Mmtntit- L al. Alfflie s. i. j. Eei nieuw program. Zeemilitie. Zondag 13 Januari 1895. 39ste Jaargang ïïo. 2951. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Z a te r d a g a v o n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 6ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Daar door ons van de strafzaak Boes, welke op Maandag en volgende dagen in openbare behande ling komt, een uitvoerig ver slag zal worden uitgegeven, zal de in deze week verschijnen op Dinsdag 15 Januari en Zaterdag 19 Januari terwijl daartusschen zoodra mogelijk een extra blad zal verschijnen, geheel gewijd aan het verslag der zitting. DE UITGEVER. Binnenlandse!) Nieuws. Moordaanslag te TEXEL. eiEci Ni nu-. Uitgever J WINKEL Bureau: SCHAOESi, Laan, O 4. Gemeente Schagen. Bekend m aki n gen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent een in deze gemeente gevonden halster* met touw. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op 6 Januari m deze gemeente verloren zilveren armband. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen naar aanleiding van Art. 150 der Militiewet ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij, die genegen zijn om bij de Zeemilitie te dienen zich daartoe moeten aanmelden ter Gemeentesecretarie alhier, voor den lsteu Februari a. s. Schagen, 8 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. de Secretarie, DENIJS. Het is eene goede gedachte van het bestuur der Liberale Unie, de herzie ning en aanvulling van het program van 1891 aan de orde te stellen. Niet, omdat het program zelf onbruikbaar zou geworden zijn, maar omdat de omstan digheden zich wjjzigen, omdat er nieu we vragen aan de orde komen, omdat andere zich niet met meer kracht op den voorgrond dringen, omdat gedeeltelijk ook reeds verkregen werd, wat in 1891 noodig werd verklaard. De belastinghervorming is voor een groot deel in den geest en de richting van het program tot stand gebracht en er is op dat gebied weinig anders te verlangen, dan voortbouwen op dezelfde grondslagen, voortarbeiden in dezelfde richting. Wat de kiesrechthervorming betreft, is eene toepassing der beginselen van de Liberale Unie beproefd, maar mislukt. Is door het niet tot stand komen, is door den uitslag der verkiezingen na de ontbinding het program veroordeeld In tegendeel onder de liberalen is het aantal voorstanders in de Kamer vermeerderd, dat der tegenstanders verminderd. En wat nog meer zegtde tegenstanders hebben om strijd zich uitgeput in verzekerin gen, dat zij zijn voor eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht, hebben, de een al heftiger dan de andere, de bewering, dat zij een beperkt kiesrecht wilden, me* bittere verontwaardiging als eene ongerechtvaardigde verdachtmaking van zich afgeworpen. Welnu, laat ons zooals het bestuur der Liberale Unie zegt, afwachten, wat zij doen zullen, of de te verwachten voorstellen door de vooruitstrevende liberalen kunnen worden gesteund. Bij die vraag zal ongetwijfeld op den voorgrond staan niet, of al hunne wenschen bevredigd worden, niet of er geene bezwaren tegen in te brengen zijn; maar alleen of er zoodanige be zwaren zijn, die het voorstel voor hen bepaald onaannemelijk makenof niet eene zoodanige hervorming verkregen wordt, waarmede men voorshands en iu afwachting van latere hervormingen, ge noegen kan nemen. Hoe dit zij bet woord is nu eerst aan de Regeering zijn hare ontwerpen ingediend, dan zul len zij onzerzijds in en builen de Kamer met ernst worden onderzocht, getoetst aan wat onzerzijds op dit gebied noodig en wenschelijk wordt geachtmen zal trachten de ontwerpen zooveel noodig en mogelijk in onzen geest te verbe teren maar men zal strijden met open viziermen zal bet doel, dat men beoogt, open en bloot leggen en men zal ten slotte zich beijveren, om, zoo eenigermate mogelijk, eene kiesrechther vorming niet te verijdelen, maar te hel pen tot stand brengen. Op bet Program van 1891 nam bet Maatschappelijk Vraagstuk eene belang rijke plaats in. Onder de vragen, die ter behandeling thans worden aanbevolen, beslaan ook die omtrent dit vraagstuk de grootste plaats én in aantal én in belangrijkheid. Geen wonder. Van het geen in 1891 gevraagd werd is eigenlijk niets verkregen, behalve do ondersteu ning van het ambachts- en vakonder wijs. De wedloop om de Kamers van Arbeid in te voeren heeft zelfs niets op geleverd. En de heer Pyttersen die door de indiening van zijn ontwerp de vorige Regeering tot stilzitten doemde, laat nu zelf zijn zoo goed als in staat van wijzen verkeereud ontwerp weder in den steek, omdat de tegenwoordige Regeering plan heeft harerzijds een ontwerp in te dienen. Als dat nu daarop wachten kan, waarom dan vroeger niet Dan waren wij nu wellicht daarmede reeds gereed en dat zou van grootbelang zijn, want dan had men de lichamen die beter dan eenig ander den weg vuor verdere maatregelen op maatschappelijk terrein kunnen banen. Maar terwijl we nu dit, evenmin als iets anders verkregen hebben, is juist op dit gebied de behoefte aan regeling, aan verbetering, aan hervorming bet grootst en openbaren zich dagelijks nieuwe be hoeften. En naarmate er langer gedraald wordt, zal de taak in omvang toenemen. Die uitbreiding van het sociaal program is in zekeren zin een verblijdend ver schijnsel. Zij is de vrucht van dieper gaan de studie, vau toenemende belangstelling. Er zijn niet zoozeer nieuwe behoeften ontstaan, maar sedert lang bestaan de behoeften komen meer aan den dag, maken meer bet voorwerp uit der ern stige onderzoekingen van bekwame man nen, bezield met een warm hart voor de nooden der minderbedeelden in ons mid den. En naarmate die studiën en onder zoekingen vorderen, blijkt het Diet al leen, dat vele misstanden door eene be tere wetgeving kunnen worden wegge nomen, maar wellicht in nog meer dere mate, dat vele dier misstanden een rechtstreekscb gevolg zijn van ge breken in de bestaande wettendat verbetering in het eene verbetering in het andere zeer kan vergemakkelijken. Ofschoon bespreking der verschil lende onderdeelen nu niet iu ons plan ligt, wenschen wij toch het laatst ge zegde reeds dadelijk met een enkel voor beeld te staven. Tot de onderwerpen, die in den laatsten tijd eerst meer bijzonder de aandacht hebben getrokken, behoort dat betreffende de beperking, der vader lijke macht in verband met de zorg voor verwaarloosde kinderen. De wenschelijk- heid om kinderen, wier opvoeding ver waarloosd wordt, aan de vaderlijke macht te onttrekken, kan en zal onmiddellijk worden toegestemd, maar dan rijst on verwijld de groote vraag: waar moet men men met de kinderen heen? Brengt men nu echter dit onderwerp in ver band met een ander, dan zal men zich een weg geopend zien, om deze moeie- lijkheid wel niet geheel uit den weg te ruimen, maar toch aanmerkelijk ia be- teekenis te verminderenwij bedoelen de wijziging vaD bet huwelijksrecht. Mat men in deze o.a. en vooral verlangt, is, dat een einde gemaakt worde aan het schromelijk onrecht,dat bet gevolg zijn kan van de bepaling, dat de man, als hoofd der gemeenschap, de beschikking heeft over het hebben en houden van het gezin. Hoe menigmaal komt het niet voor, dat de man, die een luiaard en een dronkaard is, de vruchten van den arbeid zijner vrouw komt opeischen, om die in ongebondenheid te verkwisten, terwijl vrouw en kinderen gebrek lijden! In zoodanige gevallen moet de wet een middel aan de hand doen, om aan de gehuwde vrouw de beschikking te ver zekeren over de vruchten van haar eigen arbeid. Geschiedt dat, dan is evenzeer het middel gevonden, om aan de kinderen van zoodanige vaders eene opvoeding te verzekeren, door ze aan de vaderlijke macht te ontrekken en ze geheel aan de moeders over te geven. Dat menig gezin, hetwelk nu hopeloos ten gronde gaat, op die wijze met uitzondering van den man alleen gered kan worden, dat vele kinderen, die nu tot dronkaards, leegloopers, misdadigers opgroeien, dan nuttige leden der Maatschappij kunnen worden, staat vast bij ieder, die een wei nig iu de wereld heeft rondgezien. Eene partij, die hare roeping en haar plicht begrijpt, moet op dit terrein de handen aan den ploeg slaan, en door te doen, wat noodig en bereikbaar is, voor komen, dat er proeven genomen worden met niet te verwezenlijken droombeelden en hersenschimmen, waartoe het heel spoedig komen zal, als men trachten wil den wassenden stroom te keeren en op te stuwen, in plaats van hem door doel matige maatregelen in eene goede bed ding te leiden. Van de andere onderdeelen van het programma geeft alleen dat betreflende I het defensievraagstuk nog aanleiding tot eene opmerking van meer algemeenen aard. Terecht wordt op den voorgrond gesteld, dat met klem moet worden aan gedrongen op de spoedige invoering van den persoonlijken dienstplicht in zijn zui- versten vorm. Maar daarnevens wordt de aandacht gevestigd op een met den dag in beteekenis winnende vraag deze n.1. of wel voldoende rekening gehouden wordt met de draagkracht der natie in finan cieel opzicht. Telkens en telkens weder toch blijkt, dat veel van het voor 's lands verdedi ging bestemde geld n:et beantwoordt aan het beoogde doeldat men groote uitgaven doet, zonder te bereiken, wat beoogd wordtdat hetgeen tot stand ge bracht werd, veroudert en nutteloos wordt niet alleen eer het dienst kan doen, maar zelfs eer het geheel voltooid is. Het spreekt van zelf, dat niemand naar een oorlog verlangen zal, opdat het geld, aan allerlei weermiddelen besteed eindelijk eens nut en voordeel geve. Maar juist omdat hetgeen in deze gedaan wordt, slechts zelden of nooit practiseh gebruikt behoeft te worden, moet men iu de po gingen om op de hoogte des tijdb te blijven, groote bedachtzaamheid aan den dag leggen, en slechts groote uitgaven doen, voor dafgeen, wat eenmaal aange schaft of tot stand gebracht, belooft ge- ruimen tijd aan zijne bestemming te kunnen beantwoorden. Daarbij moet voor al in aanmerking genomen worden, dat financieele kracht ook oorlogskracht is. En daarmede is niet alleen bedoeld een wel voorziene schatkist, maar ook een welvarende bevolking. Wie den oorlog voert met een berooide schatkist en met een volk, dat verarmd en uitgeput is, zal dien niet zoolang kunnen volhouden als wanneer het weerstandsvermogen van Regeering en Yolk beide steun vindt in de welvaart des lands. En als wij nu bedenken, dat de vele nuttelooze uitga ven voor vestingen en oorlogstuig het ondernemen van werken van openbaar nut, het bevorderen der middelen van verkeer en vertier tegenhoudt, dan is, het gevaar groot, dat men de ware kracht des volks vermindert door pogin gen om de denkbeeldige kracht te ver- hoogen. Yóór den len Maart wenscht het Be stuur der Liberale Unie met de beschou wingen der aangesloten kiesvereenigin- gen bekend gemaakt te worden, om op grond daarvan een nieuw program te ont werpen. Wij zullen voor dien tijd wel gelegenheid hebben nog enkele pun en meer in 't bijzonder te bespreken en mee- nen voor heden met deze algemeene op merkingen te kunnen volstaan over het belangrijke stuk, dat wij met wezenlijke belangstelling hebben ontvangen en met ingenomenheid hebben begroet. Maandagavond vergade r- de het Departement WINKEL der Maat schappij „tot Nut ran 't Algemeru*. Na de opening door den voorzitter, en de le zing der notulen van de Decemberverga- dering, werd tot commissaris der spaarbank gekozen, de heer 1. Beumkes. Als Spr. trad daarna op, de heer C. H. Groot6 Voorlmann, van Amsterdam met eene nivelle, getiteld „Een briefwisseling bin nenshuis* door Jan C. De V o s. Op ktuiige wijze werd deze novelle, die de liefde eener echtgenoote voor man en kin deren schetste en door wier vergevensge zindheid de eendracht, die door de schuld van den heer des huizes dreigde verbro ken te worden, werd bewaard, door den Spr. voorgedtagen. In hooge mate boeiend was het dramatisch tooneelstukj*, Sidin, dat de Spr. hierna voordroeg, een stukje, dat in Indië en wel op Atjeh speelde en waarin een Atjeher geteekend is in zijne liefde voor wie hij bemint, in zijno toenegenheid en zelfopoffering voor wie hem goed behan delt, al is deze een blanke, maar ook in zijn wraak, waar deze het waagt hem te belagen en hem het dierbaarste te ont- rooven. Het derde stukje was eene no velle A b r a h a m Meijer als Hamlet, die niet weinig den lachlust der hoorders opwekte, evenals het Sint Nicolanspakje en het welbekende Diner van Manus, waar mede de spr. zijne voordrachten eindigde. Het was voor alle aanwezigen een waar lijk genotvolle avond, waartoe ook de dames „Melchior* en de heer „Egmond" het hun- ue bijdroegen door hun keuiig pianospel. De heer Groote Yoortmann heeft ge toond, dat hij zoowel in 'l ernstige als in het iuimige zijne hoorders weet te boeien en een avond van zijn optreden met recht een avond van kunstgenot kan genoemd worden. Met een woord van dank aan allen, die de bijeenkomst zoo aangenaam en gezellig hadden gemaakt, wetd zij te 11 uur door den Yoorzitter gesloten. In het lokaal van den heer D. Stam te NOORD-SCIIARWOU DE is een wedstrijd in hei kegelen uitgeschre ven in 12 Seriën. Degene die de hoogste punten behaalden, hebben Dinsdag 8 dezer om de prijzen gekampt, waarvan de uitslag is als volgl: Prijs 1. Een spiegel, d. Joh. Frank, N.-Scharw. 2. Een Fauteuil, d. W.v. d. Molen, 8. Een zilv. eetlep. d. J. M. Prijs, 4. Een Berl. zilv. inktstel, d. W. v. Loij, Oudkarspel. 5. Een Boekenhang, d. D. Blom,N.-Scharw. 6. Een Wekker, d. J. Jonker, r 7. dito, d. S. Opperdoes, 8. Bronzen Inklst. d. N. Pronk, Oudkarsp, 9. Brievenhanger, d. R. H. v. Dordt, 10. Tabakspijp, d. A. Prijs, 11. Sigarenpijpje (Meerschuim) d. A. Tales, Noord-scharwoude. 12. Inktstel d. A. Beth. Heden avond zal ia de So ciëteit „Ons genoegen" te WINKEL a's Spr. optreden de heer „L a m b e r t s" van Amsterdam, algemeen in ons land be kend en beroemd om de meesterlijke wijze waarop hij, Cremers Overbetuwsche novel len weet voor te dragen. Het is te wen schen, dat velen van de gelegenheid ge bruik zullen maken om den gevierden Spr. te hooren. Voor niet ledeu is de toegang opengesteld tegen betaling van 50 cents of voor heer en dame 75 cents. Te WINKEL ontving de Wed W. Fijnheer de voor 'naar verblijdende me- dedeeling, dat vanwege H. M. Koningin- Regentes op haar verzoek eene som gelds is gezonden aan den Burgemeester, ten ein de daarvoor eene machine te kunnen aan schaffen. De leveiiog er van is opgedra gen san den heer G. R. A. Meijer te Winkel. Het is te begrijpen, dat die ma chine de wedowe welkom zal zijn, daa'zij er veel toe zal bijdragen oju in haar le vensonderhoud te voorzien. De zaak ran den moord, in Augustus j.1 te BUSSUM op het doch tertje van den heer Meinders gepleegd, zal eerst in de maand Februari voor de rechtbank te Amsterdam worden deld. De instructie in deze zaak is name lijk heropend om nog eenige nieuwe ge tuigen te hooren. De kaDnonnier Koeleman heeft bekend; de dienstbode Henriette Momber blijft ech ter alle schuld ontkenneD. Men meldt uit TEXEL: Van de vier verongelukte visschers Bakker (vader en drie zoons) is thans naar men verneemt het derde lijk te STAVOREN aangespoeld. Het lijk van den vader vond men voor korten tijd te Hoisdninen en dat van de jongsten zoon te Vlieland. Daartoe uitgenoodigd door de Politieke Vereeniging „Vooruitgang* te Alkmaar, zal de heer Mr. A. Ker- dijk, lid der Tweede Kamer op vrijdag 18 Jannari e.k. des avonds ten 8 ure in het lokaal Harmonie een politieke lezing honden. Te ALKMAAR zal door de kegelclub „Alcmaria Victrix* aldaar een invitatie-kegelwedstrijd werden gehouden op de nieuw te restaureeren kegelbaan in het gebouw „Diligentia." De korpswedstrijd wordt gehouden op 27 Januari en 3 Februari e. k., de per soneel een vrije wedstrijden blijven geopend tot 25 Febr. 1895. Door H H. MM, zijn, als blijk de Koning innen zijn, als blijtc van ingenomenheid met de in April a. s. te ALKMAAR te houden wedstrijd van handwerkslieden met daaraan te verbinden tentoonstelling der voorwerpen, geschonken twee zilvereu me dailles, één met den beeldenaar van H. M. de Koningen en één met dien van H. M. de Koningin-Regentes. Op een geacht ingezetene van Texel is dinsdagavond een moordaanslag gepleegd, die op het eiland heal wat ontsteltenis te weegbracht en natuurlijk veel stof tot pra ten geeft. Met de middagboot vertrokken donder dag van hier na»r Texel een heer eu twee dames,die te Helder met den trein waren aan gekomen. Te Oudeschild aan wal gestapt, begaven zij zich per diligence naar den Burg, waar het drietal in het hotel „de Lindeboom* zijn intrek nam. Omstreeks half acht 's avonds ver voegden zij zich ten huize van dr. W., die, vroeger te Tholen woonachtig, zich niet lang geleden te Texel vestigde. Wat er tusschen dr. W. en het drietal is voorgevallen, is onzen berichtgever niet be kend, maar zooveel is zeker, dat na een kort onderhoud één der dames een revolver voor den dag haalde en daaruit eeu schot op den dokier loste. Het schot bleek goed gericht, doch de kogel smoorde in de wollen ooderkleeding van den aangevalleue, waardoor dezen slechts een vrij oubeduidend schampschot werd toegebracht. Toen de dokter hierop de vlucht nam, werd hem nog een kogel na gezonden, die echter evenmin doel trof. De vreemdelingen keerden vervolgens op hun gemak naar het hotel terug, waar zij spoedig door de politie in bewaring werden genomen. Na een langdurig verhoor te hebben on- deigaan, werd de heer en een der dames weder op vrije voeten gesteld, terwijl de ander, die de schoten loste, in hechtenis werd gehouden. H. A. Ct. De lelegr. meldt, dat eeu der dames moet verklaard hebben, dat zij zich na ge wroken had. door een zijn knecht Gisteren werd landbouwer uit SOEST met eeu koe door Amersfoort geleid. Nadat 't beest verscheidene malen door de gladheid uitgegleden was, ger akte het eindelijk ?an de been. In zijn val sleepte het den 68- jarigen voorbijganger B. mede, die bij de pogingen van T dier om op te staan, ver scheidene stooten en trappen op borst en hoofd kreeg. Bewusteloos werd hij naar 't politiebu reau gebracht, dat hij, na het verleenen van geneeskundige hulp, verliet, ten einde naar zijn woning terug te keeren. In den beginne liet de toestand zich niet ernstig in den nacht, is de man maar heden, laat echter overleden. behan-^ daar. B ij de wekelijksche Thee Thomson's Verloting is op Woensdag 9 Januri 1895, de prijs van f25 ten deel gevallen aan M j. G. de Roij te MAARSEN, de premie van 5 Kilo Thee aan den Winkelier de heer C. de Roij ai-

Schager Courant | 1895 | | pagina 1