Biel worden nitgepyen. Zondag 23 December 1894. Dit nummer uit twee Bladen. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Z a te r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A DVERTENTÏEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J WINKEL Bureau: WHACKK, liaan, O 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer fct Groote ietters worden naar plaatsruimte berekend. bestaat Burgemeester en Wethouders van Schagen gelet op art. 265 der Gemeen tewet, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het door Heeren Gede puteerde Staten op den 12 December j. 1. goedgekeurde Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeen te en dat voor de belasting op de hon den, dienst 1894, gedurende vijf maan den ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen 3 maanden na den dag der uit tip KFR^TnARFN reiking van het aanslagbiljet, bi] den i\i_iio i uriufc.iv Raad; op ongezegeld papier) Worden in gebracht. Schagen, den 21 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd: 8. BERMAN. de Secretaris, Daar vallen op Dinsdag en Woensdag (dag der uitgave) zal het no. dat op 26 Dec. zou moeten ver schijnen, Daarentegen zal het no. van Zondag 30 De cember bestaan uit 2 bla den. De Uitgever. NATIONALE MILITIE. Oproeping voor de tweede zitting van den Militieraad. (Art. 87 der wet op de Nationale Militie.) Burgemeester en Wethouders der ge meente Schagen gelet op eene missive van den Heer Militie-Commissaris in het 3e district van Noord Holland, bren gen terke nnis van de belanghebbenden dat de tweede zitting van den Militie raad zal worden gehouden te Hoorn, op Woensdag den 16 Januari eerstkomen de, des morgens te 12 ure. Dat op gemelden dag voor dien Raad behooren te verschijnen de lotelingen, wier zaken in de zitting van den 12 December j. 1. zijn uitgesteld. Dat aangezien er geene zittingen meer worden gehouden, een ieder die zulks aangaat wordt aanbevolen, zich dien dag ten nutte te maken. Schagen, den 20 December 1894. Burgemeester enWethouders voornoemd: S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. Binnenlandse!) Nieuws. Burgemeester en Wethouders vau Schagen brengen ter algemeene kennis, dat aan Aldert Ploeger ver banning is verleend, het perceel ijk A No. 95 in de Nieuwstraat aldaar gedeeltelijk te mogen inrichten tot slachterij. Schagen, 21 December 1894. Burgemeester enWethouders voornoemd: S. BERMAN. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen brengt manen moge ter kennis van de ingezetenen, dat het aanbieden van en het rondgaan met zoogenaamde „Nieuwjaarwen- ^hen" hetzij gedrukt hetzij gescbre- Ven, langs de huizen niet zal worden toegelatenalsmede dat de verschillen de armbesturen eene inzameling van vrijwillige giften langs de huizen zul ten houden, teneinde uit de opbrengst oi) het einde dezes iaars eene buiten gewone bedeeling van levensmiddelen jten de minvermogenden te kunnen nouden. Schagen, 21 December 1894. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. S- AUeiHD NiniK Mmititic- LuUiifllil DENIJS. EERSTE BLAD. Miemie u. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. 't Leven schuilt in de diepte. De vor men wa^in dat leven naar buiten zich openbaart, mogen ontstaan en vergaan en plaats maken voor nieuwe vormen 't leven is er niet mede gemoeid. Dat blijft, 't Rust in der aarde schoot. Schijnbaar sluimerende, werkt 't geheim zinnig zijn werk, om op nieuw naar bui ten te treden, in den beuwigen cirkel gang der natuur. Als straks de afgeknip te haren zijn aangegroeid, zal de onbe dwingbare in kracht de nevelpoorten ver brijzelen, die haar hielden ingesloten, de wolkgevaarten op hare gespierde schouders nemen en ze nederwerpen op der ber gen top. Haar gloed zal de aarde schok ken als met elektrieschen schok en een trilling van genot zal deze door de leden gaan onder den invloed van den koeste- -. i renden zonnestraal. Als een dartel too- fermingals lnj voelde, dat t goddehj samenleven. Die de heerlijke plichten er kende en met nadruk aanbeval, die een mensch aldaar te vervullen, heeft en geen traagheid, geen onverschilligheid in deze aangelegenheid duldde. Wiens veelzijdig heid een beschouwing verwierp, die door grooten en edelen is aangekleefd, als zou 't de ware levensopvatting zijn, die den mensch uit de wereld wegvoerde. Die den mensch van aangezicht tot aange zicht plaatste tegenover de maatschappij en hem toeriephier is uw arbeidsveld, waar gij toonen kunt, wie gij zijt en hoeveel gij waard zijt. Yoor wien 't: peins en handel, bid en werk onafscheidelijk waren verbonden en die de volle schoon heid bewonderde van een leven van zelfopofferende toewijding aan een ver heven doel. Als een zout, als een licht, als een stad op een berg zoo moest de mensch zijn te midden zijner mede- menschen. Een steun voor 't zwakke een bemoediging in de smart; een olie droppel in de wonde van den naaste. Een voorganger, een leidsman naar al- tjjd hooger. Hij was 't zelf geweesteen noeste arbeider, een moedig strijder met nauwgezette iplichtsbetrachting, 't volle leven medelevendedie gloeiende brui- lofstvreugde geen misplaatste beeldspraak achtte, als hij verheven zaken typeerde en zich niet onbehaaglijk gevoelde, als hij terwille der treurenden in 't huis der klaagliederen ter nederzat. En toch.... in de eenzaamheid der vlakte, op den top des heuvels, in de stilte der nachte lijke ure leefde hij zijn ware leven, als hij door oneindige liefde zich omvangen gevoelde en stil peinzend, 't hoofd liet rusten aan de trouwe vaderborst, als 't gevoel van verslapping week en de storm van verontwaardiging gestild werd en zwarte, sombere heelden wegdeinden van uit zijn geest, om plaats te maken voor lichtenden gestalten van zachtmoedigheid, vergevensgezindheid, medelijden en ont- voldoening ook aan andere dan lichame lijke behoeften 't is een edel streven, aller medewerking waard. Niemand, die er zich aan onttrekken mag. Maar men vergeten daarbij niet, dat, wie de maat schappelijk misdeelden niets anders brengt dan een ruimer stoffelijk bestaan, hun1 uit 't oogpunt van geluk een bittere te leurstelling bereidt, zij dio geneigd zijn daarvan zoo ontzaglijk veel, ja bijkans alles te verwachten en dat ter anderer zijde bij dien arbeid slechts liefdevolle medewerking te verwachten is van men- schen, wier zelfzucht gebroken en wier innerlijk leven in de goede richting is geleid. Alleen de edele, diep gevoelende mensch ondervindt, bij algemeen leed, persoonlijk leed en smaakt, bij algemee- ne vreugde, persoonlijke vreugde en als dus niet 't innerlijk leven voorwerp blijft van onze hoogste zorg, dan verwaarloost men èn een machtigen factor in den strijd en bereidt toch ten slotte teleur stelling. Levensgeluk is aller menschen ideaal, voorwerp van ons vurigst verlangen. Al ons jagen en al ons streven, al ons ho pen en al ons wenschen strekt zich daar naar uit. Welnu, wie 't anderen bren gen en voor zich zeiven bereiken wil, hij miskenne deze waarheid niett leven schuilt in de diepte. verkind zal hij over 't aardrijk huppe len en overal waar hij deze met voetstap aanraakt, ontluikt een bloem en spreidt hij over 't landschap een groen tapeet uit. Sappige vruchten zullen we derom groeien aan boomen en struiken, 't menschenhart tot verkwikking en zwaar geladen aren, wiegende op goud-gele halmen, brengen den mensch 't nieuwe voedzame brood. Is 't wonder dat de gedachte aan zooveel heerlijkheid den mensch in verrukking brengt en de voorsmaak der weelde, die in aantocht is, gevoegd bij 't persoonlijk lichamelijk genot, dat hij zal ervaren, als de leven wekkende lichtkracht ook hem behaag lijk aandoet, hem de vreugdevuren doet ontsteken en losbarsten in een jubel, waaraan geen einde komt Maar de natuurmensch ontwikkelt zich in geestelijke richting. En wat hij op 't gebied der natuur heeft ervaren, dat er vaart hij daar ook. Hij brengt beiden met elkander in verband en 't leven der natuur wordt symbool, beeld eener hoo- gere orde van dingen. Wel geeft hij de oorspronkelijke fantaisie Diet prijs hoe zou hij 't kunnen, die de bekoring blijft ondervinden eener ervaring, die ook nog steeds de zijne ismaar bij voorkeur verwijlt hij in een anderen gedachten- kring en de geneugten, waarvan de na tuurmensch droomde in den veelbeloven- den voorjaarstijd, moeten plaats maken voor de voorstelling van hoogere, edelere genietingen. Leven en levenskracht, le vensvernieuwing en levensverjonging zijn ongetwijfeld de denkbeelden, die bezit nemen van zijn geest, maar 't is leven in den verhevensten zin, dien wij aan t woord hechten, 't Joelfeest der oude Ger- schoon zijn geweest, vol ke in hem overstroomde, hem boven zich zeiven verhief en de brooze men- schengestalte vervulde met onvernietig bare krachten. O met welk een geest drift, met welk een schat vau toewijding keerde hij straks in de maat schappij terug, om 't leven, in de een zaamheid gegroeid, gezuiverd en gesterkt, in al zijn heerlijkheid naar bui ten te openbaren. bekoring ook voor een later levend ge slacht, ons Christelijk kerstfeest staat on eindig hooger. 't Leven schuilt in de diepte. Wie heeft 't juister begrepen en 't nadrukke lijker uitgesproken dan de groote men- schenzoon? Hij, die den mensch be slist terugwees naar 't leven in hem en 't verkondigdevan uit 't binnenste des menschen ontvangt elke levensuiting ha re wiiding, haar waarde en beteekenis. Nochtans die geen minachting koes terde en geen minachting kweekte voor 't leven, gelijk 't zich naar buiten open baart. Geenszins. Die wensebte, mensch een eereplaats zou de maatschappij en zich rou storten den vollen stroom van 't met anderen dat de in in 't Leven schuilt in de diepte. Wat een mensch is en wat hij zal vermogen, of hij gelukkig zal maken en voor zich zeiven gelukkig zijn, 't wordt door zijn innerlijk leven beslist. Zijngansche open bare werkzaamheid, al zijn werken en scheppen, alles wat door 's menschen- hand of 's menschengeest wordt voort gebracht, 't ontvangt van binnen uit zijn karakter en beteekenis. In 't bedrijvige, bezige leven, dat ons allen is opgelegd, wordt die waarheid door velen maar al te zeer vergeten. Men gaat op in de zorg voor de stoffelijke belangen, zich bekom merende om alles wat 't uitwendig be staan raakt, maar is onverschillig voor de eigenlijke kern, de bron des levens. Men polijst den uitwendigen mensch en voert hem een zekere mate van kennis toe, om hem, gelijk men 't uitdrukt, des te beter toe te rusten tot den strijd om 't be staan, maar vergeet, dat voor een geluk kig bestaan zelfbedwang, matige begeer ten en hartelijke toewijding aan een le vensdoel de eerste voorwaarden zijn. De gezondheidsleer geeft allerlei uiterlijke voorschriften en wenken, op zich zeiven nuttig en behartigenswaardig maar hoe zelden wordt een stem vernomen, die aandringt op 't eerst noodige, zonder 't welk de toepassing van al die voor schriften zonder waarde is, een stem die waarschuwt, tegen onreinen hartstocht en zinnelijke lust, die meer dan iets an ders 't leven ondeimijnen en de kracht verteeren. En ook daar, waar de blik des menschen ruimer kring overziet en de krachten zich inspannen tot meer omvat- tenden arbeid, vergeet men te vaak, dat als 't werkelijk te doen is om 't grootst mogelijke geluk voor 't grootst mogelij ke aantal" er meer noodig is dan lou ter verheffing van 't uitwendige levens peil. Steeds meerde i en een mensch waar dig bestaan te verzekeren hun den strijd des levens gemakkelijker te maken hnn 't uitzicht te openen op een ouden üug, zonder kommer en zonder zorg en tijd en gelegenheid hun te verschaffen tot De plaats van den heer Goverste DIRKSHORN, deze week ge veild, groot 31,12,04 H. A.. is gekocht door den heer Corver van Wessem. voor f26002.— Eenige jaren geleden werd voor deze plaats, na aftrek van 5 H.A., de som van f 70.000 geboden. Volgens dien prijs had de geheele plaats nu f 80.000 moeten op brengen. Door het hoogc water in den Schermerboezem (N.--H.) bestond Dins dagavond vrees voor doorbraak van een dijk van den Eilandspolder, nabij WEST- GRAFDIJK. Op twee plaatsen vertoonden zich scheuren en veizakkingen. Den ge- heelen nacht werd toen gewerkt o» de ga ten te stoppen, zoodat voor het ODgenblik het gevaar daar geweken is. Ware de dijk bezweken, dan zouden de gemeenten Wormerveer, Zaandijk, Koog, Westzaan en 't westelijk deel van Zaandam groote schade ondervonden hebben. Een oplichter van den len rang! Te LI EROP (Noord—Brabant) vervoegde zich dtz r dagen nit hel naburig Zomeren iemand bij een achtenswaardignfamilie,voor gevende belast te zijn met een gelijkmatige regeling der vermogensbelasting. Men stel de geloof in hem en gaf hem op zijn ver zoek de biljetten der grondbelasting, waar na hij zich verwijderde terwijl hij nog ver zekerde voor alles zorg te znllen dragen. Met deze biljetten ging hij naar een notaris te Helmond, w ar hij zeide een der zoons te zijn van de familie, wier bil jetten hij vertooude. Onder het voorwend sel een paard te moeten koopen, verzocht hij den notaris hem 300 tot 500 gulden voor te schieten. Daar de notaris de familie wier biljetten hem vertcond «aren, kende, gaf hij zonder bezwaar de gevraagde som. Eerst dagen later kwam bij tot de ont dekking, dat hij met een brutalen oplichter bad te doen gehad. De politie moet dit brutale heertje reeds op het spoor zijn. De Arnh. Ct. verneemt dat als data voor de aanstaande land bon wfces- ten te ARNHEM door de Geldersche— Oveiijselsche Maatschappij van Landbouw zijn aangewezen 24 Juli 1895 en volgen de dagen. In de Woensdag-avond gehenden ver gadering was men algemeen van oordeel, dat de tentoonstelling eenige dagen langer zal moeten duren dan gewoontijk^ dat paar den ea vee trgelijk moeten worden ten toongesteld, en dat, zoo door inzendingen nit de meest verwijderde streken vsd ons land, sis door het doen honden van een concours hippiqne, het gonden feest der Maatschappij van Landbouw bijzonder luis terrijk moet woiden gevierd. Len niet alledaagsch luchtvfr«chijp?el deed zich Zaterd gavond te APELDOORN voor. Te ongeveer hilf negen schem de maan helder in het Noord-oosten en loven de gemeente regende het nit een donkere lucht, terwijl zich in het Zuid-westan dui delijk een regenboog vertoonde, waarvan de kleuren zeer goed te onderscheiden wa ren. Dit was dus een regenboog bij mane schijn. Na is een inaanregenbong, hoewel niet veelvuldig voorkomende, geen bijzonder verschijnsel, maar bijna altijd is hij flauw witeen gekleurde maanregenboog is eene groote zeldzaamheid. Woensdagmorgen had een werkman te RIDDERKERK het geluk f 65 aan bankpapier te kunnen oprapen. Hij was zoo eer'ijk het geld bij den burge meester te brengen. Eeu vrouw uit een winkel had de banknoten met het schoon maken der toonbank tegelijk met het stof op stiaat geworpen. Bij de wekelijksche Thee Thomson'8 verloting is op Woensdag 19, Dec. 1894 de prijs van f 25, ten deel ge vallen aan Mej. J. Balleman Lagestraat Deventer. De premie van 5 Kilo Thee aan den Winkelier do Heer J. H. Janeen Hutteman aldaar. Slachtoffers van den jenever. Drie drinkebroers, zoo schrijft men uit G1ESENDAM, hadden een weddenschap aangeg an, wie van hen de meeste glaas jes jenever achtereen kon uitdrinken. De winner sloeg 36 glaasjes naar binnen, de tegenpartij 33 en 32. De gevolgen zijn echter niet uitgebleveneen van hen is krankzinnig geworden, de andere is zwaar ziek, terwijl de derde door een beroerte is getroffen. Een fijne boel. Eergisteravond meldde zich op een der politiebuieaux teROITERDAMeen minder jarig meisje aan, dat uit een verdacht bier huis aan het Roode Zand No. 8 gevlucht was. Zij was uit Antwerpen afkomstig, waar men haar als keukenmeid voor een „net hotel* had gehuurd, maar zij be greep weldra, wat voor inrichting het was. Eenige dagen had men haar opgesloten gehoudeD, maar eindelijk w st zij te ont komen. Op last van den hoofdcommissaris werd er een onderzoek in dat huis gelaan en bleek, dat de bierhuishouder, zekere Flip- sen, uit Soerabaya, er zijn werk vau maak te, minderjirigc meisjes binnen te lok ken. Zij kwamen er ook vrijwillig, en bleven er soms den geheelen nacht met vreemde zeelui. De agenten verwijderden een meisje en 4 vreemdelingen een Noor en drie inboorlingen, van Cnracao, die mee naar het bureau genomen werden. Tegelijk werd tegen den eigenaar van bet huis proces verbaal opgemaakt en een agent voor de deur op wacht gezet, om ieder te waar schuwen, daar niet binnen te garn. De vrouw van Flipsen, ee i Engelsche dame, viel dien agent aan en bracht hem eenige slager, en trappen toe, zoodal ook z ij in hechtenis werd genomen. Het meisje uit Antwerpen is naar haar geboorteplaats teruggezonden, de andore door haar ouders van het politiebnreau afge haald en de vier vreemdelingen, die zonder middel van bestaan zijn, werden over de grenzen gez.t. Een bedelaar te MUNTEN DAM, in de wandeling rBrandje# gehee- ten, is op treurige wijze om het leven gekomen. Hij woonde bij zijn onr'e moe der in. Den laatsten tijd was hij z ekelijk. Door koude bevangen, kwam hij dezer dagen thuis. Om hem weder op vi rhaal te doen komen, legde de oude vrouw een groot vunr aan. De stumperd legde zich daarbij neer, viel in slaap en toen de vrouw, na eenige oogenbiikken afwezig te zijn geweest terugkeerde, bleek het, dat hij verscheide ne brandwonden bekomen had en bewuste- teloos was. Geneeskundige hnlp mocht niet meer baten. „Brandje* was voor goed heen gegaan. Een bejaard man, die in de Keizersgracht bij den Amstel te AM STERDAM te water geraakte, werd met zeer veel moeite eindelijk bewusteloos op gehaald. Men wilde den man in het dichtst bijzijnde huis binnen brengen maar. daar werd door den bewoner de toegang geweigerd. Verontwaardigd over deze handelwijze wilde het publiek geweld gebruiken, maar een dokter, die juist voorbijreed, bracht de gemoederen tot kalmte en liet den drenkeling lij zijn ook op de gracht wonenden broeder brengen; de man bleek toen reeds overleden. (Echo.)

Schager Courant | 1894 | | pagina 1