Uit en voor de Pers. De rechtspositie der vrouw. liuiienlandsch Nieuws. hel touw hetwelk het lijk van L. Grei- ner op Donderdag den 8 November 1894 om den hals had, voor een ieder ter be zichtiging in het Gemeentehuis is neder- gelegd, met dringende nitnoodiging om van deze bezichtiging spoedig gebruik te maken. Voorts beveelt hij zich aan tot het ont vangen van die inlichtingen welke strek ken kunnen tot opheldering van de duis tere droeve zaak, welke in de vorige week in die gemeente is voorgevallen. De Nationale Kolfwed- strijd te NIEUWE NIEDORP behoort tot de geschiedenis. Woensdag j. 1. heeft de Prjjsuitdeeliug plaats gehad. De Soci- teit „Over de Helft" had die plechtigheid uitgesteld tot den 14en dezer en alle deel nemers aan den Match uitgenoodigd daar bij tegenwoordig te zijn. Om de aantrek kelijkheid van dien dag te verhoogen, had het Bestuur drie kunstvoorwerpen aange kocht n.1. een fraaie Barometer, een fraaie Thermometer en een keurig vierkant Wekkerklokje. Die zouden, zonder veror dening van inleggelden, verkolfd worden. 34 Liefhebbers, meest uit de omstrekeD, kwamen over, hoewel het Jt alleronaange naamst herfstweder was. Regen en storm, den ganschen dag. Op het bepaalde uur nam de heer Jb. Kuilman, Secretaris der Vereeniging bet woord en overhandigde den heer J. B. Willeen, als prijswinnaar eene som van 73 gulden. Tevens hecht te hij hem eene Verguld Zilveren Medail le op de borst ter grootte van een Rijks daalder. Aan de eene zijde zag men een tierlijk gedreven Lauerkrans waar binnen stondle Prijs. Aan de keerzijde stond als randschrift „Nationalen Kolfwedstrijd. „Over de helft", Nieuwe Niedorp" en daar binnen: October 1894. Nog werd hem een gedenkboek overhandigd, waarin alles wat op den strijd betrekking had, geschreven stond. Voorin was in gebonden stijl eene opdracht geplaatst, die later door den Sec retaris weid voorgelezen. De overige prij zen tot bedragen van 40 Gl., 20 Gl., 10 Gl., en 5 Gl., werden achtereenvolgens aan de heerenv. EdenKraakman, len gen en Bijpost ter hand gesteld, waarme de dit gedeelte van 't programma afge- loopen was. De wedstrijd om de Kunst voorwerpen die nu aanving, is eenig in de kolfwereld en gaf cijfers te zien, die tot het ongeloofelijke behooren. Wekte het al verbazing dat eene week vroeger zulke hooge Series gemaakt waren te Barsinger- horn, waar de prijswinnaar het tot 144 punten wist te brengen, het leek nog niets bij hetgeen te Nierop beleefd is. Daai sloeg W. Kraakman van Z. Scharwoude 163 punten in series van 57-49 en 57. Nooit is dit op "Wedstrijden nog bijge woond. De oudste en ervarendste kolvers weten daar niet van. Al kolvende liet het zich aanzien dat J. B. Wilken van N, Niedorp die 151 punten sloeg den 2den prijs zou krijgen en A. Kist van Z. Schar woude met 143 punten den 3den. 't Wa ren alle drie zeldzaam hooge cijfers. Maar de verbazing steeg teu top toen A. Kist verslagen werd door J. Cos- ter van N. N., die 145 punten maakte en deze O noodlotigop zijn beurt de vlag moest strijken voor Jb. Kuilman die het tot 152 bracht. Wilken stond nu nog voor den 3den prijs, maar Rent meester wist even hoog te slaan als hij, zoodat er een Kampstrijd moest phats hebben, waarbij Wilken verloor. Resumee- rende, was dus de uitslag 1ste prijs W. Kraakman Z-Scharwoude 162 punten, baro meter; 2de prijs Jb. Kuilman N. Niedorp 152 punten, Wekkerkloktje (bij. keuze) 3de prijs S. Rentmeester, N. Niedorp, 151 pun ten, Thermometer. De strijd was gestreden en de heer Costerdaartoe uitgenoodigd overhandigde in welsprekende bewoordingen de wezenlijk fraaie prijzen aan de overwinnaars, terwij! ook hij er op wees, dat noch te Niedorp noch elders ooit prijzen onder zulke om- sfpndighsden en met zulke hooge eindcijfers gewonnen zijn. De billardwedstrijd, die op denzelf den datum plaats had vond, oiet veel deel neming. De heerA.Kist teZuid-Scharwoude, had de eer den lsten prijs te winnen, Iemand, die tijdens de jon- ste verkiezing, zeker voor de eerste maal kwam stemmen, legde zijn biljet op de ta fel neer in het raadhuis te TEXEL. De voorzitter van het stembureau, maakte er den man opmerkzaam op, dat het briefje in de bus moest worden gestoken. Schoorvoetend gaf hij aan dat verlangen gevolg en bleef toen staan. »Wat verlangt ge nog werd den kiezer gevraagd. v Ja, mijnheer," was 't antwoord; #ik zou ook graag een briefje willen hebben voor mijne vrouw en mijne zuster.' O, heilige eenvoud. De Heer C. de Braaihoofd der openb. lagere school te BURG op Texel, hoopt den 8n December zijn zil veren ambtsjubilé te herdenken. Aange zien de heer de B. èn in de school èn in de samenleving iemand is, die getoond heelt veel te willen en te kunnen doen, zal het hem voorzeker op zijn jubilé niet aan blijken van sympathie ontbreken. Er valt bijna niet meer aan te twijfelen, dat in een der jongste stormen vier personen, op TEXEL woon achtig, in de golven zijn omgekomen. Dinsdag vertrok schipper J. Bakker, van de Cocksdorp, met zijne drie zonen aan koord, naar zee. De storm stak weldra op en nam hand over hand toe. 's Na middags zag de beurtschipper, op zijn tocht naar Ilarlingen, eene volgeslagen jblazersehuit, zonder mast en slechts den i kop van 't roer boven water. Termoe- j «lelijk is dit de vermiste schuit en schij nen de opvarenden in de golven te zijn omgekomen. Vrijdagavond was nog niets naders van hen vernomen. Twee weduwen met kinderen blijven in kommervolle omstandigheden achter. De heer Ftisser van SCHAGERBRUG msg zich in zijn stie«en tot een beter - rege ling der treinen, met het oog opjhi-t bijwo nen «Ier fessen van Leriiugen ten noorden van Alkmaar aan de Burger school en Ambachtschool, in de sympa thie van velen verheugen. Een adres door hem aan dc betrokken autoriteiten te richten, werd onder velen door een viertal Burgemeesters en een lid van de Eerste Kamer der S.-G. getee- keud. Ook te VALKOOG is men niet van mond- en klauwzeer bij het vee verschoond gebleven toch is het merk waardig, dat bij den landman P. de B. aldaar die ziekte aanwezig is zonder dat het vee op eenigerlei wijze met besmette weiden, stallen of vee in aanraking is ge weest. Smakelijk eten. In fPlancius" zal Zondag avond een beroemd „eter" optreden, die voor nemens is 20 fijne broodjes, 1 pond worst, 5 flpsschen bier en voor dessert een rau we kool van 3 pond te gebruiken. In de vergadering der Afd. BARSING ERHORN van het Witte Kruis, den 16eo dezer gehouden, is bij meerderheid van stemmen besloten, dat de voor 1895 aan te vragen subsidie aan het Hoofdbestuur van »Het Witte Kruis' zal strekkeu voor het maken van eene regenbak te Kolhorn, voor welk doel ook door het Gemeentebestuur van Bar- singerhorn bereids eene subsidie was toe gekend. Nu is reeds op vier sta 1- len te TEXEL het mond- en klauwzeer uitgebroken. Het aangetaste vee is streng afgezonderd, doch 't is niet waarschijnlijk, dat de ge vreesde ziekte zich niet algemeen over 't eiland zal verbreiden. Texel bleef lang verschoond en was zoo gelukkig, eerst nog uit Friesland het benoodigde jonge rundvee te kunnen aanvoeren. Ruim 600 jonge runderen werden er uit de Provincie aangekocht. De heer dr. P. C. F. Frowein, die in Juni 1.1. werd benoemd tot lid van den Raad der gemeente HELLER, doch, uithoofde van zijn weigering, om den bii art. 39 der Gemeentewet bedoelden eed af te leggen, tot nn toe niet als zoodanig werd toegelaten, heeft, nu zijn beroep op Jen minister van Binnenl. Zaken vruch teloos is gebleven, den gevorderden eed afgelegd en als raadslid zitting geno men. Hoewel de verzending van kool naar het buitenland te BROEK op LANGEDIJK nog altijd betrekkelijk ge ring is, zijn de prijzen van de verschil lende koolsoorten toch iets verbeterd. Voor beste roode kool wordt 4, voor beste witte kool ƒ2.50, voor beste gele kool ƒ3.50 tot 4 besteed. Uien goldeu hoog stens ƒ0.70, bieten zijn laag in prijs, 8 voor 1000. Mooi e-z e nd i n g. In den mail- trein Berlijn-Vlissingen (Londen) bevon den zich eergisteravond drie wagens waar- iu 27000 kiligram goud uit Rusland werd vervoerd, bestemd voor China. De schat werd door zes Russen bewaakt. Een arbeider dieeergis- terochtend in den Prins Alexanderpolder te KRALINGEN een handje zou helpen bij het slachteu van een varken, werd door het kwaadaardige dier zoodanig in de bee- nen gebeten, dat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Men meldt uit ZEVENAAR Te Elten deed zich dezer dagen een ge val voor, hetwelk veel opzien heeft gebaard. Bij een familie zou nl. een bruiloftsfeest gevierd worden. Een woordenwisseling was voorat gegaan en een uur later vond men een der leden opgehangen. Het familie feest ging evenwel door en was er niets minder om, wat aanleiding gaf, dat de po litie zich met de zaak bemoeide en twee broeders van den overledene, op vermoe den van moord, aan de justitie te Wezel werden overgeleverd. Een verdacht geval! Woensdagavond vervoegde zich bij den heer H. te BOSKOOP iemand, die aan de dienstbode zeide, den heer des huizes te willen spreken. Toen deze verscheen en de meid zich weder bij de andere dienstbode in de keuken had begeven, vroeg de onbekende aan den heer H. om f 50, wat natuurlijk geweigerd werd. Dit alles vernam men la ter van den heer H., doch deze was te zeer ontsteld om iets meer te zeggen. De dienstboden hoorden eensklaps een hevig gestommel in den gang, daarna was het een oogenblik stil, en toen weer hetzelfde le ven. Hieruit maakte men op, dat de oude heer met den man aan het vechten was. Nu schoten de meiden en juffrouw H. met haar broeder te hulp. Zij vonden den onbekende languit voor de dtur liggen. Mijnheer H. verzocht nu zijn vrouw hem eene boterham te geven, daar hij dacht dat de man eene flauwte had, doch zij zag dat wel beter en teen haar broeder hem zeule, zich dadelijk te verwijderen en de meiden hulp haalden, stond hij op en nam de vlucht. Daar men i.og nitt van den cuden heer vernemen kon of er We rkelijk gevochten is, ligt de zark nog geheel in het duister, doch het is niet denkbaar, dat die vreem deling met zeer goede bedoelingen daar kwam. Door het beleid van de politie te BEVERWIJK en Heemskerk is men er Woensdag in geslaagd, e^n kerkdief te betrappen, die reeds eenige maanden geleden en ook dien dag bezig was de oflerbusseu in de R. K. kerk te ledigen. Door de politie van Beverwijk werd bij aankomst van den trein 10.35 uit Haarlem een persoon waargenomen, die in bet politieblad was gesignaleerd en verdacht werd van dergelijke diefstallen. Nog vóór hij Heemskerk bereikt had, had men de politie gewaarschuwd, en begaven daarop de gemeenteveldwachter en de kos ter zich naar de kerk, waar zij zich op het' koor verborgen hielden. Inmiddels was de persoon aangekomen en begon hij al spoedig de verschillende bussen te onderzoeken. Hij bad het naramiddaguar afgewacht, waar op het in de kerk reeds duister begon te worden, en sloeg toen zijn slag. Uit de binnenzak van zijne' jas kwam een balein tje te voorschijn, waaraan vischlijm was en waarmee hij behendig den inhoud der bus sen tot zich nam. Men liet hem kalm zijn spel volvoeren men sloot, zonder dat hij het kon bespeuren, de verschillende uit gang af, en kon toen den dief gemakkelijk inrekenen. Hij is een Duitscher en handel de in naaimachines. Te BERKHOUT werd op 13 dezer 's avonds 11 uur 15 m. een zeld zaam natuurverschijnsel waargenomen. Er vertoonde zich om de maan een lichtende kring van buitengewonen omvang, terwijl de geheele hemel met een grijzen nevel bedekt was. Helder stak tegen dien nevel af een cirkelvlak om de maan, met eene mid dellijn van ruim vijftig graden van den hemelboog. Daaromheen blonk een breede wolkachtige, fraai verlichte kring. Terwijl de maan zich bevond in de nabijheid der Plejaden, raakte de buitenrand van den Ting de ster Crapa, van het sterrenbeeld de Voerman, de ster Alpha, van het ster renbeeld de Ram, en de ster Gamma van het sterrenbeeld Orion. Het verschijnsel werd waargenomen door verscheidene per sonen, die verklaarden nooit een dergelijk schouwspel te hebben gezien. Tegen 12 uur begon de ring allengs te verbleken en te verdwijnen. Ouder het stormachtige weder maakte het een diepen indruk op allen die het zagen. BijdeWekelijksche Thee Thouison's verloting is de prijs van f25 ten deel gevallen aan Mej. B. de Witte te "WITMARSUM (Friesland), de premie van 5 Kilo Thee aan den Winkelier de heer A. Piekema aldaar. -Te SPIERDIJK, in de gemeente Berkhout, verrijst eene R.-K. Bijzondere School. De plannen moeten zijn aangelegd op eene bouwsom van veertigduizend gul den. Een vierde gedeelte van dit bedrag wordt, gevonden uit een legaat, indertijd door een voormaligen pastoor der parochie hiervoor besproken, onder voorwaarde dat binnen tien jaar zuik eene school verrij zen zou. De rest, n.1. dertigduizend gul den komt van buitenslandsdit is nl. een een geschenk van een vrouwenklooster of zusterhuis te Selschotte in Prui sen. Het dorp Spierdijk behoort tot de bur- gelijke gemeenten Obdam, Spanbroek en Berkhout. Op het grondgebied der ge meente Obdam staat sedert eenige jaren eene openbare school, die door de ge noemde gemeenten gezamenlijk bekostigd wordt. De ouders der schoolgaande kinde ren behooren nagenoeg allen tot de R.K. gezindheid, en het hoofd der school met het verdere personeel, op één uitzondering na, eveneens. W. Kes' historische cyclus in het Concertgebouw, zal acht avonden omvatten en wel de Zondagen 9 en 23 Dec., 6 en 20 Jan., 3 en 17 Febr., 3, 17 en 31 Maart. Deze avonden zullen een overzicht geven van de ontwikkeling der instrumentaal-muziek (ouverture, sym- phonie, ^Symphonische Dichturg", con cert voor solo-instrumenten met orkestbe geleiding, etc.) van het begin der 17e eeuw af tot op heden. Op den eersten a- vond zullen werken worden uitgevoerd uit de 17e en 18e eeuw op de oorspronkelij ke instrumenten (klavecimbel, viola di gamba, viola d'amore en andere). De pro gramma's zullen o.a. werken omvatten van Montpverde, Correlli, Scheuk, Scarlatti, Handel, J. S. Bach, Gluck, Ph. Em. Bach, Haydn, Cherubini, Mozart, Beethoven, E- berl, Spohr, Schubert, Weber, Sehumann, Mendelson, Bramhs, Berlioz, Liszt, Wag- ner. De cyclus zal op 31 Maart b. sloten worden met de »Symphonische Ode" Bas Meer van Nicodé, voor orkest en man nenkoor. Op den eersten avond zal Mossel op de violo di gamba een stuk van den Am sterdammer Schenk (1640) spelen. I echtgenoote, geene macht om nog intijds I ook maar iets van het erfdeel harer ou ders te redden voor hare kinde- de als eene onmondige beschouwd' Dat de zeden beter zijn dan de is geen verontschuldiging. Juist iQ Zij waren getrouwd. Voor haar geld was een zaak begonnen. Hij ging dikwijls op reis en verbras te zijn verdiensten en haar kapitaal in 't gezelschap van „kellnerinnen" en an dere vrouwen van dat slag. Zij zag 't oogenblik aankomen, dat ze honger zou moeten lijden met hare twee bloedjes van kinderen Ec de wet gaf haar, de mofder, de ren. Zij was ongetrouwd en jong, hartstoch telijk. En hij ook. Zoo vielen ze beiden. Maar de wereld reikte hém de hand om op te staan en wierp haar met slijk. En de wet belastte hitar nog bovendien met de geheele zorg voor 't kind, dat toch óók het zijne was. Hij ging daags uit te werken en zij ook. Niet de helft van zijn weekgeld bracht bij thuis. Zij had „vaste werk huizen" en zoo kon 't huisgezin blijven bestaan. Toen besloot hij, te verhuizen naar een andere plaats, waar dus ar moede en nood reeds bij voorbaat dreig den. De wet gebood haar, met de kinde ren te volgen, in 't ongeluk. Hij speelde zij werkte. In stilte maakte zij een spaarpotje van zuurver diende penningen. Hij vond het spaar boekje, inde 't geld en in één a- vond bracht hij haar loon van langen, harden arbeid zoek. De wet gaf hem het recht daartoe. En toen zij eenmaal, in hoogen nood, kocht op krediet, adverteer de hij, zijne vrouw „geen krediet te ver- leenen, zullende door hem geene beta ling" enz. De wet gaf haar geen middel, op te komen tegen of zich te onttreken aan dergelijke beleediging. jjy en ZijZoo zouden we kun nen voortgaan, telkens opsommende waar de Vrouw in slechter rechtspositie ver keert dan de man. In de oudheid was de vrouw koopwaar, als eene koe of een paard; in de middeleeuwen werd ze vereerd als een heilige, en behandeld als een stuk speelgoed in onzen tijd is het huwelijk eene vrije overeenkomst uit liefde (of iets anders) tusschen man en vrouw, een maatschappelijk contract, ge regeld bij de "Wet. En alleen bij dat contract erkent de Wet geene rechtsge lijkheid tusschen de contracteerende par tijen. Dót is het, wat er ontbreekt aan de rechtspositie der gehuwde vrouw en der ongehuwde. Ord. Hervorming V rouwen- Itiesrecht. Men verzoekt ons met betreeking tot dit onderwerp, onderstaande op te nemen: Dinsdagavond trad de heer mr. J. C. Overvoorde, archivaris van Dordrecht, in Irene op voor de afd. Rotterdam der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht. Na eene korte inleiding en een woord van sympathie voor allen, die door het openlijk toetreden tot deze Vereeniging getoond hadden met ernst te streven naar de oplossing van het vraagstuk hoe op vreedzame wijze verbetering is te krij gen in den maatschappelijken toestand der vrouw, deed spreker uitkomen dat de vrouw eeuwenlang achtergesteld is bij den man. Spr. gaf een historisch overzicht van den toestand der vrouw in oertijden en bij verschillende volken die invloed heb ben gehad op de verdere ontwikkeling, o. a. bij de Egyptenaren, de Israëlieten, de Grieken, de Romeinen en de Germa nen. Daaruit bleek dat de vrouw eerst de gelijke van den man, langzamerhand toen het patriarchaat in de plaats kwam van het matriarchaat en het huwelijk vaste instelling werd, de mindere, hier en daar de slavin werd van den man. Langzame verbetering ontstond door al- gemeene ontwikkeling, door de toeneming van het staatsgezag en door het Chirsten- dom.Evenwel werd de invoering der hiërar chie in de kerk oorzaak dat de vrouw meer en meer teruggedreven werd en in de gemeente moest zwijgen. De Katholieke Kerk beschermde haar alleen tegen ruw geweld, maar hare dog ma's werkten steeds mede tot vernieti ging der vrouw en vooral de kerkvaders toonden minachting voor deze bron van alle kwaad. Noch de Maria-vereeniging der Kerk, noch de vele verzen der Mid- deleeuwsche troubadours brachten verbe tering in haar maatschappelijken toestand. Ook de invloed der Hervorming bleek niet voldoende. Een blik op het heden deed zien, dat de wetgever de vrouw steeds beschouw de als de mindere van den man, en de feiten die spreker aanhaalde, gaven hem het recht te vragen, of niet eene Hol- landsche vrouw, die eenig zelfgevoel be zit, den blos der schaamte op de wan gen moet krijgen, of zij niet van veront waardiging moet trillen, wanneer zij denkt aan den hoon, ook haar hiermede aange daan. Het belang dat de maatschappij er bij heeft, wanneer de man meer rechten krijgt, werd duidelijk aangetoond. In het politieke leven heeft de vrouw geen invloed en eisch des tijds is het, dat zij hare belangen vertegenwoordigd zie. Het verwijt, dat zij vooreerst nog uitgesloten zal blijven van invloed op de wetgeving, treft niet de ministers maar de de Grondwet van 1887. Over hetgeen hij als eene der grofs'e onbillijkheden van ons recht beschouwde, het verbod naar het onderzoek van het vaderschapweidde spreker eenigzins uit en kw am tot de conclussie, dat ook hier de invloed der vrouw op de wetgeving dringend noodig is. In dit en vele ande re opzichten staat Nederland achter bij zeer vele volken. Hoewel de rechts toestand der gehuwde vrouw aan slaver- Dij doet denken, wordt ook de ongehuw- lijke tijden, wanneer de vrouw haaTi?'*" het meest noodig heeft, keert de w tegen haar. De verbetering van r r gerlijk Wetboek wordt wef beloofd* zij laat zoo lang op zich Wachten In de maatschappij wordt het m bij den jongen, de vrouw bij den J6 achtergesteld. Subsidies aan m 10411 scholen werden ingetrokken. No!'^3" rijkskweekscnool voor onderwijl-S<H?0 werd er opgericht, nog geen ènt? huishoudschool van het rijk. In i verbood de regeering eene vrouw de f'" lating tot het klein ambtenaarsexa Tegen de benoeming van eene tot tijdelijk gemeente-ontvanger maakt1* Ged. Staten bezwaar, omdat ze ni t het genot is van alle burgerschap"!.? ten. In enkele plaatsen werd hetm de toegang tot de H. Burgerschool o'T zegd. Toch zijn er vrouwelijke art? vrouwelijke apothekers, vrouwen biiS6D' en telegrafie en veel vrouwen iQ j j?: trieele ondernemingen; maar daar w "l* de vrouw gewoonlijk voor minder 1 Of dit optreden van de vrouw iQ maatschappij een voordeel of een nai mag genoemd worden, werd daarna H spreker behandeld. Achtereenvolgens bestreed hij (je i zwaren, die meestal tegen vron® emancipatie geopperd worden. Noch wezen der vrouw, noch geestelijke noch lichamelijke minderheid zijn er om he bestendigen der bestaande achterstelli te wettigen. Wel erkende spreker ver' schil van aanleg en karakter, maar d'* vindt hij evengoed bij de mannen onder' ling, en in geen geval kan absolute inferioriteit van de vrouw bewezen wor- den. Ook voor de gehuwde vrouw en moeder acht spreker meer ontwikkelinr belangstelling voor maatschappij en wet geving, zeer gewenscht. Of zijbuitens huis zal werken of zich tot het huis- houden zal bepalen, wil hij van om standigheden, lust en aanleg afhankelijk stellen. Ook de meerderde concurrentie kan geen bezwaar opleveren tegen den arbeid der vrouw, daar ook vele mannen verlicht zullen worden, wanneer vrouw moeder of dochter op eerlijke wijze in brengt. Het getal der mannen die zusters, nichten, dochters hebben te onderhouden' zal sterk verminderen. Maar het rechts gevoel moet ten slotte alles beslissen. Mag de vrouw langer uitgesloten worden van allerlei rechten, die den man wor den toegekend Heeft de vrouw niet evenveel belang bij de wetgeving? Een heirleger van privilegiën van den ster kere moet worden afgeschaft. Kan men die afschaffing het eerst verwach ten van degenen die er de voordeelea van plukken Moet de vrouw daarvoor geen kiesrecht hebben? Iranklin zeide zeer terecht: „Zij, die geen stem hebben bij het maken der wetten waaronder zij leven, zijn slaven", en Gladstone merkte op, hoe men de belangen van hen, die geen stem hebben in het kapittel, ge rust kan verwaarloozen. Eene keizerlijke ukase bevestigt den godsdienst en de organieke wetten van het grootvorstendom FINLAND, alsmede de privilegies krachtens de grondwet van dit land en belooft de voorrechten en grond wettelijke bepalingen onveranderd in kracht en waarde te houden. Deze eer ste regeeringsdaad van den Russischen keizer NICOLAAS is niet zonder beteeke- nis. Moge hij al gezegd hebben de voet stappen zijns vaders te zullen drukken, dan is dat zeker in den zin van zoovee en zoo krachtig mogelijk te zullen me dewerken in het behoud van den vre e. Ten opzichte van de binnenlandse e staatkunde, schijnt de jeugdige keizer eene meer vrijzinnige richting te zullen vo gen, getuige de besluiten met betrekking tot de Finnen. Finland is een zelfstandig grootvors en dom, doch waarvan de kroon onafsc ei delijk aan de Russische is verbonden, zeltde verhouding ongeveer als waa Nederland eenmaal tot Spanje ston Doch gelijk eens Filips de II derec zijner Nederlandsche onderdanen trac in te korten, en land en volk u> Spaansche monarchie wenschte °Poe. r te zien, zoo ook poogde wijlen Ke Alexander, Finland langzamerhan een Russisch wingewest te behan e Finland bezit een grondwet vo g Zweedsch model. De regeering is °e, 9 trouwd aan een Senaat, bestaande ui - leden, die te H e 1 s i n g f o r s onder v zitterschap van een Russisch hoofd-o resideert.De wetgeving wordt gemeenst - pelijk door den Landdag en den groo uitgeoefend. i;e. De Landdag bestaat uit afgaan van de van den adel, de geestelijkheid, gers en boeren. De toestemming den Landdag is noodig, voor het stellen van nieuwe belastingen, de van ting der troepen en het invoeren nieuwe wetten. Over al deze Pu moeten de vier standen het eens s voor minder gewichtige zaken is vereenstemming van drie voldoen e.^ land bezit een eigen leger, onder 1 officieren, heeft zijn begrootmr staatsschuld en is dus feitelijk ee Rusland geheel onafhankelijk 'aD inwoners behooren bijna allen Lutersche kerk. Bij het nationaa

Schager Courant | 1894 | | pagina 3