Jacht en Visscherij. Zondag 10 Februari 1335. 39ste Jaargang Ho. 2962. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. JBureau: SCHAOtl, Eraan, O 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5c Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente S c h a g e n. Bekendmakingen. Openbare Verwildering van den Raad der gemeente Sclia- gen, op Dinsdag, 12 Februari 1895, des voormiddags ten 10 ure. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek Bestuur Strijkmolens Schager Kogge betrekkelijk het hou den zijner vergaderingen op het Raad huis. 3. Idem van het Bestuur der daar voor bestaande vereeniging, om voor het houden der jaarlijksche paasch- tentoonstelling gebruik te mogen ma ken van Marktplaats en Gedempte Gracht. 4. Idem van schipper L. Bood om een vaste legplaats. 5. Reclame Hoofdelijke omslag. 6. Belooning van werklieden tij dens de markt bij het wegen van varkens, enz. Binnenlandsch Nieuws. AlftlCtl flliciis-, Aimlsilit- LiillnvIliL POLITIE. Ter Secretarie, worden inlichtingen ver zocht omtrent twee uit eeo weiland in deze gemeente vermiste Schapen (over- houders), gemerkt met dof lood merk op het schoft en een hoek uit den onderkant van het linkeroor. Punten van behandeling De Burgemeester van S c h a g e n brengt ter algemeene kennis het navolgende: De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, Gezien besluit van Gedeputeerde Staten, dier provincie d,d. 23 Januari 1895 no. 5; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de jacht op houtsnippen in de ze provincie zal worden gesloten den lsten Mei e.k. met zonsondergang 2°. dat de jacht op eenden zal wor den gesloten den 28sten Februari e.k. met zonsondergang 3°. dat de jacht op ander Waterwild zal worden gesloten den !30steD Maurt e.k. met zonsondergang 4°. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 14 Juli e.k.; 5°. dat de visscherij met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en ps.- lingfuiken, die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente lexel zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Junie e.k.; 6°. dat gedurende den gesloten visch- tijd ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. Eu zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in iedere ge- meeute van Noordholland worden aange plakt. Haarlem30 Janaari 1895. De Commissaris der Koningin voornoemd, get. S C H O R E R. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Tegen het pogen van het bestuur der Liberale L nie om tot de samenstelling van een nieuw program te komen, is eene bedenking ingebracht, die iets ver leidelijks heeft en daarom gevaarlijk is. Op een betoog van het Vaderlanddat de democratie leiding behoeft en vooral het intellect de roeping heeft, die lei ding te geven, antwoordt de Haagsche Crt„Men kan de juistheid dezer be- schouwing erkennen, en toch van mee. «ning zijn, dat 't wenscheljjk is, dat het „intellect de democratie bij die leiding „hoore en niet, buiten haar om, de re cepten voorschrijve en gereed make. „Want vooreerst leven er in het tegen woordige „volk achter de kiezers" mis schien ook wel menschen, waaromtrent „het intellect, nog 't een en ander van dat volk zou kunnen leeren. „Maar gesteld dat wat we gaarne „als waarschijnlijk en wenschelijk erken- „nen ten slotte het intellect bij het „uitbakenen van de nieuwe banen de „moreele overmacht behoudt, dan blijft „het toch voor den indruk op het volk „geenszins onverschillig, of dit bij die uit- bakening gehoord is of niet." Het verleidelijke dezer bedenking zit hierin vooreerst, dat er, naar de mode van den tijd aan het intellect zekere aanmatiging, een zucht om den baas te spelen, wordt aangewreven. Maar ten tweede en vooral, omdat men er op aan dringt om aan het „volk achter de kie zers," welks belangen in het ontwerp programma eene groote plaats innemen, ook stem in het kapittel te geven. En daar nu het verleidelijke der voorstelling aanleiding zou kunnen geven, om aan de bedenking meer ingang te verschaffen, dan zij verdient, komt het ons wensche lijk voor, daaromtrent enkele opmerkin gen in het midden te brengen. In de eerste plaats mag de vraag ge daan worden, hoe men zich toch wel het „volk achter de kiezers", die „komende democratie", in één woord, den toestand na de uitbreiding van het kiesrecht, voor stelt Het heeft er dikwijls en ook in het geval, dat wij nu behandelen, veel van, alsof er met de uitbreiding van het kiesrecht een soort van openbaring zal plaats hebbenalsof degenen, die totnu- toe van het kiesrecht uitgesloten zijn, met hunne wenschen en verlangens, met hunne behoeften en hunne nooden, ge reed staan, om die dan medetedeelen, maar dat men tot zoo lanqniets daar van merkt of ontwaartHet is, alsof dat „volk achter de kiezers" een vaste mas sa is, met dezelfde denkbeelden, geneigd eenen zelfden weg in te slaan, gereed althans om de maatschappelijke kwalen naar één recept, naar eene geneeswijze tenminste te behandelen Maar, eilieveLaat ons dan toch om ons heen zien en de dingen beschouwen, zooals zij zijn. De werkeljjkheid heeft immers niets van het beeld, dat men zich schept. Zeker, als de nieuwe kiezers meespreken, zullen de maatschappelijke belangen meer op den voorgrond treden. Terwijl wij ons bezig hielden met the oretische onderzoekingen naar de beste regelingen voor de toekomst, hebben zij practisch de ervaring opgedaan van het onvoldoende der bestaande toestanden. En terwijl wij dus nog aarzelen een keu ze te doen, omdat wij, in hetgeen ons aangeprezen wordt, nog niet dadelijk het beste weten te onderscheiden, zullen zij dringen tot spoed en tot doortastendheid,om dat zij gevoeld hebben en nog gevoelen, dat er in ieder geval verbetering komen moet Maar langs welken weg de verbetering te krijgen is, daaromtrent tasten velen der aanstaande kiezers nu nog in het duister rond. En als zij dat nu nog doen, zullen zij het ook doen, als de nieuwe kieswet er zijn zal, want die zal hun wel een nieu we bevoegdheid, maar niet meer ver stand, niet meer kennis, niet meer in zicht geven. Zij zullen wel genoodzaakt zijn, niet om licht te geven, maar om licht te zoeken. Bij wie zullen zij dat zoeken Natuurlijk bij hen, tot wiezij zich het meest aangetrokken gevoelen. Daarnevens zijn er onder de aanstaan de kiezers, die daarentegen zeer zeker hunne gevestigde meening over de mid delen tot verbetering hebben, maar hun ne denkbeelden daaromtrent zijn in gee- nen deele geheim, zoodat ieder, die wil, ook nu reeds alle mogelijke licht daaruit putten kan. lip hen intusschen bestaat ook niet al tijd overeenstemming van zienswijze, in tegendeel belangrijk verschil van meening over verschillende en daaronder hoofd punten, ja verschil van beginsel en van richting. Zij weten, wat zij willen, maar zullen daa om ook ieder hun eigen weg gaan. Geheel alleen Misschien wel. Misschien niet. Dat zal van verschillende omstandigheden afhan gen. In de eerste plaats daarvan, of zij al of niet gelegenheid vinden zich bij een bestaande partij, richting, groep aan te sluiten, of zij bij deze steun kunnen vinden voor de verwezenlijking van hun ne denkbeelden, voor de voorziening in hunne behoeften, voor de vervulling van hunne wenschen. Zoo zullen er de vaan volgen der Soc. Dem. Arbeiderspartij, zoo zullen er zich voegen bij de R. Kath., bij Anti-Rev. Kiesvereenigingen? Ook bij Vrijzinnige? Het beantwoorden dier laatste vraag geeft o. i. tevens de reden aan, waarom nu het bestuur der Liberale Unie eene groote plaats op het te ontwerpen pro gramma aan het maatschappelijk vraag stuk wenscht in te ruimen. Of van het volk achter de kiezers er zich, zoodra zij kiezers worden, zullen voegen bij de vrijzinnige kiesvereenigin gen of in zelfstandige vereenigingen met dezen zullen samenwerken, is eene vraag, waarop het antwoord afhangt van het antwoord op deze andere: wat men van de vrijzinnige richting op maatschappe lijk gebied te wachten heeft. Niet om aan het „volk achter de kie zers" voor te schrijven, welken weg het te gaan heeft, niet om te beslissen over hun belangen buiten hen om, is een pro gramma noodig; wel om niet alleen voor ons zeiven den door ons te volgen weg af te bakenen, maar ook om den nieu wen kiezers te doen zien, welken weg wij, vrijzinnigen, gaan zullen, om hen in staat te stellen te beslissen, of zij al dan niet, geheel of ten deele met ons kunnen en zullen meegaan. Wij willen niet hun de wet voorschrij ven omtrent hetgeen zij te doen hebben, maar hen inlichten omtrent hetgeen wij van plan zijn te doen. En wanneer wij daartoe willen over gaan, doet zich tweeërlei vraag voor: 1°. Wat het eerst aan de orde moet komen en het best tot oplossing kan worden gebracht. Op die vraag een vraag van prac- tijk en ervaring grootendeels geeft al wat in en buiten de werkmanskringen over maatschappelijke belangen in den laatsten tijd gesproken en geschreven is. een voldoend antwoord. 2°. Welke de beste oplossing voor ieder vraagstuk zijn zal. Dat is een vraag, hoofdzakelijk van beginsel en van richting. Daarop moet het antwoord gegeven worden uit onze eigen boezem. Daaromtrent kunnen wij ons later zoo min als nu iets laten opdrin gen ot opleggen, ook niet door nieu we kiezers. En aangezien wij ons daarover dus nu evengoed kunnen uitspreken als later, is het wenschelijk dat wij het nu doen. Niet alleen om aan hen, die met ons eenen weg willen gaan, de gelegenheid te geven zich bij ons te voegen, maar ook om hun, die iets anders willen, dui delijk te maken, dat zij van ons niets te wachten hebben, en eindelijk ook, om dat, geheel afgezien van de nieuwe kie zers, met het oog op de omstandigheid, dat onvermijdelijk de maatschappelijke vraagstukken aan de orde zullen komen, wij voor ons zeiven tot klaarheid dienen te komen, wat wij op dit gebied gemeen schappelijk willen en kunnen bereiken. Woensdagavond i. 1. gaf de Zangvereeniging „Apollo4 van WIERINGERWAARD, in het lokaal Boon haar eerste concert, hetwelk door hare kunstlievende leden en geïntroduceerden werd bijgewoond. Het met zorg gekozen programma bood op vocaal zoowel als op instrumentaal-ge- bied kunstgenot, en ongetwijfeld zijn allen die dit concert bijwoonden over de uit voering ten zeerste tevreden. Dit koor, hetwelk over een flink da- mespersoneel heeft te beschikken, heeft zich verdienstelijk van haar taak gekweten. Het heeft bewezen, hoeveel dilettanten bij ern8tigen wil en volhardende studie vermogen, vooral wanneer de leiding in znlk een vertrouwde hand berust, als dit bij den heer P. Stadt van Scliagerbrug, Apollo's directeur, het geval is. Niet alleen msg dit koor bogen op een uitstekend bezette sopraan, maar ook kan het trots zijn op de soliste, die het bezit in Mej. Schoorl. Als deze hare stem blijft ontwikkelen ea oefenen, dan zal zij onder de dilettanten eene eerste plaats zich kannen veroveren.- De natuur schonk haar een glashelder zeer wellnidend en omvangrijk orgaan. De door haar in „Goeden nacht" van J. B. Kolkman, gezongen solo, verwierf dsn ook terecht luid applans en allen waren haar erkentelijk, dat zij op verzoek het tweede deel van haar solo aan het slot van het con cert herbaalde. De tenor partij van dit koor is be paald te zwak ook de bas zal met graag te haar ledental zien versterken. Ter afwisseling werden door mejuffrouw A Groneman en door den heer Jb. Lijp Re pianosolo's ten beste gegeven, die om voordracht en techniek allen lof verdienden. Aan de vereeniging geven wij in over weging om in het vervolg, voor hare con certen, zich te voorzien van een goede piano, daardoor zal men het snccès der executanten nog verhoogen. Door den heer P. Stadt werden een tweetal schoone zangen: „Bois épais" v. Lullj en „De trouwe Jobnie' v. Beetho ven, vertolkt, waarbij de heer Stadt door zijne bezielende voordracht leven gaf,aan de ze eigenaardige, sobere en onversierde toon zettingen. Moge dit eerste concert van Apollo, het gunstig voorteeken zijn van een eer vol en lang bestaan, den beoefenaars tot eer, den hoorders tot genot. Daarom, Wieringerwaarder jongelui, gij die lust tot zingen hebt en een geschikt stemorgaan bezit, blijft nu niet op een afstand van Apollo staan, maar treedt toe en laat u inschrijven tot werkend lid. Dezen stap zal u nimmer berouwen, inte gendeel. Bij de wekelijksche Thee Thomson's verloting is op Woensdag 6 Febr. 1894, de prijs van f 25 ten deel ge vallen aan Mej. L. Tismeer 2e Spaarndam- merstr. 89,1e Etage, AMSTERDAM De premie van 5 Kilo Thee aan den winkelier, den heer N. Vrouwe 2e Spaarn- dammerstr. 44 aldaar. B ij dan heer G. G. Vonkuitge ver te ALKMAAR, is, onder den titel „De Waarheidzoeker," een roman in twee deelen verschenen van den talentvol len schrijver Karl Emil Frauzos, vertaald door Dutric. 't Is werkelijk geen alledaag- sche roman, die hier op onberispelijke wij ze èn wat den inhoud èn wat de vertaling èn wat het uitwendige betreft, aan het Nederlandsche publiek wordt aanbevolen, men zal met het grootste genoegen kennis maken met dezen verdienstelijken arbeid van Franzos. Men vindt hier de geschie denis van een armeD Bohemer jongen, „wiens leven rijk was aan strijd en dwa ling," zooals hij dat zelf zegt, „maar toch niet nutteloos, want van het begin tot het einde heb ik getracht de waarheid te vinden." Dat hij in den loop van zijn avontuurlijk bestaan bij dat zoe ken naar waarheid dikwijls afdwaalde, zal niemand verwonderen, maar dat juist maakt dit boek interessaut. Want Georg Winter dwaalt altijd ter goeder trouw en hij heeft niets van den gewonen romanheld. De ro man is in hooge mate boeiend en zal on getwijfeld aan allen bevallen, die wat meer verlangen dan „lichte kost." Zeer gaarne bevelen wij de lezing aan. In eene op den 6 Febru- ari 1895, 's namiddags te drie uren ge houden buitengewone openbare terechtzit ting der Arrondissements-Rechtbank te ALKMAAR, zijn de heeren mrs. P. H. G. van der Hoeven en J. P. Kraak man, Advokaten en Proknreurs aldaar als rechters-plaatsvervangers geïnstal leerd. Men schrijft uit ANNA-PAULOWNA. Door de goede zorgen o n- zer „ijsclub" zijn er fraaie banen voor liefhebbers van schaatsenrijden beschikbaar op den Z ij p e r-b o e z e m (Oude Veer vóér het logement Veerborg.) Van Onde- slnis leidt ook een baan hierheen, en he den tracht de IJsclnb een goede baan te krijgen van af de Kooi over het Bulgka- naal naar de van Ewijcksluis, vanwaar weer een zeer goede baan naar het Oude Veer is. Rijders nit den Helder raden wij de zen weg te volgen, daar de Molenvaarl vanaf Westeinde tot hier niet berijdbaar is. Zondag 10 dezer zal te EDAM een internationale wedstrijd op schaatsen worden gehouden voor amateurs. Uit WIERINGEN: De geregelde postgemeenschap is ver broken. Slechts éénmaal in de twee of drie dagen ontvangt men brieven enz. De postschipper heeft zeiden met zooveel moei lijkheden te kampen gehad als thans. Hij doet vele vergeefsche pogingen om over te komen. Gewoonlijk gaat hij den eenen dag heen en den volgenden dag terug.Zondag was hij bij ca den geheelen nacht onder weg naar hier; in de ijs vlet bevonden zich vele passagiers, zeelieden. Het vele pap perige ijs bemoeielijkt den overtocht. Bij aanhoadend vriezend weer zal men spoe dig knnuen overloopen, Eergisteravond namen twee dienstboden te DEVENTER een theestoof met briqnetten mede naar baar slaapkamer. De huisheer vond beiden den volgenden morgen bewusteloos liggen.Pogingen om bij haar het bewustzijn op te wekken, zijn niet Te B E E K (N.—B.) had een vrouw, voor zij van huis ging, de onvoor zichtigheid, de wieg waarin haar kind sliep, onder de platte pijp van de brandende ka chel te schuiven, opdat de kleine geen kou de zou lijden. Te huis gekomen, vond zij een verkoold lijkje Uit WINTERSWIJK wordt gemeld: Verleden Zaterdag had hier een geval plaats van even zeldzame als ongedachte uitredding van levensgevaar. Terwijl de treinsmid De G. op het terrein der H. IJ. S. M werkzaam was, naderde hem van achteren een trein, die langzaam ran geerend achternit stoomde. De G., die dit niet had opgemerkt,werd door een der buffers omvergestooten en viel tusschen de rails, maar behield geluk kig zijne tegenwoordigheid van geest. „Ik voelde dat ik omviel heeft hij later verteld, „maar ik begreep dadelijk, wat er gebeurde en ik dacht: „Nou moet ik maar plat gaan liggen". Zoo rolden dan ook de wagens een voor een over hem heen, maar de locomotief die achteraan kwam, moest wegens hare eigenaardige in richting hem zeker vermorzelen; want nie mand van het personeel had den man op gemerkt. Maar jnist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil, en stoomde daarna weer even langzaam vooruit, daar hij na juist den gezochten wissel voor bij was; en De G. stond ongedeerd weder op. Gisteravond vergaderde te ZUID—SCHARWOUDE de liberale kies vereniging Vrijheidder verschillende Langedijker dorpen. De voorzitter, de heer Br. Jen Boschleid de in: „Het heffen van graanrechten is onrechtvaardig, getuigt niet van een ge zonde sociale politiek en is drukkend voor den werkman." Er volgde weinig debat, wat niet v-eemd is, daar de landbouwers in dt-zr streken over 't algemeen auti-protectionnistisch zijn. Als nieuwe bestuursleden in den plaats der vier aftredende niet-herkiesbare leden, wer den gekozen, de heeren: Kleijer, Noord- Scharwoude, Melchers en Kroon te Znid- Scharwoude, en Kuipers te Broek. Gebrek aan brandstof! Op het platteland van DRENTE wordt met den dag het gebrek aan brandstof groo- ter. Vooral bij de mingegoeden is de nood zeer hoog. In het algemeen toch stoken dezen turf en hout aan den haard en ge bruiken zij geen kachels, zoodat zij geen steenkolen of cokes kunnen gebruiken. Bo vendien zijn deze laatste op vele plaatsen evenmin te verkrijgen als turf. Dat arbeiders met een kruiwagen toch ten doen van twee uur gsans, is geen zeld zaamheid. Er zijn o. a. in Beilen gezinnen, die in drie dagen geen vuur aan den haard hebben gehad 't Is bekend, dat beende ren voor een groot deel nit phosphorzare kalk bestaan; ook, dat beenbreuken nog al eens bij het vee voorkomen, vooral als dit pas den stal verlaten heeft en van pa re blijdschap door de wei holt. Het voed sel nn is doorgaans te arm voor phos phorzare kalk wat hooi betreft als een ge volg van de omstandigheid dat het lamd aan kalkarmoede leed. Om eventneele scha de te voorkomen, geve men dagelijksch een weinig van die kalk aan het vee; ze is in den handel en kost zeer weinig.

Schager Courant | 1895 | | pagina 1