Zondag 6 Januari 1895. 39ste Jaargang JTo. 2949. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Z a te r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDE>< STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J WINKEL Bureau: SCHAOÜI, Laan, EI 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente S c li a g e n. Bekendmakingen. Binnenlandse!) Nieuws. AUeieeo Kiens-, Aimttitit- Uiilmlla POLITIE. Ter Secretarie alhier worden inlichtin gen verzocht omtrent een op 26 Dec. ver loren bloedkoralen armband met gouden tonnetje. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen, noodigen bij deze belanghebbenden, die over den jare 1894, van de ge meente iets te vorderen hebben, uit, hunne REKENINGEN vóór of op den 1 Februari a. 8. ter plaatselij ke Secretarie in te leveren. Schagen, 31 December, 1891. Burgemeester en Wethouders S. BERMAN. de Secretaris DENIJS. Het afgeloopen jaar eindigt met een gelukkige gebeurtenis. De Lombokiche expeditie is ontbonden, nadat zij haar taak op schitterende wijze volbracht, en het lichtvaardig oordeel, waarmede men de aanvoerders na bet verraad van 24 op 25 Augustus vervolgde, op afdoende wij ze heeft te schande gemaakt. En een lichtvaardig oordcei was het, omdat het gebouwd was op losse geruchten en praat jes, waarvan het ongegronde thans uit de door de Regeering overgelegde stuk ken volkomen bewezen is. Gelukkig is die afloop niet alleen op zichzelve, maar ook omdat door het krach tig, doortastend optreden tegenover Lom bok en de volkomen onderwerping der zoo gevreesde Balineesche vorsten, de eerbied voor de Nederlandsche wapenen in ded ganschen Indischen Archipel een krachtigen steun heeft gekregen. Meu mag hopen, dat deze uitmuntend geslaag de expeditie een gunstigen invloed zal hebben, en dat de toestand aldaar, zeer verbeterd door den steun der tegen de priesterpartij gekante hoofden, bij toene ming ten goede keeren zal. Voor zoover dit nu nog noodig en mogelijk zal zijn, is het te hopen, dat uit de ervaring met Lombok voor Atjeh de les zal worden geput, dat oorlogvoeren het best geschiedt, wanneer het met kracht gedaan wordt. v In ons vaderlaud zelf is ook een strijd gevoerd van anderen aard, met anderen uitslag, niet anderen gevolgen. Wij be doelen des kiesrechtstrijd. De mislukking der poging om door een uitbreiding der kiesbevoegdheid, zoo ver als de Grondwet toelaat aan den eisch der maatschappelijke en staatkun dige rechtvaardigheid te voldoen en te vens den grond te leggen voor blijven de verbeteringen, behoeven wij niet in bijzonderheden te schetsen. Zij ligt ons allen nog versch in het ge heugen. Ook het treurig gevolg, dat der partij ver warring door de plaats ge had hebbende verkiezingen na de ontbin ding, is bekend. Een Ministerie is opgetreden, dat geen staatkundig aangesloten geheel vormt, maar welks leden, onderling omtrent be langrijke, staatkundige beginselen ver van, zoo niet tegenover elkander staande, zich slechts verbonden hebben, om eenige be paalde onderwerpen, waarover zij het eens geworden zijn, af te doen, en alles te laten rusten, wat de aldus verkregen overeenstemming in gevaar kan bren gen. En dat Ministerie moet arbeiden met een Kamer, waarin geen enkele partij, geen enkel groep eenige andere kracht kan uitoefenen dan die van tegenhouden en belemmeren, en waarin het dus voor geen enkel onderwerp eene meerderheid vinden kan, die het steunen zal op grond van staatkundige geestverwantschap. Alle samenwerking moet berusten op over wegingen, aan do eigenaardige verhou dingen van het oogenblik ontleend. Dat desniettemin het een en ander, dat zelfs belangrijke zaken worden afge daan, is mogelijk, omdat deze Kamer en dit Kabinet elkander noodig hebben, en het Kabinet zelfs onbetwistbaar uit be kwame mannen voor een belangrijk deel met groote parlementaire ervaring bestaat. Maar wat aldus verkregen wordt, zal het merkteeken van zijn oorsprong op het voorhoofd dragen, en bij slot van rekening geen enkele partij, geen enkele richting bevredigen, omdat geen enkele er haar eigene beginselen in vindt. Het is geen wonder, dat men, den staatkundigen toestand op het einde des jaars vergelijkend met dien van den aan vang, toen een homogeen ministerie met een homogene meerderheid arbeidde, vraagt naar de oorzaak dier verande- dering. Ook is het geen wonder, dat niemand gaarne de verantwoordelijkheid op zich neemt van de mislukking der kiesrecht hervorming en den daaruit geboren toe stand van staatkundige verwarring. Dat men daarom een groot deel van den voor de behandeling der Staatsbegrooting be stemden tijd daaraan wijdde, is te begrij pen, al is het niet goed te keuren. Maar wat bij dit alles in hooge mate verwondert, is, dat men het licht niet zocht, waar men het vinden kon. Men doet het n u nog voorkomen alsof de houding van den Minister Tak tegeno ver het amendement de Meijier een be slissender invloed zou hebben gehad op den gang van zaken met de kieswet Komt, laat ons eens niet bij den 9 Maart blijven stilstaan, maar eens een ruimer overzicht nemen. Wij kunnen ons tot een terugblik op 1894 bepalen. Iu zijn 7en Staatkundigen briefin het begin van Januari verschenen, schreef de heer Van Houten „De heer Van Tienhoven weet, dat de Regeering bij onveranderde handhaving der kieswet voordracht niet kan blijven steunen op de partij, waaruit zij voortsproot". Merkwaar dige woorden,waaraan,toen zij het licht za gen, wellicht niet de vereischte aandacht geschonken is, maar die, beschouwd in verband met latere gebeurtenissen, een eigenaardig licht werpen op de houding van den staatsman, die het Kabinet ge vormd had en later zich van zijn ambt- genooten afscheidde Hij, dat is de heer Van Tienhoven, wist ook, hoever de verandering moest gaan, om de voor standers van het amendement-Van der Kaay te bevredigen, die zich, noch door den val van het Kabinet, noch dooreen Kamerontbinding zouden laten afschrik ken. In den 8en brief, waarin eene poging wordt aangewend, om den heer Tak te isoleeren zoowel van den heer Van Tienhoven als van zijne overige ambt- genooten, heet het„Naar de vaste overtuiging van de helft der liberalen bederft het voorstel onze staatsinstellin gen. De Minister staat geen andere uit weg open dan toe te geven* In den 9en brief, na de wijziging der regeeringsvoordracht „Onze weg is afgebakend. Door de nieuwe redactie zijn de amendementen vervallen. Nu de regeering geen over eenstemming op den grondslag van ons amendement heeft gezocht, zullen wij haar onzen steun niet opdringen, noch ook trachten ons art. 4 te doen aanne men, voordat men meer algemeen de illusie verloren heeft, dat op het door de regeeriDg ingeslagen pad, het einddoel te bereiken is. Zelfs na de verwerping van het door de regeering voorgestelde arti kel 4, kan mogelijkerwijs ons amende ment nog het vereenigingspnnt worden voor allen, wien het niet enkel om een ruim, maar tevens om een goed kies recht te doen is, en dienbtbaar worden gemaakt ter aanvulling der leemte, die dan in het regeeringsontwerp zal zijn ontstaan." Wie, die deze aanhalingen zich weder voor den geest brengt, kan er aan twij felen, dat het van vóór den aanvang der openbare beraadslaging vaststond bij den heer Van Houten en zijne vrienden, later de anti-Takkiaansche liberalen ge noemd, dat er eene kieswet zou komen in hun geest of geen. En wie nu meenen mocht, dat de openbare beraadslaging daarin wijziging zou hebben gebracht, dat een woord des Ministers op 9 Maart een andere uit komst had mogen bewerken, die herin- nere zich, dat Tn de verkiezingsdagen, ja, weliswaar de houding van den heer Tak veroordeeld werd, omdat men daaruit politieke munt kon slaan, maar niet,, omdat men het niet tot stand komen der kieswet betreurde. Integendeel, het ontwerp werd toen nog feller en nog onomwondener bestreden dan te voren, wat teekenachtig uitkomt in Van Hou- ten's Staatkundige Brievenwant art. 3, dat in den 9en dier brieven, „een groot beginsel* heette, dat, hij hoopte, „allen eendrachtig" zouden kunnen uit spreken, en dat „elke poging tot oplos sing van het kiesrechtvraagstuk in de toekomst zou blijven behcerschen," was in den lOen brief, na de ontbinding, ge worden „een knol", die men zich voor een citroen in de hand had laten stop pen zelfs werd voor de groep-y. d. Kaay do verzachtende omstandigheid gepleit, dat zij zich ook dio in-de-hand- stopperij had laten welgevallen, omdat daaruit bleek, „hoe ongaarne ook zij brak met de regeering!" Wij weten wel, dat niemands oordeel over Tak's ontwerpen door deze aanha lingen zal gewijzigd worden, maar dat iemand,met het oog op het hiermeegedeel- de, nog een enkel oogenblik kan meenen, dat een andere houding van den heer Tak op 9 Maart het tot stand komen van een ander dan een anti-Takkiaansch kiesrecht zou hebben mogelijk gemaakt, gelooven wij niet. Hadde hij op den 9en Maart het vurig verlangde „onaanneme lijk" uitgesproken, de lijdensgeschie denis ware verlengd, maar het einde zou niet minder de dood zijn geweest. Het verheugt ons 'hierbij op een ge lukkig verschijnsel te kunnen wijzen het is de houding der Regentes, die in deze moeilijke omstandigheden den on berispelijk constitutioneelen weg heeft in geslagen. Dit verdient vooral daarom waardeering, omdat bij elke gelegenheid, dat H.H. M.M. de jeugdige Koningin en de Regentes zich in het openbaar ver- toonen, het Nederlandsche volk zich om Haar blijft scharen, en bij alle verschil van meening inHaar een vereenigingspunt vindt. Waar de vorming der jengdige Koningin in alle opzichten met wijs be leid geschiedt en de opvoeding Harer Dochter, zooals uit alles blijkt; bij de Koninklijke Moeder in goede handen is, mogen wij uit de in 1894 opgedane er varing afleiden, dat ook in de opvatting en toepassing der constitutioneele begin selen Koningin Wilhelmina in Koning in Emma eene voorgangsU,.. en eene leidsvrouw heeft gevonden, zooals wij geen betere wenschen kunnen Eu waar onze terugblik op 1894 een zwaarmoedig karakter hebben moest, werpt dit gezichtspunt een helder licht op de toekomst. Als maar onze consti tutioneele beginselen gehandhaafd worden, dan kunnen wij vrij den uitslag van den strijd der meeningen afwachten. Parlemen taire tactiek moge ons tijdelijk de nederlaag bezorgen onze beginselen zijn die der toekomst en daarom is toekomst ons Den 15 dezer zal te ANNA PAULOWNA in het Nutsdepartement op treden de gunstig bekende dec'amator S. Ripper van Rotterdam. Uit ANNA PAULOWNA deelt men ons als rectificatie op een in ons vorig no. geplaatst verslag van de verg. voor werkverschaffing, mede, dat in die vergad. voor werkverschaffing, niet is bepsald dat het daggeld is bepaald op een minimam vaD f 0.75, maar dat ia aange nomen: dat het maximum van het daggeld zou zijn f 0.60. De lijst, waarmede te WIN KEL eene commissie bij de gegoede inge zetenen is rondgegaan, ten einde bun, die het noodig hadden, met Nieuwjaarsdag eene aangename verrassing te bezorgen, heeft f 418 opgebracht. De Commissie heeft eer gehad van haar werk, zij heeft getoond bij haar rondgaan, zoowel als bij de doelmatige veideeling der geldeD, dat zij een warm hart heeft voor de minder bedetlden en daarvoor verdient zij een woord van barielijken dank. Moge zij op den ingeslagen weg vooitgaan en met het einde van dit jaar hare laak met evenveel opgewektheid aanvangan en moge ook dan de burgerij zich niet minder onbetuigd laten in het geven, opdat allen met een blijmoedig hart een nieuw jaar kannen be groeten, zooals thans, naar wo hopen, het geval zal geweest zijn. Te vroege huwelijken. Met algemeene stemmen heeft de chris telijke werkiieden-vereeniging te MID DELSTEM de volgende motie aangeno men: Ds werkiieden-vereeniging, oordeelende dat te vroege en onbezonnen huwelijken van onze dienstbaren medewerken tot ver grooting van den socialen nood van onzen werkenden stand, acht het wenschelijk, dat allen die daartoe in de gelegenheid zijn, medewerken tot voorkoming er van.* Een toeval van het nood lot bespeuren wij bij het op 1 Januari o- verledcn Amsterdamsch Dagblad. Sedert zijn bestaan 1 October had het een feuil leton, getiteldIn nood en dood. Het stuk daarvan dat in het nummer van 31 December voorkomt, eindigt„Wij zou den nooit samen meer gelukkig kunnen zijn. Vaarwel!» Amh. Ct. Opgroeien voor galg en strop Onder de jeugd te MAASHEES en OVERLOON komen typen voor die aan boschbewoners doen denken. De broertjes Derks b. v. bezochten de openbare school te Overloon, dat is te zeggen, de onderwijzers hadden de eer het tweetal zoo ongeveer ééns in de maand op de schoolbanken te zien. Op een middag speelde de joDgste der Derksen op de speelplaats. Het hoofd der schoolZeg eens, waar is je broer Jan P DerksAchtergebleven in het bosch, meester. MeesterZoo dat is al meer gebeurd, maar wat zegt je vader van zoo iets, als Jan 's avonds thuis komt P DerksJan zal van avond wel ni«t thuis komen, meester. MeesterNiet thuis komenWaar blijft hij dan Derks: In 't bosch meesttr. MeesterIn 'l bosch Maar hij moet toch eten P Derks:Jan eet voerhei, mees ter Een verschrikkelijk dra ma werd op Nieuwjaarsdag tegen half- twaalf afgespeeld op den Heugetr.erweg onder de Limburgsche gemeente HEU- GEM. Tusschen eenige bewoners aldaar ontstond wegens eene onbeduidende oorzaak, n.1. tengevolge van kinderen, die katte- kwaad hadden uitgevoerd, twist, die zoo hoog liep, dat zekere Tb. Devens, arbeider, oud 19 jaar, te Luik werkziam zijnde, een revoher haalde en twee schoten loste op de huisvrouw Lubon, met het gevolg dat zij in het gezicht gewond werd door een groot aantal hagelkorels, zoodat zij het genot der beide oogen wel zal moeten missen. De ongelukkige verkeert iu levensgevaar. De dader werd gearresteerd door de marechaussee, terwijl de revolver werd io beslag genomen. De revolver was nog met twee pstroonen geladen. Als een bewijs hoe sterk de waarde van den grond in Friesland achteruitgegaan is, kan dienen, dat een boerenptaatsje met eenige H A. land te SURHU1STERVEEN, dat in 1873 voor f 800U werd verkocht, thans bij publieke veiling niet meer dan f 2000 kon doen. Een ontstemde sollicitant Een der sollicitanten naar de onlangs te ELLEWOUTSDIJK vacante betrekking van hoofd der school, aan wien, evenals aan nog veertig andere mededingers, het genoegen eener benoeming moest ontzegd worden, doch die zich klaarblijkelijk nogal idealen had geschept, drong een der dagen van de tegenwoordige kerstvacantie, die hij daar tenhuize zijner ouders doorbracht, op ongepaste wijze de secretarie binnen. Hij eischte daar als het ware verantwoording over zijne passeering bij de laatste benoe ming en belredigde ten slotte den burge meester zoodanig, dat het dezen geraden scheen den ongenooden gast, die weigerde de secretarie te verlaten en een dreigende houding atnnam, door middel van de po li ie op straat te zetten, hetgeen niet dan na vrij hevig verzet plaats had. Bloedvergiftiging. Tengevolge van bloedvergiftiging verloor de herbergier R. "Voet ta DEUR8EN zijn jougsten zoon. Een nauwelijks merkbaar puistje of zweertje op de lip was aanlei ding tot den dood. Wegens opzwellen van het gelaat had men den geneesheer ontbo den. Deze constateerde bloedvergiftiging. Een paar dagen later was de lijder over leden. Het wisselen derharen heeft bij rundvee en paarden meest in het voorjaar plaats. Men verzorge de dieren dan vooral goed sn geve hun licht verteerbaar eiwitrijk voeder, omdat haar voor den groei veel stikstof behoeft. Voorts onder- boude men zorgvuldig de huidwerking door zacht poetsen en borstelen en vrij- ware vooral de dieren tegen koude vatten. Laat het haar niet genoegzaam los, dan wijst dat op een verminderde huidwerking en is het noodig een weinig zout in het voer ta doen. Waar eiwit en vetrijk voer gegeven wordt en de stal II h 12° R. (Jat is 15° C. of 59° F.) wartr is, daar treedt de wisseling der haren reeds vroeg in. Oudejaarsnacht, ruim elf uren, vond een heer op de Looiersgracht te AMSTERDAM een jongske van om streeks vijf jaren, slapende in een portiek. Hij nam het doornatte en verkleumde kind op en bracht het naar deu naastbijzijndeu politiepost. De wanhopige ouders, die den ganschen dag overal te vergeefs hadden gezocht, ontvingen nu het verblijdende bericht, dat hun kind terecht was: zij von den het bij de warme kachel onder het genot van een boterham met koffie. Een buurvrouw bleek het kind meege nomen en het op het Frederiksplein naar zijne woning in de Laurierstraat terngge- zonden te hebbenj geen weg wetende, was t.e arme kleine aan het dwalen geraakt en eindelijk van honger en koude op een stoep in slaap gevallen. De lelegraaf ontving nit wel tevreden het bericht dat generaal Vetter daar is aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Gouvernur-Generaal. Op Nieuwjaarsdag heeft een vader te KERWIJK zyn 21-jarigen zoon met een mes diepe wouden toege bracht ia den hals en den arm. De toe stand van den zoon is zorgelijk. De vader is gearresteerd. Dinsdagavond werd de postiljon van de postrit BEST-OORSCHOT op de thuisreis naar laatstgenoemde plaats, omstreeks negen uur door een drietal hem onbekende personen zoodanig met een stuk hout aan het hoofd getroffen, dat hij zich buiten dienst en onder geneeskundige hulp moest stellen. Aan de marechaussees is het heden niet gelukt de daders op te sporen. Bij de Wekelijksche Thee Thomson verloting is op Woensdag 2 Jan. de prijs van f25,ten deel gevallen aan Mej* L. Kramer, Zeemansstraat te Zaandam: de premie van 5 kilo thee aan Mej. de Wed. K. Noome, Haagschesteeg, aldaar. Alvreêreen moord te NIJ MEGEN. Men schrijft van daar Da losbandigheid, alhier bij de wisseling des jaars op te merken, eischte hier een menschenleven. Eeo gezelschapje van vier personen, be zocht o. in. ook het logemeutje van Boe lens in de Zwanengas, waar men als lo- gé's aantreft: de bekende quasi-kooplni in postpapier, enz. Bovengenoemd gezelschap, bestaande uit den achttienjarigen Franz van Laanen, wonende iu de Zwanengas, met twee ko lonialen en één burgerman, zou bij Boe lens nog een glaasje bier gebruiken, dat evenwel niet verstrekt werd. Dit gaf on willekeurig aanleiding tot lawaaimakerij, hetgeen den slaapsteehouder Boelens niet welgevallig was, doch nog minder aan een der loges, zekeren \erbeek, koopman in postpapier, van Arnhem, door wiens tusschenkomst vooral zij het maar beter voDden aten te gaan; doch Verbeek ach- lervolgde hem ook buiten, waardoor het gezelschap zich in tweeën splitste. an Laanen liep in de naburige Karre- P®8 in welke gas men kort dairna zijn lijk vond, met twee messteken in den rug vermoord. Op Verbeek schijnen zware vermoedens te raiten,* deze toch zou uit de slaapstee een mes hebben medegeno men, dat na diens arrestatie door de po litie in beslag is genomen en nog met

Schager Courant | 1895 | | pagina 1