk kreeg hij vrijen overtocht naar Lon den, werd daar kranten venter, schteef ver volgens artikels voor kranten, werd gehuurd voor het houden van voordrachten en is ihans na afloop van het jaar naar Boston teruggekeerd om het bedrag der wedding schap, 10.000 doll., dat bij een notaris ge deponeerd stond, iu ontvangst te ne men. Een woelige vroedschap. De joDgste zitting van den Berlijnschen gemeenteraad was een bizondere rumoerige. In behandeling kwam een voorstel der so cialisten, verdeedigd door Singer, tot invoe ring van den acht-uren-arbeidsdag voor de werklieden der gemeenten en tevens voor de werklieden, die openbare werken in aanbesteding, uitvoerden; dit laatste als voorschrift in de voorwaarden van aanbe steding op te nemen. Het raadslid Sachs noemde dit voorstel een socialistische de mocratie, bestemd om bij de arbeiders goe te maken, wat door de mislukte Wrr*st*" kiog der bierbrouwers bedorven is Dat brac de poppen aan het dansen; de sociaal- e- mocraten riepen „hoe onbeschaamd, boe schandelijk Singer sloeg woedend met de geba 6 vuisten op de tafel. De Diet-soci»hs"n schreeuwden „Er uit. Smijt ze uit I* De socialisten „Probeer het maar „Lafheid I" enz. De voorzitter luidde vergeefs de beleen oogenblik had be veel van, dat men handgemeen zou w°r Ten slotte echter kreeg het geroep om e l en orde de overhand en bedaarde de waarna de gemeenteraad met 94 tegen atemmeD het voorstel der socialisten wierp, door over te gaan tot deeenvoo ge orde van den dag. - Snelpersdruk van J. Winkel te Schag60-

Schager Courant | 1894 | | pagina 6