Donderdag 28 Februari 1895. 39ste Jaargang FTo. 2967 ld Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAOtSi, liaan, I) 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente 8 c h a g e n. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws n Nieuws- Aimieitie- L De Burgemeester van S c h a g e d, brengt ter kennis van de ingezttenen, dat de Heer Landmeter van het Kadaster zich tot het opnemen van kadastrale veranderingen in deze gemeen te zal vervoegen op Zaterdag den 2 Maart a. s. Schagen, 26 Februari 1895 De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Ook Armenzorg neemt eene plaats in onder de vraagpunten, die door het Be stuur van de Liberale Unie aan de orde zijn gesteld en terecht. Zal het niet ge makkelijk vallen eene goede oplossing te vinden, des te meor wordt het hoog tijd, er ernstig naar te zoeken, want er wordt in naam der menschlievendheid ontzet tend veel kwaad gedaan. Een stap in de goede richting is naar ons oordeel al vast, dat het vraagstuk door het Bestuur goed omschreven is „betere leniging van werkelijke armoede moet gepaard gaan met doeltreffende be strijding van het pauperisme." Daar komt het op aan. Het vraag stuk heeft twee zijden, en veelal wordt slechts één ervan zoo niet uitsluitend, dan toch bij voorkeur in het oog gevat: zij, die een warm hart hebben voor de armen, zijn zelden blind of althans erg kortzichtig voor de nadeelen, die menige wijze van hulp bieden heeftanderen, die armoede en verarming bestrijden en voorkomen willen, houden niet altijd vol doende rekening met de gevolgen, die de door hen noodig geachte maatregelen hebben kunnen en hebben moeten voor menschen, die wezenlijk armoede lijden en hulp behoeven. Volkomen juist is dus de meening van het Bestuur, dat men bij alle pogingen om betere wegen te vinden, op beide zijden van het vraag stuk letten moet. Het bestuur spreekt van de onbillijk heid en hardheid der armenwet. En in hare toepassing leidt die tot menige hardheid en onbillijkheid Is dat de schuld van de wet Dat is nog de vraag de wet gaat, ten aanzien van de armen zorg, uit van het beginsel, dat de voor standers van de bijzondere scholen voor het onderwijs willen toegepast zien, en waarvan zij schoone gevolgen voorspel len de bijzondere school regel de openbare aanvulling, zóó moest het zijn. Welnu, zóó is het op het gebied der armenzorg. Bijzondere en kerkelijke liefdadigheid regel, openbare liefda digheid aanvulling. Maar helaas, de vruch ten, die het stelsel op dit gebied geeft, doen inderdaad niet naar de toepassing ervan op onderwijsgebied verlangen. Want indien bijzondere en kerkelijke liefdadig heid deden, wat zij konden en moesten doen,dan zou de openbare armenzorg zich inderdaad bij het onvermijdelijke kunnen bepalen. Nu het geen regel zijn moest, in waarheid geen regel is, en wat aan vulling zijn moest, in vele plaatsen ge heel, en overal voor velen regel is, nu ontstaan en hardheden en onbillijkheden, minder uit het beginsel der wet, dan wel door de averechtsche toepassing van dat beginsel, waardoor te veel aan de open bare armenzorg wordt overgelaten. Nu moet, ter voorkoming van mis verstand, hier dadelijk eene opmerking bjj gemaakt worden. Dit verwijt treft niet de mate waarin, maar de wijze waar op liefdadigheid wordt uitgeoefend. De goede naam, die Nederland's weldadig heid geniet, is volkomen verdiend. Waar nood te lenigen is, vindt men altijd ge opende beurzen en milde handen. En als al, wat de gegoede Nederlan ders voor hunne arme natuurgenooten afzonderden, naar verstandige regelen met goed beleid verdeeld werd, dan zou, wij houden ons daarvan overtuigd, werd alle oood gelenigd kunnen worden. Maar het wemeldt in ons land van liefdadigheids instellingen van allerlei aard, die ieder op haar eigen wijze een eigen deel der armen helpen daarnaast geven tal van bijzondere personen op hun eigen gele genheid aan hunne armen en eindelijk gaat een heirleger van bedelaars gansche streken, vooral het platteland, brandschat ten. Dat het geld, aan deze laatsten ge geven, weggeworpen geld is, hebben wij niet opzettelijk te betoogen. Wat de twoe eerste betreft, is een enkel woord noodig. We zouden ze niet gaarne missen, noch de liefdadige instel- lingeo, noch de persoonlijk weldoende menschende laatsten vooral niet, want zoo iets heilzaam werken kan op dit ge bied, is het persoonlijk optreden, reclit- streeksche aanraking van den weldoener met den beweldadigde. Waar de „bedee ling" den arme vernedert in eigen en anderer oog, hom in de schatting zijner evenmenschen doet dalen en zijn eigen geestkracht en zelvertrouwen doodt, daar werkt de liefdegaven, door eene vriendelijke hand gereikt, niet zelden verheffend, opbeurend, moed en kracht gevend, door de toewijding, door het medegevoel, door den invloed ten goede van hem of haar, die de schame le woning goed doende binnentreedt. Met Staats-armenzorg zouden wij ons daarom nooit kunnen vereenigen en tegen onbe perkte uitbreiding der openbare armen zorg zouden wij ernstig bezwaar hebben. Wel moeten middelen gevonden worden, om het verkeerde uit de bestaande wijze van weldoen weg te nemen. En dat verkeerde komt hierop neer, dat al die instellingen en al die personen hande len zonder onderling overleg en zonder zich door juiste beginselen te laten leiden. Dat zij handelen zonder overleg inet elkander heeft dit gevolg, dat lieden, die er slag van hebben hunne armoede te kijk te zetten, die weten „in beklag" te komen, van verschillende zijden hulp ontvangen en overvloedig bedeeld wor den, terwijl anderen, die zich scha men voor hunne armoede, en bedeesd op den achtergrond blijven staan, niet zel den onopgemerkt worden voorbijgegaan, of met een zeer schamel deel worden heen gezonden. Eene betere verdeeling der liefdegaven zou leeds menigeen, die nu in nood en ellende blijft zitten, uit den brand helpen, vooral als de nutte loos weggeven bedelcenten daarbij ge voegd worden. Dit echter is het voornaamste niet. Het voornaamste is, dat er veel te veel gegeven wordt door menschen, die zich meer door een week en warm hart dan door een helder, koel hoofd laten leiden, en zoodoende weldoen op een wijze, die kwaad brouwt, om lat men in stede van armen op te heffen, en weer op te leiden tot zelfstandige menschen, een zeer groot aantal dergenen, die hun eigen brood aten, tot bedeelden stempelt en maakt. Om in dien toestand verbetering te brengen, zijn hier en daar vereenigingen opgericht,öf met het meer beperkte doel, een algemeen informatiebureau naar be- hoeftigen ten dienste van allen in het leven te roepen hetzij met de meer omvangrijke taak om de armenverzor ging zelve te verbeteren. Behalve, dat die inrichtingen slechts in groote plaat sen zijn en konden worden tot stand ge bracht, hebben zij daar niet aan hare bestemming beantwoord. Men beschouwde ze niet als nuttige factoren, die een gemeenschappelijken arbeid kunnen doen slagen, maar als lastige indringers, die kwamen stroopen op anderer jachtveld, als onderkruipers, die bestaande zaken een deel van hare clientèle kwamen ontnemen; en waar al niet de vijandige gezindheid openbaar aan den dag gelegd werd, bleef toch de hartelijke, op wederzijdsch vertrouwen gegronde samenwerking ontbreken. En toch moet het o. i dien weg uit. Er moet een middel gevonden worden, om te voorkomen, dat de liefdegaven zoo onglijk, maar vooral, dat zij zoo ondoel matig verdeeld worden, als nu het ge val is, en dit blijven zal, zoolang er niet een andere weg bewandeld wordt. Die andere weg nu zou nu o. i. deze kun nen zijn, dat men tot het beoefenen der liefdadigheid aan kerkelijk en bijzondere instellingen en bijzondere perso nen den voorrang laat en de over heid slechte aanvullend optrede, maar dat de leiding uitga van het openhaar ge zag. Dit zou o. i. kunnen geschieden door in elke gemeente eene centrale commissie te benoemen, waarin men aan bestaande instellingen een rechtmatigen invloed geeft, en die niet aan het bedee- lingswerk deelneemt, maar eensdeels de taak aanvaardt der iuformatiebureaux, d.i. alle gegevens verzamelt ten dienste van allen, die wel willen doen; en ander deels goede beginselen omtrent armen zorg tracht ingang te doen vinden en verkeerde maatregelen tegengaat. In de ze laatste taak konden die commissies gesteund worden provincies-gewijs door deskundigen, die van tijd tot tijd, met elke commissie in overleg traden en zoo v >n hare ervaringen partij trokken, om daarnaar eigen denkbeelden en inzichten te verruimen en te verbeteren, terwijl die provinciale deskundigen nu en dan, evenals de inspecteurs van het genees kundig Staatstoezicht in het Dep. van Binnenl. Zaken vergaderende, op hunne beurt door onderlinge gedachtenwisseling meer licht zouden ontvangen en versprei den over een gebied, waarop de practijk nog vaak in het duister rondtast, omdat de theori,die haar moest inlichten, veelal meer rekening houdt met wat zijn moet dan met wat is, terwijl men in ons stel sel van wat ii komen zal tot wat zijn moet met inachtneming van wat kan. De Vereeniging tot Ont wikkeling van denLandoouw in Hollands Noorderkwartier zal ksre voorjaarsver gadering honden op woensdag!) Maart 1895, des voormiddags elf ure, ten hui ze van den heer G. Slotemakerte OUD KARSPEL, ter behandeling der navolgen de Punten van behandeling 1. Mededcelingen van verschTlenden aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag der vereeniging (art. 3 der statuten). 4. Rap port van de finantieele commissie, betref fende de rekening en verantwoording over 1895. 5. Verslag van de vergadering der vereeniging „het Nedorlandsch Paarden stamboek", uit te brengen door den Heer W. leengs. 6. Mededeeüngena. omtrent tuberculiue-inspuitingen bij rundvee, b. om trent de inspuitingen tegen het uitstoeien- en kalfverwerpen van koeien, c. omtrent de uilslag der proafvelden. d. het aankoopen en verkrijgbaar stellen van veredelde zaai granen en zaden. 7. Benoeming: a. van een afgevaardigde naar hit Lindhuishoud- kundig Congres, b. van een af gevaardigde naar de vergadering der vereenigiug «het NedtrLndsch Paarden-Stamboek-" c. van drie leden vas het Bestuur, wegens periodieke aftreding van de Heeren S. ZuurbierP. Buis Jz. en K. Breebaart Jz. d. van een onder voorzitter. 8. Bepaling van de plaats waar de Algemeene Vergadering in No vember 1895 zal gehouden worden. Voor dracht van het Bestuur Alkmaar. 9. Voorstellen van het Bestuura. Hel be vorderen van het opleiden van hoefsmeden In te leiden door den heer C. Kooy Hz. b. Het aanleggen van een proefveld, ter opsporing der middelen die het gaarkoken van erwten kannen bevorderen. In te leiden door den Heer K. A. Kaan. c. Het voortzetten der proeven met bloembollen cultuur. In te leiden door den heer J. Groot Pz. d. Het voortzetten der proef nemingen tegeD vlasbrand. In fe leiden door den Heer K. Breebaart Jz. e. Het uitloven van belooaingen aan onderwijzers in Hollands Noorderkwartier gevestigd, die in 1896 de acte voor Lndbouwkuude zul len verwerven. In te leiden door den Heer C. Kooy Hz. f. Het houden van een wedstrijd met nieuwe en verbeterde ploe gen. In te leiden door den heer K. Bree baart Jz. g. Het bevorderen van het aan houden en beschikbaarstellen van uitste kende springstieren. In te leiden door den heer K Kaaskooper. h. Het instellen van een vergelijkend onderzoek naar het meer dere of mindere melkgebruik bij toepas sing van lange wei, tegenover andere methoden van kaasbereiding. In te leiden door den heer D. Brander. 9. Vaststel ling der Begrooting, dienstjaar 1895. 10. Bespreking van verdere werkzaamhe den. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot heemraad van den polder WIERINGERWAARD, de heer K. Schenk Az., aldaar. De Rollandsche Maatschappij van Landbouw i.l op Maandag 11 Maart e. k. in het hotel „Krasnapolsky" te. AMSTER DAM eene keuring vau zaaigranen houien. Prijzen worden uitgeloofd voor de ver- schilleude soorten van erwten, boonec, ha ver en gerst. Dj monsters, groot 1 liter, motten wor den bezorgd vóór 10 uur en daarbij wor den vermeid hoeveel daarvan ie koop is eu tegen welken prijs. Een gezellige avond was velen op Zondag L1. bereid door de uit voering van het zanggezelschap „de Vriendschap" te BARBINGERHORN, onder leiding van den heer Joh. de Groot. Hoe weinig uitlokkend het winterweer dien dag ook mocht zijn, toch waren ve len in de kolfbaan van den heer Ootjers komen hooren naar het zingen. De zangnummers, meestal gekozen uit den bekenden bundel „Neêrland's Taal" werden afgewisseld door de voordracht van de Ouverture Zampa (Piano) en door een tooneelstukje voor twee personen, getiteld "de macht der liefde." Als overal en altijd zullen ook hier de aandachtige en belangstellende toehoor ders aan het een de voorkeur hebben geschonken boven het anderdat toch is een overoud gebruik. Billijk is het evenwel, dat men in het oog houde, dat bij de openbare uitvoeringen van zang- of rederijkersgezelschappen ieder mede werker er op uit is, om zijnen toehoorders of toeschouwers genoegen te geven en te doen, wat in zijn vermogen is. Dat dit ook het geval was bij de zang uitvoering van Zondagavond mocht men wel opmaken uit de algemeene aandacht onder het gezang van „de Vriendschap", uit den toon vau welwillendheid, waar mede het werk van zangeressen en zan gers werd ontvangen, en uit de opge wekte stemming die onder hoorderessen en hoorders heerschte gedurende dien a- vond. Door den Nederlandschen Schaak bond zal eeue wedstrijd worden gehou den op Zondag 10 Maajit a.s, in 'tCa- fé 't Centrum te HELDER. De Bond heeft verwachting en hoopt dat vele Noord-Hollandsche schakers, ook aangelokt door het succes bij den wed strijd te Alkmaar in Maart 1894, dit toornooi te Helder, zullen gaan bijwo nen. Van elk arrondissement van N.-Hollaud zal een der leden van het N. O.—G. door het gewestelijk bestuur worden uitgenoodigd zitting te nemen in eeu commissie voor de pensioen—bewegiug van weduwen en weezen. Cholera. In de Anna Paulownastraat fe ROT TERDAM kwam eergisteren nacht een verdacht cholerageval voor. Onver wijld zijn maatregelen gekomen, om ver spreiding der ziekte te voorkomen. Moord te AMERSFOORT. Inzake den moord te Amersfoort wordt het volgende gemeld Vrijdagavond is op den Aruhjmschen weg voor het Aldegondeg.sthuis te Amers foort,omstreeks halfacht een moord gepleegd. Een 57-jarig man, zekere v. d. E., bijge naamd het «duiveltje," leefde sinds geruimen tijd iu onmin met zijn 19—jari gen huurman. Na een woordenwisseling, die een uur te voren was voorafgegaan, geraakten de beide m nnen, toen zij elkaar weer ontmoetten, ia twist en heeft laatst genoemde zijn tegenstander met drie mes steken op den rug zulke zware wonden toegebracht, dat verbloeding onmiddellijk den dood ten gevolge had. De jeugdige moordenaar is in verzekerde bewaring genomen en heeft reeds aan den commissa is van politie bekend. Zaterdagmiddag arriveerden de officier vau justitie en de rechler-commissaris uit Utrecht om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Spoorweg ALKMAAR over HEER-HUGOWAARD naar HOORN- Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van een overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij betreffende den door deze Maatschappij aan te leggen spoorweg van Alkmaar over Heer-Hugo- waard naai Hoorn. Daar de bestande spoorwegverbinding tusschen Alkmaar en Hoorn over Zaan dam voor het verkeer ontoereikend wordt geacht, omdat deze ruim 81 K.M. bedraagt terwijl de rechtstreeksche afstand 22 K.M. meet, doet de behoefte zich meer en meer gevoelen aan eene directe spoorwegver binding. De H. IJ. S. M. verklaarde zich bereid die tot stand te brengen, door een normalen door haar aan te leg gen spoorweg Over een afstand van 6 K. M. zal de nieuwe spoorweg, waarvan de geheele lengte 23ij2 KM. zal bedragen, een twee de langs de Staatsspoor naar Heerhugo- waard te leggen spoor berijden, em van daar door de welvarende dorpen Ob- dam en Spierdijk naar Hoorn worden gebouwd. Door deze besparing zal het personen- en goederenvervoer tusschen beide steden worden bevorderd, terwijl de spoorweg krachtig zal kunnen bijdragen tot ont wikkeling van de streek waarvoor hij is ontworpen en voor de groententeelt. Bovendien biedt de lijn voordeelen aan voor de exploitatie, daar door do nieuwe spoorweg het baanvak Zaandam- Amsterdam en het zeer bezette station Amsterdam ontlast worden, doordien daarin niet langer treinen van Enkhui zen en Hoorn, naar zuidelijk gelegen stations bestemd, zullen behoeven binnen te rijden. Ook het vervoer van Hoorn en noordelijk gelegen plaatsen met zui delijk van Haarlem gelegen stations en België zal er door worden bevorderd. De kosten worden geraamd op f 1,850.000 welk bedrag te verminderen is met het renteloos voorschot van de provincie Noord-Holland ad f 200.000, en het sub sidie van de gemeente Alkmaar ad f40,000. De opbrengst van den spoorweg wordt globaal geraamd op f 72615,do ex- pïoitaie-kosten op t 48650,zoodat een netto jaarlijksche opbrengst van f23965. of 2 V2 pCt. van het aauleg-kapitaal, na aftrek van de subsidiën. Naast de staat dus de lijn, zoo komt hij in 't bezit van een spoorweg, waar van een matige rente kan worden ge maakt. Evenals is geschied ten aanzien van den stoomtramweg Ede Wageningen en den locaalspoorweg Sittard Herzo- geurath, is overeengekomen, dat in geval van naasting, volgens art. 39 der bij de wet van 22 Juli 1890 bekrachtigde over eenkomst met de H. Sp.-Mij., of van ver vallenverklaring dier overeenkomst, de spoorweg door den Staat zal worden overgenomen, als «lat de spoorweg vol tooid zijnde, zal komen onder de bepa lingen van genoemde overeenkomst. Eindelijk is bepaald, dat deze overeen komst zal vervallen, indien de concessie voor den spoorweg vervalt of wordt in getrokken. Uitslag der doorDijkgraaf en Heemraden van den polder WIEBIN- GERWAARD den 25 Febr. j. 1. gehouden aanbesteding van de levering van 80000 K. G. puike gezeefde Engelsche stoomko- len pa. kw,van Nievelt Co. te Dor drecht Rd. f 9,30 per 1000 K. G. B. Iiagedoorn Sf Zoon te Amsterdam f 8.15 C. Berghuys 8j Zonen te Amsterdam, ad. f8.;/. F. ütnsen Az. te Rotterdam, ad. f 7.88; W. Ho ven 8j Zoonte Rotterdam, ad. f 7.82 Aan den laagsten inschrijver is de le vering gegund. Eene algemeene vergade- ring der atdeeling ALKMAAR van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder voorzitterschap van den Heer mr. H. F. de "JVildt, had plaats op Maandag, den 25, des middags te 12 unr, in het kofliehuis van den heer P. H o u t k o o- p e r, Nadat de door den penningmeester in geleverde rekening over 1894 door eene commissie, bestaande uit de heeren D. J. Goveis, Jb. Fortuin en G. de Jongh, was nagezien en goedgekeurd tot een be drag in ontvang en uitgaaf van f 1623,03, weid der vergadering medegedeeld, dat de gemeente Alkmaar voor dit jaar hare subsidie ten behoeve der jaariijksch© paaschtentoonstelling had gemeend te moeten verminderen tot f 250. Hoezeer men zich niet ontveinsde, dat deze verlaging de afdeeling min of meer in moeielijkheid bracht, honpte men, dat ruimere vrijwil lige bijdragen haar zouden vergoeden. Der gemeente Alkmaar besloot men een schrij ven van dankbetuiging toe te zenden.

Schager Courant | 1895 | | pagina 3