Alcohol is geen voedsel. Hier en daar. „Alcohol is geen voedsel," zoo gehad, is er niets meer voorgevallen. 12 14 jaar en van 14 16 jaar De heer Feisser vraagt of deze f50.verdeeld, welke partijen tot onderscheidiugs- deel aan huishuur te 't ook wellicht voor een werd besteed, daar die wel hooger is. De heer Nobel oordeelt, dat bier alleen de vraag mo6t worden beantwoord, of de man zijn inkomsten aan 't Zand zijn ver minderd. Zoo ja, dan moet tot de gratifica tie worden besloten. De heer t>. Beusekom licht toe, dat Dij» den grooten tuin mist. dus feitelijk min der inkomsten heeft. Een gemeente-veldwachter is niet zoo goedkoop, merkte de heer Schuijt op. De heer v. Beusekom zegt nu nog, dat Dijs f 10.onkosten heeft gehad bij het verhuizen, en het eigenlijk niet tuinder kan, dan deze f JO.ook nog terug te gevea. Tevens voegt de heer v. Beusekom er aan toe, dal zoo Dijs na^r elders wordt verplaatst, zijn opvolger wederom te 't Zand komt te woneD, daar door deze verplaat sing 't Zand de standplaats geworden is. Wordt nu achtereenvolgens in rond vraag gebracht :1. het toekennen van 1 50. gratifacatie 2 hel vergoeden van f 10. ter tegemo-t koming in de kosten van ver huizing. Welke beide voorstellen met al gemeens stemmen worden aangenomen. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. Volgens de Franeker Cl. zou te APPELSCHA een man van gebrek en el lende omgekomen zijn. Men vond hem dood op zijn strooleger, slechts met eene armzalige jas bedekt, terwijl wind en sneeuw door gaten in het dak vrijen toegang had den. teeken, een blauw, een wit Aan mr. J. P. Kraakman, is op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton ALKMAAR met ingang van 10 Februari 1895 is be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alkmaar mr. J. Verdam, advocaat en procureur te Alkmaar. Zaterdag had J. B t e WIN KEL, rijdende met den vrachtwagen van schipper Strijbis, te Heer-Hugowaard het ongeluk bij het opstappen op den wagen, te vallen, en zijn „been te breken*. Met hel gebroken been en onder 't uitstaan van veel pijn is hij naar Winkel gereden, waar het been door Br. W. Melchior is gezet. Te NIEUWE NIEDORP werd Zondag een wedstrijd op schaatsen gehou den, tusschen jongens van 9 13 jaar. De eerste prijs, een paar schaatsen, werd behaald door G. Bruinde 2e een ijsstok of een paar riemen, naar keuze, door Jac. Kaan en de 8e, een paar riemeo, door Corn. Sieswerda. De prijzen werden met eene toespraak uitgereikt door W. C. Visser. Er bevond zich veel volk op de Reid, maar de banen waren ook flink in orde. Het Fanfarecorps nB e Vol harding'te HEER HUGOWAARD, onder leiding van den heer P, D. Pluister te Broek op Langedijk, gat in het lokaal „De Zwaan* op den laten voor hare talrijke kunstlie vende leden, en den 8en Februari voor het publiek, hare esrste openbare uitvoering. Wij brengen Directeur en leden van het Corps hulde voor de correcte uitvoe ring der verschillende nummers vau het programma. Wanneer zij in hare studie hare zin spreuk getrouw blijft, belooft het Corps aan het publiek zeer veel goeds. Zondag werd te WINKEL vanwege de ijsclub eene hardrijderij *p schaatsen gehouden voor jongens tusschen 10 en jaren oud. Het aantal deelne mers, dat ongeveer 50 bedroeg, werd in drie partijen, n.1. van 10 12 jaar, van en een rood Zand zeker lintje droegen.* De prijzen bestonden in een paar schaatsen (IJlster doorloopers,) een paar gewone schaatsen en een paar krul- schaatscben. De eerste prijs werd gewon nen door D. Fijnheer Jz., de tweede door S. de Jong en de derde door G. Kooij. M».andag was er hardrijderij van paren, die evenals Zondag door een talrijk pu bliek werd bijgewoond. Zeven paren na men er san deel. Er werd flink gereden. De eerste prijs, een wekkerklokje werd gewonnen door D. van Zoonen Jz. en Ant- je Koster Jd en de tweede, een servies, door P. Krap Kz. en Jannetje Krap Kd. De prijzen werden uitgereikt door den Voorz. der club, den heer K. Vries. De ijs- club te Winkel verdient een woord van lof voor haar kranig optreden en voor de j wijze, waarop zij met de koude het aan gename met het nnttige weet te vereenigen. Reeds eenige dagen heeft zij roim 20man aan 't werk gehad voor 't maken van banen in de gemeente en naar de omliggende ge- meeuten, daarbij uitvoering gevende aan het desbetreffende art in haar reglement. Er wordt 7 h 8 uren per dag tegen 9 ets. per uur gearbeid en daardoor voorkomt de ijsclub armoede, die anders wrllicht zich zou doen gevoelen. Zondagavond heeft zij aanbesteding ge houden van eene ijstent, waarvoor drie biljetten waren ingekomen. De laagste in schrijver was de heer Korter te Winkel, aan wien het werk is gegund. Moge de IJsclub zoo blijven voortgaan, maar moge zij vooral krachtig gesteund worden door de burgerij, en ieder, die zulks kan, zich als lid laten inschrijven. De contributie bedraigt slechts f 1 per jaar. om van hem af te komen, bewogen in de geldbeurs of porfemonuate te tasten, en zoo weet deze man zich een vrij ruim inko men te verschaffen, zonder dat hij er ar beid voor behoeft te verrichten. Hij woont op een net gemeubelde k*- mpr en houdt geregeld boek van de git ten, die hij ontvangt en van de namen dergenen, die ze hem hebben verstrekt. Die giften vertegenwoordigen een niet on belangrijk bedrag. Inde Zandstraat te ROT TERDAM, trachte Zondagavond een drie tal personen geld te maken voor vreem de papieren, waarvan zij blijkbaar de waarde niet kendei. De politie, hiervan onderricht, hield omstreeks middernacht een jongen aan met een sigarenkistje on der den arm, hetwelk ruim f 20.000 aan effecten bleek te bevatten. Bij onderzoik bleek dat deze in het begin van den a- vond gestolen waren bij een particulier, den heer D. J. Oosthoek, wonende in de Zwarte Janstraat. Aangehouden zijn twee jongens van on deischridenlijk 16 en 18 jaar, terwijl naar een derde wordt gezocht. Te ENGW1ERUM is proces verbaal opgemaakt tegen een armvoogd, tevens onbezoldigd veldwachter, wegens diefstal van turf, hem verstrekt om aan de armen uit te deelen. „Het denkbeeld, van maakt de helft we hebben." Reeds meermalen dat alcohol voedt, de dronkaards, die (Dr. Cummins.) hebben wij in onze sich gesloten, zotdat geen gedruis zijn oor trof. Buiten zag bet er droevig en don ker uit, zoodat de kamer slechts spaarzaam verlicht was. De haard verspreidde een aaDgename warmte en de canapé zat zoo zacht. Nog altoos klonk die heerlijke stem in zijn oor, zoo bemoedigend en geruststel lend. Zijn boofd werd zwaar en zijne ge dachten langzamer, slechts even uitrusten, dacht Oswald. Slechts een oogenblik. Klaartje bad van kleeding gewisseld en een bezoek bij de kleinen gebracht, die volstrekt niet te spreken waren, over moe ders lange afwezigheid. Nu zou zij baar gast weder opzoeken. Zij bad medelijden met bet arme, kleine ventje en rij had hem zoo gaarne getroost I Niet met bloote woor den Het zal wel terecht komenverlies den moed nietbet toeval zal u wel gun stig zijn. Wat zon de arme duivel daarme de aanvangen. Liever zeide zij in het ge heel nietsZij opende de denr van bet sa lon en zag, dat hij alle zorgen vergeten bad, bij was ingeslapen 1 Rustig ademend als een kind lag bij achterover, het boofd ter zijde en de handen gevouwen Zachtkens sloot zij de deur weder en begaf zich in de ka mer daarnaast. Hoe zou tij hem kuuneu helpen Zoo zat zij oen tijdlang te denken en zag hoe de sneeuwvlokkeu neerdaalden. Dan stond zij op, ging naar de kamer van haar man en haalde diens reisdeken, ging weder om naar het salon en spreidde hem over den Blapende. Hij moebt anders kood worden, dat groote kind. Oswald bemerkte er niets van en sliep rustig door. Zij moest zich goed bonden, wilde zij niet in een vroolijk lachen uitbarsten, zoo comisch zag hij er uit, zooals hij daar lag met zijn ge- opeuden mond, en regelmatig gepaf Zjj ging de kamer uit en riep haar dienstmeisje toe „Zorg dat de kinderen niet naar vo ren komen." Vervolgens ging zij de trap af en trad het kantoor van haar man bin nen. Wordt vervolgd. Te BEESD viel eene oude vrouw slapende tegen eene braudende ka chel. Hare kleederen verbrandden aan eene zijde tot op de huid. Door de buren werd de brand gebluscht. De toestand der vrouw is zorgelijk. Een vischrronw in de Palmstraat te AMSTERDAM, die al eeni- gen tijd in de loterij gespeeld had en er voor een paar dagen nog „iu" zat, had weer 1/20 gekocht en hoorde Vrijdagmid dag, dat de f 80,000 op 13716 gevallen was haar twintigje Haar blijdschap steeg toen zoo ten top, dat zij van haar negotie wegliep en den voorraad disponibel stelde voor den gaan den en komenden man, waarvan onder stompen en stooten natuurlijk druk gebruik werd gemaakt. Ouder redactie van den heer J. de Koo, zal Zaterdag 9 Februari verschijnen Be Volksstemweekblad gewijd aan de belangen van Staat en Maatschap pij. Men meldt uit 's-GRAVEN- HAGE: Op het perron van het Hollandsche spoorstation werd een jongmensch aange troffen die zooals later bleek ge tracht had zich te vergiftigen. Hij zakte ep een bank ineen en trok daardoor de aandacht. Naar het ziekenhuis vervoerd, wist men daar het vergif onschadelijk te maken. De jonge man werd naar het sta tion teruggebracht en keerde later met zijn inmiddels uit de hoofdstad ontboden vader naar Amsterdam terug. Met de gehouden stem ming voor een Lid van een Bestuur van den Derc- en KerkmeerPolder te OUDCAR- SPEL, op den 5 dezer, is als zoodanig herktzen, de heer H. Hark Cz. Een Haagsche bedelaar wordt volgenderwijs in „Charitas" geschetst: Een net gekleed heer met hoogen hoed op het boofd, ruim 50 jaren oud, met een goed, fatsoenlijk uiterlijk, schelt aan. Aan den bediende, die de deur opent, geeft bij zijn naamkaartje met het verzoek het den heer des huizes te overhandigen en dezen voor hem eenige «ogenblikken belet te vragen. Hij wenscht hem te spre ken over een hoogst gewichtig belang. Na den deftigen heer in de spreekkamer of den salon gelaten te hebben, voldoet de bediende aan zijn verzoek. De heer des huizes, begeerig te weten over welk ge wichtig belang die vreemde heer hem komt onderhouden, begeeft zich tot den bezoeker, die zich uiterst beleeft en fat- en dien hij verzoekt soenlijk voordoet, plaats te nemen. Op zijne vraag deelt deze mede, goeden huize, die kolommen gewezen op het ziel- en lig- chaam-verdervende van drankmisbruik. Het akelig levenslot van medemenschen, die zich en de hunnen ten val brachten, of op zijn zachtst genomen zedelijk en lichaamlijk vermoordden, noopte ons daar toe. Een courant toch, moet niet alleen zijn, de spiegel vanmaar ook eene spie gel voor de Maatschappij. Gadeslaande wat rondom ons gebeurt in de maatschappij, meenen wij den strijd tegen Schiedam nog te moeten verscher pen. Is 't niet bezwekenen te redden, dan toch ten minste onbedorven en jonge menschenharten te waarschuwen, te vrij waren voor dien val. Ellendig zijn vele toestanden in het maatschappelijk leven, ellendiger noe men wij het, dat de geest van het Chris tendom nog zoo weinig zetelt in de har ten der zich Christen-noemende Be schaafden, dat tafereelen van kommer en ellende als nog heden onze maatschappij ontsieren, mogelijk zijn het ellen digst evenwel is de onomstootbare waar heid dat duizenden, neen, milloenen menscben door drankgebruik, zoo wel als door drankmisbruik de bewerkers zijn van bet ellendig lot van zich en hun medemenschen. Wij willen hier niet twisten over de vraag of het dagelijksch gebruik van 1, 2 of 3 borrels iemand stempelt tot dronk aard, evenmin vinden wij het van gewicht of het gebruik van een„klein"bor- reltje als onschadelijk voor het lichaam is te beschouwen alleen van belang vinden wij deze waarheid dat geestrijke drank, in den vorm van jenever, wijn of likeur, in de hand der maatschappij even gevaarlijk is, als het vlijmscherp mes in de hand van het onbewust kind. De Sociaal Democraten roemen er op, dat zij strijden tegen Schiedam. In zeker opzicht mogen zij daarop zich beroemen. Maar daarnaast dient in het licht gesteld, dat als de Sociaal Democraten dit strij den tegen Schiedam exploiteeren willen voor de waardij hunner stellingen, zij te gelijkertijd schromelijk onrecht plegen door te pronken met eens anders veeren. Immers, eeuwen voor dat de eerste Sociaal-Democraat er aan dacht, het drankmisbruik te gaan bestrijden, leeraarde ods reeds het Christendom, dat het zelfmoord-plegen is, zich tot slaaf te maken zijner lusten, onderwelke het zeer zeker ook geteld zal hebben: het zich benevelen door het gebruik van eenigerlei drank. Toch dient erkend, dat de drank- gebruikende en drank-misbruikende naam-Christenen,te dezer zake aan de So ciaal-Democraten een lesje kunnen nemen. Wij stellen ons volstrekt niet voor, het nog te kunnen beleven dat ten op zichte van de drankslavernij ons ideaal verwezenlijkt zal zijn, och, de voor uitgang der menschheid heeft slechts langzaam, haast onmerkbaar plaats maar ze heeft plaats. Daarom, aanhoudend gestreden en elkaar gehol pen. dl® heeft. Wij hebben dus na te gaan, wat de noodzakelijke bestanddeelen zijn om het lichaam op te bouwen, om vleesch, been, bloed, zenuwen, hersenen enz. te vormen en de wetenschap leert ons, dat er vier groote klassen zijn, waarin deze stof fen kunnen worden verdeeld. Klasse IVleeschvormende, stikstof- houdende voedingsmiddelen. Hun voor naamste werk is spieren, zenuwen en hersenen te vormen. Stikstof komt voor namelijk voor in eiwit, mager vleesch, kaas, melk, ook in bloem en alle graan soorten. Dit zijn eiwit-houdende stof fen. Klasse IIBeenvormende voedings middelen, (d. i. minerale stoffen of zou ten). Deze komen voornamelijk voor in melk, versche groenten, vruchten, en de buitenste deelen van graansoorten als tar we, gerst en haver. Deze stoffen zijn nut tig tot het vormen van been, tanden en haar, en om het bloed gezond te hou den. Klasse IIIWarmtegevende of kool- stofhoudende voedingsmiddelen. Deze ge- VCn, evenals de kolen aan een stoom machine, aan het lichaam warmte en veerkracht en vormen het vet. Deze stoffen komen voor in vet, olie, suiker en in de stijfsel, die in alle graansoor ten aanwezig is. Klasse IV: Water. Dit verzacht het vaste voedsel en helpt het verteren. Doordat het in het bloed aanwezig is, voert het het verteerde voedsel naar al le deelen van het lichaam en draagt weg alles wat niet noodig is, tevens de warm te van het lichaam gelijkmakend. Terecht heet het water daarom: „de beste van alle dranken Tarwebrood is bijna een volmaakt voedsel. Het bestaat uit 8 pCt. vleesch vormende, 2il2 pCt. beenvormende, 52 y2 pCt warmtegevende stoffen en 37 pCt. water, d.i. eene hoeveelheid van alle vier de benoodigde stoffen, die wij opnoemden Melk is, zooals gij weet, een natuur lijk voedsel, want kleine kinderen leven er geheel en al van. Wij behoeven u niet te vertellen, boe snel ze groeien, hoe spoedig ze. tandjes krijgen en standvastig ze dartelen en springen op moeders schoot Melk bevat 4 pCt. vleeschvormende, 1 pCt. beenvormende, 9 pCt. warmtegevende stoffen en 86 pet. water, en is daarom dus een goed voedsel. Ongegist druivensap is ook voedend, wat mijnheer verlangt, dat hij een man is van eene zeer goede opvoe ding heeft genoten, en wetenschapptlijk is ontwikkeldvroeger heelt hij fortuin ge had, maar hij heeft het verspild, en, ter wijl hij niet fatsoenlijk kan leven van het weinige dat hij nu en dan met letter kundigen arbeid verdient, doel hij jaar lijks te zijnen behoeve bij vcorname en vermogende ingezetenen een collecte, om op die wijze het ontbrekende aan te vul len. Velen zijn er, die hem daarbij steunen, tal van ministers, kamerleden staatsraden, predikanten, geneesheereD, in een woord de élite der maatschappij, en hij twijfelt niet, of mijnheer zal zich ook gaarne willen rangschikken onder deze weldadigeD. Menigeen wordt door den gemoedelijken toon van dezen bedelaar en het voorbeeld van zoovele hooggeplaatsten, of ook wel schrijft de heer K. V. in het Rolt. Kbld. en gaat aldus voort Wat verstaan wij onder voedsel? Wanneer wij loopen, spreken of den ken, of wat we ook doen, gebruiken we kracht, verliezen warmte, laten de ver schillende deelen van ons lichaam wer ken en worden hongerig. Om aan dezen honger te voldoen, om nieuwe warmte te verkrijgen, om onze kracht te her winnen, nemen wij voedsel tot ons. Ons lichaam is gemaakt uit bestand deelen, die wij elementen noemen. Over de meeste hiervan zullen wij u niet las tig vallen alleen moet ge weten, dat de hoofdbestanddeelen zijn koolstof, water stof, en stikstof. Deze stoffen nu moeten in goed voedsel voorkomen. Nu zullen we sterven, als we ons niet voeden met stoffen, die on» lichaam noo- het bevat ongeveer 1 1j2 pCt. vleesch- en beenvormende en 13 pCt. warmtege vende stoffen, 6 pCt. waardelooze stof en 80 pCt. water. Het voedt evenwel lang zoo goed niet als melk en brood. Yerder uitstekend voedsel zijn vleesch, eieren, boter, boonen, erwten, havermeel, rijst, spek, chocolaad. Deze be hooren on der de beste voedingsmiddelen; aardap pelen evenwel onder de slechtste. Is alcohol een voedsel? Laat ons nu eens zien, welk recht alcohol, dat wij een vergift noemen, heeft om voedsel te heeten. Alcohol kan geen vleesch vormen, omdat het geen stikstof bevathet helpt niet één van die stof fen, welke in staat zijn spieren, zenuwen en andere organen te vormen. Alcohol kan niet been, tanden of haar vormen, omdat het geen minerale stoffen of zou ten bevat. Alcohol geeft geen warmte. Sommigen meenen, dat, omdat alcohol nu eenmaal brandt, wanneer men het aansteekt, het ook in het lichaam warm te geeft. Maar de onderzoekingen van de grootste geleerden bewijzen, dat het in derdaad het lichaam kouder maakt. Alcohol is niet een water-voedsel (een groot deel van ons lichaam bestaat uit water) omdat het geen water bevat. Een van Engelands grootste scheikundigen zegt dan ookEr is niets in alcohol, dat eenig levensweefsel voor het lichaam kan vormen (dr. B. W. Richardson) en professor Miller zegtAlcohol is geen voedsel in eenige beteekenis van het woord. Zijn bier, wijn en sterke drank voed sel Wij hebben, nu we zien, dat alcohol geen voedsel is, te onderzoeken of bier, wijn en sterke drank dit bevatten. Er is helaas nog een te groot gedeelte men- schen, die zonder het te weten, bier „vloeibaar brood" noemen en de goede hoedanigheden van„voedende port"prijzen en die van brandewijn spreken als van „eau de vie" of „levenswater". Inder daad is dit niet zoo. Als goede voorbeel den nemen we ale, port en brandewijn A 1 e bestaat uit: 86°/0 water, onge veer V2°/0 vleeschvormende stoffen, even zooveel warmte gevende, minder éua}L\ stoffen, die been enz. voortbrengen, on ge veer 6°/0 waardelooze stoffen en 7°v alcohol. Was er nu geen alcohol aanwe zig, dan was de voedende kracht toch al zeei gering, maar de groote hoeveelheid alcohol verhindert bovendien de goede werkig van dit beetje voedbeL Hierdoor verzwakt ale het lichaam in plaats van het te versterken. De beroem de L i e b i g zegt in zijn Brieven over de Scheikunde: „Daar is meer voedsel in het meel, dat op het punt van een mes kan gelegd worden, dan in tien gla zen Beiersch bier. Iemand die gewoon is deze hoeveelheid bier dagelijks te ge bruiken, verkrijgt hiervan in het gunstig ste geval evenveel voedsel als in drie lood vleesch." Port bestaat uit 78°/n vleesch- en o/ o water, i/,o/# beenvormende, ongeveer 372 °/o warmtegevende en V2 waar delooze. Dit nu zou wel kunnen voeden als er niet 17 van dien kwaadaardi- gen alcohol in was. Eii Engelsch medisch blad (The Lancet) zegt: „In 1000 gram wijn is slechts 1l/2 gram voeding. Yleesch bevat 156 maal meer voedsel (in evenredigheid) dan wijn." Brandewijn bestaat uit 46 pet. alcohol en 54 pet. water. In alcohol i8 geen voedsel, integendeel, deze hoeveel heid neemt de voeding van het water geheel en al weg. Dranken, alcohol bevattend, hebbon daarom geen recht als voedsel te worden beschouwd, en veel beter is het dan ook zijn geld aan b r o o d dan aan sterken drank uit te geven Ingezonden „Uit de schoolklappen" is eene zaak, die niet bepaald gerekend wordt te be- hooren tot de goede wersten" der menschen. Toeh waag ik het, op het gevaar af van mij eene kleine bestraffing op den hals te halen, iets uit de school wereld „over straat te brengen," als men dat zoo noemen wil. 't Is nog een goed kwartier vóór den aanvang van den voormiddagschooltijd.We zijn aan 't eind met onze gewone voor bereidende werkzaamheden voor den dag en staan even om de kachel, terwijl de kinderen voor en na binnenkomen om de roode verstijfde handen tegen het ij zeren kachelscherm te verwarmen en hij beurten de voeten er tegen te houden met hetzelfde doel. Buiten de deur in den langen hollen gang, hoort men het schoppen en stampen met de klompen om de sneeuw er af te krijgen en on der dat alles door, alle denkbare gelui den, die kinderstemmen vermogen voort te brengen. De binnenkomenden dragen nagenoeg allen dezelfde uitwendige teekenen roo de betraande gezichten, hetzij dan van de pret.of van verdriet, vochtige neus jes, verwilderde haren met stukjes sneeuw er in, en wat de kleeding aangaat heb ben de meisjes vochtige rokjes en boe zelaars en de jongens ten minste tot de knieën natte broekspijpen. Hoe het met de kousen gesteld is, zien we het best aan den houten vloer, waarop de voetstappen overal sporen hebbon ach tergelaten en aan de schoenen, die na het afsmelten van de sneeuw het beken de dofzwart vertoonen van het doorge slagen schoeisel. Toch schijnen de kleinen er vermaak in te vinden, dat de damp van hunne kleederen opstijgt langs het kachelscherm; alleen een paar achter-aankomers, die geen heel best plaatsje hebben kunnen bemachtigen, kunnen het niet langer uit houden en beginnen te schreien. Geen wonderZe wonen veraf en aan alles te zien komt het er thuis niet te breed om bij winterdag, 't Is wel wat erg voor die stakkers, om met door natte voeten den heelen dag op de school banken te zitten. Familie in de nabij heid hebben ze nietze blijven op bo terhammetjes. Doch we weten een stelletje droge kou-en te krijgen, en daarmee is er spoe dig een eind gemaakt aan het kinder verdriet. En 's middags komen de be terhammen voor den dag, en de voeten zijn weer droog en de betrokken gezicht jes weer opgeklaard. „Als het weer zoo besneeuwd en nat is over den weg, moet moeder je een oaar droge kousen mee-geven in den zak", raden we den kindereu aan. Zij vinden dien raad goed en zullen het thuis zeggen. „Stel je voor, dat die menschen nu eens geen tweede paar kousen voor die anderen hebben," brengt een van ons in het midden. Maar zoo erg zal het allicht on der onze klanten nog niet zijn „Waarschijnlijk niet," meent een an der. „En toch behoort dat niet tot de onmogelijkheden, want, zooals bekend is. bestaat er eene soort van armoede, die zich niet licht naar buiten vertoont, eene armoede, die huist in die gezinnen waaruit de kinderen nogal knap voor den dag komen, zoodat men het ze niet aanziet, en die armoede is vaak des te nijpender.* Toch behoort onder de plattelandsbe volking van„Hollands Noorderkwar tier" gebrek aan voldoende kleeding, ge lukkig! nog tot de zeldzaamheden. Of er ook gebrek aan voldoende voe ding wordt geleden Te oordeelen naar de hleeke wangen van sommige kleine kleumers, zou men weieens tot die gevolgtrekking moeten komen. En dat is bij de winterkoude nog erger dan gebrek aan mooie of knap pe kleeren. Verarmd van buiten is niet gelukkig, maar verarmd van binnen is bepaald treurig te noemen vooral bij kin deren. Het moet wel een treffend gezicht zijn, dunkt u niet Als in de volks gaarkeukens, te Amsterdam b. v. eeni ge arme jongens plaats nemen ieder met eene spijskaart in de hand, die ze daar even van de school hebben ontvangen en na eene korte beraadslaging onder elkaar iets bestellen gauwwarm en lekker, héen na den maaltijd» opstaande, haastig met de vingers het bord schoon likken en dan voorui Veer naar de klasse Dezer dagen schreef éen onzer goede kennissen een brief over alles en wat, *net andere woorden een familia^ren brief, waarin ongeveer volgendie voorkwam: nog bet

Schager Courant | 1895 | | pagina 2