Kleine Wintel,! i DE HUISVRIEND. ORÜKIEBKEI, W. Vader Dz. ^Koe- ra PaaÉnsclareii. Prachtige F raaie Sierlijke I). Roggeveen. J. Winkel, Litgave Schager Courant. A. KOSTER, Tandartsen Meinardus Cohen Stuart, Peek Cloppenburg te SCHAGEN. Reukvrije Petroleumkachels! (nieuwe Wet.) AUe npraliêD pscMen pijnloos. Uitgever H. A. M. ROELANTS, te Schiedam. PLAATSELIJK NIEUWS. X N C3-EZ OTTJDETST. L. A. Schouten, X. Correspondentie. de Red. ADVEKTENTIEN. Ontvangen van de tiruia Costumes, Pantelons, en De- missaison, om hiervan op maat te leveren. Billijkste prijzen. Soliede at werking. Nieuwste Modellen. Be kwaamste Coupeurs. Winterjassen, Ulsters, Have- locks, Hatiné Colberts, Pelle- riue-Jasjes, Costumen, Pan talons, Demi-saisons, enz. Pot-, Yaas-, Kolom- en Nummerkachels Een groote partij Fornuizen met geslepen en ongesle pen bovenplaat. Gelakte en ongelakte KOLEN- en TURFBAKKEN, POOKEN, TANGEN en KOLENLEPELS. BASCULES en GEWICHTEN, GRAAN - en STEENKOLENMATEN, HOOI- en STROOPAKDRAAD. SCHIET-, BALLAST-, SLOTER- 8TAL-. WAAIER- en GRAAN SCHOPPEN, HOOI- en SPITGRAVEN, Buskruit Crèpée No. 1 en 4. Engelsch verharde en gewone fl A- GEL. JACHTHULZEN merk ii Extra Sport", enz. Onder beleefde aanbeveling, te Schagen. goedkoope Kamer-kachels, met veel Brandstof-bespa ring en veel hitte, zijn we der voorradig. Petroleum-kachels, die niet walmen en geen reuk ver oorzaken. lampen, tegen lage prijzen. Laagzijde, SCHAGEN. AMSTERDAM. Nieuwendijk 241 b/d Dam. Zaterdags, te Alkmaar, Kanaalkade 14. Donderdag- voormiddags te Schagen, inhei hotel,, Vredelusf'van den heer BBOERSMA. Voor de Winteravonden Geïllustreerd Maandblad. „DE HUISVRIEND" is altijd een aangename vetschijning in de huisgezinnen, zoowel om de vele platen, als om de zeer afwisselende en onderhoudende lectuur. De eerste letterkundigen van Binnen- en Buitenland gaven hiertoe bijdragen op allerhand gebied. Romans, Plaatsbeschrijvingen, Geschiedenis van den dag, Indnstriëele Onderne mingen, Kunstbeschouwingen, Land- en Volkenkunde, beroemde Man nen en Vrouwen, Natuurlijke historie, enz. enz. vijftig gekleurde Platen, DRIE GULDEN. Quitantiên. TroQwkaarten. Roowbriwen. Adreskaarten. Reclamekaarten. Briefkaarten. 3 Et GOEDKOOPSTE ata Schagen. Nette bediening. Concnrreerende prijzen. In de Schager Courant adverteert men liet goed koopst van geheel oor derkwartier Verzending van Adverten- tiën naar alle Couranten. Affiches. Labels. Bestekken. Catalogussen. Plakkaten. groepen; tbéns wenschen wij van n niet fliiend te zijn"? ®Ook voor onze Radicale broederen valt t de Belgische verkiezingen naar onze meecing, een zeer wijze les te putten. 2ii hebben kunnen zien, over welk ^ne macht de clericale partij bij de litiek-onmondigen weet te beschikken. Zullen zij, die strijden voor de zuivere oepassing der democratische leerstellin gen in de toekomst zooals tot heden medewerken, om de macht eener partij te versterken, die lijnrecht tegen hare beginselen indruischt? Moet ook in ons land staat en gemeente wellicht eenmaal je wrange vruchten van kerkelijke en politieke uitersten plukken, terwille van een enkelen toegestanen zetel Of zullen je radicalen genoeg kracht in hunne beginselen vinden, om de clericale ver- lading het hoofd te bieden Stoutmoediger dan ooit treedt het elericalisme in geheel Europa op. In ITALIË zien wij den kloeken Crispi een tocht naar Canossa maken, Hij, de anti-clericaal bij uitnemendheid, hooren wij op een politiek banket eene lofrede op de Pauselijke staatkunde verkondigen. Jaren na zijn huwelijk, laat hij het thans kerkelijk inzegenen. Als dergelijke hoog geplaatste personen zulke belangrijke concessies aan de K a- tholieke Kerk doen, moet men dan niet met eenig vreezen tegen de immer voortschrijdende clericale macht opzien? Is het dan niet de plicht van allen, die zich tegen de kerkelijke overheersching kanten, schouder aan schouder te staan, om zoo mogelijk een bolwerk tegen hen te kunnen opwerpen? Een ander persoon van niet minder grooten naam dan Crispi, zien we alme de heil bij Rome's Kerkvorst zoeken. Wij bedoelen den Spaanschen republikein en redenaar Castelar. Yol bewondering vleit hij zich thans neder aan den voet van den Pauselijken troon, hij, die eens de heftigste bestrijder van geestelijke over heersching was. 't Kan echter ook zijn, dat het bij 't klimmen der jaren een gevolg van gees telijken achteruitgang is. Een der Italiaansche bladen althans merkt op: „Er zijn grootsche geesten, die bij het naderen van den ouderdom van hun hoog standpunt afvallen; dan ontfermt de pries ter zich er over en neemt er bezit van, het doet er niet toe of zij dood zijn of in leven. Misschien heeft men hier met zulk een geval te doen." "Wie echter ook aan clericale eischen toegeeft, niet ÜONGARIJ's minister president. De wetsvoorstellen op de vrjje uitoefening der godsdiensten is met bijna algemeene stemmen voor de twee de maal door het Lagerhuis aangenomen. Aan het huis der Magnaten thans ander maal de beslissing. In een schrijven aan de stad Petersburg, die den minister van justitie tot eereburger heeft benoemd, verklaarde deze, dat het liberalisme ook na de invoering dier wetten zijn taak nog in verre niet heeft volbracht. Allen die het met hem eens waren, noodigt hij uit, vast aanééngesloten te blijven in den strijd tegen de clericale partij. Laat dat ook onze leus zijn, in Nederland, het land dat 80 jaren lang goed en bloed heeft geofferd in den strijd voor gewetensvrijheid Sc hagen, 27 October 1894. Kanaal SCHAGEN-STOLPEN. Ged. Staten van Noordholland hebben advies uitgebracht op verzoek der ge meente Schagen, om voor rekening van Rijk en Provincie, bovengenoemd kanaal aan te leggen, vrij van sluis-, tol- en achutgelden, en bevaarbaar voor stoom- en zeilschepen. De gemeente bood lj3 aan in de kosten (f180,000) dus f 60,000. Verschillende corporaties in Noordhol land steunden dit verzoek, doch toen Ged- Staten vroegen of zij ook bereid waren de zaak financieel te steunen, zeide al leen de gemeente Zijpe 1000 er voor toe. De Minister van Waterstaat wilde evenmin de zaak voor rekening van het Rijk, gesubsidieerd door provincie en de gemeente Schagen, tot stand brengen. ^*el verklaarde de Minister zich bereid °m, als door de betrokken besturen een plan en een begrooting waren opgemaakt en die beide 's Ministers goedkeuring kon den verwerven en ook het onderhoud Tan het kanaal behoorlijk was verzekerd, ^der te overwegen in hoeverre er tei len zouden bestaan van Rijkswege eene bijdrage in de kosten te geven. De eenige overblijvende oplossing was, dat de provincie het kanaal tot stand bracht. Met het opmaken van een plan, toet begrooting, belastten Gedep. Staten den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en werd aan B. en W. van Schagen gevraagd hoe naar hunne mee- Pbög het onderhoud van het kanaal in e toekomst verzekerd zou zijn. De hoofdingenieur kwam bij een glo rie schatting tot de conclusie, dat het «naai f 388 000 zou moeten kosten, rwijl Schagen bad gerekend, dat dit "echts f 180,000 zou wezen. Deze ge- ^nte deelde ook mede, dat zij in geen al de onderhoudskosten kan dragen Gedep. Staten adviseeren op het ver zoek afwijzend te beschikken, welk advies zij zelfs zouden geven al zou de Rijksregeenng geneigd zijn, de helft in de kosten bij te dragen." Aan den Burgemeester dezer gemeente is door H. M. de Ko ningin-Regentes een bankbiljet van t 25., ter hand gesteld, voor den vader van 8imon rVlot, als tegemoetkoming in zijne tegenwoordige moeielijke omstandig- heden. De lessen aan de Huisvlijt- school znlleu met 1 Nov. weder een aan vang nemen. Een voldoen! aantal jonge- !i den gaven zich weder als leer.ing aan. De Godsdienstoefeningen bij de Hervormde Gemeente alhier, zullen, te beginnen tret morgen (Zondag 28 Oc- tuber), gedurende hel winter-jaargetijde des morgens ten ÏO ure aanvangen. Ons Raadsverslag der op Dinsdag 11. gehouden zitting, en voor komende in ons no. van Donderdag 11., bevat ter zake der conversie onzer ge meenteschuld een 2-tal fouten, welke wij ter voorkoming van verkeerd begrip, al hier rectificeeren. a. Er staat dat Gemeente Crediet van de nieuwe leening eene rente ad 3°0 zou berekenen. Dat is een drukfout, het halfje is er met corrigeeren uitgeraakt, en ofschoon wij het ouze gemeente van harte zouden toewenschen dat zij zoo ge makkelijk van 3'/2 op 3°/0 rente zou kun nen komen, de waarheid is dat Gemeen- te-crediet 3'/2 °/o noteert. b. Er staat vermelddat Gemeen- te-Crediet ten faveure der gemeente en in verband tot de bestaande relatie bij de conversie ditmaal zou afzien van de bij contract verplichte boete ad 1° 0 wegens meerdere aflossing, dan als mi nimum bij contract was bepaald. Dat is verkeerd door ons verstaan en volgens de ons door een der heeren raads leden gegeven toelichting is het aldus „De gemeente leent van Gemeente Cre diet f42000.k 3Yj °/o, tegen den koers van 99®/0 met jaarlijksche afbeta ling van f2000.Verlangt de gemeen te meer af te lossen, dan moet zij daar voor betalen 1 °/0 schadevergoeding voor het meerdere af te lossen bedrag, ter wijl ze bovendien die meerdere aflossing moet aanzeggen 2 maanden vóór 1 Dec. Over de thans bestaande schuld ad f35000 moet de gemeente l°/0 ver goeding betalen." Ook is on» de vraag gesteld, waarom wij niet hadden opgenomen de stem mingen bij de voorstellen voor de con versie en voor de subsidiën aan Har monie en Harddraverij Ja, waarom we alleen maar vermel den „aangenomen", „toegestaan" Wel, ons scheen het toe, dat het ver slag dezer zitttng toch al lang genoeg was en dat wij onzen Lezers dus er een genoegen mede zouden doen, met ons te bepalen tot het voornaamste. Voor belangstellenden laten wij hier dan nu de stemmingen volgen 1. Het voorstel van B. en W., om de Conversie met Gemeente-Crediet aan te gaan, werd aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer v. d. Maaien. 2. Het voorstel van B. en W., om aan de Harmoniekapel wederom f150 sub sidie te verleenen, werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heerenO. Smit, Asjes, Jb. Stammes, C. Bijpost, C. A. Hoogsehagen, lï. Roggeveen en C. A. Vlaming. Vóór stemden de hee ren P. Buis Jz., J. WGovers, v. d. Maa ien tn üazeu. 3. Het voorstel der Commissie om aan de Harddraverij f 50, in plaats van f25 toe te kennen, werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Smit, Asjes, Govers, Roggeveen, v. d. Maaten en Vlaming tegen de hee ren Buis, Stammes, Bijpost, Hoogsehagen en üazeu. De verslaggever, W. door vertrek ot door nog niet vol doende bekwaamheid der nieuwe sollicitanten niet bezet zijn, zoolang worden aangevuld door krachten uit den vreemde. Ter opheldering voor oningewijdeo, dient dat bij instrumentale muziek elke partij (persoon) eene afzon derlijke stem vervult in het orkest. Volgaarna ben ik bereid, alle mogelijke informatiën te geven, wat betreft arrange ment der partijen, tevens een overzicht te geven van de enorme kosten en moeite welke het na zich zoude sleepen, telkens muziek te instrumenteeren naar gelang de kapel leden telt. Hopende geslaagd te zjjn, aan te too- nen, dat de assistentie bij de Concerten der Harmonie niet als LUXE moet worden beschouwd, verklaard onderge- teekende gaarne, het hem de grootst mogelijke satisfactie zal geven, wanneer door ijverige studie het behouden der tegenwoordige leden en zoo mogelijk goede nieuwe krachten Schagen s Har monie zoover te brengen zij bij hunne Concerten van welken aard ook totaal geen assistentie behoeven. Ten eerste wek ik dan ook Schagen's jongelingschap op, welke zich met lust en ijver op de edele toonkunst willen toeleggen. UEd. dank zeggende voor de toege stane plaatsruimte, heb ik de eer te zijn. Directeur v. Schagen's Harmoniekapel. Den Helder 26 October 1894. en f kan gaan dan °ok niet hooger j!_i'000 als bijdrage in de kosten, odatj wordt het werk op provinciale J!jea uitgevoerd, dit f 317.000 zal gfen, behalve de kosten van onder- Geachte Heer Redacteur l Door deze neem ik de vrijheid, u be leefd te verzoeken, mij een klein plaat sje aftestaan in uw zeer geacht blad. In het nummer van 25 October 1.1. uwer Courant het verslag van den gemeen teraad lezende, trof me bijzonder de be merking van het raadslid, den WelEd. Heer W. Roggeveen, als zoude het lu xe zijn, er telkens bij de te geven con certen van Schagen's Harmoniekapel as sistenten uit den Helder meekwamen. In de eerste plaats deel ik u mede zulks nooit gebeurt dan bij verhindering, plot seling vertrek der werkende leden of ook wel om redenen hierna vermeld. Door steeds aannemen van leerlingen worden de vacant komende partijen suc- sessivelijk weder aangevuld, doch voor dat de bedoelde leerlingen (met welken natuurlijken aanleg ook begaafd) de voet sporen hunner voorgangers kunnen be treden, verloopt zeer veel tijd. Stilstand is achteruitgangrust roest. Concerten moeten gegeven worden, niet alleen met het oog op de kunstlieven- do leden, doch ook om de ainb tie le vendig te houden bij de werkende leden. Het répertoire is voor eene vastgestelde bezetting (af en toe eeDÏgszins gewijzigd door vertrek etc. van werkende leden Uit den aard der zaak is het niet anders daa na'uurlijk, dat partijen, welke, hetzij Mijnheer de Redacteur Geene verwondering baarde het mij, dat de heer NV. Roggeveen een lans brak voor de Harddraverij-vereeniging. Het is waar, Harddraverij en VUURWERK is voor Schagen een uitstekende, voordeeli- ge dagdoch ik had gedacht dat de heer Roggeveen, die toch bekend staat als een degelijk muziekliefhebber, een der eersten zou geweest zijn, er vóór te stemmen, de Harmoniekapel de subsidie ad.f150. te doen behouden. Is de Ilarddraverijvereeniging wer kelijk om f 25 verlegen, of komt zij dit bedrag te kort? welnu laat dan, „ik wil des heeren Roggeveen's eigene woorden gebruiken" deze Vereeniging ook veel bescheidener zijn en den eersten prijs op f175 of op f150 stellen. Volgens mijn idéé, en dat van ande ren, zullen er voor een dergelijken prijs bij de a. s. harddraverij evengoed zeven mededingende paarden komen,als zulks dit jaar het geval was. Een prijs van f200is in dit geval ZEKER luxe. Dank voor de opname. Mijnheer de Redacteur! Gewoonlijk meldt uw verslag van den gemeenteraad de namen der vóór- of tegen stemmers; echter uw laatste verslag niet. Zijn er geen overwegende redenen tegen, dan zou u velen belangstellenden verplich ten, door alsnog over te gaan tot publi ceering der namen van hen, die in zake de subsidies vóór of tegen stemden. Bij voorbaat dankend. Uw dieDstw, A. Deze Inzender vindt onze inlichtingen op zijn vraag in onze rectificatie van het raads- verslag, ooder de rubriek «Plaatselijk Nieuws'. De Red. C. Y. Het door u ingezondene kan ik alleen plaatsen als gij u voor den inhoud er van verantwoordelijk stelt, door het met uw naam te onderteekenen. Den 23 October overleed, in den ouderdom van bijna 66 jaar, plotseling, te 's-GRAVENHAGE, tot diepe droefheid van mij eD mijne zinderen, mijn hartelijk geliefde echtgenoot, de heer procureur te Alkmaar. Alkmaar, J.J.M. COHEN STUART- 25 Oct. 1894. Rouwenhorst Mulder. Volstrekt eenige kennisgeving. Een mooie Collectie Stalen voor, Steeds voorradig een flinke sortee- ring: Asnbevelend, Schagen, Lagezijde B. 66. Kachels! KacbÉl 1J. 61 Lil BI, ABONNEERT MEN ZICH OP ff De Jaargang bevat 150 180 Gravuren van verschillende afmeting, waaronder in cb.rom.o-typog'i'aphie, eene vinding van den laatsten tijd, en waarvan de eerste proeven in Nederland, door „DE HUISVRIEND", onzen landgenooten worden aangebodeD. Onder de gravuren, grootendeels naar schilderijen van eerste meesters, zijn behalve vele Stadsgezichten, ook Portretten van tijdgenooten, o. a. vau Princes Elisabeth van Beijeren, en haar Gemaal Franpois Haver- Smidt, Grootvorst Alexander Michaëlowitsch en Gemalin, Hans von Bulow, Kroonprins Nicolaas van Rusland en zijn Bruid, Sadi Carnot, Casimir Périer en Generaal Ham. De prijs per jaargang is slechts „DE HUISVRIEND mag zonder twijfel het fraaist uitgevoerde en goedkoopste Boekwerk, dat in Nederland verschijnt, genoemd worden. Bestellingen worden bij alle Boekhandelaren aangenomen, evenals bij den 3 "cï a V 05 o. X 7^ 03 3 O O ~z x PT Opgericht 1857. voor alle voorkomende IS BIJ 3. X x Opgericht 1857.

Schager Courant | 1894 | | pagina 3