van Donderdag 3 4 Maart 1895. Stlij nc Jtee-zcn! I Bjjvoegsel der Sckger Courant Door het Comité ter bevordering der Landbouwbelangen in Hólland's Noorderkwartier, werd onderstaande Circulaire met bijbehoorende Staten verzonden aan H. H. Leden der Sta ten-Genei aal. Het Comité ter bevordering van landbouwbelangen in Hólland's Noorderkwartier heelt de eer, U hierbij over te leggen een paar staten van opbrengsten en uitgaven van twee verschillende landbouw bedrijven, respectievelijk gelegen in de beste gronden van Noord Holland, te weten: inden IJ'polder en den polder Waard en Groet. De cijfers zijn aan de werkelijkheid ontleend. Uit een en ander zult U zien, dat de landbouw zelfs op de beste gronden niet meer loo- nerul is. Wij zenden U deze gegevens om het bewijs te leveren, dat jarraartr-ecliteii noodig zijn om het landbouwbedrijf voor totalen, ondergang te bewaren. Dit te verhoeden, achten wij een ISfationaal belang: 1°. omat daardoor de invoer van buitenlandsch graan zal worden beperkt en alzoo een einde zal worden gemaakt aan de staathuishoudkundige fout, die ons volk begaat, wanneer het zijn eerste en noodwendigste levensbehoeften koopt van buitenlanders, bij wie het niet met zijn arbeid kan be talen; 2°. omdat anders eene algelieele depreciatie onzer gi'ondeo, hypotheekoader- panden en pachtprijzen onvermijdelijk volgen zal; 3°. omdat al onze eigengeërfde boeren en pachters noodwendig geheel en al moeten verarmen en er spoedig gebrek zal zijn aan landbouwers met eenig bedrijf-kapitaal; 4°. omdat anders de opbrengsten van den landbouw gestadig zullen verminderen en hot aantal hec taren bebouwde gronden voortdurend zal afnemen en gedeeltelijk braak liggen; 5°. omdat anders de zuivelproducenten onder de landbouwers, die nu reeds van overgroote productie van boter en kaas, geducht hebben te lijden, in hun bestaan voortdurend meer worden bedreigd door landbouwers die hun bedrijf voor zuivelproductie gaan inrichten; 6°. om de werkeloosheid ten plattenlande en de malaise in steden en dorpen, die voortdurend grootere afmetingen aanneemt, tegen te gaan; 7°. en om den koophandel die uit 's lands kas énorme voordeelen geniet, te beletten den vóderland- schen landbouw, zonder welken hij niet groot geworden is, en daarmede de vaderlandsche wel vaart, waarvan de landbouw hoofdbron, hoofdbron en nog eens hoofdbron is, onder de leus van vrijen handel te vermoorden. Het comité voornoemd A. SLOOS, Landbouwer te Winkel. S. KEET Dz Koopman te Schagen. II. DE BOER, Predikant en oud-Landbouwer te wlekinger waard. J. KORVER, Lid van den Raad der gemeente Helder en Koopman. J. P. BACKX, Notaris te Wieringerwaard. T. KOOHEN, Landbouwer en Directeur van de Plattelandsche Bankvereeniging te Barsingerhorn. J. KOOHEN Hz.,Wethouder der gemeente Winkel en Landbouwer. 11 Haart 1895.

Schager Courant | 1895 | | pagina 6