Zondag' 11 November 1894. 38ste Jaargang No. 2883. opboepTng Uitgever J. WINKEL. Bureau: SinAGEK, Laan, II 4. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente 8c hagen. Bekendmakingen. GOUDEN Z1AAALD. Vrijwilligers Nationale Militie. Een Tipje van den Sluier opgelicht. Binnenlandsch Nieuws. te beschikken. Moord te ENKHUIZEN Alismsen Nieuws-, AlurtBiiin- k UiJliHlla en Dit lilad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTTEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Censt. ADVERTEXTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlich tingen te bekomen, omtrent een gevonden, aldaar gedeponeerden De rechthebbende wordt verzocht bij aanmelding het tweede exemplaar ter ver gelijking mede te brengen. VAN voor de (Koninklijk Besluit van den 17den December 1861 (Stialsbl. No. 1 7.) en de artikelen 11, 12, 13 en 14 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72.) Burgemeester en Wethouders der ge meente Schagen Roepen bij deze op zoodanige ingezete nen, die verlangen als vrijwilliger bij de Militie, op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven in deze maand, el- ken voormiddag van 9 tot 12 uren. Oin als vrijwilliger bij de Militie te kan nen worden aangenomen,moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den 1 aten Januari van het jaar der toelating als vrij williger het 19e jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne ver plichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uit zondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemees ter der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschre ven is, tenzij hij geene verplichtingen ten »»nzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij Lat- rtelijk heeft gediend, eeu getuigschrift heett ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedra gen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot kt zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegela ten. SCHAGEN, den 6den November 1894- ®UIgemeester en Wethouders voornoemd S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Komt niet onwillekeurig bij den onbe- vooroordeelden lezer de gedachte op aan bet qui t' excv.se s' accvsewanneer hij in de *rjdloopige Algemeene Beschouwingen ever de Staatsbegrooting, alle grieven öet opgerakeld, die na de Kamer-ont- mding en in de verkiezingsdagen tegen en Minister Tak in de pers en in de Vergaderingen zijn te berde gebracht we- pos zijne houding op 8 en 9 Maart f het niet, alsof de „overwinnaars1" in verkiezingsstrijd er telkens en tel- 6118 behoefte aan hebben om der natie ,P te dringen, dat zij het heusch niet konden, dat de Kieswet niet tot "d kwam, de Kamermeerderheid ver- Haat* werd en het Ministerie-Tak geval- xg p .daarom toch? Beseffen zij, dat dit UMjl6* met rechte duigen toegegaan Eu het toch eigenljjk zoo'n groote zegen niet is, die hunne overwinning aan ons land bezorgd heeft Wij gevoelen geen lust, de herhaalde lijk weerlegde redeneeringen opnieuw te bestrijden. Het is niet noodig ookvoor hen, die ook verstaan wat zij lezen, is de zaak helder als de dag, en wat baat het, hen, die ziende blind en hoorende doof zijn, te willen verlichten Dat is den Moriaan schuren. Wij zullen om dezelfde reden laten rusten de overigens onweerlegbaar juiste opmerkingen over het optreden van don heer Spexger van Etk als Minister van Financiën in een kabinet, dat niet geacht kan worden de belastingwetten van zijn voorganger, die hij, „heftig bestreden en bespot bad" ongedaan te willen maken, en over den zonderlingen tweestrijd tus- schen de positie van den heer van Hou ten als Minister van Biunenlandscho Za ken in dit kabinet en de houding van dien heer als Kamerlid en schrijver! Wij kunnen ons intusschen het genoegen niet ontzeggen, de aandacht te vestigen op de bijzondere wijze, waarop men dit laatste trachtte goed te praten. Men be toogde nl., „dat, wie tot het Minister- ambt geroepen wordt, zich voor eene bot sing van plichten kan zien geplaats men kan het, in de gegeven omstandigheden, nog geene verzaking van overtuiging noemen, wanneer de heer van Houten van dadelijke toepassing der door hem gehuldigde meening afzag." Geldt die uitvlucht want anders is het niet voor den heer van Hou ten, had hij haar dan niet ook moeten doen gelden tegenover vroegere Ministers, wien hij het leven dikwijls zoo zuur heeft gemaakt En zoo niet voor dezen, waarom dan wel voor hem Maar bovendien wat botsiug bedoelt men hier Welke andere plichten kan een Minister hebben dan tot stand te brengen, wat naar zijne overtuiging in 's lands belang noodig is En is nu de overtuiging van den tegenwoordigen Mi nister daaromtrent anders dan die van het Kamerlid van Houten, dan is de tweestrijd daar, waarop gewezen werd en is die tweestrijd er niet, waar is dan de botsing van plichten P Heeft men wellicht het oog gehad op andere plichten Heeft men willen zeggen, dat de meerderheid, waaruit het Ministerie is voortgesproten, elementen bevat, die een handelen van den Minister naar de over tuiging van den Staatsman niet zouden gedoogen elementen, die men naar de oogen moet zien Is dat de bedoe ling P Maar welk licht werpt diin dat pleiten van verzachtende omstandigheden op het politiek bedrijf in de voorjaars dagen Aan de laatste opmerking wordt een eigenaardige kracht bijgezet door eene opmerkelijke zinsnede in het, aan op merkenswaardige dingen overigens zoo bitter arm Yoorloopig Verslag. „Eenige zijner (van des Heeren van Houtens) medestanders op het gebied van het kiesrecht voegden hieraan (dat isaan de opmerking, dat zijn optreden met het oog op zijne deelneming aan den kies- rechtstrijd gerechtvaardigd is) evenwel toe„dat zij van hem geene andere her vormingen verwachtenew, mocht hij die voorstellendaarmede waarschijnlijk niet zouden kunnen medegaanaangezien zijne antecedenten ten opzichte van verschillende groote vraagstukken bij hen weinig instem ming vonden.11 Men lette wel op er is hier geen spra ke van bepaalde maatregelen het zijn de beginselen waartegen men bezwaar heeft, en zoo blijkt dan nu uit de ver klaringen van de leden zelf, wat dadelijk na de verkiezingen en na de vorming van het Ministerie in bet licht gesteld werd, dat dit voor zijn hoofdwerk steu nen moet op eene meerderheid, voor een deel bestaande uit leden, die andere beginselen zijn toegedaan dan de Ministers! „Wij hebben u geholpen," zoo kan men deze woorden verstaan, om de Kieswet van den Minister Tak van de baan te schuiven op dat gebied zijn wij medestanders, maar denk er wel aan medestanders zijn wg op dat 4éne punt, geestverwanten in geenen deele andere hervormingen verwachten wij van U niet, en zoo gij ze mocht indie nen, zullen wij ons veroorloven ze te ver werpen." En wanneer zij, die zoo spreken, dat doen, zullen zij de taak vervullen, die de heer Haffmans voor de Katholieke partij weggelegd achtzij suüen tegen houden, wat zij kwaad achten. Tot stand brengen, wat zij noodig achten, daartoe acht hij hen niet in staat in ons parle ment, maar tegenhouden, wat zij niet willen, daartoe hebben zij de benijdens waardige macht. Eene macht, die van veel beteeken is is ook voor de zaak van het kiesrecht. Op dat gebied waren zij des heeren van Houtex's medestanders in den strijd tegen Tak. Zullen zij het ook zijn in den strijd vóór het ontwerp- van Houten P Waarschijnlijk wel als het huu bevalt, maar even waarschijnlijk niet als het hun niet bevalt, en dus zal het nieuwe kiesrecht, wil het den steun der medestanders verwerven, ook naar hun genoegen moeten zijn. Anders is het vonnis gestreken. De aangehaalde zinsne de, waarop het fortiter in re suaviter in modo met vollen nadruk toepasselijk is, is ook in dit opzicht van ondubbelzinni ge duidelijkheid. Geheel anders spreken de voorstan ders van den heer Tak. Van hunne zij de werd verklaard, „dat men bereid was, de voorstellen, die het nieuwe Kabinet zou indienen, met onbevangenheid en naar hunne innerlijke verdiensten te beoordee- len. Deze woorden zijn in al hun een voud een welsprekende weerlegging van al wat men met voortdurende eenzijdig heid en schromelijke overdrijving ge maakt heeft van het gevleugeld woord „met Tak door dik en dun!' het kloeke woord van eeu flink Twentenaar, die in de wereld rondgezien en in de praktijk des levens zijne wereldwijsheid had opgedaan, die daarmede zijn afkeer te kennen gaf van de muggezifterijen en de parlementaire viezevazen, waaronder men toen reeds de gezonde gedachte, het juiste beginsel van Tak's ontwerpen, trachtte te begraven Met Tak door dik en dun Wil het zeggen dat zij naar lichaam en ziel aan Tak verkocht waren Het zijn er de mannen nog al naar, die aan Tak's zijde staan, om hun eigen over tuiging in beginselen aan voor- of tegeningenomenheid voor personen ten offer te brengen Neen, niets meer en niets anders werd bedoeld, dan dat zij Tak's ontwerp in 's lands belang achtten en met hem on voorwaardelijk voor het tot stand komen strijden wilden. '8 Lands belang, dat was en dat is hun het hoogsteen daarnaar zullen zij ook nu alleen vragen. Zij zullen, als wij ons niet vergissen, wel niet met van Houten door dik en dun gaan. Misschien wel, indien van Houten de vooruitstrevende man van weleer gebleven wasthans echter denkelijk niet meer, nu hij zich aan de conservatieve zijde geschaard heett en op den steun moet rekenen van ,me- destanders," die liever een anderen kant uit willen dan zij en ook de heer van Houten van weleer. Nu zullen zij zeer waarschijnlijk moeten trachten zijn ont werpen te verbeteren.Te verbeteren in hun geest natuurlijk. Maar „onbevangen" en „met het oog op de innerlijke verdiens ten" van de ontwerpen, ook van die be treffende het kiesrecht. Dat wil zeggen: met het doel om ze beter te maken niet met het doel om ze te doen mis- lukkenjmaar met het doel om zoo goed mo gelijk eene zoo groot mogelijke uitbrei ding van het kiesrecht tot stand te bren gen. Of het hun mogelijk gemaakt zal wor den, die rol te vervullen P Als deze Re geering even „ernstige samenwerking" met de Kamer begeert als de vorige, dan zeker. Dat het Ministerie op rozen slaapt,, zal niemand beweren op eigen krachten steuuen kan het Diet, en het moet of van rechts of van links hulp verwachten. Naar welke zijde de evenaar zal over slaan, zal misschien bij de algemeene be raadslagingen over de Staatsbegrooting duidelijk worden. Als dat blijkt, zullen deze een zeer te waardeeren licht hebben verspreid. *3- Men meldt ons van de BUR- GERBRUG In den nacht van den 6en en 7en Oct. j.1. ontstond brand in de Boerenwoning van den heer Jb. Kruyerde bewoners wisten zich tijdig te redden. Van den inboedel kon niets worden gered; ook een tweetal koeien kwam in de vlammen om, oorzaak onbekend. Er wordt gedacht aan broeiing van nahooi. In de zitting der Prov, Staten van Noord-Holland, Donderdag gehouden, wrrd door de com missie, bestaande uit de heeren: Wester- woudt, Heemskerk, Dikkers, Rezelman, Hartkamp, N.. J. den Tex, Groen van Waarder, Rntgers van Rozenburg en Zur Mühlen, gunstig geadviseerd ten opzichte van de voordracht van Ged. Staten tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een tramwegverbin- dinu SchagenWognnm. Zoo ook werd geadviseerd de subsidie voor de ambachtsschool te Alkmnar toe te staan, indien de gemeente Alkmaar ook f 500 meer geeft. Na langdurige discussie is gister de subsidie san de Ambachtsschool te Alk maar zooals Ged. Staten die voorstellen, verleend. Omtrent het voorstel in zake het ka naai SCHAGEN-STOLPEN werd daarentegen geadviseerd, contorm het ad vies van Gedeputeerde Staten, afwijzend Ingekomen is eene subsidie-aanvraag voor de stoomtram AmsterdamAlsmeer en HoofdorpAmsterdam. De heeren Van Hamel en Hartogh drongen er op aan, dat Gedep. Staten zoo spoedig mogelijk zouden aanwijzen de kommen van gemeenten, niet vallende on der het reglement op de wegen. De najaarsvergadering is daarna gesloten. In de op 9 gehouden ver- gadering van de afdteling der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw te HEER- HUGOWAARD werd in beginsel het wenschelijke uitgesproken tot heraanschaf- fen en in gebruik stellen binnen de gren zen der gemeente, van een stoomdorsch- macbine. Het bestuur der afdeeling zal, met meer uitgewerkte plannen voorzien, later eene b ij eenkomst uitschrij- v e n. Bij de WekelijkscheThee Thomson's Verloting is op Woensdag 7 Nov. 1894, de prijs van f 25 ten deel ge vallen aan Mej. B, Kersjens Oenselsche te Zalt-Bommel, de premie van 5 kilo thee aan den winkelier de heer H. Groot hof! aldaar. Men meldt uit Enkhuizen In zake den moord op den heer L. G., vleeschhouwer aldaar, zijn gisteren ver schillende personen door den burgemeester in vooiloopig verhoor genomen. Gisteren avond is de rechtbank van Alk maar gekomen, die bet onderzoek tot één uur hedennacht heeft voortgezet, evenwel zonder resultaat. Verder deelt men mede; Woensdagmiddag om 4 nar verliet de heer Greiner met een welvoorzienen buidel zijne woDing, om met iemand, waarmede hij zaken deed, af te rekenen. Sedert heeft men niets meer van hem vernomen hij is niet ter bestemder plaatse aangekomen en evenmin bij zijn hoogbejaarden vader, dien hij andera gewoon was in het voorbij gaan te bezoeken. Donderdag in den vroegen morgen vond men zijn lijk in de Zuider- boerenvaart, voorover liggende, met een tonw strak om den hals getrokken en met eene wonde aan het achterhoofd. Het touw was met twee slagen om den haJs gebonden en in den nek vastgeknoopt, zóó stijf dat men er geen vinger tusschen kon krijgen. Het geld, dat de verslagene bij zicb had toen hij zijne woning verliet, was verdwenen. Zijne ledige portemannie, vier centen en een knoop van zijn slagers- jas vond men op eeDigen afstand, waar de misdaad dus waarschijnlijk beeft plaats ge had. Daar is de heer G. ongetwijfeld over vallen en eerst later naar de vaart ge sleurd, waar zijn lijk werd aangetroffen. Het lijk zal op last der jastitie worden geschouwd. Van den moordenaar of de moordenaar* 8 tot na toe niets bekend. Een venter trachtte te SPANBROEK ^lekker vet vleesch" voor weinig geld aa* den man te brengen. De politie vond het zaakje verdacht en nu blijkt het, dat het vleesch afkomstig is van een hond Donderdagavond ontlast te zich boven TEXEL een onweder, dat voor den tijd des jaars vrij hevig was. Eene koe van den veehouder Bakker, in het Spang, werd door den bliksem ge troffen en in de weide doodgeslagen. Overigens richtte het hemelvuur, voor zoover bekeud is, geene schade aan. De kolfbaan van het lo gement jDe Verguld Kikkert', op TE8- SEL, was Vrijdagavond flink gevuld door vele belangstellenden en nieuwsgierigen, om eene politieke lezing van den heer Staalman, candidaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer, bij te wonen. De spre ker ontvouwde over het geheel dezelfde denkbeelden, sinds eenige weken in zijn blad Extra Tijding' bij herhaling gede biteerd. Van de gelegenheid tot debat maakten eenige personen gebruik, waaron der een tweetal liberalen woordvoeders, aan wie deze taak uitmuntend was toe vertrouwd. Zaterdag zou de spreker te Oosterend optreden. Veimoedelijk zullen zich bij de verkiezing a. s. vele liberalen van stemmiDg onthouden. Door den heer D. Bos, te AMSTERDAM, is aan B. en W. aldaar een rekest gezonden met het verzoek om langs eenige nader te bepalen straten ea grachten te mogen laten loopen „patent- motor wagens en onnibussen". Dit «ijn lichte, vierwielige wagens, door een benzi- ne-motor gedreven, gelijk er in buitenland- sche steden (Brussel o. a.)reeds in gebruik zijn. Door freule Ljclama h Nijebol te 's-GRAVEN HAGE is aan de huurders barer losse hooilanden, in de Friescbe gemeente Utiugeradeel gelegen, 30 pet. van den huurprijs geschonken, we gens de schade die de huurders door den hoogeu waterstand leden. De commissie door het Nederlandsch landbouwcomité in zake ont ginning benoemd, bestaat uit de heeren F. B. Löhnis, inspecteur vaD het landbouw onderwijs, 's-Gravenhage; J. B. Westerdijk in 't Zandt, J. de Koning, ingenieur te Nijmegen, R. Dinger te Lanteren, J. Hei- dema te Middelslum, H. J, Lovink, direc teur van de Ned. heide-maatschappij te WageniDgeu, A. Ferf, secretaris van het Ned. landbouwcomité, en W, A. Coolen te Hel voort. Naar men meldt word door de Nederl. H e i d e-M a a t s c h a p- p ij bet voorloopig onderzoek naar mergen met kracht aangevat. Dezer dagen werden in de omgeving van Enschede, in bijzijn van den merge'zoeker van den Forst-und Landwirthscha/llichen Verei» uit Lüue- turg, boringen gedaan met de daarvoor nieuw aangeschafte gereedschappen, om het gebruik daarvan te leeren kennen, terwijl ook weldra op de \elnwe en in de omstre ken van V interswijk nadere onderzoekin gen zullen worden ingesteld omdat daar reeds mergel aangetoond werd. In de ge- meente Snateren is in een perceel heigrond, aan die gemeente toebehoorende, mergel ontdekt van uitstekende hoedanigheid, n.1. 80 pet. koolzure kalk bevattende. De re sultaten van dat onderzoek zjjn door d* Nederl. Heide-Maatschappij aan het be stuur dier gemeente medegedeeld. Teelt van kalkoenen! Verscheidene arbeiders in de NEDER- BETUWE leggen zich toe op de kalkoe, aenteelt. In gunstige jaren kan zij ecu aardige winst opleveren een kalkoen van 5 maanden brengt dikwijls 2 f -2.50 op. Het jaar 1894 was echter ongunstig doordat er vele vogels stierven; bij één persoon stierven er zelfs niet minder dan 910«

Schager Courant | 1894 | | pagina 1