Li Alrattiiit- L 1 Bet Personeel. Zondag 23 Mei 1895. D 39ste Jaargang No. 2993. A. J. Th.J. Waller. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: 8CHAOE1Ï» liaan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoor1 een Bijvoegsel. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. TREKHOND. f 40.—. Het eenige doel isprotectie van den landbouw. Binnenlandsch Nieuws. Ansjovis. mei POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent een op 24 dezer opgevangen Bij de Burgemeesters van SCHAGEN en WINKEL is aangifte gedaan van een in de Winkeler Wheere gevonden bankbiljet van 1 40, De rechthebbende kan het bankbiljet terug ontvangen bij den Burgemeester van Scbagen, onder opgave van het nummer van het biljet. .1 t Met betrekking tot de aan de or de zijnde verkiezing voor twee le den voor de Provinciale Staten hebben wij ons de vorige maal niet onledig gehouden, omdat het ons, door omstandigheden buiten onzen wil, niet vergund was zulks te doen aan de hand van een vrijzinnig pro gram. Onze Lezers, die ons politiek optre den tot heden hebben nagegaan en daardoor bevoegd geacht kunnen worden, daarover te oordeelen, zullen weten, dat het ons streven is, ook in het politiek leven de eerlijkheid te betrachten. Naar onze meening kan dat vooral, wanneer men zich stipt houdt aan een eenmaal gekozen program, en wij meenen dat er tot bevordering van een eerlijk politiek optreden in de dagen der verkiezing reeds een aanmerkelij ke schrede voorwaarts is gegaan, zoo samenwerking tot een program van actiefs verkregen. Bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten is een dusdanig program tot heden nog een onbekend iets; en aan het ontbreken daarvan schrijven wij het dan ook toe, dat bij de onlangs gehouden eerste stemming, uit de stem- men-combinatie bij de opening der stembus is gebleken, dat persoonlijke ingenomenheid op het uitbrengen der stem invloed heeft uitgeoefend. Deze laatste omstandigheid doet het ons geraden achten, de herstem ming althans niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan, en willen wij trach ten, onze Lezers-kiezers het juiste standpunt te doen vinden, hetwelk bij deze stemming dient te worden ingenomen. Van welke politieke richting men ook zij, voor allen geldt het, bij het uitbrengen der stem zich rekenschap te geven, waarom men dezen of ge nen Candidaat stemt. Doen de kiezers dit, dan zal ieder voor zich het al gemakkelijk kunnen uitmaken of hij stemt volgens plicht en geweten, Deze herstemming wordt geheel en heheerscht door de lirotectie- vraag. 1 ■tengevolge van het onverpoosd en eere wie eere toekomt volijve rig optreden der Proteclionistische Vereeniging, zijn velen, die tot heden °g doorgingen voor vrijzinnigen (libe- a in zijn gewone beteekenis) van 11 P° 1,le|c afgedwaald en hebben, tigelokt door de verleidelijke vcor- lar j"1? V^n ^en invoer op Buiten een 6 anen» zioh gevormd tot zoogenaamde agrarische partij, die t werd in een openbare verga dering onomwonden verklaard niet meer vraagt naar politieke meening; daarentegen mannen van uiteenloo- flende politieke richting en geloofsbe- ijdenis alzoo bijeenbindende. Is men overtuigd dat alle bescher ming en vooral dien van den landbouw onzen middenstand geld kost en de al- gemeene welvaart in hooge male bena deelt, dan mocht men eigenlijk ver wachten, dat het meerendeel der kiezers, die toch allen behooren tot den middenstand en tot den kleinen burgerstand, eenparig zouden stemmen tegen de protectionistische candidaten. Doch dat deze veronderstelling fout uitkomt, heeft de eerste stemming al bewezen. Velen uit dienzelfden mid denstand moeten gestemd hebben op protectionistische candidaten. Wil men eenig bewijs, dat de pro tectie den middenstand benadeelt? Welnu, men denke dan maar eens aan het onrustbarend budget, hetwelk de Fransche Minister van Financiën aan de protectie aldaar te wijten heeft; aan de Amerikaansche Mac-Kinley- wet die heel wat narigheid heeft ge bracht over de Amerikaansche Unie Wat niet uit de lengte kan, moet uit de breedte komen. Maar niet alleen de protectionistische beloften, ook kleinzielige, persoonlijke beweegredenen zijn blijkbaar in het spel geweest om aan de aftredende Candidaten stemmen te ontnemen. En tegen dit laatste mag niet anders dan een afkeurend vonnis worden geveld. Bij die herstemming moet het voor den kiezers alleen de vraag zijnvóór of tegen protectie, en al wie dus te- ge» protectie is, kan en mag niet anders, dan stem uitbrengen op de candidaten die in dit geval zijne geest verwanten zijn. Doet men dat, dan betracht men eerlijke politiek. Maar dan ook getrouw ter stembus opgekomen. Die thuis blijft, speelt zijn tegenstander in de kaart. Het recht van stemmen sluit in zich, den plicht om te gaan stemmen. Geen der kiezers verzuime dan nu ook zijn plicht. Wij voor ons, wij noodigen de kie zers, die het met ons eens zijn, uit, hun stem uit te brengen op de heeren Desbetreffende gevraagd, hebben zij onomwonden verklaard, geen protectie te willen. Als zoodanig hebben zij dus recht op de stemmen van alle anti- protectionisten. Wil men een aftredend afgevaardig de niet herkiezen, dan behooren daar toe in de eerste plaats gemotiveerde gronden te bestaan. Bij de laatste stemming waren o.a. een zeer groot getal briefjes ingevuld met de namenKaan en Schermer- horn, en ook met de namen Backx en Waller. Die zóó gestemd hebben, hebben getoond van hun taak weinig of geen begrip te hebben. Immers beiden plaat sten tegenstanders naast elkaar. Tegen dergelijke stem versnippering dient gewaarschuwd, want hetzij men i« protectionist of anti-, zulk mis bruik maken van het stemrecht ver dient afkeuring. het moeielijk spoediger had kunnen wor den ingediend, went in het stelsel des ministers is een uitvoerig plaatselijk on derzoek noodig geweest, dat niet alleen zelf veel tijd vorderde, maar dat gege vens moest verschaffen voor een arbeid, die op zijne beurt weder veel studie en overleg heeft geëischt. De minister heeft n. 1. alle plaatsen, of gedeelten van plaat sen in acht klassen verdeeld, en voor iedere klasse afzonderlijk bepaald een bedrag van huurwaarde, waar, naar zijn voorstel, de belastbaarheid zal aan vangen. Wij beoordeelen dat stelsel en de uitwerking, die er aan gegeven is, nu niet; in het algemeen achten wij na der overwegen noodig, om over een zoo omvangrijk en veelzijdig onderwerp een oordeel uit te spreken en wij bepalen ons dus heden tot het mededeelen van onzen voorloopigen, algemeenen indruk, en tot het aanwijzen iu i groote trekken van de strekking van het onderwerp. Het wetsontwerp tot herziening van de Personeele btlasting is verschenen. Nu wij het voor ons hebben met zijne toe lichting, willen wij gaarne verklaren, dat De algemeene indruk is, dat in het algemeen de belasting een regelmatig progressief karakter krijgt, in dien zin, dat de lagere aanslagen belangrijk min der zullen worden, maar de hoogere zul len toenemen; dat, wat de middenstan den betreft, de neringdoenden belangrijk gebaat zullen worden door het vrijstellen van alle lokalen,die tot fabriek, werkplaats of winkel, of tot stalling of bergplaats ten dienste van de uitoefening van een beroep of een bedrijf zijn ingericht. Yoor hen, die door de bedrijfsbelasting het zwaarst worden getroffen, dat is, die vroeger niet in de patentbelasting waren aangeslagen zal de nieuwe wet waarschijnlijk alleen eene belangrijke bate geven, indien zij een groot gezin hebben en dus van den voorgestelden aftrek voor kinderen par tij kunnen trekken. En, wat de laagste klassen betreft, zullen wel is waar de aanslagen verminderd, maar het aantal aangeslagenen aanmerkelijk verminderd worden, wat waarschijnlijk een gevolg is van het streven, om de belastingwet voor de kieswet dienstbaar te maken. Immers, uit een fiscaal oogpunt is het aan vele bezwaren onderhevig, een zeer groot aan tal personen voor zeer kleine bedragen te moeten aanspreken. Het ontwerp, zooals het daar ligt, geeft eene belangrijke verbetering van de bestaande wet, ook, op zichzelf be schouwd, eene rechtvaardiger verdeeling der belasting. In hoeverre het beantwoordt aan den, uit het samenstel onzer be lastingen voortvloeiendeu eisch om ver lichting van druk te brengen voor die genen in den middenstand, die daaraan het meest behoefte hebben en voor wie die van den aanvang der belastingher vorming in de plannen lag, is voorloo- pig nog niet met juistheid te beantwoor den, omdat dit, zooals nader blijken zal, afhangt van een aantal factoren, waar voor de gegevens in verschillende geval len zeer zullen uiteenloopen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat sommigen gebaat maar anderen zwaarder gedrukt zullen worden. Het zou, om dat punt uit te maken, aanbeveling verdienen, als eens vergelijkende tabel werd opge maakt van hetgeen van een willekeurig gekozen, vrij talrijke groep ambtenaren ieder naar de bestaande en do nieuwe wet zou moeten betalen. De eerste algemeene opmerking, die omtrent de strekking van het ontwerp is te maken, is deze, dat de wet een tweeledig karakter heeft, in zoover zij, in haar geheel, eenerzijds tot ver laging, anderzijds tot verhooging leidt Uit de grondslagen vervallen n.1. „deuren en vensters," de belasting van licht en luchtmaar daarentegen wordt de huurwaarde gebracht op den werke- lijken huurprijs en voor weekhuren op 50 X den wekelijkschen huurprijs. Nu worden, zooals men weet, de weekhuren met 33 vermenigvuldigd en zijn de overige huurwaarden naar schatting be paald. Die schatting geeft zeer uiteen- loopende uitkomsten, maar over 't geheel kan men aannemen,dat de geschatte waar de lager, in veel gevallen zeer veel lager is dan de werkelijke huurprijs. Bovendien wordt het percentage dat nu 5 pCt. be draagt met 20 opcent, dus 6 pCt., ge bracht op 8 pCt. Nu behoeft bet geen betoog, dat wie b.v. veel deuren en vensters heeft, van de nieuwe regeling veel meer voordeel tiekt dan wie er weinig heelt j en dat omgekeerd hij, wiens geschatte huurwaarde zeer laag was, nu naar een veel hooger bedrag, en over dat hooger bedrag een hoo ger percentage moet betalen. Er dient op gewezen te worden, dat, wanneer men eene zeer ongelijkmatig en zeer onbillijk werkende belasting als hot Personeel, verbetert, men steeds zul ke uitkomsten verkrijgen zal. Zij volgen rechtstreeks uit de vroegere ongelijkmatig heid van druk. De reden, waarom er hier op gewezen wordt is, om in het licht te stellen, dat uit de algemeene regeling van de belasting niet is op te maken, of en in hoever er door gebaat worden zij, voor wie de behoefte aan verbetering het meest op den voorgrond treedt. Aan den grondslag der huurwaarde is een degressief karakter gegeven. De ge meenten zijn, zooals meegedeeld is, in acht klassen verdeeld en voor iedere klasse in een bedrag vastgesteld, waar boven de belasting eerst aanvangt. Be hoort eene gemeente in de 8e klasse, dan is eene huurwaarde van f 25 en daarbeneden vrijvoor de 7e klasse is dit f37.50, voor de 6e f 50, voor de 5e f62.50, voor de 4e f75, voor de 3e f 87.50, voor de 2e f 100 en voor de le f 125. Doch van hoogere huurwaarden, die dus wel belastbaar zijn, wordt een een vast bedrag afgetrokken. Yoor de lage huurwaarden maakt dit een belangrijk verschil, dat afneemt, naar mate de prijzen stijgen. Die aftrekoijfers zijn in de 8e klasse f 10 7e f22 50; 6e f35; 5e f47.50; 4e f60; 3e f72.50 2e f85; le f 110; In eene gemeente der le klasse blijft dus bij eene huurwaarde van f130 slechts f 20 belastbaar, en bij eene huurwaarde van 1 1000 f890. Progressief daartegen zijn de grondsla gen haarsteden, mobilair, dienstboden en paarden d. w. z. dat men grooter getal of meerder waarde niet naar even redigheid meer, maar naar belangrijk hooger maatstaf moet betalen. Van de haardsteden is er éen vrij en worden van de overige slechts voor de belasting in aanmerking gebracht die, welke inderdaad gebruikt wordenvan de dienstboden is ook in vele gevallen éen vrij en worden die van jeugdigen leeftijd lager belast dan anderen, terwijl tal van spitsvondige onderscheidingen uit de vroegere wet vervallen. Yan het mobilair wordt alleen voor de belasting in aanmerking genomen wat tot stofïeering dient, dus al wat de schat ter bij de opneming zien kan, zonder in kisten en kasten te kijken en geheel vrijgesteld wordt het mobilair in wonin gen van betrekkelijk lage huurwaarde, wederom naar acht klassen verdeeld. De huurwaarde, waarbij de belastbaarheid van het mobilair aanvangt,is iets hooger dan die waarbij naar den eersten grondslag moet betaald worden, zoodat de laagst aange slagenen naar de huurwaarde niet naar den grondslag van het mobilair behoe ven te betalen. Een zeer belangrijke verandering en zonder twijfel verbetering is de bepa ling, dat het bedrag der belasting naar huurwaarde, haardsteden en mobilair ver minderd wordt in verband met het getal ei gen of aangehuwde kinderen, kleinkinde ren en pupillen van den bewoner, die met hem het perceel bewonen, ongehuwd zijn en op den lsten Januari van het be lastingjaar den vollen ouderdom van 20 jaar nog niet hebben bereikt. Die vermindering wordt slechts toegepast voor perceelen, waarvan de huurwaarde niet meer is dan 6 maal de huurwaarde, vermeld in Art. 12, dat is de huurwaarde, die in ieder der acht klas sen van gemeenten belastingvrij is; en wel in dien zin, dat zij 12% pCt. be draagt, wanneer zij is beneden het tweevoud dier huurwaarde, 10 pCt. tusschen het twee- en het drievoud, 7 pCt. tusschen het drie- en het viervoud, 5 pCt. tusschen het vier- en het vijf voud en 21 :2| pCt» bovenjhet vijf- en bene den het zesvoud. Die afdaling is wel zeer geleidelijk, maar of zij in het stelsel der wet past, is twijfelachtig. Het is toch een bekend feit, dat in den middenstand de ouders wei nig minder offers moeten brengen,weinig minder tijd noodig hebben om hun kin deren voor hun toekomstigen werkkring behoorlijk voor te bereiden dan in de j hoogere standen, terwijl juist in de werk- ujiijuskringen de kinderen op betrekkelijk jeugdigen leeftijd reeds mede beginnen te verdienen en wat inbrengen. Doch af gezien van de toepassing, waarop wij nu trouwens niet verder ingaan, verdient het beginsel zelf onvoorwaardelijke in stemming. Er wordt dan ook met dit voorstel slechts gekweten eene schuld, die bij de vaststelling der bedrijfsbelasting is aangegaan. Met het oog op die schuld moge de Tweede Kamer zich haasten met de be handeling en hare beste pogingen aan wenden, om de wet te verbeteren, voor al in de richting, die daardoor aange wezen wordt: d.i. tot ontlasting vooral van hen, voor wie de bedrijfsbelasting den zwaarsten druk oplevert. Aan deze zijde van de zaak schijnt nog niet genoeg aan dacht te zijn gewijd. —V an de 4 sollicitanten voor de betrekking van Onderwijzeres aan school no. 1, te HEER HUGOWAARD, zijn op het alphabetich drietal geplaatst ,de dames: Bakker van Sneek, Hetterschij van den Bosch en Mulder van Sneek. Ten behoeve der Volksbi- bliotheek te HEER HUGOWAARD, is door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een subsidie van f 25 verleend. Bij de wekelijksche Thee Thcmsons Verloting is de prijs van f25 op Woensdag 22 Mei 1895 gewonnen le prijs f 10 dcor H. Jongepier, Hoogstraat 142 Middelburg; de le premie van 2% K.G. thee door J. Muilman, Middelburg; de 2e prijs 1 10 door Mej. N. Hobbelman. Groote Oorst 90 Hoorn, de 2e promie van 2Y2 K. G. thee door K. Langedijk, Wcsterblokker N.H.; de 3e prijs f 5.door C. Schaeffer, Overtoom 38, Amsterdam, Men schrijft ons uit KOL- HORN: Willen wij eens mee uitzeilen ter vischvaugst? Wie weet hoe weinigen er zijn, die zich een ju'st denkbeeld kun nen vormen hoe die kleine, heerlijke vischjes bemachtigd worden. Stap dan maar in die sloep. Het is namiddag 4 uur en om 6 of 7 uur zijt ge weer aan den wal.Pasop! niet op de netten stappen, die als een grooten dobbelsteen in het midden van het vaartuig liggen opge schoten; struikel ook niet over die mas sa ankertjes en stokken met vlaggetjes en ga niet te kort bij het roer zitten want de schipper moet de handen ruim hebben, omdat er gezeild zal worden. Houd ook het zeil in het oog, want bij mogelijk laveeren zoudt ge ra zeer onaan gename kennis met de giek kunnen ko men. Daar gaan we!— Het zeil wordt geheschen en met een frissche bries gaat het de haven door en op de schut sluis aan. 't Zeil strijkt en men loopt de sluis binnen om die vijf minnten la ter aan de anderen zijde weer te ver laten. De buitenhaven wordt in een omme zientje algeloopen en daar zijn we op den wijden plas. De schipper en zijn twee maats (gewoonlijk zijn er drie man in de sloep) beraadslagen nu op wat hoog te er geschoten zal worden. Zij bedoe len daarmee waar men de netten uit zal werpen.Nadat dit pun t op de groote wa tervlakte zoo ongeveer bepaald is,zeilt men er op af en op de vischplaats aangeko men, wordt er zeil geminderd en gaat het verder langzaam lenzende (voor den wind af) vooruit. Allereerst gaat nu een goed gesloten ledig tonnetje buitenboord met een touw aan een ankertje beves tigd. Dit tonnetje kan dus niet wegdrij ven en wijst de plaats aan waar de vleet de gezamenlijke vischnetjes begint. Op de ton staat een vlaggetje en aan het ankertouw is een lange lijn vastgemaakt waaraan de netjes verbon den zijn. Deze netjes hebben allen een rechthoekigen vorm, zoo ongeveer als een beddelaken maar natuurlijk veel grooter, en mazen waardoor wel het kop je van een ansjovis kan komen, maar het geheele viscbje niet. Terug kan het diertje ook niet meer, want het blijft met de kieuwdeksels in de fijne mazen hangen. Aan de eene lange zijde dezer netjes zijn steenen vast gemaakt en aan de andere zijde groote kurken. Werpt men dus dit vischtuig le water, dan ligt het voor de hand dat het eene rechtstandige houding aan

Schager Courant | 1895 | | pagina 1