KOSTHUIS; SCHAGEN," a 55 Cents- Politiek overzicht Ser week. J. i. Kraakman. <11 O li E si Geachte inedfckiezers iu het district Helder. H. Feisser. J. Korf A. Bood jj| Ouders, Broeders en Zusters. G. Tjalsma, Van de Pers verschenen P. DEKKER Cz- Dezer dagen werd te HAAR LEM een kindje van vier jaren door diph- theritis aangetast. Aanvankelijk meende de geneeskundige, dat door het verrichten van eene operatie genezing kon worden verkre gen, doch op verzoek des vaders is het nieuwe middel, een inspuiting met „se rum" toegepast, met dit gelukkig gevolg, dat thans alie gevaar geweken is. BC.) In een schilderhuisje on- der ALMKERK is het lijk gevonden vau der builengewonen gemeente-veldwachter t. J. De Koning. Men vermoedt, dat ver stikking door kolendamp de ooizaak is van zijn dood. Men meldt uit APEL DOORN Eene juffrouw, als verpleegster werk zaam ten huize eener achtenswaardige fa milie, wordt sedert een achttal dagen ver mist. De gedane nasporingen zijn tot he den vruchteloos, LOMBOK. Dokter Ujlaki eeu Hon- gaar van gebooita, officier van gezondheid le klasse, was wegens ziekte uit Iudië te ruggekeerd en heelt de boot Genua verla ten om zijne familie te Buda-Pesth te be zoeken. Degenen die met hem reisden, vertelden dat hij weinig spraakzaam was eu zich o- ver zijn gevangenschap met kapitein Lindgreeu weinig uitliet. Wel dweepte hij met het Indisch leger. „Ik heb veel van de wereld aanschouwd soldaten van vele naties in het vuur ge zien,' vertelde hij vaak, „doch zulke kra nige kerels als het Indisch leger heelt, zag ik nooit te voren. De moed, dien zij toou- deD, de zelfopoffering, de flinkheid, de gehoorzaamheid zijn boven mijn lof ver heven. Het is het b.ste leger dat ik ooit Zag.Er was een dysentetielijder, dien ik nooit levend in Ampenan zou krijgen. Bij den overval lag hij iu de tandoe, en de eerste die een geweer greep eu schoot, was hij. Een man werd bij hem geplaatst om op hem te passen. Zij vochten als leeuwen de een verliet den andtr niet. Zij ziju ge vallen en hun lrkei» vonden wij later over e.kander liggen Dappere kerels (Hbl.) Van den gouverneur-generaal van het Ned.-Indië is bij het depait-ment van Koloniën het navolgend telegrafisch bericht ontvangen. Vroeg ingetreden moesson veroorzaakte vertraging der operatiën, gisteren vijand uit Mondjok en Bangkal Tjolit verdreven, zonder verliezen onzerzijds en stelling geno men te Taman Radja en Madjeloek, nabij noordoosthoek van 'i jak ra Negara. „Alexander de rechtvaardigeheeft Europa van de barbaarschheid gered,waarvoor het Fransche volk hem eeuwige hulde be hoort te bewijzen," dan zou men aan belachelijkheid denken, als 't niet zoo ernstig was. Een propheet wordt in zijn eigen land niet geëerd, zal 't ook hier handhaven. De liberale anti-militairis- zijn; want ware Alexander als koning ten bleven dus verdeeld, van Frankrijk geboren, dan had mis- En te den Heider scheen men zich schien zijn hoofd reeds meermalen gevaar geheel door persoonlijke toegenegenheid na Paulowna den heer van Calear met op 2 na algemeene stemmen had geko zen en de heer Stooker te Texel candidaat werd, na loting met den heer van Cal ear, die evenveel stemmen verwierf, bleef de heer Frowein zijn candidatuur Wieringerwaard, November -9, Eenige jaren geleden werd hier plaatse eene vereeniging tot J bedelarij opgericht. De vereeni,,'^^ 1 i. Erunsrii» k®eft geloopeu. Intusschen zal ook aan deze zenuw achtige overspanning weldra een einde komen, te eerder daar de gedachten van Frankrijk weldra voor hoogst ernstige i verwikkelinggen op MADAGASCAR worden gevraagd. Sinds jaren laat Frank rijk aanspraken op dit eiland gelden, doch waarvan door de inboorlingen wei nig notitie wordt genomen. Om deze rechten iu ernst te laten gelden, is thans tot eene expeditie besloten eu bereids heb- te laten leiden. De liberalen aidaar ver deelden hunne stemmen over niet min der dan 4 of, zoo men wil, 5 candidaten. De katholieken hadden den heer Kraak man en de anti-rev. den heer Kor vet Zóó stonden de zaken tot op Zondag morgen, dus twee dagen vóór de ver kiezing, te voorzien was, dat waarschijn lijk de liberale candidaten Jansen en e. Calear met elkander,of een dezer twee hee- reu met den katholieken candidaat Te WOEB1IUGGE is weder een ge val van cholera voorgekomen. De zieke, een schippersvrouw, is overleden. G. L. Wijminga te Haarlemmer meer aan den Yweg, is aan cholera 0- verleden. Dit is reeds het zesde geval, Waarvan 5 met doodelijken afloop. In de Anna Paulowna-straat te ROTTERDAM is een geval van cholera geconstateerd. Builenlandsch Nieuws. Als men leest met hoeveel weeklacht het Iiusssische volk den dood van hun ge liefden Tsaar betreurt, hoeveel rouwbe klag alom door heel het land wordt ten- loongesteld, dan zou men moeielijk kun nen gelooven, dat in geen ander land van Europa het leveu der vorsten minder verzekerd is daD just in datzelfde RUS LAND. Weinigen der heerechers van Rusland stierven hun natuurlijken dood. Om te beginnen met den grondvester van het Tsarenrijk, Iwan, die na een vreeselijk lijden, door vergift om het leven kwam. Zijn opvolger, Demetrius, sprong bij een opstand uiteen raam van het paleis en werd half dood door het woedende volk in stukken gescheurd. De vermoedelijke opvolger van Peter den Groot, stierf waarschijnlijk door vergif, -terwijl door enkele geschiedschrijvers be weerd wordt, dat ook Peter de Groote een dergelijk einde vond. Kathariua I trot een zeilde lot, terwijl Peter III door de officieren zijner lijlwacht werd omgebracht. Ozarlwanwerd op aanstoken zijnervrouw omgebracht en Paul I werd in 1801 door wraaakzuchtige edelen van troon en leven beroofd. Algemeen schrijft men den dood van Alexander I aan vergift toe. Zijn zoon en opvolger beroofde zich zeiven van het leven en velen zullen zich noch het treu rig uiteinde herinneren van Alexander II, die als het slachtoffer van een nihilistisch complot viel. Waar volk en leger en omgeving al dus hebben, gehandeld meenen wij dat een donkere schaduw op het tegenwoor dige rouwbeklag valt. Overdreven in ha re deelneming is niet minder het fiere Fransche volk. Eene natie sinds tien tallen van jaren republ ekeinsch tot in de nieren, zien wij tot kruipens toe, hul- debewijzen aan den onbeperksten alleen- heer6eher van Europa. Als men in ernstige Fransche bladen leest„honderd miilioenen menschen zijn over het ijzeren bed gelegen waarin de keizer van Rusland 6terft en metgebukt r hoofd gaat het volk van Parijs ten ar beid, nu de menschheid een liarer wel- doeners .heeft verloren," of elders:1 men. Want in het anti-libera le orgaan „Extra Tijding" was reeds lang verkondigd, dat alle kosten, die men voor een anti-liberalen candidaat besteedde,als weg gegooid moesten worden ben uitToulou een vijftal groote oorlogs- Kraakman in herslemming zouden ko schepen met 9000 man troepen koers na Afrik's Oostkust gezet. Hot zal echter te bezieu staan, of de ze expeditie zal gelukken. Madagascar is met dichte bosschen bezet, wegen ont breken en ontoegankelijke moerassen versperren den doorgang. Daarbij valt s op een veldtocht in het binnenland, noch beschouwd. En wat gebeurt er nu op mondvoorraad, noch op zuiver water te rekenen, terwijl duizendtallen, met de nieuwste vuurwapenen voorziene inboor lingen, een heiligen krijg tegen de blan ke indringers uit 't westen zullen voeren. Een langdurige strijd staat voor de deur en wee het Fransche ministerie, dat een mogelijke nederlaag beleeft. Al ware ook de Tsaar van Rusland minister-pre sident, vallen moet het en het Hallelu ja van heden zou dan zelfs voor hem een „kruist hem" worden. Oorlog eu strijd, waar vrede en liefde moesten huizen, beroert steeds immer hot lot der volken. Wanneer zal toch eenmaal het tijdperk aanbreken, dat de geest der humaniteit, der waarachtige menschenliefde dermate de menschheid bezielt, dat revanchegeest, oorlogsroem en veroveringszucht voor vorsten en vol ken hun giftigen prikkel verloren hebben Wie zal de weldoener der menschheid worden en de vaxine tegen de verdel- gings- en verwoestingsbacterie ontdekken? Want tot heden, het moet gezegd, laat men den oorlog niet om het kwaad, door hem gesticht, maar alleen omdat onmacht of overmacht daartoe dwingen. Zoo ook met CIIINA en JAPAN. Door de noodlottige gevolgon van nederlaag op nederlaag heeft het Bestuur van het Hemelsche rijk zich thans tot de Euro- peesche mogendheden gewend met het verzoek om langs diplomatiken weg den vrede te herstellen. China is thans ge negen de onafhankelijkhe d van Korea te erkennen en Japan bovendien eene schadeloosstelling in geld te verleenen. Of al de mogendheden zich den rol van bemiddelaar zullen laten welgevallen is op Zondag vóór de verkiezing Alle kiezers van hot platte land en vele kie zers van den Helder ontvangen een verkiezings-orgaan „Voor God en ons Recht," waarin verschillende li berale candidaten op eene afschuwelijke wijze worden afgemaakt en waarin van 't begin tot het einde de Keer Staalman, hoofdredacteur van Extra Tijding dus van hetzelfde blad dat den raad gaf geen kosten voor een anti-liberalen candidaat te maken wordt verheerlijkd en verafgood, als een mensch, zooals er geen tweede meer bestaat. Voorden kwijnenden landbouw, voor de visscliers, voor de winkeliers, kortom voor een ieder zal hij de man worden, die de zaken eens zal opknap pen. Advertentiën uit alle oorden vau het district, doch zonder ook maar één naam er onder, doch alle met uitdruk kingen onderschreven als volgt Vele kiezers uit de Zijpe. Een groot aantal kiezers van Wielin gen. Het kies-commitévan Zijpe, An- na-Paulowna, Texel en Wieringen. (wie heeft er ooit van hooren spreken Vele kiezer van den Haukes. (Een gehuchtje op Wieringen, nota bene, waar onmoge lijk vele kiezers kunnen wonen enz. enz. enz.) Verzoeken tot de huismoeders in het belang vau hunne kinderenkortom iedereen krijgt wat van Sinter klaas in den vorm van Staalman. En met een list, eene verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer 0 n- waardig, wordt in het blad „voor God en ons Recht" (voor Staalman had nog vrij onzeker. Japansche legatie re Londen heeft, aan Eeuter's Agentschap het volgende er boven moeten staan) geheel verzwe- medegedeeld. Eene plaatselijke Japan sche regeering is te Antoeng voor het bestuur van het, door het le Japansche legerkorps onder maarschalk Jamagata bezette, Chineesche grondgebied. Jioeta- ro Komoers, tot het uitbreken van den oorlog Japan's zaakgelastigde te Peking, is met het bestuur belast. De betaling van de belastingen, die onder dat be stuur geheven zullen worden, is een jaar uitgesteld. De Chineezen begroeten de Japanners met open armen. Men behoeft nog aan geen officieele onwaarheid te denken, als men den laat- sten zin van het bovenstaande communi qué leest. De bevolking van Liautong had van de plunderende en brandschat tende benden hunner landgenooten zoo veel geleden, dat zij de Japanners, die trouw betalen voor wat zij gebruiken en die nu ook het opbrengen van belasting een jaar uitstellen, zeer wel met vreugde kunnen inlialen. Intusschen getuigt deze nieuwe maat regel van Japan genoeg, dat het aan een opgeven van den oorlog voorloopig niet denkt. van den ook IJS: G-EZonsriDEasr. De verkiezing in liet district Helder. De lezers van de Schager Courant willen zeker wel eens weten, hoe of het mogelijk is geweest, dat de liberalen zich zoo hebben kunnen laten beetne men. Ziellier de toedracht van de zaak. De eerste liberale candidaat was de heer Stooker. Zoodra echter bekend werd, dat deze voor algemeenen dienst plicht was, werd door de Vrijzinni-. ge Kiesvereeniging te Zijpe de heer van Calcar tot candidaat gekozen en door de KiesvereeuigiDg „Vooruitgang" te Heider den heer Irowr.inbeiden 1 alszoogenaamde anti-militairisten. Deze beide heeren traden op denzellden a- vond te Anna-Paulowna voor de kiezers op en twee dn gen later op Texel. Was toen bekend geweest, dat de heer Fro wein te Anna Paulowna tot candidaat was gekozen, dan had de heer van Cal ear in het belaDg der liberale partij zijn candidatuur ingetrokken. De heer Fro- wdn scheen daarover niet te denken, want toen later bleek, dat men te An- gen tot welke partij de heer Staal man behoort. Voor bestrijding was geen tijd meer en men moest dus maar ho pen op het gezonde verstand der kiezers. Dat men zich te vergeefs met die hoop heeft gevleid, is u allen bekend. Niet minder dan 558 kiezers waaronder helaas zeer vele liberalen, hebben zich laten verblinden door het schoone geschrijf en de lofbazuiuende adverten ties in een blad, met welks verschijning ui de inzenders dezer kostbare ad vertentie moeielijk bekend konden we zen. Deze 558 stemmen zijn ontfutseld vooral aan de heeren Jansen en van Calcar, doch in niet mindere mate den anti-rev. partijgenoot heer Korver. Geen wonder dan dat de kiezers, die bij eerste stemming hunne stem hebben uitgebracht op een dezer Candidaten, ten zeerste verstoord zijn over de wijze, waarop aan hun Candidaat afbreuk is gedaan. Al deze kiezers en de kiezers, die beet genomen zijn, zullen thans stemmen op den heer J. J. Kraakman, óf, wanneer ze dat niet willen, ze blijven thuis. Maar stemmen op Staalman Nooit, nooit Gelukkig doet het aan de par tij-verhouding in de 2e Kamer niets af, wie gekozen wordtde liberalen zijn op 't oogenblik verre en verre in de meerderheid en over twee jaar of eerder staan we toch weer voor eene nieuwe verkiezing en dan zullen de liberalen zich wel wachten voor eene nederlaag, zooals ze de ze keer hebben geleden. Eenige Liberale Kiezers van het district Helder. N. B. Juist lezen wij het volgen de in de lelegraaf'- „De lieer Staalman beweert, dat de uitdrukking //fictieve" (verzonnen) kie zers minst genomen onedel is. Welnu de proef op de som. r/In het verkiezingsorgaan, Zondags nummer vau 28 October, staat onder meer een aanbeveling van „A. P. Staalman", onderteekend door eenige kiezers aan de lluukes te Wieringen. Aan de Hauk es zijn plusminus 10 kiezers, waarvan niemand ter stem bus is geweest. Is nu die mand weet aldaar van een ingezon den schrijven af." Kiezers voegl hier nu bij de be wering dat de heer Staalman - --«:cuigine. trouw alle raadsvergaderingen bezoekt, ee° bc'la"? ™«t zeer gunstig' re^Jn*1 waar geen woord van waar is, omdat Se*erkt' doch I8 later> «venals hij in geen 2 jaar te Anna-Paulowna of Zijpe is geweest. Weet ge dan nog niet, wat u te doen staat?" annonce fictief (verzonuen) of niet N i e- Naar aanleiding van het debat, dat gisteren avond plaats had tusschen den neer Staalman en mij, zou het me niet verwonderen of mijn naam en dien van den heer v. Calcar zullen worden gebruikt om stemmen te winnen voor den candi daat der 2e Kamer, den heer Staalman. Ziet bier, wat is geschied. Na afloop der rede van den Heer 8., gisteren avond te Schagerbrug gehouden, heb ik den spreker gevraagd hoe het te rijmen is met eerlijkheid en goede trouw dat Jaap en Tijs (de Redactie?) iu Ex tra Tijding hunne geestverwanten eerst den raad geven om geen kosten te ma ken voor een eigen candidaat. die geen kans van slagen heeft, maar liever mede te gaan met de besten der andere can didaten, en het verschijnen van een zeer kostbaar blad twee dagen vóór de ver kiezing? Waarom hadden Jaap en Tijs ot de Redactie niet gevraagd, hoe onze candidaat over sommige zaken dacht? Ze zouden tot de ervaring zijn gekomen, dat ze hunne belangen gerust aan dien can didaat konden toevertrouwen, omdat hij over het kiesrecht en sommige andere zaken ongeveer dacht gelijk de heer Staalman en toen ze dat niet deden, waarom maakten ze dan de lezers van Extra Tijding niet bekend met de candi datuur Staalman? Thans had het alle schijn, dat het gesprek tusschen Jaap en Tijs de Liberale kiezers moest misleiden. Hierop antwoordde de heer Staalman, dat het hem genoegen deed, dat de de heer van Calcar over sommigen zaken denkt zooals hij en dat hij daarom ook van mij verwachtte, dat ik hem bij her stemming zou steunen. Op mijne vragen nopens het misleiden van de liberale kiezers, kreeg ik ant woorden, die mij en velen met mij niet bevredigend. Ik verstond, dat de heer S. al 14 dagen vóór de verkiezing met zijn candidatuur bekend was, wat de heer S. later ontkende. De schriftelijke aanteekeningen van den Verslaggever der Schager Courant hebben mjj echter gelukkig in het gelijk gesteld. Ik heb den heer Staalman hierop te kennen gegeven, dat we stonden voor de keuze tusschen twee tegenstanders dat deze tegenstanders beidtn voor groote uitbreiding van het kiesrecht waren, (we hebben het zwart op wit van den heer Kraakman en we vertrouwen op dien officier, zooals we vroeger op den heer Bergansius vertrouwden) da» andere be- heerschende vraagstukken in deze zitting niet aan de orde zouden komen en dat we dus daarom den eeueu candidaat niet boven den anderen behoefden te trekken. Nu rijst bij ons natuurlijk de vraag: welk candidaat is op de ridderlijkste wij ze in herstemmiug gekomen en dan ant woorden wij de Heer Kraakman. En wanneer ik vraag, welk candidaat is oor zaak, dat het district Helder, dat 0- verwegend liberaal is, thens zal worden vertegenwoordigd door een candidaat der minderheid, dan ant woord ikde Heer Staalman. Zou ik mij dan aangorden en ten strijde trekken voor de partij die door een kies-manoeuvre, die in het geheele land verontwaardiging wekt, oorzaak werd van den val van onze candidaten Ik zou daardoor het zegel leggen op een daad, die ik ten hoogste afkeur en daar tegen komt mijn geheele gemoed in op stand. Onomwonden heb ik den heer Staalman dan ook te kennen gege ven, dat ik openlijk zal strijden tegen den candidaat Staalman en dus vóór den candidaat Dit gebiedt mij mijne plicht. Die mijne gevoelens deelen, dat ze Dinsdag op dezelfde wijze hun protest uitbrengen Over 2 jaar of eerder strijden we na tuurlijk weer voor onze eigen vlag en dan hopen we ons te wachten voor eene overrompeling als ons deze keer heeft getroffen. Schagen, 9 November 1894. M. de R. Beleefd verzoek ik u onderstaande wel een plaatsje in uw geacht blad te gunnen. Bij voorbaat mijnen dank. „Naar aanleiding van uw bericht in het nummer van j. 1. Zondag van de Scha ger courant, omtrent den overleden heer Maat te Anna Paulowna, als zoude zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld zijn in een kist van f 900.bericht ik u, dat P. Karpertimmerman aldaar werkelijk bedoeld sommetje in rekening durfde te brengen. Of de erfgenamen zoo gek zul len zijn te betalen, is evenwel de vraag. Ter vermijding van onaangenaamheden, zij dit hier vermeld. Of dergelijke han delwijze van den bedoelde nu bepaald net is, laat ik aan het oordeel der lezers over- Securitas. andere corporaties ten nW doodgebloed. (Ofbestaat zijnoeA r0de> dagelijks neemt het getal weer m hen, die van elders komen om v Va° particuliere liefdadigheid in't0 de Is het hard, een bedelaar de^d^0, wijzen, het is evex moeielijk 0n vragers ter wille te zijn eu het a"ei1 tend. velen var. hen «Tin 15 8tnj. velen van heD, die '8 mor^n, ta"- vragen, des middags Qf Wa" - 0 ÜI 8 avond, tend men met eeu nat zeil huiswaarts te 7'8 aV°n<k ren. en W Kan onze vereeniging niet hert of, wat zeer wenschljjk zou zijn l- de oml ggende gemeenten zW11?1 vereenigeu en onderling de bedeW strijden J he in de hoop met deze vraag woord uit te lokken en met'dank ant" de plaatsruimte, T°or Uto bestendige lezer Correspc iulcnïie[ Het ir.gezondene uit Kolhorq j<20 meer geplaatst, wegens te LATE pivpv' DING. 1 Bela ngrijk is de geluksaankondiginw JOSPPo HECKSCHER in HambSg welke zich in dit nommer 0n», courant bevindt. Dit Huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewon nen prijzen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezer, aanbevelen op zijne advertentieacht te geven. ADVKHTENTIEA ^et^en overleed tot onze diepe droelheid, voorzien van de H. H. Sr.cra- menteu der stervenden, onze iiiuig geliefde echtgenoot en Vader: berardus Dignum, in den ouderdom van 47 jaar. Uit aller Daam, M ed. M. L. DIGNUM-Micklinghoff. Op verzoek van den overledene, zullen door de familie „geen uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen." Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, zoo wei binnen als buiten deze stad, in ons smartelijk verlies ondervonden, is het ons ondoenlijk, langs anderen weg dan dezen, aan allen onzen innigen dank te betui gen. Mevr. de Wed. S. T. LAND- N1EUWENEUIJS. J A. E. LAND. A. H. LAND. 'sG RAVEN HAGE, 11 Nov. 1894 üy Den J4den November a.s. ho- DO pen J en hun liU/j jarige Echtvereniging te herdenken, ijjj Namens hunne flj Lutjewinkel, 11 Nov. 1894. Gelegenheid voor kOSt en woning-, met vrije kanier, ff?' vraagd. Zich te vervoegen bi) Nieuw e-L a s 1 'J' Door VV. A. H A Z l' Lid van het Kerkbestuur Verkrijgbaar bij.' J. WI N KEL, Boekdrukker, «n Koster der Herv.

Schager Courant | 1894 | | pagina 2