Zondag 17 Februari 1395. 39ste Jaargang Ho. 2964. i Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN»in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SIHAOEX, Laan, O 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente 8 c h a g e n. Bekendmakingen, dameshandschoenen. Iets over het Pacht- contract. Bimienlandsuli Nieuws COURANT. AAurteoliE- LuttnvlliL POLITIE. Ter Secretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent een paar gevonden Ter Secretarie worden inlichtingen ver zocht omtrent een op 11 dezer in deze gemeente verloren shawl (wit met blauw). Onder de vragen, die het bestuur der Liberale Unie aan de orde heeft gesteld, is ook deze„Of nu de agrarische verhoudingen zooveel te wenschen over laten ook niet eene herziening van het pachtcontract tot een voorwerp van 's wetgevers zorg moet worden ge maakt Op die vraag zal wel niemand een ontkennend antwoord geven. Maar daar houdt de overeenstemming ook op. Wel zijn zeer ernstige studiën over het on derwerp geleverd en zeer verdienstelijke voorstellen tot verbetering gedaan; maar de strijd der meeningen heeft hier nog niet het noodige licht gebracht, en wat de een voorstelt, wordt door den ander verworpen en.op ernstige gronden bestreden. Toch zal men, om met vrucht bij den wetgever op verbetering aan te kunnen dringen, het| eens dienen te zijn over de richting, waarin die gezocht moet wor den en daarom behoort dit onderwerp zeker tot die, waarover gedachtenwisse- ling noodig is, om zoodoende eene gemeen schappelijke overtuiging daaromtrent te vestigen. Nu zou het van grooten eigenwaan getuigen, als wij den weg wilden wijzen, waar groote deskundigen, in zake het pachtwezen, zoo uit rechtskundig als praktisch oogpunt, ten deele nog tasten en zoeken ten deele een warmen strijd voeren. Wel echter wenschten wij een bescheiden opmerking te maken over wat o. i. de oorzaak is van de groote moeielijkheid, die gelegen is in elke re geling van het pachtcontract in den zin, waarin die veelal zoo niet uitsluitend gezocht wordt. Wat men namelijk bereiken wil, is naar onze overtuiging onbereikbaarmen wil in één contract regelen verhoudingen van volslagen tegen- strijdigen aardtegenstrijdig zoowel in haar gevolgen voor den pachter als voor den eigenaartegenstrijdig ook in haar invloed op vraag en aanbod, waardoor bij slot van rekening alle prijsbepalingen beheerscht worden. Uit het oogpunt, waaruit wij nu de zaak beschouwen, worden de gevolgen van het pachtcontract beheerscht door drieërlei invloeden, waarvan de eerste buiten de verhouding van pachter en eigenaar staatten aanzien van de twee de soort loopen beider belangen even wijdigin de derde loopen zij tegen el kander in. lo. Onder de eerste verstaan wij de weerinvloeden en andere, die een meer of minder voordeeligen oogst ten gevol ge hebben. Zoo min als de pachter er aan denken zal, bij een voordeelig jaar vrijwillig de pacht te verhoogen, heeft hij aanspraak op verlaging bij onvoor- deeligen oogst. Wel kan en zal een menschlievend eigenaar met ongunstige omstandigheden rekening houden, en eenigen pachtafslag toestaan, maar dit is eene vrijwillige daad zijnerzijds, behalve in zoover de wet nu reeds bepaalt, of nader bepalen mocht, dat onder zekere omstandigheden recht op korting of ge- heele vrijstelling ontstaat, iets, wat ech ter van algemeenen aard is en op de bepa lingen der bijzondere contracten geen in vloed hebben kan. Hierbij mag intus- schen wel worden opgemerkt, dat in ie der geval een einde dient gemaakt te worden, aan de nu vaak gevolgde slech-1 te gewoonte om in pachtcontracten den pachter afstand te laten doen van de voordeelen, die uit dergelijke bepalingen der wet voortvloeien. 2o. Onder alle omstandigheden wor den de meer of minder voordeelige uit komsten bepaald door de meerdere of mindere deugdelijkheid van den verpach ten grondalsmede door de meer of mi nderg unstigealgemeenehandelstoes tan den in betrekking tot de opbrengsten van den grond. Ten allen tijde zal de betere grond meer pachtwaarde hebben dan de slechtere, maar ook voor hooger prijs verkocht worden. Ten allen tijde zullen bij hooge prijzen van landbouwvoort- brengselen de pachten rijzen, maar zal de landbouwer die ook gemakkelijk kun nen betalen dalende prijzen doen zoo wel voor pachter als eigenaar hun on- gunstigen invloed gelden. Hier is van strijd van belangen hoegenaamd geen sprake. Dezelfde invloeden baten of scha den beider belangen. 3o. De meer of minder voordeelige uitkomsten van een bedrijf zijn voor een groot deel echter ook afhanke ijk van den eigen arbeid van den pachter van de wijze, waarop hij het land bebouwt. In zoover de pachter door eigen krachts inspanning en door oordeelkundig handelen voordeeliger oogsten en hoo ger opbrengsten verkrijgt, de luie en onkundige boer van zijn eigen te kortkomingen de wrange vruchten plukt, is de zaak volkomen iu orde. Doch er ligt op dit terrein een ern stige strijd van belangen. De eerste land man zal in den regel niet alleen zelf de vruchten plukken van zijn meerderen arbeid, van de ruimere bemesting en van de oordeelkundiger vruchtwisseling hij zal ten gevolge daarvan ook den grond verbeterendeze zal, kan althans, meer waarde hebben dan toen hij de pacht aanvaardde. De andere landbouwer zal den grond uitmergelen en in minder gunstigen toestand brengen. De eigenaar zal dus, dank zij den meerderen arbeid, de meerdere offers, de meerdere kennnis van den eerste, zijn eigendom in waarde zien toenemen en dat dus tegen hooger prijs kunnen ver pachten door toedoen vaD den tweede zal hij zijn grond in waarde zien dalen en dien tegen minder prijs afstaan. Blij ven beide pachters elk op denzelfden grond, dan zal de eerste, die aan den grond waarde heeft toegevoegd, er dadr- om meer voor moeten betalende laat ste, die er waarde aan onttrokken heeft, daarom met lager pacht kunnen volstaan. Had men met de onder 2o vermelde invloeden alleen te doen, dan ware het pachtcontract zeer eenvoudig te regelen. De wet van vraag en aanbod zou de pachtprijzen bepalen, en men zou alleen hebben te zorgen, dat door niet te lange pachttermijnen de daling en rijzing der pachten in evenwicht bleef met de min der ot meer gunstige algemeene handels toestanden. De moeilijkheid ontstaat door de onder 3o vermelde invloedenwas als men daarmede niet afzonderlijk rekening houdt, dan zal de wet van vraag en aanbod hier eene averechtsche werking hebben: de pachter, die zijn grondverbeterd heeft, zal meer, die den grond verarmd heeft zal minder hebben te betalen, om op denzelfden grond te kunnen blijven. Zelfs al neemt men aan, dat welwillen de eigenaars nu een goeden boer niet zul len wegjagen om wat hooger pacht te bedingen, blijft het toch waar, dat dit vooreerst van de welwillendheid van den eigenaar afhangt en niet een recht van den boer isten tweede, dat, zoo hem al geen hooger pacht opgelegd wordt, hij bij dalende pachten toch allicht niet zoo veel en zoo snel zal worden afgeslagen maar eindelijk en bovenal, dat bij het eindigen der pacht vroeger of later de eigenaar de meerdere waarde* be komt in het eene geval, met de minde re waarde blijft zitten in het andere. Nu komt het ons voor, dat men zal moeten afzien van elke poging om die tweërlei tegenstrijdige invloeden onder ééne regeling te brengen. Men zal het pachtcontract moeten splitsen in twee deelen het eene, bevattende een zuiver pachtcontract, enkel rekening houdende met de onder 2o bedoelde invloeden. De moeielijkheid daarvan kan niet groot zijn, als men in het tweede gedeelte eene re geling treft voor de onder 3o vermelde invloeden nl. den pachter een recht toekent op de meerdere waarde, die de grond door zijn toedoen heeft verkregen en den eigenaar verhaal geeft op den pachter voor mogelijke waard e-v er min dering van het gepachte. Die laatste regeling zal bezwaren in hebben; niet wat de rechtsverhouding be treft, want die is klaar als de dag en eenvoudig genoeg. De bezwaren zullen van practischen aard zijn: het zal niet gemak kelijk vallen de juiste waardevermeerde ring of-vermindering te bepalen; deze toch moet gezocht worden onafhankelijk van de algemeere waardeverhoudingen: een stuk grond kan op de openmarkt minder pacht waarde hebben dan zes jaar geleden en toch beter zijn dan toen; het kan meer pachtwaarde hebben en toch «Zeever zijn. Een moeilijk op te L>ssen vraagstuk is dit en een wi-kunstig zeker antwoord zal er wel nooit op te vinden zijn. Maar juist daarvoor is het ook te minder mogelijk die oplossing vast te knoopen aan of te vermengen met een ander onderwerp, dat door geheel tegen strijdige invloeden wordt beheerscht. Wanneer men haar echter afzonderlijk beschouwt, is eene aanvankelijke vol doende en door de practijk allengs te verbeteren regeling o. i. wel te vinden. Zou het bijv. niet mogelijk zijn, on partijdige commissiën in te stellen, die den aard en de gesteldheid van den grond bij den aanvang en bij het einde der pacht bepalen, om daarnaar te beslissen óf, en zoo ja, hoeveel de grond in waar de vooruit gegaan of verminderd is? Wat men van dit laatste denken mo ge, zooveel is, dunkt ons zeker, dat de oplossing van het vraagstuk, hoe een goed pachtcontract moet samengesteld worden, buitendien bemoeilijkt wordt door het vermengen van twee onderling geheel verschillende, ja tegenstrijdige ele menten, en dat men de taak, die men heeft te vervullen, zeer vereenvoudigen en vergemakkelijken kan, door te scheiden en zorgvuldig gescheiden te houden, wat niet te zamen behoort. Donderdag- namiddag heerschte er eene ongewone drukte in het anders stille LUTJEWINKEL. En geen wonder, op de Kolk, waarvan het ijs door de goede zorgen der IJsclub keurig in orde was gebracht, werd de aangekondigde wedstrijd in het schóón- rijden van paren gehouden, opgeluisterd door Winkel's Fanfare-corps. Tien pa ren hadden zich voor deelneming aange meld. Bij het rijden werd door de Com missie van beoordeeling hoofdzakelijk op het volgende gelet: 1. Stand bij het afgaan, 2. Regelmaat van streek, 3. leng te van den streek, 4. Stand onder 't rij den en 5 Snelheid. Door de tien paren werden twee ritten gemaakt, waarna er vier paren afvielen. Van de overige zes behaalden met 56 punten de heer F. A. F. Groneman en Mejuffrouw Al. Kaan den eersten prijs, een barometer; de heer A'. 1. leengs en Mej. A. G. Kaan met 55 punten den tweeden, een album met stander: de heer R. C. Blaauboer en zij ne dochter, Mej. 1. Blaauboermet 54 punten den derdeD, een inktkoker. Alle prijswinners zijn woonachtig te Wier'm- gerwaard. Het maximum aantal punten was 60, dus men kan begrijpen, dat er prachtig gereden is. In de kolfbaan van den heer W. Smit te WINKEL werden na afloop van den wedstrijd, de prijzen met toepasse lijke toespraken uitgereikt door den voor zitter der ijsclub, den heer K. Vries. Na mens de prijswinners sprak daarop de heei Blaauboer een woord van dank voor de uitstekende wijze, waarop de ijs- club dezen wedstrijd geregeld had; hij roemde de leiding en de orde en wensch- te de ijsclub geluk met het behaalde succes. Hierbij gaf hij de verzekering, dat, mocht te Winkel later weder een wed strijd in schoonrijden gehouden worden, ook dan de Wieringerwaarders niet zul len achterblijven in het mededingen. Hiermede nam dit ijsfeest een einde. Kort maar opgewekt was het oogenblik dat men in de kolfbaan vertoefde, op gewekt vooral ook, doordat ook hier het fanfarecorps zich liet hooren. j Eere aan de ijsclub voor haar werk. Zij zorgt, dat velen wat verdienen, die anders in dezen tijd ledig moeten loo pen. Van harte hopen wij, en zij voor zeker niet minder, dat zij weer spoedig een tijd van rust moge krijgen, maar mocht dat niet het geval zijn, mocht de koude nog aanhouden, dat zij dan voortga zooals ze tot heden gedaan heeft. Maar dan is het ook noodig, dat zij kunne voortgaan en het haar niet aan de mid delen behoeft te ontbreken. Steune haar dus ieder, die kan, want het aantal le den kan in deze gemeente veel grooter zijn dat het thans is. De winter nijpt fel, de winter is koud, het ijs dekt de vaart, de sneeuw dekt het woud, de schoorsteenen rooken juist, dat laatste wil de ijsclub en dus.... één gulden maar kost het lidmaatschap per jaar. Voor de Jongelui deelen wij als een voorbeeld tot navolging me de, dat Hermande zoon van den heer H. v. Heerikhuizen, onderwijzer te LUT JE WINKEL, in den prijskamp van „het Jonge Volkje" een tijdschrift voor Jongens en Meisjes den 2den prijs, een zilveren horloge of zilveren me daille verwierf; terwijl zijn jongere broeder Cor, ook tot de keurbende behoort met no. 18. Wij deelen dit mede ter opwekking aan zoovele ouders, die meermalen de ver zuchting slaken, dat de jongelui zooveel bij de straat zwerven. Hen raden wij in ernst aan, schaf voor uwe kinderen een abonnement van „het Jonge Volkje" aan, gij verschaft hun daarmede flinke kinder lectuur en tevens een aangename en nut tige ontspanning. Aanstaand Zondagmiddag te één uur zal te ANNA PAULOWNA op het Oude Veer, ;en hardrijderij op senaat- worden gehonden, uitfluitend voor ingeze tenen. De pogingen om de Molenraart eenigzins berijdbaar te maken zijn gedeel telijk geslaagd doch de baan is niet aan bevelenswaardig. Bijde wekelijksche Thee Thomson'8 Verloting is op Woensdag 13 Eebr. 1895 de prijs van ƒ25, ten deel gevallen aan Mej. J. W. Hagen Witten- burgergraebt 7 Amsterdam. De Premie van 5 Kilo Thee aan den Winkelier de Heer J. W. hagen aldaar. De afdeeling WINKEL van Volksonderwijs zal op Dinsdag 19 Februari het genoegen smaken als spreker te zien optreden, den Heer J. W. van Hoog- straten te Edam. Ten einde ieder in de gtlegenheid testellen, den geachten spre ker, die vrorger predikant te Winkel ge weest is, te hooren, heeft het Bestuur der Afdeeling besloten ook degenen, die geen lid der Afdeeling zijn, toe te lateo. Het Bestuur hoopt dan ook, dat velen van die gelegenheid gebruik zuilen maken en dat vooral ook de dames sterk vertegenwoor digd zullen zijn. De bijeenkomst zal plaats hebben in de kolfbaan van den beer A. Wit te Winkel des avonds te half zereD. Woensdag den 13 Febrna- ri is op de Reid te NIEUWE-NILDORP een wedstrijd in het kunstrijden gehouden. Door vier personen werd er aan deelgeno men. De le prijs werd behaald door den heer hoodeman van Nibbikswoud, met 193 punten; de tweede door K. Tuin te As- sendeltt, met 186 punten, de derde door A. D. de Boer ie Assendeift, met 159 pun ten en den vierden door J. Blanken, te Spanbroek met 99 punten. Een groote mas sa nienschen bewoog zich op de prachtig ingerichte banen. Lustig klonken de tonen van het Winkelder Fanfarecorps, dat niet weinig tot de gezelligheid bijdroeg. Was het getal deelnemers aan den wedstrijd ook kleiD, toch kan men zeggen, dat het feest uitstekend geslaagd is en de ijsclub te Nieu- we-Niedorp aan welen een recht genoeglij ken namiddag heeft verschaft. Woensdag gingen drie personen van ENKHUIZEN op schaatsen over het ijs der Zuiderzee naar Maiken. Eenige Urker visschers, wier vaartuigen aldaar liggen ingevroren, trachtten over het ijs hun eiland te bereikeD, wat hun echter niet mocht gelukken; tegen den middag keerder zij ternghet ijs was nog niet vertrouwdzelfs waren er nog plekken open water. Om te kunnen beoordee-, len hoe herig te HARDERWIJK de diphtherits (besmettelijke keelziekte) ge woed heeft, moet men de cijfers raadple gen. In 't geheel werden 80 gevallen van lijders aangegeven. Van hen zijn 50 her steld, 29 overleden, terwijl nog 1 patiënt in behandeling is. Als een bewijs van den achteruigang van den prijs van den grond in den tegenwoordigen tijd kan gelden, dat eene boerderij met 16 H.A. land in het N.O. deel van Noord-Hofland, voor ette lijke jareo gekocht voor de som van f60,OCO, nu voor ongeveer f 11,000 is verkocht. Door de felle koude waren bij een arm, rondzwervend jongentje te BREDA, beide ooren bevroren. Medelijdende menschen namen het on gelukkige kind in huis en plaatsten het hij de warme kachel, teneinde zijn bevro ren ledematen te ontdooien. Dit mocht werkelijk gelukken, maar toen de ooren ontdooid waren, viel van één ervan het onderste deel af. Dat het arme kereltje hevige pijnen leed, kan iedereen zich voorstellen. Uit NIJMEGEN schrijft men: Als bewijs, dat het ijs zich in den Rijn degelijk heeft vastgezet, kan dienen dat gisteren bij Malburgen een wagen met paard, beladen met 2300 pond aan vracht er ongehinderd is oveigetrokken. Volgens mededeeling van den heer B. L. Tydens telt de Tweede Ka mer 44 voorstanders van graanrechten. De artillerie te AMSTER DAM heeft Vrijdagmorgen te vergeefs be proefd, het ijs op op de Skating-club ach ter het Rijksmuseum door middel van bas- kruitmijnen te laten springen. Men zeide dal er te weinig water onder het ijs stond. In den loop van den morgen werden, on der leiding van kapitein Fabius, een aan tal mijnen aangelegd en buitendien in den naasten omtrek der mijnen spleten in het ijs gehakt om het stukspringen in de hand te werken met dit resultaat alleen, dat in het gunstigste geval het kruit ontbrandde, doch het ijs bleef vastzitten als een muur. Men meldt uit HAAR LEM: Met de veiligheid in de omstreken de zer stad is het tegenwoordig treurig ge steld. Dit ondervond o. a. Maandagavond jhr. A. C. Barnaert. Met den trein van 6»/4 uur te Vogelenzang gekomen, werd hij op zijn weg naar huis door een drie tal personen aangerand. Van een hun ner kreeg hij onverwacht een schop of een stomp, zoodat hij viel. Op te staan en zijn aanrander aan te vallen, was voor den 60-jarigen ongewapenden man het werk van een oogenblik; doch het baatte niet veel, want een tweede persoon schoot toe en sloeg den heer B. met zijn schaat sen drie bloedende wonden op het hoofd, waarvan ééne van 8 cM. grootte. De heer B. wendde zich nu tot dezen, pareerde met den arm de slagen, waar bij hij nog eene wond aan de hand op liep, en wist den aanrander op den grond te krijgen, waarop hij hem een pak slaag toediende, waardoor ten minste de ze onschadelijk was. Van de anderen was hij echter nog niet af. Terwijl hij op den grond bezig was, kreeg hij een schop tegen het ach terhoofd. Dezen nu ging het echter als zijn kameraadook hij werd gegrepen en onschadelijk gemaakt, waarna de der de afdroop en de heer B. zijn weg kon vervolgen. De aanranders zijn bekend en de ju stitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Bevroren voeten. Terwijl een jonge vrouw per schaats van SNEEK naar ROSSEM (bij Heeienveen) reed, bevroren haar beide voeten. Ze kon niet meer rijden en moest verder per sle de vervoerd worden. Op denprachtigenIJsbaan te KOLHORN, dit jaar door honderde vreemdelingen bezocht en door allen om 't zeerste geroemd, zal Zondag, ijs en weder dienenJe, eene hardrijderij worden gehouden door mannen boven de 18 ja- ren. Prijs en premien tot een bedrag van f 30.is geheel door particulieren ge schonkenalleen afaakeniog der banen, enz. komt ten laste der IJsclub. De toe- gaDg is geheel vrij gesteld vrijwillige bij dragen ten behoeve der baanvegers worden

Schager Courant | 1895 | | pagina 1